TAXI r 3 r Openbare Leeszaal en Bibliotheek Workum Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Aanbesteding. Toelating leerlingen Openbare Lagere School. RAADSVERGADERING WORKUM L No. 26 Zaterdag 1 Juli 1950 73ste Jaargang e d 6 persoons id, a. 2. te r. 5. c. 4d. r b. 1. sh ite rie as S.V.W.-AGENDA Seriewedstrijden Jun. B te Koudum Aanvang 3.00 uur Deelnemende verenigingen: Bakhuizen, Hielpen, Oeverzwaluwen, Q. V. C. en Workum 5.00 uur R.E.S. 2—Workum 2 7.00 uur R.E.S. 1—Workum 1 r, e k J. Burgemeester en Wethouders van WORKUM, zullen op Maandag 10 Juli 1950 aanbesteden: Het bouwen van een garage voor de auto’s van Brand weer en gemeentereiniging op een terrein in de School straat» (inhoud 550 m3). Bestek en tekening h f2.50 per stel verkrijgbaar ter secretarie van 3 Juli 1950 af. Workum, 28 Juni 1950. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN, Burgemeester VAN DER GOOT, Secretaris. Voor het rijkspersoneel wordt een gelijke regeling toegepast, nl. 2 °/0 van het jaarloon met een maximum van f50.—, hetgeen voor de gemeente begroot wordt op f 890.—. Z.h.s. wordt gunstig beschikt op dit voorstel, dat ook bij de Minister geen bezwaren ontmoet. Baardman, C., Moddergeuzen Boer, J., Kruis of Munt Nijnatten—Doffegnies, H. J. van, Henne Oever, F. van den, Laat my maar zwerven. Vervolg op: Brood uit het water. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van de ouders en voogden, dat per 1 September 1950 nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de openbars lagere School alhier. De kinderen moeten op 1 October a.s. de leeftijd van 6 jaren hebben bereikt. Aangifte bij het Hoofd der school, de heer Th. Breukelaar. Workum, 28 Juni 1950. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. Maandag 26 Juni 1950, 's avonds half acht bleven rond de raadstafel twee plaatsen onbezet, nl. van de heren Tj. Folmer en R. H. Jonkman. Voorzitter de heer J. Russchen, Burgemeester. Secretaris de heer D. van der Goot. De voorzitter wist mede te delen dat de heer Folmer van z'n operatie in 't Ziekenhuis al zodanig hersteld was, dat deze nu verder thuis kon kuren en hij wenste hem daarbij een spoedig en volledig herstel toe. Goedkeuring door de Gedepu teerde Staten van de volgende raadsbesluiten Wijziging begroting 1950, inzake verhoging kosten verbouw Geref. school. Verpachting percelen land op de waard. Aankoop grond van het R. K. Armbestuur en van de boerderij van de fam. Bootsma. Aankoop van het voormalig siga renfabriekje van Mw. Wed. Zeil- stra te Sneek. Verslagen over 1949 van: Prov. Friese Vereniging „Het Groene Kruis". N. V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Centrale Ammoniakfabriek Weesperkarspel. Vereniging „Vrienden van het Zuiderzeemuseum" te Enkhuizen. Fries Scheepvaart Museum te Sneek (ook over 1948). Uitslag van de op 12 Juni j.l. gehouden publieke aanbesteding van het maken van walbeschoei- ingen en een betondam met duiker in de Plaatssteeg. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. worden al deze stukken voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van de Gedeputeerde Staten, waarin wordt medege deeld dat, te rekenen van 1 Ja nuari 1950 af, de bezoldiging van de wethouders in onderscheidene gemeenten dient te worden ver hoogd. Als gewoonlijk zonder opmerkingen goedgekeurd. wordt gebracht. Vóór stemmen de heren Haytema, van der Meer, de Boer, Ketelaar, Harkema en Bakker, tegen de heer Westendorp, blanco de heren Nie- mantsverdriet en Gaastra. Renes—Boldingh, M. A. M., De onge schreven roman. Norel K., Waar vrijheid eeuwen stond. Sytstra, H.,Blomlêzingüt e gedichten; byinoar brocht fan O. H. Sytstra. Heyerdahl, Th., De Kon.-Tiki expeditie Door tussenkomst van N.V. King- ma’s Bank ontving het gemeentebe stuur van de Coöp. Vereniging,.Cen traal Beheer" te Amsterdam bericht dat deze bereid is een bedrag van f200.000.— aan de gemeente ter leen te verstrekken tegen een rente van 3'/4°/o, looptijd 50 jaar, storting 6 maanden na leningsovereenkomst (31 Dec. 1950), waardoor de koers op 99°/o kan worden gesteld en verder op aflossingsvoorwaarden, die wel aanvaardbaar zijn. De uitgaven die met deze lening worden gedekt, worden nog genoemd met het aantal afschrijvingsjaren voor elk, waarop geen der leden aanmerkingen maakt. Met de algemene goedkeuring van het opgemaakte ontwerpbesluit kan dus een groot deel van de kasgeld schuld in een vaste lening omgezet worden. Reeds enige jaren vindt er een uit wisseling van schoolkinderen plaats tussen de gemeenten Enschedé en Workum, hetgeen voor de leerlingen een opvoedkundige en onderwijskun dige waarde heeft en uit een propa gandistisch oogpuntvoor de gemeente van belang kan zijn. Een groot deel der kosten wordt door de kinderen zelf (en hun ouders) door sparen bij eengebracht. Dit jaar (van 3—7 Juli) zullen er ongeveer 35 leerlingen mee gaan, wat dus een gemeentelijke uit gaaf van f70.— zou betekenen. In navolging van andere gemeenten stellen B. en W. voor een subsidie van f 0.50 per leerling per dag be schikbaar te stellen voor meerdaagse schoolreizen. De heer van der Meer juicht dit voorstel toe, want dergelijke reisjes kunnen voor de kinderen van grote culturele waarde zijn en mogen be schouwd worden als een goede be strijding van baldadigheid. Immers de kinderen komen eens gezamenlijk in een andere omgeving en leren op die wijze de waarde kennen van het geen zij zien. Wel zou spr. echter een maximum aantal dagen, waarvoor die vergoeding wordt gegeven, willen vaststellen. De heer Westendorp kan het voor stel van B. en W. wel goedkeuren en ook de voorzitter verwacht, dat dit in de praktijk voldoende beper king vindt. De heer Harkema noemt in z’n be schouwing over dit geval een maxi mum van vier dagen met welke aan vulling het voorstel dan z.h.s. wordt aangenomen. Dit is nodig voor nieuwbouw en dus wil men zich graag bij het des kundig advies neerleggen. Als door de heer de Boer naar de bestemming van het terreintje achter de (door de bewoners gedoopte) Park straat geïnformeerd is, komt de be hoefte aan een veilige speelgelegen- heid voor de jeugd ter sprake. Het gemeentebestuur blijkt daar niet af wijzend tegenover te staan, maar initiatief en complete uitvoering ligt toch minder op zijn terrein. De heer Harkema vraag of op hoging van het noordelijkste gedeelte van het bouwterrein ook moeilijk heden voor een vlotte woningbouw kan opleveren, doch het blijkt dat ophoging zo nodig naderhand kan geschieden. De heer Bakker informeert naar verdere afwerking van de gedempte wijk in de Schoolstraat. Op dit gedeelte zal ’n plantsoentje aangelegd worden, net als op het Dwarsnoord met aan weerszijden een straat, aldus de voorzitter. Hierna sluiting. De heer Harkema ziet z‘n vermoe den, dat de vliering in die toch al kleine huisjes uit board bestaat, be vestigd en spr. geeft dan met het oog op enige bergruimte een solieder uitvoering in overweging. De kosten zijn in dit opzicht de dwingende, maar ook de enige be zwaren. De heer de Boer vraagt zich af of die huur van f 5.50 mettertijd wel gehandhaafd kan worden, waarop de voorzitter antwoordt dat het stand punt van de minister bekend is en men overal voor hetzelfde feit komt te staan. Contact met de aannemers en overi gens het nemen van maatregelen die B. en W. nodig achten, heeft tenslotte aller instemming. ten is f 130.—. De huurprijs der wonin gen bedraagt dan f 5.50 per week. Om de bouwkosten te drukken is de kubieke inhoud van deze woningen iets kleiner 'dan van de laatstelijk gereed gekomen woningen. Als onze gemeente zou besluiten het voor 1950 nog overgebleven bouwvolume te gebruiken voor de bouw van goedkopere woningen, dan mogen anderhalf maal zoveel, dus 3 inplaats van 2 woningen gebouwd worden, doch B. en W. zouden slechts noodgedwongen daartoe willen over gaan. Een groep van 9 gemeenten (Baarderadeel, Doniawerstal, Gaaster- land, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, Rauwerderhem, Stave ren, Workum en Wijmbritseradeel) is gevormd om toch maar woningen met verminderde rijksbijdrage te kunnen bouwen buiten het normale contingent om. Om beneden de door de minister gestelde prijslimiet te blijven is, in overleg met de Direc teuren van Gemeentewerken, door één architect een doelmatig plan geprojecteerd tot het gezamenlijk bouwen van 125 woningen, waarvan dan 24 in onze gemeente zouden komen, nl. 16 woningen op het ter rein achter de boerderij van Bootsma en 8 in aansluiting aan de nieuw- gebouwdewoningen langs de School straat. De aannemersfirma „Friso” te Sneek is bereid al deze woningen te bouwen,die behoudens ministeriële goedkeuring voor 1 October 1951 ge reed kunnen zijn. De bouwkostenper woning worden- geraamd op rond f 7000.— en de grondkosten op 965.—, zodat voor een sluitende exploitatierekening de huur op f 5.50 per week gesteld moet worden. Weliswaar vrij hoog, maar de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting was van mening: „dat we ons er op moeten instellen om van het loon meer af te staan voor huur dan we tot nu toe gewend zijn geweest; het is een kwestie van opvoeding en langzamerhand zal men er aan moeten gewennen om een hoger bedrag aan huur af te staan.” Als op de inmiddels ingezonden plannen inderdaad een extra bouw volume toegewezen wordt, stellen B. en W. voor de hiervoor benodigde voorschotten ook aan het bestuur van „Volkshuisvesting” beschikbaar te stellen. De heer Westendorp betreurt het dat de woningen weer kleiner wor den en de plaatselijke aannemers geen kans krijgen op uitvoering van de hier ontworpen woningbouw. De voorzitter antwoordt dat bij de bespreking van deze plannen er geen andere kansen te vinden waren om beneden het voorgeschreven bedrag te blijven. Er was toen slechts keus tussen deze wijze van bouwen en geen woningen. De laatste weken is er echter een kentering gekomen en schijnen sommige aannemers bereid tegen ongeveer gelijke bedragen de bouw op zich te willen nemen. Boven dien moet er rekening mee worden gehouden dat met nieuwe bepalingen en landelijke richtlijnen het gehele plan herzien moet worden. De heer Haytema vindt dat de huur voor velen niet hoger kan worden en dat zou bij iets grotere woningen toch onvermijdelijk het gevolg zijn. De heer Westendorp vraagt of een volgende keer ook eens aan ’t Heiden schap gedacht zal worden, waarop de voorzitter antwoordt dat’t Heiden schap van de toegewezen woningen over 1950 toch royaal bedacht is met één derde gedeelte. Bovendien merkt de heer Haytema op dat er zelden of nooit bouwaan- vragen uit ’t Heidenschap binnen komen, maar dan blijkt dat de heer Westendorp eigenlijk verlangt, dat „Volkshuisvesting” ook bij Brande- buren enkele woningen gaat bouwen. De heer Harkema betreurt het ook dat volgens dit plan de Workumer aannemers niet voor deze woning bouw in aanmerking komen en spr. stelt voor met hen alsnog contact op te nemen. Misschien is er met een combinatie van patroons voldoende belangstelling voor. Gehoord de stemmen uit de prak tijk vreest de heer Haytema echter voor een gebrek aan vaklui en de voorzitter merkt op dat de zo laag gehouden prijs onlangs niet erg aan lokkelijk genoemd werd, hoewel in dit opzicht momenteel wel iets schijnt te veranderen. Nu dat het geval is, kan alsnog op korte termyn overleg met de Workumer aannemers plaats hebben, maar mocht dit niet de gewenste resultaten opleveren, dan zou spr. het gezamenlijke plan toch willen bevorderen om zo spoedig mogeljjk in de woningnood verbete ring te brengen. dan naar IJEME DE BOER :al in iet en Deze begrotingswijzigingen hebben ter visie gelegen en worden nu z.h.s. vastgesteld. In de noordelijke Schoolstraat domeinen straks woningen bij dozijnen Voor onze gemeente betekentdit verhoging van f 425.—totf450.— per jaar. In verband met het bepaalde in artikel 100 der ge meentewet, vragen de Gedepu teerde Staten, tot welke beschou wingen de ontworpen wijziging de gemeenteraad aanleidinggeeft. Het antwoord op dit schrijven wordt gaarne aan de beslissing van de Raad overgelaten, aldus B. en W. De heer Haytema vraagt of de Raad met verhogingen ook niet eens aan beurt komt. Eveneens de heer Westendorp, die met de voorgenomen herziening ook volmondig instemt. De heer Harkema herinnert er aan dat de wenselijkheid tot verhoging van de wethoudersjaarwedden al eens eerder besproken is en hoewel de grootte van vergoeding op de toe wijding van de zittende heren weinig invloed zal hebben, mag het bedrag toch in elk geval zó billijk zijn dat dit voor niemand een beletsel be hoeft te zijn om het wethoudersschap te vervullen, dus ook niet voor de genen die minder tijd beschikbaar hebben of daar speciaal tijd voor vrij moeten maken. Vooral de werk zaamheden, verbonden aan de exploi tatie van het strand, wettigen een hogere vergoeding, die spr. minstens op f500.— zou willen stellen. De heer Westendorp denkt dat dit voorstel bij Ged. Staten niet in goede aarde zal vallen en hij zou voorlopig aan de genoemde verhoging willen vasthouden. De voorzitter verwacht er even min resultaten van, gezien de reactie op destijds ondernomen stappen van dezelfde strekking. Toch wenst de heer Harkema z’n voorstel te handhaven, nu de ge legenheid geboden wordt dat de Raad zich hieromtrent kan uitspreken. De heer Bakker ondersteunt dit, zodat het voorstel om ten minste tot f 500.— te verhogen in stemming 3HI In het prae-advies komen o.m. de volgende mededelingen voor: Van het aan onze gemeente voor 1950 toegewezen contingent van 6 woningen zullen 4 gebouwd worden door particulieren met rijksbij- dragen volgens de Financierings- of premieregeling nl. 2 in 't Heiden schap door G. Hijlkema, 1 aan de Langelaan door A. Cnossen en 1 in de stad door W. Elzinga in de plaats van het thans door hem bewoonde huis. Het ligt in de bedoeling van „Volkshuisvesting“ om de overblij vende 2 woningen te bouwen op het bouwterrein aan de oostkant van de Dolte, tussen de woningen van S. Nautaendenieuwgebouwde woningen van Gebr. Roskam. Om tot een noodzakelijke verlaging van de financiële lasten van de bouw van woningwetwoningen te komen, heeft de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting onder meer be paald, dat de bouwkosten van deze woningen niet hoger mogen liggen dan f 27.50 per m3 inhoud. Ook is de mogelijkheid geopend, woningen buiten het normale contingent om te bouwenmet een verminderdebydrage van het Rijk in de exploitatiekosten. Hiervoor is door de Minister een extrabouwvolume beschikbaar ge steld, waaruit de plannen die aan de eisen voldoen, kunnen worden gere aliseerd. De bedrage in de exploi tatiekosten bedraagt dan f 120.— of, wanaeer heifundenng noodzakel(jk t OFFICIËLE MEDEDELINGEN t a >t '9 1. 2. 3. PLAATSELIJK NIEUWS 4. 3. 4. igd. Abonnemeatoprfla: tt.8Qpar halbaat per post f2.— VerschtJnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz te Workum Tel. 45 Postrekening 82259 Inzending van advertenties uiterfijk Donderdagsmorgens 70 05 75 Keur uit de lijst van aanwinsten over het le kwartaal 1950. n» n. nt de le) ir- en RI Proponent R. Hofman van Gro ningen heeft het beroep naar de Doopsgezinde Gemeente Workum Koudum aangenomen. Vermoedelijk zal de intrede alhier op 23 Juli plaats hebben. Ernstig ongeval. 28 Juni. Tijdens werkzaamheden inde hooioogst ovckwam de arbeider H. Boekema uit Workum een ernstig ongeval, toen het paard dat voor een machine gespannen was, op hol sloeg. B. werd met een hersenschudding, gekneusde ribben en een bloeduitstor ting opgenomen. Dit ongeval op dit tijdstip is des te meer te betreuren, daar de beer B. met z'n echtgenote volgende week naar Engeland zou afreizen,waar hun zoon de Priesterwijding zal ontvangen. Punt 4. Voorstel van B. en W. om aan het gemeentepersoneel over 1950 een gratificatie toe te kennen van 2 °/o van het jaarloon. Punt 3. Voorstel van B. en W. om per deelnemende leerling een bedrag van f3.— beschikbaar te stellen voor de uitwisseling van leerlingen der openbare lagere scholen te Enschedé en IForAum. Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Punt 7. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de begroting van het gasbedrijf, dienst 1949. Ned. romans. Het leven der baggeraars op hun kleine drijvende maatschappij van enkel mannen. Het kind uit een ontbonden huwe lijk, dat door haar moeder achter volgd wordt, enerzijds met een grote liefde, anderzijds met een on uitsprekelijke haat. Twee jonge mensen voeren een hals brekende strijd met het leven, waar door zij geknauwd en gekneusd, maar ook gesterkt en geadeld worden. 1 Punt 2. Ingekomen stukken delingen. Punt 1. Notulen der vergadering van 5 Mei j.l. Tendenzroman tegen de zo veelvul dig voorkomende vervlakking van het huwelijksleven. Geschiedenis. Gedichten. Reisbeschrijvingen. 8000 K.M. per vlot over de Grote Oceaan. Punt 5. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldlening, groot f 200.000.—. Punt 9. Onbewoonbaarverklaring van de woning van W. Elzinga. Rondvraag. Noord A 47 - Telef. 138 WORKUM. Met ingang van 1 Aug. a.s. is benoemd tot Inspecteur voor Friesland bij de «Ho’land van 1859», afd. B andverzekering, onze vroegere stadgenoot, de heer P. Hendriksma te Leeuwarden, thans Inspecteur van de Levensverzekering «Haarlem». Punt 8. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de gemeentebegroting, dienst 1949. en mede- Punt 6. Voorstel van B. en W. tot be schikbaarstelling van voorschotten aan de Vereniging Volkshuis vesting” voor de bouw van respec tievelijk 2 en 24 woningen.

Friso nl | 1950 | | pagina 1