De grote Modeshow g PAAS-PARADE l I te Sneek f l l i o ;n TAXI? in DIJKSTRA’S BAZAR te WORKUM Nieuws- en Advertentieblad voor Workumen omliggende gemeenten Dit nummer bestaat uit twee bladen. Raadsvergadering Workum. a No. 12 74ste Jaargang Zaterdag 24 Maart 1951 =1 FRISO. 6 persoons van en n Zie etalage Steeds iets nhtiws 1 O. S. DIJKSTRA. Firma VAN DER GOOT, Grootzand H. B. Z., Leeuwenburg GEBR. BERVOETS, Wijde Burgstraat ABELN H. MULLER WIELINGA WITTEVEEN JANSEN dan naar IJEME DE BOER ïd <e T jk Emaille en Alluminium Keukengerei Koffie-perculators f 4.45 Koffers Boodschoptassen Een pracht sortering reeds vanaf f 5.50 Tafel- Thee- en Ontbijtserviezen S.V.W.-AGENDA waar de dames op wachten zal plaats vinden in „Amicitia” op Dinsdag 27 en Woensdag 28 Maart, ‘s middags van 2.30—4.30 en ‘s avonds van 8— 10 uur, onder leiding van Mevr. Elias Smit met 5 mannequins. Thé Complet f 2.50 alles inbegr. Voor de Paastafel eierstellen en lepeltjes 2 voor 25en lOct. p. st. Fryske Brief 201. De fynst yn de greate tsjerke is wol hwat bysünders. Men koe nou stiver gjin krante opnimme of der stie eat yn oer: „Historische vondst in Workum", Inkelde kranten fornijden üs dan der noch by „Workum in Friesland". Mar hoe dan ek, wy kinne der bliid mei wêze, dat men, nou ‘t de tsjerke bast klear is, dit noch foun bat. In stik büter yn ‘e brij. Hwant al is Warkum as stêd, dan ek al hiel hwat ieuwen aid, om nou to sizzen dat wy safvlle histoaryske bisittingen hawwe? Né, dat kinne wy net. Der is in bulte fan waerde weiwurden en forkwansele. Ja men koe der raer mei omslaen. En nou wol ik alhielendal net sizze, dat de minsken dy ‘t yn earder tiid it bihear oer bipaelde ynstellingen hiene, it Side spul forkwanselen om der better fan to wurden, ei jonge né. Men die it almeast om dy aide rom mel kwyt to wezen. Men hie der doe sa sear gjin waerde op. Ei ja, fuort mei die dingen, der wie ommers nou dochsnij Ijocht kommen. De flearmüsbranders joegen mear Ijocht en it wie boppedien frijhwat makliker as dy kearsen. Hwat soe men hjoed de dei net jaen wolle as men dyselde aide koperen kroanen krije koe? Mar sa is it nou ienkear. Der is o sa‘n bulte op to neamen hwat men eartiids foar in stürmanich oan ‘e kant die. Nim nou ris de tiid fan sa‘n 50, siz 60 jier lyn. Doe kamen de„Rega lateurs" yn ‘e moade. De aide moaije Fryske klokken moasten opromme wurde. Men forkoft se, foar in ryksdaelder, trye goune, en as it in hiele moaijen ien wy, dy brocht dan wol efkes mear op. Hwa woe langer noch sa‘n ding yn ‘e keamer hingjen hawwe? Litte de aldere Warkumersmarris sprekke. En foral de alder aldsten. Sa ‘n ien as Jacob Dykstra, sil se moai grif seis wol koft hawwe. En sjoch nou ris. De klokken dy ‘t men doe hast wei smiet, binne nou wer moade en bringe hast hündert kear safolle op, as doe. Doch hoe of hwat dan ek, Warkum hat nou in moai Aid stik yn bisit krige. En ik mien wol to witten dat it foar üs stêd biwarre bliuwe sil. Hoe soe it ek oars kinne. In stik dat safolle ieuwen biskül lein hat, heart to bliuwen yn it gebou der it founen wurden is. Mar hwat giet it faeks al nüver yn ’e wrald. Der hawwe dy minsken yn 1594 in deihier fortsjinne mei it bipleisterjen en wytsjen fan de tsjerke. En foar ’t hja de moaije st’ennen fan dy pylders Onder de kalk fordwine litte, helje hja der ien stien üt en yn dat gilt lizze hja it röltsje lead. Wy kinne üs sa skoan yntinke hoe ’t dat yn syn wurk gien is. Allegearre derom hinne stean fansels?_Hwa ’t dat noch ris fine sil?” hawwe hja grif sein. Mar doe ’t it gat wer tient moast, kaem der in oare stien foar yn ’t plak. En sjoch bast fjouwer ieuwen nei tiid, libje der minsken, dy ’t har brea fortsjinje, mei dy kalk der öf to bikjen en de stienen dy ’t wy wol wer moai fine, bleat to heljen. Der yn ienen sjocht ien fan harren in stien, dy ’t der net op syn plak is. Dy heart der net, dos der üt. Dermei is dan it geheim fan 1594 gjin geheim mear en wurde de nammen fan minsken dy ’t ieuwen lyn yn de tsjerke arbeidde hawwe, wraldkundich makke. Ik bisau my der noch altyd wer oer. as ik lês, hoe ‘f yn 1875, om krekt to wêzen op 15 Novimber, yn Warkum to keap oanbean wurde: „12 koperen kerkkronen en 30 kleinere". l" PLAATSELIJK NIEUWS. >r rt Dameskleding DE JEUGD HAAKT IN. uur op gewone uren. OUDERAVOND O.L.S. der Meer, a. b. 2. aanlokkelijk vindt b. Kop en schotels iets aparts 95 ct. Puddingvormen pracht keus 85 ct. Hoeden Schoenen Lederwaren Sportkleding Bijouterieën uur uur uur uur uur Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Kaarten verkrijgbaar Sigarenmagazijn Bloemhof Sneek, telef. aanvragen no. 2114 (K 5150) VerschtJnl eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Ba te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Inzending van advertenties uiterlijk Donderd agsmorgens n e der een 3 11.30 12.30 Aanbevelend, uur 4.30 3.30 4.15 uur Noord A 47 - Telef. 138 Ook verhuur zonder chauffeur le :n n. )r cs in e, ;n d. le en oe ke en or ag :ie ot et de or n- (et n- tit. de tar et is et at in 5. b d 21 jeugdigen met een naar Theeserviezen 15 dig. [porcelein] f 23.50 Ontbijtserviezen 10 dig. f 16.95 Mpw iMtMjaar per post f2.20 Zaterdag 24 Maart Workum 1Delfstrahuizen 1 Vertrek 2.30 Workum II—O.N.S. II Jun. A Workum 1O.N.S. 1 Jun. A EasterséWorkum 2 Vertrek 2.30 en Wet- besehikbaarstcllen van aanleggen van een voor de brandweer. er z’n stem zou er behoefte plaats en dat kan een om juist in Workum krijgen, waarvoor ook onvermoeid degenen uie over vestiging van een ambachts school te beslissen krijgen, dit samenzijn niet bij gewoond hebben. Zaterdagmiddag gaf de heer J. de Vries, tekenleraar dezer cursus op dezelfde plaats een tentoonstelling van eigen werk, dat fan- tutiich was uitgevoerd, maar nu eenmaal Gym. lessen Goede Vrijdag Bij voldoende deelname 3e opvoering van „Mefrou De Kaptein” op Donderdag 5 April. Kaarten verkrijgbaar f 1bij Fré de Boer, Donateurs voor halve prijs. niet het genre is dat de massa bekoort. Dat hij niettemin tekenen kan en aan z’n ideeën een eigen vorm weet te geven, heeft ieder wel kunnen opmerken. Dit, samengevoegd met het enthousiasme, waarmee hij zich aan z’n werk geeft, kan met recht aanspraak maken op waardering. 21 Maart. Aan het bezoek dat de Com missaris van de Koningin in de provincie Friesland, Mr. H. P. Linthorst Homan, heden morgen aan ons stadje bracht, ging een raadsvergadering vooraf. Nu voor de eerste maal gehouden in het bovengedeelte van ons Waaggebouw, dat eenvoudig maar netjes was ingericht. Alle leden waren aanwezig. Voor zitter de heer J. Busschen, Burgemeester. Secretaris de heer D. van der Goot. SLUITING VAKTEKENSCHOOL EN TENTOONSTELLING. 20 Maart. Vorige week Donderdag werd de cursus van het afgelopen winter-halfjaar in het gebouw van de Avond-Vaktekenschool officieel afgesloten met uitreiking van de diploma’s aan de vijf geslaagden der hoogste klasse, zoals we in ons vorig nummer reeds In ’t kort meldden. Namens het bestuur van de Vaktekenschool opende de voorzitter, de heer IJ. Oosten, die bijeenkomst en heette gemeentebestuur en de vertegenwoordigers van de patroonsvereni- gingen en van „Plaatselijk Belang” (de ver eniging die in 1920 de stoot tot oprichting gaf) hartelijk welkom en verder nog in ’t bijzonder het oud-bestuurslid, de heer C. Gielstra en de vroegere tekenleraar, de heer Huttings van Hindelopen. De woorden, die spr. bezigde om het nut van dit onderwijs 20 Maart. Hedenavond werd op de bo venzaal van hotel „De Wijnberg” de jaar lijkse ouderavond gehouden der Openbare Lagere School. Te ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer A. Gaastra, deze bijeen komst en heette de aanwezigen van harte welkom. De Voorzitter deelde mede dat de spreker van hedenavond Drs. Wiegersma we gens ziekte was verhinderd. Als bestuurs leden werden herkozen de heren A. Gaastra en F. Venema. In de pauze werden de werk stukken der kinderen bezichtigd o.a. Teke ningen - Handenarbeid en Handwerken der meisjes. Hetgeen hier te bezichtigen was, komt zeer zeker een woord van lof toe. Tot slot werd een film vertoond „De Nederlandse Walvisvaart” hetgeen door het hoofd der school, de heer Breukelaar, nader werd toe gelicht. Te ruim 11 uur sloot de voorzitter deze vergadering, die druk was bezocht. Maart. Parmantig stapten twee van 9 en 6 lentes vanmiddag bus gewapend de trap op welke de gemeentelijke secretarie leidt, om het bijelkaar gebrachte bedrag voor de Haak- in actie daar af te dragen. Het resultaat was f 25.65 en daarmee hebben Bienk en Gerrie Hempel hun steentje bijgedragen tot het slagen van deze bij uitstek nationale actie. Evenals de heer Bodegraven voor de Radio, willen wc hier even do vinger waarschuwend opheffen, daar het zonder meer verboden is collectes te organiseren. Zonder angst en vreze konden echter Rienk en Gerrie hun bus aan ieder tonen, daar ze hiervoor toestem ming hadden aangevraagd cn verkregen en een collectebus ontvingen, waarvan de sleu- t«l werd bewaard op de afdeling sc-.ale zaken. Tegen acties op eigen initiatief zal de politie terecht streng toezien, daar het zeker moet zijn dat het door het Nederlandse volk geofferd geld inderdaad bij de kankerbe strijding van de Haak-in actie terecht komt. NIEUWS S.V. „WORKUM”. Workum IIWoudsend I 52. aan te tonen, zullen op een dusdanige onop gesmukte wijze zeker ook weerklank gevonden hebben bij de leerlingen. De directeur, de heer Th, Breukelaar, kon met vreugde vaststellen, dat dit seizoen niet alleen door de leraren, de heren P. Vlieg en J. de Vries, maar ook door alle leerlingen hard en met veel ambities gewerkt is. Met een toepasselijk woord en welgemeende feli citaties werden daarna de diploma’s uit gereikt. Als vertegenwoordiger van de plaatselijke vereniging van timmerlieden verheugde de heer J. K. Beuker er zich over dat door deze cursus vakmensen gekweekt worden en om nu de ijver en animo tot het volgen van dit theo retische gedeelte te bevorderen, was een zaag beschikbaar gesteld voor de beste leerling; alzo mocht P. Bleeker deze aanmoedigingsprijs in ontvangst nemen. De heer S. W. de Boer meende namens de Vereniging „Plaatselijk Belang”, die zich bij dit vakonderwijs altijd geïnteresseerd voelt, ook de jonge leerlingen te moeten wijzen op de steeds meer gevraagde eisen van goed gefundeerde vakkennis en hij wist daarbij de juiste toon te treffen. Nadat burgemeester Russchen zich ook in die geest tot de vijf gediplomeerde leerlingen en hun toekomstige volgelingen gewend had, merkte spr. op dat de onverflauwde belang stelling voor deze Vaktekenschool sinds 1920 (behalve in de bezettingstijd toen het onmoge lijk was) het duidelijkste bewijs levert dat er aan dergelijk onderwijs is in onze krachtig argument zijn een ambachtsschool te het gemeentebestuur dan met de grootst mogelijke overtuiging hoopt te ijveren. De heer H. de Vries Wz. kon slechts spreken namens voorzitter en penningmeester van de plaatselijke schilders, omdat er verder geen leden meer zijn, maar voor de beste leerling in het schildersvak werd toch ter aanmoediging een prijsje beschikbaar gesteld: vorm en voorwaarden gaarne aan het bestuur en leraren overlatend. Spr. had uiteraard voor de tentoongestelde tekeningen veel be langstelling, maar persoonlijk zag hij liever dat dit meer op de praktijk ingesteld zou zijn, zoals dat vroeger onder leiding van de heer Huttinga gebeurde. Verondersteld werd dat aan laatstgenoemde door de Hindeloper leerlingen een voorbeeld was genomen wat betreft het bezoeken van de lessen, want de plichtsbetrachting die de Vaktekenschool van die zijde ondervonden heeft, mag eigenlijk nog wel even met bewon dering genoemd worden. Trouwens ook de heer E. Schaap, secretaris van de Vakteken school, kreeg voor z’n accuratesse en welwil lendheid, zowel van de directeur als van de voorzitter, complimenten om van te blozen. Summa summarum was men weer zeer tevreden over de gang van zaken bij de Vaktekenschool en was ’t alleen jammer, dat Paasmaandag Workum 2Scharnegoutum 1 IJ.V.C. 1Workum 3 Vertrek Jun. A Workum 2—O.N.S. 2 WORKUM. Rij de laatste, vorige week Za terdag te Heerenveen gehouden damwedstrijd om het persoonlijk kampioenschap van de Dambond Friesland, kwam onze stadgenoot de heer J. de Vries uit tegen A. Talsma van Rinsumageest. Talsma stond reeds aan kop van de ranglijst en had deze middag aan re mise genoeg om de titel in de wacht te slepen, wat ook de uitslag bleek te zijn. Onze plaats genoot bezette de 4e plaats met 2 punten achterstand. Punt 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aangaan van een overeen komst met A. van der Meulen, timmer man te Workum, inzake de overdracht van grond (met gedeelte timmerwerk plaats,) benodigd voor de aanleg van een straat van het Noord naar de Diepe Dolte. Mettertijd zal voor straataanleg in het verlengde van de Ferwoudsterweg o.m. nodig zijn het grootste deel van het erf van de heer A. van der Meulen met de daarop staande timmerwerkplaats. Een andere strook grond, groot 6.5 x 10 meter en de voormalige boerderij, die dan voor 1 Juli afgebroken moet zijn, wordt het eigendom van v.d. Meu len, die voorts een schadeloosstelling van f 1500 zal ontvangen. Aldus luidde het voor stel van B. en W. en als blijkt dat het zo naar genoegen van alle partijen geregeld is, kan de Raad na een enkele opmerking, met die overeenkomst instemmen. Punt 1. Verzoekschriften van J, Oosterbaan en E. Smid om tegemoetkoming in de reis- respectievelijk internaatskosten we gens het bezoeken door een van hun kin deren van de bijzondere school voor bui tengewoon lager onderwijs te Sneek. Uit het prae-advies blijkt dat de kosten voor de eerste adressant jaarlijks op ruim f 160 en voor de ander op f 450 i f 500 geschat kunnen worden. Gelet op de finan ciële draagkracht en vorige soortgelijke be slissingen stellen B. en W. voor een tegemoet koming te verlenen van 75 pCt. der ge maakte kosten, waartoe z.h.s. besloten. De heer Westendorp zegt waar het hier achterlijke kinderen betreft, zich geheel met B. en W. te kunnen verenigen. Spoedig neemt de druk op het doel gasten toe, en als de Woudsend-keeper goed gericht schot op zijn doel krijgt heeft hij de bal niet klemvast en is Wesselius er als de kippen bij om zijn club de leiding te geven. 10 minuten voor de rust vergroot Faber de voorsprong tot 20. Met deze stand wordt gedraaid. Ook na de rust is het Wor kum dat de toon aangeeft, en het wil Woudsend niet gelukken de verdediging der gastheren, waarin H. Boersma een goede partij speelt, te passeren. Dan wordt bij een aanval van Workum Boersma in het beruchte gebied gevloerd. Wesselius voltrekt het von nis. Even later voort de Workum-midvoor de score op tot 40, Huisman laat ook nog even zien is dat hij in staat is een doelpunt te maken 50. Dan komt het verdiende tegenpunt van Woudsend, al wordt dit dan ook door een der Workum-backs gescoord. Workum verzwakt dan schijnbaar, waardoor Woudsend meer in de aanval komt. Een goed doelpunt voor de gasten is hiervan het resultaat. De verdediging van Workum raakt blijkbaar uitgespeeld en er ontstaan meerdere malen gevaarlijke situaties voor het doel der thuisclub. Toch komen er, geen doelpunte.1 meer en heeft Workum deze wedstrijd ver diend gewonnen. Punt 3. Voorstel van Burgemeester houders tot het gelden voor het alarmeringssysteem Volgens een opgaaf van de Technische Diens der P.T.T. kan via de telefoonkabel een alarmeringsinstallatie aangebracht wor den, waarbij alleen het brandweerpersoneel en de politie wordt gewaarschuwd. Kosten per aansluiting f 30, jaarlijks abonnement f 19.20, dus voor 20 aansluitingen f 600 en voorts jaarlijks aan abonnementskosten f 384. Ook voor de burgerlijke verdediging (luchtbescher ming) wordt een dergelijke alarmering aanbe volen, waarbij de thans aanwezige sirene dan tevens dienst kan doen. De heer Westendorp noemt de aanleg niet duur, maar de abonnementskosten zijn hoog, welke ook de heer Haytema minder en alleen wanneer die niet te vermijden zijn, kan spr. er z’n stem aan geven. De heer Harkema vraagt dan ook of de sirene niet versterkt kan worden en nog liever twee sirenes bij plaatsen, bijv, op ’t Noord en Zuid, dan is men er met eenmaal kosten af, want het voorgestelde systeem is voor een plaats als Workum veel te kost baar en bovendien niet strikt noodzakelijk. De heer Bakker zou er prijs op stellen dat deze of andere mogelijkheden nog eens onder zocht werden, doch de heer de Boer is daaren tegen van oordeel dat aan een perfecte brand weer de meest ideale alarmering niet ontbre ken mag en daarom zou hij ook voor die uit gaven niet willen terugschrikken. De heer Haytema vraagt of de beslissing ook tot de volgende vergadering uitgesteld kan worden, want en ’t klonk nogal dub belzinnig ’t brandt nog niet. Bij de stemming bleek er juist een meer derheid te zijn voor uitstel. Voor stemden de heren, Haytema, Westendorp, van Ketelaar, Harkema en Bakker. Punt 4. Voorstel van de commissie voor de strafverordening tot wijz’ging van de Al gemene Politieverordening. Om het fietsen in het plantsoen en bescha digingen tegen te gaan wordt het volgende artikel 11a aan de politieverordening toege voegd: 1. Het is verboden in plantsoenen: zich buiten de aangelegde paden te bevinden; te fietsen of een voertuig in de zin van de wegenverkeerswet mede te nemen anders dan om dit in de daar voor bestemde bergplaats (rijwielblok- ken) te plaatsen; Kinderen beneden de 15 jarige leeftijd mogen zich niet in de plantsoenen be vinden, tenzij onder geleide van iemand die de leeftijd van 18 jaar heeft bereikt. Punt 5. Opnieuw stemmen over de voorstellen van de heer Harkema, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. a. In de ontwerp-begroting voor 1951 is voor aanvulling van de beplanting om het plantsoen en sportveld en het bij werken en afdekken met kalkgrit van de paden in het plantsoen op de kapi- taaldienst een uitgaaf van f 2120.— geraamd, af te schrijven in 10 jaar De heer Harkema heeft voorgesteld deze post met ruim f 1000.te ver lagen en het afdekken van de paden met kalkgrit achterwege te laten. Voor vernieuwing van het stek langs het gemeenteterrein is op de kapitaal- i 'nst voor 1951 een bedrag van f 700. uitgetrokken, af te schrijven in 10 jaar. De heer Harkema heeft voorgcsteld deze vernieuwing achterwege te laten en de post te schrappen, EERSTE KIEVITSEI IN FRIESLAND. Tijdens het bezoek van de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland aan ons stadje, kwam het bericht dat het eerste kievitsei in onze provincie is gevonden in de omgeving van Hardegarijp. Workum kwam dus bij dit eerste eitje ter sprake, temeer daar het ei gevonden is door een gemeentenaar van Tietjerksteradeel, waar burgemeester Mr. W. M. Oppedijk van Veen, voorheen alhier, de scepter zwaait. De Commissaris gaf op dracht dit te laten verzenden naar Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard, die dus voor z’n vertrek naar Zuid-Amerika een versterkende beet ontvangt van het product dat aan Frieslands aarde werd toevertrouwd.

Friso nl | 1951 | | pagina 1