TAXI? Sh Nieuws- en Advertentieblad voor Workumen omliggende gemeenten H 9 9 9 99 t I R c int No. 8 Zaterdag 24 Febr. 1951 3.30 uur 2.00 uur 2.15 uur 6 persoon» de toekomst zeker, n I f bij ar- els fte we >er en 150 en an dan naar an en er) in ïn. 1 se. iet T er K *n- t ke i ng 11e le en or- les un IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 Ook verhuur zonder chauffeur de >n- 74ste Jaargang WORKUM. Bij een onderhandse in schrijving voor het maken van een overkluizing met' brug en walmuren Ie Ijlst, wera dit werk opgedragen aan de heren Joh. W. de Jong te Sneek en G. de Boer te Workum voor de som van f95.800.— 8 Naar ons ter ore kwam, onder zoeken de gezamenlijke melktappers in ons stadje ernstig demogelijkheid om door wijkindeling een betere re geling in de melkvoorziening tot stand tè brengen. We juichen dit lofwaardig initia tief van harte toe, temeer daar de producten dan in de kortst mogelijke tijd kunnen worden afgeleverd. Voor al in de zomermaanden is dat een factor van belang, want het is heel geen pretje als laatste klant bediend te worden. Een hele morgen hebben dan de producten al door elkaar ge klotst, zodat spoedig zure melk ont staat. Wij begrijpen dat verschillende moeilijkheden om het hoekje komen gluren, maar wanneer iedere tapper het belang van deze wijkindeling ziet, zijn die zeker te overwinnen. Het is toch eigenlijk al te gek, dat een hele serie karren in een klein gedeelte van de stad staat. Soms wacht de een op een collega, want hij moet ook juist naar dezelfde huis moeder toe. Veel ongerief voor de bezorgers en voor de huismoeders. Willen de melkboeren werkelijk ser vice aan hun klanten geven, dan is dit de oplossing. We hebben goede hoop, daar ze zelf er over begonnen ziin en d<t als de beste oplossing beschouwen. Nu we het toch over wijkindeling hebben, was dit ook niet iets voor de bakkers? Deze week lazen we in een streekblad van Noord-HoUund dat de bakkers daar tot wijkindeling willen overgaan. Wat zou dit voor hen zelf een groot gerief zyn en voor 17 Febr. Gisteravond hield de Chr. Hist. Kiesvereniging in samen werking met de Chr. Hist. J ngeren- groep in „Ons Gebouw" een gezellige bijeenkomst, welke met schriftlezing, gebed en een welkomswuurd werd geopend door de voorzitter, de heer IJ. Wielinga. De spreker van deze avond de heer !R Fry*ke Brief 197. Wis in minske kin wolris prottelich wêze oer dingen dy ’t him net rjocht noaskje. En och, dat mei op ‘t lést al net sa folie kwea. Mar it moat net duorje, der moat op ‘e tiid ek wer in ein oan komme. Hwant minsken dy t in hiele dei troch prottelje, forgalje net allinne bar eigen- mar ek in oarmans libben. Né hear, wolris in kear lekker prot telje, mar dan moat it ek wer üt wêze. In streep der Cinder. Utteretüt. Foar in wikemanich lyn, haw ik hjir ek nog al giins prottele oer it spoar en dat de Staverske boat mar foar de will lizzen bleau. En nou de foarge wike, nou ’t wy twaris deisneienfanHollankinnne, hie ik gjin brief yn 'e Friso. It hie neat mear as fetsoenlik wést, dat ik fuort en daliks hwat oer dy forbettering skrean hie. Hwant dat it farenfan de boat in forbettering bitsjut, der binne wy it allegearre wol oer iens. Nou troch oare drokte koe ik net oan ’t skriuwen takomme. Sadwaen- de sil ik hjir dos hwat goed meitsje moatte. En hwat goed meitsje, is altyd moai wurk. Alteast moaijer en better as protteljenenlekskoaijen. Dat,,goed meitsjen“ kin fanseis net oars wêze, as om hjir to uterjen, hoe bliid wij binne, mei ils aide reisgelegenheit. Ik siljimm-dit dan ek wol sizze, dat doe ’t ik ien fan de earste reizen mei gyng, dat in feest foar my west hat. Ek al wie it waer nou just net sa boppest bést. Foar my wie it ien fan de moaiste reizen. Hwant it is en bliuwt foar fierwei fan de measten hjir om üs hinne, de moaijste, gauwste en goedkeapste reisgelegenheit nei en fan Hollan. Ei wis ik wit wol, doe ’t wy de jouns fan Inkhuzen óf mei in hiel ploechje by'noar sieten, waerd der earst al hwat prottele, dat wy aenstyn Warkum fan ‘t stasejon óf rinne moasten. Ien fan de ploech sei: „Wy binne nou silver wer hast krekt safier as in fiif en tritich jier lyn. Doe wie ‘t sa, as men jouns mei de léste boat fan Inkhuzen kaem, moast men fan Staveren of, mei de sneltrein neiSnits. Der oerstappe op ‘e bommeltrein, stopje to Drylst, Aldegea en Nyhuzum. En nou ride wy mei de bus, de heale stêd troch en dan fan ‘t stasejon óf bok- selje“. In oaren ien, joech as syn miening, dat men sadwaende de measte wille fan syn sinten hie. Mar prottele waerd der net mear hear. Ei jonge né, it wurde in fleurige reis en wy wiene yn Staveren foar ’t wy der seis erch yn hiene. Foar ’t wy yn ’e bus stapten, earst oan ’e sjef, derre freegje, as de bus ek efkes yn Warkum op ’e merk stopje koe. Nou né fanseis. Aswy mei ‘t spoar reisgen moesten wy dochs ek fan ‘t stasejon 6f rinne. Dat wie it biskie hwat wy fan de man mei de reade pet krigen. Doe ‘t ien fan üs reisgenoaten in stapeltsje pepieren lizzen seach, frege dy: „Hwat moatte se hjir yn ‘e bus mei dy dingen ?‘- „Nou ju as ‘t faeks hwat oer haste, kinst dat der yn dwaen," krige er fa biskie. Hy der in ptlde óf nommen, hwert ‘t mei greate letters op stie „Voor wagenziek". Hat er mei dy püde op ‘e knibbels stiften oan ‘eNij Aanleg ta. Neffens syn sizzen, wie it gefaer doe geweken. En sa kamen wy sender Ongemak by it Warkumer stasejon. Om ‘t der immen yn ‘e bus stapte, mei hwa ik noch hwat to bipraten hie, rekke ik as léste man, de spoardyk Uns. Mar it léste skip moat ek fracht hawwe en ik krige noch fracht, troch immen dy ‘t „de fracht hie“. Just de hiizen fan ’e coöperaesje foarby, hearde ik immen om help roppen. Ik roun oan 'e rjochter kant en de stimme kaem fan de beamme- kant. Dat ik stiek de wei eer en tocht net oars, as der leit ien yn ’t sleatsje. Mar it kaem oars üt. Hong my der in man tusken in beam en syn fyts. En al hoe ‘t er wrotte hy koe mar net los komme. Hawar ik haw him tiolpen. En ik haw er my oer forwündere, hoe ‘t immen mei sa'n frachtyn, op ‘e fyts bliuwe koe. Foar him in great gelok dat de boat wer faert, oars hie hy der mülk noch hongen. Wis wy binne bliid wer oer Staveren en Inkhuzen reisgje to kinnen, hwant mei de bus oer ‘e afslutdyk of de „feile“ künt om, is ek lang gjin plesierreiske, Hea ja, yn nije wike sil ik jimme ris hwat hearre litte oer it wurd „feile“ künt. FRISO. De toestanden van 1875, in welk jaar deze vereniging opgericht werd op 17 Oct., dus is het 75-jarig be staan al enkele maanden overschre den, waren moeilijk en donker. De schoolstrijd vroeg veel offers van het Calvinistische volksdeel en alleen in geloof en vertrouwen werd 10% van het inkomen afgestaan om de kinderen Christelijk onderwijs te geven. De kinderarbeid vierde nog hoogtij, en de maatschappelijke ver houdingen waren ook verre van rooskleurig. In deze tijd werden de eerste J.V.'s opgericht op Gerefor meerde Grondslag en deze te Workum is dan ook een van de oudsten van het land. Dat is ook weer niet zo verwonderlijk, daar ruim een jaar na Ulrum, een Gereformeerde Kerk in ons stadje werd gesticht. Ook met het Christelijk onderwijs nam Wor kum als een der eersten het initia tief. In 1875 kwamen dan ook de eerste jongeren bijeen om de princi piële studie ter hand te nemen. Bronnen en verklaringen van de H. Schrift waren niet aanwezig, maar in die donkere tijd leerden ze alles in kinderlijk geloof te aanvaarden. Het viel niet mee om dit werk te beginnen, daar de gezinsbanden en de banden met het verleden zo sterk werden gevoeld en velen kwamen dan ook tot de opmerking: het gaat niet goed met de jeugd van 1875. Nu zijn 75 jaar lang vergaderingen gehouden. In die tijd kreeg de jeugd door de techniek een grotere zelf standigheid om een weg te banen voor de toekomst. De banden van gezin en verleden verslapten, door dat men niet meer zo op het gezin en de kleine gemeenschap was aan gewezen. Het verenigingswerk werd steeds nauwkeurig onderzocht en verbeterd, zodat het karakter van 1875 geheel gewijzigd is. Kerk, Staat en Maatschappij zijn de terreinen van het leven en op elk terrein is bestudering van de vraagstukken bij de geopende Bijbel eis van God. In 1875 werd met Gods hulp deze’arbeid, die uitgegroeid is tot vorming van jonge mensen begonnen. Veel heeft de Koning der Kerk gegeven en ook nu nog mogen we met Hem rustig de toekomst tegemoet gaan. De naam der vereniging „Geloof, Hoop en Liefde", is misschien wel de enige in geheel Nederland. Geloof: vast houden aan God en Zijn beloften. Hoopuitzicht op de gegeven be loften. Liefde: die uitgaat naar die God. De mens heeft niet de wereld in zijn handen, maar God en in dit vertrouwen is de toekomst zeker, want na dit leven wacht de kroon der heerlijkheid. Onze tijd vraagt mannen die sterk staan in belijden en met de oproep om zich geheel te geven voor de principiële arbeid op elke terrein van het leven, aldus besloot spr. z’n met aandacht ge volgde rede. Uit het verslag van de jubilerende vereniging merkten we o.a. op dat een zevental jongemannen 17 Oct. 1875 bijeen kwam met het doel een vereniging op te richten. Deze bij eenkomst vond plaats in het pand nu bewoond door fa. Gorter. De op richters waren C. A. van der Berg, K. Boorsma, F. Koops, E. van Lien, K. Visser, J. de Vries en S. Wiersma. Door propaganda temaken, klom het aantal reeds spoedig tot 25 leden. Zo zijn in de loop der jaren leden ge komen en vertrokken, perioden van actieve arbeid wisselden met perioden van laksheid. Het werk werd steeds meer aan de tijdsomstandigheden aangepast, zodat het de meeste vrucht kon afwerpen. Van de vooizitters noemen we alleen de heer S. Rie- mersma, voorheen hoofd van de Geref. school, die niet minder dan 35 jaar de voorzittershamer hanteerde. Tij dens de bezetting vormden zich twee verenigingen en deze vergaderden bij de leden thuis. Na de bevrijding werd het werk weer met vernieuwde moed aangevangen en na korten tijd 45 leden te hebben gehad, vermin derde dit door dienstplicht en ver-' trek tot de 31 leden, die deel uit maken van de jubilerende vereniging. Zang, declamatie van mej. Ozinga, Woudsend en bijna een dozijn spre kers voor bonden en andere corpo raties zorgden voor afwisseling en boden tegelijk de beste wensen voor de toekomst aan. De twaalf slagen van het midder nachtelijk uur waren juist verstor ven, toen deze eenvoudige, maar uitstekend geslaagde herdenking, door de voorzitter der vereniging met dankgebed werd besloten. vele huis-en zakenvrouwen een ware uitkomst, want met de practijk een broodje hier en een half daar, wordt eigenlijk gestreefd naar billijkheid en redelijkheid, en toch wordt dit veelal niet bereikt, blijft de toestand nog onbevredigend en buitengewoon omslachtig. Veel wordt gezegd over het tempo van deze tijd, maar doen we daar zelf niet hard aan mee door het moeilijker te maken daar waar het eenvoudiger kan. Uiteindelijk is niemand met het gedraaf van en naar de deur gebaat en uitlatingenhé, al weer een bakker, zijn geen uitzon dering. Tijdens de bezetting en kort daarna was er samenwerking en vertrouwen. Ook tijdens de vacantie is desamen werking zeer goed. Wat goed is, kan beter gemaakt worden, want wijkin deling betekent meer rust, minder gedraaf, zowel voor klant als voor zakenman. ’t Is ongetwijfeld heel wat inge wikkelder om een door ieder toege juichte oplossing tot stand te bren gen, dan dit idee met enkele woorden hier neer te kladden. Er zullen ge makkelijk onoverkomelijke bezwaren geopperd worden, maar hoe onover komelijk die werkelijk zijn als men ze ernstig onder ogen ziet, dat pro beren toch enkele Noord-Hollandse collega’s metterdaad te weerleggen, ’t Geringste dat een samenspreking van de plaatselijke bakkers tot ge volg kon hebben, moest toch eigenlijk zijn dat er minstens twee dagen per week niet met brood gevent zou worden. Dat vraagt van de consu menten maar weinig inschikkelijkheid en zou behalve de saneringsmogelijk- heden, voor de bakkers toch een welkome en verdiende arbeidsbe sparing zijn. Misschien dat daaruit later dan wel meer economische re gelingen zouden voortvloeien. S.V.W.-AGENDA le klasse A Workum 2—Woudsend 1 3e klasse B Q.V.C. 2—Workum 4 Jun. A afd. B Workum 2—Woudsend 1 Zie clubkastje Zondagsschool werk. 21 Febr. Dinsdagavond werd de ouderavond gehouden van de Ned. Herv. Zondagsschool in lokaal R<ho- both, welke onder leiding stond van de heer L. de Haan, wegens lichte ongesteldheid van ds. P. de Bruyn. Uit de verslagen bleek ons dat het onderwijs geregeld voortgang mocht vinden en de penningmeesteresse kon haar boeken met een batig saldo afsluiten. Trouwens ze heeft het volle vertrouwen en werd daarom ook voor de volgende periode gekozen. Als spreker trad op de heer H. J. Wiersma van Koudum, met als onder werp: Is Zondagsschoolwerk, kerke lijk werk en hoe vieren we Kerst feest. Spr. noemde in z’n helder betoog verschillende gezichtspunten, welke het werk gunstig kunnen beïnvloeden. Hierover volgde nog bespreking waardoor sommige onderdelen dui delijker naar voren konden worden gebracht. Het geheel werd afgewisseld door zang, tractatie en samenspraak waar na ds. A. de Jonge naar aanleiding van een gedeelte uit Joh. 21 een slotwoord sprak en deze avond sloot met dank aan God. Mr. H. K. J. Beernink, lid van de Tweede Kamer, had tot onderwerp gekozen: „Politieke vraagstukken in 1951". Daarbij werd gewezen op het toenemende gevaar van het commu nisme, hetgeen een bedreiging be tekende voor elke vrijheid. De nood zakelijkheid van versobering op al lerlei terrein van het maatschappelijk leven dient erkend en in praktijk gebracht te worden. Op de vraag: „Wat wil de Chr. Hist. Unie zijn?" meende spr. dat het antwoord het beste geformuleerd kon worden met: „Zij wil zijn een Protestantse Volks partij op reformatorische grondslag". Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door sommigen gebruik gemaakt en zij ontvingen een afdoend antwoord. De opvoering van het Friese blij spel „Sibbesykte” in drie bedrijven behoorde tot het attractieve gedeelte van deze avond. Een vrolijk en goed gespeeld stuk, dat niet weinig heeft bijgedragen tot het welslagen van deze bijeenkomst. 20 Februari. Ondanks de slechte weersgesteldheid kwam nog een be hoorlijk aantal belangstellenden in de Geref. Kerk bijeen om het 75-jarig bestaan van de J.V. op G.G. te ge denken onder leiding van Ds. E. Verburg. Na zingen van Ps. 150 1 en 3 werd voorgelezen Ps. 78:1—8, waar na de leider voorging in gebed. In het welkomstwoord wees spr. op de grote reden tot dankbaarheid, daar God jonge mensen 75 jaar lang heeft doen arbeiden in verenigingsverband. Dit is Gods werk en de roeping die wij moeten volbrengen als belijdende Christenen, is het onderzoeken van Zijn Woord. Daarom is het juist om hedenavond met deze vereniging stil te staan by de grote Vadertrouw en Hem te loven voor de gunsten ons gegeven. Als feestredenaar trad op Ds. N. P. Kruyswijk van Amsterdam, die eerst namens het Bondsbestuur van Geref. Jongelingsverenigingen z‘n gelukwensen aanbood en daarna sprak over „Toen en Nu“. Aan alle Friesjesen Friezinnetjes die willen gaan tekenen Jullie hebt natuurlijk op school al lemaal gehoord van de tekenwedstrijd, waaraan alle kinderen van de lan den mee mogen doen die aangesloten zijn bij het Marshall plan. Als je er nog niet van hoorde of als je het niet helemaal begrepen hebt, vraag dan maar eens op school aan de meester of aan de juffrouw om het je uit te leggen en ga dan gauw aan ’t werk Nu is het meneer Marshall hele- m aal niet te doen om te weten te komen wie in Nederland later een tweede Rembrandt zal worden, maar het ia er hem wél om te doen om te zien wie of nü begrijpt wat samen werking eigenlijk is! Dus, al zitten de staartjes van de eekhoorns nu misschien wat scheef of zijn de oren van de konijntjes niet even lang, dan is dat niet zo erg. En als de gezichten van Joop, Tijs en Lidy een beetje anders worden, dan je je had voor gesteld, dan is dat óók niet zo erg. Óp school zal men ook niet zo streng toekijken, als bijje andere tekeningen; het gaat er vooral om dat de jury direct aan je tekening kan zien: „Die jongen of dat meisje weet wat samen werking betekent!” Dat je werk uiteindelijk vóór 9 Maart a.s. ingezonden moet zijn aan het „ETIF” te Leeuwarden, Sophia- laan 1, met in de linkerbovenhoek „Tekenwedstrijd”, dat weet meester op school wel. En hij kan je ook ver tellen, dat er prijzen zijn voor wie ’t beste voor de dag kwam. De te keningen van heel Friesland worden door een jury in Leeuwarden be keken, de 10 beste tekeningen van van de kinderen van 8—11 en de 10 beste van de kinderen van 12—15 jaar gaan naar Den Haag. Daar zoekt een jury, samengesteld uit leden van het gehele land, weer de beste uit en die gaan dan naar Parijs. Onder tussen zijn daar dan ook de tekenin gen van de kinderen van de overige Marshall-landen naar toe gestuurd en daar worden dan de beste van Europa aangewezen. Nu weten jullie er alles van en nu maar gauw aan ’t werkPak papier, een potlood, kleurkrijt of penselen. En denk eromhet gaat om de samenwerking. M. J. van Heemstra, lid van de jury voor Friesland. 22 Febr. Hedenmorgen vergader de de Afd. „Workum” van de Friesche Mij. van Landbouw in Hotel „De Wijn berg” alhier. De voorzitter, de heer R. H- Jonkman gaf ïn z’n openingswoord weer een serieus overzicht van de positie in de landbouw en van de genomen maat- rege'en en de omstandigheden van de laatste tijd, die van betekenis zijn ge weest. Genoemd werden o.a. de vast stelling van de melkprijs en de reactie daarop, de veenriizen en de voederpo- sitie. Vooral dit laatste is van belang omdat de boer met zoveel mogelijk ruwveederwerziening uit eigen bedrijf dit min of meer zelf in de hand heeft nl. door» met ruiteren, inkullen en dror- gen van gras, de productie op te voeren en aandacht te besteden aan eiwit- en carotinegeha te. Aankoop van stroo, uitbreiding van de varkenssta pel waren cok nog enkele puin en waar op gewezen werd en spr keurde het af dat de prijsvaststelling naar ’t scheen geheel gebaseerd zou worden op bui'en’andse con racten, inplaa's dat de bestaanszekerheid van de boer hier bij toch het uitgangspunt moest wezen. De gehele beschouwing had trouwens weer het grote nut, dat men zich even realiseert met welke bemalingen en in vloeden ieder reke ihg heeft te houden. ‘De notulen, voorgelezen üoor de se cretaris, S. Smits, werden goedgekeurd. Een ontvangen circula te van het nootubesttuur betreffende eên gecom- br eer e si'obouw, waaromtrent gaarne van advies werd gediend, kon voor kennisgeving worden aangenomen. Op het rapport van het vraagpunt: „Hoe kan het boezemwater doelmatig aangewend worden voor de grasgroei” volgde een geanimeerde bespreking. De hoge waterstand van recente datum tema mgen en waterschap sbemceiïngen kwamen ter sprake. Vastgesteld werd dat de meeste last veroorzaakt was, doordat niet alle polderdijken de voorgeschreven hoogte van 90 cm. Lo ven zomerpeil hadden. Een tweede pro vinciaal gemaal' 'achtte men vrij alge meen voor deze omgeving niet nodig en in atwadfiffhg van de ihvióèd die het grote Ranaai naar Harlingen op het boezemwater ran fiebben, werd Voor onuoordaclLe instemming en een over ijld "besluit gewaarschuwd. Deze kwes tie, die het behandelde vraagpunt slechts zijdelings raakt, zou een studie op zichzelf waard zijn.- Niettemin was men van oordeel dat de hoofdconclu sies wel verwerkt mochten worden in het door de heer E. van der Tiaast uitgebrachte rappor^ dat aan het hoofdbestuur doorgezonden zal wor den. Tot afgevaardigden naar de algeme ne vergadering werden wederom de voer it er en de secretaris aangewezen; de agenda verwekte geen vragen of wensen. De penningmeestter, de heer E. U. Dijkstra wist met een rijtje cijfers van ers. PLAATSELIJK NIEUWS ff in Vt VMWdMttrt p<M WW* UiiflHv»; Fa. T. GAASTRA Ba te Workum - Tel. 45 Postrekening 82269 Intending van advertenties uiterljjk Donderdagsmorgens en. en Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent «ike mm. meer 6 1 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling ’d’ iet ap ia- iet "O- 1 iig >or ng ot. fbH l I AkMMeMMaiewnfBper per post f2.20 Wijkindeling tappers? Chr. Hist. Kiesvereniging. 9 Herdenking 75-jarig bestaan Geref. Jongelingsvereniging „Geloof, Hoop en Liefde”. Fr. Mij. van Landbouw. V’

Friso nl | 1951 | | pagina 1