I Fr'. T AX1 dan naar IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 Nieuws- en Advertentieblad voor Workumen omliggende gemeenten 1 KOFFER 74ste Jaargang No. 24 Zaterdag 16 Juni 1951 VREEMDELINGENVERKEER 6 persoons O? DE NOORDERBAZAR I MOGELIJKHEDEN U kunt vertrouwd op reis gaan met een uit de collectie van I LEERT DE REGELS VAN DE WEG EN PAST ZE TOE MET OVERLEG. Fryske Brief 212. It is sa njonkenlytsen al gau in jier of fiif lyn dat ik hjir op dit plak skreaun ha: „Sa binne dan nou Sneins de doarren fan Warkum's „Kathedraal” op ’e skoattel. Der sil de earste tiden yn de aide greate tsjerke net mear preke wurde. Stuollen en banken dy ’t oars sa kreas op in rige stiene, steane nou yn- en opelkoar loege. De preekstoel dy 't ieuwen oan ien op it selde plak stie, is fan boppen reage en oan ’e kant lein. It oargel, is it swijen oplein en is êfbrutsen.” En fierder: „Yn de kommende tiid sil der ’Sneintojouns gjin Ijocht mear troch de hege bêge- finsters skine, mar it sil tsjuster bliuwe oer it tsjerkhóf, it skil en de merk. En de aide rüten, foar satier hja noch hiel binne, sille wêze as eagen hwer ’t gjin Ijocht mear yn is.” En ta bislüt: „Mar as ienkear de moker en it brekizer har wurk dien hawwe bigjint it bouwen om de tsjerke de aide gloarje wer to jaen.” Ja, ja nou binne wy fiif jier letter. Wy tochten doe, och oer in jiermanich is it spul wol ré. Mar as wy sa foar en nei, ris nei binnen glüpten, sij it dan ek skrüten, mei it each op it boerdtsje: „Ver boden toegang” en it greatere boerd mei: „Tijdelijk voor bezichtiging gesloten,” nou dan seagen wy al hwat mal om üs binne. Wy hawwe dy earste jierren wol faek tsjin elkoar sein: „Dat avvesearret der as de man yn 'e moanne.” Ei myn leave minsken, it eine üs lang net hurdernoch. Wy tochten mar, as ienkear it slopen sahwat dien is, nou dan is ’t ommers sa mar klear. Mar wy wisten net hoefolle tsjinslaggen, hoefolle swierigheden der oerwoun wurde moasten. Hoe sekuer, hoe krekt en hoe foarsichtich men to wurk gean moatten hat. Doch oan alles komt in ein. Oan it slopen en brekken, mar ek oan it bouwen. En satier binne wy dan nou, dat nije wike Tongersdei, krekt op ’e langste dei fan ‘t jier, de tsjerke oplevere en ynwijd wurde sil. In greate dei foar Warkum, nou ‘t dit monumint fan Aide Fryske bou- kunst, wer yn har aide gloarje pronket. Mar boppe alles in feestdei, in dei fan bliidens en tankberheit, foar de Ned. Herf. gemeente yn it bysünder. Fan nou êf oan, sille de doarren fan it aide Godshüs wer wiid iepen stean en de minsken sille komme om to harkjen neiitWurd, hwer ’t safolle slachten foar üs nei harke hawwe. Mei de aide tsjerke, net allinne wêze in gebou fan Histoaryske waerde, mar ek oan follen bringe en jaen Hope en Treast. Der wie okkerjiers ris in man, mei hwa ’t ik stie to praten en dy sei doe: „Om my hiene se dy klompe stien ek wol öfbrekke kinnen. It kostet in slompe jild en och men hie foar ‘t selde ek wol in hiele nijenienbouwe litten kinnen. En dan, och it is ommers dochs mar foar in bipaeld diel Warkumers”. Wylst ik sa sit to skriuwen, komt my yn 't sin, hoe ’t ik foar jierren lyn, fier en fier foar de oarloch, ris yn Limbureh üt-fanhüze. Wy metten der doe in hiel aid man, in hiel oar slach minske as wy üt it Noarden. En it is my altyd by bleaun hwat hy doe sei. It wie dit „Jongeman, ünthüld dat wy allegearre tsjinje ien en deselde Kening, stride yn ien en itselde leger, mar dat wy elts ta üs eigen regimint hearre". En ik soe hast sizze, dat dy wurden ek hjoed de dei tige har nut dwaen kinne. S.V.W.-AGENDA Kwartfinale Ned. Voetbalbeker Workum 1—W.V.F. 1 (Zwolle) Terrein Sportpark 7.15 uur Vanaf 6.30 uur marsmuziek van „Crescendo”. Donateurs en leden hebben alleen toegang op vertoon van geldige donateurs- en lidmaatschapskaart 1 BURGERLIJKE STAND. gemoeid gaan Verbond voor Veilig Verkeer PREDIKBEURTEN ge- FRISO. „S.V.W.” NIEUWS Wetenschappen, de heer Wor de Classis Sneek, Ds. PLAATSELIJK NIEUWS. Noordwijkerhout z’n VerschtJn» eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling WIE GEEN RICHTING AANGEEFT GAAT IN DE RICHTING VAN HET ZIEKENHUIS. Inzending van advertenties uiterlfik Donderd agsmorgens van van de Provinciale Kerk- Friesland, Dr. C. TH. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds R. Hofman. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 en nam. 130 uur ds A. J. Schneider (H.A. en Dankz. H.A.) Warns (Herv.) Voorm. 9 en ’s av. 7 30 uur ds A. J. Oostenrijk. Staveren (Herv.) Voorm. 9 30 en ’s avonds 7.30 uur ds B. J. Riemersma. VOOR Ook verhuur zonder chauffeur de zege wordt uitgesproken. we nogal vrij nauw- Laat Workutn daarom alles doen vreemdelingen goed te ontvangen en prettig vacantieverblijf te waarborgen. Bescheidenheid behoeft zich niet te demon van J. Brouwer. de Veluwe, de onze uitgestrekte Gemeente Workum. Van 7 tot en met 13 Juni 1951. GeborenWilhelmina Maria dv Hemicus Antonius Bergsma en Maria Alida Wubbolts. Sjoukje dv Willem Sevensma en IJtjeReit- sma Cora dv Jacob Burghgraef en Botje van der Brug. Gehuwd: Johannes Josef Antonius IJnte- ma, 24 jr en Oatharina Johanna Wilhelmina Jansen, 21 jr, beiden te Workum. OverledenGeen. Abonnementsprijs: f2.— per halfjaar per post f2.20 Verbond voor Veilig Verkeer. alhier, na n jaren goed beslagen met vast omlijnde plan nen voor de dag te komen. Zouden er grote bedragen mee om de nodige beveiligingen aan te brengen en de torentrap in zodanige staat te herstel len, dat er een vertrouwd klimpartijtje ge maakt kan worden? Het uitzicht is magnifiek en zowel kerk als toren zouden dan een flinke belangstelling kunnen trekken als daar toe geregeld gelegenheid zou worden gegeven. Immers dan zouden er direct al een paar punten van bezichtiging zijn, die men de bezoekers kon aanraden om vooral niet over te slaan en daar was zeker eer mee in te leggen. INWIJDING GERESTAUREERDE NED. HERV. KERK. 14 Juni. Nu vandaag over een week, op de langste dag, de Ned. Hervormde kerk weer officieel in gebruik kan worden genomen, hetgeen natuurlijk met enige plechtigheden en enorme belangstelling gepaard zal gaan, dienst gehouden, waarin zal voorgaan, zijn we door de welwillende medewerking van 4 J.,. kerkvoogden en predikant in de gelegenheid gesteld over het te verwachten verloop van WORKUM. Dezer dagen slaagden aan de Christelijke Kweekschool te Sneek voor het onderwijzers examen o.a. onze stadgenoten de heren P. de Jager en J. Kroyenga. streren in onverschilligheid en critische spot of kleinering, maar op gepaste wijze te getui gen van burgerzin en sympathie voor het goede, dat in '“eigen woonplaats te vinden is, wordt door iedere vacantieganger zeker meer gewaardeerd, ’t Is immers veel gezelliger om een vriendelijk, welwillend antwoord te krijgen dan ongevraagd het zwartgallige ge kanker te moeten aanhoren, dat heel wat Nederlanders aangeboren is en uit eigen mond blijkbaar gretig te aanvaarden is, of althans nog het prettigst schijnt te klinken. Alles wat er toe zou kunnen leiden om het voor de toeristen hier aangenaam en aantrek kelijk te maken, kan deze zomer al experi menteel beoelend worden, om dan volgende Workum en een voorbeschouwing is uiter aard moeilijk te geven. Jongens, geef je volledig, wie weet of er dan niet een over winning m zit. Onderschat je tegenstanders ■nooit en speel een faire wedstrijd. Handbal Workum II verloor haar laatste competi tiewedstrijd tegen Olympus II met 40. Voor de rust nam O. reeds een nuttige 30 voorsprong, waaraan daarna nog een doelpunt werd toegevoegd. Na rust kwamen de W.- dames beter in hun spel, maar de gelegenheid om tenminste de eer te redden benutten ze niet. Gemeente Hindelopen Mei 1951. GeborenJoukje dv Ume Ukema en Sjoukje Boersma (7 Mei). Marijke dv Jan Hepkema en Jantje Schaafsma (7 Mei). Uilkje dv Sierd de Boer en GrietjeBangma(7Mei). Gehuwd: Michiel Cornelia Bosma, 22 jr en Grietje Trijntje Stallmann, 26 jr beide te Hindelopen (1 Mei). Jan Pieter Wielinga, 24 jr te Amsterdam en Bank de Boer, 24 jr te Hindelopen (2 Mei) Sjoerd Bakker, 23 jr te Hindelopen en Grietje Bouma, 18 jrte Ferwerd (22 Mei). OverledenEsger de Boer, 77 jr. echtg. van Wiebrigje Kuipers (13 Mei). 14 Juni. Gisteren slaagde te Den Haag voor het examen Gemeente-administratie I onze stadgenoot de heer Chr. Hilverda. AFSCHEID EN INTREDE. Het vertrek van Ds. A. de Jonge naar Zaandam vindt in Augustus plaats en daar door is de afscheidsdatum bepaald op 5 Augustus. Een Zondag daarvoor nl. 29 Juli hoopt Ds. Spalink van Noordwijkerhout z’n intrede te doen bij de Ned. Herv. gemeente bevestigd te zijn door z’n ambts voorganger Ds. P. de Bruyn, thans te Fijnaart (N.-Dr.) Door deze gang van zaken zal de ge meente alhier dus geen periode krijgen dat ze geen eigen predikant bezit. D' andere be roepen predikant Ds. Beker komt eind Augus tus, begin September naar Workum, zodat dan weer alle predikantsplaatsen in ons etadje bezet lullen zijn. Nederland is een mooi land, hoewel ver scheidene Nederlanders dat nauwelijks schijnen te weten. Toch behoeft men er maar een buitenlander naar te vragen en het antwoord is meestal zeer uitbundig, omdat hij hier van zulke mooie vergezichten, van prachtige oude bouwwerken, van zo veel verscheidenheid in natuurschoon kan genieten: de Waddeneilan den, het Noord- en Zuidhollandse duinge bied, Amsterdam met z’n prachtige grachten, trouwens tal van plaatsen met een eigen stedenschoon, het Gooi en bos- en heidestreken en merengebieden enz. enz. Van alle provincies is Friesland wel een der mooiste. Hier vindt men duinen en strand, bos en hei, voor de watersportliefhebbers zijn de vele meren een dorado. Bovendien zijn er de oude stadjes en dorpen met bezienswaar digheden. Daar zit stemming en karakter in en zij die daar weinig oog voor hebben, moe ten de nieuwbouw in pas ontgonnen gebieden als de N.O.-polder maar eens nauwkeurig op nemen. Het scheppen van iets waar vroeger water of woestenij was, mag dan bewonderd worden, maar overigens is men in enkele ogenblikken uitgekeken op de eentonige ge lijkvormige woningbouw, die al te keurig is en hoegenaamd niet foeilelijk behoeft te wezen, maar waaraan het leven ontbreekt en dat in gebieden (hoe tegenstrijdig dat ook moge klinken) waar jonge voortvarende mensen al hun levensverwachtingen op gericht hebben. Van hoeveel betekenis is dus de oude bouw stijl en -methoden om een prettige, intieme sfeer te scheppen. Dat nu is te vinden in de Friese stadjes en in dit opzicht is Workum wel bevoorrecht, kon dat nog in hogere mate zijn als er aan bezichtiging van bijeengebrachte antiquitei ten meer aandacht werd geschonken. Met het gereedkomen van de restauratie der Ned. Herv. kerk is Workum een prachtig object ter bezichtiging rijker geworden. Ook de •ude gildebaren zullen weer beter tot hun recht kunnen komen. Doch bovenal is de ligging van Workum zodanig dat het een prachtig uitgangspunt is voor het toerisme door Friesland en over het merengebied. In de nabijheid Hindelopen met het alleraardigste Hidde Nijland-Muscum en eigen klederdracht, helaas slechts bij zeld zame gelegenheden gedragen; een uurtje fiet sen van de mooie Gaasterlandse bossen ver wijderd; omringd door „tierige greiden” en in de richting van Makkum „blier laeitsjend boulan”, „sjongende fügels” in grote ver scheidenheid; Sneek (Scheepvaartmuseum, druk watersportcentrum) en Leeuwarden (Fries museum, Kanselarij, Natuur-Historisch mu seum enz.) gemakkelijk per trein bereikbaar. Verder zijn Bolsward (stadhuis, Martinikerk), Franeker (Planetarium, stadhuis, korendra- gershuisje, kaatspartijen), Harlingen (haven en sluiswerken, Stenen man,) „de Bjirmen” ten Noorden en de bouwhoek ten Zuiden van laatstgenoemde steden met hun typische dor pen, waarvan het vissersplaatsje Makkum lang niet het minste is, zeker een bezoek waard. Ten opzichte van deze plaatsen en het merengebied met de bossen en kliffen in de Zuidwesthoek is Workum zo centraal gelegen dat het de toeristen, die geen mondaine ge noegens, maar werkelijk natuur- en steden schoon zoeken, de grootste afwisseling biedt. De ligging van ons stadje vaak voor uit middelpuntig uitgekreten, is vanuit een toeris tisch oogpunt bezien, bijzonder geschikt voor het maken van dagtochtjes en zal, al klinkt het wat tegenstrijdig, door elke onbevooroor deelde bezoeker als het mooiste middelpunt van hun vacantie in Friesland erkend worden. om de ze een 7. De voorzitter van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg Jhr. Mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel. 8. De directeur van het Rijksbureau voor de Monumentenzorg, Jhr. Dr. E. O. M. van Nispen tot Sevenaer. 9. De Vertegenwoordiger van de Bouw en Restauratiecommissie der Ned. Herv. Kerk, Prof. dr. J. N. Bakhuizen van de Brink. 10. De directeur van de Dienst Uitvoering Werken, dr. Ir. D. R. Mansholt. 11. Mevrouw M. de Meijervan der Waerden. 12. De heer J. de Meijer Jr. 13. De Vertegenwoordiger van de Vereni ging van Kerkvoogdijen, de heer J. Hupkes. 14. Ds. E. Verburg, Geref. predikant te Workum. 15. Mr. W. M. Oppedijk van Veen, oud- burgemeester van Workum. 16. Ds. A. A. Dönszelmann, oud-predikant van Workum. 17. Ds J. van Veen, oud-predikant van Workum. 18. Ds. J. Loos, oud-predikant van Wor kum. Slotwoord van de president-kerkvoogd. Gebed des Heren. Lied: Gezang 136 1. ’s Avonds om acht uur wordt de inwijdings- Ds. A. de Jonge. Ook voor deze dienst is weer een toegangskaart nodig, daar de belang stelling ver het aantal plaatsen overtreft. Over de orde van de avondsamenkomst is heel veel te schrijven, maar we hopen zo beknopt mogelijk de verschillende handelingen weer te geven. Vanuit de Latijnse school komen de oudste ouderling en diaken, gevolgd door de voorgan ger Ds. de Jonge, die alle voor het koor blij ven staan. Na hen komen de predikanten, ge kleed in toga en nemen aan de tafel in het koor plaats. De dienstdoende ouderling draagt bij het binnenkomen de kanselbijbel, welke door hem op de kansel wordt geplaatst en geopend gevolgd door het uitspreken van een tekst door de predikant. De diaken draagt een schaal en beker, welke bij het H. Avondmaal worden gebruikt en plaatst deze op de Avond maalstafel, dit, ten teken van de inwijding van dit bedehuis en sacramentsbediening, ook nu wordt een tekst uitgesproken. Terwijl de dienstdoende ambtsdragers nog voor het koor staan, zingt het kerkkoor Psalm 84, waarna Ds. de Jonge votum en groet uitspreekt en de aanvangstekst Ps. 65:5 voorleest. Als aanvangslied werd gekozen (Ps. 24 4 en 5. Vervolgens worden inwijdingsgebeden uit gesproken en wel voor kerk, gevolgd door het zingen van Gez. 272 2; na Avondmaalstafel Gez. 249 3; na Doopvont Gez. 246 3; na Orgel Gez. 132:1; na Kansel Gez. 113 5. Deze gebeden worden uitgesproken telkens op de plaatsen waarop zij betrekking hebben. De predikant begeeft zich dan onder het zingen naar de volgende plaats van handeling. Na de toewijding der gemeente wordt de Geloofsbelijdenis gezongen. Het gebed voor de opening des Woords wordt gevolgd door de schriftlezing, waarna het koor voor de prediking zingt: Adoramus van Palestrina. Na de Woordbediening zingt het koor Panis Angelicus van César Franck. In aansluiting hierop wordt de dienst der offerande gehouden en gezongen Gez. 127. De inwijdingsdienst wordt besloten met ge bed en het zingen van Gez. 272 1 en 3, waarna Deze dienst hebben keurig omschreven, omdat veel belangstel lenden genoodzaakt zijn dit gebeuren door middel van de radio te volgen. Zoals U zult hebben opgemerkt spreekt de voorganger eerst niet van de kansel af maar van verschillende plaatsen in de kerk, waardoor veel woorden verloren kunnen gaan. Wel wordt nog getracht een bevredigende op lossing te zoeken, maar mocht U thuis alles in het’ begin niet kunnen volgen, dan weet U de reden. Zondag 17 Juni 1951 Workum (R. K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur en ’s av. 7 30 uur ds A. de Jonge. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds R. Hofman (maandelijkse collecte). (Geref.) Voorm. 9 en nam. 2 uur ds E. Verburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. ’s Avonds 8 uur Jeugd. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds T. J. Drent van Parrega. Nam. 1.30 uur ds A. de Jonge. Ferwoude (Herv.) Geen dienst. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur ds E. P. v. Oofien. Hindelopen [Herv.] Voorm. 9.30 uur Lees- dienst. ’sAv. 7.30 uur ds A. J. Schneider van Molkwerum. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur ds Bonga van Leeuwarden (Friese dienst). [Geref.] Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 2 uur ds Verburg van Workum. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 en ’s av. 7.30 uur ds J. Brouwer. Zaterdag speelde Workum 1 gelijk in Spijk tegen de kampioen van de Gronings Drentse afdeling en kwam daarmee in de kwart finale van de Nederlandse Voetbal- beker der Zaterdagmiddagcompetitie. Na drie uur reizen kwam men in ’t plaatsje Spijk aan om klokslag zeven uur op het veld aanwezig te zijn. Alle 22 spelers waren present, maar de 23ste man, of wel de scheidsrechter verscheen niet en zo werd na een kwartiertje wachten onder een aanwezige K.N.V.B.-arbiter begonnen. De eerste minuten waren geheel voor Wor kum maar de afwerking liet veel te wensen over. Poolster kwam er beter in en toen werd het een meer gelijk opgaande strijd. Gelukkig was de W.-verdediging een hecht bolwerk waar voorlopig alle aanvallen op strandden. Voor de rust wist geen van beide partijen een voorsprong te nemen, zodat na de thee alles nog mogelijk was. Poolster begon met een kleine veldmeerderheid, maar hun aanvallen misten het verrassende element. Toch wist hun midvoor van een weifeling in de W.- defensie gebruik te maken en z’n club een nuttige 10 voorsprong te bezorgen. W. was in het geheel niet ontmoedigd, doch ondernam menige aanval op de Spijker verdediging. Met hun schoten waren ze echter niet geluk kig en ook nu kwam een goal aan de kant waar die niet verwacht werd. Het begon er naar uit te zien dat W. de laatste beker wedstrijd in dit seizoen zou spelen. De spelers dachten daar echter anders over, hoewel nog maar 10 minuten te spelen waren. Tiemen bracht de gastheren aan het verstand dat het zo maar niet ging, door met een pracht doel punt de stand op 21 te brengen. W. zwoeg de dat het een lust was, om een gelijk spel uit het vuur te slepen en zo waar kogelde Tom Genee de bal achter de Poolster-keeper in het net. Nog enkele minuten te spelen, trok W. zich geheel in de verdediging terug. Er was geen doorkomen aan voor Spijk en zo heeft W. zich geplaatst bij de laatste acht ploegen die moeten uitmaken wie de Voetbal- beker wint. Zaterdag om half acht wordt de volgende ronde gespeeld. W.V.F. uit Zwolle komt naar deze belangrijke gebeurtenis enkele medede lingen te doen. De overdracht van het fraaie, monumentale kerkgebouw aan de kerkeraad zal plaats vin den in de samenkomst, die ’s middags half- drie aanvangt en waarbij zijn uitgenodigd vertegenwoordigers van overheids- en kerke lijke instanties, vroegere predikanten, nota belen en kortom vele belangstellenden, die in meer of mindere mate met de restauratie te maken hebben gehad. Ook hoogbejaarde oud-ingezetenen, die zich nog in vele op zichten voor Workum interesseren, vonden in deze officiële inwijding een aanleiding om hun oude woonplaats nog eens te gaan op zoeken en ’t is te hopen dat zij over het beheer van ons stadsschoon tevreden zullen zijn. Gelukkig kunnen de Workumers deze dienst en die van de avond beluisteren, omdat er een dusdanige regeling getroffen is met de plaatselijke radio-distributiedienst, dat dege nen, die een „draadje” hebben, al het ge sprokene kunnen volgen. Hieronder zij dan vermeld de namen van de genodigden, die te kennen hebben gegeven bij deze gelegenheid graag even het woord te willen voeren. De middagsamenkoinst verloopt als volgt: Gezang 135 1, 3. Gebed. Begroeting der genodigden en overdracht van het kerkgebouw aan de kerkeraad, door de pre ident-kerkvoogd, de heer D. J. Tjeerde. Aanvaarding van het kerkgebouw voor de Eredienst, door de praeses van de Kerkeraad, Ds. A. de Jonge. Orgelsolo door de heer IJ. Wielinga; ge speeld wordt Pastorale in A van A. Guillmant. Vervolgens zal het woord worden voerd door: 1. Commissaris der Koningin in de pro vincie Friesland, Mr. H. P. Linthorst Homan. 2. De Vertegenwoordiger van Zijne Ex cellentie, de Minister van Onderwijs, Kunsten en E. A. Kuipers. 3. De burgemeester der Gemeente kum, de heer J. Busschen. 4. De Assessor van de Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk Dr. W. J. de Wilde. 5. De Praeses vergadering Niemeijer. 6. De Praeses

Friso nl | 1951 | | pagina 1