BEDRIJFSTELLING. TAXI? dan naar IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 Ook verhuur zonder chauffeur Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten >3 F" St: Gouden jubileum Coöp. Zuivelfabriek >De Goede Verwachting* Zaterdag 7 Oct. 1950 73ste Jaargang No. 40 OFFICltLE MEDEDELINGEN PLAATSELIJK NIEUWS it Frysk Folksliet maakte en 6 persoons J. FEIKEMA Directeur van 1900—1929 Verschflnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Ba te Workum Tel. 45 Postrekening 82259 A.bonn«mentaiprt)8f 1.80 per h&MJaar per post f2. Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Inzending van advertenties uiterlijk Donderd agsmorgens R. A. BOUMA In 1929 benoemd tot Directeur Namens het Comité, J. KOORNSTRA. F en Bij ”i I. S.V.W.-AGENDA Thuiswedstrijden Workum 2—Eastersé 1 Jun. A. 3.00 uur Workum 2-Hielpen 1 Sen. 4.15 uur. Uitwedstrijden 4e kl. K.N.V.B. De Leeuw. Zwaluwen 1—Workum 1 Vertrek per bus 2.30 uur Jun.B. Oeverzwaluwen3— Workum 3 Vertrek per flets 1.30 uur van de Markt Jun. A.Oeverzwaluwen 1—Workum 1 Vertrek per fiets 2.15 uur van de Markt Sen. Oeverzwaluwen 2—Workum 4 Vertrek per fiets 3.30 uur van de Markt Jun. A Workum 2D.W.P 1 Verloor W. 2 de wedstrijd tegen D,W.P. met 21, de Junioren dachten er anders over en wonnen met 21 en dat terwijl de D W.P.-jongens stuk voor stuk groter waren dan de W.-ers, maar aanvoerder Roelofs zei wij zijn niet bang, we spelen altijd tegen gro tere jongens. Voor de rust moet de W. keeper eenmaal vissen, maar na de rust maakte W. spoedig gelijk Uit een voorzet van T. Dijkstra liet de D W.P. keeper de bal glippen en Paulie Voets gaf het laatste tikje. Het tweede doelpunt ontstond uit een voorzet van Paulie Voets, die met zijn bekende schijnbeweging de D.W P. back wist te passeren. Zodat de W. jongens een welverdiende 21 over winning behaalden. Zaterdag a.s. zal Workum I haar 2e uitwedstrijd spelen en wel tegen Zwa luwen I. Zal dit voor W. de 3de neder laag worden Er zal terdege aange pakt moeten worden om dit te voor komen. Workum 2 thuis tegen Hielpen 1 is voor laatst genoemd elftal, doch spannen zal het. Workum 3 ontvangt Heeg 2. Deze opgaaf is te zwaar voor de roodhemden. Het Koudumer >2e elftal zal Workum 4 zeker de beide punten afsnoepen. De jeugdafd. komt met drie elftallen binnen het strijdperk. Workum I zal van Oeverzwaluwen moeten winnen, wil het elftal van Fré Meijer dit sei zoen een behoorlijk figuur slaan. Om het kampioenschap te prolongeren wordt het dit seizoen echter zeer moeilijk. Workum,2 speelt thuis tegen Eastersé I. Een kleine overwinning voor Workum Het resultaat van dit elftal bij de gespeelde wedstrijd tegen D.W.P. 1 (21 overwinning) is zeer bemoedigend. Workum 3 gaat ook naar de Kou dumer >arena« en neemt de winst mee naar Workum. Supporters kunnen mee naar Leeu warden voor f 1.— retour. Maak van deze gelegenheid gebruik. De volgende week hoopt de »S.V. W« haar kleedlokalen op het nieuwe ter rein in gebruik te nemen. Het interieur moet iets gezellig gemaakt worden. Wellicht zijn er wel enige Workumer burgers die het »SV.W.« bestuur aan een goed gebruikte tafel en enige stoelen kan helpen. Wij zullen dit zeer op prijs stellen daar onze financiën het niet toelaten dit uit de >S.V.W.«- kas te betalen. Wie kan ons helpen Zeg het even aan F, M. de Boer de meubels worden opgehaald, voorbaat onze dank. WORKUM. Zoals trouwens ook in het verslag van het herdendingsfeest vermeld is, werd de heer R. A. Bouma, directeur van de Coop. Zuivelfabriek alhier, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Roomsk Frysk Bonn. Freed 29 Sept, haldde de Krite Warkum de earste gearkomst fan it winterskoft. Foarsitter Westendorp koe mar in lyts ploechje it wolkom taroppe. Troch in kritelid waerd in lyts wurdsjesein. De op tou to setten tael- en folks- dounscursus koe wol wurdearring fine. Allyk sa it plan om de Fryske foar- drachtkunstner de heer Altena fan Makkum in joun komme to litten. Troch dat de hiele byienkomst al in ütwikseljen fan idéen en mieningen wie, bleau der foar de rounfraech net folie mear oer en waerd de tige sel- lige byienkomst nei it sjongen fan >It Heitelan» op de wenstige wize sinten. Zoals bekend zal zijn wordt op 16 October a.s. de „Bedryfstelling 1950” gehouden. In de loop van de volgende week zal daartoe aan alle hiervoor in aan merking komende bedrijven en zelf standige werkers een telformulier worden uitgereikt, welke naar de toestand van 16 October dient te worden ingevuld. Het desbetreffende formulier geeft zelf een toelichting op de invulling, terwijl eventuele inlichtingen bij de tellers kunnen worden verkregen. Na de 16e October worden deze formulieren zo spoedig mogelijk terug gehaald, waarvoor verzocht wordt deze ingevuld gereed te leggen. Het locaal-comité van de Unie „Een school met de Bijbel” deelt met grote dankbaarheid meedatdeUnie- collecte 1950 f654.60 heeft opgebracht, terwijl nog enige nagiften werden toegezegd. Aan de Ned. Herv. en aan de Geref. school zowel als aan de Chr. Kleu terschool kon f200.— worden afge dragen, terwijl het overige werd toegezonden aan het Bestuur van de Unie om daarmee zwakke Chr. scho len in binnen- en buitenland te steunen. Wie deze week de Stationsweg langs kwam, kon wel merken dat er iets bijzonders stond te gebeuren. Naast de fabriekshuizen verrees een kolossale tent en toen de palen, zeil doek en de gehele houten vloer met toneel op z’n plaats zat, kwam Maan dagavond de heer Wielinga uit Am sterdam, een oud-Workumer, meteen partij bloemen, palmen en dennen groen om het interieur een gezellig aanzien te geven. De electrische ver lichting behoefde niet voor bonte kleuren te zorgen, want met de na tuurlijke pracht van bouquetten, man den en slingers met bloemen werd een zeldzaam mooi effect bereikt, zodat de hinderlijke palen juist veranderden in de mooiste, feestelijke omlijsting, die men zich denken kon. Al die voorbereidingen golden het herdenkingsfeest van de Coöp. Zuivel fabriek >De Goede Verwachting», die op 3 en 5 October haar SO-jarig be staan vierde. De auto’s en de bussen die op Dinsdagavond de leden en genodig den aanvoerden, schenen als 't ware aangetrokken te worden door de in floodlight pronkende fabriekspijp. Ver wonderlijk was 't hoe snel de stoelen bezet raakten. Op de smaakvolle in richting en de bijzonder fraaie ver groting van het herdenkingsbordje raakte men niet gauw uitgekeken. Dat wandbord van stukjes hout kunstig in elkaar gezet en dito beschilderd, met een middellijn van 2 meter, was een getrouwe nabootsing van het origineel, dat alle leden reeds ontvangen hadden. De afwisselende muziek van >De Amalfi's» bracht de stemming er al spoedig ia. Bij de verschillende toespraken werd het meest de memmetaal gebruikt, maar waar van het gesprokene uiter aard een korte samenvatting moet worden gegeven, worden in het hier navolgende de hoofdzaken slechts om schreven. De voorzitter, de heer D. S. Bokma, heette de afgevaardigden van tal van organisaties en verenigingen stuk voor stuk van harte welkom, ook de Fei- kema's, familie van de vorige directeur en de drie getrouwde dochters van Meneer en Mevrouw Bouma met hun echtgenoten. Dank zij de leden en oud-leden kan nu feest gehouden worden. Zij toch hebben begrepen, dat wil de boer nog iets in te brengen hebben, wij ons dienen te organiseren en als één man moeten staan. Voor ons die de Cooperate. groeien zagen, is dat heel wat gemakkelijker dan dat dit voor de oprichters geweest is. Van die oprichters zijn nu nog twee in het leven en hier thans ook aan- aanwezig, nl. de heren Mebius Brand- sma en Atse Lootsma, Aan beiden wil spr. hulde brengen. In de 50 jaren van het bestaan is heel wat gebeurd, eerst onder de heer Feikema die hier 29 jaar als directeur werkzaam was en nu onder de heer Bouma, die hier ook al weer 21 jaar is. Van de vroe gere fabriek is niet veel overgebleven, maar wat er voor in de plaats ge komen is, mag gezien worden en dat is voor een groot deel te danken aan onze directeur, die met z’n ruime blik menige boer tot steun is geweest. Ook al zei hij vaak>Ik bin jimm' feint mar, mar salang we yn Warkum sa’n feint ha, dan skippert it noch wol», aldus spr. Staande werd nu gezongen. De uit vijf heren en drie dames be staande feestcommissie stelde zich daarna al zingende aan het publiek voor en ook een vijftigtal in keurig witte japonnen gestoken jongedames voorspelde met haar zang een vlotte bediening. Terwijl gelegenheid gegeven werd aan de sprekers om zich te melden, werden thee, versnaperingen en feest- sigaren rondgedeeld. Aldus toegerust kon het historisch overzicht door den heer Bouma ge geven, met belangstelling gevolgd worden. Hieraan ontlenen we het volgende In 1886 werd de eerste coöperatie opgericht en daarna rezen deze fabrie ken als paddestoelen uit de grond. Aantekeningen van de besprekingen vooraf en van de eerste vergaderingen zijn niet bewaard gebleven, maar de eindconclusie was, dat zodra de toe zegging van 800 koeien er was. de fabriek er komen zou en dan meteen capaciteit voor 1500 koeien Het slaagde om 800 koeien bij elkaar te krijgen, zodat de boeren een oproep kregen van Notaris Tjebbes om op 5 Januari 1900, 's morgens 10 uur, de oprich- tingsacte te verlijden. Doch een paar grote boeren, die moeilijkheden voor zagen met hun melkleverantie zolang de Coöperatie nog niet werkte, trokken zich op 't laatst terug. Eén van de boeren, Mebius Brandsma, zei toen >as it kin mei 800 kij, dan sil it grif els gean mei 750it moast der net om oergean*, en zo werd dan *s middags om 4 uur door 23 boeren de acte van oprichting ondertekend. Het waren de volgendenamen die op papier kwamen Sietse IJbema, Sjoerd Sterkenburgh, Tjebbe Westendorp, Mebius Brandsma, Sjoerd Vallinga, Stef fen Elgersma, Gerke Ketelaar, Teake Wiersma, Atse Demmer, Anne Elgersma, Atse Lootsma, Simen Schotanus, Durk Douwes van der Werf, Uiltsje Venema, Anske Veltman, Rink Hendrik- sma, Otto Hospes, P. Kuipers, Hendrik Sibes van der Meulen, Hendrik Gerritsen, Duik Schakel, IJkele Hayrema en Jelle Postma. Wij noemen deze m n^en met ere; zij durfden het initiatief te nemen en de grondslag te leggen, waar het volgende geslacht in eensgezindheid op kon voort bou wen. Ze vestigden >De Goede Verwachting» en die verwachting werd niet beschaamd. Maar ook de jongeren, die straks het be drijf in handen zullen nemen, moeten beseffen dat hun een be zit overgedragen wordt, dat zij te verzorgen krijgen. Het eerste bestuur bestond uit de heren S. J. IJbema, voorzitter, St. Elgersma, Tj. Westendorp en G. Ke telaar, vice-voorzitter. Eerste commis sarissen waren M. K. Hielkema, M. Brandsma, F. A. de Boer en Notaris Tjebbes, vice voorzitter. Van de oprichters is niet een meer lid, maar twee hunner leven nog, nl. de heren M. Brandsma en A. J.Loot sma, die nu de dank ontvangen voor al hetgeen zij in ’t belang van de fabriek gedaan hebben, vaak onder moeilijke omstandigheden met inzet van veel tijd en moeite. De beide boeren, die zich bij de oprichtingsvergadering bezorgd maak* ten over hun meiklevering kregen ge- lijk, want toen het bekend werd, dat zij voorstanders waren van de nieuwe vereniging, konden ze hun melk niet meer aan de oude fabriek kwijt en moest die naar de zustervereniging in Koudum gezonden worden, wat voor de melkvaarders geweldig zware toch ten werden, waarover Klaas Ketelaar kan meepraten. Dank en hulde voor z’n bijna 40 jaar trouwe dienst krijgt deze in ontvangst te nemen met de hoop, dat hij nog vele jaren in ge zondheid profiteren mag van z’n pen sioentje, dat hij dubbel en dwars ver diend heeft. Het voor het bouwen be nodigde kapitaal moest gedeeltelijk geleend worden tegen een hoge rente, waarvoor de boeren met hun hele hebben en houden borg moesten staan. Maar ook verschillende burgers van Workum, die in deze nieuwe fabriek een groot stads- en streekbelang zagen, steunden met raad en daad. De namen van Piet Gaastra, A. F. de Boer, Sluy- terman, Hobma, Notaris Tjebbes en enkele anderen mogen in dit verband met ere genoemd worden. Toen er een directeur moest komen, werd in Juni 1900 de heer J. Feikema, reeds in die functie te Koudum werk aaam, benoemd. Negen en twintig jaai heeft deze de leiding gehad en 't is voor een groot deel aan zijn werkkracht te danken dat het al die jaren met »De Goede verwachting» voor de wind ging. In 1929 met pensioen gegaan, heeft de heer Feikema helaas daarvan niet lang genot gehad, maar ’t doet allen goed dat zijn kinderen aan de uitnodiging om dit feest mee te maken, gehoor hebben gegeven en we met elkaar z’n nagedachtenis hiervan harte mogen eren. De eerste voorzitter, de heer Sietse IJbema, heeft voor de gemeenschap pelijke zaak wel bijzonder veel werk gedaan, want vroeger waren er niet zoals nu allerlei instanties, die gereed staan om voorlichting en advies te geven. Na de heer IJbema heeft de heer Hylke van der Gaast het voor zitterschap waargenomen, daarna de heer Jan Haagsma en vanaf 1946 de heer D. S. Bokma. 4 October 1900 werd de eerste melk ontvangen en tot Mei 1901 in totaal 1 864.000 KG. De melkprijs was toen 41/» cent, het vet 3 Nu, 50 jaar later is het gemiddeld vet 3.94 °/0 en de aanvoer 20 millioen KG. in een jaar. De melkprijs is nu bijna 23 cent. In 't eerste jaar kwamen er reeds 36 leden bij en zo groeide het langzamerhand tot het totaal aantal van 235 leden op dit moment. NIEUWS 8. V. >WORKUM« Uitslagen van de j.l. Zaterdag ge speelde wedstrijden D.W.P. 1—Workum 2 2—1 O.N.S. 3Workum 3 23 Jun.A DWP. 1Workum 2 12 Jun B Oeverzw. 2Workum 4 71 Workum 2—D.W.P. 1. Twee volledige ploegen hebben een spannende strijd geleverd, die tenslotte in een D.W.P.-zege is geëindigd. Beide partijen speelden voor de rust een uitstekend spelletje en de rust ging in met een 00 stand. Na de rust liet W. het zitten, waar D.W.P. dankbaar gebruik van tweemaal wist te scoren Dit werd W. te bar, zodat het laatste kwartier W. overdonderend kwam opzetten en wist uit een voorzet van J Selvius, G. Broersma, terwijl de D.W.P.-keeper ge blesseerd op de grond lag, te doel punten. Hoe de W.-jongens ook werk ten en lat en paal D.W.P. te hulp kwam, gedoelpunt werd er niet meer en eindigde deze wedstrijd met een 21 overwinning voor D.W.P. Het slechte terrein in aanmerking genomen is door W., behoudens het eerste halfuur na de rust, goed gespeeld en menig elftal zal ondervinden, dat D.W.P. op eigen terrein moeilijk te •laan is. Dat de fabriek een goede naam heeft, daarvan getuigde de Koninklijke be langstelling vorige week- betoond. Er kunnen echter weer donkere tijden komen en daarom moeten de boeren zich door eenheid sterk maken, want ook de particuliere ondernemer maakt front. Dus wees waakzaam, zoek kracht in eensgezindheid I Als de jongeren het voorbeeld van de afgelopen 50 jaar Coöperatie voor ogen houdt dan is er ook voor hun een Goede Verwachting en kunnen de boeren uit de omgeving van Workum de komende 50 jaar met moed en ver trouwen tegemoet gaan. Ter herinnering aan dit gouden ju bileum bood de heer Bouma, ook namens z’n vrouw, aan de heer D S. Bokma een voorzittershamer aan. De voorzitter zei harteli-k dank oo: dit mooie cadeau en spr meerdr dat waar het bekend is dat onze drectecr graag spijkers met kofpen slaat, een goede hamer niet mag ontbreken. Burgemeester Russchen kreeg hierna het woord en drukte zich o.m. als volgt uit: Het is voor ons tegenwoor.dige ge slacht eigenlijk maar zeer moeilijk zich nog voor te stellen hoe het vroeger op de boerderij reilde en zeilde Vooral het bereiden van zuivelproduc ten heeft een evolutie ondergaat welke waarschijnlijk voor 50 jaar voor onmogelijk zouzijn gehouden Or gel< lijk klinkt het ons in de oren, wannet r we lezen dat veel boeren en zelfs boerinnen zich met hand en tand ver zetten tegen de fabriekmatige ver werking der melk, bang als ze waren dat de vrouwen dan niets te doen zouden hebben. Veel vooroordelen en tegenst; nd moesten overwonnen worden er ikuil een eresaluut brengen aan al dt geren die toen de moed en het doorzicht gehad hebben tegen alle bezwaren en moeiten in, door te zetten Bovendien ging er een stuk romantiek van het bedrijf verloren. Het was een edele JÉ 1 I I

Friso nl | 1950 | | pagina 1