GRASVERKOOP. TAXI? dan naar IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 Ook verhuur zonder chauffeur Nieuws- en Advertentieblad voor Workumen omliggende gemeenten Anjerdag 1951. No. 25 74ste Jaargang Zaterdag 23 Juni 1951 S.V.W.-AGENDA 6 persoons Voor Workum’s toekomst. en I WORKUM, 18 Juni 1951. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. Fryske Brief 213. Foar in wikemanich lyn, hawwe wy yn ’e kranten léze kinnen in for- slach oer 1950 fan de „Algemene Rekenkamer" Dat is in ynstelling dy ‘t alle ütgaven, dien troch it Ryk, neigiet en neiplüzet. Nou gekheit is net nedich, mar it blykt der ek al wer üt, dat der by bipaelde ynstansjes, raer mei ‘t jild omslein is. In great part fan de aimeast sür fortsjinne sinten, forgriemd en mei hünfollen weismiten. Hwat soene sokke mannen nou by har seis tinke Meitsje mar op jonges, hwant as ‘t op is komt der wol wer oar? Ik wyt it net, mar dat soarte lju binne der oan dy ryksjildlaedtsjes net op har plak, tinkt my. H wat foar nüvere en rare dingen hja faeks dogge, né men kin der earlik mei jins forsan net by. Nim nou ris in gefal sa as mei dy uniformen. Dy pakjes hie men ne dich en moasten der dos komme. Goed. Mar hwat dogge de mannen dy dat spul keapje moasten Earstens, bitellen hja der fiersto folie foar, en twad, wie it guod hwat hja harren yn ’e bannen triuwe litten hiene, strie- min en sa healwiis makke dat sahwat nimmen it oan hawwe koe. Dat der sil doe wol in nije bistelling dien wêze tink. Ei ja, itjildmoat op ’t lést dochs rolje. En hwat to sizzen fan dit: len fan üs gesanten brocht sa’n jier of trije, toalve hündert goune yn rekken as hier foar in „eetkamer ameu blement". Seis en tritich goune hier foar sa’n spultsje, kin noch al ta hwatte. Dy man hie frijhwat wizer en better dien en meitsje in reis hjir hinne. Hy hie hjir yn Warkum foar dyselde sinten in prachtig „ameublement” keapje kinnen. Dan wie ’t syn eigendom west ek noch. Mar'sa lyk as nou, och it Ian bitelle ommers dochs. Hawwe jimme dat ek lézen oer in boek, of leaver oer dy boeken dy ’t men printsje litten hat? It gyng oer de evacuaesje in de jieren 1939—’40. Dy boeken kosten mar leafst: fjirtsjen tüzen, acht hündert en fyftich goune. Oan Septimber fan ’t foarge jier, wie men der noch mar foar f2000.— fan kwyt. Hwat der oerbliuwt, sil wol foar aid papier fuort moatte tink. Dat der moat ek al wer safolle tüzen op ta lein wurde. En hwat in slompe jild hat üs dy legertotoanstelling koste net. Der moat sahwat sawntich tüzen mear by, as men birekkene hie. Ja en nou hat men noch mar net ienris rekkene hwat der weitêge is, lean, ensfh. Nou it kin sa ek wol ta hwatte. Och der is wol folie mear op to neamen, mar hwat jowt it? Gjin byt ommers. It is oan ‘e iene kant lokkich, dat sa’n rekkenkeamer it spul op hakken teannen neigiet. Oars wie de hikke grif algiel fan ’e daem. Mar oan ‘e oare kant is ’t al binaud dat sokke lju net better op har plak binne en net hwat meer noed steane foar it jild hwat harres dochs net is. As men it my freget, ik fyn it mar nüvere, rare hüshalders yn de greate lanshushal'ding. It soe in skaen ding wêze as sokke lju ris wisten mei hoefolle spul en muoite it jild hwat hja forgrieme, by ’n oar skrabe wurde moat £aek. Misschien dat hja dan ris hwat süniger waerden. Contracten volgens algem. regeling PREDIKBEURTEN OFFICIËLE MEDEDELINGEN i ’s Avonds 7.30 uur ds L. BURGERLIJKE STAND. FRISO. dringende behoefte aan col- H. na H POSTDUIVENNIEUWS. PLAATSELIJK NIEUWS. x 1 Verschijn» eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz te Workum - Tel. 45 Postrekening 82250 Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 eens een al de de en in kelijk maar middenveld wat ver bet Inzending van advertenties uiterRjk Donderdagsmorgens ,,S.V.W.”bestuur moet de georganiseerde sportbe- de Workumer de „S.V.W.” warm voor zo be- goed mogelijk te doen dit punt in het publiek waar Gemeente Workum. Vanaf 13 tot en met 20 Juni 1951. Geboren: Gregorius JacobuszvLeonardus Slootjes en Marie Visser. Gehuwd en Overleden: Geen. WORKUM. Onze vroegere stadgenoot de heer Tj. Meijer, thans assistent aan een lees zaal te Amsterdam, is benoemd tot directeur van een gelijke instelling te Veendam. Abonnementsprijs: f2.— per halfjaar per post f2.20 zal speldjes en ATHLETIEK. Bij de j.l. Zondag te Wolvega gehouden athletiek-wedstrijden kwam onze stadgenoot Cor Hunia nu eens uit in een seniorenwed strijd over een afstand van 3000 M. waaraan de bekendste Friese lopers deelnamen. On* danks dit wist Cor als eerste te eindigen in de zeer goede tijd van 9 minuten 32 seconden waarmee hij bewees volgend seizoen zonder schroom de seniorèn klas binnen te kunnen stappen. Uit verschillende steden bereikten hem uit nodigingen, o a. voor de internationale wed strijden te Groningen. Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen bij gesloten briefjes verkopen het grasgewas van de dijk tussen de Noordelijke- en de Zuidelijke waard in één perceel, ter grootte van ongeveer 6 ha. De voorwaarden zijn voor gegadig den verkrijgbaar ter secretarie. De briefjes worden ingewacht vóór of op Maandag 25 Juni a.s. ces mid dags 12 uur. waren over alles in Workum op agrarisch gebied te zeer opgetogen. Dit is in ’t 1 de betrokkenen heel strelend hele stadje trouwens iets, waar beetje trots op mag zijn! ZWEEDSE BELANGSTELLING. Vorige week bracht een 50-tal Zweedse agrariërs (voor ’t merendeel .boerenzoons) hier een bezoek aan de Coöp. Grasdrogerij, en de Coöp. Zuivelfabriek „De Goede Ver wachting”, twee bedrijven die elk op hun terrein als toonaangevend beschouwd mogen worden, want de aanvoer bij beide wordt door geen enkele zustervereniging geëvenaard. Zo wel aan inrichting als exploitatie wordt vaak een voorbeeld genomen en daarom heeft de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst deze bedrij ven ook gekozen als doel voor dergelijke excursies. Bovendien werd de proefboerderij van den heer G. Stellingwerf te Heidenschap nog bezichtigd. De buitenlandse gasten wat ze zien kregen, bijzonder voor en voor ons men wel een „S.V.W.” NIEUWS Rond de soliede afrastering van het keurig ingerichte sportterrein stonden veel belangstellenden om de voetbalwedstrijd in de kwart-finale om de Nederlandse Voetbalbeker tussen Workum en W.V.F. uit Zwollerkerspel bij te wonen. „Crescendo” speelde pittige marsmuziek in afwachting van het be~insignaal van scheids rechter Zeilstra van Sneek, maar toen het weerklonken had, stelden de elftallen met Feestavond ter gelegenheid van het kampioenschap Zaterdag 23 Juni 8 uur in hotel „De Wijnberg". Film: Holland—-België wedstrijd met Abe Lenstra en Wilkes. Spreker: de Weled. Heer W. Kar sten Leeuwarden, Ervaringen uit eigen sportloopbaan. Humorist: de Vries, Molenend. Muziek, Zang en de „S.V.W.” Band. Vrije toegang voor ieder boven 12 jaar. lingen een uitkering toegekend variërende, van f 50.tot f 300. Het begrip „Cultuur” wordt daarbij in ruimste zin genomen, zodat b.v. zowel Fryske Cultuerried als plaatselijke zang- muziekverenigingen voor steunverlening aanmerking zijn gebracht. De komende door verkoop ding van een M. de Redacteur, mag ik iets plaatsruimte vragen? Deze week staat Workum in het teken van haar culturele betekenis en de dagbladen hebben ben, of zullen hier ongetwijfeld kolommen mee vullen. Het is dan ook een prachtig geslaagde restauratie, waar elke Workumer trots op kan zijn. Na de oorlog is er al veel in ons stadje verbeterd en zijn objecten onder handen genomen, die tot de noodzakelijksten behoorden. Wie het fraaie voetbalveld be ziet ontkomt niet aan de gedachte dat dit wel met iets minder had toegekund, vooral wat de kleedgelegenheid betreft waarvoor nog al iets meer dan tienduizend gulden op de tafel moest komen. Nu is het mijn bedoeling niet dit af te kammen, maar toch komt de vraag op, had voor dit bedrag niet iets tot stand kunnen komen, waarvan meer plaats genoten konden profiteren? Wanneer het eerste elftal alleen maar gebruik van het sportveld mag maken, wordt met de vriend schappelijke wedstrijden niet meer dan twintig avonden per jaar dit modern ingerichte ge bouw gebruikt. Dan mag toch zeker de vraag worden gesteld, is deze uitgaaf gemotiveerd geweest. De badgelegenheid die (daarin is aangebracht, met de 2 douchen, lijkt mij wel een iets te grote opzet toe, want als we ergens in Workum dringend behoefte aan hebben dan is het een zweminrichting, waar ieder onder toezicht kan zwemmen en de ouders hun kinderen die sport kunnen laten leren. Natuurlijk komen hier veel bezwaren, och laten we alleen maar de financiële noe men, daar een zwembad een grote som geld zal vragen, maar met eensgezindheid kan er zeker iets bereikt worden, of moet er eerst weer iets gebeuren voor men de put dempt.? Deze regels zijn bedoeld om de lezers te vragen wat is Uw oordeel hierover en welke weg kan worden gevolgd. Richtlijnen aan te geven lijkt mij niet de aangewezen weg. daar bet alleen een kreet is om de veiligheid van alle zwemmers en zwemsters te bevor deren. Ongetwijfeld zal de redactie wel plaats ruimte hiervoor willen afstaan en laat een ieder die een vorm weet aan te geven die verwerkelijkt kan worden dit in een kort geschrift neerleggen. Hier is iets groots te doen en wanneer we metelkaar de schouders er onder zetten, kan het lukken. Natuurlijk heeft PI. Belang dit wel onderzocht en wanneer deze vereniging „zwembadmobilisatie” afkondigde zou er veel gewonnen zijn. Klim in de pen om uit een te zetten, wie weet waar dan nog een ongedachte mogelijkheid schuilt. U mijnheer de R. dankend voor de plaats ruimte. W Feestavond. Zaterdagavond 8.00 uur zal ter gelegenheid van de behaalde kampioenschappen van de Afd. Handbal, en de Jun. A ploeg, in hotel de Wijnberg een feestavond worden gegeven. De in onze omgeving nog onbekende humo rist de Vries van Molenend heeft een zeer goede pers bij verschi lende sportverenigingen. Hij zal een ieder laten schateren van de lach! Verder is uitgenodigd als spreker de Weled. Heer W. Karsten uit Leeuwarden, die iets zal vertellen van zijn ervaringen uit eigen sportloopbaan. Een kort filmpje over een HollandBelgië wedstrijd geeft enige ontspanning. De dames de Haan die reeds verschillende prijzen wisten te winnen op amateur-con- coursen zingen enige liedjes, terwijl het duo de Vriesde Boer hun medewerking toe egden. En niet te vergeten de „S.V.W.” band, die naam wist te maken op onze vorige feestavonden, en ook nu ^ongetwijfeld de stemming er in weet te krijgen. Het bestuur meende ieder in de gelegen heid te moeten stellen deze feestavond bij te kunnen wonen. Het is dus vrij entree. In het bijzonder willen we extra uitnodigen de ouders van onze jeugdleden der „S.V.W.” Het is een mooie gelegenheid om nader contact te krijgen ook met het jeugdwerk der „S.V.W.” Daarvoor ouders: Zaterdag tegen woordig bij onze contact-avond. Want contact tussen ouders en ,,S.V.W.”bestuur moet er zijn. Het gaat om oefening van' Uw kind in Sportgemeenschap Hier heeft ook U! mee te maken. bestuursleden zich op het middenveld op en bood de voorzitter van W.V.F. de heer Bloe- mert, aan de Workumer vereniging een keu rig uitgevoerd vaantje aan, als aandenken aan deze wedstrijd. Namens de ver. nam haar voorz. de heer J. Stam het in ontvangst en dankte met enkele hartelijke woorden. De gasten ondernamen de eerste aanvallen, maar het was Slootjes die het eerste goede schot in deze wedstrijd afvuurde, dat met moeite door de doelverdediger tot corner werd gewerkt. Na 7 min. spelen rommelde het even in de W.V.F.-achterhoede en hier maakte Tiemen dankbaar gebruik van: 10. De aanvallen van W. waren gevaarlijker dan van de gasten, die in het eerste kwar tier hun schoten bepaald slecht gericht had den. Knappe aanvallen bouwden ze echter op en vooral de linkervleugel stelde de W.-ach- terhoede voor problemen. Hoewel ze koppend de situaties meestal meester waren, bleken de W.V.F. jongens ook beter de bal laag te kun nen houden, terwijl de roodhemden het soms meer in de hoogte dan in de breedte zochten. De spil nam het middenveld afdoendc voor zijn rekening en wat deze koppend en trappend daar voor werk verzet heeft, is niet gering. Ook bleek deze speler een uit stekende spelverdeler te zijn en door dit alles was W.V.F. een ploeg die we technisch iets hoger aanslaan dan onze plaatsgenoten, hoewel beide clubs een beste wedstrijd heb ben gespeeld. Bepaald zwakke plaatsen kunnen we in de W.ploeg niet opnoemen, maar het spelinzicht kan nog wel iets worden bijgeslepen. Aanvan- was de linkervleugel niet al te best, in de tweede helft werd hier prima werk gedaan. Na 20 minuten spelen kon de linksbuiten mooi schot Binke het na poosje voor de rust corner z’n ploeg de Zondagmorgen vroeg werden de duiven gelost met mooi weer te Aschaffenburg (D.) voor een afstand van 420 km. Het fraaie vliegweer begunstigde de gemaakte tijden en zo vlogen de eerste 4 geklokte vogels een snelheid van meer dan 1000 M. per minuut. Jac. Wiersma 1, 11, 13, 21, 26 Y. Flapper 2, 3, 4 L. Slootjes 5, 6, 22 R. Blom 7, 16, 17, 20 P. Venema 8, 10, 18, 19 E. Eiling 9, 25, 27 Gebr. Nijenhuis 12, 28 P. Veldman Jzn. 14, 15 M. Vlas 23 Gebr. Wiersma 24, 29 Zondag 24 Juni 1951 Workum (R. K.) Voorin. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8 30 uur ds A. de Jonge (H. Doop). ’sAv. 7.30 uur ds A. de Jonge. (Doopsgez.) 's Av. 7.30 uur ds R. Hofman (Geref.) Voorm. 9 en ’s av. 7.30 uur ds E. Verburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds Veen (U.S.A.) ’8 Avonds 7.30 uur ds M. G. Boeschoten van Staveren. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9.30uur cand. W. Dykstra van Workum. Nam. 1.30 uur ds J. Brouwer van Koudum. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds E. P v. Oojjen. daast (Herv.) Geen dienst. Hindelopen [Herv.] Voorm. 9.30 uur Lees- dienst, ’s Av. 7.30 uur ds A. J.Oostenryk van Warns. (Doopsgez.) Laurense. [Geref.] Voorm. 9.30 uur Leesdienst. ’s Avonds 7.30 uur ds A. Ferwerda van Gaastmeer. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 ds J. Brouwer '(H. Doop en Voorber. HA) Nam. 2 uur ds A. de Jonge van Workum. (Doopsgez.) Nam. 2 30 uur ds R. Hofman. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 en ’sav. 7 30 uur ds A. J. Schneider. Warns (Herv.) Voorm. 9 uur ds A. J. Oos tenrijk (Voorber. H.A ’s Av. 7 30 uur ds A. J. Oostenrijk. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur dsR. Hofman van Workum. Staveren (Herv.) Voorm. 9 30 en ’s avonds 7 30 uur ds B. J. Riemersma. Afgezien van hetgeen er op ’t spel stond, kon ieder met deze uitslag tevreden zijn en nu de bezoekers in de halve finale mogen uitkomen, menen we dat de ploeg die althans voor de rust het beste spel te zien gaf, hier voor in aanmerking komt. Na deze sportieve wedstrijd is nu het Noorden uitgeschakeld. Belangstellend zien we uit naar de verrich tingen van deze afdelingsploeg, die het nog niet tot de K.N.V.B. heeft gebracht en ook dit jaar niet de erepalm van de onder afdeling kon wegdragen, hoewel ze er bijna waren. Door hun spel en sportiviteit hebben deze jongens zich tegenstanders getoond die we graag nogmaals zouden willen ontmoeten, en we wensen hun toe dat ze in de resterende wedstrijden met het zelfde élan mogen strij den zo mogelijk tot de uitcindflijke over winning. van Uw EEN TIEN EN EEN GRIFFEL. De laatste weken oefenden de brand weermannen met de nieuwe brandweerauto bijna elke avond. Dit was niet in de eerste plaats om aan de wedstrijden deel te nemen die j.l. Zaterdag te Drachten werden gehou den, maar meer om de paraatheid der man schappen op te voeren en hun zodoende ver trouwd te maken met het le klas materiaal dat hier in Workum aangeschaft is. Wat de resultaten zijn, hebben we kunnen zien tijdens het grote alarm dat tweemaal moest worden gegeven, en een ieder prees de activiteit, die het bedieningspersoneel aan de 'dag legde door zo spoedig ter plaatse te zijn als maar voor mogelijk mag worden gehouden. Het materiaal is dan ook zó, dat Workum met de grootste steden kan wedijveren en de cursus die gevolgd is, heeft zeker haar nut afgeworpen. Natuurlijk nam dan Workum Zaterdag aan de wedstrijden deel en had zich laten inschrij ven in klas III, die zonder eigen spuit de onderlinge strijd moesten aanbinden. Met succes trouwens daar de eerste prijs behaald werd met 18 seconden voorsprong op no. 2. Voorwaar een prestatie die een ieder tot tevredenheid zal stemmen. „Er is niets erger dan brand” wordt er wel eens gezegd, en dat kunnen we volkomen onderstrepen, maar een noodzakelijk kwaad is toch maar een uiterst goede brandweer met personeel dat technisch en practisch goed geschoold is. Voor de ambitie die onze vrijwillige brand weer heeft hebben we niets dan lof en wan neer nu ook de rode haan onze gemeente grenzen ontziet en als „besmet terrein” verklaart, dan waren we daar nog dank baarder over gestemd, dan over deze uit stekende brandweerauto met haar personeel dat blijkt geeft uit het goede brandweerhout te zijn gesneden. Als eerste prijs kwam nu een medaille in Workum terecht plus een wisselbeker (be schikbaar gesteld door de Verzekeringsmij. „Woudsend”) welke driemaal achter elkaar of vijf keer in totaal gewonnen moet wor den om definitief in het bezit van deze fraaie onderscheiding te komen. Toch is de waar dering en het vertrouwen die de brandweer zich kortgeleden bij het begin van branden verworven heeft, wel zo waardevol om te behouden als dit pas behaalde pronkstukje. Schrijver met een kijken geven, terwijl een dezelfde speler uit een leiding wist te geven: 12. Na de thee liet zich een herboren W. zien, dat de laksheid van het laatste kwartier in de eerste helft geheel vergeten is en aanval aanval onderneemt, wat reeds 5 minuten later haar beloning vindt in Tiemen’s tweede doelpunt: 22. Enkele minuten later richtte deze speler z’n hattrick met mooiste doelpunt van deze wedstrijd. Nakaarten heeft weinig zin, maar of Wor kum daarna de juiste .tactiek wel gevolgd heeft, vraagt men zich onbewust af als het misloopt. Over meer of minder verdedigen worden dan soms de tegenstrijdigste meningen verkondigd, maar de gasten hadden inmiddels bewezen bij hoge ballen superieur te zijn, vooral in de verdediging. Dus de bal zoveel mogelijk laag houden, daarin lag de grootste kans voor Workum en daaraan werd meestal niet gedacht, zodat kort voor het einde de Zwolse midvoor uit een corner de verdiende gelijkmaker kon scoren. De gastheren waren in de laatste phase van de strijd enigszins ontmoedigd en hadden op deze gelijke stand (welke in de bekercom- petitie het verlies van de thuisclub bete kent) wel een nederlaag kunnen riskeren met een algehele stormloop op het Zwolse doel, waarin een keeper stond, die zeker nog te passeren was geweest. Er kwam echter geen verandering meer in de stand, waarmee dus het vonnis dat Workum verder uitgeschakeld is voltrokken werd. Zoals de lezers bekend zal zijn, wordt ieder jaar op o'omstreeks de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard (29 Juni) een Anjerfonds collecte gehouden. Landelijk wordt deze col lecte georganiseerd door het Prins Bernhard Fonds, een stichting staande onder het regent schap van Z.K.H. Prins Bernhard. Het grootste deel van de in de provincies gehouden inzameling wordt uitgekeerd aan instellingen verenigingen in de betreffende provincie, die de zelfwerkzaamheid van de bevolking op het gebied van wetenschap, kunst en cultuur bevorderen. Het bestuur van het Provinciaal Anjer fonds Friesland beslist op de uit Friesland komende aanvragen om subsidie. Uit de op brengst van de in 195ó gehouden collecte werd aan een 75-tal verenigingen en Instel* i collecte zal plaats vinden van speldjes en door aanbie- niet in de handel gebrachte foto van het Koninklijk gezin. De minimum prijs van deze fraai uitgevoerde foto be draagt f 0.25. Aangezien een fectanten bestaat wordt het op prijs gesteld, dat ieder die aan de collecte wil medehel- pen, zich aanmeldt ter gemeentesecretarie. Het bestuur van het Provinciaal Anjer fonds heeft voor de organisatie van de ko mende collecte de medewerking van de onder getekenden ingeroepen, die gaarne een beroep op de bevolking doen, om deze het culturele leven in de provincie langrijke collecte zo slagen. „Gij steunt het culturele leven Door aan 't Anjerfonds te geven”. Het Provinciaal Anjerdag Comité, Mr. H. P. Linthorst Homan, Leeuwarden, Voorzitter: A. Holkema, Leeuwarden, Secretaris; Mr. H. W. Kuipers, Wommels, Penningmeester; C. Buisman,Block Wijbrandi, Leeuwarden; J. J. KeuningZanstra, Dantumawoude; M. KramerBruggenkamp, Berlikum; T. PasmaVelde, Wolvega; L. PostBeuckens, Veenwouden; A. C. WiersmaRisselada, Leeuwarden; H. Boomgaardt, Huizum; K. Bosje, Olderberkoop; J. G. S. Bruinsma, Bolsward; A. E. Hannema, Harlingen; L. P. de Jong, Leeuwarden; J. A. Landstra, Leeuwarden; J. Piebenga, Leeuwarden; L. Schipper, Leeuwarden; H. K. Schippers, Drachten; F. Schurer, Heerenveen; R. J. Sipkens, Sneek; J. Smit, Leeuwarden; B. Tuinstra, Wommels; S. E. Wendelaar Bonga, Dokkum; J. J. van Weringh, Leeuwarden; Dr. H. G. W. van der Wielen, Bakkeveen; Jhr. J. W. J. Witsen Elias, Leeuwarden.

Friso nl | 1951 | | pagina 1