Feesten te Workum. TAXI dan naar IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Winkelsluiting. Toelating leerlingen Openbare Lagere School. Zaterdag 22 Juli 1950 No. 29 73ste Jaargang 6 persoons De Burgemeester van Workum, J. RUSSCHEN. deelnemers aan de Elfstedenzeiltocht hier overnachten. We hopen hen gastvrij te ontvangen en te zorgen dat ze zich die avond niet behoeven te vervelen, maar door gepaste ont spanning een uitstekende indruk van Workum meenemen. Ook de militairen van het Garde- regiment „Prinses Irene” uit Assen en van de Marine-kapel uit Loos- drecht hopen we hier een aan gename ontvangst te bereiden. Zij hebben de laatste jaren in Indonesië zowel als andere plaatsen ter wereld onze naam hoog gehouden; wij heb ben reeds verschillende keren onze waardering daarover geuit en ook nu zullen we bij vernieuwing tonen, dat ons hart voor onze soldaten klopt. De middenstand zal ook weer blijk geven dat ze haar taak verstaat en de versierde etalage’s etc. zullen ons stadje er op z’n voordeligst uit doen zien. We gaan allen feestvieren; de zon in ons hart zal de donkerste wolken verdrijven en het feest doen slagen. Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bekend.dat zij be sloten hebben ontheffing te verlenen van het bepaalde in art. 2, eerste lid van het Winkelsluitingsbesluit 1941, met dien verstande, dat op Dinsdag en Woensdag, 25 en 26 Juli 1950 de winkels tot ’s avonds 10 uur geopend mogen blijven. Workum, 20 Juli 1950. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN. De Secretaris, S. H. JELGERSMA L. S. Nu wij aan de vooravond van ons feest staan, wil ik nog gaarne van de gelegenheid gebruik maken enkele dingen tot U te zeggen. We hebben de laatste maanden in allerlei toon aarden kunnen beluisteren de slag zin: Het feest slaagt. De verwezen lijking ligt geheel aan U. Wanneer met een nors gezicht aan de kant van de weg gaat staan en overal op en aanmerkingen op maakt, vergalt U voor U zelf zowel als voor Uw om geving het hele feest. Daarom, de nurksen aan de kant en met een vrolijk gezicht en een blij gemoed meewerken. De kinderfeesten, zowel als de volksfeesten volop meedoen en ge nieten, want grote dankbaarheid zal ons allemaal vervullen, als we her denken dat 30 April onze geliefde Koningin haar verjaardag mocht vieren. Vooral als we onze blik wer pen op het wereldgebeuren rondom ons, zal grote dankbaarheid ons hart vervullen dat we hier nog door een telg van ons doorluchtige Oranjehuis geregeerd worden. Die blijdschap willen we op ons feest tonen. Eveneens zijn we verblijd, dat de Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van de ouders en voogden, dat per 1 September 1950 nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de openbars lagere school alhier. De kinderen moeten op 1 October a.s. de leeftijd van 6 jaren hebben bereikt. Aangifte bij het Hoofd der school, de heer Th. Breukelaar. Workum, 28 Juni 1950. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. S.V.W.-AGENDA Vrijdagavond 7.30 uur Jun. A. Oefenwedstrijd Zaterdagmiddag 3.30 uur Jun. B. Oefenwedstrijd Vriendschappelijk Senioren 7.00 uur Workum 2 en 3 comb.— R. E.S. 2 en 3 comb. Dinsdagmiddag: Workum—Militair Elftal Entree tevens voor demonstraties: 25 cent Ook voor leden en dona teurs vanS.V.W. Vacantie tot Donderdag 17 Augustus OFFICIËLE MEDEDELINGEN PREDIKBEURTEN BURGERLIJKE STAND. PLAATSELIJK NIEUWS begroting een met Inzending van advertenties uiterfijk Donderdagsmorgens Verschijnt eenmaal pei week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bs te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Workum Van 13 tot en met 19 Juli’50. Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Abonnementsprijs: f 1.80 per haitjaar per post f2. 14000.— 14189 14250 14800 15300.— 13220.— 13241.— GEVONDEN VOORWERPEN. 1 Autoped, 1 Vulpen, 2 Brillen (één be- langrijke is al eerder bekend gemaakt), 1 bos touw, 1 Blauwe doek, 1 Paar dames kousen, 1 Portemonnaie met inhoud. Workum, 19 Juli 1950. De Opperwachtm. postcomm. W. KELDERHUIS. f 12950.— 12979.— 12999.— 13000.— 13050.— Zeldzame ziekenbezoeker. Ons 12 jarigplaatsgenootje Jopie Welles heeft een door hem opgefokte jonge kraai, zo aan zich weten te hechten, dat ofschoon het dier niet is gekortwiekt en vliegt waar het wil, het zijn beschermer ook tijdens diéns lichte ongesteldheid niet vergeet, maar af en toe een bezoek in de kamer op bed komt brengen en daarna, dank baar luid krassend voor het lekkere hapje, weer in de vrijheid verdwijnt. Vacantietijd Ontdekkingstijd. 19 Juli. Vele gezelschappen die een uitstapje maken hebben tegen woordig ook meermalen Workum op hun programma staan. Het bewerkings- proces in de aardewerkfabrieken wordt vaak met belangstelling gevolgd, maar ook de oude gevels mogen z ch in een grote belangstelling van bewon deraars verheugen. De restauratiewerk zaamheden der kerk worden van alle kanten bekeken en we horen dan ook loftuitingen op de rust en vrede die er in ons stadje heerst. Een enthou siaste Workum-ontdekker» uit Ncord- Holland schreef ons een hoogdravend epistel met de verzekering >ik breng vast m’n vacantie een volgende keer in Workum door», terwijl meerderen ons verzochten nadere bijzonderheden over ons stadje bekend te maken. Het ziet er naar uit, dat in de toe komst velen naar hier zullen komen en wel om o.a. de pas in gebruik ge nomen »grootste varkensmesterij van Nederland» in ogenschouw te nemen. Verschillende groepen hebben reeds deze uiterst moderne inrichting be zocht. o a. een excursie uit Ameland, terwijl voor morgen een bezichtiging is aangevraagd door een gezelschap van 50 Engelsen. Zeker zijn er van Workum, gelegen aan vis- en vaar water nog wel meer aantrekklngs- punten op te sommen en idealer te maken. Hoe meer leven in de brou werij, hoe liever we het hebben. Laat daarom jong en oud iedere vreemde ling, die om inlichtingen vraagt, met raad en daad terzijde staan, zodat de beste herinneringen van Workum mee kunnen worden genomen, dienarond- bazuining, weer een stimulans kunnen zijn voor anderen de schoonheid van ons stadje te ontdekken. Workum, let op Uw zaak! schikter tijdstip te kunnen vinden voor het houden aan festiviteiten. Rondom het fraaie Waaggebouw, dat herinnert aan vroegere welvaart en handel, zal het tijdens de feest dagen weer het centrum zijn van be drijvigheid, met een kraampjesmarkt, verzorgd door Workumer winkeliers Misschien is de opzet niet zo ernstig en minder winstgevend dan weleer, maar allicht weten de standwerkers gezellig zaken te doen en deelname aan de feesten op die manier te com bineren, terwijl er ook zeker reclame in zit voor elke zaak afzonderlijk en voor de gehele winkelstand van Wor kum. Dj feestaanbiedingen zullen daar van ongetwijfeld getuigen, want als het publiek in de goede stemming is, dan zijn de verkoop[st]ers ook vast niet zo beroerd. Maandagavond om 7 uur hoopt de Burgemeester deze kraampjesmarkt te openen, de stadstram begint kijklus- tigen af- en aan te voeren en «Cres- cendo» zorgt in elk geval voor een vrolijke noot, terwijl om 8 uur de Gymnastiekdemonstraties een sanvang nemen. Dinsdagmorgen 9 30 uur is er een optocht van versierde wagens. Om halftwee komen pl.m. 140 korporaals, sergeanten en nog hogere omes van de trein, worden tegen tweeën op de Markt verwelkomd, marcheren naar het Dwarsnoord en gaan dan naar het sportterrein op de Waard (voor dit gebied mag het woord «strand» niet meer uit de perspennen vloeien dat is verleden tijd, aldus de plaatselijke overheid) Enfin «waard» is ons ook wel wat waard en als 't een goede waard is, dan vertrouwt-ie zijn gasten. En zo door redenerend zou men ver wachten dit de inkwartiering weinig moeilijkheden op'evert. Maar.... veel ingezetenen krijgen met het feest fa milie van elders... dus heel wat hoofd brekens om al die militairen en enkele tientallen musicerende wapenbroeders onderdak te verschaffen. Als de voet balwedstrijd, voorafgegaan of gevolgd door militaire demonstraties maar geen hoofdbrekens of andere breuken gaat kosten. Het militaire muziekje doet 's avonds echter geen afbreuk aan de feestvreugde. Intussen zal Workum ook met vrolijke varensgasten bevolkt zijn, die zowel op de Markt als in de Theetuin van de R.K. Padvinderij plaatsen van vermaak kunnen vinden. Woensdagmorgen om halfnegen brengen de kinderen, zoals andere jaren op Koninginnedag, een zanghulde op de Markt. Daarna, uitgaande van de Oranjevereniging: kinderspelen op het Dwarsnoord, in de Schoolstraat en op het terrein over de Zuiderbrug. 's Middags vieren de buurtverenigingen feest, waarbij het schijnt aan attracties en verrassingen niet te zullen ontbre ken. Er zijn o.a. buurten waar men kinderen van 0 t/m. 13 jaar en dames en heren tot en met 100 jaar in het feest wil betrekken, dus behoorlijke leeftijdsgrenzen waartegen geen pro testen zullen opklinken, als de deel nemers er tenminste niet bij de haren bijgesleept warden. «Vat de koe bij de horens en werkt in elk opzicht mee» was een der strijdkreten en dat wijst dus op zelfbeschikkingsrecht, gelukkig I De a.s. feesten te Workum. De Etfstedenweek van vier jaar geleden trof het met ’t weer vooral in Workum zo ideaal en het werd hier zo gezellig, dat zowel deelnemers als ingezeten daaraan nog de prettig ste herinneringen bewaren. Ook uit de omgeving stroomden bezoekers toe om de langs de Dolte en Trekvaart gemeerde vloot met eigen ogen te zien en alleen de aanblik van al die plezierjachtjes en kleine of grotere vaartuigen met hun heterogene be manningen is immers altijd zo opwek kend, dat men zich meteen in een feestelijke stemming voelt opgenomen. Gedachtig aan deze ervaringen meen den enkele verenigingen en zakenlui van Workum voor dit jaar geen ge- Geboren: Lisbeth, dv Jetse Seekles en Geesje Stadman. GehuwdGeen. Overleden: Janke Tromp Gerritsen, 75 jr, echtg. van Siebren de Vries. Geertruida Adema, 67 jr, echtg. van Klaas Hoekstra. Tjeerd Hagen, 46 jr, echtg. van Feikje de Lang. Klaas de Jong, 68 jr, echtg. van Trpntje Piekema. Johannes Sipkema, 83 jr, wedn, van Sijtske Wiersma. Oorspronkelijk zouden, zoals inder tijd gemeld, 's avonds de Dzjiguiten Kozakken optreden, maar toen de condities ongunstig veranderden, kwam het feestcomité op een geschikter idee, zodat thans een wielerwedstrijd wordt gehouden op het driehoekparcours TrekwegDwarsnoord. De renners schijnen in die bochten geen bezwaar te zien, maar 't lijkt ons toe dat men daar wel op een eerbiedige afs and mag blijven en stipt de politievoor- schriften dient op te volgen, omdat bovendien het gewone verkeer naar en van Bolsward tussen de bedrijven door geregeld moet worden. Maar waar kan men in Workum betere en overzichtelijker rondjes rijden als men het niet op grasland wil of kan hou den Aan de gondelvaart zullen de zeilers met hun mooiste jachtjes na tuurlijk niet willën deelnemen, maar misschien kunnen de toeschouwers dan op eigen initiatief een slot aan deze avond draaien. Donderdag is het voor degenen die geen vacantie hebben, de arbeid die weer roept, doch 's avonds zullen de winnaars van de volksspelen uit de diverse buurtverenigingen, eikaar nog eeos op de Markt bekampen. Kampi oenstitels staan dan op het spel en «Crescendo» houdt de moed er wel in I Dat is het feestschema, maanden geleden in ons blad enthousiaster aangekondigd dan nu. Niet buiten gewoon groots van opzet, maar toch met originele vondsten en gedurfde experimenten. KijHek, ja die zou ook nu wel te leveren zijn, zelfs niet ten onrechte, maar op de meest onvei*- wachte ogenblikken kan men heus kennis maken met gevoelige tenen. Aan de vooravond van de feesten elkaar zoveel mogelijk ontzien en samen pret maken, meedoen en niet afkammen, dat is het parool als het feest slaagt Er komt nog tijd genoeg voor ruzies ofvoor betere inzichten, moet je maar denken. Herhalen we tenslotte dan nog even de doorlopende attractiesDe Wotram Mij. exploiteert een halfuur-dienst DwarsnoordSluis v.v. (met verschei dene stopplaatsen), de Kraampjesmarkt en Theetuin hebben beide een vrij wel non-stop-progratrma, dank zij een wisselende bediening, doch het Draai orgel zal wel gevoeliger wezen voor honger en dorst en wordt trouwens ook verdreven door andere muziek uitingen. Ook tijdens de buurtfeesten komen er orkestjes en versterkte radiomuziek of gramafoonplaten. Dus: dansen en springen, lachen en zingen, daarvoor zal volop gelegenheid zijn en als de hondsdagen het een beetje goed met ons voor hebben, dan staat oud en jong niets in de weg de bloemetjes eens buiten te zetten. Letterlijk met versiering en figuurlijk met een onbe kommerd gemoed. WORKUM, 19 Juli 1950. Bij het heden te Leeuwarden gehouden examen Hoofdakte slaagde onae stadgenoot, de heer M. Wielinga. Bij de te Leeuwarden gehouden Hoofdakte examens slaagde o.a. onze oud-stadgenoot de heer F. Koornstra, thrns onderwijzer aan de Geref. School te Britsum. celebreerd door de neomist pater Boe- kema met assistentie, bij te wonen. De plechtige Hoogmis was wel het hoogtepunt, met assistentie van fath. van der Werf als diaken, welke een vriend van de neomist is en pater Michielsen als sub. diaken, terwijl de herder der parochie als presb. ass. fungeerde. Op z;er verdienstelijke wijze zong het koor in samenwerking met het jongenskoor, onder leiding van de heer van Santen, de «Missa Prima» van Evert Koning. Voor dit doel was door de dirigent speciaal bewerkt de cantate van Edwin de Fries «Tu es sacerdos in aeternum», die na de H. Mis werd gezongen, Een gloedvolle predikatie hield de ZeerEerw. heer pastoor Dijkstra, die ook een zoon van deze parochie is, naar aanleiding van dezelfde tekst woorden, op de bekende boeiende wijze. Tijdens de druk bezochte receptie, welke ’s middags in het verenigings lokaal «St. Joseph» werd gehouden, vertolkte het kerkkoor het «Jubellied» van Olivier Koop. Namens de parochie sprak de heer P. J, Flapper de jonge priester toe en bood een fraai cadeau aan, bestaande uit een kazuifel met toebehoren en een schrijfmachine. De vrouwelijke jeugdbeweging’wilde niet achterblijven en vereerde de neomist dan ook met practische geschenken. Namens de familie sprak een oom van de neomist, de heer Boekema van Bolsward woorden van dank, terwijl de jonge priester nog enkele ont roerende woorden sprak tot z’n mede- parochianen. Van de gelegenheid om pater Boe kema geluk te wensen namen velen dankbaar gebruik, waarna een plechtig lof werd opgedragen met assistentie van pastoor Meurs, voorheen kapelaan te Workum als diaken en pastoor Zwijgsma als sub. diaken. De burgerlijke gemeente was ver tegenwoordigd door B. en W., die de Hoogmis bijwoonden en daarna hun gelukwensen kwamen aanbieden. Ge lukkig was de vader van de neomist zo ver hersteld dat hij de plechtig heden kon bijwonen. Zo heeft dan de parochie van Wor kum na de oorlog reeds een tweede zoon op feestelijke wijze ingehaald en mogen de goede wensen, die uitge sproken werden op deze hoogtijdagen, in vervulling gaan 1 Zondag 23 Juli. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds B. J. Riemersma van Staveren, 's Avonds 7.30 uur ds A. de Jonge. (Doopsgez.) Nam. 2.30 uur ds K. T. Gor ter van Hengelo, bevestiging Prop. R. Hofman van Groningen. Intrede ds R. Hofman. (Geref.) Voorm. 9 en nam. 2 uur ds E. Verburg. (H.A. en Dankz. H.A.) (Bapt.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst Heidenschap Nam. 1.30 uur dsA.de Jonge, Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur dsP.E.van Oyen. Gaast (Herv.) Geen dienst. Hindelopen [Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s avonds 7,30 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) ’s Avonds 7.30 uur mej. Tj. v. d. Zypp van Rotterdam. [Geref.] Voorm. 9.30 uur Leesdienst. ’sNam. 2 uur ds J. Wiersetna van Nijemirdum. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds J. Brouwer (H.A). ’s Av. 7.30 uur ds J. Brouwer [Dankz. H.A.) Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 en ’s avonds 7.30 uur ds A. J. Schneider. Warns (Herv.) Voorm. 9 en ’sav. 7.30 uur ds A. J. Oostenrijk. Staveren (Herv.) Voorm.9.30 uurLeesdienst. Avonds 7.30 uur ds. B. J. Riemersma. Uitslag aanbesteding. Bij de op 15 Juli door het ge meentebestuur gehouden aanbesteding voor het bouwen van een landbouw- schuur op de Workumerwaard, werd als volgt ingeschreven H. J. Voets, Workum Fa. J. K Beuker, Workum S. H. de Jong, Koudum G. Spijksma, Workum J. J. de Vries, Kolderwolde Fa. Eekma en Smid, Hindelopen D. de Jager, Workum Fa. Lanting en Wiersma, Ijlst 13508. C. W. v. d. Meer, Oudega (H.O.N W. Stellema, Rinsumageest Th. Wiersma, Bolsward P. Dubois, Franeker Fa. Frölich, Harlingen Voor dit werk was opgemaakt door de directeur van Ge meentewerken met als eindcijfer f 12230.—. De gunning is nog aangehouden. Huldiging Neomist Boekema. 19 Juli. Wapperende vlaggen en banieren fl inkeerden Zaterdagavond de erepoort van het feestelijk versierde kerkplein van de Parochiekerk van de H. Werenfridus te Workum, toen een groot aantal belangstellenden zich bij de kerk had opgesteld om neomist Joseph Boekema een feestelijk onthaal te bereiden Tegen zeven uur verzamelden zich de leden van de jeugdbeweging op de Trekweg on zo kwam dan de jonge priester, voorafgegaan door de geuni- formde jeugd, z'n woonplaats binnen onder het blijde klokgelui ten teken dat er iets bijzonders gebeurde. Op het kerkplein stelde de jeugd beweging zich op en werd het woord gevoerd door de ZeerEerw. Heer pastoor van Hofslot, die na een woord van welkom er op wees hoe groot de uitverkiezing was om waardig te worden bevonden voor het priesterschap. Het ruime kerkgebouw stroomde hierop vol om een plechtig lof, ge-

Friso nl | 1950 | | pagina 1