TAXI Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Bedrijfstelling 1950. Oudjesdag 1 a 73ste Jaargang No. 34 Zaterdag 26 Aug. 1950 PREDIKBEURTEN iT< 10 vu 6 persoons GEVONDEN VOORWERPEN. PLAATSELIJK NIEUWS te hand- Inzending van advertenties uiterfijk Donderdagsmorgens verschijnt eenmaal per week Uitgave! Fa. T. GAASTRA Bz te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 t haKJaar per post f2. Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem regeling a n ,t dan naar IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 e r- 1 metselaartroffel 4 delige hengel 1 armbandje 1 kinderbeursje (met briefje voor slager) 1 nikkelen sleutel (waterleiding) 1 eigengemaakte wollen ceintuur 1 autoped bj] J. Siemonsma, Buren 1 vulpen 1 bril Workum, 22-8-’50. De Opperwachtm. postcomm. W. KELDERHUIS. S.V.W.-AGENDA Zaterdag 26 Augustus. 4.30 uur Oefenwedstrijd Workum 1Workum 2 6.30 uur Workum 3—Workum 4 Fryske Brief 176. „Aan het strand stil en verlaten”, nou sa’n spultsje wie 't my hast al moatte jimme tinke. Hwant al wie it dan ek midssimmer, oan 't waer like it mear op hjerst. Heal stoarmwaer en loften sa grau en skier, dat men der stiver bang waerd. De wyn hald it al droech, mar sa gau it efkes stilder wurdt, is stranwaer” wie it yn ‘e fierste fierte net. Mar as men titfanhOs oj Vogelrubriek Het opzetten van vogels is een zeer moeilijke kunst en alleen te leren als men handigheid en veel kenni» van vogels heeft, terwijl het opzetten niet uitsluitend om gelde- lyk gewin mag gebeuren. Men moet dit werk met liefde voor vogels doen. Eerst dan zal men er wat van terecht brengen. Niemand moet echter het opzeilen onderschatten Hetisslechts zeer enkelen gegeven de vogels na tuurgetrouw enhoudbaar op te zetten. Het lykt voor buitenstaanders een vies werkje, maar dit is volstrekt niet zo als men het maar goed doet! Wie de kunst machtig is, kan zijn vingers zo rein houden, dat hij na een huif uur werkens, waarin de vogel klaar gevild kan zijn, zulke schone handen heeft, dat hij er zo mee aan tafel kan gaan. Men zal natuurlijk zijn handen wassen maar ik wilde slechts aantonen, dat men de vogels eigenlijk moet pellen en zo weinig mo gelijk het mes moet gebruiken. Over het eigenlijke op zetten wordt hier verder niets ge schreven. Het zou mogelijk niet in het belang van de vogels zijn. Wij zijn nu met één sprong geko men bij de vogelvergunningen en wel by B 1, B 2 en B 3. [Vogelver gunningen A vangen en verhan delen van kooivogels hebben alle hun geldigheid verloren en worden niet meer verleend], We beginnen dus met B. B 1 is de algemene prae- parateursvergunning. B 2 is de tus senhandelaarsvergunning B 3 is de opzetvergunnirg voor schootdoe]- eindon. [Min. van Onderwijs K. en W.] In ons land zijn te zamen 46 B- vergunningen uitgereikt, gerekend naar de stand van 15 Januari 1950. Alle Vogolwetvergunningen gelden slechts één iaar, behalve vogelver- gunning I, die een onbeperkte gel digheidsduur heeft. Hierover later meer. fan 't allegearre wetter, seine wy tsjin elkoar. Dat „stranwaer” wie it yn ‘e fierste fierte net. Mar as men ütfanhds is en dan yn in oarde der 't men oars nea komt en hwer it tige moai is; nou bliuw dan marris yn ’e hüs omhingjen. Ek al is it waer dan fier fan moai to neamen. Ik hie 't min nei ’t sin. En gjin wünder. De man der 't wy ütfanbüzen moast de moarns oan syn wurk. Sadwaende siet ik mei de beide froulju opskipe. Of hja mei my, dat is al krekt sa ’t men dat bisjocht. Nou dat gerattel fan dy froulju wie ik ek al sa sêd as groat. En doe’t wy de kofje op hiene, ik de jas oan en der op üt. Ja myn oare helte prottele wol tige, hwat sil dat nou bitsjutte en gean mei dit waer de doar üt, mar ik sette dochs troch. Nei it strftn wie myn doel. Mar, o leave sawntsjen en gjin ein, hwat hie ik my hwat op 'e hals helle. De hiele sé-wei stok yn ‘e wyn. Hiele einen by de hichte op, dat ik moast ek al krekt safolle rinne as ik fytse koe. Hwat wie my dat in skouwer. Mar einlings en to’n léste kaem ik dan dochs ta it doel fan de reis. Ik sette de fyts tsjin it stikeltried en klom by it dun op. De wyn bearde en gQlde troch strük en helm. En it like my it béste en jow my del op in smout plakje. Boppe my jagen wylde grauwe loften. Hiel yn ’e fierte boaten, great en lyts, op üt- of thüsreize. En foar my de wide Oneindige sé. Wyld, beech en fier, jagen de skomjende weagen by it strUn op. Krekt of hja oer elkoar hinne kopketommelen. Krekt of 't hja allegearre like folie haest hiene om harren der yn it san dea to rinnen. It ivige spul fan wyn en weagen. Oan de iene kant eangstich om nei to sjen. De sé, it wetter, in münster is ’t, in fijan fan de minsken, meihwa ’t hja al de ieuwen troch yn ’e slach binne. Wis in fijün, foar hwa men jimmerwei en altyd troch op jins hoede wêze moat. len dy ’t der jimmer- wei op üt is om to nimmen, dea, fordjer, rouwe en smert to bringen. In fijan hja. Mar tagelyk ek in freon, dy ‘t jowt en faek folie jowt. Freon fan safolle dy ‘t oan him brea en alles to tankjen hawwe. Lit it mei moai waer, as der tüzenen en jitris tüzenen minsken oan it stran binne, lit dan de sé moai wêze, ek dan as de wylde weagen op jin taroljen komme, is it sjen der nei machtich en moai. Wis it ivige spul fan wyn en weagen, sa aid as wrüld, is jimmerwei wer nij en lükt üs altyd wer ta him. FRISO. een voldoende duidelijk zijn, is in Maart van dit jaar een proeftelling gehouden in Voorburg en in een deel van 's-Gravenhage. Bij het ont werp van de definitieve vragenlijst en de toelichting is met de ervaringen by de proeftelling opgedaan, reke ning gehouden. Wanneer de kwaliteit van de verzamelde gegevens niet tegenvalt, hoopt het Centraal Bureau voor de Statistiek reeds in het eerste kwartaal van 1951 enkele voorlopige gegevens te kunnen publiceren, ten einde aan de voornaamste vragen van het bedrijfsleven, de overheid en de wetenschap te kunnen voldoen. In de loop van 1951 en de eerste helft van 1952 zullen naar verwach ting, de definitieve en meer gede tailleerde gegevens gereed komen. Op 16 October van dit jaar zal in Nederland een bedrijfstelling worden gehouden. Dit zal de tweede maal zijn, dat in ons land zulk een telling plaats vindt. De vorige telling is in 1930 geschied. In 1940 was een be drijfstelling in een vergevorderd stadium van voorbereiding, doch ten gevolge van de oorlogsomstandig heden kon deze telling geen door gang vinden. By de Wet is voorgeschreven, dat elke 10 jaar een algemene bedryfs- telling moet plaats vinden. Omdat de eerste jaren na de oorlog het be- drytsleven nog niet voldoende was gestabiliseerd om er een kostbare momentopname van te maken, is de bedryfstelling niet zoals de volks telling vervroegd. Op een volks- en woningtelling kon na de oorlog niet tot 1950 worden gewacht. De bevolkingsregistratie en het woonruimtevraagstuk eisten een spoedige telling van personen en woningen. Aan de volks- en woning telling, die in Mei 1947 is gehouden, was een beroepstelling verbonden, waarvan de uitkomsten een beeld van de structuur van de werkgelei genheid op dat moment hebben ge geven. Sinds 1947 zyn ongetwijfeld belangrijke wijzigingen in het be drijfsleven ingetreden metbetrekking tot personeelsopbouw en -omvang, machine-ins uilatie, de producten en handelswaren, enz. Dagelijks worden aan het Centraal Bureau voor de Statistiek vragen gesteld met betrekking tot de om vangen de verspreidingvan indusirie- ambachts-, winkel-, handels- en ver- keersbedryven; hoeveel mannen en vrouwen daarin werken, welke func ties deze personen vervullen (admi nistratief personeel, winkelpersoneel, fabriekspersoneel enz.), hoe de leef tijdsopbouw van het personeel in de verschillende takken van het be- drijfsle ven is, hoeveel ondernemingen een bepaald product maken of ver handelen en in welke gemeenten deze gelegen zijn. Gegevens die voor de zakenman van groot belang zijn by de markt analyse; die de regering nodig heeft bij het uitoefenen van haar taak en die de wetenschap niet kan ontberen bij het uit voeren van vele economische onderzoekingen. Nu worden er op korte termen (maandelijks, per kwartaal, jaarlijks) gedetailleerde statistieken samen gesteld, die betrekking hebben op bepaalde branches van het bedrijfs leven (b.v. productiestalistieken). In vele gevallen kan een afdoend ant woord worden gegeven op boven genoemde vragen, doch vaak moet worden verwezen naar gegevens van de telling van 1930, die dus 20 jaar oud zijn en dus nauwelijks meer bruikbaar zijn. De behoefte aan een algemene bedrijfstelling is daarom zeer dringend. De bedrijfstelling heeft betrekking op alle bedrijven op het gebied van nijverheid, handel en verkeer, ongeacht of daarmede al dan niet het maken van winst wordt beoogd. De nijverheid omvat zowel de industrie als het ambacht en onder verkeer zijn ook de hotel-, café- en restaurantbedrijven begrepen. De vragenlijsten worden door de zorg van de gemeentebesturen en de land drosten uitgereikt. Omstreeks de eerste helft van October zal aan alle vestigingen van bovengenoemde bedrijven een vra genlijst door tellers worden uitge reikt. Elke fabriek, elke winkel, elke werkplaats, elk kantoor, enz. zal door een teller vóór 16 October (de teldatum) worden bezocht. In de tweede helft van October worden de beantwoorde vragenlysten door de tellers verzameld. De vragen, die gesteld worden, zijn beperkt in aantal en zullen be trekkelijk eenvoudig te beantwoor den zijn. De voornaamste vragen, die zullen worden gesteld, betreffen de soorten van bedrijven, die worden uitgeoefend, de voornaamste ver vaardigde of verhandelde producten, het aantal personen, dat in de ves tiging en in de verschillende be drijfsonderdelen werkzaam is, onder scheiden naar het geslacht en de functie in het bedrijf, de verdeling van het totaal dezer personen naar drie leeftijdsgroepen en het aantal, de soorten het vermogen der kracht- werktuigen. Er worden geen omzetcijfers ge’ vraagd. Het volledig en naar waarheid ver strekken der gevraagde gegevens is wettelijk verplicht gesteld. De tellers en al diegenen, die be trokken zijn bij de verzameling der gegevens voor de bedrijfstelling zijn wettelijk verplicht deze geheim te houden. De statistische verwerking van de opgaven en inlichtingen is opgedra gen aan de Directeur van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. In de eerste helft van November zullen vragenlysten */a millioen in aantal] bij het Centraal Bureau voor de Statistiek binnenstromen. Een van de voornaamste bewer kingen, die de vragenlijsten zullen ondergaan, is het typeren der vesti gingen, waarop de gegevens van de vragenlijsten betrekking hebben, naar bedrijfsklasse en bedrijfsgroe pen volgens de nomenclatuur van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Om te onderzoeken of te vragen en de toelichting daarop voor ieder- Zondag 27 Augustus. Workum (R. K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds P. de Bruyn [H. Doop), ’s Avonds 7.30 uur ds. A. de Jonge. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds R. Hofman. (Geref.) Voorm. 9 uur en nam. 2 uurds E. Verburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds P. de Bruyn [H. Doop]. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur de heer E. S. de Jong van Bolsward. Gaast (Herv.) Geen dienst. Hindelopen [Herv.] Voorm. 9.30 en ’s av. 7.30 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) Voorm. 9.80 uur ds Laurense. [Geref.] Voorm. 9.30 uur Leesdienst Nam. 2 uur ds Ferwerda van Gaastmeer. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds J. Brouwer. Nam. 2 uur de heer P. Klooster man van Schiedam. (Doopsgez.) 's Avonds 7.30 uur ds R. Hofman. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur ds A.J. Schneider. Nam. 1.30 uur ds A. de Jonge van Workum (H. Doop). Warns (Herv.) Voorm. 9 uur Leesdienst ’e Av. 7.30 uur ds T. W. Dekker van He- melum. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s Av. 7.30 uur ds B. J. Riemersma. de mooiste dag Evenals vorige jaren heeft Wor kum ook dit jaar weer »Oudjesdag< gevierd. Met recht mag men zeggen dat WORKUM deze dag heeft gevierd. Het was immers voorbeeldig hoe de hele stad heeft meegeweik. Het was voor de commissie een makkelijke, mooie en prettige taak. Als de bur gerij niet haar medewerking verleende en geen belangstelling toonde zou immers elke commissie machtelccs staan. Het succes begon al met de lijst- colkcte in afwijking tot vorige jaien was de stad nu verdeeld in 35 wijken en evenveel fanatieke collectrices be werkten hun rayons met groot succes. Het was een genoegen de ingeleverde lijsten door te bladeren, er waren geen grote bedragen die de aandacht trok ken, maar bijna huis aan huis had men voor dit sympathieke doel gege ven. De collectrices hadden veel pret tige ervaringen opgedaan. Natuurlijk waren er uitzonderingen, zo kreeg b.v. een colkctrice ergens te horen die op reis wil, moet dat zelf maar betalen en die geen geld heeft, blijft maar thuis. Maar er was ook een oud vrouwtje die zelf niet mee kon en die haar groezelig beursje zorgvuldig om keerde en leegschudde en zelfs het kommetje op de schoorsteenmantel leegde om dit blijmoedig te rffertn op het altaar der naastenliefde. Er kwam ook een collectrice bij een adres dat gewaardeerd werd op min stens een rijksdaalder, hier krrrg ze te horen moet dat dit jaar ai weer kan dat niet o na de twee jaar Er waren ook een paar oude mensen van buiten de stad die de commissie een enveloppe zonden met een bankbiljet van f 10.(voor de ouden van dagen). Er was één gezeten ingezetene die een gulden gaf, maar 65 cent terug moest hebben. Gelukkig waren er maar weinig van die zeven stuiver mensen. Heel anders deed dat vrouwtje die de comitéleden elk een doos cigaretten aanbood als blijk van erkentelijkheid. Dit gebaar vertolkte op juiste wijze de sympathie en waardering van Wor- kums burgerij voor Oudjesdag. Een volgend jaar hopen we weer Oudjesdag te kunnen vieren en dan met een nog groter aantal deelnemers. Oudjesdag is immers niet voor de armen maar voor de ouden. Eigenlijk moet men de zin van Oudjesdag die per zoeken. Nu de levensreis ten einde spoedt, mag er toch geen rang of standsverschil meer zijn. Toen ze in het volle leven stonden, de een als werknemer en de ander als werkgever, toen zijn er grenzen getrokken en toen is er een kloof gekomen. Een schei- d ng die groter werd naar gelang de een meer geld wist te verzamelen dan de ander En als iemand met een eigen bank rekening op Oudjesdag voor een min der fortuinlijke >Drees<man de reis kosten betaalt, dat zou toch wel zeer prijzenswaardig zijn. En och, in de laatste mantel die men draagt zitten immers toch geen zakken. Inlevering Pasmunt. Voorwaarden voor inlevering aan de P.T.T -kantoren zijn De muaten behoren te worden aan geboden gesplitst naar de metaaisoorten waarvan zij zijn vervaardigd. Onverpakt 119 zinken stuivers. 119 nikkelen stuivers. 139 zinken kwartjes. 139 zilveren kwartjes. Grotere hoeveelheden behoren worden verpakt 1. in rollen met papieren omslag, gesplitst naar de metaalsoorten, om slagen worden voorzien van aanduiding inhoud, naam, adres en handtekening van de aanbieder. Bijv. 20 stuivers fl is nikkel W. Jansen A 240 Workum. 2. in verzegelde zakjes op de label wordt vermeld, inhoud metaalsoort, naam en adres aanbieder en tekening van de aanbieder. Simenstelling als volgt: Zilveren kwartjes rollen van 40 stuks f 10. zakjes van 1000 stuks f 250. Zinken kwartjes rollen van 40 stuks f 10 zakjes van 1000 stuks f 250. N kkelen stuivers rollen van 20 stuks f 1. zakjes van 500 stuks f 25. Zinken stuivers rollen van 20 stuks f 1. zakjes van S00 stuks f 25. In de 16 M2 klasse A nam Anneke van W Valk de leiding, maar moest deze vrij spoedig afstaan aan Dolfijn, die met een vrij grote voorsprong won. Do.fijn van S J. Haagsma kreeg hier voor 7% punt. 2de weid Anneke van W. Valk 6 pnt 3 Sam-Satn van F. J. Robtjas 5 pot 4 Marjan van H. S. Schaap, stuurman D. Tjerkstra 4 pnt. 5 Windekind van S. A. Visser 3 pnt. 6 Uniêst van J de Vries 2 put. 7 Aaneke van W. Valkema 1 pnt. In de 16 M2 B waren maar 2 deel nemers, maar de spanning was er vrijwat groter. Luctor en Njord streden tot het eind om de eerste plaats,maar het lukte Luctor van R. Galerna ten slotte om even eerder te finishen hij k'eeg hiervoor 273 punt. Njord van K. S. Bukma kreeg 1 punt. De laatste wedstrijd op 9 Sept, zal de beslissing brengen tussen de kop lopers in de puntentelling Dit zijn in de A Klasse, Do'fijn met 23 punten, Marjan lQxlt punt, Anneke en Sam- Sam beide met 14 punten en Winde kind met 12 punten. In de B Klasse, Njord met 8% punt, Luctor met 6% punt en Meeuw met 6l/3 punt. In de Gemengde Klasse staat Lytse Jouke aan de kop met 11% punt, dan volgen Swan en K. van Goslinga met 9 punten, Ge An met 7% punt en Kon-Tiki met 7 punten. WORKUM. Naar we vernemen is d- jaarlijkse Fokveekeuring weer net als vauouds vastgesfeld op de vierde Woensdag in September, wat deze keer dan bijna op de laatst mogelijke datum is, nl. Woensdag 27 September. Opbouw verwoeste Kerken. Deze waek of de volgende week komt het postkantoor bij U aan huis. Wat is het verband tussen een post zegel en een verwoeste kerk Het antwoord is zeer eenvoudig. Tot 15 September zijn er postzegels te koop die meer kosten dan de fran- keerwaarde. De bijslag wordt gebruikt om de herbouw van de zojammerlijk geteisterde kerken te helpen verwe zenlijken. De vijf kerkgenootschappen van Workum willen de verkoop hiervan stimuleren. Jonge mensen zullen het U gemak kelijk maken hieraan mee te doen. Zij komen huis aan huis om deze zegels te verkopen. Behalve losse zegels hebben zij ze in zakjes van f0.40, f0.80, fl.fl.50 en voor de verza melaars in zakjes van f0 62. Toon Uw medeleven door Uw steentje bij te dragen tot dit goede werk. Zeilvereniging „Workum”, Zaterdag 19 Augustus hield de Z.V.W. haar 3de Onderlinge wedstrijd op de Zand- en Gaastmeer. Na eerst een flinke regenbui afgewacht te hebben startten de boten om plm. 3 uur. In de gemengde klasse verschenen 7 schepen aan de start. Na berekening van de handicap werd S. S. Vlas met Ge-An eerste; hij kreeg hiervoor 7% punt. 2de werd Tji-Tjaf van mevr, van Till 6 pnt. 3 Swan van J.S Bok- ma 5 pnt. 4 N.N. van K. v. Goslinga 4 pnt. 5 Kon-Tiki van Sj. Steensma 3 pnt. 6 Marie van H. H. van der Schuit 2 pnt. 7 Lytse Jouke van R. van Wieren 1 pnt. ft a t B Q Q n t- s ■i Vogels opzetten.

Friso nl | 1950 | | pagina 1