Is TAXI? dan naar IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten S S O O S# el R o ll ■i No. 42 73ste Jaargang Zaterdag 21 Oct. 1950 6 persoons - :n e k a 0 o ai S.V.W.-AGENDA PREDIKBEURTEN PLAATSELIJK NIEUWS BURGERLIJKE STAND. van inning besloten om Recht de rijweg oversteken, Eerst naar links en rechts gekeken Vlug naar de overzijde gaan Niet op de rijweg blijven staan li- Verschijn» eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Ba te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 A^»an«aMtap<flsf 1.80 per halfjaar per post f2. Advertentietarief: tot 5 mm. 60 een» elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Workum Van 12 tot en met 19 Oct. ’50. GeborenGeertje dv Alle Visser en Trijntje Zaagmans. Gehuwd en overleden: Geen. Inzending van advertenties uiterlfik Donderdagsmorgens en nd ■t! rs ïn en an aal elf de id- tar :ht iet ijn in or- sal :en ik- len ry- voor het W’-doel. Ook Binke weet in vele gevallen door goed ingrijpen ont spanning te brengen Toch blijft ook' de druk op het Q V.C -doel aanhouden hetgeen blijkt uit een zestal corners tegen de gasten in het eerste kwartier. De groentewinkel met woonhuis van de Fa. C. A. Dijkstra alhier, is onderhands verkocht aan de heer E. Postma, die z'n zaak in dit pand hoopt voort te zetten. ik der neat gjin kwea fan sizze hear! Och datbynoarynwenjen, gietwolris goed. De measte kearen lykwols, akkedearret it net. Siker der wurdt dan sein: elkoar wat tajaen; elkoar hwat skikke; hwat heine en keare; hwat Workum 1 Q.V.C. 1 2 0. In een harde en niet bepaald fraaie wedstrijd met voor beide partijen wis selende kansen, wist Wqrkum door het beter benutten dezer kansenbeslag op de volle winst te leggen. Al spoedig blijkt dat de Q V C.-verdediging be hoorlijk voor haar taak is opgewassen en wel raad weet met de veelal te kort gespeelde aanvallen der voorhoede van de gastheren. Tevens weet ze steeds haar eigen voorhoede aan het werk te zetten en ontstaan er geregelde gevaarlijke doorbraken via de snelle rechtervleugel. De W.-verdediging met de Vries als spil weet echter steeds op tijd in te grijpen, al ontstaan er Ook verhuur zonder chauffeur Sobriëtas. De Sobriëtasvereniging opende haar winterprogramma met een leden vergadering. Door mej. Tine van der Werf werd een verslag gegeven van haar reis naar Rome. Na afloop gaf ze ter verduidelijking nog een serie fraaie foto’s te zien. De secretaresse, die het feit herdacht dat ze 25 jaar deze functie waarnam, mocht een fraai cadeau in ontvangst nemen. Aan de Hersengymnastiek wensten alle aanwezigen deel te nemen. De twee tamelijk grote groepen gaven elkaar niets toe. De winnatrs konden met slechts een halve punt verschil een fraaie taart in de wacht slepen. De verliezers kregen een versnapering. Er werden mededelingen gedaan over de Districtsvergadering van a.s. Zondag in Bolsward en over de te houden feestavond in November. In de vacature van de voorzitter werd de heer B. Siemensma gekozen. Na het zingen van enige Friese liederen werd deze geanimeerde vergadering ge sloten. jas) Het was een geanimeerde avond en de van de 110 leden bekende en onbekende thuisblijvers hebben zeker iets gemist, temeer nu het vergaderen plaats vond in het lokaal vlak achter de kerk, dat een keurige restauraiet heeft ondergaan, wat het vergaderen voor het komende seizoen zal ver aangenamen. De voorzitter bracht bij de opening dan ook terecht een woord van lof en waardering aan de jonge en rappe handen, die dit werk op zo voortreffelijke wijze tot stand hebben gebracht. de handbal afd. dat tegen geroutineerde le elftal Viswedstrijd. Door de H-ngelclub W S.V.C* te Workum werd Zate’dag 7 Ootober des namiddags em viswedstrijd ge houden. Eerst was het doel de grote en lange vaart die achter de Gaaster- waard loopt, hiervoor te benutten. Maar daar er leden bij waren die niet over een rijwiel beschikten en voor dezen die afstand per voet afteleggen te ver was, werd dan maar besloten om de z.g.n. Crisisvaart op de Wor- kumerwaard te nemen. Omstreeks Thuiswedstrijden 2.00 uur Jun. A Workum 1—Oeverzwaluwen 1 Workum in wit shirt 3.30 uur Senioren Workum 4—Hielpen 2 Uitwedstrijden K.N.V.B. Bekerwedstrijd: Blauw Wit '34 1—Workum 1 2.00 uur v/d Markt Supporters opgeven bij F. de Boer Oeverzwaluwen 1—Workum 2 Vertrek 3.00 uur per fiets Handbal: Oudebildtzijl 1 Workum 2 2.00 uur v/d Markt Jun. B Q.V.C. 1—Workum 4 Per trein 1.30 uur Jun. B Bakhuizen 1—Workum 3 Bij goed weer per fiets: 2.00 uur v/d Markt Goed bevonden voorwerpen. Geen postcommandant, geen po litiebureau, maar het minder indruk wekkende bureau van >Friso kan be langstellenden in een hoogst belang rijke zaak enkeie waardevolle voor werpen tonen Daarmee is niet slechts bedoeld een kistje met kwartjes, dub beltjes en zelfs buitenlandse muntstuk ken zijnde de opbrengst van een collecte maar daarnaast tekeningen, omschrijvingen en een boekwerk over Speeltuinen. Wie zich van de moge lijkheden op dat terrein een denk beeld wil vormen en dit aan de be hoeften van Workum eens serieus wil aanpassen, neme de moeite dat alles ter inzage te vragen. De wintermaan den bieden zo’n mooie gelegenheid om enkele voorbereidingen te treffen en vóór we in ’t ijsvermaak zitten, moest er toch eigenlijk een man of wat weten hoe die zaak het beste aan ge pakt kan worden om dan in ’t nieuwe jaar langzamerhand uitvoering aan die plannen te geven. 2 uur werd het sein gegeven om te beginnen. Er werd ons vooraf door een lid weinig hoop gegeven, want deze had de gehe’e morgen daar ge vist en was met één klein snoekje thuis gekomen. Dus dit zag er troos teloos uit. Maar de vissen hadden het anders met ons voor. Na nog geen tien minuten werd de eerste snoek gevangen en er volgden spoedig meer. Afgesproken was om ons om 5 uur weer op een vastgestelde plaats te verzamelen. Bij aankomst op die plaats bleken er 38 snoeken gevangen te zijn, door 22 onzer sportmannen. De heren Schaafsma, Jan Hoekstra en Jan Joh. de Boer, gingen met de prijzen strijken. Schaafsma die nu driemaal achter een de eerste prijs kreeg (aasketel), grootste aantal snoeken 6 in getal; Jan Hoekstra, de grootste, 2e prijs, (circa 4 pond) een rol voor werphengel en Jan Joh, de Boer de derde prijs, voor de eerste vis (snoekensnoer). Het weer was best, bier niet ge proefd, maar genoten is er en velen zullen uitzi n naar Woensdag 25 Oct. dan zal de 2de jaarlijkse wedstrijd gehouden worden. Met de wens dat degenen die nu geen vis hebben verschalkt, dan met een prijs gaan strijken. Leden, komt de volgende wedstrijd trouw op. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Verkeersongeval. 16 Oct. Zaterdagmiddag heeft bij de Ferwoudsterweg een verkeersonge val plaats gehad. Vanaf de Markt fietste het 12-jarig zoontje van de familie Y., dat zich niet geheel aan de verkeersregels hield, waardoor hij in botsing kwam met een passerende auto. Met een hoofd wond werd de jongen bij omwonenden binnengedragen, waarna Dr. Mulder hulp verleende. De bestuurder van de auto kon on mogelijk deze aanrijding voorkomen en hoewel de fiets als slachtoffer van het verkeer viel, liep dit ongeval toch nog vrij goed af. ring gesloten met het zingen van Ps. 75 1, waarna P. van der Tuin voorging ia gebed. O.N.S,WorkumIJun.A 1 3. In Sneek speelde Workum 1 Jun.A tegen O.N.S. Jun. A. Om 3.15 uur werd begonnen en het had er veel van dat Workum regelrecht naar een neder laag ging, want O.N.S wist al spoedig 't net te vinden: 1—0. Dit ging onze jongens echter niet naar genoegen en er werd stevig aangepakt met als resultaat een goede aanval over onze linkervleugel waaruit B. Faber onhoud baar wist te scoren: 11. Na een aanval van O.N.S. werd een buiten- spelgoal gemaakt, die terecht niet werd toegewezen. Dit bracht de ge moederen der O. N. S-spelers danig in opstand en de wedstrijd werd er niet beter op. Tot de rust bleef de stand echter 11, en na de rust nam Workum het spel in handen en het was spoedig 2 1. Het spel ping zich nu wat verplaatsen en O.N.S. vocht voor een doelpunt, maar onze achter af en toe zeer gevaarlijke momenten' hoede was goed op dreef en gaf niet thuis. Vijf minuten voor het einde wist Workum ’t net nog eens te vinden 3—1. Hiermede kwam het einde en had ons le Jun. A op een bijna onbe speelbaar terrein een verdiende over winning behaald. Na 20 minuten spelen weet J, Boer- sma een bal op te pikken en meteen fraaie boogbal, die schijnbaar door de keeper verkeerd werd beoordeeld, Workum de leiding te geven. Dit doelpunt inspireert ook Staveren schijn baar en het spel der beide ploegen wordt in deze periode wat ruw. Scheids rechter Zeilstra van Sneek, houdt echter de touwjes goed in handen en deelt een enkele waarschuwing uit. Als er in het strafschopgebied der gasten even later een overtreding ge beurt, kost hun dit een penalty, doch Tiemen schiet hoog over. Tegen de rust is Staveren iets sterker en neemt de druk op het W -doel weer toe. Binke weet echter ook in deze minuten door soms prachtige safes zijn doel schoon te houden. Na de rust krijgen we vrijwel het zelfde spelbeeld te zien. Wisselende kansen, doch aan beide kanten een voorhoede, die haar stootkracht niet in doelpunten weet om te zetten Ver schillende schoten gaan naast of over doel. Tien minuten voor het einde vergroot Klaas Groenhof uit een voor zet van J. Boersma de voorsprong tot 20 en ziet het publiek al een over winning in het verschiet. Toch blijft ook de druk op het W.-doel bestaan, en ontstaan er in de laatste minuten noch vaak hachelijke momenten voor het W. doel. Het pechduiveltje speelt echter Q.V C. ook parten en slagen ook de gasten er in deze laatste mi nuten niet meer in de eer te redden NIEUWS S. V. WORKUM Zaterdag j 1. werd een gouden blad zijde in het >S V W.tboek aangebracht, door alle voor dien dag optredende elftallen. Geen enkel elftal leed een nederlaag, nu ja, behalve dan het 2e elftal van het meer verloor. 14 winstpunten uit 7 wedstrijden. Bravo >S.V.W.»’ers. In een op laag peil staande wed strijd verloor Q V.C I haar uitwed strijd tegen Workum I. Workum 2 gaf een verdienstelijk modderballet in Sneek weg en met een 10 over winning rolden zij druk zingend onze stad binnen. Workum 3 won met 31 van Balk 2. Workum 4 wou niet onder doen en versloeg Balk 3 met 4—1. In de jeugdafd. werd opnieuw goed werk geleverd. Workum 1 liet O N S. in de »modderbrij« happen 3 1. En wat een pluim voor onze kleinste telg (Workum 4 Jun. B.) Zij kwamen met een daverende 4 1 overwinning zege vierend in Workum terug. Een zeer goede prestatie. Uitslagen 4e klasse K N.V.B. Workum 1 Q V.C 1 2—0 le klasse O.N.S. 2Workum 2 01 2e klasse Workum 3Balk 2 3 1 3e klasse Workum 4Balk 3 41 Jun. A. O N S 1Workum 1 13 Jun. B. Oeverzwaluwen 3 Workum 4 14 Handbal Workum 1 Workum 2 92. Zondag 22 October. Workum (R. K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds P. de Bruyn (H.A.) ’s Avonds 7.30 uur ds P. de Bruyn (Dankz. H.A.) (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds R. Hofman. 11.30 uur Zondagsschool. (Geref.) Voorm. 9.30 uur en ’s avonds 7.30 uur ds. E. Verburg (Voorber. H.A.) (Bapt.) Voorm. 9.30 uur'ds B. Fabrie. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 uur ds A. de Jonge, tH.A.) Nam. 1.30 uur ds. A. de Jonge, [Dankz. H.A Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds P. E. van Oyen. Gaast (Herv.) Geen dienst. Hindelopen [Herv.] Voorm. 9.30 en nam 2 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) Geen dienst. [Geref.] Voorm. 9.30 uurLeesdienst. Nam. 2 uur ds Ferwerda van Gaastmeer. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds J. Brouwer, (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds R. Hofman. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9.30 en ’sav. 7.30 uur ds A. J. Schneider. Warns (Herv.) Voorm. 9 en nam. 1.30 uur ds A. J. Oostenrijk. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur ds B. J. Riemersma. WORKUM. Tot administratieve kracht bij de Onderlinge Brandwaar borg Maatschappij »De Zuidwesthoek» gevestigd te Koudum, is benoemd onze plaatsgenoot F, Groen. Fryske Brief 183. It is tsjintwurdich mar in hiele toer om oan in hüs to kommen. Dat hat men sa mar net foar elkoar. Der moat dan earst hiel hwat öfpraet en ófflein wurde ear 't men de kai yn ‘e büsse hat. En dan draeit it yn in bulte gefallen der noch op üt, by in oar yn to moatten. Nou sil goed. De measte kearen lykwols, akkedearret it net. Siker der wurdt dan sein: elkoar wat tajaen; elkoar hwat skikke; hwat heine en keare; hwat nimme en jaen, en al sa mear. It liket faek moai en aerdich, de praktyk wiist wol oars. Né hear, der giet mar neat boppe in frij hüske en dan hwat romte om jin hinne. Sa‘n hüs bygelyks mei: „beneden een grote woonkamer, met eethoek; keuken; kelder". En dan boppe: „drie flinke slaapkamers; douche kamer; balcon; kasten; vaste wastafels, enz. enz.“ Fierders in moai tüntsje foar en after. En om der alhielendalinsoarte fan „paradys" fan to meitsjen, wurde dizze wenningen boud yn in park fan sa‘n 12.000 M2, „voorzien van speelweide; gazons; borders;broeikassen; vijvers; enz." Dat liket dos net sa min hwatte? Tocht my ek. Ennetienris sa malle djür! Ei jonge nè hear. De priis leit sa tusken de 16 en 17 tüzen goune. Keapet men sa'nhüs, dan is de „Vestigingsvergunninggegarandeerd". Men hat dos dan fierders mei in wenningkommisje neat mear oan ‘e pet. Hoe ik der ta kom en skriuw der oer? Nou üt ‘e kranten fansels. De léste tiid fynt men yn ünderskate Hollanske kranten, greate (en fansels djüre) adfortinsjes fan dat soarte. Dat al dyjinge dy ‘t noch aerdich goed yn ‘t lyts jild sitte, kinne dos wol aerdich goed ünder dak komme. Hwant dat is fansels, soks is lang net foar eltsenien weilein. Fierwei de measten komme der net oan ta. Ja it forskil is noch altyd great op dit „ondermaanse". Wy songen dan froeger: „En heb je geld, dan kun je huizen bouwe. Maar heb je ’t niet, dan moet je stenen sjouwe". Wis sa‘n spultsje is ’t noch. Né mei soksoarte wenningen is de greate „massa" netholpen en komt der oan de wenningneed gjin ein. En dat de need great is, de wenningen krap, nou leau dat mar. As men de forhalen heart üt de greate stêdden, nou it moat slim wêze. Mar net allinne de stéd, it is op it plattelan ek al net better. Men mient dan wolris dat it oars is, dat allinne yn de stêdden mar „Urgente" gefallen binne, mar wy hawwe it in deimanich forlyn wol oars léze kinnen. In dei of tsien forlyn, krige de Ljouwerter Rjochtbank, twa gefallen to birjuehtsjen, dy ’t üs in byld jowe hoe ‘t it op it plattelan faek libbet. It earste: In jonge mem, 22 jier, hie alles ófswalke om in oar hüs. It krot der’t hja yn wennen, moasten hja üt, om ‘t har berntsje slim oan asthma sukkele. En wier, it like der op dat hja slagje soe. In oar, in better hüswaerd har tasein. Mar just doe ’t it sahwat foar noar wie, kaem der eat tusken. Doe hat hja de brot yn ‘e bran stutsen. De rjochter easke: „Zes maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar". Gefal numer twa. In frou en mem fan fiif bern, hja is 31 jier. Hja wen nen earne op in doarp en hiene mei har sawnen ien keamer ta har fol- dwaen. De fiif bern moasten yn ien bedsté sliepe. Alles roun hja óf om in oar hüs sjen to krijen. It mislearre oan alle künten. Doe, har rie skjin to’n ein, hat hja de petroalje en lusjefers ta help roppen. Menhathar doe fuort ynienen oppakt en nou easke de rjochter: „Een half jaar met aftrek voorarrest”. Ja sa is ’t nou mar. Men kin mar net dwaen hwat men wol. Jins hüs yn ’e bran stekke, ek al is it dan in krot en liket it mear op in bargehok, né dat mei nou ienkear net. Sokke dingen kin men mar net gewurde litte, n’t wier? Mar goed biskóge, kin ik my it dwaen fan dizze beide memmen hiel goed bigripe. Mar ik bigryp net, hwerom men dy twade mem by har fiif bern weihelle en slüt har op yn ’t tichthüs. Doch sa sil der wol folie mear wêze, der ’t ik mei myn forstan net by kin. FRISO. Patrimonium. Onder leiding van de Voorzitter I. G. de Boer kwam Patrimonium Dins dagavond j.l. voor ’t eerst weer in vergadering bijeen. Na opening sprak de voorzitter een openingswoord onder de titel>De laatste ure» er op wijzende, dat er in de wereld van vandaag oor log en oorlogsdreiging is, met als ge volg chaos en ondergang. Dat dit echter voor ons als Christenen geen aanleiding mag zijn, om ontmoedigd te zijn en te verslappen, maar dat God ons ook thans nog een taak geeft, om ook in de wereld van vandaag Gods Koninkrijk te doen komen en te bevorderen. En dat we zo ook het werk van Patrimonium opnieuw aan vangen en voortzetten, om te doen wat onze hand vindt om te doen. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den herkozen de beide aftredenden: W. Elzinga en P. van der Tuin. De leden werden opgewekt om op Maan dag 6 Nov. in grote getale, de Pro paganda en filmavond van het C.N.V., uitgaande van de Chr. Best, bond bij te wonen. De film >Naar vernieuwing der Samenleving" is een prachtfilm, waarin heel het werk van het CN.V. wordt uitgebeeld, zodat het een mooie avond beloofd te worden. Besloten werd, om, nu er van een pleizierreis voor het volgende jaar werd afgezien, daarvoor in de plaats te stellen, een soort excursie-reis, te houden in September van het volgende jaar en wel naar Utrecht, om de jaar beurs te bezoeken. Hoevelen die daar toe nooit in staat zijn en die zo’n jaarbeurs toch wel eens zouden wil len bezoeken. We hopen en verwachten dan ook, dat de belangstelling daar voor groot zal zijn. De leden worden in de gelegenheid gesteld, om door een wekelijkse bijdrage de reiskosten op te sparen, zoals reeds enige jaren gebruikelijk was. De verwachting werd uitgesproken, dat onze vriend A. den Akker weer bereid zal zijn zich voor inning der spaargelden be schikbaar te stellen. Eveneens werd een bestu’-enconvent in het leven te roeoen, waartoe aange zocht zullen worden de besturen van vrouwenver jongel.ver. en meisjes ver. om alsdan gezamenlijk avonden te organiseren. Gedacht werd daarbij o.a. een avond voor en over emigratie met een goede spreker en film. Een specialejeugd- avond, met voorlichting inzake jeugd problemen. Een Kunst avond met goede kunst enz. Voor de eerstvol gende vergadering van Patrimonium zal W. Mundt het onderwerp behan delen>Idealisme« terwijl F. Laanstra de sociale Maandkroniek zal verzor gen. Na rondvraag werd de vergade-

Friso nl | 1950 | | pagina 1