TAXI Nieuws- en Advertentieblad voor Workumen omliggende gemeenten R BlS nr.el •••(KI#®##® Zaterdag 20 Jan. 1951 No. 3 74ste Jaargang 6 persoon* 1. PLAATSELIJK NIEUWS >ai- en alle elk Hng IJEME DE BOER Noor* A 47 - Telel. 138 Ook verhuur zonder chauffeur 50 to L- r n e t, MEUWS S. V. ’WORKUM* S.V.W.-AGENDA paren 4. 5. Handdoeken en ont- 1 Ver«ohjn> eenmaal per week UitgaveFe. T. GAASTRA Bz te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 >P of al ns 3 Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling a 2. 3. Inzending van advertenties uiterlfjk Donderdagsmorgens r n t. n is of- xi- »n- er 100 twa er. ar- k”, ?ns ik ant aat ,n.” der ïid. dan naar m ie ie in id et tst n. t- .e D. Ie ik 3t et ?e üt O- 'g f2.— per halfjaar per post f2.20 Emigratie. Over dit onderwerp hoopt Ds. Kos ter van St. Anna Parochie Maandag avond te spreken. Het is een goede gedachte geweest van het Bestuur van Patrimonium om ook in Workum een spreker te laten komen, gezien de be langstelling welke hier, als overal elders voor het vraagstuk der Emigra tie bestaat. Ds. Koster die een reis naar Canada heeft meegemaakt meteen Emigrantenschip, en daar toen drie maanden heeft vertoefd, heeft daar heel wat ervaringen opgedaan, en hoopt zijn onderwerp niet alleen principieel en practisch te belichten, maar ook met voorbeelden te illustreren. De vergade ring, die bedoeld is niet alleen voor de leden van Patrimonium met hunne vrouwen, doch ook voor ieder die be lang stelt in het onderwerp, zal zeker slagen en we verwachten dan ook een grote opkomst. bekend en herinnerde er aan dat reeds op 6 Maart van 't vorige jaar door de heer Koopal van Leeuwarden, de bedoeling en functionnering van een verbruikscoöperatie voor een aantal geïnteresseerden in deze be drijfsvorm was uiteengezet. Spr. hoopte dat deze vergadering er toe mocht bijdragen dat ook in deze hoek van Friesland de coöperatie- winkels mettertijd haar zegenrijk werk kunnen doen. Hierna werd het woord gegeven aan den heer Drukker, die de eoöpe- ratie-idee en -ontwikkeling zou in leiden. Spr. begon met vast te stellen dat er voorstanders zijn van coöpe ratie in ’t algemeen en een ander deel dat er tegen is, doch hij hoopte deze laatsten ook te kunnen over tuigen van het goed recht en het optreden van de coöperatie (dat wil zeggensamenwerking) in deze tijd. Daartoe zou hij willen nagaan de ontwikkeling van de verbruiks coöperatie,. de huidige stand van zaken en de plaats die de coöperatie in ons land inneemt. In Engeland werd in 1844 de eerste coöp. gesticht en dat gebeurde uit de nood waarin de arbeiders toentertijd leefden. In de gestadige groei tydens die moeilijke eerste periode heeft een zekere Owen een groot aandeel gehad en daarmee werd de grondslag gelegd voor de enorme betekenis die de coöperatie momenteel in Engeland bezit; er zijn nl. 10 millioen gezinnen bij aangesloten. Naar dit Engelse voorbeeld hebben zich over Europa, weliswaar op bescheidener schaal, soortgelijke verbruikscoöperaties ver spreid. Op alle gebied ging zich trouwens de zelfverantwoordelijkheid manifes teren. Zo ontstonden de vakvereni gingen, die invloed op de sociale toestanden gingen uitoefenen en de coöperatie deed dit op economisch terrein. Aan het eind van de tweede helft der 19de eeuw werden in Ne derland verschillende coöperaties gesticht, die allengs in betekenis toe namen. De Rooms-Kath., de Prot. Chr. en de Neutrale verbruikscoöperaties werden op 22 Mei 1947 gecombineerd tot één grote coöperatie en deze Centrale van N'derl. verbruikscoö peraties omvat thans 300 coöp. met rond 30u.ü00 leden. Deze samenwer king is een verheugend verschijnsel, omdat daardoor de invloed versterkt werd en er ondanks verschil in gods dienstige en politieke overtuiging de winsteconomie des te krachtiger ver anderd kan worden in een dienst- economie, hetgeen het streven is van alle aangeslotenen. Hierdoor moet het mogelijk zijn de artikelen tegen zo laag mogelijke prijzen beschik baar te stellen en dan kan de ver bruiker zelf uitmaken waar de winst aan besteed zal worden, hetzij aan uitkering van dividend, hetzij aan uitbreiding van haar gebouwen, fabrieken, goederenvoorziening of werkterrein. In welke branches de coöperaties reeds actief zij en een betekenende rol spelen, had spr. onder de be drijven door reeds opgesomd en dat bleek een respectabel lijstje te zijn, dat voor uitbreiding en vervolmaking alleszins vatbaar bleek. De verbruiker spreekt momenteel in ’t geheel niet mee bij vaststelling van de prijzen, maar door de coöpe raties wordt daarentegen de spanning tussen lonen en prijzen ook minder. Vrijwel overal is gebleken, dat daar waar de coöp. gaat optreden, de prijzen gaan dalen, wat dus niet alleen van belang is voor de leden, maar voor alle verbruikers. Door de nationale verarming in deze na oorlogse tyd constateert men alom een welvaarts- en bezitsspreiding, die door de coöp. nog wordt geac centueerd. Er is reeds een internati onale samenwerking en als die krachtiger wordt, zal ze een factor zijn die de vrede kan meehelpen be vorderen. Kortom door de samen werking van verbruikers te verster ken, dient men een stuk algemeen belang en niet alleen een gezins- en gemeenschapsbelang, maar ook een persoonlijk belang. 't Is onmogelyk om op alle facetten van de coöperatie in te gaan in zo’n korte tijd, aldus spr., maar hij hoopt van het veelomvattende werk en bet principe van de coöperatie een dui delijk inzicht te Lebben gegeven. De heer Folmer niet sprekendeals directeur ener zuivelfabriek, maar als ingezetene, als burger, van Workum, komt met de vraag naar vorenIs het nodig dat wij hier in ons kleine Workum een verbruiks coöperatie krijgen Werknemers van Workum „Bezint, eer gij begint4, overweeg in volle ernst de consequenties hieraan ver bonden. Zijn wij in onze kleine volks gemeenschap hier, allen niet op elkander aangewezenhebben wij allen niet de plicht elkander zoveel mogelijk in elk opzicht behulpzaam te zijn. Hebt U zich al eens de vraag gesteld, wat moet er van onze kleine middenstanders terecht komen, die het nu reeds vaak zo moeilijk heb ben om in de meest noodzakelijke levensbehoeften voor hun zelf en hun gezin te voorzien. Gesteld dat door Uw daad, d.w.z. door over te gaan tot oprichting ener verbruikscoöpe ratie, sommige van die kleine mid denstanders niet meer in staat zullen zijn in’t allernoodzakelijkste voor hen en hun gezin te voorzien, dan moet geconstateerd worden, dat de prijs die voor Uw „Ideaal" betaald moet worden, te hoog is. len direct gevolg zou zjjn, dat die kleine zakenman zich moet beperken op het zo noodzakelijke onderhoud van het door hem bewoonde pand. Het gevolg hiervan zal zijn: minder werk voor timmerman, schilder, lood gieter enz. Het is niet denkbeeldig dat deze mensen daardoor op hun beurt weer genoodzaakt worden een of meer werknemers, misschien tijde lijk, te ontslaan, met als gevolg toe nemende werkloosheid en daardoor minder koopkracht. Werknemers van onze kleine volks gemeenschap Workum, ik meen van avond een beroep te mogen doen op Uw gezond verstand en geef U in zeer ernstige overweging, alvorens definitieve stappen te doen, eerst alles nog eens rustig na te denken en U zelf af te vragen, wegen hier de voordelen, zo ze er al zijn, wel op tegen de nadelen, aldus spr. Op de vraag of onze middenstan ders ons als verbruikers een abnor male prijs laten betalen, is spr., reke ning houdende met de overal heer sende concurrentiestrijd, er voor zichzelf van overtuigd dat dit niet het geval is. Nogmaals een beroep doend op het gezond verstand van werknemers van Workum en verdere belangstel lenden, herhaalt snr. in volle ernst: Bezint, eer gij begint Na deze met overtuiging uitgespro ken woorden, stelt spr. nog enkele vragen, nl. of er aan ‘t lidmaatschap ook entreegelden of contributies ver bonden zijn en zo ja, worden deze bij uittreden teruggegeven. De heer J. B. de Boer sprak na mens de plaatselijke bakkers en vroeg of het moreel en economisch verantwoord was een coöperatie- winkel en eventueel -bakkerij te exploiteren in een plaats als Workum met z‘n vele amper renderende be drijven. De heer J. Robijns, naar hij zei voor de vuist weg sprekende als opperman, zag ze vliegen „horizon taal en verticaal" als een vroegere Albino, zodat uit z‘n uitdrukkingen van arme Lazarus en niet die tot iet kwam, geen serieus betoog te distil leren was. De heer B. Jongstra meende dat men de indruk kon krijgen alsof het coöperatie-streven gestimuleerd was door de R K. vakbeweging, doch spr. stelde nadrukkelijk vast, dat de plaatselijke afdeling van de K. A. B. er niet achter staat en ook niet er naast, maar er tegen. In de toporga- nisaties wordt er evenmin instemming voor gevonden. Aan de toestanden in Engeland be hoeven we ons hier niette spiegelen, want die zijn lang niet ideaal, zodat een overheersing van Engeland ook door niemand gewenst zal worden. Wat daar trouwens tydens de Man chester beweging gebeurt is, was gezien de verschrikkelijke onhoud bare toestanden heel verklaarbaar. Zo ook in Amerika, waar de groot bedrijven en de snelle economische ontwikkeling heel andere eisen stel len dan in ons land, waar een nijvere middenstand gegroeid is, die een onmisbare schakel vormtin het maat schappelijk verkeer. Dat er jaren geleden bij de wantoestanden aan de Staatsmijnen ook in Limburg coöpe raties tot bloei kwamen, is evenzeer logisch, want de verplichte inkoop bij de winkels, welke by die mijnen in beheer waren, moet ieder immers verfoeien. De positie en de functie van de kleine middenstander in het maat schappelijk bestel, deed spr. daarna met enkele feiten uitkomen. De heer Folmer wenste nog even op te merken, dat men toch waarlijk niet kan zeggen dat coöperatie de oorlogsspanning zal doen verminde ren. want daarbij zijn geheel andere invloeden overheersend. Overigens zegt hij gesproken te hebben als burger van Workum, want als directeur van een zuivel fabriek ligt de al- of niet-oprichting WORKUM. In de kerkdienst van Zondagmorgen deelde Ds. P. de Bruyn Ned. Herv. predikant alhier,mee het beroep naar de gemeente to Fijnaart te hebben aangenomen. Door deze beslissing zal de volle dige bezetting van alle predikants- plaatsen niet lang meer duren. Drukbezochte vergadering. 15 Jan. Het actiebericht om ge zinnen voor de coöperatie te winnen (met aankondiging van de heden avond in Café O. Veldman gehouden openbare vergadering) had een on gekend groot aantal belangstellenden bewogen om hier aanwezig te zijn. Menige vereniging moet met een fractie, van een dergelijke belang stelling voor haar jaarvergadering tevreden zijn. Voor het aanvangsuur waren reeds alle stoelen bezet, zodat er acg verscheidene met een staan plaats genoegen moesten nemen. De heer T. de Jong van Groningen maakte zich in z’n openingswoord Zal Zaterdag de voetbal ook weer voor de „S.V.W.” gaan rollen? Zo ja, dan ontvangt Workum 3,IJ.V.C. 1 op het „Groene Strand’’. Een zware op gave voor onze roodhemden. Weet U dat de „S.V.W.” op 1 en 3 Februari a.s. haar feestavonden gaat houden in Hotel „De Wijnberg’’ Houdt één dezer avonden vrij. Het beloofd, zoals steeds het geval by de „S.V.W.”-feestavonden is geweest, ’n prima verzorgd programma te wor den, waar we nog nader op terug zullen komen. De jeugdafd. zal haar gedwongen rustperiode besteden aan het volley- balspel. Zaterdag a.s. begint de le competitiewedstrijd o.l.v. ons lid on F.V.B.-scheidsrechterden heer M. Wielinga. Zie voor de competitie- indeling, aanvang enz. de mededelin gen in het clubkastje. „S.V.W.’’-leden zorg er voor in conditie te blijven door de training, o.l.v. den heer D. van Delden, ge regeld by te wonen. Het plaatselijk comité voor „Vrouwe lijke Hulpverlening” vraagt hiermee Uw aanaacht voor het volgende. Behoudens goedkeuring van B. enW- zal op Woensdag 24 Januari een inza meling werden gehouden voor de vluch e ingen in West-Duitsland. Onge veer Ï3000.000mensen werden sedert ’45 uit de Baltische landen, Polen, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Roeme nië en Zuid- Slavië van huis en haard verdreven. Deze volksverhuizing streek neer in West-Duitsland, dat door de oorlog 40 pCt. van zijn woningen ver loor. En de stroom van vluchtelingen houdt nog steeds aan. Deze mensen worden overal inge propt. In lokalen wordt hen b-v. een paar m2 per gezin toegewezen, afge schoten door gordijnen. Hoeveel er geleden wordt, vooral ook door kinderen, is met geen pen te beschrijven. De Kerken in Duitsland doen wat zij kunnen, doch de last is te zwaar. Daarom doet he* voornoemde comi té op verzoek van het „Provinciaal Comité” een beroep op de ingezetenen van Workum. Gevraagd wordt: Geld, ter bestrijding van onkos ten en aankoop van goederen. Kleren. Schoenen en klompen, bij aan elkaar gebonden. Speelgoed, schriften, potloden pennen. Linnengoed, lakens graag. Verder ook: dekens, matrasjes, wie gen, gordijnen enz. Gaat U s.v.p. eens na,wat U voor deze ongelukkigen kunt missen. Graag schoon gewassen en eventueel hersteld, zodat het met vreugde vangen wordt. Met dank voor de plaatsing: Mw. Russchen Mw. van der Meer Mej. J. Pruiksma Mw. Koopen Mw. Jelgersma Mw. Jonkman Mw. de Jong Mej. Tr. van der Werf Mw. van der Veer Heidenschap Fryske Brief 193. In ien fan de kranten stie in adfortinsje„Wegens emigratie te koop aangeboden(waerd oanbean hüsrie, fytsen ensfh]. It adres hwat der ünder stie wie my net ünbikind. Wis ik koe de minsken tige skoan en wist, dat hja in béste saek, dos moai grif ek bést har brea hiene. Ik foun it einlings mar nüver dat dizze minsken hjir wei teagen om yn ’e frjemdte in ünwisse takomst tomjitte to gean. Hwant men wyt wol hwat men hat, mar hwat men der fine sil moat öfwachte wurde. Mar oan ‘e oare kant, ik sei nou wol fan in béste saek en bést har brea, mar hwat wist ik der einlings ek fan? Men sjocht der wol tsjin oan, mar der net yn net wier. In oarmans boeken binne min to lézen. Miskien wienehja wol efter ut buorke en wie dit in needsprong. In wikemanich letter, kaem ik der yn ‘e buert en my tochte ikmoast ris efkes oan rinne. Nou ik trof it bysünder de baes wie thus. Nei it gewoane praet, soun freegjen en al sa mear, frege ik al gau: „Hwat ha ‘k lézen, geane jimme fuort?" It andert wie: „Ja dat is it plan al. It hiele spul is al sa goed as foar noar en sa ‘t it nou stiet, giet it hjoed oer seis wike oan. Wy sille fleane is ‘t doel, hwant mei sa‘n boat is men wit hoe lang ünderweis. „Nou ik moat sizze, ik haw der frjemd fan opharke. My tocht jimme mei sa‘n boppest béste saek soene de lésten wêze dy ‘t oer emigraesje prakkesearen. As men hjir dochs sa goed jins brea hat, hwa giet dan fuort". Hy lake en sei: „Men kin dy net rekkenje. Dü hingest fiersto folie oan in tón en in plak. Marik net hear. Ik koe skoan jild foar myn spul krije, wol in tüzen manich mear as ik yn holle hie, dat ik sei, fuort der mei. It wurdt my hjir sa njonkenlytsen to binaud. Hjoed as moarn barst de bom en sitte wy hjir yn Jerope wer as in rat yn ‘e falie". „Dos", sei ik, „as ik it goed begryp, fluchtsje jimme en sykje om in feilich hinne kommen?" „Nou sa slim is ‘t ek net. Mar dochs it sit er wol mei yn. Haedsaek is it lykwols net hear. Né. Wist hwat it is, der sit der hjir net folie avontür mear yn 't saken dwaen. It mei it iene jier ris hwat better of hwat minder wêze as it oare, men bliuwt altyd frijhwat deselde. En der hat men noch ris de kans, hwat fierder to kommen.” Ha war, wy hawwe noch in skoft sitten to praten en doe öfskie nommen. En as alles roun is sa ‘t de plannen wiene, sitte hja nou al in wikemanich yn it „Lan fan dream en winsken.” Harren nij heitetón om der in nij libben to bigjinnen. Mar as ik nou alles sa nochris nei gean, hwat dizze minsken dreaun hat om fuort to gean, stiet it fêster as ea, dat bangens en it avontür de greatste rolle spile. Dat men hjir wei giet om it better to krijen, rommer as hjir, ik kin it my yntinke. Dat jonge hoeren, dy ‘t hjir nea gjin kans krjje op in pleats, dat dy fuort geane, is skoan to bigripen. Dat fikse, sterke, soene jongkeardels nei Kanada, Australië of hwer dan ek op ta sette, stiet harren to priisgjen. Hja sille der foarüt komme kinne yn dy tónnen. Der is plak, brea en wurk foar elts dy ’t in pear fikse hannen oan ‘t liif hat, dy ‘t oanpakke en tapakke wol. Dat is wier frijhwat better as hjir omstippe yn in tón mei fiersto folie minsken, of sa ‘t jimme wolle, mei to min wurk. Emigraesje, wiswier de ienigste wei om elts oan brea to helpen. TQzenen binne al gien en tüzenen sille gean. En fierwei it greatste fan harren sil it grif rédde. Mar of dyjinge it ek rédde sille dy ‘t hjir wei geane mei it doel om der in feilich hinne kommen to finen? Ik doar der gjin ja op sizze. As men yn jins eigen tón, op eigen gioan, mei eigen folk om jm hinne, al skuu wurdt foar eat hwat mülk komme kin, hoe sil it dan wurde moatte yn in tón der ‘t jin alles frjemd is? Yn in tón der 't men bigjinne moat mei it oerw’nnen fan bergen muoilikheden en swierigheden is it foar sokke lju alhielendal gjin trewis. Emigraesje is hwat oars as in fluchtsjen as in skouwens, mar moat wêze in stribjen nei forbettering. FRISO. van deze coöperatie hem steenkoud, maar als gemeenschapsmens moet men dergelijke stappen ernstig ont raden. De voorzitter, de heer de Jong, was als zoon van een bakker en met z‘n ervaringen bij de Haka, over de toestanden in de bakkerswereld goed geïnformeerd, prees de produc ten uit eigen meelfabriek en conclu deerde dat de bakkers gebaat zijn bij een zo hoog mogelijke prijs, ter wijl de verbruikers juist de laagst mogelijke prijs wensen; dat is het grote verschil. Bij vestiging van een coöperatie worden dikwijls bestaande zaken overgenomen en dan is in feite dus geen sprake van uitbreiding. Door een effleiente bedrijfsvoering betekent dat voor de betrokkenen slechts verbetering. De heer Drukker, die eerst z'n visie gaf over het taalgebruik en de hoedanigheden van de Friezen, wenste niet hetzelfde pad te volgen, waarop de heer Folmer z'n stand punt had uiteengezet. Heeft men hier in 1929 niets van werkloosheid ge merkt of is er nooit eens aan een andere maatschappelijke opbouw ge dacht In geen der betogen zijn de ge noemde beginselen van de verbruiks coöperatie aangevallen. Wat de en treegelden betreft, merkt spr.opdat de leden dat zelf bepalen en ook de andere voorwaarden stellen zij zelf vast, net als met de bestemming van de winst. Door tientallen coöp. is dividend uitgekeerd, maar voor in vesteringen en allerlei andere doel einden kan een eventueel overschot vaak nog beter aangewend worden, hetgeen de leden echter zelf uitma ken. Dat in de Centrale van Nederl. verbruiks-coöperaties mensen van alle richtingen hartelijk samenwer ken, blijkt ook wel uit de samen stelling van het bestuur en de raad van commissarissen waarin de gods dienstige en politieke overtuigingen tot ieders genoegen vertegenwoor digd zijn. Opleiding en arbeidsvoorwaai den zijn bij de verbruikscoöperaties uit stekend geregeld en de groot-winkel- bedrijven vinden juist in deze coöp. hun krachtigste bestrijders. De heren Folmer en Jongstrakregen hierna nog gelegenheid om op hun beurt vast te stellen dat hun woorden verkeerd of onvoldoende geïnterpre teerd waren, waarna de voorzitter verzocht dat degenen die voor het eigenlijke doel van deze avond geen belangstelling hadden, de zaal zou den verlaten. Daaraan werd, op een onbeschaamde uitzondering na, zeer vlot voldaan. De hierna gevoerde besprekingen leidden tot resultaat dat vermoedelijk in de volgende maand een filmavond gehouden zal worden en dan kunnen de reacties en de nuchtere feiten alsnog onder ogen worden gezien. Groene Strand 2.30 uur Workum 3-IJ.V.C. 1 Bezoek de „S.V.W.“-feestavonden op Denderdag 1 en Zaterdag 3 Februari a.s. Houdt één dezer avonden vrij 1

Friso nl | 1951 | | pagina 1