TAXI dan naar IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 I N Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Plaatselijke Prijzencommissie Wijziging Politieverordening. Aangifte van verhuizingen Herdenking Gevallenen. I Zaterdag 28 April 1951 No. 17 74ste Jaargang 2 uur 5 uur 5 uur 1. 2. 6 persoons FRISO. 5.30 uur 6.45 uur Inzending van advertenties uiterljjk Donderd agsmorgens Verschenk eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Ba te Workum Tel. 45 Postrekening 82250 P- S- Ook verhuur zonder chauffeur Zie clubkastje. Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bekend, dat de plaatselijke Prijzencommissie alsvolgt ia samengesteld: S. Brouwer, voorzitter, M. Vrij, se cretaris, Mevr. Jonkman—Wiersma, Mevr, van der Meer—Vellinga, G. Bakker, N. B. Boekema, B. Jongstra en S. de Vries. De commissie houdt eens per maand zitting. Eventuele klachten kunnen bij de secretaris of een der andere leden worden inge diend. Men zie ook een in dit blad voor komend bericht. Workum, 25 April 1951. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie vanaf heden gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing is neder- gelegd- een besluit van de Raad dier gemeente dd. 21 Maart 1951, no. 16 tot wijziging der Algemene Politie verordening, waarbij aan die veror- Fryske Brief 206. It is net om hwat to sizzen, mar wolle jimme nou wol leauwe, dat ik silver ünwennich yn myn eigen hhs bin, de léste deimanich. Gjin plakje der 't men jin nou ris in eagenblik rêstich deljaen kin Alles fan ‘t plak en Onderst boppest. Foai, foai, hwat is my dat hwat. Ik wit net mear hwa ’t it wie, dy ’t it hüshimmeljen „froulju’s üngetiid" neamde, mar it hat er in bulte fan. Yn de measte gefallen, sa lyk as hjoed ek wer, nou ’t it sintsje sa hearlik skynt, is der gjin iens bihoarlik tiid om to iten. Jeije, fleane en drave de hiele dei troch. Lit stean dat ik nou gele- genheit krij om lyk as eltse wike, in wurdmanich to skriuwen. Ik haw in man kinnen, dy hie in fekke fan in wiif. En yn de hüs- himm’lerstiid, wie der alhielendal gjin l&n mei ’t minske to bisilen. It wie wol sa slim, dat hy mei de krAnte nei ’t[nou ja it plak der ’t wy dan sa allegeare wol ris hinne moatte], gie. Der siet er in skoftke rêstich en koe er alteast de krante bihoarlik léze. Sa mal is ’t hjir by üs net hear. O guont né. Mar om nou to sizzen dat ik op myn gemak skriuwe kin, né dat kin ik net. Derom moat ik der mar hwat fan meitsje en net to folie tiid forgrieme. Nou treft it bysünder dat ik noch hwat êfter ‘e h&n ha. Dat wol sizze, dat ik hjir noch sa’n aide brief lizzen ha. It is net de earste kear dat dy Onder de eagen fan de Friso lêzers komt. In fyftich jier lyn, yn de Friso fan 13 Febr. 1901, is deselde brief ek oernommen wurden. Mar om 't der noch altyd mear minsken binne, Onder ’e fyftich as der boppe, is dit aide nijs foar de measten dos nij. Litte wy it hiele spul dos mar oernimme sa ‘t it der doe ynstie. Ik leau wol dat der foar dit soarte brieven bilangstelling bistiet. Och ja it is ek aerdich om ris to lézen hwat de minsken elkoar sa’n 250 jier lyn, to skriuwen hiene. I Burgemeester en Wethouders van WORKUM vestigen nogmaals de aan dacht van belanghebbenden op de verplichting om van elke verhuizing, zowel binnen als buiten de gemeente ten spoedigste aangifte te doen ter gemeente-secretarie. Voor een meer uitvoerige bekend making wordt verwezen naar het publicatie-kastje aan ’t Waaggebouw. Voor het doen van aangiften of aanmeldingen wordt iedere dag ter secretarie gelegenheid gegeven van ’s morgens 9 tot 12.30 uur. Workum, 25 April 1951. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT. dening een nieuw artikel 11a is toe gevoegd, luidende als volgt: Artikel 11a. Het is verboden in plantsoenen: a. zich buiten de aangelegde paden te bevinden; b. te fietsen of een voertuig in de zin van de wegenverkeers wet mede te nemen anders dan om dit in de daarvoor be stemde bergplaats (rij wielblokken) te plaatsen; Kinderen beneden de 15-jarige leeftijd mogen zich niet in de plantsoenen bevindeh, tenzij onder geleide van iemand die de leef tijd van 18 jaar heeft bereikt. Workum, 26 April 1951. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. De Burgemeester van WORKUM maakt bekend, dat op Vrijdag 4 Mei a.s., des avonds 8 uur, op de Nieuwe Begraafplaats, bij de graven van de geallieerde vliegers een korte her- denkingssamenkomst zal worden ge houden. Een ieder wordt verzocht van des avonds 6 uur af de vlag halfstok te hangen en deel te nemen aan de „stille optocht" naar de begraafplaats, welke om kwart voor acht op de Markt zal aanvangen. Aan het hoofd van de stoet stelt zich het gemeentebestuur en de ge meenteraad op; verder kenne deze stille optocht rang noch stand. Men wordt verzocht zich bij de aanvang en niet onderweg bij deze optocht aan te sluiten. Om 8 uur zal, na kranslegging, 2 minuten stilte in acht worden ge nomen, waarna door een der geeste lijke leiders het „Onze Vader" zal worden uitgesproken. De terugtocht vinde ordelijk en in volkomen stilte plaats. Op Zaterdag 5 Mei a.s. zal des morgens van 10.55—11.00 uur de toren klok worden geluid, waarna 1 minuut stilte in acht zal worden genomen. Op aller medewerking tot het in acht nemen van de stilte op Vrijdag avond en Zaterdagmorgen en tot een waardige herdenking doe ik hierbij een beroep. Workum, 26 April 1951. De Burgemeester van Workum J. RUSSCHEN. AboaBftflieataprfiöf 2per halfjaar per post f2.20 S.V.W.-AGENDA Workum 1—Fries elftal 4 uur Donateurs en leden geen vrye toegang le klas A Workum 2Scharnegoutum 1 2e klas A IJ.V.C. 1—Workum 3 Jun. A afd. B Black Boys 2—Workum 2 Jun. B afd. A Workum 3—Oeverzw. 2 Workum 4—Oeverzw. 3 Met nadruk wordt er op gewezen, dat de OFFICIËLE MEDEDELINGEN V, se PLAATSELIJK NIEUWS. Ie en rs ir .O ver- weer- vorig jaar wi BURGERLIJKE STAND. is welk be- bij Easlersé 1. Door O te ir te 8 Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Prijsopdrijvings- vormingsbesluit MAANDAG 30 APRIL KONINGINNEFEEST. 'g ar de gs ’g in en ’P ds n- en 5 d. au de d, re ‘g jr le n. le m ti de ld n. en na mens dier druk bezig RIS Op onze lessen volgende week HAAK-IN buacollecte. gulden afgedragen kon worden, van drag in ’t Anthonie van Leeuwenhoeck-In- stituut te Amsterdam het reeds begonnen werk voortgezet en uitgebreid kon worden. Zowel voor overheid als particulier initiatief is hier een taak. Er most vooral onderscheid worden gemaakt tussen de Stichting „Koningin Wil- helminaFonds” en de gelijknamige vereniging, want deze laatste is het propaganda-orgaan en Een vaste bron nodig, zodat er Augustus een Wat Dirk aan zijn Grietje schrijft. Onder de archiefstukken van het burgerweeshuis alhier vond ik bijgaande brief. De voogden, welwillend als zij zijn, hadden geen bezwaar hem onder de ogen van het publiek te brengen. In de aanhfcf mist een gedeelte de puntjes vuile men zelf in. WORKUM. T. H. SIEMELINK. Gemeente Workum. vanaf 18 t.e.m. 25 April 1951. Geboren: Hielke Lolke zv Rijk van Huis stede en Ester IJlstra te Ede (geb. te Wor kum). Henderica dv Harmen van Dijk en Teitje Boersma. Pietje Geertje dv Anne Ger- hen Zijlstra en Johanna Londema. leke Douwina dv Simon Sjoerd Vlas en Jong. Folkert Sjoerd zv Lambcrtus Fran- ciscus Jellesma en Catharina Boudina Muller. Cornells zv Jan Oosterdijk en Klaasje Ruiter. Gehuwd: Klaas Boonstra, 26 jr en Harmke Vaartjes, 22 jr beiden t# Workum. Overleden i Geen. Met nadruk wil ik er op wijzen, dat de weg naar de begraafplaatsen terug te voet en in volkomen stil zwijgen dient te worden afgelegd. van ul. bruidegom DARCK IMES sleght toe met die fraghten nae Koningsbergen toe gaen soodat lek genootsaeckt staet maeck om den 13 Julij hier weer klaer toe weesen heijt toe zeijlen die ons godt verleent, want lek buijten mijn schad, want het is hier in die slimps mijn lieve bruijt grietie Sioerdts. Laet In ’t voorjaar, wanneer in huis tuur alles van vernieuwing spreekt, (vooral de vrouwelijke) en zijn, dan vliegen de dagen om en is het eind April voor men er erg in heeft. Het bestuur van de Oranjevereniging was dan ook meer geneigd om het Koninginnefeest uit te stellen, maar dat zou vooral voor de kinderen van de Chr. Bewaarschool, die al druk aan ’t liedjes leren waren en geheel op feest gere kend hadden, een teleurstelling wezen. Mocht de Oranjevereniging aan haar uitstel vast houden, dan zou de Bewaarschooljeugd toch een kleine tractatie ontvangen, bij slecht weer in school en anders ten huize van een milde gever, aldus werd ons in vertrouwen meege deeld. Doch er gingen nog andere stemmen op om het feest toch nog op 30 Apri '1 te laten door gaan, zoals op de onlangs gehouden ledenver gadering was besloten, ’t Is kort dag en er valt deze week nog wel heel wat te regelen, maar als de N.S. zich met de 3 V’s van Veilig, Vlug, Voordelig durft te sieren, dan mag de Oranjevereniging zich eensgelijks met Vlug, Voortvarend, Verrassend aandienen. Het programma van Zanghulde, Kinder- en Volksspelen, Vlieger- en Voetbalwedstrijd is altijd wel zo aantrekkelijk geweest, dat we een gezellig, eensgezind feest kunnen vieren. Vooral de jeugd heeft plezier en dan genieten de ouderen vanzelf mee. Het verzoek om te vlaggen is nauwelijks nodig en aller medewerking wordt ook verder ten zeerste op prijs gesteld, leke de 1 lijnen I meer ARJOS. 21 April. Gisteravond kwamen de leden leden van de Anti Revolutionaire Jongeren organisatie in vergadering bijeen en werd be sproken het gezag dat er in de wereld is. Naar aanleiding van Rom. 13 werd uiteenge zet waarom het gezag dienares van God moet zijn. Op de boeiende inleiding volgde een algemene bespreking waarin verschil lende onderdelen werden besproken. Na de pauze bepaalde men zich bij de belangrijkste gebeurtenissen van de maand. Natuurlijk kwam het nieuwe kabinet en de brandpunten van het wereldgebeuren ter sprake. Een collecte voor de Haak-in bracht ruim f 26.op. PLAATSELIJKE PRIJZENCOMMISSIE. van de Stichting. Verschillende namen van prominente doktoren werden genoemd, als ook cijfers over ziekte-gevallen en jaarlijkse kos ten. Het Therapeutisch Instituut te Rotterdam en verscheidene andere inrichtingen moeten beslist binnenkort vernieuwd of uitgebreid worden. Langzamerhand zal er over het gehele land een complex van consultatiebureaux ont staan, opdat mettertijd een periodieke con trole mogelijk zal zijn. Immers een tijdig onderkennen van de ziekteverschijnselen is een eerste vereiste, want dan kan nog een vol komen genezing bereikt worden. Aldus kunnen de antwoorden samengevat worden, die de spreker en Dr. Noordhoff op enkele vragen gaven. Werkterrein van de plaatselijke afdeling, ledental, hulp aan onbe middelde patiënten, radiumbehandeling en -smokkelen kwamen daarbij ter sprake en elk kreeg wel ongeveer te horen wat hij of zij wenste te weten. Het comité verklaarde zichzelf diligent met het voorbereidende werk en hoopt wanneer WORKUM. De beroepen Ned. Herv. predi kanten Ds. D. J. Spaling Dzn. te Noordwij- kerhout en Ds. J. E. Beker te Voorhout, die nu dus vrij dicht bij elkaar wonen, zullen straks naastelkaar dezelfde gemeente dienen, daar ze hun beroep naar Workum beide hebben aangenomen. Geslaagd voor het eind-diploma 4-jarige R.K. Landbouwschool te Bolsward onze plaats genoten Haye Westendorp, Heidenschap en Gregorius Kete’aar, Nljhuizum. Voor het eindexamen van de Chr. Lagere 'Landbouwschool te SnecV slaagden o.a. onze plaatsgenoten Wiebe Bakker en Tjerk de Zwart. ZILVEREN JUBILEUM. Op Dinsdag 1 Mei zal het 25 jaar ge leden zijn dat de heer Sj. de Jong als eerste botermaker in dienst trad bij de N. V. v.h. Tjebbes Co. te Workum, waar hij in dezelfde functie nu een kwart eeuw tot volle tevredenheid van de Directie werkzaam zal zijn geweest. Wat een feestelijke herdenking en een felicitatie waard is. KONINGIN WILHELMINA FONDS. 18 April. In het kerkgebouw Beth-El van de Baptisten Gemeente alhier, sprak Bur gemeester Russchen hedenavond tot een 30-tal genodigden een woord van welkom en van verklaring hoe deze bijeenkomst tot stand was gekomen. Aanleiding was een onlangs ont vangen verzoek van de Vereniging „Koningin Wilhelmina Fonds” om medewerking voor de totstandkoming van een plaatselijke afdeling of althans om de kankerbestrijding in het middelpunt van de belangstelling te brengen. Door het gevormde comité, bestaande uit de burgemeester, de beide wethouders, de ge meentesecretaris, Dr. Noordhoff, Ds. Fabrie en J. J. Flapper was besloten dat ieder een viertal personen op deze bijeenkomst zou uit nodigen en allen bleken aan die oproep ge hoor te hebben gegeven. Het deed spreker genoegen dat ook de Heidenschapsters ver tegenwoordigd waren, maar op de verdere ver onderstellingen bleken zij in slagvaardigheid niet voor de „stêdtsjes” onder te doen. Hierna kreeg de heer Hidma van Amster dam het woord, die allereerst opmerkte dat de belangstelling voor de kankerbestrijding overal groeiende is waar OPBRENGST VERKOOPAVOND. De op 11 April jl. in de Doopsgezinde kerk gehouden verkoopavond, gearrangeerd door de Doopgez. Zusterkring alhier, heeft netto f 254.80 opgebracht, welk bedrag be stemd zal worden voor het opknappen van de consistoriekamer. voor en zeker ook in Workum. een zeer behoorlijke col lecte, die f 310.67 opbracht, immers wel op ijst, terwijl toen ook reeds door de ge meenteraad de gevraagde bijdrage van een halve cent per inwoner toegekend werd. Die steun van de overheid is juist moreel ook van zoveel betekenis. Aanleiding tot de oprichting van het Koningin Wilhelmina Fonds in de huidige vorm is geweest dat bij de viering van het gouden regeringsjubileum aan de Koningin een passend geschenk zou worden aangeboden. Het uitvoerend comité heeft onder leiding van de bekende Amsterdamse Burge meester d’Ailly aan collectes toen 1.200.000 gulden opgebracht en de verkoop van insignes leverde f 1.100.000 op, zodat na aftrek van de Zaterdag a.s. komt hier het afdelingselftal van de F. V. B. op bezoek bij Workum, om tegen het eerste elftal te spelen. Vorige week werd een selectie wedstrijd gespeeld en nu komen de uitverkorenen naar Workum om het eens tegen een 4e klas club te proberen. Deze spelers die uit een zestal verenigingen gekozen zijn mogen nog niet op elkaar zijn ingespeeld, maar we durven toch wel te zeggen dat het de roodhemden moeite ge noeg zal kosten de meeste goals te scoren. Dit i kan wel een aantrekkelijke wedstrijd worden, waar de publieke belangstelling waar voor z’n geld krijgt. Volgende week zal op onze lessen een bus- collecte gehouden worden voor de kanker bestrijding. Wij verzoeken de leden hier reke ning mee te houden. Bedenk hoeveel voor rechten 1 wij hebben om met een gezond lichaam onze arbeid te kunnen verrichten, maar ook nog door ontspanning de baarheid daarvan te vergroten. S.V.W. NIEUWS. DelfstrahuizenWorkuml 11. De stevige wind en het effectvolle terrein zijn vermoedelijk oorzaak geweest, dat geen der beide ploegen ook maar een ogenblik de toeschouwers heeft kunnen boeien. Onder der gelijke omstandigheden blijkt steeds weer het tekort aan techniek en is er van behoorlijk voetbal geen sprake meer. De uitslag geeft ook vrij goed de krachtverhouding weer, al kwam Workum erg goedkoop aan dat ene doelpunt. Een der backs trapte nl. bij een Workumer aanval de bal in eigen doel, toen de wedstrijd nog maar 5 minuten oud was. De voorhoede van Workum was echter niet .bij machte ondanks het windvoordeel de voorsprong te vergroten, alhoewel meer dere malen de kans daartoe zich heeft voor gedaan. Met deze stand ging de rust in. Na de thee vrijwel hetzelfde spelbeeld. Delfstra huizen had nu het windvoordeel, doch wist evenmin dit op voldoende wijze te benutten, ook al ontstond er meer dan eens een hache lijke situatie voor het doel der gasten. Toch wist de verdediging van W. stand te houden, zij het enkele malen ten koste van een hoek schop. 20 minuten na de rust krijgt Delfstra huizen een vrije schop toegekend op het middenveld. De hard ingeschoten bal, beland via het hoofd van een der backs, waardoor deze van richting veranderd, in het Worku mer doel. Als de scheidsrechter het einde fluit, geeft de uitslag 11, ook vrij goed de juiste krachtsverhouding der beide ploegen weer. Workum 3 kwam tegen Heeg 2 in ’t veld en kon niet verhinderen dat Heeg tenslotte met een 121 overwinning huiswaarts keerde. Dat ze het niet zouden bolwerken was te verwachten, maar deze uitslag vinden we wel iets aan de te hoge kant. Het tweede elftal Jun. A ging op bezoek een misverstand kwamen er slechts 9 spelers van Workum binnen de en de uitslag 10 voor Eastersé zal voldoening hebben gegeven dan een gemakkelijke overwinning. In Staveren kwam het 3e elftal Jun. B tegen Q. V. C. 1 uit, die door Workum met 5—1 gewonnen werd. Onlangs is door de burgemeester een Plaatselijke Prijzencommissie geïnstalleerd welke alsvolgt is samengesteld: S. Brouwer, voorzitter; M. Vrij, secretaris; Mevr. JonkmanWiersma, Mevr, van der MeerVellinga, G. Bakker, N. B. Boekema, B. Jongstra en S. de Vries. De taak van deze commissie bestaat uit het kosten der vrij dure insignes in totaal 2.080.000 bemiddelend optreden in geval van gerezen geschillen over prijzen, zowel tussen koper en verkoper van goederen en diensten als tussen (onder)huurder en verhuurder. Slechts klachten tegen malafide ondernemers, die niet tot bemiddeling bereid blijken, worden door Je p’aatseüjke prij zencommissies doorgegeven aan de Economische Contröle Dienst. en Hamsterwet, het Prijs- en de verschillende van kracht zijnde speciale prijzenbeschikkingen volledig dienen te worden nageleefd. Hetzelfde geldt voor de prijsaanduidings- voorschriften. KOPENHAGEN Julij 1705. Eerwaerde eh Geermijne Alderliefste bruijdt Griettie Sioerdts, na hartelijeke groetenisse soo dient deesen als dat lek godt sij gelooft noch in eene goede gesontheijt ben, en lek verwaeghte onder Godt seegen u mijn alderliefste gesontheijt oock, indien het anders waer hét soude mij van hartten Leet weesen om aen toe hooren; voorts soo laet lek u mijn liefste bruijt weeten als dat wij hier tot Kopenhagen leggen en heb mijn pannen verkoft, en naer het staet om er donderdagh kaas en bier; maar het staet hier soo dat wij hier geen goet meer van daen konen bekomen om en het staet daer oock heel sleght toe met fraghten als was om hier een reijs op Kopenhaegen te doen, al hoedat lek weer klaer toe weesen om met die eerste geleegen- verhoope dat lek die reijs noch doen sal van die tijt om toe scheepen; daer om mijn lieve'bruijt grietie Sioerdts. Laet u E. die tijt niet verveelen om dat die reijs soo langh duert, maer dineke dat het die heer soo belieft heeft. Ick winste wel dat lek reijs een dagh of drie bij u liefste was want Ick verlangh seer na mijn lieve bruijdt maer het schaut dat het niet weesen kan, daerom hoop Ick dat gij die tit met lijtsamheijt suit uijt waghten en deneken dat het die heer soe belieft heeft. Ick sal mijn bruidt Grietie Sioerdts altijdt in mijn gebedden gedeneken al soo Ick niet twijfel of gij suit voor mij vans ge- lijcken doen, want die gebeeden van godts kinderen klimmen opwaerdts en de barmhar- tighiet godts daelt neederwaerdts, mijn lieve bruijdt gelieft zoo wel toe denken en schrijf mij een brijf weer op om hoe dat het met u lieve gezontheijt staet, want Ick verlangh daer seer na; hier meede afbreeken en den heer in genade bevolen; voorall die groete nisse aen u moeder en aen ul. susteren niet als die groetenisse tot besluijt met een kus der Liefde. Adres: Desen in geleijde toe behandigen aen de eerbare Jonge Dochter Griettie SioerdtsHansa. het voorbereidende werk de huis-aan-huis postbestelling van de folders heeft plaatsgehad een beroep te mogen doen op de aanwezigen voor het inzamelen van de antwoord-kaarten, dus om de contribuanten ledenmeldingen te noteren. van inkomsten is elk jaar jaarlijks omstreeks eind collecte gehouden wordt. De Haak-in actie werkt tijdelijk doch voor het zelfde doel en zij die daaraan reeds in belang rijke mate bijdragen, zullen wanneer ze nu niet direct als lid wensen toe te treden, toch zeker wel in de toekomst als leden gewonnen kunnen worden. Met de zaak grondig aan te pakken, kan een stevige basis gelegd worden en moet de kankerbestrijding de medewerking en het medeleven van de gehele bevolking tot zich trekken. Er is practisch geen familie waarin zich niet een kankergeval voordoet. Nadat de voorzitter spreker en aanwezigen dank had gebracht voor de prettig gevoerde besprekingen, dankte hij nog even apart Ds. Fabrie voor het afstaan van het kerkgebouw en voor de attentie van een bloempje op tafel en een smakelijk kopje thee. De dames waren deze avond ook flink tegenwoordigd en of het daaraan nu lag dat er spijkers met koppen werden geslagen, een feit was het in elk geval wel dat om halftien de zaak bekeken was.

Friso nl | 1951 | | pagina 1