Advertentiën CONCERT TAXI Fa. T. GAASTRA Bzn. Nieuws- en Advertentieblad voor Workumen omliggende gemeenten 'W Zaterdag 15 September 1951 No. 36 74«te Jaargang 6 persoons dan naar I IN ’T Spoedige inzending gewenst. TELEFOON 45, WORKUM DRUKKERIJ „FRISO” g e T ROGRAMMABOEKJE VOOR DE VEEKEURING op Woensdag 26 September a.s. te Workum is be perkte ruimte voor het plaatsen van op Zaterdag 15 September ’51 CRESCENDO’’ IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 Ook verhuur zonder chauffeur Fryske Brief 223. De sylforieniging Warkum hat der foar dit jier wer in streek under set. Forline Sneon is op de San- en Gaestmar de léste ünderlinge kriich, yn dit simmerskoft hidden. Moai waer en in aerdich koeltsje, dat och folie better koe men it ek al net winskje. Nou wol dat net Tarieven op aanvraag en inlichtingen bij DODELIJK ONGELUK OP ONBEWAAKTE OVERWEG. Neffens de adfortfnsjes bigoun it spul de moarns 8 üre al. „Aangifte van 8—10 uur. 10 uur meting by de Bagijnebrug. 11 uur loting. Half twee afvaart leden vaartuigen. 2 uur zeilwedstrijd. 7 uur prijsuitreiking in Hotel Ketelaar. 10 uur vuurwerk”. Op ‘e hurdsylpölle, „Brever" atie in „fraaije versierde tribune". Of ek wol „Directietent" neamd. Om ‘t silen oer ‘t algemien toarstich wurk is, wie der ek in „buffet" yn. De kastlein dy ‘t dat spul pachte, set yn in adfortinsje: „Tevens beveelt hy zich als pachter fan het buffet, in de Di rectietent op Brever, minzaam aan, belovende eene honnète bediening". Dat oangeande is it yn üs tiid al efkes oars. Der stiet nou gjin tinte mear op ’e hurdsylpölle. Mar om jins toarst to forslaen hoecht men ek al yn gjin tinte to sitten, soks kin efter ’e reiden ek wol n’t wier. 1876 hat it léste jier west dat der op ’e Warkumer mar hurdsilen wie. It jiers derop wurdt it op ’e Sanmar haldden. En nou ta beslüt in frage. De aide hurdsylpölle hat noch de namme fan „Brever" lyk as wy witte. Mar in kearmanich lés ik ek de namme „Breewar" of ek „Bteewaar". Soe dat faeks de aide namme, of in verbas tering wêze? FRISO. Goed biskoge is it silen folie algemiener as eartiids. Wol to forstean as sport. Dat is foar in great diel to tankjen oan de lytsere en lichtere boatsjes dy ‘t men de léste fiif en tweintich, tritich jier boud. B.M.ers, larken, draken, 12 foets jollen en neam mar op. Marek hawwe de minsken mear tiid ta har foldwaen as yn earder tiden. En ek, (bihalve dan de léste jiermanich) hwat mear büsjild. Doch hoe dan ek, it is nou wer üt mei de „pret". It skynt wol sahwat gewoante om der yn de earste of twade wike fan Septimber in ein oan to meitsjen. Foar safier ik dat neigean kin hat it hjir yn Warkum altyd de twade Woansdei yn Septimber hurdsilen west. It wie dan Warkum merke. Alear wie it hurdsilen op ’e Warkumer mar. Moai tichte by honk dos. Yn in Friso fan 1876 stiet in adfortinsje fan de kastlein üt ‘e „Leeuw", op it Dwersnoard. Hy rikkemandearret syn saek oan mei dizze wurden: „Ter gelegenheid van de zeilwedstrijd, bestaat er bij ondergeteekende een uitmuntende gelegenheid voor Theedrinken onder ’t genot van flink muziek". Dat jiers, (1876) bestie de Zeilver. „Workum" krekt 25 jier. Hie dos dizze forieniging bestean bleaun, hiene wy nou it hündert jierrich bestean bitinke kinnen. Sa‘n hurdsyldei, wie by aids in feest fan bitsjutting. Men wie fan moarns ier oan ‘t jouns let ta yn ’t spier. WIST U.... dat BURGERLIJKE STAND. Gemeente Workum. dat '8 4. meer 6. de Gaast- dat ie PREDIKBEURTEN afwisselend dat Zoadat 16 September 1951 dat 4 dat te ZEILEN. ge- dat dat de heer I1 p. van nd werd Afke ras PLAATSELIJK NIEUWS. maar noemd als Civiel Ingeniei VOETBAL. I van Delhaye van J. Fucik van J. S. Bach Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling en en lat en ‘g >r een van al of Le coq Gaulois mars Gouden bruiloft, suite in 5 delen Florentiner mars Koraal van me- Verachtint eenmaal per ween Uitgave: Fa. T. GA//STRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens en derde waren Toch nieuwtje n r ie ien en. ;re de •de me en. ten de. n il :r ït n n it sr- ij- 'P- bij n8 als m- we lat lij- lat en iet :je Ien ak al pn Ien en, g it iS b 1. 2. 3. in en eb iet :nc 7. 8. ;n !U woord van hulde een nog grotere met 12 September 1951. Hedzer Caste- Koraalvan J. S. Bach Over de Top, mars H. Crosby Italiaanse in Algiers overture Rossini Posthoorn galop van Koenig van Popy ren. in het laatst stoom te kort ’t ware uit. Al met al een Zaterdag 8 Sept. „Workum” Abonnementsprijsf 2.— per halfjaar per post f 2.20 *8 avonds 8 uur te geven door te Workum haar directeur de heer Bakhuizen, keurig werd een grote belangstelling de wedstrijdroute zeer en overzichtelijk is uitgezonderd bij de deelnemers er met zo’n prachtgelegenheid veel te weinig belangstelling is voor deze mooie sport de vroegere zeilvereniging in Sep tember haar grote wedstrijd hield, als vanouds tijdens de kermis dat de oude vereniging haar wedstrijden hield op het later drooggelegde Wor- knmermeer schaden en hoofdzaak. de toeschouwers onder de naam: v. Wieren, dat de pölle, toen voor bestemd, nu nog Brewer bekend staat.. waar gewerkt wordt, dikwijls fouten worden gemaakt, doch dat daarom het werken niet achterwege moet of kan blijven dat wanneer het niet kan zo als het moet, wel eens geprobeerd wordt het te doen zoals het kan, maar of ’t dan nog mooi en mogelijk is? voor weer om deze week gaarne ^opgaven „Studio” die avond aangekondigde concert, dat van van ook met nog /mooier d. Schuit, Heeg 8 pnt. v. Goslinga, Bolsward 7 pnt. 6e Griet, R. Foekema, Heeg 6 pnt. 7e Swan, J. S. Bokma, Workum 5 pnt. 8e N. N., F. Venema, Workum 4 pnt. 9e Amateur, F. E. Robijns, Workum 3 pnt. De andere deelnemers staakten de wedstrijd. Van de 4 serie wedstrijden om punten werd in de 16 vierkante meter klasse An neke van W. Valk, Workum eerste met een totaal van 41 punten. 2de werd Marjan van H. S. Schaap, Workum met 33 punten. 3e Sam-Sam, F. J. Robijns, Workum 32 pnt. 4e Meeuw, Joh. Dijkstra, Workum 251/, pnt. 5e Windekind, S. A. Visser, Workum 24^/p pnt. 6e Unrèst, J. de Vries, Workum 20 pnt. 7e Markol, O. de Roos, Workum 17 pnt. 8e Njord, K. S. Bokma, Nijhuizum 17 pnt. 9e Anneke, W. Valkema, Oudega 13 pnt. 10e Absyrtus, J. Haagsma, Oudega 12 pnt. lie Sont III, S. Gaastra, Workum 11 pnt. 12e Argus Plivius, R. Nijhuizum 9 pnt. 13e Lytse Jan, K. Bakker, Nijhuizum 2 pnt. 14e Hannie, Joh. Dikkes, Hindelopen 1 pnt. In de gemengde klasse is de einduitslag: le Oeral Thüs, K. van Goslinga, Bolsward 19 pnt. 2e Sterna, G. S. Visser, Workum 18 pnt. 3e N. N., F. Venema, Workum 13 4pnt. 4e Skrepskütel, P. H. Gaastra, De tijd voor vergaderingen en uit voeringen nadert weer en we waren van plan om deze week aan te kondigen dat we gaarne \opgaven voor het vrij regel matig te plaatsen lijstje zouden ontvangeü. Maar inmiddels kwamen al enkele opgaven binnen, dus er wordt meteen gestart. Verenigingssecretarissen worden beleefd ver zocht hun gewone- en feestvergaderingen te melden, want hoe vollediger gegevens hoe beter. Het is reuze handig werd vorig jaar herhaaldelijk opgemerkt, maar dan moet de- geen die het lijstje raadpleegt voor het vast stellen van zijn vergadering ook meteen even die datum duidelijk doorgeven. Een kleine moeite, maar een groot geraak voor alle belanghebbenden en misschien kan het het bezoek aan de vergaderingen stimuleren. Een beetje meer belangstelling is soms zo nodigt PAARDENSPORT. Bij het te Marrum gehouden concours- hippique werden l de volgende onderschei dingen behaald: Rubriek Nieuwelingen Fries van W. een Af wachten nog weinig bekend is over de sterkte en dan kan een voor- eens precies de plank mis soms raar rollen en een wis dat de zeilwedstrijden op de Gaast- en Zandmeer steeds een sportief karakter dragen dit de onderlinge wedijver minder behoeft te schaden dan sommige ouder wetse zeilers veronderstellen ras: 3. Luberta d. Lageweg, Workum. Zelfde rubriek Bovenlands ras reed A. W. Buning het paard Veldheer van R. van Goslinga onder Parrega, die de eerste prijs ontving. In Open klasse Fries F. Draaijer, Molkwerum eerste, tevens het schoonste geheel. 3. Wals- van Joh. daille voor dame zelfde eigenaar. 4. Beatrix Gietema te Exmorra. Ugoldman van A. Gaastra werd 2e in de rubriek Bovenlands ras. 3. Zitka van K. W. Buning. Tweespannen paarden van dat de dit jaar gehouden grote zeilwed strijd op de film is gekomen dat het schijnt of er zich in Workum ver scheidene filmsterren schuil houden Workum (R. K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds D. J. Spaling •sAv. 7.30 uur ds E. J. Beker. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds R. Hofman. (Geref.) Voorm. 9 30 uur Leesdienst. ’sAv. 7.30 uur ds E. Verburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. ’s Avonds 8 uur Jeugd. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 30 uurdsE. J. Beker. Nam. 1.30 uur ds D. J. Spaling. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds E. P. van OoQen. Gaast (Herv.) Geen dienst. Hindelopen [Herv.] Voorm. 9.30 uur be vestiging ouderling-kerkvoogden en ’sav. 7.30 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uurdsL.Laurense. [Geref.] Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 2 uur ds de Leeuw van Nijemirdum. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds J. Brouwer. Voorm. 11.15 uur dsJ. Brouwer. [Kinderdienst]. ’s Avond» 7.30 uur ds J. Brouwer. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds R. Hofman. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 en ’s av. 7.30 uur ds A. J. Schneider. Warns (Herv.) Voorm. 9 uur Jellema van Molkwerum. ’sAv. 7.30 uur ds Hettinga Fryske tsjinst. Staveren (Herv.) Voorm. 9 30 uur en ’sav. ’s Av. 7.30 uur ds B. J. Riemersma. WIE OF WAT VERGADERT? vergaderingen en en we waren aan voor COöP. VOETBAL. Dinsdagavond kwamen de werknemers van de zuivelfabriek en grasdrogerij, beide op coöperatieve grondslag in het veld om een voetbalwedstrijd te spelen, welke, hoe kan het ook anders voor zusterinstellingen, in een gelijk spel 44 eindigde. De drogerij imannen schenen eerst de zuivelmannetjes in te willen drogen, daar ze een voorsprong van 30 behaalden. Geluk kig lieten de kaasmakers zich de kaas niet van het brood eten en toonden aan :het publiek dat het ook bij hun wel wilde bote- Verschillende spelers kwamen vooral en droogden als genoeglijk rob bertje dat de onderlinge band zeker niet zal dat is tenslotte toch maar de Heidenschap ll1/? pnt. 5e Amateur, F. E. Robijns, Workum 11 pnt. 6e Ge-An, S. Sj. Vlas, Workum ÏO1/? pnt. 7e Jannie, G. Zijlstra, Workum 10 pnt. 8e Lytse IJke, Andries Vlas, Workum 8 pnt. 9e Marie, v. d. Schuit, Heeg 8 pnt. 10e N. N., Brandsma, Bolsward 71/, pnt. 11e Reiddomp, Piersma, Heeg ö1/^ pnt. 12e Swalker, S. Valkema, Oudega 6 pnt. 13e Griet, R. Foekema, Heeg 6 pnt. 14e Swan, J. S. Bokma, Workum 5 pnt. CONCERT. Zaterdagavond gaf de Chr. Muziekver eniging „Studio” uit ’t Heidenschap het voor onder leiding J. de Vreeze afgewerkt en trok. De tent met heldere verlichting is bijkans nog /mooier en beter dan velen zich in hun stoutste dromen hadden voor gesteld. En dan in ons steeds fraaier wor dende plantsoen zal men volgend jaar elk muziekgezelschap van elders met enige trots kunnen ontvangen, ’t Is dik voor elkaar! „Crescendo” laat zich a.s. Zaterdagavond nog eens horen en dan zal met de langere en koelere avonden wel haast een einde gekomen zijn aan het musiceren in openlucht. Laat ons hopen dat er voor volgende zo mer een mooie serie muziekuitvoeringen op stapel wordt gez.et. er aanvankelijk plannen waren om om ook op Keuringsdag te filmen, maar behalve zeer spontane medewer king ook minder hoopvolle 'reacties ondervonden worden Zaterdagavond kwart over zes geraak te de 44-jarige vrouw van de veehouder Tj. de Witte (mw. H. de WittePolitiek) te Ferwoude, nadat ze bij haar zwager, de veehouder K. Bokma te Nijhuizum per flets een bezoek had gebracht, op de onbewaakte overweg bij de vroegere stopplaats Nijhuizum onder de trein. Ze werd op slag gedood. Het zicht is ter plaatse best en ook de wind kwam uit dezelfde richting als de trein; alleen het recht tegen de zon in fietsen en in gedachten verzonken zijn, kan als verkla ring aangevoerd worden. Van het ongeval werd in de trein niets bemerkt. De trein die om goed zeven uur weer naar Leeuwar den terugging, moest enige tijd wachten tot het onderzoek beëndigd was. Dit was in de omgeving van Workum het eerste ongeluk dat op een onbewaakte overweg plaats vond. De ontsteltenis en deelneming bij het ver nemen van dit zeer tragisch gebeuren was algemeen. Dinsdagmiddag is in de Ned. Herv. kerk te Ferwoude een rouwdienst gehouden. BALLONNETJE GEVONDEN. Dinsdagmorgen vond onze plaatsgenoot de heer D. Jongsma een ballonnetje onder Nijhuizum dat in België bleek opgelaten te zijn. Het betrof hier een wedstrijd uitgaande van ,,’t Koffiemolenken” te Antwerpen en was opgelaten door Leon van Lint, te Rode Meire post (Wohertem. We hopen voor Leon dat zijn ballon het verst gekomen is, daar hem dan een prijs ten deel valt. Of er voor de vinder iets beschikbaar is gesteld konden we niet op het adreskaartje ont dekken,' dat inmiddels le teruggezonden. Zaterdag is dan de voetbal weer in competitieverband aan het rollen gebracht en de uitslagen zijn niet van die aard, dat we met een triomfantelijk gebaar kunnen zeggen, het gaat goed. Nee, deze eerste Zater dag is het resultaat gewoonweg slecht. Van goed spel L zo w el bij het eerste als tweede elftal weinig sprake geweest en tegen Del'stra- huizen mogen ze nog van geluk spreken, dat juist in de laatste minuut de gelijkmaker kwam, zodat ze toch 1 puntje hebben bemach- met het I sizze, dat it sylark fuortdaliks opburgen wurde sil en de boatsjes op it droege helle. As it waer hwat gaedlik bliuwt sille wy de wite seilen noch wolris it Fliet lans gean sjen. Mar de silerstiid is foarby. En gjin wünder hwant om to silen moat men moai waer ta jins foldwaen hawwe. It is op t lést plesierwurk en gjin kjeldlijen. WORKUM. Veertig jaar geleden kon in „Friso” melding gemaakt worden van een eervolle benoeming in den vreemde, nl. toen schreven we: Benoemd als bouwkundige in de Gemeente Bandoeng ’(Ned. Indië) de heer Michiel Voets en nu 40 jaar later dezelfde naam en ook naar het buitenland, naar warmere streken (trekkend, een zoon van genoemde oud-Workumer. De geschiedenis herhaalt zich, hoewel er toch door moderne vervoersmiddelen :n allerlei technische ont wikkelingen wel iets veranderd is. Het laatste nieuws als eerste berichtje van Workum opgenomen is nu: De heer Michiel Voets te Nijmegen is be- :ur voor de Aramco Overseas Company te Saoedi Arabie. -frappante gelijkenis 40 jaar geleden vindt U niet, en leuk om beide feiten mee te maken, is het haar dan intussen ook verkleurd half verdwenen. dat het nieuwe rubriekje „Wist U” vorige week wel instemming had, maar een andere keer ook ontstemming teweeg kan brengen er bij hetgeen over de ontspannings avonden geschreven is, het voornaamste vergeten werd, trouwens niet alleen om te schrijven, maar ook om in zo’n geval te doen er zeer terecht opgemerkt werd: niet dreigen, doch direct flink aanpakken, dan is ’t uit dat dan wel gemakkelijk de verkeerde de de schuld krijgt, maar menigeen dit minder erg vindt, dan dat de avond voor alle anderen min of meer be dorven wordt In de gemengde klasse startten 11 boten Eerste werd Skrep Skütel van P. H. Gaastra, Heidenschap ll1/? Pnt- 2e Jannie, G. Zijlstra, Workum 10 pnt. 3e Sterna, G. S. Visser, Workum 9 pnt. 4e Marie, 5e Oeral Thüs, K. De zeilvereniging hield ^vanmiddag haar laatste onderlinge wedstrijd in dit seizoen. Door het prachtige zeilweer en de goede deelname slaagde deze laatste wedstrijd uitstekend. In de 16 vierkante meter klasse werd Anneke van W. Valk, Workum eerste en deze kreeg voor deze prestatie 13^/9 punt. 2e Markol O. de Boos, Workum 12 pnt. 3e Meeuw, Joh. Dijkstra, Workum 11 pnt. 4e Marjan, H. S. Schaap, Workum, stuurman D. Tjerkstra 10 pnt. 5e Absyrtus, J. Haagsma, Oudega 9 pnt. 6e Sam-Sam, F. J. Robijns, Workum 8 pnt. 7e Anneke, W. Valkema, Oudega 7 pnt. 8e Njord, K. S. Bokina, Nijhuizum 6 pnt. 9e Windekind, S. A. Visser. Workum 5 pnt. 10e Argus Pluvius, B. van Wieren, Nijhuizum 4 pnt. He Unrest, J. de Vries, Workum 3 pnt. 12e Lytse Jan, K Bakker, Nijhuizum 2 pnt 13e Sont III, S. Gaastra, Workum 1 pnt. Van 6 tot en Geboren: Sipke Hedzer, zv lein en Rpintje IJntema. Gehuwd: Idsge van der Ploeg. 30 jr te Oostermeer en Akke Wink, 28 jr te Workum. Overleden; Hiltje Itske Politiek, 44 jr te Ferwoude, echtgenote van Tjamke de Witte. tigd. Workum 2 stond met de rust 30 achter en het pleit voor deze jongens, hoewel er weinig teamwerk te zien werd gegeven, dat ze volhielden en tenslotte met 43 ondergingen. De Jun. A’s moesten ook het onderspit delven, nl. tegen Bolswardia 32. Workum 3 Jun. lesten hun doelpuntendorst afdoende door met niet minder dan 241 van hun jongere sportmakkers te winnen. In ’t kort iets over de wedstrijden. Spoedig namen de Jun. te Bolsward een 10 voorsprong, fwelke tot na de rust bleef behouden. De Bolswarders namen nu de leiding welke door Fré te niet werd ge daan. W. was wel iets sterker en drong dan ook op, wat juist een doelpunt tot gevolg had van de gastheren. Voor de rust was het niet veel wat Wor kum 2 de toeschouwers te zien gaf, en het verwonderde ons ook niet dat Woudsend een 30 voorsprong nam. Spoedig na de thee gelukte het Boersma de achterstand iets te verkleinen en kwam er iets meer spanning in. Uiteindelijk kwam de overwin ning bij die ploeg, die het beste spel zien had gegeven. Ja en wat te zeggen van de wedstrijd te gen Delfstrahuizen. Een ieder had vast rekend op een overwinning voor de rood- hemden, gezien de resultaten, beker- en vriendschappelijke wedstrijden van de laat ste tijd. Wanneer ze werkelijk willen spelen en niet onderling de sfeer bederven, gooien ze hoge ogen naar de kampioenstitel, want tijdens het gesloten seizoen hebben ze toch enkele partijtjes voetbal ten beste gegeven, waarmee alle 4e klas clubs geducht rekening moeten houden. Nu kan wel voor dit minder goede resultaat naar de een of andere omstan digheid worden gezocht, wat dan de oorzaak is, maar het puntje is en blijft weg. Voor de rust nam W. de leiding welke kort na de rust door Delfstrahuizen werd omgezet in een 21 voersprong. Omzettingen hadden ook geen resultaat en zo mochten ze zich nog ge lukkig prijzen dat Boonstra in de laatste fase van de wedstrijd de stand op gelijke voet bracht. Ja de jongens van het 3e en 4e Jun. elftal speelden (ook. Het derde won en scoorde 24 maal. Na de rust waren ze een record poging aan het ondernemen, om zoveel mogelijk doelpunten te maken; 241 kan er ook wel mee door, maar een record was het niet. Misschien dat bij de volgende ontmoeting direct aangepakt wordt. Voor de jongens van het vierde een voor hun tegenstand, die score heeft belet. Voor a.s. Zaterdag geloven we toch in een kleine overwinning van Workum tegen Balk. C.V.V.O. zal zeker de handen vol hebben aan Workum 2, maar onbekend maakt on bemind. Workum 3 speelt tegen het derde van Balk en moet toch eigenlijk kunnen win nen. Jun. A van Bolsward komt nu naar Workum en we rekenen er op dat de puntjes nu minstens omgedraaid worden, terwijl het tweede tegen Balk 1 waarschijnlijk een te moeilijke tegenstander op z’n weg ontmoet. De beide Jun. B gaan uit hun geluk be proeven en wel tegen Hielpen 1 en Oever- zwaluwen 3. Beide een kleine nederlaag?, of bezien we alles vanuit een donkere bril met de Jun. B. Afwachten is het beste, daar er der tegenstanders beschouwing wel zijn. Een voetbal kan daarom blijft het voetballen steeds selvallig spel, waar in alles mogeijk is. Fries ras was voor beide F. Draaijer, Molkwerum.

Friso nl | 1951 | | pagina 1