IS lEO TAXI? Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Beleefd verzoek aan Adverteerders en Correspondenten Bezoek Commissaris der Koningin. R I I 4-.'k Zaterdag 17 Maart 1951 74ste Jaargang No. 11 OFFICIËLE MEDEDELINGEN BURGERLIJKE STAND. 4 15 uur 2.C0 uur 4.00 uur uur GEVONDEN VOORWERPEN. 6 persoons yn FRISO. NeiskriftNeffens de léste berichten is it spul dan nou yn oarder kommen PLAATSELIJK NIEUWS PO wij 1. n 1 f 1 VerBChQnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Inzending van advertenties ui terlijk Donderdagsmorgens ns ik. te et onze Gemeente Workum zeker gediend. Wanneer men Gemeente Workum ver- >ft A ekkei orden Wanten, ceintuur, mutsen, slaal, vulpot lood (zilver?), ballp pen, beursje met inhoud, een glacé handsehoen en een drie-wielig kinderfietsje, hetwelk sedert lange tijd aan j het bui eau staat. Vermist: Een damesrijwiel Aanwezig; E--n damesrlJwiel, hetwelk sedert enige weken bij een winkelier is achtergebleven (vermcedelpk geruild). Workum, 15 Maart 1950. De Opperwm.-Postcommandant, W. KELDERHUIS. dan naar IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 Ook verhuur zonder chauffeur Bestuur Plaatsclijk Belang Workum. I ATTENTIE! Het volgende week verschijnende nummer van „FRISO” moet in verband met de Paasdagen Donderdag smiddags ter post bezorgd zijn Advertenties en berichten dus minstens EEN DAG eerder inzenden. Zo mogelijk wordt in Workum ook des Donderdags bezorgd Uitg. Friso”. Fryske Brief 200. Sje sa, dit sil dan nümer twa hündert wurde moatte. Goed bisköge dos in jubileum. Mar it giet mei de stille tromme, hear. Hwant sa botte fleurich is de tiid nou just net en itjinge ik dizze kear to skriuwen baw, likemin. It wol harren der yn den Haech mar net rjocht slagje om in stealtsje Als Bestuur van Plaatselijk Belang hebben wij gemeend in de al of niet totstandkoming van een Verbruiks coöperatie‘n passieve houding te moe- ten aannemen. Nu deze totstandkoming een minder vlot verloop heeft en sommige voorstanders thans hun levensmiddelen etc. menen te moeten betrekken van een Verbruiks-Coöpe ratie uit een naburige plaats willen wij een enkel waarschuwend woord laten horen. Laten zij die hun levens middelen reeds kopen, of plannen hebben dit te doen, in een naburige plaats, toch wel bedenken, dat hier mede het PLAATSELIJK BELANG van niet wordt het in de diende loon of salaris in zijn geheel of voor een zeer groot gedeelte gaat besteden voor inkopen in een andere Gemeente, dan wordt hierdoor de Gemeente, waarvan men inwoner is ontegenzeggelijk benadeeld. Als Gemeentenaren moeten wij allen gezamenlijk de lasten dragen welke aan een goed beheer der Ge meente zijn verbonden. Het is daarom van het grootste belang, dat alle in gezetenen steeds zoveel mogelijk hun inkopen doen inde Gemeente hunner inwoning. Hebben ook onze Middenstanders en kleine zakenmensen in de enkele maanden geleden gehouden feestweek ons niet het bewijs geleverd dat ook de Workumer Middenstand, onver schillig tot welke branche ze behoren, steeds actief en uiterst concurrent is Met het oog op de belangen onzer Gemeente Workum in het algemeen en die van onze Middenstanders en kleine zakenmensen in het bijzonder, hebben wij gemeend bove'nstaand artikeltje te moeten plaatsen. U Mijnheer de Redacteur hartelijk dankend voor de verleende plaats ruimte. I De gezamenlijke melkverkopers van Workum maken hiermede be kend, dat onder goedkeuring van B. en W. van de Gemeente Workum, en in samenwerking met het Bedrijfschap voor Zuivel en de Vakgroep Detail handel in Melk, besloten is om met ingang van 2 April a.s. over te gaan tot de invoering van een sector (wijk) indeling bij de Melkbezorging. In overleg met vorengenoemde instantie zal een vertrouwenscommis sie worden ingesteld, alwaar het publiek de gelegenheid krijgt om klachten over de melkbezorging na de invoering van de sectorindeling in te dienen. Publicatie over de samenstelling van vorenbedoelde commissie zal nog nader plaats vinden. Het publiek wordt beleefd verzocht aan deze nieuwe wijze van melkbe zorging, waardoorieder vroegtijdiger de melk ontvangt, medewerking te verlenen, door de benodigde melkte betrekken van de persoon die vanaf 2 April a.s. de melk aan huis zal bezorgen. De indeling van de wijken is als volgt R. Hendriksma, Station tot Markt. S. Wouda, Markt en Noord tot R. Riemersma. S. Jager, Schoolstraten tot R. J. Ketelaar. Sj. de Boer, Noord tot Dwarsnoord. E. Wouda. Zuid en Schil tot A. Koch Y. Zeilstra, Zuid tot Sluis. Van 8 tot en met 14 Maart '51. Geboren en Gehuwd: Geen. Overledendaring Leenstra, oud 82 jr, wednr. van Tietje Bergsma, wonande te Workum. Douwe Riemersma, 56jr, wonende te Workum. Rinske Hendrika G(jsberta Roskam, 74 jr, wed. van Hendrik Dijkstra wonende te Staveren. S.V.W.-AGENDA Zaterdag 17 Maart. 4e kl. K.N.V.B. Q. V. C.—Workum le kl. A. Workum 2—Woudsend 1 4.45 uur 2e kl. A. Workum 3—Heeg 2 3e kl. B. Balk 3—Workum 4 Jun. A. afd. B. Workum 2—Woudsend 1 3.45 Jun. B. afd. A. Q. V. C. 1—Workum 3 2.30 uur Zie clubkastje voor vertrekuren. nije ministers byelkoar" to krijen. Al in kearmanich hat men it prebearre, mar it is ek like faek mislearre. Dat men soe al sizze dat der net folie ambysje foar dy baentjes is. Forskate fan dy begere mannen hawwe al foar de ear bitanke. Né, it wol fan dizze reis net. Nou in wünder is dat net, bwant is der wol üntankberder wurk, ün- tankberder baentsje to finen as just dat fan minister? Men doebt it de minsken ommers noait nei ’t sin. Nea goed bwat men doebt. En binammen as men it bibear bat oer de sinten, it biwald bat oer lanspöng. Nim nou ris in m'an as minister Lieftinck. Hwat bat men dy sa foar en nei al op syn brea jown. Mear as Ofgryslik. Ik seacb yn in saek ris in kaert bingjen, bwer ’t op to lézen stie: „Kent U Lieftinck? Nu wij bebben er tabak van.” Just omdat it gjin segare- winkel wie, fettet elts fuort wol, hwat de bidoeling wie. Sokke ministers meije wol in dübbel fel foar de holle hawwe, om dat nou allegearre mar to nimmen. Né, ik leau net, dat men jin folie freonen makket. En doehs sitte dy minsken der net foar har seis. Men kin mar grif fan my oannimme dat sa’n man as Lieftinck, wol in oar en better baentsje krije kinnen hie. En of it by sokke minsken nou ek sa fet soppet, ik wit net. Hawwe jimme dat forhael wolris heart fan dy frou üt Makkum, dy ‘t by de minister tbüs west wie Der neffens soe it der ek mar hiel dea gewoan west hawwe. As wy op sa’n plak sieten, hiene wy al lang sein, der leit de brot, knappe jimme it seis mar op. Och oer it algemien witte wy moai skoan to sizzen, hoe men it der yn den Haech dwaen moatten hie. Doch wy binne fan dy stjürlju oan ’e wÈl. Wy soene it wol witte, watte? Mar ik leau, dat wy mei üs stjürmanskunst, „it Skip fan Staet” gau op ’e kop yn ’e reiden, of jit slimmer: yn ’e groun jage. It is neat gjin wünder dat wy nou al wiken sünder kabinet sitte. Nim men is der gleon op om nou fan wal to stekken. Tink ris ta, de lünspong skjin leech, kop en earen Onder 'e skuld, de ütgaven miljoenen heger as gewoan wei it gefai is. Alles like djür en foral datjinge hwat wy üt it bütenlan hawwe moatte, min to bisetten en hast net to biteljen. En hjir yn üs lan safolle problemen en fraechstikken dy ’theech nedich oan ’e kant moatte. Om noch mar net ienris to praten oer dy op ynterna- sjonael gebiet. Hoe ’t men it ek bisjocht, it liket fier fan roaskleurich. En nou meije wy sizze: It spul der yn den Haech rollet dochs wol. Wis it rollet, mar lang net sa’titmoat. Der is in bulte datlizzen bliuwt en wachtet op ’e nije ministers. Der sil grif wol hwat by wêze hwatüs nou just net sa botte smeitsje sil. Eat hwat üs swier op ’e mage leit. Hwant tinkt der om, dat it in balden en kearen is, om it spul geande to halden. Derom is it te hoopjen dat der gau in ploechje mannen foun wurdt, dv ’t it oan doare it roer yn ‘e bannen to nimmen. Dat is yn it bilang fan lün en folk. V o' Contractor! volgens algem. regeling o Workum en vertrek van de i ons aderland. 4 slaagden onze weer raar- irden ge- leef- ttere den- er laats van eede zijn, von- orte door s of loor in VI et 1951, tienen event op maar de BUITENLANDS BEZOEK. 12 Maart. Hedenmorgen bracht de Ame- Dt alge- aders- It. op if tt vóór rade -an de Ned. Herv. kerk de aai-uewerkfabriek „Aurora” geloven we schuddend over toestanden in „Gods keren. Verbruiks-Coöperatie. F2.~ per per post f2.2<> te denken, dat de nood daardoor minder groot is geworden en er plaatselijk niet nog al te dikwijls een be roep op onze offervaardigheid zal worden gedaan. Voor die gevallen, waarin het weinige resul taat niet opweegt tegen de overlast, die de ingezetenen ermee wordt aangedaan, zou men een andere oplossing kunnen overwegen om slechts bij uiterste noodzaak uit twee kwaden een minder lichtvaardige keus te doen. Begaan met het lot van dit of dat in nood mogen de ontwerpers van een rondgang zich wel eens afvragen of dit rede lijkerwijs verantwoord is en er in eigen ge zichtsveld niet iets ligt, dat allang aangepakt had moeten worden. Niet uitsluitend met gel delijke offers, maar vooral met belangstelling enthousiasme of werkkracht. en dan In het beruchte gebied wordt de linksbinnen gevloerd en de toegestane strafschop wordt verkerende, naar behoren genomen 20. Na de rust krijgt BI. Wit het windvoordeel, maar Wor kum vecht door; Dit kan evénwel niet ver hinderen dat de gasten de score opvoeren, waar tegen Workum maar 1 voltreffer weet weer onver- I rikaanse ambassadeur, Mr. Selden Chapin met g“vol~, een bedoek aan ons stadje. De restau- wer 1 bezichtigd, ’en de Fryske Winkel met de oudste aardewerkfabriek ter plaatse van fa. R. F de Boer.. Do hoge gasten korte inhoud van de film) hetwelk alle aan- te plaatsen, door Tiemen, die De Burgemeester van WORKUM maakt bekend, dat de Commissaris der Koningin op Woensdag 21 Maart a.s. de gemeente zal be zoeken. Voor ieder die daartoe zijn wens te kennen geeft bestaat gelegenheid de Commissaris op genoemde dag, des voormiddags kwart voor elf te spreken. De ingezetenen worden verzocht Maart de vlag te willen uitsteken. WORKUM, 15 Maart 1951. De Burgemeester voornoemd, J. RUSSCHEN. waren opgetogen over al dat mooie ambachts- werk en over het zo verzorgde onthaal in Hotel „De Wijnberg”, waar de ober de gasten vlot te woord stond en daarbij de verzekering kreeg dat Workum een heel goede, prettige indruk maakte op vreemdelingen. Als we daaruit een lering mogen trekken, dan is dat in de eerste plaats, dat we niet zo gauw klaar moeten staan met een vernietigend klei nerend oordeel over de plaats onzer inwo ning, hetzij uit bescheidenheid, valse schaam- teu, jalouzie, minderwaardigheidsgevoel of wat voor complexen ook. Gevaar dat die Workumers voor eigenwijze lui uitgekreten zullen worden, bestaat er niet, want dat soort heeft hier in meer dan duizend jaar steeds slecht willen gedijen. Intussen zijn we tenlandse bezoek, maar spoedig afgereisd en om het bedrijf van tigen en daarna zou lang gespeeld toen met a l.nonnw dnclin. I en de ingeschoten bal J van Dikkerboom in het doel zag verdwijnen. NAAR SANERING VAN COLLECTEN?* x t Naar aanleiding van de vorige week in e wie oe zo ons vermelde opbrengst der gecombi neerde collecte ten bate van het Sanatorium „Zonnestraal” en het N.V.V. t.b.c.-fonds, mag opgemerkt worden dat er voortaan niet meer zo veel afzonderlijke collecten voor sanatoria en stichtingen gehouden zullen worden, maar is combinatie en verdeling van de opbrengst onder de organiserende vereni gingen noodzakelijk geworden, zodat de sinds en dag bestaande collecten nu misschien Ad vertentïetariet tot 5 mm 60 cent elke mm. meet 6 vatl buiten Ffiesland 8 moeibaar schijnt te zijn. Het einde van deze wedstrijd komt dan met 1-3 voor Blauw Wit. Workum 2Oeverzwaluwen 1 16. Op het Groene Strand trok natuurlijk de wedstrijd van het tweede niet veel belang stelling. Voor de rust wisten de Koudumers reeds een nuttige 30 voorsprong te krijgen en ook na de thee wisten ze eenzelfde aantal goals te scoren. Ook hier had Workum met een doelpunt al haar kruit verschoten en en kon Koudum weer twee punten bij haar totaal voegen. Jun. A Bolswardia 1Workum 1 15. De juniores A wisten ook in de uitwedstrijd tegen Bolswardia hun kans op het kampioen schap te behouden, door met 51 te winnen. Jongens de laatste loodjes wegen het zwaarst en wanneer jullie allen je de laatste wed strijden geven, komt het kampioenschap zeker in Workum. Het tweede elftal van de Jun. A schoot in de eerste helft goed uit haar slof door een drietal doelpunten. Jammer dat na de rust de Black Boys ook een gelijke productiviteit ontwikkelden, waardoor de stand 33 werd, dus elk een puntje. In de Jun. B afd. A kwam het derde en vierde elftal van Wor kum tegen elkaar uit. Het is zeker niet bla merend voor het 4e dat ze verloren met 112, daar ze met 10 man speelden en J voor verschillende spelers invallers moesten j worden opgesteld. Handbal: Workum 1Olympia 2 32. Het vieF ons op, dat het lang niet meer de zelfverzekerde ploeg is van enkele jaren geleden, die de kleuren van Workum verde digde. De score hadden we ook wel iets hoger gedacht, maar de voorwaartsen waren al heel blij met drie doelpunten, temeer daar de tegenpartij maar twee wist te maken. Hennes kwam tegen Workum 2 in het veld met maar 9 speelsters. Dit neemt niet weg dat ze best partij geven en na rust een overwicht in het veld krijgen. De eindstand 41 voor Workum zou wel eens anders kun nen zijn geweest, als er een volledig team verschenen was. FILMAVONDEN. 12 Maart. Vorige week Woensdag- en Vrijdagavond werd door het Instiuut voor Landbouwcoöperatie in Friesland een film avond gegeven op de bovenzaal van Hotel „De Wijnberg” alhier. De heer D. S. Bokma, voorzitter van de Coöp. Zuivelfabriek „De Goede Verwachting” opende met een welkomswoord aan allen, in ’t bijzonder de jongeren, die straks het werl van de ouderen moeten overnemen om daar aan voort te bouwen i De heer Bierma uit Leeuwarden, die met enkele assistenten het programma verder zou verzorgen, deelde daarop mep hoe» de indeling van de avond gedacht was en vertrouwde dat de films duidelijk genoeg zouden zijn, zowel wat beeld als strekking betrof. Het bijstere land van de Veluwe was het eerste filmpje, dat mooie opnamen liet zien van ongerept natuurschoon, beschermd dieren leven en een stemmingsvol gebouw, dat her innerde aan de legende van St. Hubertus. De hierop volgende F.N.Z.-geluidsfilm „In eigen handen” kon beschouwd worden als een vervolg op de indertijd vertoonde film „Het belang van de boer”. Met het conflict, dat men al spoedig zag aankomen, werden steeds duidelijker de voordelen van coöperatie opgesorad en in het verdere verloop was er bovendien gelegenheid te over om het pio- opgefrist, nl. wat er zoal met de nierswerk dat de coöp. fabrieken bij xt1 i __iix WORKUM. Een bij velen nog goed bekende predikant van de Ned. Herv. Gem. alhier, nl. Ds. J. Nauta, thans emeritus te Cil- laa-shoek, hoopt op 20 Maart a.s. z’n 70ste verjaardag te vieren. Ds. Nauta was predi kant te Zoeterwoude, Parrega, Mijnsheren- land, Katwijk aan Zee, Workum en Sex- bierum en vap 19341946 als geestelijk verzorger verbonden aan de Stichting „Zon en Schild” te Amersfoort. GESLAAGDEN. Dezer dagen slaagden voor het examen costuum-naaien onze plaatsgenoten Tiny Adema, Tjitsche Kete'aar, Jetty Gala ma, Cla iena Ketelaar, Tiny de Jong, Hinke van Meekeren, Gretha van der Pal, Alie Leenstra, Suuske Veldman en Janke Genee, allen leerlingen van de Vakschool der Eerw. Zusters van het St. Gertrudis-Gesticht te Workum. HARDLOOPPRESTATIES. Bij de Zondag te Grouw gehouden veld loop over een afstand van 1200 M., toonde onze stadgenoot Cor Hunia nog in uitsteken de conditie te verkeren door als eerste te eindigen, tijd 3 minuten 38.5 seconde in deze juniorenklasse. Een andere plaatsgenoot Bertus Veenstra liep het traject ook vlot en plaatste zich als nummer 5. Enkele beste prestaties die weer met belangstelling doen uitzien naar volgende wedstrijden. ARJOS. 12 Maart. Vrijdagavond kwamen de leden van de Anti Revolutionaire Jongeren organisatie in vergadering bijeen, onder lei ding van haar voorzitter de heer W. Mundt. Na de gebruikelijke opening werd een in leiding gehouden over het actief en passief kiesrecht van de vrouw in het kader van de partij. Hierin werd uiteengezet dat het passief kiesrecht ook voor de A. R. vrouw verlangd moet worden zodat man en vrouw naast elkaar kunnen arbeiden door tegen de revo lutie het Evangelie te plaatsen. Staande de vergadering werd tijdens de bespreking een motie aangenomen, waarin met klem werd aangedrongen al het mogelijke te doen om tot het passief vrouwenkiesrecht te komen. Door het maandoverzicht werd ons geheugen weer wat kabinetscrisis te doen is in ons afgedwaald van het bui- dat was ook weer ging van hier naar Ijlst fa. Nooitgedacht te bezich- onze nieuwe provincie, de Noord-Oostpolder bezocht worden niet dat deze bezoekers hoofd- de achterlijke Nederlandse own country” terug- wezigen werd aangeboden, een overtuigend bewijs van wat coöperatie vermag, speciaal wat de zuivelbereiding betreft. De heer Bierma was overtuigd dat de film geen nadere verklaring behoefde, maar wilde toch even opmerken dat het grote aantal coöperatieve zuivelfabrieken niet de gedachte moet opwekken, dat we er nu al zijn. De idealistische geestdrift van voorheen moet vooral bij de jongeren weer gevonden worden, want toch vormen de particuliere fabrieken nog steeds een grote bedreiging, omdat zij te beschouwen zijn als de voorposten van het groot kapitalisme, i.c. het enorme Zwitsers- Amerikaanse concern, dat mocht ze eens bij zondere belangstelling vor de zuivelindustrie opvatten, over ettelijke millioenen kan be schikken waar de coöperaties in verhouding slechts enkele duizenden tegenover kunnen stellen en dan zal de eensgezinde samenwer king de grootste kracht moeten zijn om die uitsluitend op winst berekende tegenstander te keren. Zij, die de moeilijke strijd van weleer gekend hebben, kunnen trots zijn op alhetgeen bereikt is, maar voor allen geldt onverminderd: blijft waakzaam en bouw ver der aan het grote gemeenschappelijke boeren- belang, dat in de coöperatieve zuivelfabriek omsloten ligt. Een tekenfilmpje, dat een fantastische visie op de Nederlandse zuivelbereiding weergaf en behalve de echt-Hollandse motieven toch wel wat ongewoon aandeed, was verbluffend van i> ingrijkh il en over rof elke verheel ings- kracht Tot slot nog het opnieuw see-vallei, waar men den en electriciteit aangewend wordt, enorme bewerking een Amerikaanse film over vruchtbaar maken van de Tenes- dank zij geweldige stuwdam- de waterstand precies geregeld kan wor- voor allerlei doeleinden De staat legde hieraan kosten ten offer en gaf ook bij de van het land op velerlei manieren haar medewerking zelfs met het beschikbaar stellen \an machines, waardoor daadwerkelijke steun verleend werd aan de bevolking, die tot een machtige coöperatieve gemeenschap uit groeide en een gebied, ongeveer zo groot als Enge'and van een woeste, door overstromingen geteisterde vallei, herschiep tot een vrucht baar, welvarend landschap. Voor alles wat er op voor en na verscheen, kon gerust verwacht worden dat de boeren wel belangstelling zou den hebben, maar dan moesten ze natuurlijk de moeite nemen om op de zaal te verschijnen en die moeite had men over ’t algemeen wel wat makkelijker kunnen nemen. Tn de vacature wegens heer H. Piersma, is thans als diaken der Ned. Herv. Gemeente alhier, gekozen de heer W. S. Bakker. NTBl’WS S. V. ’WORKUM' WorkumBlauw Wit 13. jaar Blauw Wit kwam deze middag zonder minder in ’t gedrang komen, hoewel we na- Klaver linnen de lijnen maar wist beide tuurlijk niet behoeven puntjes mee naar huis te nemen. De uitslag geeft wel niet precies de krachts verhouding weer, daar W. soms druk het Blauw Wit doel wist uit te oefenen, technisch waren de roodhemden zeker mindere. Er was nog niet zo 1 jv. met eer, aanval over links keeper Gosliga niet contröle, runderhorzelbestrijding en t.b.c.- snel genoeg ingreep vrij vee hebben verricht, in ’t licht te stel- T'”' len. Het propagandistische element werd zo veel mogelijk uitgebuit en dat is zeker meer toe te juichen dan dat dit onder bedekte ter men zou gebeuren. De duidelijkheid waarmee verschillende gebeurtenissen naar voren wer den gebracht, kon niet misverstaan worden en bovendien was het boekje (met foto’s en op 21

Friso nl | 1951 | | pagina 1