TAXI Hadaar is het NIEUWS! Commissie voor woonruimteverdeling. Gysbert Japicxpriis 1951. HET TELEVISIEBELE1D Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten „FRIS O” WORKUM Tel. 45 FRYSKE B0EKEW1KE1951. 5' kÓW -/W 4 Zaterdag 22 September 1951 No. 37 74ste Jaargang OFFICIËLE MEDEDELINGEN 6 persoons dan naar Ni PREDIKBEURTEN av. BURGERLIJKE STAND. Van 13 tot PLAATSELIJK NIEUWS. Verschtlni eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Hz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 GOED WURK FAN IT ALD SELSK1P. Inzending van advertenties uiterfijk Donderdagsmorgens De vergadering van bovengenoem de commissie op 26 September a.s. (Keuringsdag) gaat, in verband met de op die dag te houden feestelijk heden NIET door. Publicatie van „De Nederlandsche Nieuwsb ladpers’ Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 Ook verhuur zonder chauffeur WIST U der dizkear tusken de 10 en de 15 dichtwurken neigean wurde moatten hienen. It wie dus net sa, lyk as in- kelden sa 't liket mienden, dat de bikroande dichter suver gjin konkur- rinsje hie en dat de priis him hast automatysk tafallen wie. Hy koe him hielendal oanslute by de karakteris- tyk dy 't de Kommissaris fan it wurk fan Spanninga jown hie, en winske him foar de jury ek tige lok mei de priis. De abonné van „Friso’’ ziet zijn lijfblad steeds weer met vreugde verschijnen wam het brengt berichten over zijn directe omgeving, over per sonen of gebeurtenissen waar mee hij zich nauw verbonden voelt. Daarom boekt een adverten tie in de „Friso'' zulke ver rassende resultaten want voor de bonné's is een adverten tie en belangrijk als de rest van de krant. Uw annon ce in ditNIEUWSBLAD wordt gelezen en... besproken! Vraag eens inlichtingen bij de administratie van de Fryske Brief 224. It is faek wolris in toer om eltse wike opnij stoffe ta skriuwen to finen. En dat soe noch wol gean as men oars neat om hannen hie as It Seiskip for Fryske Tael en Skrif- tekenisse hat it imtiaiyf nomd om in autoplaquette biskikber to stellen foar dy auto-, motor- en bromfyts- riders, dy 't der priis op stelle om sjen to ïitten, dat se yn Fryslln wenje. Straks binne de provinsjale kente kens fan de motorrytugen fordwoun en sille de automobilist-Gelderlander lykskeakele wêze oan dy üt Grins en de motorfytser-Süd-Hollanner oan syn kullega ut Drinte. Fuort is alle wille fan herkennen en herkend to wurden ünderweis. Wer is in stikjegefoclslibben kapot knapt, opoffere oan de driuw nei ge- maKsucht en sintralisme. Uteriik sille wy dan werinstapke tichter by de „eénheidsmens“ komd wêze, dy 't -- o, tragyk troch nimmen wurdearre wurdt en dy 't de reamme fan it libben net kennen Zondag 23 September 1951 Workum (R. K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds E. J. Beker, ’s Av. 7.30 uur ds J. Brouwer van Koudum. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds R. Hofman. Dienst voor jong en oud. Extra-collecte voor het jeugdwerk. (Geref.) Voorm. 9 en nam. 2 uur ds E. Verburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9.30 uur de heer W. Postma. Nam. 1.30 uur ds E. J. Beker. Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds E. P. van Ooflen. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur ds E. P. van Ooyen. Hlndelopen [Herv.] Voorm. 9.30 en ’s av. 7.30 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur ds L. Laurense. [Geref.] Voorm. 9.30 uur Leesdienst. ’s Av. 7.30 uur ds H. v. Koningsveld van Heeg. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds J. Brouwer. (Doopsgez.) Geen dienst. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 en ’s 7.30 uur ds A. J. Schneider. Warns (Herv.) Voorm. 9 en nam. 1.30 uur ds A. J. Oostenrijk. Staveren (Herv.) Voorm. 9 30 uur en ’sav. 's Av. 7.30 uur ds B. J. Riemerstna. hwat skriuwerij. Mar as men jins brea op in oare menier fortsjinje moat, tsjinnet de pinne to wachtsjen oan it wurk oan 'e kant is. Doch al hat men de tiid en it skriuwark beide ta jins foldwaen, dan komt de frage: Hwer sil ik it nou dizze kear oer hawwe? Wis der binne wolris tiden dat der stoffe genöch is, mar it is ek faek oars. Yn sa’n gefal, as ik dos hwat mei de hannen yn 't hier sit, moat ik der op üt om by oaren myn Ijocht op to stekken. Mei oaren prate en sadwaende hwat to witten to kommen. Hwat my dan altyd forwündert is, hoe’n bulte de minsken jin witte to fortellen. Der binne mar al to faek minsken dy 't jin dei en üre witte to neamen fan eat hwat jierren en jieren lyn barde. En dan, (hwat foar my altyd tige fan bilang is) as it laed of de küs op komt en der pa pieren foar 't Ijocht helle wurde. Brieven, boekjes, akten, ensfh. ieuwen aid faek. Yn in bulte gefallen sünich biwarre, mar spitich genöch toarket it soms ek raer om en wurdt it op nüvere en frjemde plakken biwarre. It soe tinkt my fan tige great bilang wêze as men hjir yn Warkum ris prik ken yn ’t wurk stelde, om folie fan dat spul in feiliger en better plak to jaen as it nou hat. Hwant oan it biwarjen fan aide documinten, boeken ensfh. nou der mankearret wolris hwat oan. Net allinnebyinbultegewoane minsken, mar ek bipaelde ynstellingen binne der mar al to faek ek neat net sünich op. Der waerd my in deimanich lyn ek in forhael dien, dat der en der stiene in hiele bulte boeken to biskimmeljen. Hoe slim dat nou krekt is, wyt ik op dit eagenbük net. Sa gau ik tiid ha, sil ik seis ris sjen. En leau mar net dat ik der oer swije sil. Mar lyk as sein, ik kom dan sa foar en nei noch alris by immen om to praten of better sein om immen hwat to freegjen. En dat levert my dan nije stoffe ta skriuwen. Goed bisköge is hwat ik doch dos in pronkjen mei in oarmans fearren. Nou sprekt it fansels, dat alles hwat ik sa foar en nei to hearten krij, net yn 'e krante kin. Dat soe faek raer forkeardjern spinne. Derom moat der skifte wurde en mei ik fan myn künt, nea net mear skriuwe as ik kwyt wol. Hwat ik dan net skriuwe kin, hilld ik foar my seis. Sa ha ik al by foarskate minsken west to joun praten. len der ‘t ik folie myn kommen hie,' is aid polysje Bergsma. In man dy ‘t tige de slach fan fortellen hat. Wis as hy op ‘e praetstoel sit, forjit men üre en tiid. Doe ‘t er in jier twa, trije forlyn de jas mei gledde knopen oan ‘e kapstok hong, ha ik him ris frege, om syn bilibbenissen op te skriuwen. Mar der woe er neat fan witte. „Skriuwe-, sei er, „is myn alderminste wurk. As myn wiif de bern net skriuwe soe, krige hja nea gjin brief. Né der kin neat fan komme. Sa fier krigest my net-. Hy hat my lykwols frij jown om itjinge hy my forhelle, foar him op to skriuwen En sa sil ik dan foar en neikommemei: „Al dpelysje Bergsma op ‘e praetstoel-. Ta bislüt fan dit brief noch dit: Der is sa foar en nei alris frege ho- near ik nou ris oer de ielaken bigjin to skriuwen. Nou dat komt fan ‘t winter grif yn oarder, mar ik bin der noch net klear mei. FRISO. Ütrikking fan ’e Moandeitomiddei 17 Septimber is op it Provinsjehüs to Ljouwert yn in gearkomste fan Deputearre Steaten de Gysbert Japicxpriis oan 'e diz kear bikroande dichter Sjoerd Span ninga ütrikt. Dêr wienen by de Kom missaris fan 'e keninginne, de Depu- tearren fan Fryslün, de forfangend chef fan de twadde êfdieling fan de Prov. Griffy A. Holkema, Sjoerd Spanninga en syn freonen G. Koel- stra en Fedde Schurer, en foar de jury E. B. Folkertsma. De Kommissaris kaem der op, dat de hear Spanninga by it oannimmen fan 'e priis Deputearre Steaten it for- siik dien hie frysteld to wurden fan in publike huldiging en dat Depu tearre Steaten him dêryn jerne to mjitte kommen wienendêrfandinne dan ek dizze ütrikking yn in bisletten rounte. Fierders joech er yn in koart oersjoch motivearring fan hwat de kommisje fan bioardieling ienriedich biweegd hie om Sjoerd Spanninga foar syn bondels Spegelskrift en Nénders foar to dragen, en Depu tearre Steaten om him neffens dat advys jerne de priis ta to kennen. Spanninga spriek dêrop inkelde wurden fan tank oan Deputearre Steaten foar de eare dat hja him de Gysbert Japicxpriis takend hienen, en oan ’e Kommissaris fan 'e Ke ninginne foar de goede en freonlike wurden hwermei 't er him de priis ütrikt hie. E. B. Folkertsma, üt namme fan 'e jury sprekkend, wiisde der op, dat De ütrikking fan de Gysbert Ja picxpriis en it iepenjen fan de boe- kewike sille dit jier net gearfalle, nou 't de ütrikking op it stêdhüs to Bolswert komt to forfallen De Stifting „It Fryske Boek- hat bisletten de boekewike tohüldenfan Woansdei 31 Oktober oant Sneon 10 Novimber. Foar de iepeningsjoun is bislach lein op de Harmony toLjouwert De plannen lizze klear om njonken it offisjele diel mei in programma te kommen dêr t forskate bikende Fryske artysten har meiwurking oan jaen sille. Utgeande fan de Stifting It Fryske Boek sil der yn deselde wike in ex- posysje fan grafyske kunst yn de Harmony to sjen wêze, dy tforsoarge wurdt troch „Proost Papier" (Proost en Brandt N.V.) Abonnementsprijsf 2per halfjaar per poet f 2.20 VAN DE NEDERLANDSE FtEGEEtlNG leart troohdat de lytse „geneuchten- derüt fordreaun binne. Lokkich dat der noch ynstansjes binne, dy ’t it „hert- ris sprekke litte wolïe, noch wearde hechtsje oan it forskaet dat der yn it Neder- lünske folk bistiet en fêsthalde doare oan de plesierige dingen fan it libben It Seiskip hat hjir in died mei dien, dy 't ridend-Fryslan tige wurdearje sil. Fan üs kante binne wy dan ek graech ré om troch to dwaen, dat dizze kunstsinnich en heraldysk for- antwurde plaquette mei it Fryske wapen to krijen is by garaezjes en Selskipskritebistjüren tsjin de priis fan f2.75 it stik. dat dat dat Gemeente Workum. I op gewezen, dat de een zijn op velerlei terrein aan haar landbouw- was gemaakt, van met FBI het hoekje van R. K. kerkgeboi dat do grootste criticasters ook vaak het onredelijkst zijn van Onder- I Wetenschappen, Staatssecre- Ir. Neher, Directeur-Gcne- t uitzendingen moeten worden gezien als experiment. Want er nog vele moeilijkheden te overwinnen! (Nadruk verboden). dat weloverdachte kritiek toch zeer nodig kan zijn, als men zich tenminste niet enkel tot afbraak bepaalt dat bij informatie naar bijzonderheden over een nieuwtje wel eens verzocht wordt niets te melden, en soms ook aan dit verzoek voldaan kan worden dat we graag van allerlei prestaties en ge beurtenissen kennis zullen nemen om, als dat past, er onze lezerskring deel genoot van te maken een streekblad als Uw meer behoort, maar cent op geeft... dat enkele toeristen, die opgetogen waren over hun bezoek aan de Ned. Herv. kerk, toch een minder fraaie indruk van Workum kregen, omdat ze, zelfs ook door opgeschoten jeugd, nage jouwd werden deze zomer bovendien al eens ge klaagd is omdat geparkeerde auto’s bekrast waren WORKUM. Benoemd tot assistent-directeur van de Coöp. Zuivelfabriek „De Goede Ver wachting” alhier, de heer R. Meier, thans als zodanig werkzaam te Opeinde. 1901 werd in on? gezellig winkeltje de Stationsweg onder- de heer A. P. Haijtema, laatstgenoemde in- H. P. Nauta is van voorwaarde dat ook het woongedeelte binnen bepaalde tijd te aanvaarden moest zijn. Te Den Haag werd de centrale Kaas- keuring gehouden van de F. N. Z. Onze plaat selijke Coöperatieve Zuivelfabriek „De Goede Verwachting” behaalde met haar inzending volvette Goudse Kaas 88 punten en kwam hierdoor in het bezit van een bronzen medaille. ROOKWEDSTRIJD. Voor a.--. Zaterdagavond is er in onze plaats een bijzondere wedstrijd uitgeschreven in Hotel Lümer, nl.: Wie kan het langst van een sigaar roken? In deze dure tijd is dit tevens een prachtgelegenheid om zich te oefenen in hel zuinig omgaan met tabak. We wensen de deelnemers veel succes. Voor verdere gegevens, zie advertentie in dit blad. Na 1 October zal worden begonnen met de regelmatige experimentele televisie-uitzen- dingen via de zender Lopik. Z.Exc. Prof. Rutten, Minister wijs, Kunsten en taris Mr. Cals en raai van de P.T.T., hebben Dinsdagmorgen tijdens een persconferentie daarover enkele mededelingen gedaan. De Regering meent, dat de beslissing ten aanzien van de televisie, een zeer belang rijke beslissing is geweest. Want de televisie zal geleidelijk aan steeds groter invloed gaan uitoefenen op alle gebieden van de samen leving en wel in de eerste plaats op het gezinsleven. Na het afwegen van de voor- en nadelen van televisie, heeft de Regering besloten toe te staan, dat met experimen tele uitzendingen wordt begonnen. Met ingang van 1 October zal een zend machtiging worden verleend aan de Neder landse Televisie-Stichting, waarin, zoals be kend is, samenwerken de A.V.R.O, de K.R.O, de N.C.R.V. en de V.A.R.A. Aan deze Stich ting is voor de tijd van 2 jaar een zend tijd toegewezen van maximaal 4 uren per week, onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat behalve de vier omroepverenigingen die thans in de Stichting zijn vertegenwoordigd ook andere omroepverenigingen, zoals bijv, de V.P.R.O., niet van deelnemen worden uitgesloten. De zendmachtiging, aan de Stichting ver leend, geeft de omroepverenigingen geen mo nopolie. De Regering behoudt zich de vrij heid voor ook andere instanties, die daar voor in aanmerking wensen te komen, ee^ machtiging te verlenen. Een andere uitdrukkelijke voorwaarde, aan I de zendmachtiging verbonden, is, dat een aanmerkelijk gedeelte van de zendtijd moet worden besteed aan programma-onderdelen, die door de verschillende omroepverenigingen gezamenlijk zijn voorbereid. Als argument hiervoor noemde Mr. Cals het feit, dat het televisie-publiek geen keus heeft wat de programma’s betreft, zoals wel het geval is bij de radio omdat immers steeds via 2 zenders wordt uitgezonden. Om te bereiken, dat de televisie-programma’s dus zoveel mo gelijk een algemeen karakter zullen heb ben, heeft de Regering een onderlinge sa menwerking bindend voorgeschreven. Er zal een Televisie-raad worden benoemd, die tot taak krijgt de Regering te adviseren wat haar televisie-beleid betreft. Een van de dingen, die deze Raad bijvoorbeeld zal onder zoeken, is, in hoeverre het mogelijk (zal zijn reclame-uitzendingen toe te staan, zon der dat men daarbij onaangenaamheden zal ondervinden zoals in het buitenland het ge val is. Vooralsnog staat de regering afwijzend tegenover de reclame-uitzendingen. Wat de technische verzorging betreft: deze is opgedragen aan het Staatsbedrijf der P.T.T. Er is een studio ingericht in Bussum, waarvan het personeel in dienst is bij de Televisie- stichting, dus niet bij de afzonderlijke om- roepvc remgingeu. Het ligt in de bedoeling twee avonden per week Dinsdag en Vrijdag uit te zenden. Er zijn onderhandelingen gaande met de K.N.V.B. over het uitzenden van voetbal wedstrijden. Met nadruk werd er het najaar opengezet wordt, zodat de waard als bergingsboezem voor het IJsselmeer dienst kan doen. Deze eis maakt investering en landverbetering weinig aanlokkelijk. De ge meente Workum heeft zich dan ook tegen deze eis verzet. Het provinciaal Bestuur Friesland zal deze aangelegenheid nog de minister van Waterstaat bespreken. en met 19 September 1951. Geboren: Cornelis zv Willem Valk en Geertje Feenstra. Hiltjc dv Auke Veenema en Johanna Wouda. Hiltje Lydia dv Pieter Vlieg en Klaaske de Boer. Gehuwd: Sipke van der Kooij, 21 jr en Sipkjen Johanna Visser, 22 jr beiden te Workum. Overleden: Jantje Fekkes, 90 jr, wed. van Rein van ’t Veer. Ida Mintje Hoekstra, 51 jr, wed. van Frans Antoon van Dessel (overleden te Sneek). PROTESTEN TEGEN TE LAGE BEDIJKING WORKl MERWAARD. Het „Fr. Landbouwblad” van 14 Sept, j.l. schreef onder bovenstaand opschrift het volgende: De Workumerwaard is ontstaan in 1932 toen door de afsluiting van de Zuiderzee deze zandbank voortdurend boven water bleef. De gemeente Workum heeft bij overeenkomst met de Slaat daarvan 50 ha vroegere kwelder in eigendom en 250 ha in erfpacht gekre gen en later in 1945 nog eens 350 ha. De vroegere kwelder is als bouwland bruikbaar, terwijl de rest van de waard zich bij goede bemesting tot behoorlijk gras land belooft te ontwikkelen. Een gedeelte van het land wordt door de gemeente Wor kum in pacht uitgegeven, terwijl op het jongere gedeelte vee ingeschaard wordt. De Dienst der Zuiderzeewerken eist echter, dat de kade om de waard niet hoger is dan 80 cm -f- N. A. P. en dat de inlaatsluis in „Friso” ook tot of minder armoedig bezit de lommert er geen dat valse schaamte of misplaatste beschei denheid ook een onnutte rol kun nen spelen ONDERHANDSE VERKOOP. Wegens vertrek heeft de heer J. Har- kema z’n woning aan hands verkocht aan daar de boerderij van dertijd door de fa. gekocht voor uitbreiding mederij en de een dergelijke verregaande lamlendig heid toch zo geestig niet is als die „ferme jongens, stoere knapen” den ken en we er nu op deze plaats niet meer woorden over vuil willen maken ZAKENNIEUWS. In de zomer van stadje een klein, maar in manufacturen geopend in het pand op het Dwarsnoord tegenover het iuw en ^gesticht, later naast de daar gebouwde 'School. Die zaak stond weldra bekend onder de naam van Jentjo Pieter Flapper en Echtgenote. Door hard werken en alleen de beste kwaliteit te le veren wisten deze ijverige vriendelijke men sen zich een bestaan en een goede naam te verwerven. Dank zij de aan de dag gelegde energie kon in 1920 de zaak gesplitst wor den, zodat de afdeling herenkleding in han den kwam van de zoons P. en J. Flapper. Naderhand moest het oorspronkelijke pand verdwijnen wegens vergroting schoolplein, me de als gevolg (van een verkeersomlegging, maar bij de Nieuwe Weg kon toen een ruime, gerieflijke winkel ingericht worden. In November 1931 overleed de stichter, de heer J. P. Flapper, waardoor op 1 Janu ari 1932 de zaak werd overgedragen aan de tegenwoordige eigenaar R. J. Flapper, die de handel in 'textiel, bedden, dekens enz. niet alleen voortzette, maar zich ook ging specialiseren op het gebied van baby-uit- zetten, kinderwagens enz. Ter gelegenheid van dit jubileum werd na tuurlijk een meer dan gewoon bezoek aa.i deze zaak gebracht, die met haar keurig ver zorgde winkel en etalages, waarin een schat van bloemen pronkte, een feestelijk aanzien gaf. Zakenrelaties van heinde en ver gaven blijk van hun belangstelling voor de jubile rende zaak, maar nog meer bewezen de ge sprekken welk een goede naam deze zaak zich in de loop der jaren heeft verworven. Rustig en welgemoed gaat de eigenaar z’n weg en bij de talrijke felicitaties die hij bij dit halve eeuwfeest mocht ontvangen, wil len we ook vanaf deze plaats onze beste wensen voegen. Dat de zaak voor Workum mag blijven bloeien in ’t belang van ons stedeke, maar vooral voor de bewoners in en buiten Workum. L

Friso nl | 1951 | | pagina 1