TAXI Nieuws- en Advertentieblad voor Workumen omliggende gemeenten Commissie voor Woonruimteverdeling. Zaterdag 27 Jan. 1951 No. 4 74ste Jaargang OFFICIËLE MEDEDELINGEN PREDIKBEURTEN 6 persoons a.s. BURGERLIJKE STAND. voor PLAATSELIJK NIEUWS 1 I 4'/2 Verschans eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling e> Inzending van advertenties uiterlfjk Donderdagsmorgens Van 17 tot en met 24 Jan. '51. Geboren: Gerard zv Gerard van der Bijl en Sjieuwke van der Baan. GehuwdGene. OverledenGene. 0 1 F. Hoekstra K Visser J. van Dijk B. W. Kok D. Frankena w 0 ’/2 1 '/2 0 ’/2 1 0 r dan naar December 1950. GeborenGene. GehuwdHarmen Simonides 27 jr te Hindelopen en Geertruida Bagnay 24 jr te Amsterdam. OverledenGene. Bolsward J. Dijkstra P. Elzinga M. Verhoeve L. L. de Kramer 1 Dr L. v. Geuns 1 AbozAMftaatepriis12per halfgaar per post f2.20 28 Januari 1951 Workum (R. K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 en 10.30 uur ds P. de Bruyn, ’s Avonds 7.30 uur ds A. de Jonge. (Doopsgez.) Voorn». 10 uur dsR. Hofman. Voorm. 11.30 uur Zondagsschool. (Geref.) Voorm. 9 en nam 2 uur ds E. Verburg (H.A. en Dankz. H.A.) (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabri». 's Avonds 8 uur Jeugd. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 uur ds A. de Jonge. Nam. 1.30 uur ds P. de Bruyn. Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds P. E. van Oyen. üaast (Herv.) Geen dienst. Hindelopen [Herv.] Voorm. 9 30 en nam. 2 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) Voormidd. 9.80 uur ds L' Laurense. [Geref.] Voorm. 9.30 uur Leesdienst. ’s Avonds 7.30 uur ds A. Ferwerda van Gaastmeer. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds J. Brouwer, ’s Avonds 7.30 uur ds J. Brou wer (Jeugddienst). (Doopsgez.) Nam. 2.30 uur d/”R. Hofman. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 30 uur de heer R. leliema, (Godsdienstonderwijzer), ’s Avonds 7.80 uur ds A. J. Oostenrijk van Warns. Warns (Herv.) Voorm. 9 30 en nam. 2 uur ds A. J. Oostenrijk. Staveren (Herv.) Voorm. 9 30 en nam. 2 uur ds B. J. Riemersma. WORKUM. Dezer dagen slaagde in Den Haag voor het examen mo derne Bedrijfsadministratie, voor de associatie, onze vroegere stadgenoot de heer G. Jaarsma, thans werkzaam aan de Koninklijke Gist- en Spiritus fabriek N.V. te Delft. Neiskrift: De lêzer dy ‘t sa freonlik wie, mei to skriuwen oer in aide brief dy ‘t hy lizzen hat, myn hertlike tank. Ik kom oer in wikemanich ris by jo. FRISO. Als spreekster van deze avond trad op Mej. ten Kate, die van wege het Ned. Chr. Verbond was uitgezonden naar Amerika en nu een lezing over haar reis hield. Mët veel belangstel ling werd deze spreekster belui sterd. Zij wist dan ook de aanwezigen ge durende vrij lange tijd te boeien. Enige vragen werden tot aller ge noegen beantwoord. Het was een zeer gezellige verga dering. Het ruime gebouw was ge heel bezet. Ouderavond Chr. Kleuterschool. Het bestuur van de Chr. Kleuter school kwam verleden Donderdag avond met een groot aantal ouders in feestelijke jaarvergadering bijeen.’ De voorzitter, de heen W. van Brug, zeide in zijn openingswoord, dat zijn taak niet gemakkelijk was, om zijn voorganger notaris Niemantsverdriet op te volgen. Als bestuur spijt het ons ten zeerste, dat deze bekwame kracht ons heeft verlaten. Voorts bracht hij een woord van dank aan het hoofd der school mej. Joh. Visser voor het werk dat zij ook dit jaar weer met zoveel liefde en toewijding heeft gedaan. Alsmede een woord van dank aan haar helpsters de dames Bleeker en Hiemstra. Het gaat bij hen vóór en om het kind. De liefde tot het kind is de bezielende kracht van hun werk en wij als ouders danken hen daarvoor zo zeide spreker. Hierop volgden de beide verslagen van secretaris en penningmeester. De secr. vertelde dat het schoolge bouw, in 1913 gebouwd, niet meer aan de gestelde eisen voldoet. Straks met de nieuwe wet op het kleuter onderwijs, zal het gebouw dan ook moeten worden uitgebreid. De penn. kon nog geen volledig overzicht geven van de financiën, gezien alle rekeningen nog niet ontvangen waren. Het hoofd der school sprak in haar bijdrage in de eerste plaats over de naam van de school. Op duidelijke wijze vertelde zij waarom de school niet meer „Bewaarschool" moet wor den genoemd, maar nu „Kleuter school” moet heten. Ten tweede: Het doel van de Kleuterschool is niet Het nemen van Grondmonsters. Tengevolge van de vergrote capaci teit van het onderzoek aan het TBedrijfs- laboratorium voor Grondonderzoek is de zeer grote stroom monsters van de najaarsinzending thans vrijwel geheel verwerkt. Nu de vorst uit de grond is en er weer gelegenheid is monsters te nemen, wordt de land- en tuinbouwers aange raden spoedig hun grondmonsters in te zenden. De uitslag van het* onder zoek ontvangt men op korte termijn, zodat men bij de voorjaarsbemesting rekening kan houden met de resultaten van het onderzoek. Het grondonderzoek opent de moge lijkheid om de bemesting zo rationeel mogelijk vast te stellen, terwijl fouten in de grond er mede kunnen worden opgespoord. De geringe kosten van hef onderzoek worden steeds vele ma len goedgemaakt door de voordelen die hieruit voortvloeien. Men wende zich tot de assistent van de Rijksland- of Rijkstuinbouw- consulent voor het nemen van grond monsters. Is men in de gelegenheid zelf grondmonsters te nemen, dan zijn wïj gaarne bereid het betreffende voor schrift, vragenlijsten en monsterzakken te zenden. Men wende zich tot onder staande laboratoria: Voor Zeeland, de Z.-H- Eilanden en de kleistreek van Westelijk Noord Brabant: Bedrijfslaboraforium voor Grond onderzoek, Singelstraat 13, Goes. Voor de zandgronden van Noord Brabant en Limburg: Bedrijfslaboraforium voor Grond onderzoek, Papenvoort 138, Geldrop. Voor het overige deel van het land: Bedrijfslaboratorium voor Grond onderzoek, Prof, van Hallstraat 3, Groningen. Aan het Bedrijfslaboraforium Grondonderzoek, Mariëndaal Ooster- beek, vindt onderzoek van proefveld- monsters plaats. Gezien de verwarring welke is ont staan doordat particuliere laboratoria grondonderzoek zijn gaan verrichten, vergewisse men zich er van dat voor ons onderzoek de monstername ge schiedt door tussenkomst van de Rijks land- of Rijkstuinbouwvoorlichfings- dienst. De Directeur van het Bedrijfslaboraforium voor Grondonderzoek. iets te vertellen over emigratie. Spr. neemt verder als voorbeeld het voor gelezen Schriftgedeelte waar gehan deld wordt over het uiteengaan van Abraham en Lot. De historie her haald zich op geregelde tijden. Ook toen werd de omgeving te klein. Het land kon de bezittingen van Abraham en Lot niet meer voldoende voedsel geven, vandaar dat ze uit elkaar gingen. Zo is het ook thans bij ons, ook hier is het nodig dat we uit elkaar gaan dat we ruimte zoeken en die ruimte is er. Daartoe is Ds. Koster gekomen om ons in te lichten betreffende verschillende mogelijk heden op emigratiegebied. Ds. Koster het woord verkrijgende begint met te zeggen dat het bem genoegen doet dat hij ook in het Zuiden van Friesland eens mag spreken over emigratie. Al wordt het dan zo zachtjes aan oude kost, toch kan dat spr. niet verdrieten, want dit onderwerp is voor spr. altijd weer actueel. Spr. onderscheidt dan onder de mensen twee groepen. De ene groep is die welke altijd volop enthousiast is betreffende emi gratie. De andere groep die is het wel goed. Zij maken zich niet druk over dergelijke dingen. De spreker verdeeld zijn rede.dan liefst altijd in drie gedachten. Ten eerste Emigratie schriftuurlijk gebo den. 2e Emigratie economisch nood zakelijk en 3e persoonlijk verant woord. Naar aanleiding van het gebod Gods, reeds aan Abraham ge geven, „Vervul de aarde” wijst spr. er op dat we zo dikwijls dat gebod wederstaan. Dat was reeds het geval bij de torenbouw van Babel. God zeide vervul de aarde, maar de mensen zeiden laat ons een toren bouwen opdat we wat bij elkaar blijven. God heeft dat verhinderd door de spraakverwarring. Ook in Nederland is er een opeen hoping van mensen. Nederland is gegroeid, door noeste vlijt in cultuur gebracht en nog zijn er mogelijk heden, maar het volk is te veel ge worden. Spr. illustreert ditmetprac- tische voorbeelden uit eigen erva ring en constateerde datzes millioen mensen weg moeten en daarvoor zijn mogelijkheden. Als eerste object voor emigratie noemt spr. Canada. Dat is een rijk land met veel perspectief. Daarbij noemt spr. spe ciaal de staat Ontario welke de meest geschikte streek is voor een agrarische bevolking als de Friezen. Spr. heeft met eigen ogen kunnen constateren hoe rijk dit land is aan grondstoffen en vertegenwoordigd daardoor ook een rijke culturele waarde. Waar het in Nederland eco nomisch vastloopt, indien er geen oplossing komt, liggen in Canada de economische mogelijkheden als op gestapeld. Tevens waarschuwt spr. tegen de ernstige moeilijkheden die er zich vooral liet eerste jaar zullen voordoen. Het is niet zo dat men er slapende rijk kan worden, maar wanneer er een activiteit wordtont wikkeld, die ook de harde werkelijk heden niet onderschat, is er onder Gods zegen een toekomst. Daarom is emigratie ook persoonlijk verantwoord. Vooral voor onze jeugd is het een uitkomst, omdat er voor hen hier geen voldoende emplooi is te vinden. Principieel stond de Nederlandse regering op het standpunt uitbreiding van industrie. Zij heeft dit moeten verschuiven naar punt twee m punt één is gewordenemigratie. Spr. zet dan nog uitvoerig uiteen waarom hij in hoofdzaak spreekt over Canada. In de eerste plaats omdat hij betreffende dit land zich heeft georiënteerd en ten tweede omdat de geestelijke verzorging in Canada beter geregeld is dan ergens elders. Dit neemt niet weg dat ook Australië een uitnemend land is om te emi greren, hoewel practische moeilijk heden, zoals huisvesting enz. heel wat zwaarder zijn dan in Canada. Deze deels door humor en ironie doorspekte rede werd door een be hoorlijk aantal belangstellenden aan gehoord. De reeks vragen, die door verschillende aanwezigen gesteld werden, konden door spreker tot volle tevredenheid worden beant woord. Het was reeds bij middernacht toen de voorzitter deze vergadering sloot nadat Ds. Koster was voorge gaan in dankgebed, De Commissie voor woonruimtever deling vergadert in plaats van op Woensdag 31 Januari op DINSDAG 30 Januari des avonds half acht. Het Emigratie probleem! Maandagavond 22 Jan., sprak voor de afd. Workum van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium” ds. Koster van St. Anna Parochie over het vraagstuk der Emigratie. De voorzitter van „Patrimonium” de heer I. G. de Boer opende deze ver gadering, liet zingen Ps. 25 2, las Gen. 13 en ging voor in gebed. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op dat emigratie een onderwerp is dat geheel in het mid delpunt der belangstelling staat. Daarom ook werd op initiatief van Patrimonium deze vergadering belegd en Ds. Koster bereid gevonden ons ging wel de oorzaak? Zijn wij daar zo zeker van? U? Ik niet. Want waarom dan niet de stoom schepen uit de vaart genomen en het motorschip W. F. van der Wijck ge bruikt? Dat de spoorwegen spreken. Opmerker, IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 Ook verhuur zonder chauffeur Chr. Jeugdbeweging. 20 Januari. De ring van de C.J.M.V. en C.M.V. in de Zuidwest hoek hield haar vergadering in het gebouw „Rehobolh". Fryske Brief 194. Men kin jin earlik wier hast net begripe, dat der yn nije wike al wer in moanne fan 1951 om is. It giet sa üngemurken mar de wizers fan de klok draije troch. Nou as de loft hwat klear is kin men al skoan sjen dat de dagen bigjinne to winnen. Foaral sa jouns dan skeelt it al wer. v Hat men nou ris in dei dat it sintsje der by is, och man dan libbet en fleuret men süver hwat op. Hwat nei sa’n külde, wiete riete as wy efter ‘e rêch hawwe, neat gjin wünder is. Dat seit lykwols net, dat hwat it waer oanbilanget, wy al boppe Jan binne. O guont né hear. Wy kinne noch folie mear krije as üs leaf is. Snie, iis en sljocht waer, hwant it is noch lang gjin Maeitiid. Mar hoe of hwat dan ek, dit stiet fêst, de ülderminste tiid leit efter üs. Wy winne mei de dei. En it sil wier net ienris sa mMle lang mear duorje, of forskate fan üs sitte al wer kop en earen yn ’t hüshimmeljen bitize. Noch flerstoier tochten jimme ‘k Sil it jimme wol oars fortelle. Foar in deimanich siet ik yn ’e bus en efter my in pear froulju. len fan harren sei; „Ik haw al tsjin üs Aal sein, sa gau it wat in droege rite is, bigjinne wy to himmeljen. Wy hawwe in iere Peaske en dan moat it spul in stik hinne biredden wêze.” Nou ik tochte by my seis, dy is dan fêst net to let. Stel dat hja it yn ’e plasse kriget en sjou foar Peaske ek fuort de kachel mar nei de souder. Dan is it hüs skjin, mar jouns blau fan ‘e kjeld om ‘e tafel. Ik hoopje al, dat dy fan my net sa gysten wêze sil. Mar ja dat is ek mar êfwachtsjen Men wit nea hwat men oan froulju bat. As der mar ien op ‘e bUert is dy t oan heisterjen giet, nou dan binne Se allegearre pür. En dan meije der manlju wêze dy ‘t sizze: „Dat sil my net oerkommeDe kachel giet by üs net earder fan ‘e flier as ‘t moat simmer wêze!" Ja, ja, dat witte wy sa njonkenlytsen wol. Hawar litte wy mar restig ófwachtsje hoe 't de frouju it dizze reis yn ‘e holle hawwe. Wy komme der dechs net foar wei. Ear ‘t alles net fan ‘t plak west hat en de boel fiks ünderst boppest reage, hawwe de froulju dochs rêst noch dür. (En wy manlju like min). Dat ik soe sizze manlju, I litte wy der noch mar gjin swiere mütse oer op hawwe. Wy wine it gat der dochs net üt. Mar witte jimme hwa ‘t wol in swiere mütse op hawwe? Hwa ’t mei in bang en eangstig herte, de simmer tomjitte sjogge? Wol'k jimme efkes üt ‘e dream helpe? Sjoch dat binne forskate memmen. Jawisse foral memmen fan opslüpte jonges en fankes. Hwant as ’t skielik waerm bigjint to wurden, dan lokket it wetter. Hiele kloften settu dan de dyk üt, nei it.Soal of it stran, om to swimmen. Of swimme is al hwat to folie sein As hja dat koene, né dan wrie 't sa slim net. Mar just om 't in great part dat net kin, derom driget der gefaer. Bern freegje oarnaris net, kin ik hjir w’ol to wetter? Hja krüpe fuort yn ’t Soal as t moat. En och byhwannear der greateren by binne. mei it noch hinne bruije, mar hoe faek sjocht men net, dat der sa’n kloft bern yn ’t wetter omslacht. En de memmen mar yn noed. en soarch sitte. Wurdt it nou sa njonkenlytsen gjin heech tiid, dat wy hjir in bytsje in bihoarlike swimgelegenheit krije? In plak hwer ’t de bern ündertasjoch it swimmen leare kinne. Is it einlings netmül, dat yn in plaklyk as Warkum der 't it krioelt fan torienigingen, clubs, ensfh. dat men der sa ’t skyrft neat fielt foar in swimforieniging, like min as foar in boartesplak foar de bern Hoe komt dat dochs? Sjocht men tsjin it wurk oan?.Of sjocht men it mei de sinteraesje hwat tsjuster yn? Moat der faeks earst hwat earnstichs barre? Moat it earst in berne- libben kostje? Ik soe nou wolris graech fornimme, hoe ’t de memmen der oer tinke, wis as hja sa byelkoar sitte, witte hja it wol. Ik haw myn miening sein. Ik soe sizze litte de froulju nou ek har miening ris hearre. Der is yn 'e Friso grif wol plak foar ynstjürde stikken der oer. FRISO. Chr. Hist. Jongerengroep. Vergadering C.H.J.G. gehouden op Woensdag 17 Januari in „Ons Gebouw". Met een groot aantal leden en gasten werd deze avond geopend door het zingen van Ps. 138 1, waarna de voorzitter de heer J. J. Hui zinga voorging in gebed en voorlas Ps 34 vanaf vers 8. Toen een welkomstwoord aan allen was toegeroepen en de notulen waren voorgelezen, kwam de spr.de Weled. Heer W. Nauta uit Sneek naar voren die als onderwerp gekozen had, „Dr. Hoedemakers Kerkelijke en Staat kundige beginselen". Spr. zei o.a. dat Dr. Hoedemaker tot grote zegen voor de Ned. Herv. Kerk is geweest en noemde zo enkele feiten, ook was Dr. Hoedemaker medeoprichter van de Vrije Universiteit. Na de pauze werden er nog enkele spelletjes gedaan en werd er nog geïm proviseerd. Tot slot van de vergadering werd nog staande het Wilhelmus gezongen en toen sloot de voorzitter de avond met dankgebed. alleen om de kinderen te bewaren voor allerlei gevaren, maar dient nu tevens om de kinderen op te voeden en wel lichamelijk en geestelijk. Ook kon men op deze avond, door middel van lantaarnplaatjes, iets van het werk zien, verricht door het per soneel van de Kleuterschool. De verschillende bijdragen werden afgewisseld met tractatie, zang en samenspraak. Het was een gezellige avond waar allen met genoegen aan terug mogen denken en die met avondzang en dankgebed werd besloten. Schaken. Het eerste tiental van de Workü rner Schaakclub „O.D. I” moest vorige week Vrijdag de strijd aanbinden tegen Westergoo te Bolsward. Na menige vinnige strijd wist Bols ward tenslotte met het kleinst moge lijke verschil te winnen, nl. met &‘/2 tegen 4'/2. De gedetailleerde uitslag luidt: Workum Dr L. E. Meijer 1 E. de Boer ’/2 Ds A. de Jonge 0 D. van der Goot 0 J. IJbema P. Niemants verdriet ’/2 M. Rozendal 1 W.v. Terwisga'/2 R. Bouma S. IJntema Totaal Is alleen kolenbesparing oorzaak stopzetting veerdienst? Sedert de invoering van de winter- dienst op 8 Oct. 1950, werden de diensten gevaren door een der drie veerboten. Een verslechtering die door ons zonder mopperen is aanvaard. Nu met ingang van 22 Jan. 1951 is de dienst (lijdelijk) geheel gestaakt en de treinen op het baanvak Leeuwar- den-Sfaveren opgeheven. Dit betekent voor Frieslands Zuid westhoek een nekslag. Voor een groot gedeelte van West Friesland, een strop Zij het in mindere mate. Door de thans ingevoerde dienst regeling zijn heel veel reizigers gedu peerd. En wel door een langere reis- duur en hogere reiskosten. Wanneer b.v. in het Westen des Lands e.d. ingrijpende beperking zou zijn ingevoerd geworden, was heel Holland in last geweest- Maar nu het Frieslands Zuidwest hoek betreft, (it fuottenein) waar geen of weirig forensen wonen, geen bank directeuren enz., maar slechts een hard werkende bevolking, wat gebeurt er nu? Wie behartigt de belangen van deze mensen? Als zii zich zelf niet helpen, hulp van anderen is niet te verwachten. Maar.. is kolengebrek of bezuini- 0 5' 2 I 1 Workum at i c t i I Gemeente Hindelopen

Friso nl | 1951 | | pagina 1