TAXI Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Vogelrubriek fj? Zaterdag 12 Aug. 1950 No. 32 73ste Jaargang PREDIKBEURTEN 8 6 persoons BURGERLIJKE STAND. •n PLAATSELIJK NIEUWS aan zelf eens niets de heren deden Abonnan*eabap»®B;; t l.SDper haMjaar per post f2. Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling dat wy gean S.V.W.-AGENDA Vrijdagavond 6.00 uur Jun.B Oeverzwaluwen3—Workum 4 Vertrek per fiets v/d markt: 5.15 uur Zaterdagavond 6.30 uur Sen. Workum 2—Oeverzwaluwen 2 Ia dei *r op üt. Forline wike hie de C.B.T.B ófd. Warkurn har jierliks ütstapke. De moarns waerd om 6 ure ütein set, wylst leadswiere loften driichenlyk- wols setten wy mei moed ütein, tin kend in dróvige moarn jowtinbliere dei. Do ’t Jykwols om healweisaunen de léste ynstapte waerd it al wietter en dat waerd earder minder as better sadat it earste doel fan üs reis (d' Noard-Eastpolder bisjen) net ta syn rjucht kaem, der ’t fan wegen de rein de wurksumheden der stil itiene, sa- Workum Van 3 tot en met 9 Aug. ’50. Geboren: Aaltje, dv Th^s Slagman Teetske Neeltje Njjenhuis. GehuwdGeen. Overleden: IJde Engelsma, 54 jr, echtg. van Bruinsje Hornstra. Pieter Loonstra, 72 jr, wedn. van Jannetje Smit. Zondag 13 Augustas. Workum (R. K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds P. de Bruyn, ’s Avonds 7.30 uur ds J. Rienstra van Engelum Fryske Tsjinst. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds R. Hofman (Geref.) Voorm. 9.30 en 's avonds 7.30 uur ds W. Diepersloot van Franeker. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur in „Bethel” ds G. Visser van Harlingen. Bevestiging ds B. Fabrie. Nam. 3 30 uur in Doopsgez. Kerk Intrede ds B. Fabrie. (In deze dienst wordt gezongen uit de liederen bundel der Ned. Herv. Kerk. Heidenschsp Nam. 1.30 uur ds J. Rienstra Fryske Tsjinst. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds P. E. van Oyen. Gaast (Herv.) Geen dienst. Hindelopen [Herv.] Voorm. 9.30 en 'sav. 7.30 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur dsHoekema, Fryske Tsjinst. [Geref.] Voorm. 9.30 uur ds Schalkwijk van Hemelum (H.A.) 'sAv.7.30uurdsSchalk wijk van Hemelum (Dankz. H.A Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 en namidd. 2 uur ds J. Brouwer (H. Doop). Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 en ’s avonds 7.30 uur ds A. J. Schneider. Warns (Herv.) Voorm. 9 en ’sav. 7.30 uur ds A. J. Oostenrijk. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 en 's avonds 7.30 uur ds. B. J. Riemersma. Gemeente Hindelopen Van 1 tot en met 7 Aug. ’50. Geboren: Reino, dv Age Dijkstra en Jantje de Jong. Thomas,zv Anne Abma en Harmke IJkema. Gehuwd Geen. OverledenFeike Brouwer, 80 jr, gesch. van Fopje Visser. Volei wetgeving. Wij zullen af en toe tussen de ge wone artikels iets van de jongste Vogelwet vertellen, een beknoptover- zicht geven, alsmede een korte toe- licnting op de belangrijkste bepalin gen van die wet en haar uitvoerings- voorschriften. Om te beginnen bij Art. 1. Wat zijn beschermde vogels? Ónder dit begrip vallen alle vogels, welke behoren tot een der in Europa in 't wild levende soorten, met uitzondering van het pluimvee en de in de Jachtwet ge noemde vogels. Er mag worden aan genomen dat onder pluimvee worden verstaan de vogelsoorten, die van ge slacht op geslacht door de mens zijn gekweekt, die derhalve als zijn eigen dom kunnen worden beschouwd en die zich zonder zijn zorg niet of uiterst moeilijk in het leven zouden kunnen houden. We denken hierbij in de eerste plaats aan kippen, pauwen, kalkoenen, enz. Tot de vogels genoemd bij Art. 1 der Jachtwet behoren: korhoenders, patryzen, houtsnippen, fazanten, zwa nen, ganzen, eenden, duikers, water snippen. goudplevieren. kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto’s, ture luurs, meerkoeten en waterhoentjes. Hier komt heel veel bij te kijken en het is niet mogelijk er op deze plaats verder op in te gaan. Zo is bijv, nimmer uitgemaakt welke vogels onder het begrip duiker" vallen. Nu is de jacht op duikers niet open momenteel maar anders zou dit ernstige moeilijkheden kunnen geven. Verder zullen wij van de jachtvogels bovengenoemd alleen de eenden nog even onderscheiden om te doen uit komen wat daarbij aan de winkel is. Wij krijgen dan: bergeend, wilde eend, krakeend, wintertaling, zomertaling, smient, pijlstaart, slobeend, kroon- eend, tafeleend, witoogeend, kuifeend, toppereend,ijseend,eidereend. zwarte zeehond, bruine en gebrilde zeegend, witkopeend, grote zaagbek, middelste zaagbek, nonnetje en mogelijk nog meer. In het belang van de vogelstand of ter voorkoming van schade aan de land-, tuin- of bosbouw, aan de jacht of aan de visserij, kunnen beschermde vogels buiten de vogelwet worden geplaatst. Dit is geschied bij het Vogelbesluit van het jaar 1937. Als slot noemen wij nog even de onbeschermde vogels. Onvoor waardelijk onbeschermd zijn de zwarte kraai en de huismus. Voorwaardelijk onbeschermd zijn schollevaar, blauwe reiger, sperwer, slechtvalk, mautelmeeuw, zilver meeuw, kokmeeuw, houtduif, bonte kraai, ekster, vlaamse gaai, spreeuw, roek en de kauw. Wat de sperwer en de slechtvalk aanbelangt zij meegedeeld dat deze algehele bescherming genieten tot 1 Januari 1951, daar de beschikking van de Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen van 29 Jan. 1949 t.a.v. de voorwaardelijk onbe schermde vogels geen bemalingen bevat omtrent sperwer en slechtvalk. Alles wat over Art. 1 en 2 van de Vogelwet nu is gezegd is nog zeer onvolledig, maar ik durf er niet ver der op in te gaan, daar het te veel plaatsruimte zou vragen en.... men het mogelijk niet interessant zou vinden? R.K. Sportdag. Vorige week Donderdag werd te St. Nicolaasga de vierde sportdag ge houden voor de J B T B. en B. B. ‘s Morgens om 9 uur werd op het terrein van Renado appèl gehouden, waarna begonnen werd met voetbal en korfbal. Ooae keurig in rood-zwart gestoken jongens wisten in de eerste wedstrijd dan naar IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 It is al lang net mear sa, dat foral yn bipaelde fakken, de bazen tsjinelkoar opbiede en de iene prebearre de feinten fan de oare to krijen. Al kinne wy dan ek noch net sizze dat der wurkloasheit is, it liket foar de takomst nou just net sa botte bést. Sadwaende is it tal immigranten de léste tiid moai heech en it tal hwat fuort wol is de helte greater as dy 't al fuort binne. Mar it is nou ienkear sa, net eltsenien wol of kin nei in oar lan om der wurk to linen en brea to fortsjinjen. In great dielprebearretdanalwer om hjir har brea to biskarreljen. Wy hawwe sa troch de tiid hinne forskate minsken sjoen, dy ‘t oars jimmer fêst wurk hiene, mar troch omstandigheden sünder rekken, en dan mei negoasje of hannel oan kost kamen. Hwant it mei dan wier wêze dat dyjinge dy ‘t sünder wurk komme, steun helje kinne, och in great diel fortsjinnet it mar leaver seis. Nou is it ek wer sa, om mei negoasje to bigjinnen, of mei hwat hannel, dat giet ek sa grif net. Men is oan in bulte foarskriften en bipalingen boun. Men kin mar lang net dwaen hwat men seis wol. En dochs is it slim hoefolle nije „fakken" der de léste tiid kommen binne. Foral yn de greatere plakken wurdt faek hwat ütfoun om itende to bliuwen. Der hawwe je nou de „kattebakcentrale". Safolle kear wyks, kriget men foar jins poeske in skjin bakje thus. Soks mei nou yn de greatere plakken brea opsmite kinne, foar üs hjir yn Warkurn sjoch ik der gjin heil yn. Ei né, üs poeskes en katten rédde harren der seis wol mei. In oare ütfining fan de léste jierren is dy fan „babysitter". Datbinne aimeast studinten dy ‘t mei it üt huswarjen gean prebearje der hwat by to fortsjinjen Heit en mem jouns nei de komeedzje of bioscoop en de stu- dint op ‘e bern pasje foar safolle yn ‘e üre. Nei ‘t ik hearde soe de fêst- stelde priis 15 stüren wêze. Ja fan jouns sawnen oan hynstemiddei ta dan. Tusken jouns toalven en moarns seizen, is it „tarief“vgans heger. Of der noch ünderskie makke wurdt tusken it tal bern dat sa'n babysitter ünder syn hoede kriget wit ik net. Of hy op ien of op seis pasje moat, sil wol sahwat itselde wêze. Of de leeftiid ek in rolle spilet, wit ik likemin. Stel nou ris, der binne in heit en in mem, dy ‘t op in joun earne hinne moatte. Mar harren fanke, [ien fan by de tüzen wiken] kin net mei. En allinne yn ‘e hüs bliuwe doar hja ek net rjocht. En gjin wunder, hwant men heart yn dy greate stêdden faek sokke malle dingen. Soe yn sa'n gefal, sa'n „üthuswarjengeande studint" ek ütkomst bringe kinne? Nou kin my dat fansels net sa hiel folie skele, hwant och studinten hawwe wy hjir dochs net. Mar wol fammen dy ‘t sa jouns ris allinne thüs bliuwe moatte. En as sa'n jongfaem nou hiel tafallich ris hwat bang ütfallen is? Ja sjoch ynsa'n gefal soene üs feinten ütkomst bringe kinne. Derom, leau ik dan ek, dat yn Warkurn de „Babysitters" wol oanslach krije soene. It soe yn elts gefal to prebearjen wêze. En nou oer in fak der ik oan ‘t nou noch nea oer heart hie. Foar in wikemanich lyn trof ik ien fan myn aide kunden. In man dy ‘t al sahwat fan alles en noch hwat by in ein hawn hie. Boerefeint; by de bakker; de slachter; timmerman; mei negoasje by de doarren lüns, ja ik leau net dat der eat to bitinken is, of hy hie it by de hén hawn. En der sa ynienen seach ik him stean. Hwat my fuortdaliks opfoel wie, dat hv er süver in bytsje deftich ütseach. Dat hie wolris oars west. Hawar ik op him ta, dat wie füskje en soun freegje. En om ‘t ik tige nijsgjirrieh wie hwat nou syn fak wol wêze soe, freegje ik him dat al gau. Ik fornaem doe dat hy Direkteur wie fan de E.L.W.C. Hwat dat bi- stjutte wist ik earst allike min as jimme dat witte. Nije wike it léste. FRISO. warm, zomerweer werden gespeeld. Het is wel even anders gelopen dan de eerste plannen waren, want het nieuwe sportterrein m;g nog niet worden gebruikt. Jammer, ook voor de kosten die daaraan zijn verbonden. Misschien dat met de opening nog eens een sportmiddag aan het publiek wordt aangeboden, dat is tenminste nog een enkel lichtpuntje, als ver goeding voor het uoodzekelijke uitstel van ingebruikneming. Als eersten betraden deze middag dan de handbalsters het veld om het op te nemen tegen een combinatie Olympus Hermes. Spoedig nam Hitiy de eerste goal toor haar rekening, welke 5 minuten later dcor de Leet- warders te niet werd gedaan. Met wisselende kansen streden de dames verder en de beide achterhoedes moesten toezien dat nog 3 maal het net werd gevonden, zodat beide clubs zusterlijk de acht goals deelden. De gemaakte doelpunten waren van goed gehalte, trouwens de wedstrijd zelf was het aanzien meer dan waard. De jubilerende afdeling nam het op tegen de 3e klasser W.Z.S. van Sneek, die het tot nu toe neg niet gelukt was een overwinning op Woikum te behalen. Ook deze middag moesten ze met lege handen naar de Water- poortstad terugkeren, want de Wor- kumers raakten 5 maal de roos, waar tegen W.Z.S. slechts twee voltreffers kon zetten. Wanneer deze doelpunten een weerspiegeling zijn van wat het eerste elftal in het derde lustrum van plan is, dan zal het wel loslopen. Trouwens de gehele wedstrijd voldeed goed en de gewijzigde opstelling als proef zal nog wel eens herhaald worden. Het is anders wel wat een sneue boel voor W.Z.S. om telkens van een 4e klasser te verliezen. We hebben ook niet een goed overzicht van de ver richtingen van de Zaterdagmiddagclubs ten opzichte van de overige ploegen, misschien dat het praedicaat 4e kies wel te laag gesteld is. Dit resultaat geeft toch weer vertrouwen voor het a.s. seizoen, want in de competitie heeft Workum steeds een geducht woordje meegesproken. Als hoofdschotel werd opgediend de wedstrijd FrisiaSneek. Veelwerd hiervan verwacht en de publieke be langstelling ging dan ook naar dit treffen uit. Roozetburg was misschien wel de grote trekpleister, maar deze schitterde door afwezigheid. Hoog staand voetbal werd slechts zelden vertoond, zodat het publiek wel enigs zins teleurgesteld het verloop volgde. Sneek nam reeds spoedig een 1—0 voorsprong, welke voor de rust nog werd vergroot. Na de rust begon het Frisia elftal hard te werken om de achterstand in te lopen lukte althans om WORKUM. Voor heden, Vrijdag avond is de Raad der gemeente Wor kum bijeengeroepen. De agenda die uit 8 punten bestaat zal wel vlot af gewerkt worden. De Raad zal o,a. uitspraak moeten doen over het ver zoek vw enkele pachters om prond bt schikbaar te stellen voor het bouwen van een schuur met ve.estalling op de W’orkutner Waard. Ook is er e-n ver zoek bionengekomen van de Kerke- raad der Doopsgezinde Gemeente, om grond te mogen kopen van het bouw terrein langs de Dolte voor een nieuw te bouwen pastorie. de bewoners behoort, is bet zaakje vlug voorelkaar. Van een grote trip werd afgezien, daar men er eens een dagje gezellig tussenuit wilde zijn. Miandagmorgen stapten de buren dan in de moderne toeringcar, die de oaarn >Friso< draagt, om over Bakhuizen, Mirns en Laaxum ia Rijs de koffie te gebruiken en als kindertjes zo blij in de speeltuin vermaak te vinden. In de kleinste stad van Friesland met haar nauwe straat werden de mooie brug getjes bezichtigd, waarna in het «Friese Haagje» het eten wachtte. De dames smulden van het heerlijk opgediende maai waaraan ze nu hadden gedaan en zich te goed, net als was er geen ver bod voor hamsteren. Toen men geen last meer had van het eten werd Oranjewoud bezichtigd en speeltuin, belvedère en niet te vergeten de lachspiegel gaven 'n uitbundige vreugd. De buurt had '/oor deze gelegenheid natuurlijk ook een volksspel op het programma staan, dat gehouden werd in het Tjaardabos. De fopbril kwam er aan te pas en bij de heren bleek P. Veldman de kunst het best te ver staan. Mw. Veldman toonde niet alleen de kunst van haarbehandeling te ver staan, want de overige dames moesten ook hier hun hoofd voor haar des kundigheid buigen. Half elf kwam het gezelschap weer in Workum aan, opgetogen, niets dan lof, waarnaar de heer Sevensma met welgevallen luisterde, want zo’n busrit is toch maar weer eens een nieuw element in de attracties van de Wor- kumer buurtverenigingen. een verdiende 2 0 nederlaag te be halen tegen Joure, die later op de dag zich als kampioen zou aanmelden. We zeggen niet >basta< jongens, m.»ar »kop op«. Onze meisjes van de B.B. wisten hun prestatie van het vorig jaar op schitterende wijze te herhalen. Met 31 werd in de finale van Bolsward gewonnen. Laat onze jongens een voorbeeld nemen aan deze meisjes, die steeds maar getraind hebben, waar door zij hun doel hebben bereikt De meisjes konden meer. De estafette voor dames werd gewonnen door een drietal meisjes waaronder mej. Annie de Boer, bij de 2e prijswinaressen bevond zich mej. Siepie IJpma, terwijl bij de 3e prijswinnaressen mej. Plonia Westendorp meeliep. Bij de estafette he en bevonden zich voor de 2e prijs de heren J. Boekema, L Brandsmaen IJ. de Boer, 's Avonds had in het parochie-huis de prijsuitreiking plaats, waarna plm. 8 uur de voorzitter van de provinciale J B T. B. een woord van welkom toeriep aan allen, in 't bijzonder aan de voorzitter en secre taris van de K. N. J. B T. B. alsmede aan de secretaris van de aartsdiocesane J B. T. B. De aanwezigheid van Bur gemeester. Hoekstra werd zeer op prijs gesteld, waardoor deze blijk gaf be lang te tonen voor het werk van onze Kath. Jonge Roeren en Boerinnen, Het toneelstuk: «Het begon in een gracht», werd nog opgevoerd, wat zeer in de smaak viel en meer dan eens stegen geweldige lachtsalvo’s op Na dit toneelstuk werd nog gezellig tot 12 uur gedanst. Het slotaccoord 8 Aug. Workum is uitgefeest, hebben we al van verschillende zijde gehoord, maar de buurtvereniging T.O.T. logenstrafte deze bewering ge heel. Dit eensgezinde buurtje kon met de feestelijkheden geen onder-onsje organiseren, maar nu hadden de be woners metelkaar het snode plan in elkaar gezet een autobustocht voor de bewoners te organiseren. Dit vond naruurlijk direct aPer instemming en wanneer dan nog de enl<»e buseigenaar vaa Workum, de heer Sevensma, tot en het ge- deze tot 21 te reduceren, Sneek bleek de overwin ning niet aan de Leeuwarders te gunnen en zette een offensief in, dat beloond werd met een doelpunt, waarna alle fut uit beide ploegen ver dwenen was. fanüt de bus allinne üs each litte koene oer de wide tjilden. Nei Emmeloord efkes trcchriden to wêzen, hwer wy sjen koene de oan- bi>u by 3 jier tobek, binne wy oer 'e Ratnsp >1 oanset nei Kampen it earste p'.eiste plak. Hjir nisde üs moed hwani it sintsje kype troch de wolken. Nei under smout petear genieten to hawwen fan kofje mei koeke, waerd ófset nei Apeldoain, mar o wei, it reinde nou oan ien tried sa fül, dat do ‘t wy yn 'e boarterstün Prins Bernharddal oankamen, wy earst net üt 'e bus doarsten. Mar it moat earst op 't minst foar 't it better wurdt; sa gyng it nou ek, hwant wylst wy hjir in hoart mei folie wille üs for- makken, knapte it waer open fjirders hat it altiid moai waer west. Hjirnei gyng de reis nei Birkhoven [it konfe rinsjeoard fan ’e C.B T.B.] hwer 't it i en foar üs klear stie en dat üs tige smakke. Hjirnei gyng it op Amster dam oan Hjir hawwe wy rounfean yn grêften en havens en in eintsje de stêd troch kuijere, hwernei ófset waerd nei hüs. Dit ein waerd ünderbrutsen troch op Den Oever noch efkes to pleisterjen. Wolfoldien binne wy nei dit opünthald de ófslütdyk oerreisge nei hüs ta. Postduivennieuws. Vorige week werden de jonge duiven gelost te Maastricht en na deze vlucht zou de winnaar van de wissel- beker bekend zijn. De eerste duif die terug kwam vloog ruim 100 m. sneller per minuut din de volgende, maar had bij vorige vluchten niet zoveel punten verzameld om de prijs in het bezit van z'n eigenaar te brengen. De als 8ste binnengekomen duif had over de vluchten de meeste punten behaald en zo mag M. Vlas de wissel- prijs in ontvangst nemen. De uitslag was: IJ. Flapper 1, 4. R. Blom 2, 3, 5. L. Slootjesó, 11,14. Jac. Wiersma 7, 9, 10, 13. M. Vlas 8. Gebr.. Nijenhuis 12. Zondag j.l. werden voor de oude en jonge duiven najaarsvluchten ge houden vanaf Deventer. De volgorde van aankomst was voor de oude duiven P. Venema 1, 4, 6, 12.18. IJ. Flapper 2. 3 8, 17, 27, Gebr. Nijenhuis 5, 9, 19, 25. E. Eiling 7. 10, 22, 28. Gebr. Wiersma 11, 26. Th. v. d. Meer 13. Sch. G. Vlas 14. R. Blom 15, 16, 23. D. Kroeze 20, 21. Gebr. Flapper 24. In onderstaande volgorde kwamen de jonge duiven binnen Gebr. Nijen huis 1, 17. L Slootjes 2, 6, 7, 9, 10. Gebr. Flapper 3. IJ- Flapper 4, 8, 11. P. Venema 5, 15. E. Eiling 12,13, 16. R Blom 14. Afd. Voetbal S. V. W. 10 jaar. Zaterdagmiddag werd op het Groene Strand het 10-jarig bestaan van de afd voetbal gevierd met sport wedstrijden, welke onder begunstiging van fraai, eigenlijk voor dit doel te Fryske Brief 174. Der wurdt al wer hwat ütfoun om oan ‘e kost to kommen. In nij fak. Soe dat ek net hwat wêze foar memmen mei lytse poppen? De tiid dat it wurk en de baentsjes mar foar 't gripen leine isfoarby. opbiede en de iene prebearre de feinten fan de oare to krijen. Al kinne wy nou just net sa botte bést. Sadwaende is it tal immigranten de léste tiid VerschtJni eenmaal per week Uitgave; Fa. T. GAASTRA Bz te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Inzending van advertenties uiterffjk Donderdagsmorgens raia l I 1

Friso nl | 1950 | | pagina 1