jijf itgratö Beugelkoffer TAXI dan naar UEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 Ook varhuur zonder chauffeur Pypskoft Nieuws- en Advertentieblad voor Workumen omliggende gemeenten Fa H. WIEL1N0A EFKES No. 29 Zaterdag 21 Juli 1951 74«te Jaargang 0 6 persoons fan de „Verenifiajf Leeszaal wesen in fi PREDIKBEURTEN BURGERLIJKE STAND. PLAATSELIJK NIEUWS. R.L.V.D. Gaat Uemigreren? Het Vierde Prinsenkind” in Friesland. Inzending van advertenties uiterljjk Donderdagsmorgens Verachfln» eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Be. t» Workum - T®1. 45 Postrekening 82259 Van 11 tot en met 18 Juli 1951. GeborenHerman Johannes en Hendrik Aesuerus zv Rein Miedema en Wilfrida Tecla Kramer. Gehuwd en overledenGeen. Wij brengen 2— speciaal voor emigranten een 80 cm. Komt U gerust vrijblijvend eerst eens bij ons zien De Speciaalzaak Lederwaren WIJDE BURGSTRAAT - SNEER Advertentietariefto» 6 mm. 60 een» elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Abeunsmentepr^ef2.~ per halfjaar per post f2.20 Fryske Brief 216. De Stadige. III. Foai, foai, it liif die him stiver sear. Hy wreau alris, doch dat jeech ek al net folie. Hawar, „Hwat binnen de poarte is, moat de stêd him mar mei riede," tocht er by him seis. Mar in skoftsje op in pear stuollen likze, dan bikaem it wol wer. flench er ta de donrren üt. Dokter seach forheard op, sa hurd hie er de Stadige noch nea fleanen «joen. Krekt op ‘e tiid kaem dokter by de auto hwant Knilles »tie sa forheftich oan ‘e doar to «knorren dat de auto like wol widse sa skommele dy. „Wachtsje, ail ik de doar efkes iepen dwaen. As jo sa to wurk geane, bliuwt der neat fan oer.“ Per lei Luts, al hwat bleek om ‘e noas. Mei triennep yn ‘e eagen frege er: „Is ‘t sliip leave? Tige pine?" ,,'t Giet wol" wie ‘t apdert. En suster, freonlik en seft as altyd sei: „Meitaje jo mar net üngerêst, hear. As de foet setten is, komt hja gauw wer by jo thüs." Dokter frege: „Hwat tinkt jo frou Houtsma, soene wy ek hwatskjinne Zoadat 22 Juli 1951 Workntn (R.K.) Voorin. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H. Altena van Hindelopen. 's Av. 7.30 uurdsA.de Jonge (Doopsgez.) Voorm. 10 uur Mevr. Hardorff Dijkstra van Harlingen (Maandelijkse collecte). (Geref.) Voorm. 9.30 en av. 7.30 uur ds E. Verburg. (Voorber. H.A.) (Bapt.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. •s Avonds 7 30 uur ds B. Fabrie. HeiSenschap (Herv.) Voorm. 9. uur dsA.de Jonge (H A Nam. 1.30 uur ds A. de Jonge (Danki H.A.) Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds T. J. Drent van Parrega. Qaaet (Herv.) Geen dienst. Hlcdelopea [Herv.] Voorm. 9.30 uur Lees dienst ’s av. 7.30 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) 's Av. 7.30 uurdsL. Laurense. [Geref.] Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 2 uur dr de Groot van Woudsend KoaSam (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds J. Brouwer. (Doopsgez.) Onbekend. Malkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur de heer C. J. Oostenrijk, Godsdienstonderwijzer vaa Heemstede. Nam. 1.80 uur ds H. Altena van Hindelopen. Warns (Herv.) Voorm. 9 en ’sAv. 7.30 uur ds A. J. Oostenrijk. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 en ’s Av. 7.30 uur ds B. J. Riemersma. klean mei nimme? It koe ri« wêae dat jo der in deimanich bliuwe moatte." „Dat ia béat dokter, mar dan moat myn swarte jurk ekfuortmarmei." Suster sproag üt ‘e auto en sei: „Sil ik it spul gau efkes ynpakke." „Wy pakke neat yn. Luts kin hjir thus ek like goed lizze as der yn ‘t sikenhfis. Ik helje gau in ledekint fan ‘t Griene Krus. Hwat dü Luts?" ,,‘k Wyt net as dokter Mar dy sei bidaerd: „Gau skjinne klean en oars gene wy saneistêd”. Knilles keas de wiiste wei en andere frjjhwat dimmen: „As dokter dat nedich achtet, fanseis dan moat it". „Fapsels oars hi« ik it dochs net sein. Ik sit dochs net opa wurk for- legen". In eagenblik letter wiene hja al op wei en Knilles siet neist dokter. Sa gau hja by ’t sikehfls oankamen waerd Luts troch in pear susters üt ’e auto helle, dokter en suster gyngen ek mei har, doch hy moast yn in iyts keammerke wachtsje, oan ’t men nar holpen hie. It foei Knilles neat ta opa der tuskep dy fjouwer muorren opsletten to sitten. Gjin minske der 't er ris hwat mei prate koe, dat it fleach him der stiver oan, Der siet er nou, towyl Luts miskien lei to gülen fan ‘e pine. Hy soe der wol hinne fleane wolle. Hy koe ’t op ’e stoel net lang hurde, dat by roun it keamerke op en del. Eltse kear as er hwat hearde tocht er: „Soe ’t nou klear wêze? Komme se om my to heljen Mar de doar bleau ticht. Op ’t lést, ik moat er tit, tocht er en hy de doar op. Ja hwat moast er sou Der stia er yn in éfgryslike lange gang. len doar, allegearre doar, mar gjin minske to bikianen. Wis hy hearde wol stimmen, mar om nou sa mar hjir of dar binnen to stappen, woe er ek net. Men wist der ek op ’t Iftst neat fan hwat der efter dy doarren barde. Wacht der roun in suster. Hy op har ta en forhelle hoe en hwat. Nou dy stjurde him al gau wer nei de wacktkearaer. Hy moast him mar rêstich deljaen, hja soene him wol helje as 't klear wie. Wer yn dat keamerke. Wer wachtsje. It wie net üt to hélden en dan dy klok boppe de doar to tikjan. Wie ’t nou net krekt as dy by eltse tik sei: ,,Dyn skuld, dyn skuld, dvn skuld". Wie ’t pet opi pflr to wurden? 8oe mep sa’n ding non net fan boppen reagje Tone! it léste. zakennieuws. Bitolielhekaa Lêseaalen yn FryalAn. De finénsjele tastin fan de iepen- biere lêseealen kin gjin «prekkea He, sei de foarsitter, de hear G. v. d. Valk, ya de léste ledegearkomste fan de „Vereniging voor Openbaar Leeszaalwesen in friesland It docht bliken üt de brosjure fan Dr. H. Greve, „De Nood der Open bare leeszaal" en ek üt it ünder- gyk dat de V.O.L.F. dien bat nei de sifers fan ynkomsten en ütjeften fan de fiif lêssealen yn FryslAn. Hwat langer wy wachtsje moatte op’en^e Ryksregeling fan e sybsidiearing, hwat kritiker it wurdt. Leanen en soasjale lesten en oare ütjeften binne bot omhegea gien, dat der bliuwt foar beekeoankeap suver neat oer. £k de fiif Plattelénsléssealen, dy ’t «en allinne mar yn fryslin fynt en dy 't dêrom oant nou ta net apart RykBsubsydzje kr|e, steane der jpip fear, alteast as de P. W. Janssenu’a Friese Stichting ek syn subsydzje ynltkt.Ek by deplattelinsboekforejen- ■ing trech d’e V.O.L.F.-korrespondint- sklppen is gjin spaesje foar mear, esnners it subsydzje is in fêst bi- drack. It tal korrespondintskippen, dat sakke fint nou lykwols wer oan, troch a|e akeje en bisyk. De ge meenten wolle hjir en dêr subsidiearje of it subsydzje forheegje. ToDokkum is nou in kommisje faniju ütforskate goastliko formiddens, dy 't in lésseal oprjechtsje wolle. Ek it tal biblie thoekjes fan de Centr.Ver. v. Reizen de Bibliotheken (dy ’t stipe wurdt fan de V.O.L.P.] yn fryslfln wist oan. It oparbeidzjen mei oare yn provinsjael forbAn wurkjende ynstAnsjes, lyk as do P. W. Janssen's ïriese Stichting [binammea yn ‘e S. I. hoeke], de Mij. tot Nut van het Algemeen, de Stieh ting tot bevordering van het Prot. Bibliotheekwezen en de Kath. Centr. Ver. tot lectnnrvoorziening in fries land, is tige winsklik en der ie op In anienskipllke byienkomst to Ljouwert langlêsten Ofpraet om ep fêste tlden gearspraek to hAlden, em melïnoar ▼n't spier fear nsienskipllke bilangen. De V.O L.fset mei de registraesje fan sa folie nsooglik alle bibliotheken yn £rysiau der 't it Bureau foarCul turele Saken mei bigoun is, toch, (der steane al sa’n foech 500 te boek] en bringt se ek yn kaert. Doel Is yn ’e doarpen seis ek mear to kommen ta kontakt fan 'e bnderskate biblio theken. Ons It kontakt fan lêssealen en V.O.L F.-korrespondfntskippen ek to forsterkjen sil efn Augustes in bibliotheekdel organisearre wurde to frjentsjer, dêr ‘t lêssealbistjflrsleden, personlel en korrespondinten by üt- neege wurde. In kontaktblêdtsje sil ek tydlingswel yn 't IJecht komme De agraryske organisaesie sil men ek oan oft hja ek net helpe kfnne, lyk as om utens, bg. yn Oerisel dêr 'i konfessioneel en neutraal meiinoar oparbeldzje op dit stik. Kontakt is socht mei de Stichting Friesland voor Maatschappelijk Werk om 't dy har wnrk soms swot oan dat fan de V.O.L.F Dit alles kin faeke helpe om fan it Fryske bibliotheekwêzen de greunslaggen to forsterkjen en it ta nlje bloei te bringen. Der all nést dizze eigen aksje adressearre wurde em forheglng fan de subsvdzjes fan oerheld (provinsje en gemeente). Bemoeizuchtig 1 It daorre net ienris sa malle lang of hy lei tosnuorkjenasinftldbaerch, en hy dreamde moai grif fan bergen brüne beane, sa heech asdeTsjommer toer, en fan fet, tsjok «pek. Der yn ienen fleach er oerein en „Kom leiBe jo efkes to knipperjen?" it wie dokter dy ‘t dat sei. Noch heal yn 'e sliep, andere Knilles: „Ja sa'n bytsje En nei ‘t er hwat yn ‘e eagen wreaun hie: „Mar ik soe sizze jo binne for- keard fêst net dokter?" „Nou né, forkeard net. Sjuch dat «it sje «a, ik «tean hjir mei de auto, der sit jou frou yn. Dy hat in lyt« üngemakje oan ‘e foet. Fan in trepke fallen, dat nou soene snater en ik mar efkes mei har nei ‘t sikehüs. Slim is 't wol net mar vele spelletjes Bemoeial II. tot noodmaat- gint, is op vele bedrijvei Vroeger ((vele ouderen zullen heel goed herinneren) werd Gemeente Workum. en ver men Naast de (zichtbare) verwoesting deor de oerlog aangericht ia de steden ea up het land, was er de (onzichtbare) verweesting in die gezinnen waar vader of moeder door het oorlogsgeweld omkwamen of voor hun loven invalide werden. Voor de kinderen uit die gezinnen organiseert de Stichting „Het Vierde Prinsenkind” elke zomer een reek» van kampen, opdat juist die kinderen die thuis zoveel moeten misten, net als andere kinderen van hun vacantie kunnen genieten. Er zijn kampen voor valide kinderen van 9 t.e.m. 14 jaar en voor invalide kinderen van 9 t.e.m. 20 jaar. Juist deze laatsten heb ben het zo heel hard nodig er eens uit te zijn en met hun mede-patiëntjes nieuwe moed op te doen om verder het leven aan te kunnen. Het valt niet mee om, doordat je geen benen of armen meer hebt, in een wagentje gereden te moeten worden of op krukken moet voortstrompelen, nooit eens moedeloos te worden wanneer je broertjes en zusje», je vriendjes en vriendinnetjes springend en rennend door ’t leven gaan. Maar in zo’n fijn kamp leer je, dat anderen het nog moeilijker hebben dan jezelf en je doet er net 10 goed aan sport en mee als een kind, dat over alle ledematen beschikt, Juist omdat je moeilijkheden bij het opgroeien zo beel bijzonder van aard zijn, mag je ook langer la het kamp blijven komen dan de andere kinderen. En de brieven door de Stichting ontvangen na afloop der kampen, lopen ever van dankbaarheid en van herkre gen levensmoed. Uit alle provincies komen de bijdragen, die nodig zijn om deze kinderen uit te zenden. Natuarlijk zijn alle kinderen van alle ge zindten hartelijk welkom. De Protestanten en de Booms Katholieken hebben hnu eigen kamp. Tot ui toe toonde (het geefgrage) Friesland niet veel belangstelling voor het werk van ,,Het Vierde Prinsenkind” en bracht bijv, de provincie Zeeland geweldig veel op. Komt dit doordat men déér wel kennis maakte met de zichtbare verwoesting eu dns eerder geeft voor de onzichtbare? W« weten het niet. Maar we zouden toch zo graag onze 128 valide kinderen en 6 in valide kinderen deze zomer willen uitzenden. De invalide kinderen moeten helemaal naar Limburg gebracht worden de particuliere auto’s zijn voor hen al beschikbaar gesteld. Maar het kampgeld! Kleine ,en grote gaven zijn welkom en het gironummer ten name van de Secr.-Penn, van het Prov, Comité van da Stichting „Het Vierde Prinsenkind”, Turfmarkt 8 te Leeuwarden, is 5 3 8 4 4 7. Namens de afd. Friesland van do Stichting „Het Vierde Prinsenkind” M. J. BARONES VAN HEEMSTRA. WORKUM. Bij het Woensdag te Rijs ge houden Bondsconcour» van de Bond van Christelijke Zangverenigingen in Friesland, behaalde onze plaatselijke vereniging „Zingt Hem ter eer”, directeur de heer Tj. J. van der Velde van IJlst in de 2e afdeling een 2e prijs met 296 punten. In de le afd. kwa men uit, onze stadgenoten die lid zijn van de Zangvereniging „Zingt den Heer”, di recteur de heer B. H. Pruiksma, die weer met glans een le prijs behaalden, nl. met 360 punten, waarmee ze op één na de hoogste punten verzamelden van deze dag en pro moveerden tot de afd. Uitmuntendheid. Dit is een opmerkelijk succes voor deze jonge directeur. Voor de volledige uitslag verwijzen we naar het verslag dat elders in dit blad is opgenomen. Wegens uitbreiding kocht indertijd Fa. H. P. Nauta de boerderij met naastgelegen land van de heer A. P. Haytema aan, met het doel de schuur voor opslagplaats te gebruiken, daar de smidse veel te weinig ruimte had. De plannen zijn nu verwezenlijkt en de zeer ruime montagehal, die een oppervlakte be slaat van 360 vierkante meter is in gebruik genomen. In deze hal, waar zich ook de kantoren bevinden, is een geheel betonnen vloer gestort, waarin de machines zijn op gesteld om de eggen, waar de firma zo’n groot succes mee boekt, verder te vervaardi gen. Dit pand zal geheel als eggen-montage- hal worden ingericht. Het geheel geeft een degelijke indruk en zal zeker voor de fa. Nauta niet alleen een prachtige, ook een practische aanwinst zijn, en zo heeft deze firma weer op haar wijze meegeholpen om de naam van ons stadje verder uit te dragen. Het blijkt dat ondanks de stilte er toch nog wel ondernemingsgeest aanwezig is, wanneer men weet dat een verantwoorde bedrijfsvoe ring uitbreiding rechtvaardigt. en daardoor het grootst trekken van de stal- paar dingen denken, extra kaal land. Een enkele zonnige dag brengt dan heel wat verliezen. Laat liever het gras iets op gang ïijn als de mestwagen komt. Laat de hoopjes Er zullen verscheidene klanten van de G. B. zijn, die over de tonnenverwi»seling net zo denken als in ’t stukje uit de vorige Friso”. Hoe er al niet veel eerder en veel vaker tegen geprotesteerd Is, mag verwon derlijk heten. Vermoedelijk wilde men niet dat h#t personeel een dusdanige opmerking te persoonlijk zou opnemen, bovendien js ’t elke week immers maar een ogenblikje en zoals we onlangs in een kantoor zagen hangen: Al is ’t werk ook nog ze slecht, Doe ’t zoals de baas het zegt! Vooral zakenlui die geen vrije steeg heb ben en bavendien handelen in wat met een verzamelnaam: „voedingsmiddelen” ge noemd kan worden, kunnen doodeenvoudig geen genoegen nemen met de tot dusver gevolgde methode. Als dat nu een regel was en tot ,de uitzonderingen be hoorde, dan was het iets anders, maar neen, bij de reorganisatie (van de gem. reinigingsdienst werd meer naar geperfection- Stalmest op grasland. Juli draagt ;nog steeds de Nederlandse naam Hooimaaud, maar als deze maand be- :n de hooioogst al binnen. Vroeger t(vele ouderen zullen zich dat nog heel goed herinneren) werd de hooiing ingezet op of omstreeks Petrus cn Paulus, 29 Juni. Met recht kon toen de Juli maand naar het geurige graslandproduct hooi worden genoemd. De hooi-oogst, die geheel zonder de ons bekende machines moest wor den nitgevoerd en die dus geruime tijd in beslag nam, drukte gedurende vrijwel de ge- -- - hele maand zijn stempel op het landschap in It iê»te hie er al net lenns mear heard, hwant as in^heale wylden de weidestreken. Was het land schoon, dan volgde er een korte onderbreking, waarna de hooiwagens werden gebruikt voor het uitrij den van de stalmest. Het land, dat zoveel had gegeven, kreeg nu iets terug om in de na zomer nog een oogst te kunnen leveren. De bemesting met stalmest viel dus in de laatste helft van Juli en in de eerste helft van Augustus. Naarmate echter de hooiing naar een eerder tijdstip werd verschoven, vervroegde men ook de bemesting. Toch hielden deze beide geen gelijke tred, want men zag van de vroeg aan gewende stalmest meestal niet de resultaten die men er in Augustus van kon verwachten. Toch is het tijdstip van mestuitrijden nog zeer verschillend. Sommigen gaan er direct na de hooiing tpe over, hoe vroeg die ook afgelopen mag zijn, anderen daarentegen wachten beslist d» Augwstasmaand af. De vraag komt dus naar voren: welk tijdstip is het gunstigst? Een afdoend antwoord hierop is niet te geven, omdat het weer zulk een belangrijke rol speelt bij het verteren van de mest. Ieder weet, dat mest die bij voortdurend zonnig wear op het land ligt, weinig resultaat geeft. In de mest hebben nl. allerlei afbraakpro cessen plaats, waarbij voedende bestanddelen in gassau worden omgezet, die met de warme, droge lucht opstijgen en dus voor de planten verloren gaau. Is het echter regenachtig weer, dan spoelen de voedingsstoffen met het vocht in de grond en de grassen kunnen er van profiteren. Wanneer de regen echter zonder enige hulp, per pondemaat een ton of tien mest in de grond moet brengen, duurt dit proces waar schijnlijk wel enige maanden. Gelukkig helpen vele en velerlei soorten bacteriën mede om de mest te verkruimelen, om te zetten en aan de grond te brengen. Hoe veelvuldiger en hoe actiever deze bacteriën zijn, des te korter ligt de mest op de grond ea des te geringer zijn de verliezen. Nu vertonen de bacteriën hun sterkste werkzaamheid bij temperaturen boven 20 graden C. Hieruit volgt, dat de mest het spoedigst verteerd is bij vochtig en warm weer. Nu is Juli onze warmste en Augustus onze natste maand. Het was dus vroeger goed gezien, dat men in de laatste week van Juli begon de mest uit te rijden. Vocht en warmte kun nen beide omstreeks deze tijd verwacht wor den. Om de aanwezige kansen echter zo goed mogelijk te benutten mogelijke profijt te mest, moet men aan een Strooi de mest niet op mest niet op het veld staan, maar gooi ze meteen uitelkaar deel ze zo fijn mogelijk. Nog vaak ziet de „mest-oppers” een nacht en dikwijls ook een paar nachten osver staan. Maak er een vaste regel van, de mest nog dezelfde dag fijn te verdelen. Boven het gras is de lucht altijd droger dan er tussen, zodat hier meer kans op een goede vertering bestaat. Boven dien beschut het gras de mest tegen felle, rechtstreekse zonbestraling. Tenslotte doet men goed, vlak voor of over de stalmest een zeer lichte stikstofbe- mestjng te geven. Hierdoor zet men het gras wat aan, zodat de mest gauwer „weg” is, terwijl in 'sommige gevallen de bacterie- ontwikkeling er idoor bevorderd wordt. Wanneer er ivast en zonnig weer is kan men het 'beste de mest aan de hoop laten zitten, totdat De Bildt weersverandering aan- kondigt. Sneek. Onze stadgenoot de heer B. H. Pruik sma is benoemd tot directeur van de Chr. Zangver. „Doarpssang ta Gods Eare” te Ferwoude, wegens bedanken van de tegen woordige, de heer B. Sijpersma, die door drukke werkzaamheden deze functie niet lan ger kan waarnemen. neerd materiaal gezien dan naar een simpele, verbeterde service. De Droge Dolte wordt nu gebaggerd en dus is die straks ook weer bevaarbaar. Via de Nieuweweg, Telefenne- of Roggemolensteeg zou de reinigingsauto toch vrij gemakkelijk te bereiken zijn, dus voor dit gedeelte kan binnenkort de verwis seling weer „achterom” geschieden, evenzo op alle andere plaatsen, waar dat enigszins mogslijk is. ’t Is t» hopen dat de leiding van G, R, mat haar beroep pp de medewerking van de burgerij, aan deze wens tegemoet wil komen en «aders reageert als de meneer, die een modern «loset bezit en eenmaal in de zoveel jaar de mannen van de G. R. op z’n erf ziet, als hij tenminste niet juist dan van z’n vacantie geniet. Deze vond: Waar bemoeien de mensen zich mee; ze hebben geen ver stand van het werk van anderen en laat het das aan de deskundige, verantwoordelijke leiding over op welke manier er gewerkt zal worden. Als de toehoorder in de gelukkige omstandigheid verkeert over een vrije steeg te besehikken, kan hij daar wel mee instemmen, want zelf geen belanghebbende, behoeft hij om zoveel onverstand en onderworpenheid (pesp, gedemonstreerd en geëist) geen drukte te maken; dat is meestal ongeneeslijk. Zjch met het werk van een ander be moeien, nota benei Alsof dat de reden was van dit schrijven. Werd onlangs de Schoolstraat niet met eenzelfde maatregel bedreigd en was toen een opmerking van een raadslid niet voldoende om het daar niet te laten doorgaan? Dat zijn dan nog allemaal particuliere woningen, maar is ’t voor de neringdoenden niet veel en veel erger, als men z’n winkel vol met klanten heeft staan en de reinigingsdienst z’n door tocht houdt. Dan mag men daarna nog wel enige tijd doortochten en slaat men met recht een plee-figuur, De opmerking van dat closet bezittende heerschap als hoogste wijsheid verkondigd, is verontrustend niet alleen met betrekking tot deze zaak, maar dat getuigt ook van een zelfingenomenheid en ondemocratische hou ding, die sedert de laatste oorlog voor goed uitgestorven dienden te zijn. Misschien is ’t anders niet dan een op zichzelf staand im beciel verschijnsel, dus hopen we maar op veel frissere reacties bij degenen aan wie de beslissing is. Mogen we spoedig antwoord horen? ’t Is een kwestie die de burgerij wel ter dege aangaat, maar die onzakelijke, zielige meneer, die toevallig in Workum verzeild is geraakt en ieder onmondig wil verklaren, herkent uit dit schrijven natuurlijk alleen maar:

Friso nl | 1951 | | pagina 1