lz. um s TAXI Nieuws- en Advertentieblad voor Workumen omliggende gemeenten R No. 13 TIJD VERDHIJ^'. 10 3 3 19 19 11 12 6 15 18 14 14 2 1 16 16 16 11 16 16 16 16 16 16 10 16 16 16 16 16 16 16 16 4 5 3 5 3 5 4 4 4 12 IJEME DE BOER 3 S.V.W.-AGENDA 16 16 Contracten volgens algem. regeling e 74ste Jaargang Zaterdag 31 Maart 1951 PREDIKBEURTEN 4.15 uur 6 persoons HET BESTUUR. PLAATSELIJK NIEUWS. schepje opleggen om te trachten iets beter resultaat te behalen. De uitslag S. de Vries. Mej. 18 I e |n i* k (Nadruk verboden). 1.45 uur 2.45 uur 4.30 uur lad sso- Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent élke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 rekening te houden en dus daarnaar de feesten te organiseren. Er wordt op een flinke opkomst gerekend. H ff 16 16 16 16 16 18 18 18 18 18 11 11 7 4 7 6 6 3 3 3 1 12 11 7 3 3 4 2 2 9 6 4 3 3 0 5 6 5 4 1 0 8 8 6 5 6 2 4 1 3 8 12 5 6 5 11 9 9 10 4 2 7 9 7 7 6 5 3 4 4 4 7 8 6 9 9 4 3 2 6 6 7 4 6 6 7 28 24 21 15 13 13 11 10 9 moet voor Verschtlnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 a Inzending van advertenties uiterlyk Donderd agsmorgens net rd 28 25 24 8 8 1 26 25 25 15 15 15 4 ske is ppe isse lent syn im- Dêr de ien 25 22 20 19 18 17 17 15 12 3 4 4 6 4 2 8 3 6 23 20 20 12 11 8 0 3 2 4 6 6 9 8 9 1 4 1 7 3 1 2 6 7 6 8 11 en be- ots- i jij I die iets aar ge- eht ge- ers WORKUM. Zondagmorgen werd bekend ge maakt dat Ds. G. Moen, directeur van de Doetinchemse stichtingen bedankt heeft voor van beroep in de a.s. vacature Ds. P. de Bruyn bij de Ned. Herv. gemeente alhier. nde z'n van de hoewel le klas F. Sjoerds D. Visser J. de Vries KI. Dijkstra R. Dijkstra D. Tjerkstra G. Dijkstra J. Welles J. Dijkstra Pzn 2e klas H. de Groot D. van der Meer 18 W. Schaafsma O. Dijkstra 18 18 M. van der Weide 18 D. J. Dijkstra Tj. Folkerts E. de Boer Sj. de Jong D. Kramer 8e klas Sj. Folkertsma H. Tjerkstra T. de Boer S. Wiersma D. Mulder G. Posthumus J. Nijenhuis Sj. Rekers A. Lageweg 4e klas S. Folkertsma S. Wouda M. Hiemstra D. Seekles P. Veldman H. Rekers J. Dijkstra J. Faber Tj. Dijkstra Jzn. 16 5e klas J. Schaafsma D. Tjerkstra AViaaonteatept'frfi-: W.~ per k&Wjaar per post f2.20 Heidenschap (Herv.) Voorm. 9.30 uur de heer W. Postma, Godsdienstonderwijzer. Nam. 1.30 uur ds P. de Bruyn. Ferwoude (Herv.i Voorm. 9 uur de heer Hannema van Leeuwarden. Gaast (Herv.) Geen dienst. Hindelopen [Herv Voorm. 9.30 uur en nam 2 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) Voorm.930uurdsL Laurense. [Geref.] Voorm 9.30 uur Leesdienst. Nam. 2 uur ds B. Smilde van Oudega. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur ds J. Brouwer. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds R. Hofman, Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 30 uur ds B. J. Rietnersma van Staveren. 'sAv. 7.30 uur ds J. Brouwer van Koudum Jeugd dienst. Warns (Herv.) Voorm. 9 en nam. 1.30 uur ds A. J. Oostenrijk. (H.A. en Dankz. H. A.) Staveren (Herv.) Voorm 9.30 uur de heer R. Jellema van Molkwerum. Nam. 2 uur ds B. J. Rietnersma. dan naar Noord A 47 - Telef. 138 Ookverhuur zonder chauffeur „Gekkepraet”. Donderdag 22 Maart slaagden in Gro ningen voor het examen typen de dames: S. de Boer, Workum en A. Hendriks, Mol kwerum, de heren F. Groen en C. Hunia uit Workum, S. Wouda en G. de Graaf uit Sta veren: allen opgeleid door de heer H. Mulder te Workum. Simavi-Coilecte. Een dezer dagen kloppen de Simavi- collectanten weer by ons aan de deur. Beter kunnen wij zeggen: aan de deur van ons hart! Want Simavi doet telken jare een beroep op het hart van ons volk. Simavi's werk is im mers identiek met naastenliefde en barmhartigheid. Jarenlang beijvert deze Vereniging zich nu reeds, om het onmenselijk lijden van de inwoners der Tropen- landen te helpen lenigen. En duizen den melaatsen, framboesia-lijders, ma- laria-patiënten hebben aan de ver strekte medische hulp hun leven te danken. Dit jaar tracht Simavi in het bi- zonder de onmenselijke medische nood van Suriname en Nieuw Guinee te lenigen. In deze landen moet nog zo ongeveer alles gedaan worden op het terrein van de volksgezondheid. De giftige tropische ziekten heersen daar nog onbeperkt en bijna onbe streden. Met grote aandrang doet Simavi liavendheid te zetten. Ons Comité nodigt de burgerij dringend uit, om zich bij de komende collecte niet onbetuigd te laten en diep in de beurs te tasten. Ontelbare mannen, vrouwen en kinderen strek ken hun handen in bange nood naar ons uit Het Simavi-Comité, Mevr. Russchen Niemantsverdriet Dr. Noordhoff Dr. Mulder D. de Vries, Heidenschap dan ook een hartstochtelijk beroep op ons volk, om de schouders onder dit onbaatzuchtige werk van mens- de toezegging Competitie Damclub O. G. Workum. Vrijdag 16 Maart was de laatste clubavond en werd de onderlinge competitie afgesloten. Er is weer met animo gespeeld en als kampioen 1950—1951 heeft zich deze keer aangemeld F. Sjoerds die met 28 punten op de eerste plaats beslag wist te leggen. Tweede werd D. Visser. Onze kampioen van vorige jaren J. de Vries moest deze keer met de 3e plaats genoegen nemen en hij zal volgend jaar er wel een INGEZONDEN. Oranje - Vereniging. Ieder leze dit artikel, dat slechts kort zal zijn. In de laatste Bestuursvergadering meende men een ultimatum te moeten stellen; vandaar de ietwat eigen aardige advertentie in dit blad. Over gebrek aan belangstelling, Fryske Brief 202. As de minsken it oer Piter hawwe, sizze hja oarnaris: Dy fint is net wiis; hy h*t se alle flif net byelkoar; dy fint is gek ensfh. Mar ik dy ’t him like goed kin as hwa dan ek, doar dat fan him net sizze. Wis ik jow grif ta dat er hwat oars as oars is. It is nou ienkear hwat in ütrinder. Doch dat er net wiis wêze soe, né dat ünderskriuw ik net. Ik leau earder dat er in skoan forstan bat en de dingen goed en skerp sjocht.Allinnehy bislacht alles mei de gek. It is altyd like healwiis hwat er seit. En as er sa foar in inkelde kear alris earnstich is, nou dan kin men mar op tellen passe, hwant dan is er grif dwaende jin foar de kroade to riden. Noch net sa malle lang lyn stiene wy mei in hiele ploech by’noar. It praet kaem op in sprekker, der ’t in stikmanich fan it omsteand laech hinne west hiene. Lytse Jelle joech der heech fan op. Neffens him hie hy noch nea sa’n béste sprekker heart. En hy frege Piter, dy ’t der ek hinne west hie, hwat seistü Piter? Nou dy joech fuort daliks ta, dat it wol hwat bisünders wie. „En stil yn ’e seal. Stil” sei er. „Né, dat is nou earlik wier, mar men koe in spjelde op ’e groun lizzen sjen.” Sa sahwat is 't nou altyd mei him. Foar in deimanich wie er hwer tige oan ’t forhael. Hy hie ‘t heechste wurd. Ik tocht al by my seis, it sil aenst wol hwer mal ütpakke. Nou yn ‘t earst, ja doe sei er dingen dy ‘t wol aerdich raek wiene, mar it duorre net sa lang of ja hear. Lit ik Piter syn forhael hjir mar oer briefkje. Ik lit him dos oan ‘t wurd. „It is al binaud minsken sa djür as alles doehs wurdt. Der is gjin riedens ein ta. Ik bin nedich oan in pak ta, mar it sil wol oergean. En kom ris om ünderguod of skuon. Ja neam mar op, men kin neat mear bikomme. Om fan de itensspullen noch mar net ienris to praten. Alles slacht silver mei de dei op. De süker; it brea; it fet; de büter, slim is ‘t De froulju hawwe it tsjintwurdich ek lang net maklik om sa'n bytsje roun to kommen. Der hawwe jim nou myn wiif, hja hat noch béste eagen, mar as hja brea smarre moat, s<-t hja de bril der by op. Earlik wier. Ik haw der juster- joun mei stüdzje nei sitten to sjen. Hja skraebet wit hoe lang op in stik bole om. Dan bliuwe der like folie krommels oan 't més hingjen as der büter óf gien is. En as wy tsiis op iten krije, nou dat is alhielendal in for- toaning. Dan moatte earst de doarren en finsters ta, oars is hja bang dat it der óf wamt. Ja it is my hwat to sizzen minsken. Wy dy 't hjir libje yn in lan fan molke, büter en tsiis, moatte ta mei in skraebseltsje margerine. Seis in bulte boereminsken moatte der oer to set, om ‘t har eigen büter to djür is. Hwat al in nüver spultsje op ‘e wrald. Stjüre wy der skippen op üt om wal- fisken to fangen. Hwant hwat de molke is foar üs béste büter is de walfisk foar de margerine. Mar hwat ik my mar net bigripe kin is, hwerom men sa’n ein üt ’e reek moat om dat soarte fisk to fangen. Kin men dat net wat tichter by rédde Ik soe sizze, yn Warkum hat men nou de greatste bargemesterij fan it lün. Hwerom soene wy it ek net my walfisken prebearje? Yn it liselmar is romte by de bult. En it leit moai ticht by honk. Lit nou de Willem Barendsz. ris in stikmanich lytse fiskjes meinimme. Soene dy yn it liselmar net dije wolle? Is de snoekbears en de iel hjir net sa fet as modder? Myn kop er óf dat it mei de walfisken ek sa gean sil. En dan op it Kaeidykje in traenfebryk bouwe. Ei jonge ja, hat Warkum der wer in nije industrie by. Snijt it mes fan twa kanten”. Sa sei Piter. Mar de oaren dy 't der by stiene seinen: En omdat it noch altyd sa is, dat de measte stimmen jildè, sil it wol sa wêze. FRISO. jeugd, alsof deze eerst gister ware beleefd. Kinderen zijn nog kwistig op hun tijd; ze willen zodra mogelijk „groot worden. Maar bij het klimmen van de jaren worden we zuinig op de ons toegemeten portie, die beden kelijk afneemt. Maar nu zijn er mensen, die dit alles niet snel genoeg gaat. De tijd valt hun lang. Ze zinnen op midde len om hem te verdrijven De tijd is hun te veel. Dit woord „veel zit in „vervelen". Ze vervelen zich. Ze zoeken tijdverdrijf. Wij kunnen ons zoiets voorstellen in de nacht, bij mensen die aan sla peloosheid lijden. Dan gaan de uren tergend langzaam vooi bij. De patiënt gaat tellen; geeft zich raadseltjes op, begint met onnozele spelletjes. Ge lukkig, alweer een uur om! Maar overdag? In het volle leven? Bij gezonde mensen? Heeft dAAr tijd verdr ijfzin Is het daar geen roeke loze bezigheid, als men denkt aan alles wat nog gedaan eu bedacht moet worden in dat steeds maar af brokkelende getalletje jaren Is het geen hoon jegens de velerlei belan gen en interessen waaraan het nor male leven zo rijk kan zijn? Is het geen ondank jegens de goede gever die een schat in huis brengt? Welke waanzinnige smijt deze schat weer het huis uit en verdiyft de tijd, die hij zo nodig heeft; de tijd, die ons in dit ogenblik wordt toegereikt en die nooit, nooit weerom komt? H. G. CANNEGIETER 1 3 2 6 9 2 11 2 11 1 15 16 13 16 12 Tj. Dijkstra Dzn 16 10 J. Steiginga S. Couperus L. de Jong G. E. de Boer R. Kolthof Tj. Dijkstra Gzn 16 31 Maart Balk 1—Workum 1 Vertrek 3.15 uur Jun. A Workum 1—Froonacker 1 Workum 3—Froonacker 1 Workum 2—D.W.P. 1 Workum 2—D.W.P. 1 Jun. A 6.15 uur Uitslag verloting K.N.G.V. vanaf Zaterdag bij Fré de Boer. Een afschuwelijk en tegenstrijdig ventig, tachtig jaar gebleven Ja, de woord! Wij verdrijven wat ons vij- honderdjarigen vertellen over hun andig is, waarvan wij last hebben en wat ons hindert. De inbreker in ons huis, de ravottende hond in de tuin, schadelijke insecten, de rook uiteen niet-trekkende schoorsteen. Maar waarom verdrijven wij de tijd, die toch ons kostbaarst bezit vormt Waarom verdrijven wij hetgeen de eerste voorwaarde is voor ons leven Afschuwelijk het is alsof wij onze moeder of onze beminde het huis uitjagen alsof wij ons liefste kind de straat op sturen. Tegenstrijdig ook: want wat wordt luisterijker vereerd dan de tijdAls een grijs aard of een oud besje ergens de honderste verjaardag viert, komt de burgemeester feliciteren en de com missaris der koningin stuurt een ge lukstelegram. Van de kerktoren wap pert de vlag. Die oude stakker heeft nooit eerder de aandacht getrokken vanwege de een of andere bijzondere presatie; de hulde betreft uitslui tend het groot aantal jaren, dat hij het voorrecht heelt gehad te mogen leven. Het is een hulde aan de tijd, dit kostbare bezit. Wy willen gaarne allen nog wat blyven leven, want er is nog zoveel dat wy hebben te doen. Er staat nog een lange lijstop ons programma van dingen waaraan wij uit gebrek aan tijd nog niet zijn toegekomen. Wees welkom dus, tijd We hebben U nodig We komen U te kort. „Nog vele jaren!” wensen we elkaar op een verjaardag toe. Hoe gauw vliegen die „vele jaren” voorbij! Een dag, een week, een muana is zó om. Het gaat veel te schielijk. Waar zijn onze zestig, ze* van de klassen is als volgt: gesp. gew. gel verl pnt 16 16 16 16 16 16 16 evenals de houding en het standpunt van deze of gene bevolkingsgroep, de volle aan dacht. Algemeen is er meer belangstelling en meeleven voor de ouden van dagen te consta teren, waarvan o.m. kunnen getuigen de jaarlijkse autotochten, die alom georgani seerd worden. Doch wat het pensioen betreft, de verzekeringsgedachte plaats maken de verzorgingsgedachte en dat is de taak van onze bond. Een premievrij bodem- pensioen voor elke Nederlander, waarvoor ieder via z’n belastingbiljet naar draagkracht bijdraagt! Voor uitvoering van allerlei ver zekeringswetten en -bepalingen zou immers weer een leger ambtenaren nodig zijn. Aan politiek doet de Bond voor Staatspen sionnering niet en daartoe is ze ook niet te bewegen, want een partij die in de Tweede Kamer uitsluitend en alleen voor premievrij Staatspensioen strijdt, zou hoe belangrijk haar doel ook mag zijn, nog heel wat gewichtiger vraagstukken voorbijzien. Daarom treft men onder haar leden, mensen van allerlei rich ting en overtuiging, die speciaal wat de ouder domsverzorging betreft, schouder aan schou der staan en hoe meer er zich nu voor een premievrij staatspensioen gaan uitspreken, hoe groter de kans wordt dat de door de Bond aangegeven richtlijnen gevolgd zullen worden, dagen, tot het Aan de ambachtsschool te Sneek werd o.a. aan de volgende stadgenoten het eind- getuigschrift uitgereikt. Smeden machine-bankwerken: W. Jaarsma en D. Roelofs. Electrotechniek: J. Hiemstra en W. de Vries. Timmeren: J. Sipkema en Meubelmaken: W. Flapper. wat het lidmaatschap betreft, heeft het Bestuur geen klagen. Integendeel, vrijwel iedere Workumer, zowel in als buiten de stad heeft zich aange sloten en de contributie betaald. Maar over de wijze van organisatie der feesten is wel eens critiek. En wat wil nu het Bestuur? Wel in de eerste plaats: bezoekt de ledenver gadering welke slechts eenmaal in het jaar gehouden wordt. Dan zal het mogelijk zijn plannen te beramen. U als ouders wilt toch dat de kinde ren Koninginnefeéstvieren? Vergeet niet dat Workum geen Oranje-comitd heeft, doch een Orecnje-vereniging Het Bestuur zal trachten zoveel j mogelijk met de wensen der leden EERSTE KIEVITSEI. Donderdagmiddag 22 Maart werd in 't Heidenschap door de 12-jarige Wypke Schaaf sma het eerste kievitsei in de gemeente Wor kum gevonden, dat dezelfde avond nog aan onze burgemeester werd aangeboden. Inmiddels zijn ons nog enkele vondsten gemeld, maar hiervan zou niet het aantal, doch alleen de leeftijd van de gelukkige zoe kers iets bijzonders kunnen zijn. De jeugd toont zich dus goede leerlingen en kan wan neer het haar zint, zelf wel een lesje geven in volharding; door minder geduldigen ook wel stom geluk genoemd. DE JONGEREIN. 22 Maart. Hedenavond kwam de Jonger- ein in vergadering bijeen in Hotel „De Wijn berg” onder voorzitterschap van de heer J. Vaartjes. Na het welkom werden de notulen vast gesteld en volgde het verslag van de algemene vergadering van de Jongerein te L’warden. De heer S. de Witte, die hiervan rapport uit bracht, gaf een duidelijk beeld wat er zo al ter tafel gekomen was. Als spreker voor deze avond was de heer H. Kingma van Bolsward overgekomen om het onderwerp: „het ontstaan der betalings middelen” te behandelen. Spr. schilderde de toestanden van eeuwen terug, toen er nog geen geldwaarde in de wereld was, maar men door middel van ruilhandel goederen omzette. Dit was niet een toestand die gehandhaafd kon worden en daarom zocht men naar een beier middel. Verschillende metalen werden geprobeerd, maar tenslotte werd de geldwaar de bij de Bank vastgelegd en werd ook papi rgeld in omloop gebracht, dat gedekt werd door het aanwezige goud. Door de oor log is er veel meer papiergeld gemaakt dan er goud aanwezig is, met als gevolg dat onze geldpo itie niet zo’n beste klank meer heeft in de wereld, iets wat we elke dag kunnen ervaren. Versobering moet er dan ook komen, maar dan bij de top beginnen. Over dit onderwerp kwamen de tongen nog al even los en toen er niets meer was voor de rondvraag, sloot de voorzitter deze ge zellige vergadering, waar slechts de helft van het aantal leden aanwezig was. BOND VOOR STAATSPENSIONNERING. Als gevolg van een deze winter door de afd. Hindelopen can de Bond voor Staatspen- sionuering aangeboden propaganda-toneel- avond, was een commissie voor ledenwerving gevormd en dank zij haar activiteit telt nu de afd. Workum haar leden al bij honderdtal len, waarvan er bij de vorige week in lokaal Rehoboth gehouden bijeenkomst slechts enke le tientallen aanwezig waren. Die avond was eigenlijk te beschouwen als de heroprichting can de afd. Workum, want het definitieve be stuur zou meteen gekozen worden en men zou dan horen wat er nu verder gedaan kon worden. Daartoe was de gewestelijke secreta ris, de heer T. A. de Jong van Sexbierum overgekomenen deze meende dat men met een gezellige praatavond het best tot het doel van deze avond zou komen. Verschillende kanten van het pensioen» vraagstuk werden bezien en de overwegingen, die men daarbij kon laten gelden, hadden Zondag 1 April 1951 Workum (R. K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 en 10.30 uur ds P. de Bruyn, ’s Av. 7.30 uur ds H. Altena van Hindelopen. (Doopsgez.) 'sAv. 7.30 uur ds R. Hofman. (Geref.) Voorm. 9 en nam. 2 uur ds E. Verburg. (Bapt.i Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. ’s Avonds 8 uur Jeugd. Woensdagavond 8 uur Bijbellezing en Bidstond. tot heil van onze ouden van welzijn van ons gehele volk. Enkele vragen waren in de loop besprekingen reeds beantwoord en verschillende pensioenregelingen niet zó zijn als velen die wensen, zou afschaffing daarvan onder de huidige omstandigheden een stap achteruit zijn. Juist daarom is vooral nu het werk van de Bond voor Staatspensionnering van zoveel belang en hoe krachtiger zij zich laat horen, des te groter invloed zal ze heb ben op de verdere ontwikkeling van deze menswaardige verzorgingsgedachte inplaats van een ingewikkeld willekeurig verzekerings systeem. Voor plaatselijke propaganda werd geadvi seerd in de a.s. herfst een film- of toneel avond te beleggen. Het maandelijkse orgaan wordt voortaan aan elk gezin dat lid is, toegezonden en voor verspreiding onder ken nissen en adspirantleden is regelmatig een beperkt aantal nummers beschikbaar. Met de bestuursverkiezing waren wel enkele moeilijkheden te voorzien, want natuurlijk meent de een al geldiger redenen te hebben dan de ander om zich terug te trekken. Liefst had men de verschillende richtingen in het bestuur vertegenwoordigd willen zien, maar de aanwezige katholieke leden gunden elkaar de eer, doch wensten die niet voor zichzelf te aanvaarden en zo waren er nog enkele. De stemmingen hadden tenslotte tot resultaat dat in het bestuur zitting kregen de heren D. Smid, Th. de Boer, S. Sj. Vlas, Tj. Bouwman en S. K. de Boer die de functies onderling zullen verdelen en een concept- reglementje gaan samenstellen. In de loop van dit jaar hopen ze nog wel eens van zich te laten horen en natuurlijk zullen ze intussen iedere belangstellende graag van advies dienen enals lid noteren. De heer T. A. de Jong, die op een vlotte, gemoedelijke wijze deze avond leidde, heeft zich als oud-Workumer zeker verheugd over het enthousiasme, waarmee de propaganda- commissie haar voorbereidend werk had ver richt, waardoor de heroprichting van de afd. Workum mogelijk was geworden en het aantal strijders voor Staatspensioen versterkt werd, ja nog steeds zal toenemen. De ouderdomsver zorging raakt immers ieder en niet in het minst de kleine zelfstandigen, waarmee Wor kum zo rijk gezegend is. Inderdaad gezegend, want deze nijvere bevolkingsgroep, die het vee’al zwaar te verantwoorden heeft, verdient als schakel tussen de grootbedrijven en consu menten zeker meer waardering. Bovendien kan het ideaal van onze Bond dóór iedere Nederlander ongeacht z’n kerkelijke of poli tieke richting, onderschreven worden. Dit mag genoegzaam bekend geacht worden, maar laat men er evenzeer van doordrongen zijn <lat de kracht, die er uitgaat van een groot aantal leden, nodig is om die voorzieningen te treffen, die niet de verzekering maar rechtvaardigheid als hoogste eis stellen. Met een woord van dank voor de gezellige, met aandacht gevolgde besprekingen werd eze oprichtingsvergadering gesloten. Het aan deel dat de heer de Jong in dit alles heeft gehad, zal de nieuwe secretaris wel met dikke letters in z’n notulen aantekenen.

Friso nl | 1951 | | pagina 1