1 TAXI? dan naar IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Zaterdag 15 Juli 1950 No. 28 73ste Jaargang PLAATSELIJK NIEUWS f? 6 persoons ts 13 900 13 800 13 500 13 344 13 126 :e r- n n it et d e- e P e- r- g g e- e- 1. s- g s- S.V.W.-AGENDA Bezoek de Jun. A Seriewedstrijden te Workum Deelnemende verenigingen L.S.C. Sneek R.E.S. Workum Aanvang 3.30 uur Entrée f 0.25 Het jeugdbestuur der „S.V.W.”. e 7, It >r n Fryske Brief. 172 't Is tsjintwurdich alles feest hwat de klok slacht. Feest, feest en jitris feest. Dat sit wol yn ’t waer bipaeld. Süver rounom en oeral is hwat to dwaen of hat hwat to dwaen west. Boalsert hie de Heamielwike; Warns in dei Festival; Snits tiert fan’e wike it Jubeljier; wy hawwe yn nije wike de pret. Hynlippen bat ityn de oare moanne fan 22 oan ’t 26 Augustus. Sa soe der noch in hiele rige plakken mear to neamen wêze, hwer ’t ien of mear dagen de flaggen ut- hingje sille. Dat oangeande kin men net sizze, dat der ris neat to forstriken is. Hwant as men der sin en tiid en sinten foar hat, nou dan kin mender alle dagen wol op lit. Doch dat soe op in dhr gjin touwen halde kinne en soe grif ek forfele. En dan, it libben freget fan üs allegearre wol hwat oars as allinne feest. Nou net dat men sa foar en nei net ris meidwaen kin en meidwaen moat. Né, it mei neat gjin kwea om it wurk sa foar in dei ris in klap foar't gat to jaen of rêste to litten, om mei elkoar feest to balden. Wis it bigryp feest, is tige rom, is rekber. Smaken forskille ek op dat gebiet. En dan it iene plak of’t oare skeelt ek in bulte. Der binne fan dy plakken, hwer ’t men er tige de slach fan hat om feesten op tou to setten. Hwat dat oanbilanget hat Warkum noch al in goede namme. It mei dan net elts jier hwer oan raek wêze, mar dy kearen dat de stêd yn ’e feestpronk is, komme de minsken der ek op ta setten. Der wurdt danwol- ris sein fan „dat deade Warkum“, mar it kin docks altyd wol aerdich mei dwaen. Wy witte noch hoe’n smite folk der in jier twa lyn yn ’e stêd kaem, foral jouns. Né dat oangeande hawwe wy nea gjin kleijen hawn. En as dan nije wike oer de flaggen ütstutsen wurde, ek dan sil it grif wol wer yn oarder wêze, alteast as it waer hwat om lyk wol. Hwant it waer is noch jimmer oan de keapman. Lit üs der dan mar op hoopje. Maren nou moatte de wrotters, de skrippers en de trochsetters net miene dat ik krityk leverje op harren wurkis der ek dizze kear net hwat to min reklame makke nei büten üt? Wis „biskiedenheit“ is ek in deugd, mar men kin ek al to biskieden wêze. Hie men net hwat mear op ’e greate tromme slaen kinnen? Sa’n tromme, it mei dan in leech, in hol ding wêze, dizze eigenskip hat sa’n ding dochs, dat sa gau der op slein wurdt, de minsken der op ta setten komme. En der giet it om n’t wier. Fierders, hie it net dwaenlik west om, nou ’t der safolle frjemden komme sille, hwat lit de histoarje fan üs stéd sjentolitten? De ünderfining hat üs leart dat soks der by de minsken wol yn giet. Der bistiet almeast bilangstelling foar dy soarte fan dingen. En dan ta bislüt: Boalsert hat yn 'e Heamielwike de aid Boalserters, in joun oan ’t Heamiel noadige. Sit der foariis ek net ris hwat yn. Ja net yn in Heamiel, mar soe der ris gjin dei foar de aid Warkumers houden wurde kinne? Yn de fekansje bvgelyks. In dei of in middei mei’noar lit ’e silen of angeljen en de jouns ta öfskie oan ‘e brij. Ten dei mei safolle fan jins Side maten om jin hinne. Sjoch der hwat ik my yn 'e holle helle. Hwa wol defoarstapnimme? Ik wol der ek grif myn part ta dwaen. FRISO. Bon 465 Algemeen is aange wezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van fff ii; Vrijdag 14 Juli 1950 worden ge- jij bruikt en blijft geldig voor het jij iïi kopen bij de detaillist tot en jjj met 29 Juli 1950. iij Het rantsoen moet dienen voor jji zes weken. De eerstvolgende :jj iij bonaanwijzing zal op 24 Aug. jii iii 1950 geschieden. in drie weken tijds gevuld is en dan met een elektrische gierpomp voor de Workumerwaard een regelmatige, waas- PREDIKBEURTEN Zondag te Hengele. f 13 921 11.980.— van gebleven naar i i. Grootste varkensmesterij des lands op de Workumerwaard. Verschuilt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bx te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Atannemantsprfls f 1.80 per haWjaai per post f2. Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling 13 232— 12 090 11.734 Inzending van advertenties uiterfljk Donderdagsmorgens 1 B- ir n Bi 0, ?t Oer feesten en hwat ik my seis yn ’e holle helle en in oar yn 'e skuon skouwe wol. Benoemd tot agent-incasseerdcr van de Levensverzekering Mij. R.V.S, voor rayoa Workum en Zuidwesthoek, de heer Hoekstra te Bakhuizen. Gemeentewerken Gegund aan de fa. J. K. Beuker. Zondag 16 Juli. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en lOuurEerw.Heer W. G. de Jonge van Terwolde. ’s Avonds 7.30 uur ds A. de Jonge. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.30 en ’s av. 7.30 uur ds E. Verburg. (Voorber. H.A.) (Bapt.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst Heidenschap [Herv.] Voorm. 9 uur (JsA.de Jonge [H.A.]. Nam. 1.30 uur Eerw. Heer W. G. de Jonge van Terwolde (Dankz. H A.) Ferwoude (Herv.) Geen dienst. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur ds P. E. van Oyen. Hindelopen [Herv.] Voorm. 9.30 uur en ’s avonds 7.30 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) Geen dienst. [Geref.] Voorm. 9.30 uur Leesdienst. ’s Mid dags 2 uur ds Mootf van Warns. Koudurn (Herv.)Voorm. 9.30 en ’s av. 7.30 uur dr W. J. de Wilde van Den Haag. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur ds A. J. Schneider (H.A.) Nam. 1.30 uur ds A. J. Schneider (Dankz. H.A Warns (Herv.) Voorm. 9 en ’sav. 7.30 uur ds A. J. Oostenrijk. Staveren (Herv.)Voorm.9.30uurds B. J. Rie- mersma [H.A ’s Avonds 7.30 uur ds. B. J. Riemersma (Dankz. H.A. en H. Doop). Bij de j.l. Zondag gehouden sportwedstrijden te Drachten tussen de Friese athleten en een combinatie TrekvogelsCelebes uit Den Haag, wist onze stadgenoot Cor Hunia een mooi sucoes te behalen door als enige Juoior-loper op het nummer 1500 M Seniores, de tweede plaats, voor de Hagenaars te bezetten, in een goede tijd van 4 min. 27 sec. Door deze prestatie is hij thans uiigenodigd deel te nemen aan de Nationale kampioen schappen a.s NIEUWS S. V. >WORKLM« Zaterdag, j.l. speelde een Wor- kum-elftal tegen C.A B. combinatie van Bolsward. Onze stadgenoten wonnen met 71. Tracht zwaardere tegen standers te vinden Workum, dit zal de voorbereiding tot de nieuwe com petitie ten goede komen. Workum 4 speelde tegen een Jun. A combinatie en won met 42. Workum 1 trekt Zaterdagavond naar Koudurn voor het spelen van een nederlaagwedstrijd tegen Oever- zwaluwen 1. Zaterdag 8 Juli ging de afd. gym nastiek naar Witmarsutn om mee te werken aan een demonstratie, die ge geven werd ter ere van het 25 jarig bestaan van de gymnastiekvereniging «Volhard en Overwin» te Witmarsutn. Een 5-tal zusterverenigingen was aanwezig en wel T. G. P. uit Sneek, Lycurgus-Wilhelmina uit Bolsward, StAufr es uit Ijlst, Sparta uit Arum en S V.W. uit Workum. Hoewel de heenreis niet bepaald vlot was en het laatste stukje lopende moest worden afcelegd, kwamen we toch op tijd in Witmarsum aan om ons klaar te maken voor de optocht. Ruim 4 uur marcheerden de vereni gingen, begeleid door 2 muziekcorpsen, door de plaats naar het sportterrein. Alles was keuricr in orde Toestellen devolle bemesting zal opleveren. In het achterste gedeelte van 't gebouw kuvnei nog 18 koeien gestald worden. Dit was nog niet geheel afgewerkt en in bedrijf genomen en trouwens alle lampen waren ook nog niet aange bracht, wat tiet wegnam dat de hon derden varkentjes zich er best thuis schenen te voelen. Klein en groot, heeft de heer Boot>ma momenteel zo tussen de zeven-en achthonderd krul staarten te verzorgen, dus inderdaad wel de grootste varkensmesterij van Nederland. Na de bezicht'girg is men cp de vergrote bovenzaal van Hotel >De Wijnberg” nog enige tijd gezellig bij een geweest. De Burgemeester opende de rij der sprekers met de veronderstelling dat veler gedachten vanmiddag wel een 25 jaar terug zijn gegaan en het vast heel wat moeite en zorgen gekost moet hebben om het bedrijf tot een zo grote betekenis te brengen. De gevolgtrekkingen, die spr. maakte, zullen we hier niet alle herhalen. Dat echter na een bespreking van de plannen in Februari van dit jaar, thans het gebouw al in bedrijf kon worden genomen, getuigt wel van een allerwegen ondervonden medeweiking. ook van hogere instanties, als: We deropbouw en het Prov. Electriciieits- bedrijf. Voor de faciliteiten en voor rang door hen verleend, zegt spr. vanaf deze plaats hartelijk dank. De verplaatsing van de varkensmesterij naar de Waard was om verschillende redenen ook voor de gemeente zeer verheugend, niet in 't minst ter ver krijging van geschikt terrein voor woningbouw, waarvoor trouwens in het Uitbreidingsplan dat gedeelte ook al bestemd was. Van de minder aange name geuren zijn de omwonenden bovendien verlost en de gemeente heeft er op de Waard een pachter bij gekregen, die z’n land straks een ideale bemesting kan geven. Na het gereedkomen van de Afsluitdijk kwam er hier 600 H.A. land buitendijks droog te liggen en dit heeft de ge meente Workum op een voorbeeldige wijze in cultuur gebracht, zodat er thans 250 H.A. land verhuurd wordt aan particulieren en er op het overige deel plm. 750 pinken en een paar honderd paarden lopen. Evenals aan de exploitatie van de Waard,zijn ook aan de nieuwe varkensmesterij kosten noch moeite gespaard en spr. wil voor de keurige en snelle uitvoering de aannemers Gebr. Heida van Wol- vega een verdiend compliment brengen. Tot slot wordt dan de heer Bootsma nog van harte gefeliciteerd met de wens dat hij met z’n gezin nog lang van dat moderne bedrijf op de Waard mag profiteren. De heer van Dijk van Leeuwarden, sprak namens de hoofddirectie van de N.V. Lijempf z’n gelukwensen uit en Postduiveanieuws. Zondag j.l. werden de jonge duiven gelost te Zutphen om 9 15 uur en het was juist half elf. dat de eerste duif het traject van 100 K.M. met mooi weer had afgelegd. De vol ledige uitslag was: P. Venema 1,9; Jac. Wiersma 2, 3, 4, 10, 20, 21, 22; IJ. Flapper 5, 16, 23 Gebr.Nijenhuis 6; E. Eiling 7, 8, 17, 19; R Blom 11, 18; Gebr. S emonsma 12; L. Slootjes 13, 14; M. Vlas 15. De oude duiven gingen weer eens naar het buitenland en werden gelost te Neustadt (D.) om 5 30 uur. Deze vogels haalden een snelheid van ruim 70 K.M. per uur over een sfstand van 520 K M., zodat om kwart voor een de eerste duif in zicht kwam. E. Eiling klokte hier de kopvlieger, gevolgd door Gebr. Nijeuhuis, Jac. Wiersma en D. Kroeze. kenshoudenj heeft niet trn oniechte de naam dat het een riskant bedrijf is, maar met de energie, werklust en eenvoud van het gehele gezin Bootsma zal men toch ook heel wat moeilijk heden kunnen weerstaan. Haitelijke woorden en oprecht ge meende gelukwensen weiden nog ge sproken door de heer S. W. de Boer, namens «Plaatselijk Belangdooreen vertegenwoordiger van Koopmans Meelfabrieken te Leeuwarden, dooi de heer R. H. Jonkman namens de commissie van de Waard en als Piaatselijk Bureauhouder, door de heer de Witte, markfmeester te Wolxega, door de heer G. Heeringa, dierenarts en door de heer J. Visser Jz., namens perso neel van de fa. S. S. Hobma en Zn Eén der aannemers-varkensmeslers, de heer Heida bracht nog even speciaal dank aan de vrouw van de heer Bootsma, voor de zeer prettige en uiterst gulle behandeling tijdens de uitvoering van het werk ondervonden. Wethouder Gaastra, die nu dezelfde boerderij bewoont, waar de heer Bootsma als arbeider gewerkt heeft, wist daarvan nog wel enkele anecdotes te vertellen, maar uit z’n hartelike woorden bleek wel het meest de grote bewonderingdie hij had voor de ge weldige arbeidslust en de energieke doorzettingskracht in latere jaren ge toond. Allen waren het hier wel over eens en ieder meende het ook werkelijk De heer Bootsma heeft het verdiend, dat het hem goed gaat en het moge hem ook in z’n gezinsleven verder goed gaan 1 delgroet openden de dames Workum met een baloefening. Het keurcorps van de onder- afd. Sneek was aanwezig om hun kunnen aan ringen, brug en rekstok te tonen. Halverwege het programma werd door de jongens en heren de algemene vrije oefening gedaan, die ook op de bondsdag in Oldeberkoop werd uitgevoerd. Als laatste nummer werd door meisjes en dames gezamelijk de bondsoefening uitgevoerd. Het was een bijzonder mooi gezicht, het gehele terrein gevuld met witte figuren. Ruim 7 uur waren de 16 nummers afge werkt en werd er nog een handbal- wedstrijd gespeeld tussen ccmb Snerk Workum, welke door Workum met 61 werd gewonnen. Het was een eenzijdige partij en was Annie Stallinga geweest dan was de blank gebleven bij WORKUM. Zondag 23 Juli a.s. hoopt Proponent R. Hofman van Groningen zich aan de Doopsgezinde gemeenten Workum-Koudum te ver binden na bevestigd te zijn door Ds. K. T. Gorter van Hengelo. 10 Juli Voor hedenmiddag waren vertegenwoordigers van verschillende verenigingen, firma’s en instanties uitge nodigd om de nieuwe varkensmesterij op de Workumerwaard te bezichtigen. Op het vastgestelde uur stonden er bij de oprit van de oude zeedijk een kleine twintig auto’s, waarmee de be langstellenden waren aangevoerd De weg, die toegang geeft tot de vlucht heuvel en het nieuwe te bezichtigen gebouw, was door de regenval van nachts tevoren niet in de beste con ditie, maar hierin zal binnenkort wel verbetering komen, als ook de opslag plaats voor de gemeentereiniging ook aan deze weg in gereedheid wordt gebracht. Wethouder A. Gaastra sprak een kort welkomswoord en deelde mede dat er na de bezichtiging in Hotel «De Wijnberg» nog gelegenheid zou zijn om de familie Bootsma geluk te wensen met dit modern ingerichte bedrijf. Om een enigszins officieel karakter aan deze gebeurtenis te geven, moest de EdelAchtb. Heer Burgemeester Russchen aan de voorzijde een lint doorkninneu. Over het uiterliik van beter in vorm score zeker Workum. Ruim 8 uur werd de terugreis Workum ondernomen en kon ieder op een mooie middag terugzien. Veteranen voetbal. Vorige Zaterdag zou de voetbal competitie van de veteranen uit de Zuidwesthoek ingezet worden meteen thuiswedstrijd van de Workumers, maar Staveren belde af. Ze wilden daar schijnbaar met een elftal van vooroorlogse kwaliteit voor de dag komen, niet verzwakt door allerlei systeemspelers van de laats’e tijd. Toch is het te hopen dat het pro gramma verder wel zo veel mogelijk wordt afgewerkt als het is vastgesteld. In dat geval zou voor volgende week Woensdagavond de ontmoeting te Hindelopen tegen de Workumer ploeg wel een zeer belangrijke kunnen zijn, zelfs al zou de strijd maar een schaduw van het vroegere enthou siasme te zien geven. Het tempo, waarin de wedstrijden gespeeld worden, zal wel iets gematigder zijn en mis schien soms aan een vertraagde film doen denken, maar de strijdlust en sportiviteit zien we graag als in de beste jaren en de beste momenten van eertijds. Dan zal er in velerlei op zichten ook door het publiek ge noten worden. Hup, die veteranen 1 men de practische inrichting van binnen ging bewonderen. Links en rechts van het middenpad waren vijf hbkken, in elk hok een 20- tal krulstaarten en mochten het van de zwaarste exemplaren worden dan kunnen er in elk hok altijd nog wel achttien stuks opgeborgen worden. Dit was de voorste helft, vanwaaruit men in een ruimte kwam, waar een grote voerton onder de zolder uitstak boven een betonbak met wei. Op de zolder behoeft men slechts het voermeel in de ton te storten, het electro-mctortje in werking te stellen en de etenspot wordt zonder enige moeite geroerd. Vermoedelijk komt er mettertijd nog een hrjsgevalletje om de zakken met voer naar boven te transporteren en zonodig nog een tweede ton voor de achterste helft. Verder staat er nog een watertank, die wanneer het reser voir tot een bepaalde druk gedaald is, zich weer automatisch vult. Beneden behoeft men slechts een kraan open te draaien en de gevulde emmers worden dan langs een r-ails geduwd en kunnen nagenoeg zonder moeite aan weerszijden in de drinkbakken ge- ledigd worden. Het achterste gedeelte is precies eender en telt dus ook in totaal tien hokken, alleen bleek men hier de zwaargewichten ondergebracht te hebben. Bijna tweehonderd van de allervetste hebben de verhuizing niet meegemaakt, want deze moeten toch gauw afgeleverd worden. Dus midden in het gebouw heeft men als ’t ware de keuken en alleen in deze afdeling is een zolder, waar zoals gezegd het menu samengesteld wordt en vanwaar men naar beide zijden een prachtig gezicht heeft op de verassend rustige bewoners. Misschien waren ze voor deze feestelijke gelegenheid wel extra afgevoerd, want ze lagen zo behaaglijk naast elkaar uitgestrekt, ongevoelig voor de belangstelling en bloemstukjes die hier en daar aangebracht waren, dat men hun bijzonder goede manieren toedacht, hoewel hun soortgenoten daarvoor juist niet bekend staan. Hoe dit ook zij, tegenover die keuken staan buiten nog vijf hokken voor de biggen, elk plaats biedend voor ongeveer 50 krulstaartjes. Onder dit geval bevindt Z'ch een kolossale gierkelder, waar heen alle ongerechtigheden af vloeien. Verwacht wordt dat per dag zo onge- voor 7 kubieke meter daar naartoe Uitslag aanbesteding. Bij de op 10 Juli 1950 door Burgemeester en Wethouders van Workum gehouden aanbesteding vcor de bouw van een garage voor brand weer en reinigingsdienst op een ter rein in de Schoolstraat, met als in houd 550 M3., werd als volgt inge schreven A de Jager, Workum I fa. Eekma en Smid, Hindelopen G. Sp’jksma, Workum H. Voets, Workum W. Stellema, Rinsumageest Th. Wiersma, Bolsward P. Dubois, Franeker Fa. Lanting enWiersma, Ijlst Fa. J. K. Beuker, Workum Begroting Directeur deze voldoende hersteld mag zijn, z’n grote belangstelling voor het nieuwe bedrijfsgebouw komt tonen. De var- I het royale, mot riet afgedekte gebouw was alleen maar lof te horen, maar dat oordeel werd nog uitbundiger, toen stonden opgesteld en zelfs een piano was aanwezig om bij verschillende oefeningen te begeleiden, Nadevaan- Plaatst Uw Familieberichten in Friso”.

Friso nl | 1950 | | pagina 1