Nu Bz. kun „FRISO SKIMERJOUN k - WORKUM TAXI? dan naar IJEME DE BOER Noord A 47 - Tolef. 138 Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten is het tijd! Tügersdei J o” !S Zaterdag 18 Maart 1950 No. 11 73ste Jaargang 4.45 uur 6 persoons FRISO. PLAATSELIJK NIEUWS i, ie yn S’ Als men een goed voor nemen heeft, blijft het er wel eens bij dit ten uitvoer te brengen. ale te mi re n ge er- ste aor len de er- ist- in- de- an ad .li en in de dt kt, een rk- iok aat en me- >er. lat en de le- ir- 5n. an nt- 'dt tar iet de irs de iet en de ke en on rd- rs- aet en :an it met erd Zo is het misschien ook gegaan met Uw plan om U te abonneren op de J li et ht ;n a el n, Streekblad voor de Z.W.hoek fiets. Wij raden U aan dit dan nu uit te voeren, want pas is weer 4. Sibe komt krekt op tügersdei thus 1. De middei’s trein üt Hollfin rollet langsum itstasejon Warkumbinnen. Op it perron gjin minske to bikinnen as allinne de sjef. Gjin mimske op it perron, mar ek gjin bern by de hikke. Hoe soe t ek. Hwat Warkumer giet nou sa'n dei op reis. En de bern dy ‘t oars sa Woansdei to middels graech ris nei‘t stasejon ta sjouwe om to sjen as der in spoar komt, binne nou yn‘e stêd bleaun. Hja hawwe nou gjin tiid om de nammen to lézen dy ’t op de locomotieven steane. Nammen lyk as: Atlas, Vensuvius, Venus, Vulcaan, Etna, Rembrandt, Olivier van Noort, Handel en Nijverheid, ensfh. Doe ’t de trein stil stie, stapte der ien man üt, dat wie alles. Hy sjouwde in hiele greate koffer, dy ’t sa ’t liket ek wol aerdich swieris.Hy jowt syn kaertsje oan ’e sjef en giet dan nei büten. Hy set syn koffer op ’e stoepe, sjocht ris om him hinne mar fynt bipaeld net hwat er siket. Hy prottelt yn him seis: „Hwat spul my dat hjir wer is. Gjin wein to bikinnen, dy fan Oosterhof net en dy fan Tepma likemin. Dermoatmen ek foar in Warkum wêze. ’k Haw my seis al wer raer hwat op ’e hals helle, mei hjir hinne to reisgjen, hie ’k mar yn Amsterdam bleaun. Dat wie grif sa wiis wol west. Op syn moaijste mei die swiere koffer de spoardyk lans sjouwe. Wachtsje, de chef ris freegje. Hy it stasejon wer yn, tikket tsjin ’t rütsje en freget: „Komme de weinen hjir net mear, sjef?“ „Vanmiddag niet, want het is feest in de stad“. „Feest? Hwat foar feest kin dat wêze?“ „Ja, tügen noeme se dat hier“. pSoe ik myn koffer hjir dan ek stean litte kinne? Sil ik Sies Bangma freegje of ’t dy him hjir mei wei nimt?u „Ja breng maar hier“, is it biskie fan de sjef. Hy de koffer helle en de sjef kriget in kwartsje en in segaer. Dizze dalikssafreonlik as de hiele wike, seit: „Ouwe de Vreeze komt hier direct zal die de koffer by U thuis brengen „Jonge ja, dat kin ek wol It adres stiet der op, dan wit hy itfierders wol“ Mei in „bidankt sjef“, set er op ’e sted ta. Trof er dat efkes dat it nou krekt tügersdei wie. Soe 't der ek wol om spanne, dat er mem thüs foun. Mar hwat soe hja eagen opskuorre as er daliks thüs kaem. Hy wist süver al hwat hjasizzesoe: „Kom Sibe jonge, biste der nou einlings? Hwat hast dochs lang fuort west. Fierstoe lang-1. Ja mem hie grif gelvk, it hie fan dizze reis noch al hwatlang duorre ear 't hy ris in kear thüs kaem. Lit ris sjen, Augustus twa jier lyn hie er foar ’t lést thüs west. Wis hwant just foar de Keneginnedei wie erófsetten. Koe er him earlik wier seis hast net bigripe. Twa jier! En yn dy tyd hie er de hiele wrüld hast yn 't roun west. Hast alle sé-en en Ösianen hie er bifearn. Nije wike fjirder. met een mooi feuilleton begonnen. Met de vaak opgetogen oor delen over de vorigen zijn we meer dan tevreden. Bovendien wordt binnen kort een aardige jeugd rubriek geopend. Voor het plaatselijk nieuws uit Wor kum en omgeving stellen we graag onze kolommen beschikbaar. Zo doende blijven onze lezers op de hoogte met het voornaamste gebeu ren uit eigen kring. Tichte brief. Hwa yn ’e goedichheit, hie nou tinke kinnen, dat ik my seis inbulte lést en lijen op 'e hüls helje soe en noch kweade gesichten op 'e keap ta krije, oer dy „Iepen brief oanald- Warkumers yn Amearika”. Né, al hwat ik forwachte mar dat net. Dochs sa sjocht men ek al wer, men tinkt it goed to hawwen, mar it blykt rjocht forkeard to wêzen. Dat is nou de skaedkant fan sa’n iepene brief, elts lit syn eagen der oer gean, ek dyjinge foar hwa ’t dy skriuwerij net oarnearre is. En it binne dan ek al faek dy lju, dy ’t der de müle oer spiele. Mar dat komt my fansels net wer oer. Gjin iepen brief mear, oan hwa dan ek. ’k Set der tonei dea ienfal- dichboppe: Tichte brief, dan is dat gegnüt yn in oarmans brieven, mei iens üt. O soa. Om my nou seis gjinmearfyannen op ‘e hals to heljen en oaren miskien in bulte argewaesje to bisparjen, sil ik hjir efkes üt 'e doeken dwaen hwat der oan 't hantsje west hat. In üld-Warkumer dy ‘t earne yn Hollan wennet, is my yn’thier flein. Lokkich foar my lykwols, liket myn holle mear op in skieppepólle as op in stik miedlan, dat sadwaende krige hy gjin haldfêst. Mar goed, der prate wy hjir net fierder oer. Komt my dy man by my en freget sa nidich as in spin: „Hoe sit dat, hearre wy der faeks net mear by Binne wy dy 't yn Hollan wenjenet mear by dy yn tel? Ja, dükinstnou wol greate eagen op skuorre, mar jow my leaver antwurd". „Sille jo dochs earst ris ütlizze moatte hwat jo bidoele." „Dat kin. Dü hast in iepen brief nei Amearika skreaun, n’t wier?“ „Nou der stike dochs neat gjin kwea yn wol? „Dat wit ik noch sa lyk net. Dü hast nou dien, krekt as der allinne mar ald-Warkumers yn Amearika sitte. Dy nimst yn bitrouwen en al de oaren en ek de eigen Warkumers wurde der büten houden. Mar it giet dy nou ek al krekt as de hiele wrald tsjin wurdich, tige büge en knibbelje foar de „dollar". „Soa, jawol, nimmejo dy skriuwerij sa op. Dos jo tinke dat ik allinne mar op de doarren yn Amearika klopje en fierders eltsenien mei rêst litte sil ,,‘t Liket der alteastin bulte op". „Hawwe jo der nou mar gjin moed mei, hwant ik sit noch mei mear izers yn ‘t fjür, hear." Dernei haw ik de man ütlein hoe ‘t de foarke nou krekt yn ‘e stalle sit, en hy wie tofreden mei wat ik him sei. As goede freonen namen wy öfskie. Om ‘t der faeks wol mear wêze kinne dy ‘t tinke as hy die, folget hjir hwat mear. Wis dy iepen brief hat hiel hwat stoffe ta praten jown. Ei nou der moat op ‘t lést dochs praet wêze. Allinne lit men dat nijs net al to- folle opskroeve. In bytsje mei beide fuotten op ‘e groun filiuwe mei gjin kwea. Dos gjin fantastyske forhalen leafst. Dat ik sa foar en nei wolris hwat fantasy brük, is einlings al slim genêch. Mar goed. Hwerom bin iK mei de biddelpij om, op Amearika tasetten Nou dat sit sje sa, my tocht earst de hün mar op hülde by dy ‘t fierste wenje. En is de büt der ienkear binnen, dan sa biddeljende wei op honk ta. Earst dos om ütens de saek Ofstrope en dan yn‘e eigen stêd op‘e skoai Ja net allinne om jild, marek noch em hwat oars. Hwant de eigen Warkumers binne dochs hoopje ik sa wiis wol om to bigripen dat hja der netsünder klean- skuorren mar ek net sünder swit- drippen êfkomme sille. En de ald-Warkumers! Earlik ek jimme krije in kans, hear. Ta bislüt dit: Wolle jimme der rekken mei hülde, dat der mear yn it „complot" sitte as ik allinne. Dos net alle biswieren, jammerklachten en kweade gesichten oan myn adres, mar jow der de oaren ek har diel fan. Dat is dochs net tofolle frege wol? Jimme kinne der op rekkenje, dat sa gau it spul Ijocht fordrage kin, wy der jimme allegearre by roppe sille. Ja net om to sjen, mar om fierder to helpen. Hwat wy op it each hawwe is oars net as in tige „Warkumer bilang". FRISO. dewetking van zovelcn, werden twee einddiploma’s uitgereikt door de direc teur, de heer J. Oevering. En de cij fers op de verschillende vakken be haald, mochten er van beide ook wezen; Gerke Breeuwsma en Johannes R. de Jong zagen hun na jaren voort gezette lessen nu met een keurig diploma beloond. Maar er waren nog twee oaderscheidingen, nl. voor de Gebroeders Gerlsma uit Hindelopen, die elk een boek aangeboden kregen, omdat ze zeiden een les verzuimd hadceu en met of zonder aanleiding komt dat gauw te vaak voor. De di recteur hoopte dat men het nut van deze opleiding steeds meer zou mogen inzien, opdat Workum nog eenmaal een ambachtsschool rijk mecht worden. Z’n opwekkende woorden tot de leer lingen, wist spr. met goede argumen ten op suggestieve wijze kracht bij te zetten. De uitreiking van de rapporten ging met een persoonlijke raadgeving of aanmoediging vergezeld, zodat de enkelen die met een benauwd rap portje uit de bus kwamen, een volgend jaar zeker hun uiterste best zullen doen. S.V.W.-AGENDA Thuiswedstrijden Workum 3—IJ. V. C. 1 2.15 uur 4e kl. K. N. V. B. Workum 1—Balk 1 Oeverzwaluwen 2—Workum 4 Vertrek van de Markt: 2.15 uur per A i’s j Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens VmmJMJqI aanmaal pa: Uitgave: Fa. T. GAASTRA Ba te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 r d AhonnamantsprQa; tlJWpar haKiaai per post f2.— Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling WORKUM. Onze vroeger?- stadge noot, Ds J. Haanstra, Ned. Herv. orrdikant te LollumWaaxens, voor heen Indisch predikant, hoopt Zondag a s. afscheid van deze gemeente te nemen om Zondag 26 Maart zich te verbinden aan de Ned. Herv.gemeente te Spijk (Gr.), na bevestigd te zijn door ds A. Groot van Scheveningen. Geref. Jeugdverenigingen. 11 Maart. Gisteravot d kwamen de leden der Geref J. V. en M V. in jaarvergadering bijeen in de lokalen achter de Geref Kerk. Na de gebruikelijke opening door de voorzitter der J V., we?d eerst de aandacht bepaald bij het onderwerp Bethel en Pniël», waarin behandeld werd twee gebeurtenissen uit Jakob’s leven, welke een stempel drukten op z’n verdere levenshouding Uit de verslagen merkten we op dat het ledental bevredigend genoemd mag worden. Het werk heeft steeds goede voortgang gehad, maar toch werd nog even een activerend geluid in de verslagen gehoord. Een gezellig programma zorgde er voor dat de leden nog enkele uren in een feestelijke stemming bijeenwaren. Oranjevereniging. 13 Maart. Bij de hedenavond in het lokaal «Rehoboth» gehouden vergadering van de Oranjevereniging waren bijna 50 leden aanwezig, wat voor verscheidene huishoudelijke bij eenkomsten een respectabel, onbereik baar aautal is, tnaar voor de Oranje vereniging, die haar leden bij vele honderden telt, toch nog sober Met’t oog op eventuele andere feestelijkheden in deze zomer had de voorzitter, de heer J. J. Visser, die allen welkom heette, meer belangstelling verwacht. Nadat de secretaris, de heer O. de B »er, z’n zakelijke en doeltreffende notulen had voorgel zen, waarin o a. de bij loting vastges»elde rooster van aftreding van het bestuur werd mede gedeeld, kwam het vaak delicate punt bestuursverkiezing, aan de orde, af tredend de heren J. Oevering en P. Schoen. Toen verscheidene candidaten verklaarden een eventuele benoeming niet te zullen of te kunnen aannemen, r-zen de eerste moeilijkheden, maar b’i een nieuwe vrije stemming werden daarna gekozen de heren W S Bakker en E Schaap, die de benoemt g aan vaardden. z In het verslag van de penningmeester, de heer Oe er ng, concludeerde deze dat de schoolgaande jeupd bijzonder goed o1 thaald wa maar het resultaat was dat nu het kleine saldo ongeveer aan Namens de timmerliedenpatroons getuigde de heer H. J. Voets van z’n grote waardering voor dit onderwijs, bracht de oud-leerarcn, de heren H. Wiersma, J. Huttinga <n IJ. Oosten nog dank voor de door hem ontvangt n lessen en bood tenslotte uitnaam van de plaatselijke patroons aan de beste leerling als herinnering een stuk ge reedschap aan. De heer H. de Vries Wz., sprekende als districtsvoorzitter van de schilders, bleef niet achter met woorden van lof en gaf tenslotte de toezegging dat htj een jaarlijkse subsidie van zijn organisatie met warmte bepleiten zou. Burgemeester Russchen wees op het gebrek aan goed geschoolde vak mensen en zag, zonder aan de pres taties van alle leerkrachten en voor standers van dit onderwijs te kort te doen, in de heer Oèvering de motor, die de cursus zo’n goed verloop heeft gegeven en helaas binnenkort vertrekt. In z’n slotwoord beaamde de voor zitter dit volkomen, want hij was er van overtuigd dat de heer Oevering z*n uiterste krachten had ingespannen, maar één die ongemerkt een stuk werk beeft verzet en heel wat papieren te doorworstelen kreeg, dat was de secretaris de beer E. Schaap, d’espr. daarvoor speciaal wil bedanken. De andere leerkrachten, de heren T. J. Kuipers en P. Vlieg, tot dusver door spr. opzettelijk niet genoemd, kregen daarna nog enkele vriendelijke woor den in ontvangst te nemen, want als de verhouding tussen leraren en leer lingen goed is, dan spreekt dat boek delen. De cursisten konden moed putten uit de verzekering dat het niet in de eerste plaats de uitblinkers zijn die in het leven slagen, maar zij die volhouden en zich met ijver en toe wijding in hun vak bekwamen, zullen naderhand hun werk ook met des te meer plezier doen. Naar aanleiding van het toegezegde subsidievoorstel wijst spr. tot slot op de noodzaak van contribuerende leden voor de Vak- tekenschool, omdat dan meer aan nuttige wensen tegemoet gekomen kan worden en dit tot de totstand koming van een ambachtsschool kan bijdragen De formidabele collectebus bij de uitgang werd alvast in ieders gunst aanbevolen. Een goede avond, waarin de lof. fanfares niet van de lucht waren en waarin ook wel een beetje toekomst muziek zat, Rode Kruis film. 16 Maart. Op initiatief van de plaatselijke correspondent werd gister avond door de afd. Sneek in >Ons Gebouw» een filmavond gehouden. Het was reeds enkele jaren geleden dat hier een Rode Kruis film werd vertoond. Het doel van deze avond was om meerdere bekendheid te geven aan het mooie werk verricht door het Ned. Rode Kruis. Verheugend was het dat voor deze filmavond een goede belangstelling was, maar ze kon toch in aantal en tumult de kindervoorstelling van ’s mi idags niet overtreffen, want dat was in één woordenorm. Volop hebben de kinderen genoten van de kinderfilms met de grote aap, <ie drie beren en de tekenfilm. In de a'ondvoorstelling werd na een korte inleiding eerst vertoond, tets van het werk van het Rode Kruis, waarvan o.a. de bloedtransfusiedienst een heel belangrijk onderdeel is en van het werk speciaal gedaan hier in Friesland. De pauze, die in hoofdzaak benut werd voor het inschrijven van nieuwe eden, was niet zonder succes. De hoofdfilm van deze avond was »Van mens tot mens». Henri Dunant, die gedreven door de liefde tot de naaste, alles opoffert om zich geheel te geven aan het werk onder de zieken en gewonden en hiermee enorme moeilijkheden heeft weten te over winnen. Dit was het begin van het Rode Kru’s werk, wat nu uitgegroeid is tot een grootse organisatie. Ongetwijfeld heeft deze avond aan zijn doel beantwoord. Avond vaktekenachool. 15 Maart, 't Was hedenavond extra druk in de Telefennesteeg, die toegang geeft tot het leslokaal op de bovenverdieping van 't Warenhuis pakhuis. Het eerste cursusjaar van de deze winter hervatte Avondtekenschool werd afgesloten met een tentoonstel ling van de vervaard gde tekeningen era met u treikiog van de rapporten, hetgeen ook vrij wat publieke belang stelling trok. Keurig werk viel er te bewonderen, maar daar was ook bij van oud-leerlingen, die in 1943 hun studie hier afgebroken zagen, hoewel sommige beginnelingen toch ook on gelooflijke fraaie prestaties hadden geleverd. Op een avond als deze, ziet men ook enkele tastbare resultaten van dit onderwijs en wie ondanks dat voor deze cursus niet warm mocht lopen, deed dat zeker na het aanbo ren van de verschillende sprekers. Na een woord van welkom van de voorzitter, de heer IJ. Oosten, die de morele steun van het gemeentebestuur i roemde en dank bracht voor de me de nog te betalen onkosten dezer ver gadering opgaat Uit een schriftelijk rapport van de heren D. van der Goo' en P. Niemantsverdriet, aan wie ver zocht was de rekening na te zien, bleek dat kis en boeken best in orde waren. Alle uitgaven, naderhand nog even vluchtig opgesomd, konden precies uit de contributies bestreden worden, want de entreegelden waren, zoals voorzien werd, vrij onbetekenend. Spr. hoopte dat een vernieuwde activiteit en onder nemingslust Workum- tot een grotere bloei mocht brengen en zou ieder daartoe graag willen opwekken. Bij de hierna volgende besprckingri werden enkele plannen genoemd waaraan het Oranjefeest vastgekoppelo zou kunnen worden, om zodoende in een feestweek of althans op enk»-k dagen met een aantrekkelijk program ma voor de dag te komen Aan twe geschikte gezelschappen waren intussen al enkele gegevens gevraagd, nut welke nuttige informaties straks reke ning kan worden gehouden als d- verschillende verenigingen een feest programma zullen opstellen tei gele genheid van de elfstedenzeilweek Want tenslotte voelde men er het meest voor om het Oranjefeest dan ook in Juli te houden, gezien de kleumerige ervaringen van vorig jaar Toch kon, volgens sommigen 30 April, of dit jaar als viering de 1ste Mei, beslist niet ongemerkt voorbij gaan, maar een dubbele tractatie door de Oranjevereniging achtten anderen weer te bezwaarlijk. Voor alle school kinderen een gratis ijsje was een aan bod van IJsbar Sido dat het bestuur in elk geval kon accepteren en een kleine aanvulling zal verder op een weinig kostbare manier wel te vinden zijn, meenden de optimisten. Als «Crescendo» dan 's avonds voor enige opluistering wilde zorgen, dan zal de Koninginnedag toch enigszins feestelijk herdacht worden. Voor het uitbundige feest van de kindenen, tijdens een winkelweek in Juli, zal de Ofaojever- eniging dan in de eerste plaats hebben te zorgen en wat verder geboden zal worden, moet in overleg met een te vormen feestcommissie geschieden. Aldus werd besloten. Voor inning van de contributies, welke vrijblijvend verhoogd kunnen worden, stelde zich een aantal incas seerders spontaan beschikbaar Hoe wel er nog enkele adviezen en denk beelden ter sprake waren gearacht. kon hiermede toch de voorlopige regeling afgesloten worden er deed de voorzitter tenslotte nog een beroep op aller medewerking, na de heer Oevering nogmaals dank te hebb-n gebracht voor het vele en bezielende werk door hem verricht. Uitwedstrijden

Friso nl | 1950 | | pagina 1