Raadsvergadering Workum TAXI dan naar IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 Nieuws- en Advertentieblad voor Workumen omliggende gemeenten De Ned. Hervormde Kerk te Workum. I. 74ste Jaargang No. 23 Zaterdag 9 Juni 1951 6 persoon» BURGERLIJKE STAND. I 22 a. van B. b. c. d. f. 5. voor g- I h. i. dalende werd de tocht Verschijn» eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz te Workam - Tel. 45 Postrekening 82259 e Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling waren, nood- gemaakt was, het van toe- Inzending van advertenties uiterlijk Donderd agsmorgens om een maar plaatsruimte H. de Jager, dat hij zijn be- van het land- t wijziging gasbedrijf, Punt 7. Voorstel gaan van een komst met de Gemeenten. Punt 9. Voorstel van B. van Ook verhuur zonder chauffeur Abonnementsprijsf 2.— per halfjaar per post f2.20 er was. 'Daar van B. en W. tot het aan- rekening-courant-overeen- Bank voor Nederlandse Gemeente Workum. Vanaf 30 Mei tot en met 6 Juni 1951. Geboren: Johanna Maria dvSaekleWalta en Catharina Anna MariaConens. Martinus Lodewük zv Fokke Laanstra en Trijntje Kracht. Gehuwd en overledenGeen. mingsvolle plaats zal worden voor de Avond maalstafel. De vloer bestaat ook hier geheel uit zerken. De bestaande niet oorspronkelijke toegang naar buiten is dichtgemetseld en nu is verbinding gekregen met de Latijnse school die al enige tijd geleden in haar oude pracht hersteld is. De naar de toren gerichte Westgevel be stond uit houten toppen, die iets terugspron gen, maar nu zodanig naar voren zijn uitge bouwd, dat zij deel uitmaken van de door getrokken bakstenen gevelmuur. In plaats van de vroegere kosterswoning zijn nu ter weerszijden van de ingang, berg- voor fietsen, voor schoonmaakbe- nodigdheden, garderobe en een vertrek dat naar gelang van de behoeften z’n bestemming zal vinden. Dit zijn in grote trekken de veranderingen, die tot stand gekomen zijn. Alle hout in de raamopeningen is vervangen door gekapte bakstenen traceringen, de goten, het dak, kortom alles is uiterst degelijk en zoveel mogelijk in de oorspronkelijke vorm terug gebracht. Aan de schoonheid van dit gave bouwwerk zullen nog vele geslachten vreugde kunnen beleven. dit gebouw eertijds voor bestemd, waarna het van ver- vraagt in elk geval de twee-maande- andere maand te gebouw in z’n oorspronkelijke luister steld, met inachtneming natuurlijk van eisen, welke de huidige bestemming maal stelt. Evenals de meeste oude kerken was ook de R. K. eredienst omstreeks 1615 af Nu op 21 Juni a.s. de overdracht en inwij ding van het geheel gerestaureerde kerkge bouw van de Ned. Herv. Gemeente zal plaats vinden, meenden we er goed aan te doen van kortere en langere tijd geleden, verschil lende gebeurtenissen, feiten en toestanden nog eens even in herinnering te brengen. Het onderhoud van de kerk schijnt perma- nent veel zorgen gebaard te hebben, zodat eerstijds de gedeelten die aan herstellingen toe waren de ene keer door betimmeringen van ’t middenschip afgesloten en een andere keer geheel of gedeeltelijk dichtgemetseld wer den, terwijl bijv, een toegang die er oorspron kelijk niet geweest is, in het koor werd aan bracht, waar zich in de tijd voor de restaura tie slechts een kerkeraadskamer bevond. Alleen al doordat deze gehele ruimte nu bij de kerk getrokken is, hetgeen bij de eerste plan nen nog dubieus was, is een zeer ingrijpende verbetering gekregen. Trouwens de nieuwe lichtscheppingen in ’t algemeen maken het interieur nauwelijks herkenbaar. Er zijn zo veel verantwoorde veranderingen uitgevoerd, dat velen die de oude kerk nog in vroegere Daar nog geen antwoord was binnengeko men, konden B. en W. geen bijzonderheden van het bedrag, de rentevoet en voorwaarden mededelen, maar ze kregen toch machtiging om op een aanvaardbaar aanbod te kunnen ingaan. Het middenschip en zijbeuken komen trou wens ook veel mooier tot hun recht, vooral nu alles wat geen constructieve functie had, verwijderd werd en de gewelven zich meer éénvormig over de kerk uitspannen. Om echter dat hoog gelegeh gedeelte te kunnen bereiken is ’n wenteltrap gebouwd in de Noor delijke zijbeuk, de hoek tegenover de preek stoel. Geheel onzichtbaar in ’t gedeelte zo dicht mogelijk aan de Waag grenzend (de vroegere Noorderingang) bevindt zich onder gronds de verwarmingskelder en wie die vernuftige oliestook-installatie aanschouwd heeft, maakt zich zelfs bij felle koude geen zorgen over de temperatuur, want hoe kolo- plaatsen saai de kerk ook mag wezen, dit is ook een kacheltje van formaat I Onder het orgel en ér ten Zuiden van is een grote marmeren herdenkingsplaat opge steld, ter herinnering aan het geslacht Tuin hout, een burgemeestersfamilie, waarvan de telgen hier zijn begravèn. Overigens bestaan de looppaden weer voor een groot deel uit grafzerken en verder hardsteen tegels; de grote grafsteen van de oud-burgemeester van Adius, wiens wapenschilden aan de muur prijken, ligt ongeveer midden voor het koor, dat iets hoger gelegen is en de zeer stem- Punt 8. Voorstel van B. en W. tot van de begroting van het dienst 1950. gedaante voor zich zien, straks versteld zul len staan. Trouwens ieder die zag hoe het uiterlijk jaar na jaar verfraaid werd, zal wel kunnen begrijpen dat er inwendig ook wel iets gebeurd is. Er wordt wel eens beweerd, dat de kerk met de toren verbonden is geweest, doch door brand (in 1550?) los was komen te staan. Met de bouw van de toren is reeds vóór 1350 begonnen en na een twintigtal jaren tot op de huidige hoogte onafgebouwd geble ven. Zo zijn er ook deskundigen, die met zekerheid aannemen dat de kerk nimmer aan de toren bevestigd is gewees,t, doch ook on afgebouwd bleef. Dat het in elk geval* wel de bedoeling is geweest om de kerk tegen de toren aan te bouwen, dat kan men duidelijk opmaken uit de verhouding van het koor tot het middenschip van de kerk en het aantal pilaren. In de in 1930 uitgegeven Voorlopige Lijst der Nederlandse monumenten van Geschiede nis en Kunst, deel IX, Friesland (een officiële uitgave van de Rijkscommissie voor de monu mentenzorg) vinden we de volgende beknopte beschrijving van het Workumer kerkgebouw: „De Ned. Herv. kerk (H. Geertruida), eer tijds (sedert 1343) aan de H. Odulphuskerk te Staveren behorend, in 1515 en 1523 door brand vernield en weer herbouwd, in 1580 half voltooid aan dc Hervormden overgegaan, in 1826 hersteld, is een bakstenen gebouw, be staande uit een middenschip en twee tussen 1515 en 1580 daarmede op ongeveer gelijkte hoogte gebrachte zijschepen, ’n dwarspand, ’n 4/lo gesloten koor met een steunbeer in de as, en een vrijstaande bakstenen toren; aan de Zuidzijde van het koor een sacristie, waar boven een verdieping, die in de 17e eeuw als school dienst deed. Grote spitsboogven sters met bakstenen stijlen en traceringen; ver knoeide ingangen. Aan de Westzijde worden de beuken afgesloten door een bakstenen muur en een kosterswoning. Boven in de Westelijke gevel in baksteen het jaartal 1615 en een Christusmonogram. De sacristie heeft een gothische puntgevel. Op de kruising der daken van dwarspand en schip overblijfselen van de voet van een in 1740 afgebroken dak ruiter.” Een opsomming van de constructieve en aesthetische gebreken werd hierbij niet ge geven, maar men wist dat dit vele door onoordeelkundige herstellingen en gedwongen zuinigheid. Ruim 15 jaar ge’eden kregen de administra tieve voorbereidingen tot de thans voltooide restauratie vastere vorm en toen begin 1938 de subsidies verleend waren,’ kon inderdaad van een „bouwvallige staat” gesproken worden. Het Bijk had 60 pCt. van de kosten, toen ge raamd op f 164.000.toegezegd, de Provin cie 20 pCt., terwijl de burgerlijke en kerke lijke gemeente te Workum ieder 10 pCt. zou den bijdragen. Intussen zijn die kosten door de oorlogsomstandigheden, stagnatie of onvoor ziene verrassingen van het werk, stijging van de materiaalprijzen etc. sterk beïnvloed en niet weinig verhoogd. Percentsgewijs kreeg de Ned. Herv. Gemeente dus geen groot deel te dragen, maar in werkelijkheid werd het tóch een zeer belangrijk bedrag, omdat er Brandweer-organisatie en alarmering vrijwel volmaakt. Gasprijs met 1 cent per kubieke meter verhoogd. Stratenaanleg naar de nieuwe duplexwoningen kost meer dan een ton. De excursie van de Raad, toen de bezichtiging van de brandweer- garage aan de beurt was, door dreigende brand onderbroken. Toen Dinsdag 5 Juni j.l. ’s middags half twee in het bovengedeelte van het Waagge bouw de vergadering geopend was, bleken op dit aanvangsuur drie raadsleden te ont breken, nl. de heren M. van der Meer, R. H. Jonkman en R. J. Ketelaar. Vcor.itter de heer J. Russchen burgemeester. Secretaris de heer D. van der Goot. Rondvraag. De heer Bakker merkt op dat het terrein bij de Kettingbrug nog steeds gebruikt wordt voor gymnastieklessen, maar kan het sport terrein bij het plantsoen daarvoor niet beter dienst doen De voorzitter antwoordt dat dit inderdaad binnenkort in gebruik zal worden genomen, zoals dat van begin af aan in de bedoeling lag, maar het land moest eerst behoorlijk be groeid zijn. De heer de Boer vraagt of de leiding bij de brandweer ook doortastender zou kunnen optreden als er iemand vooruitging om de situatie ter plaatse op te nemen, want ’t was Zondag, naar hem meegedeeld werd, vrij ver warrend en tijdrovend alvorens er water kwam. De voorzitter meent dat dit kwam, omdat er geen direct gevaar was, want dan was ongetwijfeld sneller gehandeld, maar overigens is het zaak om zo spoedig mogelijk met de brandweerauto aanwezig te zijn, hetgeen dit maal toch in een ommezien gebeurde. De heer Harkema zou naar aanleiding van hetgeen de heer Bakker reeds gevraagd heeft, in overweging willen geven om de kwitanties van het gas elke maand te laten aanbieden, wat zeker door velen gewaardeerd zou worden. Schouw van werken. De raadszitting was in de geschatte tijd afgelopen, waarna de Raad zich opmaakte voor een excursie, die toen stadhuis en sport terrein bezichtigd waren, tijdens de wande ling door het plantsoen verstoord werd door sirenegeloei. Bijna op het punt om de brand- weergarage te bezoeken, bleek dit alarm niet bij het programma te behoren, maar ’t was wel degelijk ernst. Door snel optreden kon erger voorkomen worden en vrij spoedig vervolgd. ’t Was een bezichtiging, die alle deelne mers buitengewoon goed voldaan heeft, waarover we wegens gebrek aan ditmaal niet kunnen uitweiden. en W. tot wijziging de gemeentebegroting, dienst 1950. Tegen deze begrotingswijzigingen had nie mand bezwaren. Punt 6. Voorstel van B. en W. tot beschik baarstelling van gelden voor de uitvoe- ri g van het stratenplan Westkant Dolte (2e gedeelte) Wanneer de in aanbouw zijnde duplex woningen gereed zijn, moet op dit terrein een straat in het verlengde van de Ferwoud- ster -weg tot en langs de Dolte komen, waar van de kosten op meer dan f 105.000.ge raamd zijn. Een brug over de' Fothuiswijk is niet in dit plan opgenomen en daaromtrent zal wegens minder urgentie en hoge kosten later v.el’n le_li sing l.unnev worden genomen. •B en W. stellen voor bij wijzigingsbesluit het genoemde bedrag op de begroting aan te brengen, waartoe z.h.s. besloten. toen aan een weer opgebouwd. De pilaren verwij- rode Friese moppen niet in stijve regelmaat elkaar opvolgend, te zien kwamen en blijven. In de recht er tegenover staande pilaar werd het stukje lood gevonden (waarvan we onlangs melding maakten) dat natuurlijk zorgvuldig bewaard zal worden, en bij de kerk behorend, er wel een ereplaatsje zal krijgen. In de hoek bij het koor, aan de marktkant, komt voortaan de preekstoel die in 1718 door G. van der Haaven gereed kwam. De vier panelen, die sierlijk vervaardigde Bij belse taferelen vertonen, trap en klankbord zijn fraaie staaltjes van 18e eeuwse hout- beeldhouwkunst, evenals de regeringsbank, die ook een andere plaats krijgt en nu het hele noordertransept gaat vullen. Door de bejaarde oud-Workumer beeld houwer Tjipke Visser is een doopvont ver vaardigd, dat de collectie antiek snijwerk slechts kan verfraaien en het is wel een zeer gelukkig idee geweest om dit bij het vol tooien van deze grondige restauratie aan het interieur toe te voegen. De oude licht kronen zijn in vroegere jaren op een onzalig ogenblik verkocht en hangen nu in de Grote Kerk te Amsterdam, maar voor een zeer stijlvolle vervanging is inmiddels gezorgd. In vroegere pubicaties omtrent de kerk komen verscheidene namen van banken voor. Zo onderscheidde men o.a. de bakkersbank, de dovemansbank, de collectantenbank, de kerkvoogdenbank, de wezenbank, de pilaar- bank, de Hobbema’s-, de Haagsma’s-, de Dei- num’s-, de Stallinga’s-, de Sluyterman’s bank en de in de volksmond genoemde „glêzze- kast.” Ter weerszijden van het koor hangen in het Noorder- 'en Zuidertransept de twee bonte wapenschilden, welke in 1719 en 1716 aan de kerk geschonken zijn en waarop ver meld staat, dat de oud-burgemeester van Workum Irak Martijn van Adius en diens vrouw Engelbertina Barbara vin Unckel in die jaren zijn overleden. Het in 1697 d or de orgelmaker Mr. Jan Harmen vervaardigde kerkorgel werd steeds geroemd om z’n bijzonder mooie toon en zal er na het nauwgezet herstel wat uiterlijk, klank en accomodatie voor de organist be treft zeker nog aan gewonnen hebben. als Nederduits Hervormde kerk is gebruikt. Het torentje, thans weer op het middendeel van de kerk aangebracht en ons intussen al vertrouwd geraakt, werd in 1735 door een storm vernield en heeft dus meer dan twee eeuwen op z’n herrijzenis moeten wachten. In alle opzichten is de kerk het voor werp geweest van een bewogen geschiedenis; wij herinneren er slechts aan, dat indertijd de Geldersen en de zgn. Zwarte Hoop het interieur geheel en al hebben uitgebrand en dat het gebouw wegens z’n ouderdom steeds de bijzondere zorg behoefde van de stede lijke overheid. De pilaar waaraan vroeger de preekstoel verbonden, was, is wegens de grote afwij kende stand, afgebroken geweest en bleek, dat er nagenoeg geen fundering wezig was. ’Daar is toen natuurlijk blokje beton gestort, waarna die pilaar van dezelfde oude steen is pleisterlaag is van alle zes derd, zodat de gele en bovendien bepaalde voorzieningen geheel voor eigen rekening komen. In 1939 werd een aanvang met het werk en dat dit een kwestie van jaren werd wel verwacht, doch zo lang als nu geduurd heeft, had niemand kunnen dromen. Tijdens de oorlog waren er perioden, dat er maar door enkele mensen aan werd gewerkt, en ook daarna was het met vaklui en materiaal natuurlijk lang geen normale toestand. Maar nu kan er toch een stukje werk afgeleverd worden, dat voor Workum een zeldzame verfraaiing en voor Friesland een verrijking van z’n cultuurhistorisch be zit betekent. Onder de in deskundigheid op dit gebied niet te evenaren leiding van de in de afgelopen winter overleden bouwkun dige Jan de Meijer, is het monumentale kerk- her- enige nu een- Punt 1. Notulen van de vergadering van Februari, 21 Maart en 9 April. Geen op- of aanmerkingen werden ge hoord, dus accoord. een hogere opbrengst van f 3500.betekenen en daar kunnen we dus niet onder uit, zo luidde het antwoord op een desbetreffende v raag. De heer Bakker betreurt het dat deze hoging nodig is, maar naar de mogelijkheid lijkse kwitanties in laten innen, want nu komen die van electri- citeit en gas meestal tegelijk. Deze wens zal gaarne in overweging wor den genomen, meent de voorzitter en daarna blijft er niets anders over dan de gasprijsver hoging maar te accepteren. Punt 3. yerzoek van P. H. Roskam te Heiden- scaap om tegemoetkoming in de reiskos ten wegens het bezoeken door een van zijn kinderen van de Christelijke school voor buitengewoon lager onderwijs te Sneek. Bij dergelijke aanvragen wordt rekening ge houden met de financiële draagkracht van de verzoeker en op grond daarvan stellen B. en W. voor, de helft van de reiskosten, welke f 13.80 per maand bedragen, te ver goeden, waartoe, z.h.s. besloten. Punt 4. Opnieuw behandeling van het voor stel van B. en W. om gelden beschikbaar te stellen voor het aanleggen van een alarmeringssysteem voor de brandweer. In de vorige vergadering werd dit voor stel met 65 stemmen aangehouden, omdat de kosten van 20 telefonische aansluitingen voor eerste aanleg reeds f 600.zouden be dragen met een jaarlijks terugkerende uit gaaf van f 384.aan abonnementskosten en intussen een goedkopere oplossing onder ogen kon worden gezien. Met nog enkele sirenes op ’t Noord en Zuid te plaatsen, die vanuit een centraal pimt bediend kunnen worden, zou voor kabelaanleg echter verscheidene dui zenden guldens nodig zijn, zodat B. en W. hun oorspronkelijk voorstel handhaven. De heer Haytema wil z’n stem er toch tegen verheffen, want aangenomen mag wor den, dat met de in gebruik zijnde sirene toch steeds wel een voldoend aantal brandweerlui gewaarschuwd wordt; dit moet voor Workum gezien de kosten, ook goed genoeg zijn. De voorzitter antwoordt dat de sirene soms op korte afstand niet eens hoorbaar is; dat hangt van de windrichting af en het geluid schijnt ook door gebouwen min of meer ge keerd te worden. Hoe het niet moet, is Zon dag j.l. duidelijk gedemonstreerd, toen het publiek nauwelijks ruimte gaf en ’t moet je verwonderen dat er geen ongelukken gebeurd zijn. De burgerij zal het nog moeten leren dat de brandweerauto zo snel mogelijk dient te rijden, voorrang op alle verkeer heeft en daarbij niets kan ontzien, want tijdens die rit zijn ’t kostbare minuten, welke beslissend kunnen zijn. Met de door B. en W. aanbe volen alarmreing zal men alle aangeslotenen bereiken en geen overlast van nieuwsgieri gen hebben, althans in de eerste ogenblikken niet. De heer Niemantsverdriet voegt er nog aan toe, dat de assurantie-maatschappijen verzocht zal worden om een bijdrage in de kosten, terwijl de heren Westendorp en Har kema zich nu wel in dit afdoende systeem willen schikken. Er wordt zelfs niet eens gestemd. Alleen de heer Haytema vraagt aantekening dat hij er tegen is. Punt 5. Voorstel van B. en W. tot verhoging van de gasprijs. Als gevolg van de kolenprijsverhoging mag te rekenen met ingang van 1 Mei 1951 de gasprijs met 1 cent per kubieke meter ver hoogd worden, zowel voor lichtgas als voor ruimteverwarming en industrie. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten, omdat de exploitatierekening van het gasbedrijf geen andere keus laat. De heer Niemantsverdriet deelt mede dat de vorige verhoging van een halve cent per kubieke meter wel enige tijd eerder be rekend had mogen worden, doch nu hogerhand deze verhoging opnieuw is gestaan, moet daaraan wel gevolg gegeven worden. Het gasverbruik gaat in lijn, nl. vorig jaar f3500.lager dan ge raamd, terwijl daartegenover het loon bijna f 2500.hoger kwam en de kolenprijs ba langrijk steeg, zodat de rekening over 195.P met een tekort van ongeveer f 12.000 sluit. Deze verhoging van 1 cent zal misschien Punt 2. Ingekomen stukken en mededelingen. Goedkeuring van de volgende raadsbe sluiten 1. wijziging verordening tot heffing vergunnings- en verlofsrecht; 2. aankoop gedeelte tuin bij het Water- schapshuis van Westergo’s IJsselmeer- dijken. 3. garantie hypothecaire geldlening voor woningbouw door H. Altena; 4. garantie geldleningen tot 5 millioen gul den door N.V. Intercommunale Water leiding, gebied Leeuwarden; 5. verpachten van percelen land in de Waard aan W. Bootsma en anderen; 6. overeenkomst met A. van der Meulen inzake aankoop gedeelte erf met schuur en overdracht van grond; Bericht van de Gedeputeerde Staten be treffende „geen bezwaar” tegen de over eenkomstige toepassing van het toelage- besluit 1951, Uitkerings- en Verhogings- besluit 1950 voor het gemeentepersoneel. Bericht van de Gedeputeerde Staten dat het afschrift van het raadsbesluit van 21 Maart 1951 tot wijziging van de Algeme ne Poitieverordening is ontvangen. Bericht van noeming tot administrateur bouwbedrijf aanneemt. Bericht van C. Adema dat hij zijn be noeming tot tuinman aanneemt. Jaarverslag over 1950 van: 1. het Pootvisfonds der Friese Bond van Afde’ingen van de Hoofdafdeling „Zoet- watervisserij” der Nederlandse Heid* Mij.; 2. Stichting Friesland voor Maatschappe lijk werk; 3. Provinciale Keuringsdienst; 4. Provinciaal Electriciteitsbedrijf Provinciale Friese Vereniging V reemdelingenverkeer 6. S.ichting „Fryske Ambachts- en Folks- kunst”; 7. Vereniging van Nederlandse Gemeenten; 8. Bank voor Nederlandse Gemeenten; 9. Gewestelijk Arbeidsbureau Leeuwarden. Balans en Verlies- en Winstrekening over 1950 van het Gasbedrijf. Gedenkboek, uitgegeven ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het „Groene Kruis” en 'TS-jarig bestaan van het „Witte Kruis.” Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Verzoekschiften om subsidies uit de ge meentekas van: 1. muziekvereniging „Crescendo”; 2. consultatiebureau voor Alcoholisme in Friesland; 3. R.K. Land- en Tuinbouwwinterschool v.d. A.B.T.B. te Didam. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. zal over deze subsidies bij de begroting voor 1952 beslist worden.

Friso nl | 1951 | | pagina 1