„FRISO" I Onze Sint Nicolaas-Prijsvraag Gaastra’s Boekhandel Drukkerij „Friso” TWEEDE BLAD De reportagefilm van het Koninklijk Bezoek „Welkom in Friesland” FRISO St. Nicolaas cadeau Correspondentiekaarten 1 Zaterdag 25 November 1950 o. f 84050 7 f 74850 f 72572 OUD WOONPLAATS Alle pakjes worden desgewenst op St. Nicolaasavond bezorgd, als U tenminste tijdig bestelt bij NAAM ADRES De oplossing is Gevonden woorden Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten ABONNEERT U OP f 73800 f 73572 f 72972 f 72710 f 69490 f 69200 1 68990 f 68673 f 67975 f 66748 f 70122 f 69970 f 69777 f 8O25U f 79332 Postpapier en bijpassende enveloppen of Visitekaartjes met naam bedrukt is wel een zeer persoonlijk waarin veel opnamen voorkomen uit Workum zal morgen ZATERDAG 25 NOVEMBER a.«. worden vertoond in Hotel „DE WIJNBERG” k d n z d v 1 i t 1 l 1 1 j f 1 b b e b o d n L s t 1 2 De oplossing, alsmede de prijs winnaars [winnaressen] worden be kend gemaakt in ons blad van 9 De cember. Nog één tip, die U het oplossen helpt vergemakkelijk enBekijk vooral eens goed de advertentiepagina's. Ongetwijfeld krijgt U dan wel de nodige inspiratie KINDERVOORSTELLING onder 14 jaar a 25 cent Voorverkoop van kaarten in LUNCHROOM „S I D O” en indien voorradig ’s avonds aan de Zaal. f 78000 f 77725 f 77500 f 77500 f 77341 f 77000 f 76800 f 76800 f 76150 C. v. De 1, 103, 65, 19 8, 70, 52, 63, 8, 26, 80 is een belangrijk onderdeel van het Sint Nicolaasfeest, terwijl de 44, 14, 81, 97, 24 behoort tot een der onmisbare attributen van de uitrusting van de Sint. En wat zou hij op het dak kunnen beginnen zonder zijn trouwe 66, 7, 73, 2, 94, 44, 38, 100? Evenmin zou een Sint zonder 35, 78, 25, 58, 47 eerbied waardig zijn. Niet alleen 91, 40, 53, 87, 22, 62, 42, 98 verheugen zich over het Sint Nicolaasfeest, ook de 60, 82, 54 92. 24, 39. 102, want een 12, 33, 28, 7, 82, 9, 95, 56, 83, 33, 61, 33 voor de eersten en een dito 69, 24, 74, 88, 58, of 63, 65, 36, 84, 27, 64, 58 voor de anderen is altijd welkom! Veel meer dan de 71, 95, 65, 75 of de 89, 10, 99! Lie deren als 21, 17, 48, 46,76, 94,101 25,20, 1,7,73,14,93,34, 37,8, 19, 65, 75, 97, 77, 31, 44, 76,86 worden gezongen. En gedurende de dagen vóór Sint Nicolaas lopen we graag eens door de 50, 72, 65, 11, 16, 85, 43, om de vele verlichte 68, 51, 90, 9, 101, 41, 76, 84 te bekijken. Het is dan ook een echt 3, 48, 55, 76, 24, 100, 11, 5, 59, 83 feest, ge vierd door 71, 62, 31, 32, 4 en 13, 9, 28, 6, 96. Indien U tussen de stapels ge schenken, pakpapier, touw en andere attributen, die zo tegen Sinterklaas tijd des avonds de anders zo ordelijke huiskamer in een soort magazijn ver anderen, nog een beetje ruimte hebt en als U tussen de beslommeringen van deze dagen nog wat tijd hebt, neemt U dan eens een vel papier en een potlood, want we hebben een prijsvraag voor U, die nu niet be paald gemakkelijk is, maar die toch wel in Uw smaak zal vallen. Boven dien, het is een familie-prijsvraag. Er is dus geen bezwaar tegen, dat het hele gezin er aan mee doet. Steekt U even een sigaartje op, vader, dan zal moeder een kopje chocolade inschenken en wellicht is er ook nog een koekje. Zo, klaar Dan gaan we beginnen. We vragen van U een vier-regelig f 74520 f 71575 f 70300 Heerenveen f 76100 f 76100 f 75509 f 75000 f 74970 f 74850 rijmpje, in totaal 103 letters. Dit rijm heeft betrekking op vier dingen. Natuurlijk in de eerste plaats op het gebeuren, dat a.s. is en dat onze harten vol verwachting doet kloppen. In de tweede plaats bent U zelf ja, heusin dit rijm betrokken voorts alle neringdoenden uit Uw eigen gemeente en tenslotte, hoe zou het anders: wijl Of beter gezegd:de krant, die U op dit ogenblik leest. Moeilijk? Kom nu! We helpen Ueen heel eind op weg. Want in onder staand stukje proza zyn een aantal woorden vervangen door cijfers, die elk een letter vertegenwoordigen.En dan begrijpt U wel, dat deze cijfers, vervangen door letters, van 1 tot 103 het vier-regelig rijmpje zijn. Niet alle cijfers zijn in onderstaand stukje verwerkt. U moet er zelf ook wat aan doen Een mooie keus en keurige uitvoering Telefoon 45 - Workum Als U klaar bent, hebt U niets anders te doen, dan het vier-regelig rijmpje, alsmede de gevonden woor den, op te schrijven en vóór 2 De cember a.s. te zenden naar het bureau van ons blad. Op de enveloppe ver melden: „Sint Nicolaas-prijsvraag”. A i A PLAATSELIJK NIEUWS plan nu gaf van van aangewezen de heer IJ. de de financiële de heer W. i 8 1 c 1 1 I 1 5 1 C 1 1 5 C 5 l beschikbaar gesteld. Inzend(st)er» be neden 16 jaar, leeftijd en naam vol uit vermelden. Middags 4 uur ’s Avonds voor volwassenen a 75 cent Koningin en Prins Bernhard bezochten Zuid-Holland. De reeks bezoeken van HM. Ko ningin Juliana en Z K.H. Prins Bern- hard aan Nederlandse provincies is vorige week Donderdag besloten met een officieel bezoek aan Zuid-Holland met name aan de boofdstad van dit gewest ’s-Gravenhage. Deze «kennismaking met het gewes telijk eigen leven* het doel van de koninklijke rondreis door Nederland droeg een geheel ander karakter dan de daaraan voorafgaande in andere provincies, Daar kreeg nl. de bevolking van vele plaatsen gelegenheid haar liefde en haar eerbied voor het Ko- R. v.d.Kuip, Oostermeer Fa. F. Willekes Zn Harlingen N.v. d.Bos, Gouw bij Sneek J K. Beuker, Workum N.V. Amsterdamse Ballast Mij., Amsterdam Joh. Steneker. St. Nicolaasga D. Steneker, St Nicolaasga Fa J.v.d, Velde Co. Balk S. T. van Hout, Balk H G. Hoekstra, St.Nicolaasga Een begroting voor deze bouw was opgemaakt door architect A. Visser te Leeuwarden met als bedrag f 69889. De gunning is aangehouden. De beslissing op de aanvragen berust bij het Bestuur van het Provinciaal Anjerfonds. Belanghebbende verenigingen en in stellingen wordt er op gewezen, dat aanvragen om een bijdrage, met dui delijke vermelding o.m. van haar doel stelling en de financ ële omstandigheden waarop de aanvraag wordt gebaseerd, voor 16 December moeten worden in gediend bij genoemd Bestuur, secretaris de heer A. Holkema, referendaris ter Provinciale Griffie te Leeuwarden, telefoonnummer 3541 (K 5100),bij wie eventueel nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen. Aanvragen, welke inmiddels reeds zijn ingediend, zullen zonder meer in behandeling worden genomen. Dit laatste geldt niet voor aanvragen welke betrekking hebben op vorige collecten. ninklijk Paar tot uitdrukking te brengen. En de wijze waarop de bevolking dat deed, maakte de reizen van H M en Z K.H. tot jubeltochten. In Zuid- Holland bleef het koninklijk bezoek beperkt tot de Hoofdstad. Daar bad de ontmoeting plaats met de provincie. «Het is een goede dag vandaag* bad Mr. L. A Kesper, commissaris van de Koningin in deze provincie, 's morgens tot de leden van de Pro vinciale Staten gezegd, die in de ver gaderzaal van de Eerste K merbijeen waren in afwachting van Koningin en Prins «Het is een dag van betekenis voor de democratie, die wij tezamen in de provincie vertegenwoordigen. Deze dag geeft ons een bewijs temeer voor de gelukkige ontwikkeling, die Koningin en volk naar functie ge scheiden naar de geest dichter bij elkaar brengt Met deze woorden schetste de Com missaris van de Koningin de bete Itenis van dit bezoek aan Zuid-Holland Maar die woorden gelden evenzeer voor de daaraan voorafgaande reeks van be zoeken aan de andere provincies. Deze reeks is thans besloten. En het is goed te constateren, dat deze ontmoetingen er toe hebben bijgedragen de band, die Oranjehuis en volk reeds eeuwen lang tezamen bindt, te verstevigen en dat het Nederlandse volk deze gelegen heden heeft bc> ut om zoals Mr. Kesper het uitdrukte «uiting te geven aan onze erker ning van de hoge positie det Kroon als sereen middel punt van ons nationale leven.* (Nadruk verboden.) W Kuipers, Surhuisterveen Th. Kats, Surhuizum J v. d Meer, Warga S Dam, Leeuwarden Th. de Vries. Koudum v. d. Brink Geveke, Leeuwarden Fa. Stelwagen v. Gorkurn, Roordahuizen f 74700 Rabius, Leeuwarden f 74600 A H. Visser, Lemmer f 74600 J. Veenstra Zn Surhuisterveen K. v. d. Wal Zn., Lemmer f 74400 J. Postma, St. Nicolaasga P. Olij, Sneek Fa. P. en J. Dood, Sneek Th Wiersma, Bolsward J. D, Veenstra Zn., Augustinusga d. Meer, Oudega (H.O.N Aanbesteding Landbouwhuikhoudschool KOUDUM. Vorige week werd hier aanbesteed het bouwen van een school, waar landbouwhuishoud-onderwijs zal worden gegeven. Niet minder dan 42 aannemers leverden hun briefjes in, met als ei d- cijfer W. L Albada, Staveren L. H. Geveke Dekinga, Leeuwarden f 82666 R Koopmans, Jubbega Gebr 1. v d. Hof, Bakhuizen K. J. v,d. Sluis,Hoornsterzwaag f 78400 R v. d. Meer, Kooten J. de Vries, Kolderwolde S. H. de Jong, Koudum Fa. G. de Jong Zn., Lemmer A. Konst, De Knijpe K. v. d. Meer, Witmarsum P Lolketna, Berlikum H. Speelman, Sneek Friso Aann bedrijf, Sneek Fa. L. v. d. Meulen Zn., Raadsvergadering. H1NDELOPEN Ouder voorzitter schap van de loco burgemeester, wet houder W. S de Boer, kwam de raad van de gemeente Hindelopen in ver gadering bijeen. In zijn openingswoord werd in het bijzonder welkom toegeroepen de heer R Biom, die zover van z’n ziekte hersteld is, dat hij de gemeentebe langen weer mee mag behartigen. Eeu voorschot van 5°/0 van het salaris van het gameentepersoneel werd roegekend aan hen die daarvoor in aanmerking komen en wel over het tijdperk van September tot Decem- bet 1950 Bij de raad was een verzoek bin- nengekomen van het Zuiderzeemuseum te Eukbuizen om subsidie te mogen ontvangen, voor deze bewaarplaats der hi«torie. De raadsleden vonden net een lofwaardig initiatief, maar meenden het geld toch voor betere doeleinden beschikbaar te moeten houden Op het verzoek van het Fries Scheepvaartmuseum te Sneek, werd in zoverre goedgunstig beschikt, dat voor één keer f 25.zal worden overgeschreven. Door de raadsheren werd nogal het een en ander besproken voor het bedrag vast stond wat per leerling van het openbaar onderwijs beschik baar aal worden gesteld voor het jaar 1951 Het voorstek van B. en W., zo als het werd opgediend ondervond geen genade en werd dan ook gewij zigd tot een bedrag van f 33.20 per leerling. Voor het lager onderwijs is door de geme-nte in 1949 werkelijk uitgegeven f 1 i 54 81 Het bedr»g oer leerling was vastg^steld op f 25 08 x 36^ f 911 24 zodat dus meer ts uitgegeven f 243 57. Aan de raad werden ook nog voor gelegd verschillende gemeente begro tingen. Bij de rondvraag wordt het bijna traditie dat er vragen worden gesteld over de langzame vorderingen van het zomerhuisje Deze gang van zaken is B. en W ook een doorn in het oog, maair staan machteloos hiertegenover. O»er het in cultuur brengen van het O «sterstrand is advies ingewonnen bij de Nederlandse Heide Maatschappij en nu is het eerst afwachten tot deze met het onderzoek gereed gekomen is. Over het verbeteren van het haven licht wordt advies ingewonnen bij het Loodswezen, zodat ook hier nader op zal worden terug gekomen. Tot slot deelde de voorzitter mee, dat de her stellingen en het herzetten van de kapglooiing langs het koolstrand aan de fa. Eekma en Smid is opgedragen. Raadsvergadering. 18 Nov. De raad der gemeente Staveren kwam in vergadering bijeen. Aanwezig alle leden Ingekomen was een verzoek van Mej. A. Visser te Koudum om zo mogelijk 1 Deo. a.s. eervol ontslag te mogen ontvangen ala onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O L. school. Dit werd op een nader door B. en W. te bepalen tijd verleend. Van de firma Boezewinkel te Nijmegen was een ver zoek binnen gekomen om met wagens boven het maximum toelaatbare ge wicht over de Koebrug en de Koeweg te rijden. Dit verziek bracht nogal enige discussie Door de architect was met Provinciale Waterstaat overleg ge pleegd. Het rijden over de sluisbrug is niet meer mogelijk Alhoewel in het advies nog over een waarborgsom voor zo mogelijk te lijden schade werd ge sproken, welke som dan f 1000.zou moeten bedragen, stelden B en W toch voor afwijzend op dit verzoek te beschikken. Door de heer de Jager werd nogal gepleit voor inwilliging van dit verzoek, terwijl de heer van der Veer opmerkte dat als het werd toe gestaan, alles kapot zou gaan. Ook klaagde de heer van der Veer over de bermen, die soms onnodig worden bereden en spr. meende dan ook dat de chauffeurs niet veel ontzien. Na nog enig heen en weer gepraat werd het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken in stemming gebracht en aangenomen met zes tegen een stem die van de heer de Jager. Als leden van het college van Maat schappelijk Hulpbetoon werden her kozen de heren A. Huitema en C. J. Visser. Voor het opgerichte T. B. C fonds van het Groene Kruis zal voor eens een bedrag van f25 beschikbaar worden gesteld. Voor het onderzoek van de ont werp-begrotingen van de gemeente, het sluisbedrijf en het visafslagbedrijf, dienst 1951 werden de raadsleden niet wethouders aangewezen. De subsidie voor Maatschappelijk Hulpbetoon werd met f 500.— ver hoogd en gebracht op f2150. In verband met de wijziging van de begroting van het gemeentelijk sluis bedrijf werd medegedeeld dat hierin is verwerkt de kosten van het maken van een nieuwe stalen ophaalbrug over de sluis met een breedte van 4 meter en met trottoirs van 1 meter breed. Vervolgens werd nog besloten tot het aangaan van een geldlening groot f4050 van het burgerlijk pensioen fonds. Bij de rondvraag klaagde de heer de Haan over het storend werken van de electriscbe klok tijdens de Gods dienstoefeningen. Een onderzoek zal worden ingesteld. Zakennieuws Sneek. Zaterdag voor een week opende het «Specialt-kledingmagazijn Molenaar 'n nieuwe zaak op de Oosterdijk te Sneek. iets dichter bij de Leeuwarderstraat weg dan het oude adres. Het modern ingerichte pand heeft, hoewel aan merkelijk royaler, toch weer een intieme verkoopruimte, waar de klantenkring zich zeker niet minder thuis zal voelen, terwijl voor brdiening en soliede af werking van de b-stellingen veel ge riefelijker omstandigheden zijn gescha pen. Ee i verbetering, die vooral de buitenklanten bij hun ge»timed« bezoek op prijs zullen stellen. Provinciaal Anjerfonds. De in 1950 in Friesland gehouden Anjerfondscollecte heeft in toraal op gebracht f 9905.(vorig jaar f 7634 61). Voor een uitkerng uit die collecte komen in aanmerking die verenigingen en instellingen, welker arbeid geacht kan worden de zelfwerkzaamheid van het Nederlandse volk op het gebied van wetenschap, kunst en cultuur in het al gemeen te b-vorderen en die met finan- I ciële moeilijkheden te kampen hebben. Een jachtavontuur. 16 Nov. De jager D. Mulder alhier beleefde nu eens een echt jachtavontuur Toen hij namelijk op jacht was, kreeg hij een eend onder schot. Als goed schutter trof hij de vogel dodelijk. Zooals gewooolijk, zou hij zijn buit in beslag nemen. Wie schetst echter zijn verbazing toen een volwassen beverrat hem reeds voor was, en de vogel al aan 't verorberen ging. Dit ging zo snel in zijn werk, dat een gedeelte van de end reeds naar de maag van de rat was ver huisd. Onze jager die het wild in al zijn scha keringen goed kent, wist direct dat hij tegen over een volwassen beverrat stond Direct was het bes'uit genomen, om zo mogelijk dit dier om de waarde van zijn pels onbesch digd in handen te krijgen. Daar de rat blijkbaar niet van was, om zich zonder slag of stoot over te geven, volgde al spoedig een verwoed gevecht, dat zo hevig liep, dat de beverrat bij Mulder opvloog, en hem trachtte naar de keel te springen. Gelukkig wist Mulder, die er niet zonder kleerscheuren was afgekomen het dier van zich af te werpen. Onmiddellijk maakte onze jager gebruik van zijn vuurwapen, en het dier een dodelijk schot. Getracht zal worden bet vel aan opkopers van de hand te doen. Jaarvergadering Ned.Herv. Schoolvereniging. WARNS 13 Nov. De Ned Herv. Schoolvereniging kwam in vergadering bijeen. Aanwezig waren 31 leden. In sijn openingswoord stond de voorz. de heer G. Cnossen enige ogen blikken stil bij het overlijden van het oud-bestuursbd de heer E P van der Gaast. Het aantal leden bleef vrij stabiel 80 Het aantal leerlingen neemt nog gestadig toe, zodat zeer waars-chijniijk een vierde leefkracht zal moeten wor den aangesteld. De kas slodt met een batig saldo. Bij de bestuursverkiezingen werden herkozen de heren J. Valk en G. Cnos sen. Als lid van de commisie van toezicht werd herkozen de heer J. de Haan. In de plaats Jong werd als lid commissie Visser. Door het hoofd der school de heer L de Jong, werd een lezing gehouden over het onderweipDe verhouding kerk en school en volksonderwijs. Intrede Candidaat Boeschoten. STAVEREN, 12 November. Heden was het voor de Baptisten gemeente alhier een blijde dag Na een nog niet al te lange vacature, had alhier heden morgen de bevestiging plaats van can didaat M Boeschoten van Utrecht, Als bevestiger trad op Ds. K. Reiling van Rotterdam, die als tekst voor deze overdenking had gekozen Zacharia 4:6. Na afloop der predikatie ging spreker over tot het bevestigingswerk. Des namiddags deed de nieuwe herder en leraar zijn intrede met de woorden vervat in Joh. 11 40 Na de ontwikkeling dezer predikatie werd de jonge leraar toegesproken door de heer J. W. Zwaan namens kerkeraad en gemeente, door de Burgemeester van Staveren de heer P. Focken.door Ds Laurense namens de Doopsgezinde gemeente, door de hee-r W. J. Albada namens de Ned. Herv. gemeente, door de heer A. T. van der Weiff namens de Geref. Kerk en tenslotte door de heer H. Visser,afkomstig van Staveren, thans emeritus-predikant bij de Bap tisten gemeenten. Na afl >op dezer toe gesproken woorden sprak Ds. Boe schoten zijn dank uit. In beide dien sten was het kerkgebouw flink bezet. Naar gelang van het aantal oplossin gen worden er enige FRAAIE BOE KEN, zowel voor ouderen als jongens en meisjes, een GOEDE VULPEN of BALLPOINT, MAPJES POST enz.

Friso nl | 1950 | | pagina 1