TAXI? n Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Inenting tegen pokken. I W Zaterdag 3 Febr. 1951 No. 5 74ste Jaargang n 6 persoons n r- r- r« n n n i n ri :rt S.V.W.-AGENDA IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 Fryske Brief 195. 1. OFFICIËLE MEDEDELINGEN Ie BURGERLIJKE STAND. FRISO. c. PLAATSELIJK NIEUWS n b. Versch()xn eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA B* te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling 9 Inzending van advertenties uiterljjk Donderd agsmorgens tr 5. jaar van uitzending naar Indië, is er niet één van onze plaatsgenoten ge sneuveld, terwijl de enkele gewonden van lichte aard waren. k jn n r- P te ;e is In •-k dan naar n :r is ie |ie ■n f- >r m O. N. S. 1—Workum 1 Vertrek vanaf de Markt 2.15 uur Froonacker 1—Workum 3 Froonacker 1—Workum 1 Jun. A. Vertrek vanaf de Maikt 1 uur Q.V.C. 2—Workum 4 Vertrek vanaf Station 2 uur. I blounsmentikprijsf2per halfjaar ,per post f2.20 Ook verhuur zonder chauffeur Burgemeester en WORKUM brengen ter openbare ken nis dat op DINSDAG 6 Februari 1951 des voormiddags van 910 uur ten huize van Dr- B. namiddags van 23 uur in het Gymna stieklokaal van de school in het Hei denschap, gedegenheid zal worden ge geven tot kosteloze inenting tegen pok ken voor kinderen beneden de leeftijd van 2 jaar. Workum, 2 Februari 1951. Burgemeester en Wethouders •voornoemd, J. RUSSCHEN- De Secretaris, VAN DER GOOT. Het plaatselijk comité voor „Vrouwe lijke Hulpverlening” deelt mede, dat de gehouden inzameling voor de vluchte lingen in West-Duitsland de verwach tingen ver heeft Overtroffen. Niet minder dan 48 colli’s met kle ren, schoenen enz. konden naar Leeu warden worden gezonden. De inhoud der bussen bedroeg f346,10. Allen, die door hun gaven hebben 1 reiken, hartelijk dank. Eveneens har de expediteurs, -die i gezorgd, lollectantes •<e*. [beraad en hij trad dan ook op als idogmatisch examinator der classis. Ook de afvaardiging naar de Parti culiere Synode Zuid was steeds bij hem m vertrouwde en bekwame handen. Ds. van der Laan blijft, aldus spr., voor ons een lichtend voorbeeld. Als laatste werd gezongen Ps. 43 4 „Dan ga ik tot Gods altaren", wat de overledene telken Zondag zong. Een lange rij vrienden en gemeen teleden volgden de baar naar de be graafplaats, waar na het voorlezen van de Geloofsbelijdenis, een broer ■van de overledene, de heer J. van der Laan, uit Zwolle, dank bracht voor het hartelijke medeleven. Tot slot werd gezongen Ps. 68 2. Het ligt in de bedoeling dat de overledene spoedig zal worden bij gezet in het familiegraf te Wilder- vank. WORKUM. Zaterdag hoopt op Schip hol aan te komen onze plaatsgenoot de heer A.v. Tuinen, die daarmee na een diensttijd van enkele jaren in de tropen weer voet op vaderlandse bodem zal zetten. Nu is het nog wachten op de laatste van onze mili tairen, nl. Jan Bootsma. Dankbaarheid zal ons vervulllen wanneer we de aankomst van de laatste mogen door geven. Zowel in 1940 als in deze 5 Afscheidsavond Herv. Zondagsschol. 30 Jan. Verleden Donderdag avond nam het personeel van de Herv. Zondagsschool van 22 jongens en meisjes, die met het laatstgehou den Kerstfeest de school hadden verlaten, afscheid. De meeste ouders van de kinderen, die bïj deze avond waren uitgenodigd, waren aanwezig. Na opening met samenzang, schrift lezing en gebed, sprak de voorzitter de heer L. de Haan in zijn openings woord over het doel van dezè avond én heette allen hartelijk welkom. Op eenvoudige wijze werd door hem verteld de genezing van de geraakte uit Markus 2 1—12, met welk ver haal spr. de kracht van het geloof buitengewoon suggestief tot uitdruk king bracht. Ook de bijbeltjes met een herinne- ringsplaat werden door de voorzitter uitgereikt met een toepasselijk woord. Verder werd de avond gevuld met tractatie, samenzang, enkele voor drachten en een paar zangnummers van een viertal meisjes. Aan het slot van deze avond werd door de heer Tj. Bouwman, uit naam van de ouders woorden van dank gericht aan het personeeel van de school voor het gegeven onderwijs aan hun kinderen. Hij sprak hierbij de wens uit, dat God hün nog lang mocht bekwamen om dit mooie werk onder de kinderen voort te zetten. Met gemeenschappelijk zingen en dank aan God werd deze mooie avond besloten. Rouwdienst en begrafenis Ds. E. C. van der Laan. 30 Jan. Maandagmiddag vond onder grote belangstelling de teraar debestelling plaats op de Nieuwe Begraafplaats alhier, van .Ds. E. C. van der Laan, emeritus predikant van de Geref. Kerk alhier. Vanaf half twee stond de kist op gebaard voor de preekstoel in de Geref. Kerk en konden vrienden en gemeenteleden de familie condoleren en nog een laatste blik werpen op deze zo zeer beminde figuur in ons stadje, ter welker nagedachtenis om twee uur -een rouwdienst werd ge houden. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op Ds. G. M. van Rennes, die de overledene in 1924 aan de Worku- mer gemeente verbondDr. de Groot te Woudsend, namens de classis; Ds. Idema te Lollum, als afgevaardigde van de gemeente aldaar, waar de overledene 9 jaar mocht arbeiden Ds. Janssens van Koudum en Je plaatselijke predikanten. Na het zingen van Ps. 84 6 las Ds. E. Verburg, die in deze dienst voorging, 1 Cor. 1548—58 en had tot tekst van overdenking gekozen 2 Cor. 2 14 en 16a: „Gode-zij dank, die ons alle tijd doet triumferen n Christus en de reuk zijner kenni. e door ons openbaar maakt in alle plaatsen, dezen wel een reuk des doods ten dode, maar genen een reek des levens ten leven". Het viel voor Ds. van der Laan niet mee, aldus Ds. Verburg, om in 1943 gedwongen afscheid te moeten, nemen van het werk dat hem !!r>f was. Hij mocht de dienst van het bijzonder ambt verlaten, maar een bidder voor Christuszaak en de ge meente bleef over. In die wetenschap heeft hij zich dan ook overgegeven, wat hij neer schreef in zijn afscheids- predikatie: „Wat God doet is altijd goed". Steeds was het onderworpen zijn aan z'n Zender en het dienen hém een kracht om blijmoedig voor waarts te gaan, In eenvoudigheid heeft hij het ambt vervuld en juist hierin was hij groot. In deze tekst aldus spr. beluisteren we de blijde danktoon. De dienaar treft teleur stelling op teleurstelling, maar dat is niet erg, omdat alles afgestemd moet zijn op het slagen van Gods plan, want reeds hier voert Hij z'n kinderen mee als overwonnenen. Ook op deze dag nu we staan zullen bij een geopende groeve kunnen we jubelen. De geur van Gods kerk is mede door zijn arbeid verspreid. Hij ging achter z'n Heiland naar de vol ledige overwinning en daarom komt, verwondert U hier mensen. Niet voor niets heeft deze trouwe dienstknecht hier 19 jaar gearbeid. Rust dan ook niet voor ge zeker zijt, ook tot Zijn kinderen te behoren. Een dienaar wordt afgelost, maar Christus blijft. Hem zij dan ook, juist in dit uur, het Koninkrijk, de kracht en de heerlijkheid tot in alle eeuwigheid. Na de dankzegging werd gezongen Gez. 27 1, waarna Dr.D.J. de Groot namens de classis een kort herinne- ringswoord uitsprak, stilstaande bij de persoon van Ds. van der Laan, die nooit op de voorgrond wenste te treden. Met grote trouw en voorbeel dige ijver werd elk classicaal werk door de overledene verricht. Z'n op merkingen getuigden steeds van rijp -dat gezagsondermij nende groepen de rustige ontwik keling van onze democratische staatsinstellingen verstoren in tijden van oorlog of oor'ogsge- vaar het land vei’ig te stelen tegen aanslagen van buiten of binnen uit en Nad- en Stopwonder. Evenals voorde R.K. Boerinnen- bond, heeft de firma Romkema ook in de vergadering van de Geref. Vrouwenveren, een demonstratie ge geven me. naar nieuwe „Meister" zig-zag naai- en burduurmachine èn met de „Fridor", dat is een combi natie van naai- en stopmachine. ’t Was werkelijk frappant, wat die machines presteerden! De „Meister" kon naaien borduren, festonneren, knoopsgaten maken- knopen aanzetten, trensjes maken, enz. En de „Fridor” naaide èn stopte dat het een lust wasGrote, onregel matige gaten waren in een minimum van tijd dicht, keurig en sterk Geen tijdrovend work meer met datfijne kou sen stoppen, t Was werkelijk interes sant en dus bijzonder aan te bevelen om een dergeljjke demonstratie aan te vragen, die zelfs zeer gaarne ge geven wordt, het handhaven van orde en rust ten behoeve van het bedrijfsleven. Daarom wordt van elke Nederlander, die de leeftijd van 16 jaren heeft be reikt, en 'de doelstelling van hei Insti tuut onderschrijft^ verwacht, Jat hij zich zal aanmelden als medewerker of begunstiger- Voor hen, die niet in de genoemde rëserve-diensfen kunnen worden opge nomen bestaat de mogelijkheid tjot toe treding tot het Instituut door aanslui ting bij de algemene reserve. Hieri|n worden zowel mannen als vrouwen opgenomen. De Provinciale Commissie in ons gewest zal thans de propaganda met kracht' ter hand nemen, omdat zij èr van overtuigd is, dat de internationale toestand dat dringend nodig maakt. Zij doet een krachtig beroep op ieder gezagsgetrouwe inwoner der pro vincie, die ernst wil maken <net de ondersteuning en handhaving van het wettig gezag, en met de ondergeteken den bovenstaande doelstelling zonder enig voorbehoud kan onderschrijven, zich aan te melden. De leden der Provincial Commissie waarin vrijwel alle politieke partijen zijn vertegenwoordigd en die ieder voor zich gaarne bereid zijn nadere inlichtin gen te verstrekken zijn: Mr- H. P- Linthorst Homan, Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, Leeuwarden, Voorzitter. Mr. P. T. van der Herberg, Veenwouden, Secretaris. S. de Jong, Balk, Penningmeester- A. Bergsma, Huizum- H. Bonnema, Leeuwarden. S. Camping, Huizum. J. G- S. Bruinsma, Bolsward. W. H. Folkerts, Bolsward. H. M. Gerbrandy, Nijfand. Mr- A- W. Haan, Leeuwarden. H. Huisman, Wolvega- J. Okkinga, Leeuwarden. A. W- Rengelink, Leeuwarden. J. Russchen, Workum. W. Schalkwijk, Leeuwarden. L. Schipper, Leeuwarden. H. Vondeling, Oosterwolde- Ir- H. J. Witteveen, Drachten. Hwat hat it spoar üs hjir al raer to titer net. Foai, foai hwatwiistdat mal minsken. Der bliuwe my de Staverske boaten, alle trije, foar de wal lizzen, en it spoar rijdt ek net mear. Wis wy kinne nou mar mei de bus, mar dat is ek lang gjin forbettering. Hwer ’t dat nou noch ris op ütdraeije sil? Of wy j.ir noch ris yn sa‘n moaije Diesel ride sille? Of net fansels. Mar ris ófwachtsje hwat de hearen mei üs foar hawwe. It biiuwt oars mar rare stil, fine jimme ek net? Men heart nou silver neat. Ik wit net hwat foar andert der op dy tillegrammen kommen is. Der wurdt oars wol alle war dien om de boat der wer yn to krijgen. Nei ‘t ik lézen haw, binne de Snitsers ek lang net to sprekken oer de bussen En yn Deinum en Dronryp spylje de lju ek aerdich op om ‘t der gjin treinen mear stopje sille. Nou earlik moat earlik bliuwe, mar it Noarden en binammen de Süd- westhoeke, kriget fan dizze reis, wol in reis, ‘t Is nou noch folie minder as doe ‘t de poepen hjir omsloegen. Doe koe men noch in kearmanich deis oer sé kommej Ja, it skynt wol dat men doe wol wist hwer‘t Frys- lan lei en dat men der doe mear bilang by hie, as hjoed de'dei.Ei né, it is l nearne net om, hear, mar men seit dan wolris by jin seis, hwat doe koe, kin dat nou net? Hwerom moast it mes dei’ nou fuort yn ienen sadjipyn? As it is lyk as de kranten skriuwen, dat der 20 stienkoal ütsünige wurde moat, hwerom moat it dan hjir 100% wurde? Hwant sa is ‘t dan dochs mar. Der ride hjir gjin treinen mear en mei it stil lizzen fan de boat bisparret men ek 100%. Hwerom nimt men alles? En dap to witten, dat men sünder ek mar ien skepke stienkoal to brüken, dochs de tsjinst Sta veren -Inkhüzen fare kin. Ja neffens de Friso fan forliden wike, soe men de van der Wijck yn ‘e faert bringe kinne. Nou soe men der wer tsjin ynlizze kinne, dat de oalje ek krap en djür is. Mar sa wiene wy net öfpraet. De reden fan de „tijdelijke ophef fing" wie oars neat as om de stienkoal. Mar goed der moat bisünige wurde. Wy kinne net mear üt ’e brede fjirtsien libje; wy moatte sünich oan; wy moatU' offers bringe. Akkoard! Mar dan ek allegearre. Net it iene diel fan it lan it lytse bytsje geriif hwat hja der noch hawwe öftrochelje en in ©ar diel it. spul mar litte sa ‘t it is. Né, dat is gjin lyk rjucht, hearen. En it is wol genöch bikind dat foral de Friezen op har rjocht steane. Ek dy ‘t yn ‘e Südwesthoek wenje. Rjocht ja, hwant hja dogge ek har plicht en dan hat men frij sprekken. Dan hoecht men net om gunsten to biddeljen, by hwa dan ek. Hwant'wier, men docht nou krekt as is it i, hiele gunst, dat wy deis ienris nei de oare wal kinne, mei ien fan de U« .er boaten. En as gunst, [ja siker as gunst] mei dizze boat dan yn ‘e spoarhaven to Staveren en to Inkhüzen, de reisgers fan- en oan board komme litte. Ei ja, men moat de minsken ek in Ivts kromke to wille wêze n't wi t. Der bigjint nou sa njonkenlvtsen dochs in bytsje tekening yn 't spul to kommen leau ’k. Of in bytsje bulte, krekt sa 't men it bisjocht. Hwant hwat tinke jimme dat de N.S. konkerinsje duldet Hwat nou bard is gjin konkerinsje, wol né minsken, dat past krekt in it drama hwat wy bilibje. En as de Friezen nou mar bliid binne mei de deade mosk dy‘t harren yn ‘e hannen treauwn wurdt, ei nou dan is 't al 1 'hg goed. Dan kinne dy trije greate boaten oan ‘e man brocht wurde of by ‘t simmer nei de iene of oare badplaets ta to plesierfaren. Ja hear, myn miening. As ‘t oars is, hear ik it wol. Workum Van 24 tot en met 31 Jan. ’51. Geboren en Gehuwd: Geen. OverledenEgbert Christiaan van der Laan, 72 jr. der bussen bedroeg f346,10. Allen, die door hun gaven, hebben meegewerkt dit mooie resultaat te be telijk dank aan de expi voor gratis vervoer hebben /En hulde aan de ijverige ct en hun helpers! Het „Provinciaal Comité” heeft be paald, dat 25 pCt der opgehaalde goederen in eigen gemeente onder de behoeftigen mag worden gedistribu eerd. - Het comité voorzag hierbij 'eenter moeilijkheden, aangezien dan tot een verdeling over een zes-tal Vrouwen verenigingen zou moeten worden over gegaan. Nu is de volgende o.i. volkomen verantwoordde oplossing gevonden. 'Ons „Groene Kruis” heeft wégens Steun Wettig Gezag Het „Na ionaal Instituut Steun Wet tig Gezag” heeft als Stichting thans zijn de.i itieve vorm verkregen. Dit Instituut, dat uit particulier ini tiatief is ontstaan, stelt zich, blijkens artikel 2 der statuten, ten doel: „het verlenen van steun aan iedere op wettige wijze lot stand gekomen Neder'andse Regering, wélke onder het Huis van Oranje haar gezag uitoefent, door als bemiddelend en verbindend orgaan te fungeren tussen die Neder landers, die vrijwillig steun aan het wettig gezag willen verlenen enerzijds en de Regering anderzijds.” Het is de drang tot zelfverdediging, de waakzaamheid om vrouw en kin deren te beschermen, de plicht tot verdediging van vrijhe:d en eigendom, die de stoot heeft gegeven tot het op richten van het Nationaal Instituut S.W.G., waaraan ieder, jong en oud, behoort mede te werken. Het Instituut beoogt een samenbin ding te zijn van alle gezagsgetrouwe Nederlanders, die op de grondslag van de hierboven omschreven doelstelling, zich bereid verklaren metterdaad een vrij en zelfstandig voortbestaan van onze natie onder eert monarchaal en democratisch bewind te verdedigen. De Regering heeft nu, in samenwer king met S.W-G., besloten om een krachtig „thuisfront” te vormen, in eerste instantie omvattende de Natio nale Reserve, de Reserve Grensbewa king en de Reserve Politie. Het doel doel der reserve-diensteu is o.a.: a. voorkomen, Jongerein. 26 Jan. Gisteravond verga derde de Jongerein, afd. Workum op de- bovenzaal van Hotel „De Wijn berg". Na opening door de voorzitter de heer J. Vaartjes werden de notulen voorgelezen, welke behoudens een kleine opmerking werden goedge keurd. Naar de algemene vergadering der afdeling Friesland werden aangewe zen de heren J. Attema en S. de Witte. Voorts werd behandeld het besluit van de vorige vergadering om in samenwerking met de Friesche Maat schappij van Landbouw en de Bond van Plattelandsvrouwen een contact- avond te organiseren, waarvooi een tooneelgezelschap zou worden uitge nodigd. Aangezien de financiële draagkracht der verenigingen niet groot is, moest hiervan worden af gezien, waarvoor in de plaats komt de film „In sinne-omgong". De heer Boerstra kreeg hierna het woord en behandelde zeer duidelijk de werkwijze op de bedrijven. Van veel bedrijven aldus spr. kan meer opbrengst en betere resultaten ver kregen worden, wanneer er een in tensieve bewerking plaats vindt. Over de kalverfokclub kwamen de tongen nog even los, waarna het laatste woord was aan de voorzitter die deze leerzame avond sloot. Met muziek door ’t leven! Voor het geld dat door de bur gerij van Workum was beschikbaar gesteld ter gelegenheid van het (0- jarig bestaan van de Chr. Muziek vereniging „Crescendo” heeft bet be stuur een kleine trom en een tuba aangeschaft, die in de etalage van textielzaak F. M. de Boer bewonderd konden worden en daarmede kreeg men de tastbare waardering van het publiek onder ogen. PrachtigZowel bij de gevers als bij de ontvangers, dus dankbaarheid; daar niets op aangemerkt Maar zouden nu alle wensen in. vervulling zijn gegaan? Dat behoeft en kan natuurlijk niet in één keer. Men dient echter wel te bedenken, dat de instandhouding van een mu ziekcorps de meeste of zeg maar gerust alle verenigingen ontzet tend moeilijk gaat vallen. En toch elk stadje of dorpje wil graag mee doen en is trots op z’n „corps". De werkende leden, zoals men het mu sicerende volksdeel mag noemen, geven hun vrije tijd graag aan hun liefhebberij en treden bij bepaalde gelegenheden even vanzelfsprekend in ’t openbaar op. Dat waardeert de hele burgerij hogelijk en vaak ook vanzelfspre kend. Dat laatste nu moet ons toch eigenlijk niet te gemakkelijk afgaan. Met het mooie park dat we nu be zitten, mogen we verwachten dat „Crescendo” in de volgende zomer op gezette tijden een concert zal geven en als daar niet een gemeen telijke subsidie tegenover staat, dan moét de burgerij toch met donateur- gelden haar onmisbare steun geven en wat dat betreft slaat Workum een heel pover figuur. Gelukkig, dat „Crescendo“ wat haar directeur betreft, in een uit zonderlijk gunstige positie verkeert en dus wat de burgerij, feestcom missies etc. bijdraagt, dat komt de muziek geheel tén goede. De op offeringen van de muzikanten aan vaarden en becritiseren we soms on genadig, maar laat Multatuli's woor den: „publiek ik veracht U“ niet de melodie zijn die ons uit versleten instrumenten eenmaal zal tegen- klinken. Neen, „Crescendo" versterk Uw gelederen en blaas krachtig, doch bewaar de laatste adem, want wat is een feest, wat is ëën gemeenschap zonder muziek Dat is zelfs de verzuchting van iemand, die geen noot zo groot als een koe kan lezen, maar ditmaal met deze regelen z’n stille bewondering voor onze corpsleden niet helemaal verzwijgen kon. ge&‘ verantwoordde oplossing gevonden. 'Ons „Groene Kruis” heeft wégens geldgebrek de laatste jaren het meest noodzakeli ke niet kunnen aanschaven. Op voorstel van mevrouw Russchen is daarom met algemene stemmen be sloten, een deel der binnengekomen gelden af te s’aan aan genoemde Ver eniging, die door het uitlenen van zie- kenverplegingsartikelen, bedden, de kens enz. zulk prachtig sociaal werk verricht. Namens het pl. comité J. Pruiksma, secretaresse- Burgemeester en Wethouders van nis dat op DINSDAG 6 Februari 1951 i C. Noordhoff en des

Friso nl | 1951 | | pagina 1