g SK1MERJOUN i TAXI? 6 persoons JNJieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Rechten Gemeentereiniging. I Tügersdei f I I No. 13 Zaterdag 1 April 1950 t i. n l t t e 73ste Jaargang K Sj D G H 1 3 dan naar IJEME DE BOER S.V.W.-AGENDA 2.00 uur Jun. A Workum 1—Bolswardia 1 3.15 uur Jun. A Workum 2—L. V.B. 1 4.30 uur Senioren Workum 4—Q.V. C. 2 t Een opzienbarende gebeurtenis. De Gemeente-Ontvanger herinnert er aan dat de betalingstermijn voor rechten gemeentereiniging over het jaar 1949 reeds is verstreken. Aan hen die nog in gebreke bleven, wordt ter voorkoming van kosten spoedige betaling verzocht. De Gemeente-Ontvanger, H. DE JAGER. Seach er goed, kaem mem der net oan? Ja hear. De flodder op en alhielendal yn 'e stylsel. Sjoch hja stiek de han ek al nel him op. En in telmanich letter stiene hja byelkoar. „Mem, hoe is ’t mei jo?“ Hiel efkes seach hja him oan en sei doe: „Bést jonge, bést hear. En mei dy? Och hwat sjochst er dochs skoan üt. En hwat in moai blau pak hast oan. Silver deftich bist". Hja stie noch altyd mei har han yn sines en seach nei him op, krekt of ‘t hja har net sêd sjen koe. „Kom", sei er, „wy moasten mar op hüs oan net?" Doe liet hja him los en andere: „Ja, 'k haw de thé al brün. Hwant ik hie dy al forwachte". „Mar ik hie dochs net skreaun dat ik thus komme soe, hjoed „Né mar doe 't ik yn ’e krante seach dat jimme yn Amsterdam wiene, wist ik fuort wol daste thüs kaemst". Sa pratende wei wiene hja thüs oanlanne. „Jonge, jonge hwat is ’t wer kreas by jo yn ’e hüs. It liket wrych- tich wol dat jo krekt himmele hawwe". „Dat is ek sa. Doe t ik wiste dat jimme nei Amsterdamkomme soene, tocht ik mar nou moat it spul yn oarder. 'k Haw de flier ferve en de plinten. De gong wite en tarre, dat nou liket it wer hwat". It aid minske skonk gau in bakje thé yn, mar sitten gie hja net. Hja fottele mar hinne en wer sünder nou einlings hwat üt ‘e wei to setten. „Gean dan dochs ris efkes sitten mem. Hwat bifleane jo nou?" „Ja, mar earst dyn iten op sette, silst wol sin oan hwat hawwe nei sa’n reis". „Meitsje mar neat gjin drokte, ik haw fan ’e middei yn Amsterdam al iten en op ’e Staverske boat ha ’k ek noch hwat hawn, dat jow jo mar rêstich op ’e stoel del". „Moat ik dan in stikje iten foar dy snije? Hwat is dat mal daste nou neat hawwe wolste“. „K'haw neat gjin forlet“. „Dan moatst it seis ek mar witte“. En earlik hja seach süver in bytsje prot. Sibe stoppe de pipe en sei doe: „Hwat hawwe jo inmoaiswilkjeop'e tafel lizzen. Ek nij fêst?“ Dat wie redt hear. „Ja hoe fynst dat? En moatst ris sjen hwat der yn ’t midden op stiet“. Hja skoude it bledtsje mei théguod hwat fan siden en in greate boat waerd sichtber. Laeitsjende wei sei er: „It liket hast myn boat wol, de „Jupiter". Allinne der stiet mar ien pipe op en hjirtwa". ,,‘k Bin bliid dast dü it ek moai fynst. Dat kaem ik moast nedich hwat nijs oer de tafel hawwe en doe seach ik dit hingjen enhawitekfuortdaliks mar koft. Ut it füns sjochste". „Ja, it stiet kreas hear dat moat ik sizze". „Tocht ik ek. Ik liz it der allinne Sneins mar op hear, hwant alle dagen dat bigreat 't my fiers’e folie. En as ik dan sa nei dy boat sjoch, tink ik altyd: hwer soe Sibe nou wol swalkje?" Nije wike fjirder. nei syn dea ütkaem] en Julius Caesar oersettingen jown bat dy ‘t der üt- rinne troch tael- en foarmbihears- king. Yn üs tiid is it binammen de litte rator Dr. D Kalma [berne in 1896] dy ‘t him sünt 1920 tige op de Schakespeare-stüdzje ütleit. Synson- netten en forskate oare stikken, dy ‘t foar in great part yn it tydskrift Frisia forskynden, sette eroerwylst de Macbeth om 1930 hinne ütjown waerd. It is de bidoeling, dat svn léste oersetting „Simmernachtsdrenm“fan ‘t simmer yn Rottefalle opflerd wurde sil. Myn hertlike tank oan deredaksje foar it öfstean fan plakromte. Warkum W. T, BEETSTRA, OFFICIËLE MEDEDELINGEN BURGERLIJKE STAND. 1 45 980.— 45 800.— FRISO. 45 700.— PLAATSELIJK NIEUWS INGEZONDEN. R. 41.777— i L 5 Workum Van 23 tot en met 29 Maart ’50. Geboren: Albertus Sake zv Sake Holkema en Hiltje Brouwer. leke Cornelia dv Johan nes Kramer en Jantje Schaap. Gehuwd: Wiebe ten Dam, 43 jr enJeltje Wouda, 34 jr beide te Workum. Overleden: Anne Zeldenrust, 71 jaar. 41.750 41.359 40 999.— 40 988— 40 700— 44 852 44 800— 44 800 - 45 169— 45.000— 44 987— Plaatst Uw Familieberichten in „Friso”. Inzending van advertenties uiterRjk Donderdagsmorgens Verschtlnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz te Workum Tel. 45 Postrekening 82259 5 1 a haMJaar per post f2. Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling 1 Q e s v r e Noord A 47 Telef. 138 I, 1 a 44 444— 44.350.— 44 200.— 43 998 43 880— 43 550— 43 500— 43 500 43 180— (Van onze speciale verslaggever.) Net voor het ter perse gaan van dit blad bereikte ons het volgende ongewone en stellig ongedachte nieuws. In de afgelopen week daalde op Schiphol een groot en mo dern Amerikaans regeringsvliegtuig. Om ongewenste belangstelling en eventuele sen satie-te vermijden was dit bezoek alleen in de hoogste regeringskringen aangekondigd. Deze strato-kruiser bracht als passagiers mee een aantal der meest bekende Ameri kaanse ministers, met een staf van ambte naren en verslaggevers. Er is later uitgelekt dat er in onze Residentie een conferentie wordt gehouden om een plan te ontwerpen tot een algehele Nederlandse ontwapening. Nederland zal dan, zoals in de bedoeling ligt, een zending Vliegende schotels kragen en hiermede zal de vrede bewaard kunnen worden. Bovendien wil men de Marshall-lening voortaan als een schenking beschouwen. Voor ons land is dit dus wel een zeer be langt ijke gebeurtenis en met grote belang stelling zal men straks door pers en radio naar de resultaten van deze conferentie luisteren. Voor Workum heeft het bezoek van deze Amerikaanse legatie echter wel een zeer bijzondere betekenis Een der hoge gasten zal nl. naar Workum komen met een spe ciale opdracht van een schatrijke Ameri kaanse zakenman. Rot,. ts^T«f.-ialf_^'ekend dat dit ietwat ongelooflijk klinkt, maar als men de voorgeschiedenis verneemt dan is dit bezoek toch ook weer verklaarbaar. De echtgenote van genoemde millionair is af komstig uit een vroegere Workumer familie. Alle nasporingen ten spilt bleek dat dit ge slacht geheel uitgestorven is Dit wordt door de rijke maar enigszins exentrieke millionnairs vrouw tën zeerste be treurd. Maar ondanksJiet betreurde familie- gemis wil deze Amerikaanse Miss toch op treffende en zonderlinge wijze haar diepe aanhankelijkheid aan de inwoners van Workum tonen De Amerikaanse afgezant heeft van zijn opdrachtgeefster de orders gekregen om zich morgen, Zaterdagmiddag tussen 4 en 5 uur als oen onopvallend burger langs Workums straten te begeven. De dan toevallig passerende personen zullen dan een bedrag aan dollars worden uitge reikt. Het is niet bekend hoe groot de totale dollarschenking aan Workum zal zijn, maar men mag met grote zekerheid aannemen dat dit een enorm bedrag met zeer veel nullen zal zijn. Ongetwijfeld zullen velen van deze wel kome en milde dollarregen willen profiteren. Volledigheidshalve dient men er echter rekening mee te houden dat deze dollars niet door de hele gemeente worden gestrooid. Het dollargebied is beperkt tot de bebouwde kom,van ’t Zuid tot Bagjjnestraat en vandaar tot aan het D warsnoord en dan alleen tussen 4 en 5 uur. Mochten er morgen in de loop van de dag nog nadere berichten binnen komen dan zullen deze per bulletin worden bekendgemaakt. Het is echter moeilijk om advies of voorlichting te geven hoe men het meeste profijt van dit onverwachte buitenkansje zal hebben. Zonder twjjfel zal het morgen buitengewoon druk z(jn in het aangegeven stadsdeel. De schaduwzijde van deze enorme toeloop is natuurlijk dat er dan per persoon een kleiner bedrag zal worden ontvangen Het te schenken bedrag is natuurlijk vastgesteld en vele varkens maken de spoeling dun Hoe meer mensen op de been des te sneller is hetdollarpotje leeg. Hier staat natuurlijk tegenover dat wan- neer men thuis blijft zitten, men in elk geval bjj voorbaat zeker is in het geheel niets te ontvangen. In verband met deze bizondere dag zullen de Workumer winkeliers hun zaken tot 11 uur geopend hebben voor mensen die direct iets voor hun dollars wensen te kopen De Amsterdamse Bank en ook de Riikspost- spaarbank zullen Zaterdag extra zittingen houden voor dollarbeleggers De erflaatster en de officiële instanties vertrouwen er op dat de bekende Workumer degelijkheid en bezadigdheid ook morgen zal blijken Het zou jammer zijn en later zeker wo den betreurd, als deze plotseling zo gamakkeltlk verkregen dollars tot verkwisting en uitspattingen zouden leiden. Aan kinderen worden deze kostbare dollars natuurlijk niet verstrekt. Voor de kinderen is toch nog op echt origineel Amerikaanse wijze een attractie uitgedacht. Zaterdag middag zullen onder de Waag een groot aantal Amerikaanse caps worden uitgebeeld. Dit zijn de in Amerika o-ede zo populate dankvmutsen Deze aardige in Nederland nog geheel onbekende mutsen Zjjn nitge- voerd in de kleuren van de Verenigde Staten van Europa met bovenop een draaiende propeller eu automatische richtingaan wijzers. Voo? alle ingezetenen, jong en oud, belooft het dus morgen een interessante en anvtrgetelifke dag te worden. In bigjin Ut it jierforslacb fan de „Vereni ging Openbare Leeszaal en Biblio theek voor Workum en Omstreken over het jaar 1949“ Kriget men de yndruk dat mei de Fryske oersetting fan Shakespeare's „A Midsummer Night's Dream fan Dr. D. Kalma yn 1949 in bigjin makke is mei de oer setting fan syn wurken yn itFrysk. Understeande sil, hoopje ik, dizze yndruk weinimme. Mear as hündert jier forlyn, kaem Ds. R. Posthumus [1790—1859] fan Ternaerd mei in boek fan 238 blêd- siden, as de earste yn Nederlan dy ’t Shakespeare oersette. It wie de forfrysking fan De Keapman fan Venetië en fan Julius Caesar mei as taheakke in fers van A. Pope [1829], It boek is opdroegen oan Jhr. I. Aebinga van Humalda. Hy liet it by dizze twa stikken net bliuwe, sadat er in 1842 to Dokkum it blijspul„As iimme it lije meije" [As you like it] forsjoen mei forklearjende noaten vn it Ijocht joech. Yn 1852 kaem De Stoarm [The Tempest] ré, datlykwols vn hfinskrift lizzen bliuwe moast. Fjirders forskvnden fan syn han noch fragminten fan Hindrik VTTT [yn it Friesch Volksalmanak 1849] en fan Hamlet [vn Blommen fan us Frysce Letterkroane]. Net om de ünfolsleine resultaten de oersettingen binne faek knof- felich en ünhandich mar om dit moedig ündernimmen,breed ynsjuch en dreech üthülden is dizze Shake- speare-oersetting fan de greatste bitsjutting. Gfins in tiid letter krije wy de masterlike oersettingen fan T. Hol- tron [1865 -1925] to Drvlst dv ’t üs mei de Hajnlet [dy ‘t in pear wike de O.N.S. middenvoor met een prachtig schot uit een even mooie voorzet van de linksbuiten en bracht de stand op 3-0. Na rust weer het zelfde spel, een steeds aanvallend O.N.S. en een stug verdedigend W. Na 10 minuten maakte Speelman z’n derde doelpunt. Jammer dat deze sympathieke speler door een blessure moest uitvallen, waardoor de stootkracht uit de O.N.S. voorhoede was verdwenen. W. hield vol en zo waar wist O. Genee een paar minuten voor het einde de eer te redden. En hiermede kwam het einde van een door W. slecht gespeelde wedstrijd. Workum Woudsend 1 In een vooral na de rust goed ge speelde wedstrijd wist W. de volle buit binnen te halen en versloeg Woudsend met 42. Het begin was goed. Uit een voorzet lokt van Zanten met een kopballetje de keeper van Woudsend uit zijn doel en het is 10. Voor de rust weet Woucsend tweemaal keeper Eiling te passeren zodat de rust met een 2 1 voorsprong voor de gasten ingaat. Na de rust kwam W. pas goed los. Een grote verbetering bleek K. Kuipers op de spil plaats te zijn, daar elke aanval van Woudsend door hem werd onder broken en het duurde niet lang of G. Boersma kon uit een pas de ge lijkmaker scoren. Met een mooi schot, hoog in het doel, maakt Altera het derde doelpunt, terwijl Wijnia uiteen voorzet van rechts de bal te pakken kreeg en het 4e doelpunt maakte. Workum 4 ontvangt Q V.C. 2. L g. elftal verloor de vorige week haar kampioenskans doordat Balk 2 de be slissende wedstrijd tegen Q V.C. 2 wist te winnen. Tegen Workum 4 zal zij echter wel aan het langste eind trekken. Workum 1 van de Jun. A afd. krijgt Bolswardia 1 op bezoek. De uitwed strijd werd door Wgewonnen en ook nu maakt zij een goede kans op winst, Workum 2Jun A ontvangt L.V B. 1 We geven de W., niet veel hoop op een gunstig resultaat, doch men weet niet eerder de uitslag dan nadat de scheidsrechter het eindsignaal heeft gefloten. Ouderavond O.L.S. 28 Maart. Hedenavond werd op de bovenzaal van hotel De Wijnberg» de jaarlijkse ouderavond gehouden der O.L.S. Te ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer A. Gaastra, deze bijeenkomst en heette de aanwezigen van harte welkom. De kinderen der hoogste klasse voerden het toneelstukje van «Boer Kreeft» op en brachten dit op vlotte wijze naar voren. Ook het stukje «De brave buurvrouwen» werd op goede wijze weergegeven. De voor dracht van Suze Schoor oogstte veel applaus. Dit alles stond onder leiding van het hoofd der school, de heer Th. Breukelaar. Als bestuutsleden wer den herkozen de heren S. Zeilstra en J. Wagenaar. Daarna richtte de voor zitter nog enige woorden van afscheid tot de onderwijzer, de heer J. Oevering, en wenste hem en zijn gezin veel goeds toe in zijn toekomstige woonplaats. Door het hoofd der school werd in, middels medegedeeld dat de gemeente raad gisteren tot onderwijzer aan onze school benoemde de heer Talen van Heerenveen. Te ruim 11 uur sloot de voorzitter deze vergadering die door veel ouders werd bezocht Een opwekkingswoord voor onze openbare school miste op deze avond niet. Wel voldaan keerde ieder huiswaarts. 4. Sibe komt krekt op tügersdei thus III. WORKUM. Geslaagd voor ’t lingerie examen Hitty Dijkstra, Tjitsche Ketelaar, Tinie Adema, Alie Leeastra, Gretha van der Pal, Tinie de Jong, Hmke van Meekeren, Suze Veldman, Claziena Ketelaar, Jettie Galama en Janke Genee, allen leerlingen van de Vakschool der Eerw. Zusters van het St. Gertrudis- Gesticht alhier. Noordelijk kampioen. Ouder ideale weersomstandig heden, maar op een zwaar parcours werden te Groningen de Noordelijke veldloopkampioenschappen gehouden. Over sintelbaan en bredesloot kwamen de lopers in weilanden, waar veel van het uithoudingsvermogen van de deel nemers geëist werd. Het traject van de juniores was plm. 1800 M en hier zegevierde onze stadgenoot Car Hunia in een tijd van 6 07 sec. Met belang stelling zullen we de verdere ontwik keling van deze veelbelovende afstand pper volgen. Uitvoering „Excelsior”. 28 Maart. Lokaal «Rehoboth» was tegen half acht reeds geheel ge •mid met genodigden om de uitvoe ring bij te wonen van onze plaatselijke Chr Gymnastiekvereniging «Excelsior». Goed op tijd werd een aanvang «c maakt met het programma door de opmars, waarna de heer J. Boeijenga deze avond na gebed met een kort woord van welkom, in ’t bijzonder aan wethouder Niemantsverdriet en later ook aan de nog verschijnende burgemeester, opende Deze avond heeft «Excelsior» be wezen een vlot en aantrekkelijk pro ■ramma te kunnen afwerken. De ver eniging was verdeeld in een 7-tal roepen om een beeld te geven van de lijn der lichamelijke ontwikkeling in gymnastiek. De jongsten onder vonden met hun glundere gezichten natuurlijk aller sympathie, maar ook het gebodene van de andere groepen werd ruimschoots gewaardeerd. Wan neer we één nummer even willen noemen dan is dat wel de vrije oefe ning dames le graad, die vlekkeloos «o! gratie werd uitgevoerd. .Met eea toepasselijk woord over handigde de heer J. Boeijenga aan e p: ijs win naars van de onlangs ge houden onderlinge clubwed'trijden hua diploma's voor de behaalde resul taten. Als blijk van waardering werd door de voorzitter, aan de directeur, de heer H. Caurinus uit Sneek een boek werk overhandigd, terwijl de heer j Boeijenga voor z'n medewerking en doos sigaren werd aangeboden. Na een klei ie verloting kwamen de leden de aanwezigen nog even ver maken met enkele stukjes, wat er bij het publiek wel inging. Deze avond, waarop directeur en leden met voldoening mogen terug zien, werd ruim 12 uur met dankzeg ging gesloten. Uitslag aanbesteding, Zaterdagmorgen werd hier op de bovenzaal van hotel «De Wijnberg» aan besteed het bouwen van een op- s agloods voor de C.A.F, welke ge bouwd zal worden naast de bestaande Coöp. Grasdrogerij aan het Zool en dienst zal doen als voorraad depót voor de Zuidwesthoek, van waaruit de pro ducten gedistribueerd zullen worden naar de filialen in onze omtrek. Voor deze aanbesteding bestond een zeer grote belangstelling, zodat de bovenzaal geheel gevuld was, toen ’n aan vang werd gemaakt om de binnen gekomen inschrijvingen te openen. Door de verschillende aannemers werd als volgt ingeschreven S. A. Bloemsma, Midlum f 47 000. Tn. Cats, Surhu;zum 46 400. Gebr. Rintsma, Rinsumageest 45 990. J. Feenstra, Surhuisterveen Fa. J. D. Feenstra Zn Augustinusga Gebr. Reitsma, Beetgu marmolen Fa. F.ölich Zn., Harlingen 45 600. P.-Oitj, -Sneek--4-S 555.--^- W Kuipers, Surhuisterveen 45 200. R. Wijbenga, Leeuwarden A. Schuurman, Terzool P Lolkema. Berlikum van der Kuik, O rstermeer 44 900. Gebr. Jellema. Birdaard A. van der Wijk, Huizum A. Dijkinga, Lekkum J C. Helder Zn., Minuertsga 44 675. Feenstra&Boonstra,Pingjum 44 464 H. C. Geveke Zn., Leeuwarden D. C Banning, Sexbierum S de Jong, Koudum J. J.deVries. Kolderwolde Visser, Leeuwarden Jongema, Makkum Schaam, Berlikum de Jong. Lemmer A Boomsma, Sneek F. Willekes Zn., Harlingen 43 000. P. Dubois, Franeker 42 938. Fa. Reuker, Workum 42 880 A W'llekes Zn Harlingen 42 321. A de Jaeer, Workum Fa de Groot Rerends Harlingen Th de Vries Koudum H. J. Voets, Workum Gebr. Draaisma, Piaam W Stellema, Rinsumageest Deze te bouwen loods staat onder architectuur van Nieuwland en van der Vegte’s Architectenbureau te Leeuwar den, dat een begroting had opgemaakt van f 43 000. De gunning voor dit weik is nog aangehouden. NIEFWS S. V. 'WORKIM* Workum 1 O.N.S. 1. In de 2de bekerwedstrijd heeft W de vlag moeten strijken voor O N.S en is meteen uitgebekerd. De Snekers wonnen verdieid met 41, een uitslag die voor W nog gunstig was, daar O.N S zeker een klasse beter speelde. Het plaatsen van S was veel beter en ook in ’t tempo en techniek kon W. er niet aan tippen. Wij weten evenwel dat W. beter kan en daarom een volgende keer beter. Ondergoede leiding van scheidsrechter de Wagt, trapte W af, maar O.N.S neemt direct het heft in handen en na 12 minuten doepunt middenvoor Speel man. Steeds komt O terug en W. kan door te reuterig spel er niet in komen. Na 22 minuten brak desnelle linksbuiten van O.N S door en weer werd van Goslinga voor de tweede maal gepasseerd. Voor de rust scoorde

Friso nl | 1950 | | pagina 1