I a TAXI? dan naar IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 i Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Le Workumer Tram I 11. e Vogelrubriek SEIS No. 31 73ste Jaargang Zaterdag 5 Aug. 1950 7 PREDIKBEURTEN 6 persoon» 3 FRISO PLAATSELIJK NIEUWS d. Verachtln» eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Ba te Workum Tel. 45 Postrekening 82259 ^keana>M*tepfOa; tlAOpat haRJaar per post f2.— o Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten voxgens algem. rege'ing Inzending van advertenties uiterfijk Donderdagsmorgens (e- jk de ir- j S.V.W.-AGENDA Jubileumwedstrijden Zaterdag 5 Aug. 3.00 uurJun. B Workum 3—Hielpen 2 4.00 uur: Handbal Workum 1—Olympus 1 Leeuwarden 5.00 uur: Workum 1—W. Z. S. 1 Sneek 3e Klas K.N.V.B. 7 uur: le Kias K.N.V.B. Sneek 1—Frisia 1 Leeuwarden Donateurs en leden vrije toegang. Zie verder de raambiljetten. Zitplaatsen op het terrein WORKUM. Benoemd tot onder wijzer aan een Openbare Lagere School te Enschede, onze plaatsgenoot de heer A. van Tuinen. S' f Zondag 6 Augustus. Workum (R. K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uurds J. Gras van Schiedam, 's Avonds 7.30 uur ds P. de Bruyn. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds R. Hofman [Extra collecte]. (Geref.) Voorm. 9.30 en ’s avonds 7 30 uur dr D. S. Attema van Huizen (N.H.) (Bapt.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst en H.A. Heidenschap Nam. 1.30 uur dsJ. Gras van Schiedam. Perwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds P. E. van Oyen [H.A.] daast (Herv.) 's Av. 7.30 uur ds P. E. van Oyen. (Dankz. HA.). Hiudetopen [Herv.] Voorm. 9.30 uur ds P. de Bruyn van Workum. ’s Avonds 7.30 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds Laurense [Geref.]Voorm.9.30uurds Bonda van Sta veren. Nam. 2 uur Leesdienst. Koudum (Herv.) Voorm.-9.30 en ’s avonds 7.30 uur ds J. Brouwer. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur ds A.J. Schneider, 's Avonds 7.30 uur ds A. J. Oostenrijk van Warns. Warns (Herv.) Voorm. 9 uur ds A. J. Oos tenrijk.’eAv. 7.30 uur ds A. J. Schneider van Warns. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 en 's avonds 7.30 uur ds. B. J. Riemersma. is daarom dat wij er thans de aan- moatte. Lyk as ik yn ien fan de foarge brieven al skreau, haw ik sa hjir •Janki ^«v^w» pn dpr mun linrht alris nnRtiitfipn hwat fm/n annl sahwat Vnmt tn Vnatipn Wielewaal Gou'dmerel of 1 En sa krige ik dan fan fórskate firma’s priiskfanten en oanbiedingen thus t Oer it algemien binne dy wol sahwat fryhwat itselde. It mei in Gielgou of Gielegou genoemd. Hij is pear goune skele mar^mear dochs net. dadelijk te herkennen aan zijn opval- 1 l'~"t x lend geel zwart verenkleed, althans het mannetje. Het wijfje is iets minder opvallend van kleur. Men ziet deze vogels bijna uitsluitend paarsgewijze. Persoonlijk heb ik dit verleden week ook weer waargenomen. Deze vogel leeft overigens zeer verborgen en toch broedt hij door geheel ons land in bossen, parken en grote tuinen (zelfs in de steden): plaatselijk vrij algemeen maar in omrnige streken ontbrekend. In een van de bezettingsjaren waren kapseizing na het terrein bij de een bijzonder knap met de duikdemon- de Workumer Wijmerts ging. Het is nu weer stil langs onze straten ge worden en we zullen je zeker missen. We weten nog niet waar en watje laatste rustplaats zal zijn. Misschien zien we je straks ergens staan als kippenhok of als zomerhuisje, mis schien als werkmanskeet of als nood woning. Maar altijd, wat ook je lot mag zijn, zul je voor ons blijven „de Workumer Tram”. Ouwe, trouwe tram, we zullen je nimmer vergeten. Maar toen brak plotseling de zon door. Bij de Directie kwam bericht dat Post de Boer z’n schilderskwast weer op zou nemen en jou zou verven in een veelkleurig kleed. Post de Boer heeft zich door dit meesterwerk onsterfelijk gemaakt en als meester van de oude school toonde hij ook de futuristische kunst volkomen te beheersen. Hij liet zien dat men beter aan de weg kan schilderen dan tim meren. En als Post de Boer straks weer in z’n vensterbank zit, geloof dan maar dat hij dan met z’n ge dachten nog vaak toeft bij jou, ver troetelde tram. De zwarte kater op je dak zou ge luk brengenonmiddelltfk na je nieuwe kwastje bekeken de mensen je met andere ogen. En toen ter elf der ure de luchtbanden jou kwamen dragen, toen raakte iedereen in ex tase. Toen geschiedde het wonder dat zelfs de knapste psycholoog niet kon verklaren, jij veroverde met één slag de harten van alle Workumers. De militairen zullen tijdens de feestweek veel harten gebroken heb ben, maar jij ouwe, blauwe Mokumer, jij werd hartenbreker No. 1. Jij zorgde op onvolprezen wijze voor de juiste feeststemming, jij liet de mensen lachen. Men was trots op jou, onze Workumer tram. Jij deed het feest slagen, jij was de de koning van de lach. Jy vervulde je taak op prachtige wijze; grote mensen werden weer uitgelaten en vrolijk als kinderen. Wat een prettige nadagen had jij, immers op je oude dag reed je met je schommelende brypot en je dan sende kater de zorgen weg uit de harten der mensen. Jy bracht vreugde en vrolijkheid. Jy maakte het saaie Workum tot de vrolijkste stad van Nederland. Karremaar heeft in vele toonaarden geklonken, oud en jong, arm en ryk, riep het jou na. Jouw portret vulde kolommen van de grote provincie- bladen, jij hebt de schande van van Pottum op glorieuze wyze uitgewist. Niet alleen Jan Boezeroen troonde op je withouten banken, maar ook onze rijke poorters achtten het een groot vermaak om al rijdend door onze stad te trammen. Tijdens jouw lange bestaan heb je in Amsterdam stellig nooit zoveel vrolijke ritten gedaan. Jouw leven was vol afwis seling toen de hoofdstedelingen jouw balcons en banken bevolkten. Jij bracht duizenden mensen naar bars en bioscopen, naar stadion en schouw burg. Maar jij bracht ook in de don kere dagen der bezetting de Joden op weg naar de moordkampen van Himmler; dat was de donkerste blad zijde uit jouw levensboek. Maar je laatste dagen waren je beste, en toen je nog reed langs het Koninklijk paleis op de Dam, langs Beurs en Bijenkorf, heb je stellig niet soveel roem geoogst als toen je over Willem de Vries, Sjocrd Reinstra en Gosse de Boer. 2e prijs f40,Hotze Talsma, Johannes Doopcr, Willem Dijkstra en Jan van der Veen 3e prijs 20.Jan van Dijk, D. Tjerkstra, A. Werumeus Buning en P. de Jager. 4e prijs f10.A.dejaiger, H. Tjerk stra, J. Zijlstra en F. van Duinen. Verliezersronde le prijs f 20 Teade de Vries, P, Vlieg, T. van Zanten en J. Tigchelaar. 2e prijs f 10. Willem Bakker, Wiebe Fee nstra, Feike Sjoerds en Albert de Vries. Toen het touwtrekken, dat ook veel publiek trok, afgelopen was, kreeg de tram rust op een ereplaatsje midden op de Markt. Terwijl «Crescendo» er lustig op los blies, glunderde de tram ea haar bemanning over de vrolijke uitgelatenheid van de hossende en zingende menigte, die in een massale rondedans hulde scheen te willen brengen aan allen en alles, wat de feestelijke stemming bevorderd had, De burgemeester sprak die hulde uit voor de microfoon en bracht vooral dank aan de Directie van de «Wotram» en aan de politie, die voor een per fecte regeling zonder één proces-ver- baal gemaakt te hebben, gezorgd had, wat meteen een complimentje was voor het feestvierend publiek. Het woord gevend aan de pers- en propagandaleider, de heer J. Sikkes, dankte deze de burgemeester voor diens spontane medewerking en bood uit erkentelijkheid en als herinnering aan deze feestweek een ingelijste foto van de tram met personeel aan. Van harte klonk een driewerf hoera voor de Burgemeester en Post deBoer, die met z’n schilderskwasten de tr:m zo lang gestreeld had, dat ze haar glorieuze tochten door Workum met gratie kon volbrengen. Dat daarvoor nog we! iets gepresteerd is, verd niet met name genoemd, maar kon be grepen worden onder de algemene medewerking van de ingezetenen. Er werd met animo deelgenomen aan de feestelijkheden, die nieuwe en originele attracties omvatten. De winkeliers hadden met keurige etalages, kraampjesmarkt en bonnetjes voor vier nieuwe fietsen, zowel de kooplust als de feeststemming aange- wakkerd. Met draaiorgel, accordeons en versterkte gramafoonplaten zat er steeds voldoende muziek in, die af en toe het publiek een centje kostte, maar de militaire kapel en «Crescendo» zorgden toch voor de levendigste mu- ziek, die de spelers slechts moeite kostte, doch zeker door de reactie van het luisterend publiek voldoening heeft geschonken. Er waren hier deze feestweek ook verscheidene oud-Workumers, die bun vacantie in hun vroegere woon- of geboorteplaats doorbrachten en ze hebben zich kostelijk vermaakt, aldus sommigen, die over de organisatie van verscheidene onderdelen de loftrompet staken, 't Is toch prettiger als die waardering een koor van kritiek over stemt. «Jimtn' kenne feest fiere» was het oordeel van vele onzer gasten. Dat weten we dan maar en mogen we ons later bij het opstellen van nieuwe feest- plannen herinneren, cmdat bet ook verplichtingen geeft met iets aardigs voor de dag te kernen. Toen de laatste tenen van de door «Crescendo» gespeelde taptoe gek’on- ken hadden, kondigde sirenegelcei het einde van de feesten aan. ige ik dan fan fórskate nrma s pmskranten en oanbiedingen thus Oer it algemien binne dy wol sahwat fryhwat itselde. It mei in Nou in deimanich lyn, wie ik yn de gelegenheit en praet mei in pear „deskundigen" op it gebiet fan speeltünen. Ik binderaerdich wizerwurden en komt it ienkear safier dat it fêst stiet, „de speeltün komt der", dan wolle dizze minsken ek mei ried en died bystean. Der sil lykwols hiel hwat wurk forsetten wurde moatte, ear ’t de bern oan ’t boartsjen ta binne. Lit üs der net tsjin op sjen. Hwant ik wit plakken, noch frijhwat lytser as WTarkum, dy ’t üs mei it speeltünwurk fier en fier foar binne. Hwat dos oaren kinne, soene wy dat mei ’n oar net klear spylje Kom nou! It earste wurk sil wêze moatte, in kommisje yn it libben to roppen. In kommisje fan minsken dy ’t fan ta pakken witte; dy ’t fan ien klap net lizze; dy ’t der har tiid oan jaen wolle. Yn ‘t koart sein in stikmanich fan wdy echte: Warkumer trochsetters. Lju dy ‘t oeral rie op- en rie foar witte, drie Wielewalen ergens in een tuin. 1 Dy ‘t al moasten hja oer de Tsjommer toer springe, net sizze Mar dat kin net, doch dy 't dan nei Riis geane en siikje der ut it bosk in spjirrebeam langer nóch om ta harren doel to kommen. Allinne dan is der kans fan slagjen. Neffens de minsken dy ‘t it witte kinne, hat de ünderfining leard, dat men it earste wurk troch sa’n kommisje dwaen litte moat. Dan in forgadering hMde en der in forieniging oprjochtsje en bistjür kieze ensfh. Der giet dan gjin tiid forlern mei praten oer dingen hwer ‘t men gjin forsten fan hat en hwer ‘t eltsenien frjemd yn is. Nou hoopje ik twa dingen: 1. Dat it tige „yn ‘e bus" wêze sil, mei hwat der yn ‘e bus siet. 2. Dat der gau in stikmanich komme sille, dy ‘t de hollen byelkoar stekke en de hannen yn elkoar slane en sizze, wy pakke it spul oan. Alles hwat ik sa de léste tiid by ‘n oar swile en hwat fan bilang is kinne hja fine by: B. Gaastra, de ütjower fan de Friso. It sil my danich binije. Voor jongens beneden 15 jaas: 1. W. Muldet, 2. P. Huisman, 3. B. Dooper, 4. W. Voets. Aan het touwtrekken deden 16 pai" turen van 4 man mee, die telken8 tweemaal tegen elkaar uitkwamen. Voor de verliezersronde, dus dat waren de acht parturen die in de eerste ontmoetingen over de streep getrokken werden, waren nog enkele prijzen be schikbaar gesteld, zodat elke groep zich minstens viermaal schrap moest zetten, terwijl de prijs- en premiewin- naars zelfs achtmaal hun krachten tot het uiterste moesten inspannen. De heer Andela, die met z’n ploeg hoge ogen naar de prijs, kwam toen de (Ia Memorism) óuwe, trouwe Tram, we hebben afscheid van je moeten nemen. En al wax het een vrolijk afscheid, scheiden stemt toch altijd verdrietig en wee moedig. Alleen ingewijden weten wat een zorgenkind jij geweest bent.Toen de Amsterdammers je op dood spoor reden en men reeds met moker en snyorauder jou begon te liquideren, kwamen de Workumers net op tijd om e te redden uitde meedogenloze slopershanden. Toen begonnen de zorgen reeds, ds problemen rezen als paddestoelen uit de grond. Eindelyk waren de transportmoeilijkheden overwonnen en de trein bracht jou van Amster dam naar het verre Workum. Jouw aankomst in Workum was verre van vrolijkop een kille, win derige avond stond je in eenzaam heid, te wachten bij het station. Je wast begroet met bijtende spot en ontmoedigende hoon. Nergens was onderdak voor jou te vinden, niemand ontf -inde zich over jou. Jouw eerste rit van het station naar de zuivelfabriek was een Via Dolo rosa en de hoge brug bij het station werd de brug der zuchten. Na deze bange reis scheen jouw toekomst weinig hoopvol en men dacht .er al over om je aan je lot over te laten. Toen je daar stond achter de zuivelfabriek en langzaam dieper in hetezaud wegzakte, toen keek men jou en je bazen meelijdend aan. Toen waren er maar zeer weinigen meer die uit het lelijke eendje, dat je toen was, een trotse zwaan zagen groeien. Wat heb jij de Directie en hun helpers een zorg en moeite gekost. Gestaag werd er voort gewerkt aan jou en de letters van ons alfabet kunnen geen woorden vormen, die de problemen die je opleverde, zou den kunnen beschrijven. Maar jouw Directie, de fa. Speer- stra, Holkema en anderen, ze lieten je niet in de steek. Maar toen je de eerste proefrit deed, stapelden de donkere wolken zich op; jouw yzeren wielen bleken te indrukwekkend voor onze straten en gevels. De autoriteiten maakten zich zorg en men meende dat je onze straten sou omploegen en je tonnen zware druk de gevels zou doen scheuren. Men maakte zich angstvisioenen en men dacht dat jij een bloedig spoor van gewonden en verminkten zou achterlaten. Reeds ging de mare door de stad dat da spooktram niet mocht rijden, Het waren twee mannetjes en een wijfje. De mannetjes betwistten elkaar steeds bet wijfje en een der man netjes werd tenslotte dood in de tuin gevonden De vogel werd de plaat selijke predikant aangeboden, die hem heeft laten prepareren en terecht, want het zal zelden gebeuren dat men zo’n praehtvogel in zijn bezit krijgt op geoorloofde wijze ten minste. Als slot zij over het prepareren nog opgemerkt, dat bij de wetswij ziging van 5 Juni 1947 het metalen T reparateur steken werd ingevoerd. Vogels die men voor die datum in zijn bezit had vallen daarbuiten. Over het prepareren van vogels en wat daar meer mee annex is, komt ter zijner tijd een uitvoerig artikel. dag kon men tot de avond weer even den, zodanig met de straatstenen in van de feestdrukte bekomen, ’s Mid- dags waren 't de Bewaarschoolkleuters en de Oudjes, die op een tramritje onthaald werden, maar 's avonds met de strijd om het kampioenschap wer den de prijswinnaars van de ver. schillende buurtverenigingen zo har- Fryske Brief 173. Nou 't de tram syn léste reis troch üs „oude goede veste" dien hat de kreammen en diskes de merk wer romme hawwe; üld enjongwer hwat oars om hannen en yn ’e holle hat as feest, yn ’t koart sein nou ’t Warkum sa njonkenlytsen Warkum wer wurdt; nou doar ik dan ek de pinne wer op to nimmen ta it skriuwen fan in brief. My tocht de holle is der nou sahwat wol wer by. Mar witte jim hwat my danich muoit? Dat ik op dit eagenblik noch net krekt wit, hoefolle der offere is yn de bus foar de speeltün. Der bin ik tige nijsgjirrich nei. En sa sille der grif wol mear wêze, soe ’t net. It is al to hoopjen dat de greaten de lytsen net forgetten hawwe en troch hwat yn dy bus to dwaen, har tankberens üteren foar de moaije dagen. Hwant tink der om, as dy speeltün der komme sil, de pongeniepen dacbt even op willen vestigen. der myn Ijocht alris opstutsen, hwü,t sa’n spul sahwat komt to kostjên. De „„1 Goudlijster wordt in ’t Friese land bisoarge. de jaloersheid en gekoeld. De uitslag was voor de groep van 15 jaar en ouder: l.Joh. G. de Jong, 2. E. de Joog, 3. L. van der Pal, die tevens een extra-prijs van f 2 50 werd toegekend voor extra prestaties, 4. P. Flapper, 5. P. Douma. De Wielewaal. Af en toe hoort men in de zomer ook thans weer de korte roep van de Wielewaal. De naam Wiele waal is van deze roep slechts een povere nabootsing. In de tuinen te I Workum was deze vogel de laatste dagen o.m. te zien en te horen en het Workum heeft feest gevierd! I pooide r- j— 31 Juli. Vorige week Donder- t-genstavders vrij plotseling capituleer- aanraking dat hij meteen uitgeschakeld was en vervangen moest worden De tik kwam hard genoeg aan, maar toch bleek het letterlijk en figuurlijk ge lukkig mee te vallen. In de winnaarsronde werd de le prijs f 60.gewonnen door Haite Wouda, telijk aangemoedigd, dat het inderdaad een emo’iïvol besluit werd van de gezellige buurtfeesten. De Zuidsrbrugbewoners zonnen op nog meer verrrsstt)gen, maar dat moest voor Vrijdagavond op te korte termijn voor elk tar gebracht worden. De jeugd was eohter zo ondernemend om ’s avonds met lampions aan de wandel te gaau en zelfs een slag om de Waag tegaan mtken. Dï selfmadeelectrische draaimolen op Zuiderbrug was stukje werk en stratie en gecostumeerde voetbal wedstrijd bleven die attracties niet tot eigen buurt beperkt. Voor de krijtlijnen op het voetbalveld was on gebluste kalk gebruikt, waarvan de 10-jarige Jan H. spelenderwijs een stukje in z'a ogen kreeg, zodat on middellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. Hoewel de getroffene de volgende dagen niets kon zien en eerst hevige pijn leed, gaat het ver moedelijk met het ergst getroffen rechteroog nu ook de goede kant uit, hetgeen we van ganser harte hopen 1 Zaterdag was het met onze tram weer: karre maar! ’s Middags werd op het Dwarsnoord over de Dolte spriet- lopen gehouden en 's avonds bij het touwtrekken gold voor de 64 deel nemers: trekke maar! Met het sprietlopen is er wat ge lachen, want natuurlijk volgde de ene de andere. Dat de prijs winnaar droog gebleven was, kon men niet gedogen, dus werd met een plons het meesterschap Te Leeuwarden slaagden aan de Leeuwarder Industrie- en Huishoud school onze plaatsgenote mej. J. Gaastra voor het diploma huishoud kundige en voor het diploma Huis houdkundige voor inrichtingen mej. A. Rqbijns. Bij de te Leiden gehouden nfiddenstandsexamecs, slaagde onze oud-stadgenoot de heer H. S. Wouda, aldaar woonachtig. Bij de Centrale merriekeuring Bovenlands ras werd een le premie toegekend aan de enter van Kambinus, eigen aan de heer A. Werumeus Buning, alhier. Bij het te Wolvega gehouden concours hippique werd een le prijs toegekend aan Freddie van Gebr. Geerligs alhier in de limiet ’klasse Bovenlands ras f 300. Bevestiging en Intrede. Zondag 13 Augustus hoopt Ds. B. Fabrie van Zandbulten zich aan de Baptisten Gemeenten Workum en Makkum te verbinden na bevestigd te zijn door Ds. G. Visser van Harlingen. Aan de kerkeraad der Doopsgezinde Gemeente alhier is verzocht de intrede- dienst te mogen houden in haar kerk gebouw, dat welwillend voor deze bij zondere gelegenheid is afgestaan. ff l i te t t 1 e >•4 RI

Friso nl | 1950 | | pagina 1