TAXI? dan naar IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 Ook verhuur zonder chauffeur Nieuws- en Advertentieblad voor Workumen omliggende gemeenten Herkeuring maten, gewichten en meetwerktuigen. Soberheid en Zelfbeheersing J Zaterdag 19 Mei 1951 No. 20 74ste Jaargang 6 persoons FRISO. WORKUM’s NAAM VOOR MICROFOON. Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Inzending van advertenties uitf>rljjk Donderd agsmorgens en en en S.V.W.-AGENDA Zaterdag 19 Mei le klas Woudsendl—Workum 2 5uur 2e klas Workum 3—IJ. V.C. 1 3e klas Workum 4—Q. V. C.3 Jun.A O.N. S.2— Workum 2 Jun.B Workum 3 Bakhuizen Jun.B Workum4-Q. V.C.l Zie voor vertrekuren clubkastje B B 4 Q 2 6.15„ 6 3.45 5 Abonnementsprijsf 2per halfjaar per post f2.20 ons dit Neiskrift: Noch just foar it ófprintsjen fan dit skriuwen fyn ik it neifolgjende: ,,1842. 1 Febr. Inwijding der nieuwe Evang. Luthersche kerk te Workum met een leerrede van A. H. Broens, hulpprediker te Harlingen en koorgezang onder leiding van meester J. Schuitemaker." (Stads- en Dorpskroniek van Friesland, Deel II, door Dr. G.WumkesJ Fryske Brief 209. In aid Warkumer, dy ‘t noch altyd in bulte mei syn berteplak op hat en der ek hiel hwat oer wit to tortellen, hat my sa foar en nei al ris holpen as ik mei de hannen yn ’t hier siet. In hiel hoart lyn, kaem er by my om rie. Dat siet sje sa: By syn heit en dy hie er in brief foun, fan ien fan syn oerpake's. Yn dat brief wurdt skreaun oer de Lutherske tsjerke to Warkum. Om ’t dat brief sünder datum en jiertal wie, makke dat üs hwat de tiid oanbilanget, net folie wizer. Hy woe der lykwols graech hwat mear oer witte en sa sprieken wy öfom der ris neifraech nei to dwaen. Sa gau ik hwatfoun, soeik him dat sitriuwe. En nou ha ik hwat foun. Ja, ek mear gelok as wysheit, hear. Wylst ik nei hwat oars oan ’tsneupen wie, foun ik hwat hy graech witte woe. Om ’t it in stikje skiednis fan üs stêd is, liket it my it gaedlikst dat hjir mar to skriuwen. Miskien dat der sadwaende noch méfir oan ’t Ijocht komt. It giet hjir dos oer R bistean fan in Luth. gemeente to Warkum. Wy soene, foar 't wy der oer bigjinne, einliks earst hwat oars dwaen moatte, en wol sa yn tinzen in goed hündert jier tobek gean. Litte wy sizze om 1840 hinne. Wy rinne dan fan 'e Merk óf, de lytse kant lans, oan it plak ta, der ’t wy nou de Kristlike skoalle fine. It gebou hwat der doe stie, roun der al hwat üt. Boppe de poarte stie in byld. In ütbylding fan in mem mei in jonkje fan in jier of fiif, seis neist har. Hja sit yn in stuoltsjeen hat in iepen slein boek foar har lizzen. Mei de wiisfinger, wiist hja it bern eat oan, krekt of 't ha him oan 't learen is. Boppe har holle léze wy: „Voor Allen“. En Onder it byld stiet yn sierlike Romeinske letters„Tandem bona causa triumphal, hwat neffens minsken dy ’t it witte kinne bitsjut: „einde lijk triumpheert de goede zaaku. It hüs der ’t wy nou foar steane, is it Nutsgebou en is eigendom fan it Departement Workum der Maatsch. tot Nut van ’t Algemeen. Stappe wy Onder de poarte troch, dan komme wy yn in greate romme seal, hwer 't de gearkomsten fan it Nut halden wurde. Hjir fine wy ek de bibliotheek en de Nutssparbank. En halde musyk- en sjongforienigingen har rippetysjes. Hwat üs yn dizze seal opfalt is, neist de kassen mei boeken, kassen mei allerhande frjemde dingen, mei ynstruminten, der ’t wy mei alle forstan nei sjen kinne, mar der ’t wy gjin forstan fan hawwe Dat spul heart oan it Natuurkundig genootschap „Het rijsje wordt allengs een boom“. (Oer dat „genootschap1* soe hiel hwat to skriuwen wêze. Ik ha der yndertiid ris mei meester Boonstra s.g., oer hawn, mar troch syn forstjêrrenisit der by bleaun). Om 't it gebou rare brekfallich wurde, waerd it spul fan ’e han dien en forhüze it Nut nei de Soasjeteit „De Harmonie”. Itselde plak dos der it nou noch is. It Natuurkundig genootschap, lykwols foun Onderdak yn Hotel ,,De Wijnberg”, hwer it ek forstoarn skynt to wezen. It aide Nutsgebou waerd tsiispakhüs. Mar it duorre net malle lang of de keapman socht foar syn tsiis in oar hinnekommen.lt wie him der to wiet en de skimmel kaem oeral op. Fan tsiis wurdt it in pakhüs foar sjippe. En dan stiet it in skoft leech. Doe (en dan binne wy der) wurdt it eigendom fan de stikmanich Luthersken dy ‘t hjir wenje. Hja meitsje it ta tsjerke. Ytt‘t ears'oan komme hjir dümny's üt Ljouwert, Harns enN.Hollan to preekjen, doch in jiermanich letter, kriget de gemeente seis in eigen learaer. It wie Ds. J. Brandes. Hy wie de earste mar ek de léste Luth. foarganger to Warkum. Ta greate bloei is de Warkumer gemeente nea kommen. En ik tink hast wol dat him dat hjir oan lein hat, dat der mar inkelde Warkumers Luth. wiene. Fierwei de measte leden, kamen om ütens wei. Nei in jiermanich, 1861/62, sil it west hawwe, is it tal Luthersken sa lyts, dat dé tsjerke mei alles hwat deryn’ en by heart, forköft wurdt. Ds. Brandes, in man dy ‘t yn Warkum beech oanskreaunstie, giet nei Kampen. Oan safier ta, ald-Warkumer hwat ik foun oer de Luth. gemeente yn üs stêd. Mar lit ik nou de hoas ek mar alhielendal öfbreidzje en noch fierder skriuwe. Hwat barde der fierder mei de Luth. tsjerke? Sahwat yn deselde tiid waerd hjir oprjochte de: „Ver. voor Chr. onderwijs". Sadwaende kaem der doe op dat plak in skoalle. En al stiet de earste skoalle der dan net mear en fine wy der nou güns greater gebou, in skoalle is ‘t bleaun. Hoe lane: noch? Ja der is leau ‘k gjin sizzen fan. Hwant sa gau detiidhwatgunstiger wurdt, komt der in nijen ien, mar op in oar plak. Sa hat deselde sté foar forskate slachten fan greate bitsjutting west. NutsgebouTjserke; Skoalle. Hwat it yn de takomst wurde sil? Ik leau dat dat noch in frage is. Wijk A, B en G op 24 Mei van 9.30-12 en 13-16 uur Wijk C en D op 25 Mei van 9-12 en 13-16 uur Wijk E en F op 28 Mei van 9-12 uur. WAT MOET ER GEBEUREN? ER MOET WAT GEBEUREN: OFFICIËLE MEDEDELINGEN PREDIKBEURTEN de E. P. Ds. Nam. uur BURGERLIJKE STAND. Gemeente Workum. Burgemeester uur de ÏD POSTDUI VEN NIEU WS. K. J. J. LOTSÏ. PLAATSELIJK NIEUWS. 1. t 5 ees ik ik eel >ch lat ;en i te Bolsward Workum. Overleden: Gene. Verschtlnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 C est de ;en om ze aar net sen er- lit, eek rijn kte t?” ker F OPBRENGST EMM \BLOEM-COLLECTE. De alhier gehouden Etnmabloem-collecte heeft in de gemeente Workum opgebi icht «173.30. J-. o De Secretaris, VAN DER GOOT. aar ;en. iat- or- ze Ja och In Ü- al -r, M vd te eb ld, lat :rs )te ng at, •n: >e- WORKUM. Zondag a.s. zal Ds. P. de Bruyn, Ned. Herv. Predikant alhier z’n Workumer ambtsperiode afsluiten met een afscheidspre- dikatie welke gehouden zal worden ’s avonds 7.30 uur in de Geref. Kerk. Het bevorderen van tervorming, gemeenschapszin versterken van het individu van de volkskracht. anderen steeds waardoor de daar in het ge- RESTAURATIE NED. HERV. KERK VOLTOOID. Thans is bij de Ned. Herv. gemeente officieel bericht binnengekomen dat de ge restaureerde kerk 14 of 15 Juni zal worden opgeleverd. Het monumentale gebouw hoopt men ongeveer een week later in gebruik te nemen. vanaf 9 t.e.m. 16 Mei 1951. Jouke de Boer zv Arend Smid >ers enz. is het juist de sport, die een Vreemdelingenverkeer opge- een voor- i wie voor uur Ds. P. de met meer te Nog maken we het Haak-in bedrag niet bekend, daar, heden Vrijdagavond het 4ot nu toe beschikbaar gestelde bedrag van de Workumer actie, voor de microfoon ge noemd zal worden. Luistert U even mee? Volgende week Maandag wordt ook het laatste overgeschreven en dan zullen we over een week het eindbedrag bekend maken. van onze mor van de 10 uur Ds. A. de in de Geref. Kerk De herkeuring van maten, gewichten en meetwerktuigen .zal plaats hebben in het gymnastieklokaal der openbare lagere school en wel voor de bewoners van: 17 Mei. Bij de gister alhier gehouden vergadering xvan de Classis Workum der Geref. Kerken, werd tot de Dienst des Woords en der Sacramenten toegelaten, candidaat J. van Leeuwen, beroepen predikant bij de Geref. Kerk te Nijemirdum. prachtige omgeving met ideale verzorging gaan doorbrengen, zijn op deze wijze voor ieder te bekostigen, want allicht mag in noodgevallen op grotere subsidies van overheid en plaat- celijke verenigingen gerekend worden. De jaarlijkse afdracht aan ’t Centraal Ge nootschap is ongeacht het aantal leden f 6. en als de minimum contributie voor leden nu op f 1.gesteld wordt, kan hier een flinke afdeling ontstaan, zodat dan gemak kelijker aan de gewenste kinderuitzending kan worden voldaan. Een zeer sympathiek streven, dat bestuur en leden graag willen propageren en dat zeker ook bij velen zodanig weerklank zal vinden, dat zij zich eigener beweging als lid melden. Ieder, die zich intussen opgaf, zal graag namen van nieuwe leden doorgeven. Warns. (Herv.) Voorm. 9 Ds. A. J. Oostenrijk. Staveren. (Herv.) Voorm. 9.30 uur Ds. B. J. Riemersma (bevestiging ambtsdragers). Nam. 2 uur Ds. B. J. Riemersma. Zondag werden de duiven van onze plaatselijke vereniging om half acht te Venlo ge'ost met krachtige Noordelijke wind en een koude temperatuur. Het was te voorzien dat geen grote snelheid bereikt zou worden. Ruim half elf kwam de eerste vogel bij haar hok aan, (jgenaars Gebr. Nijenhuis. Ruim drie uur was over de afstand van 187 KM. gedaan, zodat de snelheid juist beneden de 60 KM. per uur lag. Ook uit overige delen van de provincie worden geen grote snelheden ge meld, maar wel dat veel duiven weg bleven. De uitslag was hier: Gebr. Nijenhuis 1. 13. R. Blom 2, 8, 15, 20. Jac. Wiersma 3, 4, 7, 11. P. Venema 6, 19, 23. L. Slootjes 5, 25, 27. E. Eiling 9, 22. Th. van der Meer 10, 18. IJ. Flapper 12, 14, 21. Gebr. Wiersma 16, 24, 2% 23. M. VIm 17. Ds. E. Verburg. van Oudega. Ds. B. Fabrie. NIEUWS S. V. „WORKUM”. HeegWorkum 22. Workum kwam tegen Heeg met 4 in vallers binnen de lijnen, maar wist de beker wedstrijd tot een goed einde te brengen, daar de uitslag 22 voldoende voor de roodhem- den is om in de vogende ronde te mogen meespelen. Voor de rust wisten de gebroeders Genee elk een mooi doelpunt te scoren, maar deze nuttige voorsprong verdween spoedig in de tweede helft. De uitslag 22 mag wel aardig genoemd worden maar de verhoudingen in het veld waren zo slecht dat we ons afvragen wat er aan ontspanning overblijft. De laatste wedstrijden spelen beide clubs steeds in een uiterst gespannen sfeer en een ieder mag de hand wel eens in eigen boezem steken om te zien of het ook aan hem ligt. en nam. 1.30 uur Vroegmis uur Lof. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur Heidenschap. (Herv.) Voorm. 9.30 heer W. Postma. Nam. 2 uur Bruyn, Afscheid. Ferwoude. (Herv.) Nam. 1.30 uur Ds. E. P. van Ooijen. Gaast. (Herv.) van Ooijen. Hindelopen. (Herv.) Voorm. 9.30 en 2 uur Ds. H. Altena. Belanghebbenden worden voorts verwezen naar de uitvoerige publicatie, wélke bij de ingang van de gemeentesecretarie is aange plakt. Workum, 18 Mei 1951. en Wethouders van Workum, J. RUSSCHEN. Geboren: Jan Otto, zv Neeltje de Vries; Bauke, Utje Grasman; Janke, dv Petrus Kuip: Maaike de Jong. Gehuwd: Johannes Antonius Adema, 28 jr. en Serafina Bouma, 24 jr te Voorm. 9 uur (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 2 uur Ds. E. Verburg van Workum (Voorbereiding (H.A.) Koudum. (Herv.) Voorm. 9.30 uur en Nam. 2 uur Ds. N. J. Cupedo van Noordwijk. (Doopsgez.) Geen dienst. Molkwenim. (Herv.) Voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds. A. J. Schneider. Als ik week in week uit door Nederland rijd, zie ik met vreugde dat vrijwel tot in de kleinste plaatsen velden met de bekende goalpalen staan. Dat vervult mij met dankbaarheid, omdat wij, de Nederlandse voetbalgemeenschap door eendrachtige samenwerking en enthousiasme dit alles bereikt hebben. Als ik echter een blik terugsla en naga of wij voetba'Ieiders ook fouten begaan hebben, dan moet ik dit eerlijk erkennen. Wat is namelijk het geval? Oorspronkelijk spoelden wij op onze een voudige terreinen, zonder of vrijwel zonder publiek. Daarna kwam er enig publiek. Ver volgens veel en zeer veel publiek. Wij breid den onze velden uit met steeds groter acco- modaties en wij waren blij met de hoge recettes. Alle hogere inkomsten werden immers gebruikt voor de jeugd dan wel voor het in stand houden der opstallen en terreinen 1 De fout is echter, dat wij niet beseft heb ben, dat daardoor publiek en hogere eisen gingen stellen, zuivere sportsfeer hier en drang dreigde te komen. Hieraan moest ik denken toen mij verzocht werd om over soberheid en zelfbeheersing te schrijven. Want het is inderdaad zo, dat wij moeten gaan versoberen, dat wij tot inkeer moeten komen, dat wij ons duidelijk voor ogen moeten houden, dat de enige zuivere sportvorin de amateursport is en dat de sport met andere doelstellingen „show” dreigt ie worden met alle gevaren van dien. Wij moeten niet fel zijn op de uitslag. Wij moeten fel zijn op het behoud van alle goede sportbegrippen, zoals zelfbeheersing, altruïsme, eenvoud, i En nu leren kan. Immers wij eisen van onszelf en spelers, dat zij zich neerleggen zonder ren of mókken bij de beslissingen scheidsrechter. Wij eisen ook dat zij gedurende het spel zich niet door een handeling van de tegenpartij laten prikkelen, dan wel met een wraakgedachte rondlopen, derhalve zelf beheersing. Wij moeten niet willen meedoen aan de wedloop zoals elders om steeds grotere stadions te bouwen, teneinde grotere recettes te be reiken, om wedstrijden op te luisteren met attracties enz. Kortom, wij moeten alles achterwege laten dat strijdig is met de zuivere sportgedachte, want die alleen leidt tot verwezenlijking van het sportideaal, doch ook van het practisch doel dat met sport bereikt kan worden. de gezondheid, karak en daardooFhet en het verhogen zekerd zijn en over gebrek aan medewerking behoeft men terecht of ten onrechte toch zeker niet in de eerste plaats te klagen. Juist niet, omdat ook nu weer bleek dat er voor de goede, bereikte resultaten een zeer welwillende waardering gevonden wordt en op steun gerekend mag worden van ongetwij feld veel ingezetenen, die zich tot in hart en nieren Workumer voelen als ze dat tenminste van geboorte niet mochten zijn, want die zijn veelal onverbeterlijk. Het bestuur van Plaatselijk Belang werd bereid gevonden om op korte termijn een openbare vergadering uit te schrijven, waar dan ieder die het welzijn van Workum ter harte gaat, z’n ideeën kan uitspreken en bij het nemen van besluiten, voorzover hij lid is of dat wenst te worden, z’n stem kan uitbrengen. Na.'at over de hervatting van de treinen loop met ingang van de zomerdienstregeling verschillende meningen en wensen waren uit gesproken, werd het idee geopperd om bij de elfstedenwandeltocht wanneer de deelnemers hier op 23 Mei zullen overnachten, voor een of andere attractie te zorgen. Hoewel het niet als ’n geweldige gebeurtenis beschouwd moest worden, zouden de ineesten het wel tosjuichen als Workum die avond een prettige indruk zou maken en daarmee was onze muziekvereniging „Crescendo” het onderwerp van ’t gesprek geworden, ’t Behoefde niet te verwonderen dat ons corps niet zo popu lair was als het kon zijn, meende de een, en een ander was van mening dat de waardering van de muziek ook veel te wensen overliet (zie o.a. het gebrekkige, onbeschutte podium en dc optochten, waarmee het corps bedacht wordt.) In beide, beweringen stak wel iets waars, luidde een milder, bemiddelend oor deel, maar een gebrek aan spontaan mede leven valt aan weerszijden niet te ontkennen. De schuldvraag is niet het voornaamste, als we in de toekomst maar een betere verhou ding, een beter begrip voor eikaars wensen mogen ondervinden tot heil van ons stadje; dat is immers de reden van deze samen komst, aldus een Salomo’s uitspraak. Met dit beschouwend verslagje is gepoogd het a.s. streven van Plaatselijk Belang aan te kondigen en aan te bevelen, maar laten we voorlopig vernietigende kritiek vermijden, ook ten opzichte van „Crescendo”. Want zij, die slechts eigen belang of -genoegen zien, moeten eerst zelf maar eens zoveel gemeenschapszin opbrengen als ze heel van zelfsprekend van een corpslid menen te mogen eisen. Zoals gezegd: beter begrip en daardoor een beetje meer waardering, dan moet zeker ook de aardigheid in eigen werk of liefheb berij toenemen, en zal men niet zo gauw in elkaar teleurgesteld zijn. Alle beste been tjes voor, dat was de prettige suggestie van deze avond. 12 Mei. De vraag of in Workum Vereniging van richt moest worden, werd hedenavond in bijeenkomst in Hotel „De Wijnberg” gelegd aan een aantal genodigden, van men veronderstellen mocht dat zij zich deze aangelegenheid interesseerden. Qua hun bestuursfunctie zou dit punt hun zeker meer malen bezig gehouden hebben, maar de een voor de ander zag eigenlijk uit naar een com missie die in die richting plaatselijk iets zou willen beginnen. Moest dit nu door een nieuw te vormen Vereniging voor Vreemdelingen verkeer gebeuren of zou de bestaande Vereni ging „Plaatselijk Belang” geneigd zijn aan deze wensen vorm en richting te geven. Be treurd werd dat „Plaatselijk Belang” de laatste jaren nooit een algemene ledenvergadering heeft gehouden en dat was dan ook de reden tot het uitschrijven van deze bijeenkomst. Werd door sommigen de nodige activiteit van PI. Belang in twijfel getrokken, door in siders werd verklaard dat er in stilte nog uit stekend werk is verricht, vooral met de Vak- tekenschool, en dat op bestuursvergaderingen andere belangrijke zaken voor ons stadje de aandacht hadden. Toegegeven moest worden, dat dit werk verborgen bleef (ook niet steeds aan de grote klok gehangen kon worden) en dat het niet houden van jaarvergaderingen inderdaad zo onbevredigend is dat daarvoor zelfs geen verontschuldigingen zijn aan te voeren. Er is wel eens gedacht aan het samenbrengen van verschillende verenigingen, overkoepeld door de koninklijk goedgekeurde vereniging „Plaatselijk Belang”, maar dat lijkt organisatorisch mooier en gemakkelijker te zijn dan in de praktijk uit te voeren is. In die geest zou nu wel te handelen zijn, door bijv, naast het bestuur van Plaatselijk Belang ook een commissie in te stellen, speciaal voor bevordering van toerisme en zo nodig nog een permanente commissie voor festiviteiten, of voor andere economische vraagstukken, die actueel zijn en een intensiever onderzoek eisen. De bestaande verenigingen zijn immers voor het doel, waarvoor zij zijn opgericht meestal wel zó actief en mogen zich in zulk een belangstelling verheugen, dat een drastische reorganisatie hun werk wel kan schaden, doch zelden zou kunnen verbeteren. Daarom is van een regelmatig contact met zulke verenigingen evenveel of nog meer te ver wachten en alleen al met het houden van een jaarvergadering van PI. Belang zullen de besturen van tal van plaatselijke verenigingen hun belangstelling graag willen en moeten tonen. Van de medewerking van het gemeente bestuur kan men in velerlei opzichten ver- VACANTTE-HERSTELLINGSOORDEN. 10 Mei. Hedenavond kwamen de be sturen van enkele verenigingen in het Nuts- spaarbankgebouw bijeen om te overwegen of in Workum ook een afdeling opgeriefit moest worden van het Centraal Genootschap voor uitzending van zwakke kinderen naar va- cantie-tehuizen. Uit naam van het voorlopig comité zette de heer IJ. Oosten uiteen wat de bedoeling was en daaruit bleek dat de schoolarts advies uitbrengt en nu van mening was dat zich ook in Workum gevallen voordoen, die voor uitzending zeker in aanmerking komen. Dan is echter nodig dat hier ook een afdeling van het Centraal Genootschap bestaat. In middels kon al plaats in één der vacantie- kolonies gereserveerd worden en het doel is overigens ook wel zó sympathiek, dat aan instemming toch waarlijk niet getwijfeld be hoeft te worden. Dr. Noordhoff gaf hierna enkele toelich tingen wat betreft de kosten en verzorging, noemde de subsidies welke van het Rijk en Provincie vastgesteld zijn, wees er daarbij op dat deze tehuizen openstaan voor alle gezindten en meende hiermee het nut van deze instellingen voldoende aangetoond te hebben. En mocht dat direct nog niet duidelijk zijn geweest, dan zorgden de antwoorden op verschillende gestelde vragen er wel voor, dat men een vereniging met dit doel graag gaat steunen. De afdeling was dan ook voor dat men het wist met bijna 20 leden opgericht. De heren IJ. Oosten, Dr. Noordhoff en Th. Breukelaar, die intussen met het Centraal Genootschap in contact waren gekomen, werden nu meteen tot bestuur gebombardeerd en lieten zich dat spontaan welgevallen. Alle aanwezigen werden opgewekt om in hun kennissenkring leden te winnen en ’t alzo mogelijk te maken dat vanuit Wor kum, als dat nodig is, zwakke kinderen uitgezonden kunnen worden voor herstel van hun gezondheid. De ouders zullen natuurlijk wel iets naar draagkracht moeten bijdragen, mear de zes weken die hun kinderen in een Zondag 20 Mei 1951. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 10 uur Hoogmis Nam. 3.30 (Herv.) Voorm. 8.30 en Jonge, ’s Av. 7.30 uur Afscheid Ds. P. de Bruyn. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9 uur Nam. 2 uur Ds. B. Smilde

Friso nl | 1951 | | pagina 1