Raadsvergadering Workum TAXI dan naar IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 Ook verhuur zonder chauffeur Nieuws- en Advertentieblad voor Workumen omliggende gemeenten Zaterdag 1 September 1951 No. 35 74ste Jaargang 6 persoons gean dan hjearre jimme der grif mear fan. 1 Abonnementajaü» f2.— per halfjaar per post f2.20 de foarge jouna dien hiene en fan it brodzige waer. Doch hy smiet dat fier wei. Né der kaem it net fan, it hie in oare oarsaek. Neffens him stiet ós ütfanhuzersbêd krekt yn sa’n striel. Of’t dy der nou ünder Ians of der oer hinne giet, koe hy net sizze. En hy wyt der fan mei to praten. Ei wis, hy hat der de hiele joun oer op ‘e tekst west. Hiene hy en syn wiif beide, net stiif west fan ’e rimmetyk Beide as in planke sa stiif en pine, nachten yn’t spier. En al it dokterjen joech krekt gjinbyt. Wriuwe, smarre en pillen ynnimme, it wie omdoch hear. Op ’t lést krige hy de rie om ris in wichelroede-man komme to litten. Hy hie der earst seis de gek mei hawn, mar op ’t lést wie ’t dan oangien. Lit dy man non ótfine dat der krekt in rimmetiekstriel troch harren sliepkeammerke roun. Ja en ek noch wol oer't ledekant hinne. En om dat op in oar plak to set- ten, wie it keammerke to lyts ta. De roedeman lykwols hie ip better rie witten. Dy hie in kaske finder 'e flier setten, hwat noch al in pear sinten koste, mar de striel wie brutsen. En hwat de haedsaek wie, de rimmetyk is better. Dizze en noch folie sterkere forhalen hat hy my forhelle. En lit ik mar earlik sizze, hy hat my einlings hwat bang praet. Ik ha seis al mei in eintsje linetried prebearre of ik ek de kreft hie om ierd- strielen to linen. Mar it is mislearre, de tried biweecht net. Wy hawwe nou seis in nachtmanich op it fifanhuzersbed lein. Hwant ja, men wol net graech de namme hawwe dat jins ütfanhuzers altyd pine yn ‘e holle krije. Mar wy ha neat murken, hear. Nou ja, myn oare helte klage al wakker oer rimmetyk yn ‘e knibbels. Doch dat hie hja yn’t oare hfis ek al. En dan, sa wiis bin ik al wurden, in pine yn 'e holle- en rimme- sykstriel binne lang net itselde. It is ‘t iene of‘t oare. Dat ‘e, ja wy moatte it noch mar efkes oansjen tocht fis. Hwant lit men hjir sa ‘n man komme, dat kostet ek noch al hwat. Mocht dat al oan- gean dan hjearre jimme der grif mear fan. FRISO. Fryske Brief 221. Allegearre wolris hwat oer ierdstrielen lézen of heart, tink Ei ja, dat sil 't wol, hwant der hat sa foar en nei noch alris hwat oer to dwaen west. Nou ik wyt der it measte net fan, dat wol ik wol wêze. Mar as men de minsken dy 't der hwat mear fan witte as slochtwei hinne, leauwe mei, is it mei dy strielen in frjemd en nüver spul. Rint der krekt sa’n striel troch jins hfis, itsij troch it bedsté of ledikant, of it plak der 't men sa gewoanwei sit, nou dan kin men mar oppasje. Men kin der aller hande kwalen fan skypje. Ja, ik praet ek nei ’t ik wiis bin of better sein, nei ’t men my forhelle hat. Ik wyt dos ek net of 't myn hfis frij fan strielen is. En ik soe der alhielendal gjin wurd oer skreaun ha as net ien fen myn femyljeleden my de ried jown hie om sa gau as ’t kin in wichelroedeman komme to litten. Hwant it skynt by fis dat oangeande net alhielendal suver to wêzen. Nou net dat ien fan üzes lést hat, o guont né hear. Mar de man dy ‘t my de ried joech, hat hjir in pear nachten ütfanhüze. En beide nachten slim pine yn ‘e holle hawn. Ik tocht dat it kommen wie fan it folie smoken hwat wy Alle punten in vlug tempo aan de orde gesteld, maar t was hollen of stilstaan als er besprekingen volgden. Mogelijk als een late Sinterklaasverrassing wensen B. enW. alle subsidie-aanvragen bij de begroting 1952 te behandelen. Onvoldoende Fries gezind. Geen parlementaire stijl. O, die fietsen, maar ookO, die vernielzucht Met het graven van een sloot op de Waard wordt grote verbetering en enige werkgelegenheid verwacht. Geen rechtstreekse klachten bij de gem. reiniging, waarmee alle geschrijf weerlegd is. 't Heidenschap op geen enkele wegwijzer vermeld. Aesthetische schoonheid wint het van andere schoonheid. PREDIKBEURTEN ft. de voor de deugdelijkheid b. Fabrieken e. en d. van met 1 1 Punt 9. B. 1 s 1 t t I Advflrtflnbietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Inzending van advertenties uiterljjk Donderdagsmorgens t het bestuur van de Fryske jaarlijkse subsidie het voorstel ont- als blijkt dat de het i voor van een r 5 t s r j j on der in geslaagd een geld- een Punt 1. Notulen der vergaderingen Juni en 5 Juli j.l. Na ter inzage te hebben gelegen, worden deze zonder cp- of aanmerkingen goedge keurd en vastgesteld. VerachQnl eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Tegen de heren en Westendorp. B. en W. tot het geldlening, groot Punt 3. Verzoek van G. S. Visser om schade vergoeding wegens het plaatsen van een schutting op een gedeelte van de openbare straat: „de Markt”. Ten behoeve van de restauratie van het stadhuis is een gedeelte van de Markt voor noodzakelijke berging van materiaal aan het openbaar verkeer onttrokken, waardoor de heer G. S. Visser, rijwiel- en radiohandel annex benzinedepot in de uitoefening van zijn bedrijf zodanig wordt belemmerd, dat hij een schadevergoeding van f 40 per week vraagt. Hoewel wettelijk niet verplicht, willen B. en W. natuurlijk billijkheid betrachten, doch de grootte van de schadeloosstelling moet aan de hand van concrete gegevens omtrent de omvang van deze schade vastgesteld wor den. Overigens wordt er alles aan gedaan om de lasten zo klein mogelijk te houden. De heren Westendorp, de Boer en van der Meer hebben enkele opmerkingen en vragen, doch zij kunnen zich, evenals de gehele Raad wel met het antwoord van B. en W. verenigen, vooral als de voorzitter verklaart dat het omheinde gedeelte zo spoedig dat mogelijk is ingekort zal worden en op elke uitvoerbare tegemoetkoming gerekend mag worden. Punt 4. Verzoek van het bestuur der Nieuwe Vereniging voor Chr. Schoolonderwijs om uit de gemeentekas gelden beschik baar te stellen voor diverse verande ringen op het terrein bij en het aan- leermiddelen voor de schaffen van U.L.O.-school. Voor wat betreft de betegeling aan Oost- voor de aanschaffing het handwerkonder- van 5 Voorstel aangaan van f 60.000.—. en W. zijn er gever bereid te vinden aan de gemeente lening te verstrekken, groot f 60.000.tegen het door de regering bepaalde rentetarief van 4 pCt. De voorkeur werd gegeven aan een annuïteitslening met een looptijd van 25 jaar; dat wordt aan rente en aflossing f 3840.72 per jaar. De lening zal in de eerste plaats dienen tot dekking van de uitgaven wegens wegenaanleg op de Waard en het bouwen van een landbouwloods, aldus het prae-advies. Geen der leden had bezwaren. Aanbieding der rekening van het en van de gemeente over Belangrijke verbetering met het oog op betere drinkwatervoorziening op de Waard in overweging. Tot slot deelde de burgemeester mede dat er plannen bestaan om langs de nieuw aan gelegde weg op de Waard een sloot te graven, om voor dat gedeelte een betere drinkwatervoorziening te krijgen. Verschil lende manieren van uitvoering zijn overwogen, bijv, in D.U.W.-verband zijn de kosten voor de gemeente ongeveer f 12.000; met subsidie van de cultuur technische dienst plm. f 15.000 en de snelste geheel voor rekening van de gemeente komende methode is met draglines en bulldozers, doch dan komen de kosten op f 18.000. Allen zijn overtuigd van het grote belang van dit van de D. U. W. Rondvraag. De heer van der Meer had enige tijd terug in de woning bij de Paardestalbrug eens een kijkje genomen, maar de toestand van de zolder is daar buitengewoon slecht en ook overigens zijn verbeteringen hoogst nood zakelijk. Het bleek dat voor de begroting 1952 met enig herstel al rekening zou worden gehouden, maar in hoeverre daar uitbreiding aan moet worden gegeven, zal onderzocht worden. De heer Jonkman vraagt naar aanleiding van de onlangs verschenen „ingezonden stuk ken” of ’t financieel een groot bezwaar is om de tonnen via het water te laten ophalen. De voorzitter antwoordt dat de gem. reini ging aan verschillende wensen om de tonnen op bepaalde uren te verwisselen zoveel mo gelijk tegemoet komt en er zijn officieel geen klachten. Behalve dan degenen die een water closet bezitten of een steeg naast hun woning hebben, waren het er 88 bij wie men door huis moest, welk aantal naderhand met 38 vermeerderde. Wordt weer per praam opge haald, dan zal dat ook weer bij verscheidene anderen moeten gebeuren en dan kost dat per manent één man personeel meer, ’t Lijkt er veel op dat de anonieme schrijvers er geen belang bij hebben of er zelf niets mee te maken hebben. Om de pas ingevoerde reor- waren het uitsluitend de financiële bezwaren, die in het geding werden gebracht. Ondanks al het gesprokene over dit punt voelt de voorzitter zich niets minder Fries dan hij altijd geweest is. Het voorstel om de beslissing op het ver zoek, ook voor 1951 geldend, tot de volgende vergadering aan te houden, werd met 73 stemmen aangenomen. Gaastra, Niemantsverdriet Punt 10. gasbedrijf 1950. Als commissie voor onderzoek van deze ganisatie van de reinigingsdienst nu meteen weer ongedaan te maken of althans ingrijpend te veranderen, is niet aan te bevelen. Men probeert op allerlei manieren de mensen ter wille te wezen en ernstige klachten zijn momenteel niet bekend. Daarna vraagt de heer Jonkman nog of de wegwijzer op de Markt binnenkort weer opgesteld zal worden, hetgeen de voorzitter ontkennend beantwoordt, want de A. N. W. B. adviseert alleen een witte, duidelijke streep in de richting van het Zuid aan te brengen, waarmee voldoende aangegeven wordt dat dit de weg voor doorgaand verkeer is. De wegwijzer zou alleen maar verwarrend wec ken, is het deskundig oordeel. De heren Haytema en Westendorp achten het van belang dat de gemeente dan zelf een bordje gaat plaatsen, hetwelk de richting naar het station en Heidenschap aangeeft, wat voor vreemdelingen toch waarlijk niet overbodig genoemd kan worden. Onder ’t genot van een kopje thee werd nog even over het reeds behandelde nagepra it en wat volgens de secretaris geen parlemen taire stijl was, werd door de heer de Boer andermaal ter sprake gebracht, toen hij aan den heej- Jonkman verzocht dat die z’n woorden zou intrekken, welke niet zozeer gericht waren op de vorm en inhoud van het prae-advies bij punt 4, als wel op de samensteller van dat prae-advies. De voorzitter zei dat hij (en trouwens de meesten) het zó allerminst opvatten, maar natuurlijk geeft de secretaris in het prae-advies nimmer z’n eigen mening, doch alleen het standpunt van B. en W. weer. B. en W. zijn daarvoor uitsluitend verant woordelijk en gerechtigd er tijdig aanmerkin gen op te maken, doch de raadsleden kun nen de secretaris daarover nooit aanvallen, waarom deze zich immers ook niet eige ner beweging in een openbare vergadering mag verdedigen. (Evenmin als de pers, die daar geen behoefte aan heeft, want die kan als de nood op het hoogst is, het gesprokene toch wel iets selecteren.) De goedmoedige sfeer waarin onze Raad geweonlijk beraadslaagt, bleef natuurlijk be houden toen de heer Jonkman z’n onjuiste vi ia erkende. De heer Bakker zou gaarne zien dat er bij het plantsoen of sportveld meer gelegen heid voor het plaatsen van fietsen zou ko men. Zoals die fietsen er nu soms heen lig gen, is net zo min ordelijk als veilig. Het plaatsen van fietsen op het terrein bij de U.L.O. kwam hierbij ook ter sprake, maar een goede oplossing zal moeilijk te vinden zijn. De heer Westendorp heeft enkele water plaatsen zien verdwijnen en vraagt of het in de bedoeling ligt deze door nieuwe te vervangen. De voorzitter antwoordt dat er over ’t algemeen meer voor opruimen gevoeld wordt en die bij de kerk was uit een aesthetisch oogpunt en trouwens ook doordat deze dicht bij een logeerkamer van Hotel „De Wijn berg” stond, tot verdwijning gedoemd. On dergronds, zoals in de grote steden meer en meer in zwang komt, is natuurlijk voor Workum te kostbaar. Hierna werd de openbare zitting gesloten en kwam de Directeur van Gemeentewerken binnen om bij de volgende bespreking even tuele vragen te beantwoorden en toelich tingen te geven. Maandag 27 Augustus 1951, ’s avonds half acht vergaderde de Raad der Gemeente Workum in zijn tijdelijk appartement, de secretariskamer in het Waaggebouw. Met kennisgeving was afwezig de heer R. Harkema. Voorzitter, de heer J. Russchen, Burge meester. Secretaris de heer D. van der Goot. Voorgesteld werd om deze subsidie-aan- vraag met verscheidene andere bij de be groting voor 1952 te behandelen, omdat men dan kon overzien welk bedrag dit alles te zamen zou moeten en kunnen vorderen. De heer de Boer meent dat er vorig jaar al een zelfde verzoek is geweest van de Fryske Akademy, één van de belangrijkste culturele instellingen in onze provincie en daarom stelt hij voor nu reeds een beslissing te nemen, hetgeen krachtig ondersteund werd door den heer Haytema, die evenals we dat van voorgaande spreker zonder uitzondering gewend zijn, nu ook zeer toepasselijk de „memmetaal” gebruikte. Over de strekking van staat lichte verwarring, eigenlijke bedoeling is om ook nog voor 1951 de gevraagde subsidie toe te kennen. Dc beer Haytema had verwacht dat Wor kum wel zo Fries gezind zou zijn, dat dit betrekkelijk klein bedrag zonder slag of stoot toegekend zou worden. Lichtelijk te leurgesteld was hij misschien wel, maar toch hoegenaamd niet verontwaardigd toen zijn buurman schuchter opmerkte: „ik kin it net iens léze”, waarmee aan het speculeren op het Fries eergevoel en eerlijke stadstrots alle kracht ontnomen werd. De heer Jonkman wil nagaan over welk voorstel men nu het best zou kunnen stemmen en dit blijkt tenslotte te zijn: aanhouding tot do volgende vergadering, omdat de heer de Boer meent dat er zodoende gelegenheid is zowel vooi het uitbrengen van een prae-advies als voor het zich op de hoogte stellen van de culturele belangen, die de Fryske Akademy nastreeft. De heet Niemantsverdriet verklaart dat B. en W. geen nieuwe gezichtspunten mogelijk achten, want het gaat niet om een principiële zaak meer of mindere waardering voor het verrichte werk, doch voor het lopende jaar werk voor een betere exploitatie Waard en omdat men bij de over voortgang van het werk en het aantal arbeiders niets te zeggen heeft, leek voor dit geval het voorlopig geraamde bedrag van f 15.000 wel de voordeligste uit voering, waartoe dan ook in principe be sloten werd. Zondag 2 September 1951 Workum (R. K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H.Beker van Wassenaar (bevestiging ds E. J. Beker). Nam. 2 uur ds E. J. Beker (Intrede). (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds R. Hofman. (Geref.) Voorm. 9.30 en ’s av. 7.30 uur ds E. Verburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. Heidenschap (Herv.) ’s Av. 7.30 uur ds D. J. Spaling. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds E. P. van Ooflen. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds Mol van Wons. Hindelopen [Herv.] Voorm. 9.30 en ’s av. 7.30 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) ’sAv. 7.30 uur ds L.Laurense. [Geref.] Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 2 uur ds Ferwerda van Gaastmeer (Voorber. H.A.) Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds J. Brouwer (H. Doop), ’s Av. 7.30 uur ds J. Brouwer. (Doopsgez.) 's Av. 7.30 uur ds R. Hofman. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur ds A. J. Schneider (H. Doop en voorber. H.A.) ’s Av. 7.30 uur ds A. J. Schneider. Warns (Herv.) Voorm. 9 en nam. 1.30 uur de heer W. Nauta van Sneek. Staveren (Herv.) Voorm. 9 30 uur de heer W. Meerholz van Sneek. ’s Av. 7.30 uur ds P. Djjkstra van Langweer. Punt 2. Ingekomen stukken. Goedkeuring door de Gedeputeerde Sta ten van de volgende raadsbesluiten: 1. vervanging van de bestaande privaten en urinoirs in de o.l. school door sanitair met waterspoeling; 2. vaststelling maximum-crediet rekening- courant overeenkomst met de Bank voor Nederlandse gemeenten; 3. invoering alarmeringssysteem brandweer; 4. aankoop van grond van D. de Jager bij de o.l. school (in de oorspronkelijk door de Jager gestelde voorwaarden is, na ge pleegd nader overleg, geen wijziging ge komen.) Jaarverslagen over 1950 van: 1. Kamer van Koophandel en voor Friesland; 2. Prov. Friese Vereniging „Het Groene Kruis”; 3. Prov. Friese Schoonheidscommissie; 4. Beatrixoord Appelscha; 5. Vrienden van het Zuiderzeemuseum. Rapport van de Provinciale Adviescom missie voor het decentralisatievraagstuk. Uitslag van de aanbesteding van de ver bouw van de o.l. school. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. worden bovengenoemde stukken voor kennis geving aangenomen. Verzoek van Akademy om een 1 cent per inwoner. om rekeningen worden aangewezen de heren S. Westendorp, M. van der Meer en G. Bakker. Punt 11. Voorstel van B. en W. tof wijziging van dc begroting, dienst 1951. Heeft ter visie gelegen en wordt z.h.s. goedgekeurd. Punt 12. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen tot verkoop op afbraak van de overkapping van de asbelt. Door verplaatsing van het gem. reinigings- terrein naar de Waard ter hoogte van de noordelijke toegang, is de oude asbelt over compleet geworden en waar de afbraak- materialen voor de gemeente weinig waarde hebben, wordt tot verkoop van de over kapping aan de meestbiedende besloten. De heer Westendorp vraagt nog of aan deze verkoop nadere bekendheid wordt ge geven, waarop de voorzitter bevestigend ant woordt. stelt de heer Jonkman daarna voor dat de gemeente twee derde en het schoolbestuur een derde van de kosten voor z’n rekening neemt, doch ook dit voorstel wordt met 64 stemmen verworpen. Vóór stemden de heren Jonkman, de Boer, Bakker en Folmer. Punt 5. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van regelen met betrekking tot de controle op de 'met geldelijk beheer be laste ambtenaren, alsmede tot het derzoek naar rekeningen. De iiieuwe regelen zijn vrijwel van de zelfde strekking als de bestaande verorde ning, zodat de door Gedeputeerde Staten aan bevolen redactie-wijzigingen z.h.s. worden vastgesteld. Punt 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeenschappelijke regeling, aan gegaan met de gemeente Hindelopen ter uitvoering van de Vleeskeurings- wet. Deze wijziging heeft alleen betrekking op de vergoeding en de berekening hiervan zal nu voortaan zodanig zijn, dat een eventueel overschot of tekort ingaande voor het dienst jaar 1951 over beide gemeenten wordt ver deeld, voor dc helft op basis van het in wonertal en voor de andere helft op basis van het aantal verrichte keuringen. Punt 7. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van dc vergoeding voor het vak onderwijs aan de bijzondere scholen over 1949. Volgens overgelegde bewijsstukken heeft de Nieuwe Vereniging voor Chr. Schoolonderwijs over 1949 uitgegeven voor vakonderwijs li chamelijke oefening en nuttige handwerken voor het uitgebreid lager onderwijs, en nut tige handwerken voor het gewoon lager on derwijs, resp. f 1100.26, f 32.33 en f 80.83, welke kosten volgens B. en W. niet zonder noodzaak zijn gemaakt, zodat de gevraagde vergoedingen worden verleend. Punt 8. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van het bedrag der vergoeding en dat der uitgaven van de bijzondere scholen over het vijfjarig tijdvak 1943 —1947. De geheel volgens de daarvoor geldende voorschriften samengestelde concept-besluiten dienen op de raadsagenda voor te komen, maar zijn overigens louter administratieve aangelegenheden. en Zuidzijde, zowel als van leermiddelen voor wijs, willen B. en W. de gevraagde medewer king wel verlenen, doch een scheidingsmuurtje en nieuwe rijwielbergplaats kunnen niet als „normale eisen” beschouwd worden. Het moet mogelijk zijn de leerlingen zoveel disci pline en zelftucht bij tc brengen, dat ze ook zonder hei plaatsen van een afscheiding gebruik maken van het nu te betegelen pad, terwijl de oude rijwielbergplaats niet buiten de schuld van schoolbestuur en schoolleiding in de huidige ruïneuze toestand is gekomen, aldus wat het laatste betreft, zowel het oordeel van B. en W. als van den Inspecteur van bet L. O. De heer Jonkman houdt een uitvoerig be toog en herinnert er aan dat indertijd met de bouw wel de uiterste soberheid is betracht. Na 21 jaren getrotseerd te hebben, behoeft het niet te verwonderen, dat enkele ver nieuwingen en uitbreidingen noodzakelijk zijn. Het prae-advies vindt spr. scherp gesteld, want buiten de schooluren had er ook meer politie-toezicht kunnen wezen. Met het toe nemende aantal leerlingen, vooral in de periode AprilJuli is de berging van fietsen een probleem. Kortom verschillende argumen ten worden aangevoerd, zodat spr. er tot slot op aandringt om medewerking te verlenen voor alle gevraagde verbeteringen. De voorzitter antwoordt dat in het rap port van de Inspecteur van het L. O. veel scherpere uitdrukkingen gebezigd zijn en bo vendien zijn hem enkele voorvallen bekend, waaruit slechts vernielzucht en onverschillig heid spreken. De heer Bakker wijst er op dat de rijwiel bergplaats ook veel te klein geworden was en er moet toch wel iets wezen om alle fietsen een behoorlijke plaats te geven, want anders werkt men allerlei beschadigingen in de hand. Het voorstel van den heer Jonkman om het verzoek in z’n geheel in te willigen, wordt met 82 stemmen (van de heren Jonkman en Bakker) verworpen. Omdat de rijwielbergplaats afgezien van de desolate toestand toch vergroot (onge veer driemaal zo groot) had moeten worden,

Friso nl | 1951 | | pagina 1