TAXI Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten I c 3 I No. 6 74ste Jaargang Zaterdag 10 Febr. 1951 PLAATSELIJK NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. 6 persoons n n FRISO. g re Inzending van advertenties uiterlfjk Donderdagsmorgens Versehftnt eenmaal per week Uitgave s Fa. T. GAASTRA Bz te Workum - Tel. 4 5 Postrekening 82256 Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling t e- et ;r- en *e- ;ur of de ns de AtaaMneaMprti i iA— pw per post f2.20 e g e- le te IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 Ook verhuur zonder chauffeur Is J. en 'ig is- dan naar j- e- :n :n m 10 ie te at ve o- !D. lg n- •ts oe er ad n- le te n 5. ff T - kwam kamer waar het zeker goed verga deren zal zijn. Wanneer we het geheel in ogen schouw nemen, geloven we dat bij deze verbouwing aan twee hoofdge dachten is vastgehouden, nl. één keer verbouwen en dan goed, en sober heid betrachten, daar we in het ge bouw niet eens een lambrisering konden ontdekken. Het heeft de ar chitect, de heer van der Zee uit Bolsward, heel wat hoofdbrekens ge kost, om met geringe gelden een zo goed mogelijk resultaat te verkrijgen. Hierin is hij ten volle geslaagd en de uitvoerders, Fa. J. K. Beuker en schildersbedrijf J. Riemersma hebben keurig werk afgeleverd. Na de officiële opening zal bestuur en onderwijzend personeel een ge bouw ter beschikking staan, waar de middelen aanwezig zijn om goed onderwijs te geven. W S.V.W.-AGENDA 4de Klas K. N. V. B. Workum 1—Heeg 1 Workum 3—IJ.V.C. 1 3.15 uur Workum 1—IJ.V.C. 1 Jun.A. 2.00 uur Nijland 1—Workum 2 O.N.S. 2—Workum 2 Jun. A. Vertrek Workum 2 en Workum Jun. 1.30 uur vanaf de markt. versum I of II, ei nou efkes oan 't knopke draeije en men hat it bütenia» to pakken. Mar dat is fansels, alles mei mjitte, lyk as de snider sei en doe sloech er syn wiif mei de jelnestok. It moat net sa wêze, dat sa’n radio mar de hiele dei troch stiet to gülen en to bölten, sünder dat der ek mar ien yn 'e hüs is dy t der nei harket. En dan moat it faek ek noch fan dat moaije musys wêze, dat jin hearren en sjen forgiet en de grize jin oer de grauwe riut. Hwerom sette sokke lju dau sa‘n ding net óf soe men sizze? Hwant radio moat wêze „üutspauuing14 mar mei net wurde ynspünning of in lést foar de buorlju. Doch dat is ek al wer elts syn sin. Der skine noch altyd minsken to wezen dy ’t likemin baten musyk kinne, as ik sünder iten. Sa krige ik fan t wike in krante ünder 'e noas mei in adfortintsje deryn. Ja wol mear as ien fansels, mar dizze wie wol hwat bysünders. ’k Nim der in stikje üt, kinne jimme it ek léze: „er is in onze keurige, lichte ateliers, (muziek bij het werk) plaats voor meisjes van 14 jaar en ouder.” Ja der stie fansels ek in adres by, mar dat siz ik jimme net. Doe ’t ik dat lézen hie tocht ik by my seis, binne wy dan al safier hinne, dat musyk it lokkebrea wêze moat om oan it wurk to gean? Binne wy al sa djip sonken, dat bern fan 14 jier en alder it forpoffe om to arbeidsjen, as der gjin stikje musyk by is? Is ’t net troch alles hinne binaud, is it gjin treurich byld fan üs tiid, dat it folk sa by ’t wurk sleept wurde moat? Sa sahwat tocht ik der oer. Nou fan ’e mmrn hie ik it er sa mei immen oer en hwat joech dy my to haiden? „Ei man,” sei er, ,,jo mei jou alderwetske ideën. Jo gunne dy bern neat dat hear ik wol. Hja meije dochs fèst wol hwat hawwe net? Der mot Fry»ke Brief 196. Mar in moaije ütfining dy radio hwatte? Dat is nou eat der hawwe alle minsken hwat oan. Greaten en bern. sounen en siiken. De radio bringt foar elts hwat. En foral minsken dy 't fan musyk halde, nou dy kinne har hert ophelje hear. Is der tafallich ris in kear neat op Hil- r’ to pakken. Heropening verbouwde Geref. School. Dinsdagmorgen verzamelden de genodigden zich rond het schoolbe stuur en onderwijzend personeel ter gelegenheid van de officiële opening van dit verbouwde schoolgebouw, in een lokaal waar de tafeltjes met bloemen direct te kennen gaven dat er iets bijzonders stond te gebeuren. De voorzitter der schoolvereniging, Ds. E. Verburg, sprak na voorlezing van Ps. 119 1—8 en gebed z‘n dank baarheid uit over de totstandkoming van deze verbouwing. Spr. noemde even de schoolstrijd en hield de aan wezigen de eis voor van God, dat alle dingen onderworpen moeten zijn aan Christus, Die de alleenheerschap pij heeft over alles wat er leeft. Ook de kinderen moeten bij Hem gebracht worden en de ouders hebben dan ook de plicht hun kinderen te laten op voeden en onderwijs te laten geven daar waar Christus als de souvereine erkend wordt op elk terrein van het leven. Spr. kan evenwel een woord van teleurstelling niet achterwege houden, daar hij ?zo gaarne had ge zien dat in Workum een Christelijke Nationale School tot stand was ge komen. Juist nu deze school verbouwd moest worden en de anderen binnen afzienbare tijd een, geheel nieuw ge bouw moeten hebben, was de kans zeer groot, maar helaas hadden de pogingen geen resultaat. Juist in deze tijd is een samengaan van Christenen zo dringend nodig. Onze wensen en gebeden moeten dan ook zijn dat God geeft, dat ook in dezen dé handen ineen worden geslagen op de basis van het door God gegeven NIEUWS S. V. >WORKUM< O.N.S. I Worfktim I 4—1. Om nog een klein kansje op de bo venste plaats te behouden, moest Wor kum tegen O.N.S. de volle buit binnen halen. Het kwam echter anders uit, in plaats van een overwinning werd met 41 verloren. Dat O.N.S. de overwin ning toekwam is buiten twijfel, maar 41 was zeur de verhouding niet. De rust ging in met een 20 voorsprong voer O.N.S. Het eerste deehunt na twaalf minuien uit een mooi schot van de snel e linksbui'en Hettinga. Uit een corner op het W.-doel ontstond het tweede doelpunt Een schitterende corner door Fonger genomen, kwam, WORKUM. Vorige week werd mej. R. Koch, onderwijzeres aan de School met den Bijbel alhier, benoemd in ge lijke functie aan een Bijzondere School te Haarlem. Woord. Een school is toch niet ker- kelyk, vandaar ook het opschrift op dit gebouw „Gereformeerd School onderwijs”. Gods geopenbaarde Woord en de drie formulieren van Enigheid moeten de grondslagen zijn waarop deze arbeid rust. Daarom wordt dit ook niet in eigen kracht gezocht, maar als een opdracht die Christus ons gaf. Tot slot bracht de voorzitter in hartelijke woorden dank aan allen, die hadden meegewerkt om tot dit schone resultaat te komen. Namens de gemeente voerde bur gemeester Russchen het woord en wees er op dat thans de kinderen in tegenstelling met vroeger beschouwd worden als kostbare kasplantjes, die zo goed mogelijk moeten opgroeien. In deze omgeving van licht en lucht komen zij in de juiste sfeer en die eisen zullen zij ook later stellen, iets wat alles ten goede komt. Wanneer hier gewerkt wordt met Gods kracht zal het zeker vrucht afwerpen. Namens de School met den Bijbel sprak de voorzitter Ds. A. de Jonge en bleef ook stilstaan bij de pogin gen om te komen tot samenwerking, waarvan hij ook graag een ander resultaat had gezien. Spr. meende dat deze scheiding een gevolg is van de kerkscheiding, daar hij zich een verenigd schoolbestuur niet kan in denken met een gescheiden Avond maalstafel. Spr. hoopt evenwel dat bij de te bouwen school de hereni- gingsdrangzo groot is, dat samen in een pand onderwijs kan worden ge geven, in een Christelijke Nationale school, maar niet minder dat de kerkelijke scheidingen mogen weg vallen en ook daar de eenheid mag worden gevonden. In de namen van de onderwijzers, de heren Boeijenga en Vrij, vond Ds. de Jonge een zin speling welke hier op z’n plaats was, nl. boeien, d.i. gebondenheid en vrij, d.i. vrijheid. Dat de kinderen mogen opgroeien in de gebondenheid aan het Woord en in de vrijheid, waar mee Christus alles vrij heeft ge maakt, was de wens van deze spreker. Namens het personeel van de School met den Bijbel, sprak haar hoofd, de heer IJ. Wielinga en constateerde dat bij het aanschouwen van dit ge bouw er een lichte jaloersheid in hem opkwam, wanneer hij het ver geleek met de school waar hij in moest werken. Spr. is voorstander van hereniging, daar beide scholen zo dicht bijelkaar staan en hoopte vurig dat deze wens nog eens in vervulling zal gaan. In de hoop dat Gods zegen mag rusten op dit werk dat het personeel is toevertrouwd, besloot spr. z’n hartelijke woorden. Oud-voorzitter de heer P.Pruiksma was overgekomen om dezeheropening bij te wonen en meende dat men nooit dankbaar genoeg kan zijn voor dit werk. Houdt wat ge hebt, want het gaat hier om de ziel van het kind. De uitvoerders dankten voor het in hun gestelde vertrouwen, waarna als laatste het woord voerde het hoofd der school, de heer J. Boeijenga, die zich, mede namens z’n personeel, gedrongen voelde dank te betuigen aan bestuur en personeel van de School met den Bijbel en gewaagde van de prettige samenwerking die er steeds was geweest. Al zijn de scholen dan nog gedeeld, we voelen immers dat we werken aan hetzelfde ideaal en spr. hoopte dan ook op hereniging. Na een woord van dank van de voorzitter, sloot de heer Boeijenga deze bijeenkomst met dankzegging. De meeste genodigden hadden al een kijkje genomen en anderenlieten het middageten even rusten om dit te doen. In de middaguren en ‘s avonds kwamen ouders en belangstellenden het vernieuwde pand in ogenschouw nemen en kon het de goedkeuring ruimschoots wegdragen. Deze morgen hebben we verschil lende sprekers, die toch allen zo nauw bij het onderwijs betrokken zijn, de hoop en het verlangen horen uitspreken dat een hereniging op schoolgebied tot stand mocht komen, opdat dit bij een straks geheel nieuw te bouwen school alsnog een punt van ernstige overweging mag worden. Workum Van 1 tot en met 7 Febr. '51. GeborenSjieuwke dv Jan Hiemstra en Jeltje v. d. Kamp. Adrianus Frederik zv Hendrik Adrianus v. d. Horst en Romke Woppenkamp. Inte zv Inte Huitema en Jeltje Hendrina Bruinsma. Gehuwd en overleden: Geen. met het werk een aanvang kon worden gemaakt. De aanvankelijk vastgestelde datum van weer inge bruikneming moest enkele malen worden verschoven en toen meende men ook beter te doen eerst alle werkzaamheden af te maken. Het onderwijzend personeel heeft nogal veel hoofdbrekens gehad met de huis vesting der leerlingen, maar ook dit werd overwonnen. Achter het Waren huis waren de meesten eerst onder gebracht, maar ze moesten het veld ruimen voor deavond-vaktekenschool. Het bestuur van de School met de Bijbel haalde ze toen gastvrij in hun schoolgebouw, zodat het onderwijs weer kon worden voortgezet. De kleinsten vonden onderdak in een der lokalen van de Geref. Kerk. Wie het gebouw nu binnenkomt, staat spoedig in de nieuwe gang, waarin vooral opvalt de hygiënische verbetering, door moderne closets en wastafels. De lokalen zelf zijn in hun oude vorm gebleven, maar geven nu uitzicht op het Zuiden. De venster banken zijn maar laag en 't overige is practisch een glazen wand, zodat het zonlicht onbelemmerd in de lo kalen kan komen. In de zomer kan het hier wel eens warm worden, maar dan zorgen de gordijnen wel voor af doende beschutting. De vloer is ge heel nieuw en bestaat uit een naad loos Bruynzeel product. Moderne bordstellingen zijn nu ook aange bracht, wat zeker zal bijdragen om goed onderwijs te geven. Van de centrale verwarming ontdekten we alleen maar radiatoren onder de vensterbanken en in deze gelijkmatig verwarmde omgeving zullen de kin deren zich zeker op hun gemak voelen. Eindelijk is dan ook in deze school electriciteit aangebracht, het geen een uitkomst betekent en oen van het onderwijzend personeel meende niet beter te kunnen doen dan zelf een radiotoe tel voor de school te bouwen, zodat de school- uitzendingen van de N.C. R.V. door de oudste leerlingen zullen worden beluisterd. Trouwens het lokaal van de hoogste klassen is ook klaar om onderwijs te geven met een projectie- apparaat. Helaas behoort dit toestel nog tot de wensen die niet in ver vulling zijn gegaan, maar misschien is dit iets voor de oud-leerlingen en ouders om ter gelegenheid van deze heropening zo'n apparaat aan het be stuur toe te zeggen. In elk geval zou dit een aardige en welkome geste zijn. Evenals de gehele school is ook het kantoor gehouden in de hoofdkleuren groen-beige en licht groen-geel. Een keurige bestuurs- Op het nippertje. 6 Febr. Het ongeveer 3-jarige dochtertje van fam. M. S. in de Bu ren geraakte hedenmorgen te water. De kleine dreef al enkele ogenblikken voordat haar moeder het gevaar be merkte en met hulp van omstanders het meisje uit het water haalde. Geneeskundige hulp moest in aller ijl worden ingeroepen en nadatdokter Mulder enkele uren bezig was ge weest keerde het bewustzijn terug. Het is te wensen dat ze geen na delige gevolgen hiervan zal onder vinden. A. R. Kiesvereniging Dinsdag 30 Jan. kwam de A. R. Kiesvereniging in vergadering bijeen. Deze nu juist niet zo talrijk bezochte vergadering stond onder leiding van haar voorzitter, de heer P. van der Tuin, die na opening op gebruikelijke wijze de aanwezigen een welkom toeriep op deze eerste vergadering in 1951. Spr. wees er op dat we moeilijke tijden beleven, maar wij als partij verwachten het niet van mensen maar van God. Diens woord is en blijft het richtsnoer van ons leven. De afgetreden secretaris las de notulen van een vorige vergadering welke onder dank aan de secr.werd goedgekeurd en getekend. De heer M. Vrij verkreeg hierna het woord om te spreken over het onderwerp„Propaganda”. Dit naar aanleiding van artikel 1 van ons Program van Beginselen. Spr. is er diep van doordrongen dat een serieuse beginselstudie het meest gewenste ideaal is voor een doeltreffende propaganda. Hij wijst daarbij vooral op voorbeelden van buiten b.v. Rusland, waar de kinde ren op de kleuterschool zelfs de eerste beginselen van het communis me worden ingeprent. Hij wijst er op wat onze naam betekent en wat we daaraan verschuldigd zijn. Tevens wijst spreker op het ontstaan van onze naam en de verdere groei van onze partij. Spr. wekt verder op tot getrouwe studie van onze beginselen, hetgeen niet alleen ons zelf en onze partij maar ook uiteindelijk ons land en volk ten goede kan komen. De bespreking die op dit onderwerp volgde was zeer interessant. Er kwam vooral in uit dat de Protestant Christelijke groepen van ons volk meer elkaar zullen zoeken, zodat we een grotere een heid vormen. Hierna gaf de heer W. Elzingaeen overzicht van de politieke gebeurte nissen der laatste dagen, waarbij vooral de Kabinetscrisis onder de loupe werd genomen. Ook deze be schouwingen gaven nog ruime stof tot praten. Bij de bestuursverkiezing die hier op volgde, wegens bedanken van de de heer W. Mundt, werd tot bestuurs lid gekozen de heer W. Elzinga. Met een kort woord van de voorzitter werd deze vergadering gesloten, nadat de heer Vrij was voorgegaan in dankgebed. Verbouw Gereformeerde School. 6 Febr. Voordat de verbouwde Geref. School aan de Stationsweg deze week officieel in gebruik is ge steld, hebben we er een kijkje mogen nemen en daarvan zou in ons vorig nummer al iets medegedeeld zijn, als er ruimte voor geweest was, doch toen moest een keus gedaan uit dat gedeelte, wat desnoods nog een week later geplaatst kon worden. Dus thans dat verbouwoverzichtje: Er zijn de laatste maanden veel opmerkingen gehoord over deze ver andering en we kunnen ook niet zeggen dat het, gezien van de open bare weg, een verbetering is ge worden Dit is evenwel niet het belangrijkste, daar 't hier niet gaat om de schoonheidsvorm van het gebouw, maar om de doelmatig heid van het geheel, door de leer lingen te brengen in een omgeving van lucht en licht. Door do omzetting van de bestaande gang, moest nood gedwongen een andere bou wstructuur worden gevolgd, daar behoudens an dere gebreken, geen zon in de lokalen kwam en er een bedompte lucht hing. Dit mocht van de desbetreffende instanties niet meer en do gemeente schaarde zich ook eenparig achter de plannen tot verbouwing. De weg om hiertoe te komen ging lang niet over rozen, maar uiteindelyk werden de moeilijkheden overwonnen, zodat TEXTILIA Iemand heefteensgezegd: Denk aan Noach, hij begon aan een grootse onderneming toen de hele wereld failliet was. De fa. van Duinen Sikkes achten het dan ook juist in deze tijd verantwoord om hun be drijf bij de tijdsomstandigheden aan te passen. De reeds lang sluimerende plannen worden thans uitgevoerd. Binnenkort hoopt men gezamenlijk een nieuwe zaak te openen welke TEXTILIA zal genoemd worden. Deze fusie zal zeker een verfraai ing van Workums winkelstand wor den en het publiek zal tot in wijde omgeving kunnen profiteren van deze efficiënte bedrijfsvoering. Waarschijn lijk zullen er moeilijke tijden aan breken, de stijgende prijzen en de dalende koopkracht zijn reeds de voortekenen. Een zaak als TEXTILIA zal straks naast een moderne service en een uitgebreide voorraad ook uiterst concurrerend kunnen zijn. Vooral in de zakenwereld van deze tijd geldt het woordeendracht maakt macht. De nieuwe zaak wordt gevestigd in het pand waar thans de fa. van Duinen is. Reeds thans is een aan vang gemaakt met de voorbereidende verbouwingswerkzaamheden De ver koop zal normaal doorgaan in een soort noodwinkel. Het verbouwingsplan is, dat een groot deel van de thans bestaande winkel als etalageruimte wordt be nut, door z.g. wandeletalages te plaatsen, kunnen er een achttal ruime etalagekasten worden ge bouwd. De gehele tegenwoordige woon ruimte zal aan het pand worden ont trokken waardoor er een grote win kelruimte vrijkomt. De bovenverdie ping wordt ingericht als atelier en magazijnruimte. Textilia zal niet een luxe zaak worden maar een ruime, modern ingerichte en gezellige koop- gelegenheid. Verschillende oorzaken waren aan leiding tot deze sanering. De vroe gere manufacturenzaak van de fa.v. Duinen was in de na oorlogse jaren uitgebreid met woninginrichting. Deze afdeling eiste zoveel tijd en energie dat er te weinig aandacht aan de winkelverkoop kon worden geschonken. Reorganisatie was hier een nood zakelijke eis. De ideale vorm is thans gevonden door deze combina tie. Het Herenmodehuis laboreerde al lang aan ruimtegebrek. Deze suc cesvolle zaak zat de laatste tijd in een uitgegroeid jasje. Meerdere malen was reeds uitgezien naar een groter pand en verschillende uitbreidings mogelijkheden waren reeds over wogen. Niet alleen de ondernemer maar ook vele trouwe klanten zullen het verdwijnen van Het „Herenmodehuis” betreuren. Maar het goede moet voor het betere wijken en de prettige en gezellige sfeer welke Het „Heren modehuis” steeds kenmerkte zal men straks terugvinden in TEXTILIA. sei er, ,jo mei jou alderwetske ideën. Jo gunne_ dy bern nedich in fleurich deuntsje by. Is it al gjin straf genoch om sa’n hiele dei opsletten en arbeidsje to moatten tusken fjouwer muorren? Ja, as men it sa bisjocht. As it wurk, as men arbeidsjen as in soarte fan straf biskóget, ja dan bin ik fuort ütpraet. En yn dat gefal, it wurk moat op 't lést dochs dien wurde, dan mar mei musyk. Set dan mar op jonges, Jazz, Swing, of oare dounsplaten. Mar dan foar de foroaring der tusken troch, in bytsje in weamoedich plaetsje, sa lyk as „Bij de muur van ‘t oude kerkhof”, of „Aan het strand stil en verlaten”, of ien fan dan soarte. Ei wis lit dy bern dan ek ris in kear meisjonge sa’n cow boy sangkje of desnoads „Ouwe taaie". Dat giet der altyd noch yn. Helje mar op fankes, lit de muorren fan it „keurige Ijochte atelier"/mar skodsje en de rüten dinderje. Meitsje mar wille hear. En hwa wit, as it mei jim wurk hwat liket, seit de baes dan nog: Lit it wurk mar in eagenblik rêste dames, wy sille earst ris fan ’e flier. Musyk ünder en by it wurk. Dat wol derbymy, mei myn alderwetske ideën nou sa min yn hé. It wol my mar net oan, dat soks goed wêze kin. Soe dat ek komme, dat wy ünder hiele oare omstandigheden it libben troch moasten Né, ik bin alhielendal net jeloersk op dy bern fan 14 jier en aider. Ik kin der allinne mar great en djip meilijen mei hawwe. Hwat moat der fan dy stumpers to lanne komme? Sille hja har ienkear yn in eigen hüshalding deljaen en thüs fiele kinne Musyk by it wurk. Hwat bin ik bliid, dat ik ek noch sünder musyk, nocht oan myn wurk haw. i i 8 e. ir 2 e t. t a i. t. ie ii- i. e i. t I

Friso nl | 1951 | | pagina 1