fa TAXI? Nieuws» en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten H ~2S J Koninklijk bezoek oan Friesland. 73ste Jaargang No. 39 Zaterdag 30 Sept. 1950 6 persoons twent errieren zal PLAATSELIJK NIEUWS 17.893.— 7. 8. de aan en f 15 040.— 15 225.- 16 500.— 1. 2. 3. 4. 5. Kampioen IJ. Flapper P Veoema P. Vetema IJ. Flapper Gebr. Stemonsma B 3 1. 2. 3. 4 5. Punten 3928 2962 2940 2314 2277 Punten 5060 4430 3709 3703 3673 dan naar IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 1. 2. 3. 4. 5. 1. i. 3. 4. 5. 6. 1. 2. 3. 4. 5. 1. 2. 3. 4. 5. De Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, H. LINTHORST HOMAN. vergadering queue met toen later waren de zo goed S.V.W.-AGENDA Terrein: „Groene Strand” Deze stichting heeft haar nut al lang Workum I—Oeverzwaluwen 1 Jun.A 2.30 uur Workum 4—Hielpen 2 Senioren 4.00 uur Uitwedstrijden D. W.P. 1—Workum 2 O.N.S. 3—Workum 3 Jun. A D.W.P. 1—Workum 2 Jun. B Q. V. C. 1—Workum 3 Oeverzwaluwen 2—Workum 4 Aöonaementsprös 11.80 per haltjaar per post f2 Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling en 3 Ingena’s Doutsen van Dijk, 2 Catrijn87, Diegene die het hoogste aantal punten behaalde met dezelfde duif is kampioen. De uitslag is als volgt: le Tour binnen- en bu tenland, oude duiven. WORKUM. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor scheikun dig ingenieur aan de Technische Hogeschool te Delft onze stadgenoot, de heer J. Groenhof. Katholiek Thuisfront. Ten bate van het Militair Te huis in Leeuwarden organiseerde Kath. Thuisfront alhier een feestavond. In z’n openingswoord zette Pater Grijper, Aalmoezenier van het vliegveld Leeu warden, in het kort uiteen waarom het zo noodzakelijk is dat het R. K. Thuis front ook nu nog blijft voortbestaan. Hierna werd door 't Lyts Frysk Toa- niel van Leeuwarden >In têst mei stuorkes* opgevoerd. De talrijke aan wezigen hebben buitengewoon genoten van dit vervolg op >De Heidepyk*. Volgens velen overtreft het dit nog, zodat ook hiermee een reuze succes voorspeld wordt en we dit stuk hier zeker deze winter nog wel eens opge voerd zullen zien. Biljarten. De vergadering van de Biljart club >De Wijnberg* was het uiteraard beperkte ledental tn aanmerking ge nomen, best bezocht. Na ouening en notulen, bleek uit het financieel verslag dat er ongeveer f70.iu kas was, zodat de eerste wedstrijd nu zonder bezwaar op 10 October kon worden vastgesteld. De handicap behoefde slechts weinig ge corrigeerd te worden. Omtrent wed strijden tegen andere clubs werd be sloten de regeling aan het bestuur over te laten, nadat voor de reiskosten vergoeding een zeer geschikte oplos sing gevonden was. De aanwezige bestuursleden werden allen bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag werd er op aan- Kampioen IJ. Flapper IJ. Flapper Gebrs. Nijenhuis Gebr. Nijenhuis P. Venema Navluchten binnenland, jonge duiven. Punten 4402 3857 3589 3364 3218 Jonge duiven, binnenland. Kampioen M. Vlas L. Slootjes Gebr. Nijenhuis R. Blom R Blom Navluchten binnenland, oude duiven Punten 4522 4430 4318 4198 4138 Kampioen E. Eiling Th. van der Meer Gebr. Siemonsma R B'om IJ. Flapper 2e Tour binrenland,oude duiver. Punten 2609 2512 2485 2463 2424 bewezen, ma?ir van tijd tot tijd trekt 1 mtn door Nederland om de nodige i OndeiSteuning' te vinden. Het instituut is geen strafkamp, maar toch ook geen kinierpaleis, zoals een Engelse jour nalist het eens uitdiukte. De ogen moeten steeds open om de voor- en nadelen te ondersche denVoorheen werden de meisjes prxctisch alleen af geleverd als dienstmeisjes, maar de nieuwe directrice zoekt nu ook andere wegen die eveneens v ldoer-ing schenken. Hoe belaagnjk ook de maatschap pelijke ontwikkeling, bovenal heeft men hier eeu taak om d(e kinderen in aanraking te brengen met het Evan gelie, dat spreekt van een Vader der wezen. Ds Kluin bracht tenslotte dank aan allen die het mogel ,k hadden ge maakt hier een avond te organiseren. Het slotwoord werd u’.tgespioken door Ds. P de Bruyn die goede hoop had dat bet geei 23 jaar weer zal duren voor een dergehjke avond in Workum belegd wordt. van het me sjeskoor. Over het leven in Neerbosch hoorden de aanwezigen de predikant ondeihoudend vertellen. Bij Hun vertrek uit Lemmer op Dinsdagmiddag 26 dezer hebben H.M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Neder landen my veriocht, aan al degenen, die hebben medege werkt aan het welslagen van Hun bezoek aan Friesland, Hun hartelijke dank over te brengen. De Koningin en de Prins waren bijzonder getroffen door de warme ontvangst, welke Hun in Friesland is bereid en waren onder de indruk van de overweldigende belangstelling, welke Zij zowel in de steden als op het platteland van Fries land hebben ondervonden. Ik moge langs deze weg alle autoriteiten en bestuursleden van verenigingen, organisaties en instellingen namens Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid complimenteren met de uitstekende gang van zaken en de ingezetenen van alle ge meenten, welke deze dagen zijn bezocht, alsmede de talloze ingezetenen van de gemeenten, welke niet bezocht konden worden, doch die zich op vele plaatsen langs de route hadden opgesteld, bedanken voor hun spontaan medeleven. Bij de oprechte dank van de Koningin en de Prins aan de Commandanten en het personeel van Rijks- en Gemeentepolitie, welke bij het vertrek te Lem mer uitdrukkelijk werd geuit, moge ik mij langs deze weg persoonlijk aansluiten. Hare Majesteit en Zijne Ko ninklijke Hoogheid hebben ge noten van dit bezoek aan onze provincie, hetwelk bij ieder die dit heeft medegemaakt in on vergetelijke herinnering blijven. om op de clubavonden bepaald rooster te spelen, het contact tussen de leden van die avonden Fok veekeur in g. 27 Sept. Nergens wordt de keu- ringsdag met zoveel spanning en plezier tegerm et gezien als in Workum, want daar is de belangstelling niet alleen van veehoudeiskant geweldig, doch de gehele burgerij leeft zo’n dag mee, omdzt aan de in dé morgen uren geh ,uden -. cc kt urir gen reeds sinds jaar en dag een keufing van tuigpaarden en andere attracties later op de dag verberden zijn Wat het Kouingi nefeest voor de jeugd is, dat is als het ware de Kcuringsdag voor de ingezeterr r im Workum: De jaarlijkse feestdag en volgens traditie op de vierde Woersdag van September gehouden, ook meteen Iet slot van de zometfe.es'n n de ijenlucht. Om 8 uur’s morgens waren er reeds enkele stuks vee en hoe de aanvoer in een minimum van tijd voor elkaar komt, daar staat men elk j-'ar eigenlijk weer versteld van, maar daas uit blijkt wel dit aan deze dag allerlei voorbe reidingen en drukke werkzaamheden voorafgaan, die de inzenders z:ch gaarne getroosten, war.t op Keurir gs- dag laat Workum zich op z’n best zien. De eensgezindheid en samen werking is vrijwel ideaj.1. vordt door elke bezoeker geroemd, zodat Workum in dit opzicht als voorbeeld gesteld kan worden De spontane medewe rking, die allerwegen ondervonden wordt, maakt het mogelijk deze d g te doen slagen en als 't weer zich dan nog goed houdt, dan verloopt alles naar wens. Zo ook dit jaar, al waren de weers omstandigheden in de weken die aan de keuring voorafgingen zodanig, dat het aangevoerde vee er onmogelijk op z’n voordeligst uit kon zien en zelfs enkele boeren zich hierdoor gedwongen zagen een gedeelte van hun aange- geven vee thuis te houden. Dat de keuring doorgegaan is, heeft intussen niemand berouwd, want bet werd on danks de natte Septembermaand een prachtig succes. Enkele rubrieken jongvee had de jury vorige jaren wel beter gezien, maar dat was ook hierdoor te verklaren Overigens was het oordeel bij de strijd om het kampioenschap dat er >machtig mooie dieren* aan deel namen, dus over ’t algemeen kon de kwaliteit van het vee er toch nog oest mee doos. De jury bestaande uit de heren J. N Wassenaar, Jelsum, D. H Schaap, Deersum, N. van der Burg, Jelsum, A. T Hettinga, Cornjum, S. S Kooi stra. Folsgare, R H. Scharp, Leeu warden, I H. Boersma, Hartwerd, D. S B >uma,Tjerkgaast,S C Kramer, Molkwerum en Th Jonkman, IJters kende de volgende bekroningen toe Rub iek 1, Enterstieren. 2 Pollux, S IJ. Haagsma, 3 Excellent, D. J Haagsma. Rubriek 2, Kalverstieren, geboren na 30 September '49 en voor 16 Jan. '50. 2 Adema, D. J. Haagsma, 3 Adelbert, A. Buma, 3 Joltje's Adema, J. B. van Dijk. Rubriek 3, Kalverstieren, geboren op of na 16 Jan.'50. Ia Truman, E, van der Gaast, 1B Lindenhof Jan en Bleske’s K Adema beide St. van Dijk, 2 Marijke's Adema V, Beatrix Adema IV beide J. P. Kuipers, 2 Hilarides Adem?, 3 Kitty’s Rudolf Jan beide S. T. Westendorp, 2 Freerk vbl., L, B. Folkertsma, 3 Adelbeit, A. Buma. 3 Tittenser Adema’s Roland, R H. Jonkman, 3 Sietse, D. Bokma, Ferwoude. Rubriek 4a Oudere melke keeirn (eental 6 jaar en ouder). 1A Kuy 13, 1C Hilarides 12, 1E Salmouia 7 allen S. T. Westendorp, 1B Roosje 20a, D. J. Haagsma, 1D Ttnc 4, M. v. d. Zijpp, 2 Joltje 18 en Anna 22 beide J B van Dijk, 2 Marijke I, Tjerkje 34 en 3 Reino allen J. P. Kuipers, 3 Melk bron, J. Hsitsma, Gaast, 3 Rek o 1 3 E. van der Gaast. 3 Roosje 3. St. B van Dijk. 3 Anna 24, L J Stellingwerf. Rubriek 4b, Jongere melke koeien (4 en 5 jaar) Ia Aahje 42 en 2 An na 27, J. B. van Dijk. ÏB SjoerCje 6 en 2 Bertha 3, Wed. D. D. van der Werf, 2 K.t'y 20 en 3 K>tty23, S.T. Westendorp. 3 Katrijn CoiritV, J. P. Kuipers, 3 Dedje 25, L J Stelling werf. Rubriek (eental). 1A Kitty 25, S. T. Westendorp. Ib Astrid 2 en 2 Klarske 17, J. P. Kui pers, 1C Renske 2, P. Buwalda, 2 Berta 3 en Bertha 6, Wed. D. D. van der Werf, 3 Klaske 17, D. Zcirstra Fer woude, 3 Marijke, J. B. van Dijk Rubriek 6, Melke enterricren (een tal). 1A Kitty 31. 1C Suzanna 10 cn 3 Kitty 32 allen S. T. Westendorp, 1B Katrijn Corry 6 en 3 Beatrix 3, J P. Kuipers, 2 Anna 25 en 3 Jantje 22, J. B. van Dijk, 2 Dedje 42, L Ste’- lirgwerf, 2 Bertha 10, Wed. D. D. van der Werf, 3 Roosje 45, D. J. Haagsma, 3 Koltje 3 en Jits 3, F. Kramer. RubHek 7, Hokkelingen bij eerstal len gebo en na 30 September ’48 en voor 1 Februari '49, Ia Anna 32, 2 Minke 35, D. J. Haagsma, 1B Hilarides 16,2 Kitty 34, 3 Kitty 35 allen S. T. Westendorp, 1 Gazina 13, R. H. Jonkman, 1 Sjoerdje 12, Wed. D. D. van der Werf, 2 Rffia 50 en 3 Rika 49 beide S IJ. Haagsma, 2e Deoje 24a 15 beide J. B, G. Stellingwerf, 3 Joukje 24, P. Bu walda, 3 Minke 2, P.J. Noordenbos. Rubriek 8, Hokkelingen bij eerstallen geboren op of na 1 Februari ’49. 1A Jeltje 18, P. J. Noordenbos, 1B Catiijn 88, G. Stellingwerf. 1c Klaske 23, L J. Stellingwerf. 2 Tjerkje 40, 3 Thtresia 4 en 3 Katrijn Coriy 8 allen J P. Kuipers, 2 Trina 12 D. J. Haagsma, 2 Jantje 15, 3 Mina 3 beide Wed. D D. van der Werf. Rubriek 9, Koekalveren bij eenta’- len, geboren na 30 Sep.ember '49 en voor 1 Januari ’50. Ia Roosje 49, D J. Haagsma, 1B Rinkje 53, 2 Anuemie 28 G. Stelling werf, 2 Victors 2, J. P. Kuipers, 2 Betje 5, A. Jorna Gaas*’, 2 Warkumer AFxa, Wed. D D. van der Werf, 3 Jeltje 191, St. B. van Dijk, 3 Dedje 13, L. J Stellingwerf, 3 Riemke 20, D. Zeiustra, Ferwoude. Rubriek 10, Koekalveren bij eental len, geboren op of na 1 Jan. '50 en voor 1 Maart 1950 1A K’tty 39, 2 Kitty 41 en 3 Kitty 42 allen S T. Westendorp, lBAlgrra9, St. B. van Dijk, 1C Rinkje 54. 2 Eertje 27 en 3 Catrijn 94, allen G Stelling werf. 2 Zwartje 2 en Janke 36 beide P. Buwalda. 2 Aaltje 37, 2 Julia 17 gedrongen vo'gens een hetgeen en de gezelligheid zou bevorderen, Na sluiting van kwamen alle leden een partijtje potspel een oud-lid mee aanzat, plannen voor het a.s. seizoen besproken, dat men verzuimde de gast en de gastheer tot erelid te be noemen, wat ze onder bepaalde voor waarden van de meedogenloze pen- ningm, ongetwijfeld verdiend hadden. Aanbesteding. Op de aanbesteding voor het bouwen van een dubbele woning voor de vereniging Volkshuisvesting werd als volgt ingeschreven H. J. Voets, Workum G. Spijksma, Workum Jongema, Makkurn Th. Wiersma, Bolsward 17 500 J K. Brnker, Workum Lanting en Wiersma, Ijlst, Joh. Dijkstra, Workum P. Oly, Sneek Begroting f 15 800 Behoudens goedkeuring van Weder opbouw gegund aan H. J. Voets. Postduivennieuws. Deze week kwamen wij in het bezit van de officiële uitslag van de wedvlucht welke gehouden was op 9 Juli van Neustadt. Dit >Glasstad< Bondsconcours was uitgeschrevtn door de P.V. »De Lingeboom* te Leerdam. Hieraan hadden een veertiental duiven van onze ver. deelgenomen. De uit slag was in de ver.: 1 E Eiling, 2 Gebr. Nijenhuis, 3 J. Wiersma en 4 D Kroeze. De snelheid van de eerste duif was 1192 meter per minuut afstand 520 K M Het klassement in het Bondsconcours was E Eiling 446, Gebr. Nijenhuis 574, J. Wietstna 1000, hetwelk toch een mooi succes is daar er in totaal 5126 duiven aan hadden deelgenomen en er zelfs 48 duiven binnen 1 minuut waren geconstateerd. Nu de wedvluchten weer achter de rug zijn, was men toe aan het maken van de balans van diverse kampioen schappen. 18 700,— 18.750 18.900.— m Fryske Brief 181. Troch in praetsje oer is wiete waer, bilanje ik op Warkum’ merke. W, Ja minsken dat is hwat it waer oanbilanget mar in rare misrekken net. Foai, foai, it is dochs ofgryslik safolle wetter der de léste tijd fait. Gjin dei en gjin nacht dat it nou ris droech bliuwt. Enit binne oarnaris noch béste buikes ek dy ’t üs ta metten wurde. As men dat treft is men mei ien sa’n snjitter oan 't himd ta troch wiet. Ja en dan to witten dat wy üs seis al sahwat in moaije neisimmer tatocht hiene, ek al om ’t de simmer seis üs net safolle brets brocht hie. Mar dat komt al hiel oars üt. Sa sitte wy mids Septimber, al sahwat yn ’ehjerst. By forskate minsken stiet de „swarte man” al oer de dier. En wier it is jouns noflik in lyts bytsje waermte om jin hinne. Foral as men sahwat de hiele dei büten doar forkeare moat en noch al ris mei in wiete kros thüs komt. Wis dan kin men it net büten de kachel stelle. As it sa troch giet, sille wy üs branje fan ’t winter wol skoan oan kinne. Ek al hawwe wy dy tsjin „simmerpriis“ thüs krige, dan noch biiuwtit djür wurk. Doch dat witte wy nou ienkear, sa gau as de „r” yn ’e moanne is, wy fan alle waer to wachtsjen binne, mar yn de raeaste gefallen is it mear sljocht as moai. Doe ’t ik hokkerdeis ris in üld Warkumer to wurden kaem en wy it sa oer it waer hiene, sei hy: „Ja jonge, Warkum’ merke wie foar üs it öfskie fan de simmer en it bigjin fan de hjerst. Wy troffen it dy dagen wolris mei it waer, mar it hat ek wol west, dat wy op ’e hurdsyl- polle sieten mei gjin droege trie oan üs.” Hea ja, Warkum’ merke! De earste of de twadde wike yn Septimber dat wit ik net krekt. It tal minsken hwat der noch witten fan bat, wurdt mei de dei lytser. En nou ’t ik it dochs oer de merke ha, woe ik der dit brief ek mar mei fol meitsje. De merke wie by Aids, foar in hiele bulte minsken, alsahwat it ienige fortier hwat bja hiene. It wie in great en wichtich barren hwer ’t hja in hiel jier lang op longeren. Der wie dy merkedagen altyd gans to forstriken. Woansdei’s dat stie fêst, wie de hurdsyldei. Op tou set troch de zeilver eniging: Workum, Beschermheer Z.K. H. Prins Alexander, Prins van Oranje. De oare dagen, hurddraven foarhynders, mar ek foar manlju. Fierders, mestklimme.küpkestekkéen al sahwat hinne. Al dy spullen gyngen üt fan de kasteleins. Men kin der grif op oan, dat in bulte lju sokke dagen in protte wille hiene. Ja fanseis men moat dy soarte fan dingen bisjen yn it Ijocht fan dy tiid. Dat it nou allegeare like moai wie hwat der sokke dagen ütheefd waerd sil wql spanne. „It giet der oan de hoasbfinnen ta troch”, seit men wolris en sa wie 't op de Warkumer merke ek. Süpe, maltiergje en al sahwat hinne It wie dos sa’n great wünder net, dat der fan ünderskate kanten sein waerd: „Oan ’e kAnt mei dy wylde boel“. Mar ja, soks is gauwer sein as dien. Eat hwat jierren en ieuwen bistien hat reaget men mar net sa ien, twa, trije oan 'e kAnt. Ek al is it dan faek noch sa rjocht forkeard soks vn stan to halden. As dan ek op 27 Aug 1880, by de Ried in skriuwen ynkommen is, om de merke öf to schaffen, dan wurdt dat oan 'e kAnt lein. It stik is to let en dermei wie ‘t üt. It stik wie tekene troch Ds. Heinicken en Ds. Leemans. Hja neamden de merke: „een verouderde dwaasheid“ en „eenonding Fierders wize hja op de: „liederlijkheid; verdierlijkingvechterij en wat dies meer zij uit het misbruik van sterke drank voortkomende? De merke bleau dos bistean. Hoe lang noch Ik soe it jimme net sizze kinne. En sa Aldste Warkumers, haw ik jimme meinommon nei dagen, nei de droktme en it biweech dy 't de merke brochte en dy ‘t jimme mei eigen eagen skögen. Kampioen, L Slootjes E. Eiling E Eding IJ. Flapper D. Kroeze Neerboschavond. 22 Sept. Wegens aanleg van centrale verwarming indeGetef Kerk, werd de Neerbosch-avond te Workum gehouden in de Doopsgezinde Kerk, welke flink bezet was. Deze samenkomst werd geopend door Ds. A. de Jonge, die na een woord van welkom de wens uitsprak dat er meer belangstelling en mede leven, ook met de daad, voor deze zo nuttige inrichting mag komen. Ds. Kluin, oud-directeur en predi kant der weesinrichting te Neerbosch kreeg hierna het woord, wat enkele keren onderbroken werd door zang 1 5, Melke Inzending van advertenties uiter);jk Donderdagsmorgens Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz te Workum - Tel. 45 Postrekening 82258 r JtvlöU.

Friso nl | 1950 | | pagina 1