Autotocht Ouden van Dagen I TAXI Nieuws- en Advertentieblad voor Workumen omliggende gemeenten Zaterdag 4 Augustus 1951 No. 31 74ste Jaargang 6 persoons Abonnementsprijsf 2per halfjaar per post f2.20 Gem. Reiniging. dan naar IJEME DE BOER Schimmen uit het verleden. Gem. Reinigingsdienst. INGEZONDEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Ook verhuur zonder chauffeur on- Fa. we onhoudbare de 5Ï hopelijk nog i r een i I t VenschQni eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 a e t Advertentietarieftot 5 mm. 60 een» elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling B. Kemker D. Meijer P. de Wit aan van even een Inzending van advertenties uiteriyk Donderd agsmorgens We goed ver- g n el ie n 3 IS r. één een op. over f 4073.— 4000.— 3889.— 3847.— ver- „Re- ver- we nog positief zowel de oudjes gaarna deze oudjesdag 1951 door om tenslotte door Formosa” te komen, werd gepauzeerde 'De C. de Jong (aanvoerder) J. Visser T. de Vries we konden zo wel een hele tijd zonder U iets te vertellen over we niet van Geachte Redactie, bij voorbaat dank voor plaatsing. Gaarne willen wij als bewoners van ’t Zuid, n.l. langs de Dolte, nog een kleine opmer king maken over ’t ophalen van de privaat- tonnen. Ondergetekende is bewoner van kamer met gang tevens keuken. Waar aanrecht staat, met kookgelegenheid er Wegens smalle doorgang, moet de ton ’t aanrecht getild worden, waar dan natuurlijk ’t eetgerei op staat. Dit is één voorbeeld uit velen. Vrij onderzoek wordt toegestaan. Achter iedere woning ruim vaarwater. Wat is nu eenvoudiger dan laad de tonnen in de praam en los ze op de zgn. „hoek van de stal” op de auto. Indien dit de kosten van de Gem. Reini ging zou verhogen, wat ik zeer betwijfel, zou ’t dan om verschillende redenen niet verantwoord zijn er nog een werkkracht bij te nemen. Deze vuile bezuiniging is volgens ons op ’t Zuid uit de boze. Namens de bewoners van ’t Zuid, J. VISSER. Noord A 47 - Telef. 138 bekende vroeger, door omstandigheden, Desondanks zult U zich onder- van vroeger De commissie die weer voor kende tocht zorgdroeg, mogen we van hulde niet onthouden, ook bezitters, burgerij, politie en stille medewerkers niet. Oudjesdag 1951 ligt weer achter ons. Niet als een feit dat direct weer uit onze gedachten verbannen wordt door allerlei wereldschok kende gebeurtenissen. Nee, wel achter ons, maar toch kunnen we nog positief de herin neringen ophalen en zowel de oudjes als de chauffeurs, die niet gaarne deze dag wil len missen, leven van oudjesdag 1951 naar oudjesdag 1952. Maar dat vertelden we reeds in de aanhef van dit schrijven en dus wach ten we rustig af tot oudjesdag 1952. Zaterdag a.s. ’s avonds 7 uur wordt er een voetbalwedstrijd gespeeld tussen: Combinatie „Workum” Oud Stormvogels Velen in Workum zullen zich afvragen: „Waarom deze wedstrijd?” Welnu dit is de reden: verschillende keren werd reeds het verzoek tot ons gericht om nog éénmaal een wedstrijd te spelen voor de leden en dona teurs van het vroegere „Stormvogels”, na lang aarzelen en verschillende besprekingen werd tenslotte besloten een afscheidswedstrijd te spelen en door spontane medewerking van s. v. „Workum” is dan deze wedstrijd be paald op a.s. Zaterdag. Tot onze spijt konden enkele spelers van niet meespelen, staande namen herinneren: J. Dijkstra S. Gielstra J. Seekles A, de Vries C. Ottema Met nadruk zij vermeld dat dit geen show- wedstrijd of krachtmeting zal zijn tussen twee plaattelijke clubs. Het is een afscheidswedstrijd éénmaal nog zal dit oude elftal zich voor stellen aan zijn oude trouwe supporters, want weet het zijn nog slechts de schimmen van hen die eens in Staveren tegen de oude rivaal „H.V.V.” (Hindeloopen) de kampioensvlag he sen; van hen die in Sneek op het grote toumooi van een achttal clubs de hoogste prijs wisten tb behalen en waarvan toen de Sneker krant schreef: „voetbal van de bovenste plank.” Het zal zijn een afscheidswedstrijd, maar tevens een propaganda-wedstrijd; elf spelers gaan de voetbalsport vaarwel zeggen, maar laten de jongeren het van hen overnemen en zich daartoe aanmelden bij de sportver eniging „Workum”. De oud-secretaris van het vroegere „Stormvogels”, B. KEMKER. deonist 1 vlotte melodiën. Het is zo moeilijk om juist dat weer te geven, waardoor men een goede indruk krijgt van deze dag. Hoe dikwijls horen we niet dat alles prachtig was, maar deze dag was het toch wel in de meest volstrekte zin. een uitste eën woord de auto- al die andere ons toe tijdens de reis en dezelfde ervaring deden ook de anderen op. Een chauffeur die z’n passagiers rijk bedeelde, motiveerde het zo: „Ik jow it harren bést, hwant as ik sa aid bin, wol ik it ek wol ris in dei goed hawwe”. De bronzen stem van de klok in onze oude toren, waarop de Friese vlag lustig uitwap perde ten teken dat het voor ons stadje een hoogtijdag was, had nog niet half twaalf geslagen toen de eerste auto’s van de kara vaan, bijna 40 luxe- auto’s en 2 bussen, zich in' beweging zette. Toen kwam er ook be weging in de rijen toeschouwers en met glun derende gezichten namen de oudjes deze enthousiaste uitgeleide in ontvangst. Het was ook alleen voor hen bedoeld. Zo toonden de thuisblijvers hun medeleven en dachten toen de laatste auto uit het gezicht ver dwenen was, vanavond zullen we hen wee:- een ontvangst bereiden die klinkt als een klok. We zullen tonen dat ze bij ons horen en dat hun vreugden ook die van ons zijn. Rustig zoemden de motoren en draaiden de wielen in gestadige gang. Kilometer na kilometer werd genomen en de ordonnansen, de heren Alting en W. de Vries, kunnen we een woord van dank niet onthouden. Op de kruispunten werd het overige verkeer met een forse handzwaai gesommeerd te stoppen en kon de stoet in collonne blijven rijden. Twaalf uur werd de kop van de afsluitdijk bereikt. Enkele deelnemers waren deze weg nog niet eerder langs getuft. Onderweg, terwijl we juist luisterden naar de berichten van land en tuinbouw en het weersoverzicht, die voor de volgende dagen niet zulk mooi weer voorspelden als Maandag, dobberde op een honderd meter van de afsluitdijk een vissers boot, en de bemanning zwaaide uitbundig, maar dat was heel goed te verklaren toen we de letters WK op de boeg ontdekten. Spoe dig was de Wieringermeer bereikt en kwam men door deze nog betrekkelijk jonge aan winst van Nederland. Overal waar de Worku- mer karavaan langs reed, kwamen mensen uit de huizen om de vitale oudjes toe te wuiven. De eerste stopplaats was even voor de grote verkeersweg naar Den Helder. Een kleine versnapering werd rondgedeeld en na een kwartiertje zette de stoet zich in bewe ging om Den Helder in ogenschouw te nemej? De politie van Den Helder willen we appart noemen, want die hebben voor begeleiding gezorgd, die klonk als een klok. Langs de marinehavens werd heel kalm ge reden, zodat de oude mariniers die zich onder de deelnemers bevonden, nog eens hun hart konden ophalen over hun diensttijd, zo’n 50, 60 jaar geleden. Ook voor hen die niet met de marine in nauw contact waren ge weest,- was het interessant de oorlogsbodems en opleidingsschepen te zien. Dwars Den Helder koersten we, de achterdeur binnen waar bijna twee uur zaal vulde zich geheel met de: 230 Worku- mers. Kostelijke tafereeltjes speelden zich daar af. Een der oudere dames moest naar, nu ja U begrijpt ’t wel. Een drietal grote spiegels waren daar geplaatst en nu zag ze dat er nog één stond te wachten. Spontaan zoals alle Workumers zijn, zei ze: „Jo meije wol for my, hear”. Wat bleekze had zichzelf in de spiegel gezien. Geloof maar niet dat ze dit voor haar zelf hield, wel nee, dat zijn van die momenten waardoor het „slachtoffer” opeens populair is. Een andere dame vertelde: „ik dacht, wat lijkt die vrouw toch veel op mij”, maar toen die stomme dubbelgangster ook al dezelfde be wegingen ging maken, werd het toch te kras. Een echtgenote vertelde die al vele jaren getrouwd was: „m’n man laat me nooit alleen, maar straks zei hij: „Ik gean nei de jonges!”, waarop een ander vlot reageerde: „och lit se mar, se binne no noch jong, as se Md binne, hoecht it net mear”. Nadat de koffie met versnapering was genuttigd kwam de heer A. Gaastra, voorzitter van de Oudjesdag-commissie op het podium om allen hartelijk welkom te heten op deze tocht. Eerder was er niet de gelegenheid en spr. mocht constateren dat het wel weer een ge- noegelijke dag zou worden. Ook dankte hij namens de oudjes alle autobezitters voor het beschikbaar stellen van deze onmisbare voer tuigen. Wybren Altena van Makkum was als gast uitgenodigd deze tocht mee te maken en deze kwam dus op de planken met eigen werk. Och wie Altena eenmaal gehoord heeft, weet dat het humor van hoogstaand gehalte is. Door z’n uitstekende miniek en rake gezeg den zag men dat wat hij voordroeg als voor het oog gebeuren. De grootste helft van ’t duo de Haan, (dus in lengte) was als bedienster mee, maar moest toch ook even enkele nummertjes zingen met de all-round muzi kant Heeringa aan de piano. Even later ver scheen naast hun nog Zwolsman om het effect te verhogen. Nadat allen een bordje soep hadden genuttigd, want een gedeelte van de broodjes was reeds opgepeuzeld, werd het hoog tijd dat we Den Helder de rug toe draaiden. Het is al vier uur hoorden we als verzuchting toen we richting Kijkduin re den. Een prachtig duinlandschap ontrolde zich voor ons oog. De Lange Jaap bij Kijk duin stond onverschillig de lange sliert auto’s na te staren. Ja we hebben daar naar de duinen gekeken en ook naar de prachtige duinvilla’s. Hier kom ik weer, hoorden we stadgenoot Cor Hunia weer een stekende prestatie, door de titel op 1500 M. te behouden in de beste tijd 4 min. 25.6 sec. FRYSKE PREEK. Enige tijd geleden gaf de Synode der Gereformeerde Kerken in Nederland vrijheid de plaatselijke kerken in de ere-dienst de Friese taal gebruik te maken. Zon dag a.s. in de middagdienst zal dan voor het eerst in de Geref. kerk alhier het Woord worden bediend in de „memmetael”. Als voorganger zal in deze dienst optreden ds. C. L. Ruben, predikant te Helpman (Gr.) UITSLAG AANBESTEDING. Uitslag van het door het gemeente- oestuur gehouden aanbesteding van het ma ken van waterclosets en 3 rookleidingen in de O. L. School en het gedeeltelijk ver nieuwen van de dakbedekking: D. de Jager en Zn. H. J. Voets Eekma en Smid Fa. Beuker Begroting f 4400. Gegund aan de laagste inschrijver Beuker. BROMFIETSTOCHT. Zaterdagmorgen kwamen hier de deel nemers aan van de elfstedentocht voor brom fietsen. Het was wel even later dan ver wacht werd, maar in de morgenuren viel er nog al veel regen. De verplichte rust duurde tot 12 uur, toen het sirenegegil voor hen hervatting van „bromtocht” betekende. BEVESTIGING EN INTREDE Ds. SPALING. Zondagmorgen beklom Ds. P. de Bruyn, thans te Fijnaart, de kansel van de ge restaureerde Ned. Hervormde Kerk, om voor het eerst in dit monumentale gebouw het Woord te brengen en wel in deze bijzondere dienst, om z’n opvolger Ds. D. J. Spaling van Noordwijkerhout aan de gemeente te verbinden. Tot tekst was door de bevestiger gekozen 1 Cor. 1 25: „Want het dwaze Gods is wijzer dan de mensen en het zwakke Gods is sterker dan de mensen”. Na de ontvouwing der predicatie ging de voorganger over tot de bevestiging en had de Workumer gemeente, al is het dan maar meer voor een week, weer twee predikanten. ’s Middags hield Ds. Spaling z’n intrec- preek naar aanleiding van Hebr. 4 16: „Laat ons dan met vrijmoedigheid toegaan tot de troon der genade, opdat wij barm hartigheid mogen verkrijgen en genade vinden om geholpen te worden ter bekwamer tijd”. De nieuwe Leraar stelt vast dat het woord vrijmoedigheid zowel in positieve- als nega tieve zin vaak wordt gebruikt. Het komt ook telkens in het geloofsleven tot uitdruk king. Wij moeten die vrijmoedigheid hebben om met al onze zaken in het gebed tot God te gaan. Het kan ons heel erg benauwen en we durven niet te naderen tot Hem, maar het tekstwoord zegt dat er een nauw contact moet zijn en dat we met de meeste vrijmoe digheid aan Hem alles kunnen vertellen. Wanneer we de heiligheid zien van God schrikken we, daar we dan ook zien onze eigen tekorten en zonden. In het Oude Testament mocht alleen de Hogepriester tot het heiligdom ingaan. Nu bestaat die grote afstand er gelukkig niet meer. De Vader heeft de Zoon in de wereld gezonden en het voorhangsel is gescheurd, dus de toegang tot God is vrijgemaakt door het offer van Jezus Christus onze Heer. Door Hem kunnen we ook maar alleen tot de troon der genade gaan. Hij wil redden, maar op Zijn tijd, daar Hij ook maar alleen weet wat werkelijk goed voor ons is. In deze zekerheid mogen niet alleen, maar ook moeten wij tot Hem gaan met de grootste vrijmoedigheid. Niets behoeven we achteruit te houden, daar Hij toch immers ook is de wijze alziende God. Hij weet van onze zwakheden af, daar Hij zo zwaar verzocht is geweest en nu wil Hij een ieder, die in waarachtig schuldbesef tot Hem komt, verlossen van alles wat zich tussen God en de mens bevindt. In Christus is ook het vreesaanjagende van de majesteit Gods weggenomen. God komt telkens weer tot ons, ook in de eenvoudigste dingen en wij mogen ook met de eenvoudigste dingen tot Hem gaan. Komt laat ons dan met vrij moedigheid gaan tot de troon der genade. Na de predicatie vertolkte het kerkkoor op keurige wijze enkele liederen. Ds. Spaling richtte zich met een kort woord tot burgemeester Russchen, vertegen woordigers van plaatselijke kerken, classis, ringcollega’s, kerkeraad, kerkvoogdij, ver enigingen, bevestiger en Ds. de Jonge en sprak de wens uit dat de verwachting die de pastoriebewoners op dit punt hadden in vervulling mochten gaan. Daar geen toespraken werden gehouden, verzocht Ds. de Jonge aan de gemeente Ds. en Mevr. Spaling toe te willen zingen Gez. 263 1 en 5. In beide diensten was het ruime kerkge bouw uitstekend bezet. iemand brommen en deze zomer nog. We kunnen het ieder aanbevelen, ’t Was kwart voor vijf toen we in Callantsoog uitstapten. We hoorden de branding haar eeuwig lied zingen en ja, dan wil ieder de zee zien. Nu we hebben de Noordzee gezien, maar eerst was er wat vocht door de meeste keelsluizen gegaan. Het was een hete klim voor verschil lende oudjes maar ze kwamen er zeker. De trouwe verzorgsters en chauffeurs namen de ouderen tussen zich in. Mooie foto’s zijn daar ook gemaakt. Vooral een eindje zee in, was het goed fotograferen, vertelde een tochtgenoot. De commissie had laten omroe pen dat kwart over vijf weer vertrokken zou worden. De oudjes willen ’s morgens graag op tijd weg, maar wie een middel weet om op schema alles weer in de auto’s te krijgen is een kraan. „We hawwe de tiid noch wol, lit se yn Warkum noch mar efkes wachtsje” was het duidelijke antwoord van één. Ruim halfzes verlieten we Callantsoog op weg naar Anna Paulowna. In de Vlas- en Koren beurs werd een kop thee gedronken, maar de grootste attractie was hier toch wel de heer Kramer, ofwel de grootste man van Ne derland. Nu ik zou niet durven beweren dat hij klein is. 2.42 meter is z’n lengte en 300 pond zwaar. Schoenen maat 58. Toen hij nog in de groei was, (op 7-jarige leeftijd 2 meter) bestond z’n ontbijt uit 4 borden havermout, 1 pond bief, 1 of 2 pond vis, 10 of 12 broodjes en 10- of 12 kop koffie. Bij z’n geboorte woog hij 17 pond. Johannes de Vries vond alles wel wat kras en dus paste hij over z’n costuum het colbert „jasje” van Kramer. Het had meer van een overjas voor de Vries, die nogal iets te wijd was. Beide heren strekten hun arm uit en toen kwam die van de Vries maar tot de elleboog van Kramer toe. Een ieder die hem een tijdje de kost wou geven, kon het adres achterlaten, maar we hebben niet gehoord dat iemand deze kostganger aan z’n dis heeft genood. We vertrokken voor de laatste etappe om 7 uur en zonder ongemakken werd het laatste gedeelte genomen. De snelheid werd opgevoerd om toch de stadgenoten niet langer te laten wachten dan strikt noodza kelijk was. Ruim half negen zagen we weer de vertrouwde contouren van ons stadje, en behoorde deze zo uitstekend geslaagde tocht bijna weer tot het verleden. De intocht was wel zo’n machtige manifestatie aan Workums oudjes, dat die van vorige jaren ver werd overtroffen. Rijen stadgenoten hadden zich opgesteld en het onvermoeide „Crescendo” zette luister genoeg bij. „Hwat binne se toch goed for üs” was een uit het hart ge grepen jubelzang. Ja trots kunnen de oudjes zijn op de „jongeren”, maar niet minder trots kunnen de jongeren zijn op hun ouden van dagen, maar jongen van geest. Op het marktplein was nauwelijks plaats voor alle auto’s en de belangstellenden stonden zich te verdringen om nog iets van dit prachtige, imponerende tafereel te zien. Glunderend als waren het koningen namen ze de ovaties in ontvangst. Namens het comité sprak de heer Gaastra nog enkele woorden van dank voor alle medewerking, die ze steeds weer voor deze dag mogen ondervinden. Plaats voor stoelen dans of iets dergelijks voor de oudjes was er nu niet nu een gedeelte van het marktplein is af gezet. Namens de oudjes dankte de heer R. F. de Boer voóStldfe onvergetelijke dag die de burgerij aan de oudjes had aange boden. Keurig werden de oudjes weer thuis gebracht en ze vertelden aan een ieder die het maar horen wilden, hoe mooi alles ge weest was. Naar men ons vertelde, zagen veten in hun droom de grote man nog voor zich, want deze maakte een imponerende in druk op alten. Op de bovenzaal van Hotel „De Wijnberg” verzamelden zich nog de chauffeurs en het bedieningspersoneel van deze tocht met of zonder vrouw of man om nog enkele ogen blikken na te praten over het prachtige ver loop van deze dag. De stemming was hier ook af, daar zorgden Altena en de dames de Haan wel voor. Af en toe speelde accor- Hingst met pianobegeleiding enkele WORKUM. Zondagavond neemt ds. A. de Jonge afscheid van de Nederduits Hervorm de gemeente alhier, welke hij 5 jaar als voorganger mocht dienen, wegens vertrek naar de zustergemeente te Zaandam, z Bij de te Harlingen gehouden Noor delijke Atlethiek-kampioenschappen behaalde onze stadgenoot Cor Hunia weer een uit titel op de van Geachte Redactie Friso”, Bij voorbaat dank voor plaatsing van derstaand schrijven. Als oud-Workumer mag ik graag elke zomer de vacantie in m’n oude woonplaats doorbrengen. Ik heb me er de laatste jaren over verwonderd, dat het bij de Gemeente- Reiniging zo toeging als het ging. M’n ver onderstelling was toen dat er een bijzon dere reden voor was, maar: „welnee, dat is hier gewoonte” en de burgerij scheen er genoegen mee te nemen, wat een miserabele indruk van de Workumers gaf. Eindelijk zal dan aan een toestand een einde komen, want als de ge meente niet bij machte is een betere dienst in elkaar te zetten, laat de Raad dan maar weer besluiten de gem.-reiniging te verpach ten. Dan kan men bepaalde eisen voorop stelten en ’t komt in orde. Voorheen bij verpachting van de dienst weinig of geen klachten, waaruit men kan zien dat een particuliere onderneming veel efficiënter werkt en elke gemeentelijke of overheidseconomie het moet afleggen tegen het practische be drijfsleven. Gezamenlijke inkoop door de ge meenten, D.U.W.-subsidie etc. hoe minder daar gebruik van wordt gemaakt, hoe beter. Juist in de kleinere gemeenten kan men bij de plaatselijke leveranciers goed en vertrouwd terecht, zonder bijkomende onkosten, die op een ander hoofdstuk van de begroting zo onopvallend vermeld staan, dat ze bij prijs vergelijkingen niet meetellen. Overigens is het gem.-reinigingsbedrijf wel zeer geëigend om onder gemeentelijk beheer te staan, maar wanneer dat voor uitvoering van bepaalde werken niet strikt noodzakelijk is, laat het dan gerust over aan de zelf standige handel en industrie, waarin tallozen met hard werken een stukje brood trachten te verdienen. De gewone man maakt er het beste van! Als men dat meteen uit deze ge schiedenis heeft mogen inzien, dan zit er tenminste ook nog een welriekend geurtje aan. Augustus 1951. Oud-Workumer. Oudjesdag 1951 ligt weer achter ons. Niet als een feit dat direct weer uit onze gedachten verbannen wordt door allerlei we reldschokkende gebeurtenissen. Nee, wel ach ter ons, maar toch kunnen de herinneringen ophalen en als de chauffeurs, die niet dag willen missen, teven van naar oudjesdag 1952. De vraag waar begint nu eigenlijk de oudjesdag kan heel gemakkelijk beantwoord worden, daar gister reeds veel deel nemers en niet te vergeten deelneemsters vroegen, waar gaan we volgend jaar heen en kunnen we dan nog niet verder weg? Wat is het toch een voorrecht dat onze intieme samenleving elk jaar weer opleeft met deze gebeurtenis. Rang, stand, of over tuiging, daar weet met( zo’n dag niet van. Verwonderd hebben we ons afgevraagd, hoe bestaat het eigenlijk dat niet iedere Worku mer die de 65-jarige leeftijd heeft bereikt, zich laat inschrijven voor deze tocht. Er wordt dan gezegd: die voelt zich te jong om mee te gaan. Dat is absoluut niet waar. In werkelijkheid zal het dit wel zijn, dat ze zich te oud er voor voeten, want oud is zo’n dag niet een. Jong, piep jong voeten zq zich alten en tonen dat ook door woorden en daden. Maar goed, doorgaan, het wel van deze tocht, daar wee gehoord hebben. De commissie hebben we gevolgd in de voorbereiding en we kunnen zeggen dat het organiseren van zo’n dag veel arbeid en en we van zo’n dag veel moeite kost. Maar wie de verhaten over ge houden tochten hoort, wordt zelf enthousiast gemaakt en wie zou de handen niet uit de mouw willen steken in het vooruitzicht van een pracht-dag. Financieel moet er ook nogal een tamelijk bedrag worden ingezameld en zo speelde Workum 1 Zaterdagavond tegen Freno een uitstekende wedstrijd, die, en dat was meer waard dan die 32 overwinning van onze stadgenoten zo’n f 125 opbracht. Maandagsmorgens zijn de meeste dames steeds vroeg op omdat het nu eenmaal tra ditie is achter de „wosktobbe to krüpen”. Vroeg waren ze, maar de oudjes waren over het geheel niet minder vroeg. Er moest nog van dit en van dat gedaan worden en dan verkleden, met het gezegde: „Ik wol net dat se op my wachtsje moatte”. Nee, laatkomers zijn er niet. Reeds om acht uur zaten enkele tochtgenoten in hun beste kle ren de komende dingen af te wachten. Ja dat wachten duurde toen wel lang en we kunnen ons indenken dat die drie uur voor hen langer is geweest dan de hete nacht. Trouwens deze Maandagmorgen kwamen bij na alle Workumer autobezitters in het spier om de wagens een keurig aanzien te geven. Het weer is veelal spelbreker voor Wor kums hoogtij dagen. Gelukkig dat voor oud jesdag geen beter weer te wensen zou zijn geweest, want wat scheen de zon in volte zomerpracht en toch was ’t niet te warm, omdat door een heerlijk koel windje nie mand last had van overdadige warmte. Tegen half elf begonnen de auto’s de dames en heren van huis te haten en zamelden ze zich vanaf de toren tot hoboth”, daar de „südsjes” anders weer stoken zouden zijn geweest van het leven dige schouwspel dat deze tocht biedt. Het was een komen en gaan van auto’s voorzien van het opschrift „Oudjesdag 1951 Workum”. Jammer dat door een defect nog even ge wacht moest worden, maar och dat was niet het ergste. Toen omgeroepen werd dat ieder direct naar het verzamelpunt moest, omdat zo spoedig mogelijk vertrokken kon wor den, kwam al heel gauw een berichtje, denk er om daar zitten nog drie dames op de stoep te wachten en die moeten ook nog mee. Natuurlijk gingen die nog mee. hoorden dat verschillenden, die om half elf nog niet waren afgehaald, de zuchting enkele maten hebben geslaakt: als ze mij maar niet vergeten. Nee, iemand vergeten stond niet in het woordenboekje van 30 Juli. Alles was immers aanwezig om een tocht te maken, die tot en met zou slagen. En ze is geslaagd, daar kunt U, die niet het genoegen had om deze mee te maken, verzekerd van zijn. Wat is het voor jongeren ook een dag om niet weer te ver geten. Niet dat je je oud voelt bij de ouden, maar omdat juist de hoogbejaarden zich zo heel erg jong voeten en over de kwinkslagen die in ongekende mate werden rondgestrooid, zulten we maar niets in de krant zetten, daar dan zeker de re actie was, dat was die, en die was dat. Nee uit de school klappen mochten we vroe ger niet, dus nu evenmin. Dat blijft onder de tochtgenoten en zal nog vete maten wor den opgehaald. Maar ja laten we nu toch maar eens be ginnen met iets te vertellen over de route die we hebben gereden. Het lopende kwartiertje volgens Worku mer „traditie” werd een half uur en daar kon no. 1, burgemeester Russchen, die altijd stipt op tijd de vergaderingen opent die onder zijn leiding worden gehouden, ook niets aan doen. Nee, de burgervader heeft op feilloze wijze deze tour geleid. Workum’s eerste burger reed als no. 1 en men kon zien dat hij genoot. „It giet bést”, vertrouwde hij

Friso nl | 1951 | | pagina 1