Over onzichtbaar leed. TAXI? dan naar IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 Verplichte aansluiting Waterleiding. Nieuws- en Advertentieblad voor Workumen omliggende gemeenten J No. 22 74ste Jaargang Zaterdag 2 Juni 1951 4.00 uur voor- 6 persoons S.V.W.-AGENDA Jun. A afd. A Workum 1—Heegl Jun. A afd. B Black Boys 2—Workum 2 4.00 uur Jun. B afd. A Workum 3 Oeverzw. 3 2.30 uur Handbal Workum 1—S.G.K. 1 (Oude Bildtzijl) 5.30 uur Burgemeester en Wethouders van WORKUM vestigen nogmaals de aan- dacht op de in de bouwverordening I opgenomen verplichting voor bestaande woningen tot aansluiting aan de waterleiding, aan welke verplichting vóór 1 Janu ari 1953 moet zijn voldaan. Teneinde moeilijkheden te komen is het van groot belang, de voldoening aan deze verplichting niet tot het laatste moment uit te stellen. WORKUM, 30 Mei 1951. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. Fryske Brief 211. In wike manich lyn tocht ik: Nou minsken der giet Plaatselijk Belang nei beppe kelder. It spul sylt foar it léste anker. En ik beprakkesearre al by my seis hwat ik by dat forskieden sahwat skriuwe soe. Lokkich is de loft aerdich opklearre en is der sünt forline wike alle hoop dat P. B. it klearje sil. Wy witte, oan it bistjür sil it net lizze, as it net giet sa ’t faek to winskjen is. Mar hwat kin in bistjür üt ’e wei sette, as hja gjin foldwaende stipe kriget fan leden en ünderskate ynstansjes Soe it goed wêze, dan moasten alle Warkumers lid wurde. En net op ’t foarste plak om ’e sinten, mar ek foaral hjir om, om mei to helpen ta de plannen dy ‘t troch it bistjür makke wurde. Hwant ja, men kin nou wol sizze Sa moatte wy, en wy wolle hjir dit hawwe, mar dat kin sa’n bistjür allinne net. Ek alhiene hjaelkmis tsien pear bannen ta har foldwaen. Mei elkoar de skouders ünder it wurk. En dan gjin goed tweintich man op ‘egearkomste lyk aswy okkerjouns seagen. Né minsken, net thüs, op ’e dyk, op ’e merk, yn ’e skearwinkel of hwer dan ek in stijl wurd fiere, mar prate as it tiid is en op it plak der ’t it heart. As wy hjir by ‘t simmer, graech in protte minsken fan om ütens wei hinne helje, dan moat derta earst hwat dien wurde. ,,De cost gaet voor de baet uit", stiet it sa net op it Peperhüs to Inkhüzen Mar goed, hwftt hawwe wy dy minsken to bieden? sa is der frege. Krekt hwat Rinne wy harren biede? Ja, ik soe ek freegje kinne: „Hwat sykje hja Hwerom komme hja hjir hinne Komme hja onl bosk, dünen, stranOm bioscoop,skouburch,dancings? Ja, dan binne hja fdrkeard. Mar is it harren om in rêstige fekansje to red den. Om to silen, om te fiskjen, om griene greiden en moaije lansdouwen, dan binne hja to plak. En ik leau dat der in bulte sokke minsken to finen wêze sille. Derom is it sa’n skoan ding en in moai bigjin, dat de buorkerij fan de heer Werumeus Buhing as kampeerplak goedkard en ynskream is. It is nou mar krekt, as de minsken dy ’t hjir komme, harren hwat thüs fiele. En der kinne wy seis in hiel bulte oan ta dwaen. Hwat soe it moai wêze as der foar üs güsten gelegenheit wie, om ris to silen op ‘e Sanmar, de Brekken, de Grouns. Litte de minsken dy 't in sylboat hawwe, derris in frije middei oan spandearje. It hoecht gjin jildklopperij to wurden. It sil him op 't lést oan üs seis lizze, as de minsken hjir graech noch wer in kear komme. Der kin lykwqls noch folie mear üt ’e wei set wurde as allinne sile en angelfiskje. Ik tink hjir oan musyk- en sangütfieringen. Oan folksdounsen. Helje ek de oude Fryske klaeijinge ris üt 'e kampfer om der mei to pronkjen. Soe it sa’n great biswier wêze om as ienkear de greate tsjerke klear is, om op in joun, of mear jounen in orgelconcert” to jaen? Meitsje ris in ütstelling fan alles hwat gearhinget mei de skiednisfan üs aide, moaije stêd. Men kin derfoar grif rekkenje op de meiwurking fan it Frysk genoatskip to Ljouwert. Och der is op ‘t lést sa’n bulte te neamen hwat wy dwaen kinne. As wy mar wolle. Mar lit üs, alles hwat wy dogge, dwaen sa 't Warkum it altyd docht, dat wol sizze: „Goed". Net oaren nei-aepje, mar üs seis wêze en üs seis bliuwe. Derom moatte wy sa gau as’t kin in programma opmeitsje, fan hwat der al sahwat dien wurde kin. En dan op ‘e greate tromme slaen en de boer op om reklame to meitsjen. Ja dat is myn miening, hear. En ik hoopje tige, dat as ik hjir oer in wikemanich in oprop doch om help, om meiwurking ta eat, (né net om sinten), jimme my grif helpe sille. Om dat it eat is hwer ’t Warkum bilang by hawwe sil. Vreemdelingenverkeer Wordt er door het nieuwe Bestuur van de ver. „Plaatselijk Belang" het plaatselijk belang wel in acht genomen? OFFICIËLE MEDEDELINGEN contact c. PREDIKBEURTEN FRISO. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Workum. INGEZONDEN. de le klas moest ge- van de PLAATSELIJK NIEUWS. KERKINWIJDING VOOR RYDIO. Ver«cht)ni eenmaal pet week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Advertentietarieftot 5 mm. 60 een* elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling i om mensen, Workum willen? leventje van vrolijke In de vacature IJ. Wielinga is door het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier, gekozen de heer B. de Boer, die Zondagmor gen in het ambt zal worden bevestigd. Inzending van advertenties uiterlijk Donderd agsmorgens 9 8 10 10 10 9 10 9 10 10 10 9 18 10 10 9 5 4 18 15 13 8 4 0 punten 16 15 10 7 4 4 Jun. A afd. B. O.N.S. II Eastersé I Black Boys II Workum II D.W.P. I Woudsend I gespeeld 9 9 10 10 9 10 Workum Heeg O.N.S. Froonacker Oeverzwaluwen Bolswardia Ook verhuur zonder chauffeur een fol- belang- wanneer wij het leed naarmate de afstand groter onze behoefte tot helpen te WORKUM. Benoemd tot koster bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, de heer Herre Dijkstra te Heidenschap. Jun. B afd. A. Oeverzwaluwen II Workum III Bakhuizen I Q.V.C. I Workum IV Oeverzwaluwen III mensen naar een werd uitge.voerd. Zeer indrukwekkend van de avond toen door luidsprekers van dc Paus te beluisteren was, die Nederlands tot blijvende eendracht en zijn zegen gaf. Abonnementsprijs: f2per halfjaar per post f2.20 Nu Donderdag" 21 Juni de kerkover- dracht en -inwijding zal plaats vinden van de gerestaureerde Ned. Herv. Kerk is het zo goed als zeker dat de avonddienst uitgezonden zal worden door de plaatselijke radio distri- butiedienst. Zij die een eigen toestel hebben zullen dit dus niet kunnen beluisteren. kampioen kan noemen Workum is reeds bij een lukkige, omdat ze Vanaf 24 tot en met 31 Mei 1951. Geboren: Grietje, dv Piet Johannes Noor denbos en Annigje Breimer. Gehuwd: Douwe Postma 25 jr te Workum en Pietje Verbeek 24 jr te Oudega (W()m- britseradeel). Overleden: Sijtske Adema 80jr, wed.van Sietse Simonsma. K.A.B. HERDACHT PAUSELIJKE ENCYCLIEKEN. Zaterdag vertrok ook vanuit Workum een auiobus vol met bestemming Rotterdam. In een radio-uitzending ’s avonds werd be kend gemaakt dat zestigduizend leden van de Katholieke arbeidersbeweging uit 728 steden en dorpen van Nederland bijeengekomen wa ren om in het Feijenoord-stadion te Rotter dam de uitvaardiging van de sociale ency clieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno te herdenken. Nadat de voorzitter, de heer A. C. de Bruyn, een woord van welkom had gesproken, tot de aanwezigen, onder wie tal van hoge kerkelijke en burgerlijke autori teiten, sprak minister Joekes namens de rege ring, gevolgd door prof. Romme. Na de pauze werd het massaspel „Golfslag der eeuwen” uitge.voerd. Zeer indrukwekkend was het slot dc stem in het aanspoorde zo eenvoudige plaats voor dit Bestuur uithaalt, direct al de verkeerde weg is ingeslagen, dan geloven wij vanaf deze plaats, dat vele Workumers er voor zullen waken, om hun het vertrouwen te schenken, en velen zullen de gulden minstens 10 maal omdraaien, alvorens deze beschikbaar te stel len aan het nieuwe Bestuur van PI. Bel. Welk mede-bestuurslid van PI. Bel. gaf den heer Sevensma mandaat, om zulke hoge bedragen beschikbaar te stellen voor een concert? Of is dit dictatoriale macht. Wat het ook mag zijn, hier treft geen schuld aan Cresc. Niet iedere week kunnen wij voor de burgerij klaar staan met een optocht of een concert doch op geregelde tijden kan men steeds weer de prestatie van Crescendo beluisteren. Momenteel zijn wij weer geheel klaar voor een goed concert. Als nu onze oude muziek tent maar wordt opgesteld, dan zijn wij er. Over het algemeen wordt er door velen van U een verkeerde voorstelling van een muziek- ver. gegeven. Elk lid van Cres. beoefent de muziek vcor zich zelf, „om de muziek” en niet om U alle weken een plezier te kunnen geven voor een optocht of een concert. Nog maals, gaarne willen wij op geregelde tijden ons kunnen, wat wij met veel studie en oefe ning hebben verkregen, aan Uw oor te luisteren geven; ook hadden wij gaarne op de avond van de tippelaars een concert ge geven voor een kleine vergoeding, doch met een handelswijze als van den heer Seven sma, kunnen wij het niet eens zijn, en zolang er dergelijke heren een bestuursfunctie heb ben in PI. Bel. zal deze ver. nooit weer een beroep op ons behoeven te doen om onze medewerking te verlenen. U Mijnheer de redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte. Het Bestuur van Chr. Muziekver. „Crescendo”. Redactie Friso”! Is er schrijven als ingezonden? Antwoord: Als het belang dat U beoogt, er mee gediend wordt, zelfs zo graag dat we er een uitnodiging tot meer bijdragen met nog andere ideeën aan willen toevoegen. Hoe fantastisch ze ook mogen zijn, degenen die Vreemdelingenverkeer willen bevorderen, kun nen er hun voordeel mee doen en misschien gullen ze zelfs op korte termijn tot de eerst nodige daden inspireren. In ieder geval zou daaruit wat meer belangstelling blijken dan op de onlangs gehouden openbare vergadering en dat is beslist nodig, want hoe zal men op voldoende medewerking durven rekenen als verschillende bedrijven en verenigingen geen interesse tonen en niet daadwerkelijk steun toezeggen. Met een afzijdige en later critische houding wordt niet half bereikt, wat men eendrachtelijk en enthousiast tot stand zou kunnen brengen. Alles behoeft en kan ook niet in één keer uitgevoerd worden, maar langzamerhand moeten de gewenste verbete ringen groeien en dient reeds nu een be paald programma gevolgd te worden. Daar voor kunnen allerlei suggesties nuttig zijn. ondertekening met naam wordt het meest op prijs gesteld, maar mocht dat minder ge wenst zijn, dan kunnen de initialen of schuil naam gebruikt worden, in welk geval naam en adres van de inzender alleen de redactie bekend moet zijn. Dat is de enige voorwaarde, terwijl verkortingen worden voorbehouden. Red. Naar aanleiding van de gedachten wisseling over deze zaak op de vergadering van „Plaat selijk Belang” enige gedachten. Met Vreemdelingenverkeer is toch de be doeling niet enkel met festiviteiten personen iu onze gemeente een halve of hele dag te krijgen; niet alleen doortrekkenden een kijkje op de belangrijkste gebouwen en zaken te doen nemen, maar gedurende de zomermaan den kleinere of grotere familie* hier een Zondag 3 Juni 1951 Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8 30 en 10 uur ds A. de Jonge (BevestigingOuderling). ’sAv.7 30 uur ds A. de Jonge. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds R. Hofman. (Geref.) Voorm. 9 en nam. 2 uur ds E. Verburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds B. J. Riemersma van Staveren. Nam. 1.30 uur ds A. de Jonge. Ferwoude (Herv.) Geen dienst. daast (Herv.) Voorm. 9 uur ds E. P. v. Oo(jen. Hindelopen [Herv.] Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur ds L. Laurense. [Geref.] Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 2 uur ds Bonda van Staveren. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 2 uur de heer B. van der Hulst van Noordwolde. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds R. Hofman Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 de heer R. Jellema. ’s Avonds 7.30 uur ds J. Blot et van Goënga. Warns (Herv.) Voorm. 9 en ’s av. 7.30 uur ds A. J. Oostenrijk. Staveren (Herv.) Voorm 9 30 Leesdienst. 's Av. 7.30 uur ds B. J. Riemersma. viel het grote verschil van beter spelend Workum op. Handbal. De Hermes-dames hebben het le elftal van Workum niets in de weg kunnen leggen om de afdelingstitel weer mee naar ons stadje te nemen. Voor de rust was al een nuttige 30 voorsprong behaald en daarna wisten ze nog twee doelpunten er aan toe te voegen. Wel wist Hermes een tegenpunt te scoren, maar dit had geen betekenis voor de ranglijst waarop Workum weer trots bovenaan staat. Olympus II bleek te sterk voor de dames van het tweede elftal en won verdiend met 41. H ofdzakelijk ga,en de Leeuwarders het tempo aan en doordat er niet genoeg op het dekken gelet werd, moest de Workumer ach terhoede veel in actie komen. Voor de Jeugd, afd. wacht Zaterdag a.s. een belangrijke ontmoeting op het „Groene Strand”. Deze laatste wedstrijd in dit seizoen brengt twee elftallen samen waarvan één van beiden Heeg of Workum zich na afloop in de Jun. A afd. gelijk spel de ge in deze nek aan nek race één punt op Heeg voorligt. Beide elftallen zijn aan elkaar gelijkwaardig, doch Heeg heeft een iets zwaardere ploeg, wat in een derge lijke ontmoeting van doorslaggevende beteke nis kan zijn. De wedstrijd vindt plaats om 4.00 uur en zal wel verschillende voetballief hebbers en de ouders van de Workumer jeugdploeg naar het „strand” trekken. Vooraf om 2.30 uur speelt Workum 3 (in wit) tegen Oeverzwaluwen 3 haar laatste competitiewedstrijd, welke ontmoeting niet meer van invloed op de competitielijst kan zijn. Hier volgen de competitiestanden ,,S.V.W.”-jeugdelf tallen. Jun. A afd. A. Men schrijft ons: Wanneer wij oog in oog komen te staan met leed, als wij op onze weg iemand ontmoeten die in grote moeilijkheden ver keert, dan kunnen wij niet nalaten hulp te bieden. Anders wordt het, niet zien. En wordt, schijnt verzwakken. Er is zoveel leed, dat U niet ziet. Waarom zoudt U ook niet helpen om dat leed te lenigen? Er zijn zovéél mensen, die géén vrienden, kennissen of familieleden hebben, in staat hen bij te staan, wanneer zij door ziekte of gebrek worden getroffen. Deze mensen moeten wij allen gezamenlijk helpen. En U kunt dat op wijze doen. U heeft geregeld postzegels nodig. Welnu, van 15 Mei j.l. t.m. 14 Juli a.s. worden, zoals elk jaar, de Zomerzegels uitgegeven. Die kosten iets meer dan gewone zegels En dat „iets meer” komt nu ten goede van verenigingen en instellingen, die het leed helpen verzachten, dat U niet ziet, maar dat er wel degelijk is. Welke instellingen zijn dat? Op sociaal gebied en op het gebied van de volksge zondheid zijn het de Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrijding van tuberculose, de Actie voor het Asthmatische Kind, het Irene Fonds, de Federatie van Instellingen tot hulp aan de ongehuwde moeder en haar kind en het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noden. Op cultureel terrein krijgen het Prins Bern- hard Fonds en het Voorzieningsfonds voor culturele werkers hun deel, terwijl het restant gereserveerd blijft voor incidentele opdrachten aan noodlijdende werkers op cultureel gebied. De zegels zijn op alle postkantoren ver krijgbaar van 15 Mei t.e.m. 14 Juli, zij be houden hun geldigheid tot 31 December 1952. Het zal velen verwonderd hebben, dat afge lopen Woensdagavond de muziekver. „Studio” uit het Heidenschap op de z.g. muziektent een concert heeft gegeven, inplaats van de plaatselijke ver. „Crescendo”. Bij velen van U zal de gedachte zijn geweest, dat „Cres cendo” zijn medewerking hieraan niet zou willen verlenen. Niets is echter minder waar. Om U allen een juist beeld te geven, wat de oorzaak hiervan is, meende het Bestuur langs deze weg de situatie aan de burgerij duidelijk te moeten maken. Vorige week Woensdag is de Penningm. van PI. Bel. bij een onzer bestuursleden geweest, met het verzoek om op Woensdag 30 Mei onze medewerking te willen verlenen voor een concert op de Markt. Als voorwaarde werd er gesteld, dat PI. Bel. voor dit doel geen gelden beschikbaar kon stellen, zodat hier dus voor Cresc. niets was te verdienen. Aangezien ons Bestuur geen vrij mandaat heeft, te beschikken over de vrije tijdsbeste ding van onze leden, konden wij hier dus geen vast besluit nemen, en er werd afge sproken om op de eerstvolgende repetitie de leden te vragen. Nu weten wij wel, dat de bestaansrechten van Cresc. uit verschillende lagen van de burgerij wel eens worden be twist, doch deze groep mensen is volgens ons kort van geheugen. Van de vele feesten, welke wij de laatste jaren hier ter plaatse hebben gehad, heeft Cresc. steeds weer zijn medewer king verleend. Weet U een feest te noemen, dat Cresc. niet medewerkte tot het slagen? Ook voor het elfstedenfeest zou stellig wel weer op Cresc. gerekend kunnen worden. Wij waren dan ook zeer verontwaardigd, toen wij Dinsdag enkele uren voor de repetitie het bericht ontvingen, dat wij geen beroep Op onze leden behoefden te doen voor vrijwillige medewerking op Woendagavond, aangezien inmiddels een ander corps was gecharterd. Wij hebben toen ons licht eens opgestoken bij het bestuur van Studio, wat de reden was. dat zij dit concert zouden verzorgen. Van deze heren kregen wij het volgende te horen. Zaterdagavond was de heer Sevensma bij hen geweest, met een aanbod om op Woensdag een concert te geven voor PI. Bel. onder de volgende voorwaarden. Per lid 2 consump ties, en bovendien nog f 40.00 of 50.00 ver goeding. Hoewel Studio gaarne van dit aanbod gebruik wenste te maken, want ook zij kon den deze f 59.00 best gebruiken, meenden zij toch als enig bezwaar naar voren te moeten brengen, dat zij waarschijnlijk hierdoor Cresc. in de wielen zouden rijden, en dat was geenszins hun bedoeling. Dit bezwaar werd echter door den heer Sevensma uit de weg geruimd, met het gezegde: Dat Cresc. niet wenste te spelen. Waar genoemde persoon deze wijsheid weghaalde, is ons een raadsel, want er was afgesproken, om de leden te vragen op de eerstvolgende repetitie-avond. W’ij kunnen ons niet begrijpen, dat een be stuurslid van „PI. Bel.” welke in de eerste plaats heeft te zorgen het plaatselijke belang te dienen, nu naar een andere plaats gaat, en daar een corps afhuurt, wat naar schatting f 70.00 zal kosten, terwijl de plaatselijke ver. gaarne voor f 20.00 zou zijn opgetreden. Dit is geen reclame voor de hernieuwde ver. van pl. Bel. welke vorige week weer is opgewekt met enkele nieuwe krachten. Als met deze eerst* stunt, welk* het nieuw benoemde deel hunner vacantie te doen doorbrengen. Zijn hier perspectieven voor? Ja! Maar wat is dan noodzakelijk? Ten eerste: Een commissie uit Plaatselijk Belang, desnoods aangevuld met enkele andere belangstellenden, die tot taak hebben: a. burgers en boeren die daarvoor enige ge legenheid hebben te bewegen woon- of slaapruimte gedurende de zomermaanden te verhuren aan vacantiegangers; b. in daarvoor in aanmerking komende bla den deze gelegenheden aanbieden; gegadigden met verhuurders in brengen. Zouden de Zij die ’t te doen is Frans te leven voelen zich hier niet thuis, maar die werkelijk eens uit hun grootsteedse sfeer, 2 of 3 weken kalm en rustig met af en toe een verzetje ergens willen doorbren gen zouden zich hier zeker spoedig thuis gevoelen. Bijv, lees deze advertentie: Jonge weduwe N.H. met 3 kinderen (5-10-13 jaar) zou graag in Aug. 14 dagen naar buiten willen. Wie kan en wil haar tegen redelijke vergoeding helpen aan woonruimte met ge bruik van keuken (volgt adres.) Ten tweede: De. commissie geve i dertje uit met wat in Workum voor rijks te zien is (natuurlijk verschillende sma ken), welke wandelingen in naaste omgeving gemaakt kunnen worden, welke fietstochten naar naburige streken, vermelding van spoor- en bustijden voor kleine uitstapjes en welke gelegenheid er is om van de watersport te genieten, dit in overleg met de Z.V.W. en de hengelsport. Ook vermelding hoe ’t Gods dienstig leven hier bevredigd kan worden. Wanneer vreemdelingen door oud en jong vooral door deze laatsten voorkomend behandeld worden, kan er een goede roep van ons sladje en omgeving uitgaan en mocht dit ideaal verwezenlijkt worden, onze plaats zou er wel bij varen. Met dank voor de plaatsing. Abonné. NIEUWS S.V. „WORKUM”. Zaterdag speelde Workum I te Woudsend won deze met de duide- de bekerwedstrijd en lijke cijfers 08. De hekkesluiter van ducht ondervinden dat een 4e klas club nog wel iets in haar mars heeft, zo zelfs dat ze niet eens in de gelegenheid werden gesteld een tegenpunt te scoren. De Workumer ver dediging deed het uitstekend en hierdoor kon meer zorg aan de aanval worden besteed. Reeds voor de rust nam Workum een 05 voorsprong, welke tegen de wind in afgerond werd tot 08. Workum II deed ook wat van haar ver wacht had en lapte Scharnegoutum met 61 aan haar laars. Voor de rust was het niet te voorzien dat de uitslag zoveel verschil zou tenen, daar met de kleinst mogelijke voorsprong gedraaid werd. In deze wedstrijd het technisch

Friso nl | 1951 | | pagina 1