I I VOORDEUR! TAXI? dan naar IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 Ook verhuur zonder chauffeur Kom toch door de Nieuws- en Advertentieblad voor Workumen omliggende gemeenten „FRIS O” H Zaterdag 13 October 1951 No. 40 74ste Jaargang 6 persoons Ni bij Vraag eens inlichtingen de administratie van de - Deze courant is de trouwe huisvriend van het hele gezin en Uw verkoop-boodschap zal de belangstelling genieten van allen. Wantde.,Friso” met haar specifiek regionaal karakter wordt gelezen van A tot Z, dus óók Uw adver tentie Abonnementsprijsf 2per halfjaar per post f 2.20 WORKUM Tel. 45 Fryske Brief 225. Lyk as wy ófpraet wiene, sil ik sa foar en nei eat skriuwe oer: In aid-pelysje op ’e praetstoel. Ik wol der nou füortdaliks mar mei üt ein sette en in pear wike efterelkoar ien fan syn forhalen oerbringe. Nou is der sein wurden: Wy kinne gjin pelysje dy 't Bergsma hjit. Ei né, dat kin hiel wol wéze, hwant hy hjit ek gjin Bergsma. Mar syn eigen namme neame mei ik net. Mar dat hindert ommers ek neat of it nou Bergsma, Veenstra of hwa dan ek is. Hy sit op ’e praetstoel, ik skriuw en jimme mei it léze (of net fansels). Foar ’t ik bigjin mei it earste forhael earst noch efkes dit. Bergsma hat fierwei it greatste part fan syn libben sliten op in fiks great doarp yn Hollan. Hy wie der hwat men doe noch neamde: Gemeente veldwachter It is op dat doarp hwert 't alle foi halen ófspille binne. En litte wy dan bigjinne mei: „Sytse Hilverda Sahwat in tweintich menüten rinnen fan ’t doarp öf, stie in fikse ar- beiderswente. In greate pölle om hüs hinne en in aerdich hoekje bou. En dochs stie dat hüs de helt fan ’e tiid leech. Langer as in jier twa wenne der nimmen. Nou wie it der oan ’e Lege dyk wol hwat in iensum oarde en hjerstmis stie it wetter faek oan ’e doar ta. Ja it wenne der wol op romte. De Lege dyk dy 't foar hüs lans roun, waerd net folie biükt. Oan ‘e efterkant lei de Greate poel. As farwetter hie it oars gjin bitsjutting as foar in stikmanich boeren, hwaens lan der om hinne lei. De man dy ’t der it measte gebrük fan makke wie Jetse fisker. De wente hie al wer sahwat in jier leech stien, doe ‘tSytse Hilverda, fabrieksarbeider it hierde. Hy soe de Maeitiids trouwe mei Sjut in boere- faem. „Krekt in hüs foar üs mei syn beiden", hie Sytse sein. „Moai op romte en men kin der dwaen en litte hwat jin seis goed tinkt". Nou it moat sein worde, dat hja de boel yn- en om hüs hinne tige opkreazen. En hwat noch nea bard wie, der kaem in blommetüntsje foar de rüten. As Sytse nei ‘t fabiyk wie seach men Sjut op it hoekje beu om- wrotten. It duorre net ienris sa malle lang of hja hiene al in hiele keppel binnen en einen. In stikmanich geiten en in skiepke oan ‘t tsjoar. It doel wie in pear kij, hwant as Sytse de dyk meande hie er gêrs by de bult. Oan 'e kij is 't lykwols nea ta kommen, hwant de widze stie elts jier opnij oer ‘e fliêr. (Doch der binne we nou noch net oan ta). In jiermanich bleau it der kreas en himmel yn en om 'e wente. Mar it kaem al gausafier, dat Sjut wol hwat oars to dwaen hie as to tünkjenen op ‘e bou om to wrotten. Sahwat elts jier in lytse poppe derby, bringt frij- hwat wurk mei. Doe ‘t hja in jier of seis troud wiene, wie it der mar in raer en rou spul. As men sei: „In Sytse Sjut hüshalding", nou dan bidoelde men net folie bysünders. Dat is prettiger en eenvou diger wanneer U Uw produc ten onder de aandacht van het kopend publiek wilt brengen. Adverteer in de „Friso”. Doe ‘t ik ris op in joun thüs kaem, sei myn frouw: hat hjir west, dy moast jo sprekke. Moarn hat er in frij dei dan soe middei hinne hjir wer komme". Nou moast ik de oare moarns tafallich by Sytse lans, dat ik tocht lit my der mar efkes oan gean. ‘t Sil tsjin alven west hawwe dat ik by de doar wie. „Folk yn“ rop ik. „Kom mar fierder Bergsma", balte Sietseüt'e hüs wei. Dat ik op ‘e keamer ta. Mar hoe ‘t it er der hinne lei, kin ik net sizze. Hja sieten al oan ‘t waerm miel, ierdapels mei reade koal. In greate swarteizeren panne stie sa mar op 'e tafel. Sytseiet mei inleppelenslokteit sünder to kêchjen troch. Sjut it hier by de holle del en in rok en boppest oan. sa fet as in slak. Yn ‘e hoeke fan ‘e keamer stie sa‘n ding mei ien ear er oan en dat die der net foar de pronk stie, biwiisde de ynhald. Nije wike fierder. FRISO. WIST U.... PKEDIKBEUR I EN Zondag 14 October 1951 CORRESPONDENTIE nam. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Workum. met 10 October 1951. der Meulen, 68 jr, van aan Hermania Terpstra Faber vaa fokkers zijn als te voor PI AATSELIJK NIEUWS. d. Gaast 16 31 t.e.m. 15 28 t.e.m. ver- f Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling VerachQn» eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 enkele van te te Inzending van advertenties uiterfijk Donderd agsmorgens uitwedstrijd met P/LTIJ \AN DE ARBEID. 2 Oct Hedenavond kwam de afd. Wor kum van de Partij van de Arbeid in huis houdelijke vergadering bijeen. Toen mededeling werd gedaan dat één der bestuursleden be dankt had, meende men dat deze plaats niet direct aangevuld behoefde te worden, zelfs 'oud eeu der leden het beter om ook de eerstvolgende vacature niet aan te vullen, om zodoende het aantal bestuursleden terug te brengen van 7 op 5. Daarmee was het hek van de dam, want meteen waren er twee oudere bestuursleden, die graag uit hun functie ontslagen zouden worden met het oog op allerlei andere werkzaamheden. Het voorstel was echter bedoeld om pas bij de eerstvo.gen- do periodieke aftreding aan de orde te komen en daarom hoopt het bestuur te zijner tijd de verwachtingen, i waren ze aan genomen dat O.N.S gewijzigde opstel- Workum begon dv Klaas (11 Sopt.' Geluwd. Gc<n Overleden: Jenk Gerlsma, 73 jr echtg. Johan Frederich Borneman (20 Sept.) I Eize Speerstra en zv Freerk de Boer I Publicatie van „De Nederlandsche Nieuwsbladpers” Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm 9.30 uur ds E. J. Beker, ’s Av. 7.30 uur ds D. J Spaling (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds R. Hofman. 11.30 u r Westhiir-Kinderdienst. (Geref.j Voorm 9 30 uur Leesdienst.’s Av. 7.30 uur ds E Verburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Van 4 tot en RISO jer om De berichten die vorige week helaas niet meer geplaatst konden worden, zijn thans zoveel mogelijk opgenomen, voor zover ze nog min of meer actueel genoemd kunnen worden. Een herinnering aan de zeer attractieve winkelweek, meer bekend als de Greate Bier feesten, zou aanvankelijk in beide voorgaande nummers geplaatst worden, want toen was ’t op de data af precies 30 jaar geleden, het geen dus even toepasselijker was. Voor de Fryske brief bleef er toen ook al niet eens ruimte meer over en dus lieten we dat 30 jaar oude nieuws ook tot dit nummer wachten. De plaatjesserie hopen we binnenkort ook weer te verwlgen. Mogen wc nogmaals ver zoeken om elke week alle copie iets eerder in te zenden Opgaven voor de Vergader- agenda vooral niet uitstellen. Uitg. „Friso”. GeborenFroukje dv Tjetje Riemersma. Durk en Elske Hoekstra. Gehuwd: geen. Overleden: Teeke van echtgenoot van Anna Hoekstra (overleden te Sneek. Sytse en Sjut. van een al- 32 voor Nijland. Workum 3 moest haar meerdere erkennen 2, dat deze Heidenschap (Herv.) Voorm 9.30 uur ds D. J. Spaling Nam. 1.30 uur ds E. 3. Beker. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds E. P. van Ooi)en. Gaast (Herv Nam. 1 30 uur Prof. Dr. J. Th. Ubbink van Groningen (H.D.) Hindelopen [Herv] Voorm. 9.30 en 2 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur dsL. Laurense. [Geref.] Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 2 uur ds Ferwerda vanGaastmeer Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 en ’s avonds 7.30 uur ds J. Brouwer (Voorb HA) (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds R. Hofman. Moikwerum (Herv.) Voorm. 9 uur de heer R. Jellema. ’s Av. 7 30 uur ds A J. Oos tenrijk van Warns. Warns «Herv.) Voorm. 9 en nam. 1.30 uur ds A. J. Oostenrijk (S A. en Dankz. H.A.) Staveren (Herv.) Voorm 9.30 en nam 2 uur ds B. J. Riemersma. ’s Avonds 7.30 uur de heer J. Sevensma, van Amsterdam. Heidenschap (Herv.) Voorm Gemeente Hindelopen Oer de maand September 1951. Geboren: Sijbrand Abe zv Foppe M. van Elselo en JeJtje Borneman (3 Sept.) Geertje ’v Klaas Faber en V-rt'- omgeving gefokt zijn (doch later verkocht werden) met een Ook zagen we kalveren als zoons lekking staande stieren. De resultaten van onze voigt: 1 i rjarige en oudere Stieren. 1c Koos 35048. fokker J. Tj Hoekstra Loénga, eig. G. B van Dijk te Hindelopen. Dijk te Workum. 14 t.ean. 31 Lange. Troostprijs of eerste prijs van verliezers uit de eerste ronde: M. de Vries en G. Bootsma Troostpremie Jan J. Robijns en Jan T. Visser. SCHUTJASSEN. 8 Oct. Hedenavond werd in Café „Zeeburg” een maatsschutjaspartij gehouden, een attractie die wanneer ze niet te veel vuldig wordt uitgeschreven, hier in de winter avonden juist voldoende belangstelling trekt. Wanneer er zo om en de bij de 30 deelnemers zijn, dan is men vrijwel verzekerd van een gezellige sportieve strijd, waarin een kleine dosis geluk meestal de doorslag geeft, wie met de rollades oï worst zal thuis komen. Dezs avond waren het de heren Johs. de Boer en O Veldman, die de eerste prijs be machtigden, 2c prijs G. Gerritsma en G. de de bekroning naar huis gaan. bekroonde stier- in onze gemeente ter van Driejarige Stitrcn. 1 f Kitty’s Anna’s Adema 36212. fokker- ig. S. Tj Westendorp te Heidenschap. 3. Mulier 36149, Fokker I. H. Boersma Hartverd eig. Wed. D. D. v. d. Werf Workum en F. H. Bouma te Nijhuizum. Sti ren geboren na 30 Sept. 1948 en 1 Oef. 1949. 2. Excellent 37802, fokker-eig. D. J. Haag- sma te Workum. 2. Kees fen Westerein 37265 R.P.S., fokker- eig. E. U. Dijkstra te Workum. 3. Juweeltjes Adema II 35694, fokker Joh. Wiarda te Rauwerd, eig. E. H. en A. L. Kampen te Heidenschap. S i rkalveren geboren in November 1950. 3. Piet, geboren 13 Nov. 1950, fokker-eig. D. J. Haagsma te Workum. Stierkalveren geboren van December 1950. 2. Kltasje. Adema geb. 30 December 1950. fokker-eig. J. P Kuipers te Workum. Stierkalveren geboren van 1 t.e.m. Jan. 1951. 3. Trijnco, geboren 10 Jan. 1951, fokker- eig. St. B. van Dijk te Workum. Stierkalveren geboren van 21 Febr. 1951. la. Bleske’s Adelbert, geboren 21 Febr. 1951, fokker-eig St. B. van Stierkalveren geboren van Maart 1951. 3. Klaasje Adema, geboren 14 Maart 1951, tokker-eig. J. P. Kuipers te Workum. Bij de Vrijdag j.l. te Leeuwarden gehouden str.mboekkeuringcn voor het wolvee werd een eerste prijs toegekend aan een Lincoln ram van F. D. de Boer, Wiske onder Workum. WORKUM Benoemd tot Bedrijfscontroleur aan de Coöp. Zuivelfabriek te Julianadorp onze stadgenoot de heer A. van den Akker. LUT’*ER HERDENKING. Naar gemeld wordt, zal de afdeling Workum van het Ned. Bijbelgenootschap voor 31 October a.s. een interkerkelijke Luther herdenkingssamenkomst organiseren. Deze zal worden gehouden in de Ned. Herv. kerk te Workum. Als spreker hoopt op te treden Ds. G. Visser, Bapt. predikant te Harlingen en mu-ikale medewerking zal wor den verleend door het Chr. muziekcorps „Excelsior” van Parrega. VERKOOP WONINGEN. Voor het burgerhuis met erf aan het Dwarsnoord alhier, gemerkt E 53 wa« geboden f 1953. Omdat bij de vorige week in Caié „Zeeburg” gehouden publieke veiling dit bod niet werd verhoogd, is dit pand toen ingehouden. Inmiddels is het uit de hand verkocht aan een vroegere plaatsgenoot, de heer Sj. Wijnla te Tietjerk. De woning met stalling voor koeien op het Zuid, wijk B 89, thans bewoond door de heer Sj, Bakker, is eveneens uit de hand ver kocht ua de haar J. Bouma, alhier. een eerste eis dat Parijs de lichtstad wordt genoemd..... dat bij avond in Workum enkele ongeluk- tes zijn voorgekomen dat dit kwam omdat Workum het tegen overgestelde is van Parijs dat dus de straatverlichting in ons stadje nogal iets te wensen overlaat of wordt bj helder weer en maneschijn wel wat te drastisch bezuinigd dat langs het bouwterrein bij de School straat helemaal geen verlichting aan wezig is dat voldoende verlichting van veiligheid is dat oplettendheid, nuchterheid en verkeers- fatsoen overigens even hard nodig zijn als goed zicht en theoretische kennis.... dat we in ons land verzot schijnen te zijn op evaraens. diploma’s, kortom op a! lerlei papieren prestaties en verklarin gen dat men in België geen rijbewijzen kent, laat staan dat men iets afweet van het bestaan van officiële diploma’s voor chauffeurs-.... AEPG’DERING VOLKSONDERWIJS. 10 Oct. De afd. Workum van de Ver eniging Vclksonderwijs hield hedenavond haar huishoudelijke najaarsvergadering. De belangstelling was bevredigend. De voor zitter de Leer IJ. Oosten, memoreerde in zijn openingswoord dc gang van zaken in de afdeling en in de vereniging. Hij kwam tot de conclude dat het met V. O. de goede kant uit gaat. De verslagen van de secretaris, waaronde ook die van de te Grouw gehouden land dag, werden onder dankzegging goedgekeurd Enkele reg’.ementawijilgingen voorgemeld door het Bestuur, werden door de vergadering overgenomen Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van d-, heer IJ Oosten, die niet herkiesbaar was, gekozen de heer P. Vlieg. In de kas commissie de heren ds. Hofman en Schots man. Onder het genot van een kopje thee werd de wintercampagne besproken. Als datum voor d: feestavond werd 27 Nov. a.s. aangehouden. Ook dit jaar zal weer een toneelstuk worden cpgevotrd. Nadat nog enkele vragen door de voor zitter waren beantwoord, werd deze geani meerde vergadering door hem gefloten. S. V. W. NIEUWS. - Zowel Blauw Wit als Workum wist da> deze wedstrijd van het grootste belang was en aan spanning heeft het niet ontbroken. Ook nu weer is bewezen dat geen enkele ploeg ongenaakbaar is en Workum wist door bet verdiende gelijk-spel de koplopers goed te volgen. Het doelpunt dat de Huizumers maakten was ook nog niet van grote allures, daar de W.-spil tegen een tegenstander opschoot en de bal zo onhoudbaar in het doel verdween. Aan beide kanten kwamen goede kansen voor, maar voor de thee bleef de stand in het voordeel van dc gasten. Na de rust wist Tiemen Boersma de gelijkmaker op z’n naam te brengen en hoe er ook gezwoegd werd, er kwamen geen geldige goals meer. Beide ploe gen kunnen met de uitslag tevreden zijn. Workum 2 verloor met 3—2 tegen Nijland. 'L geloven niet dat deze nederlaag noodza kelijk was geweest. Meer sportiviteit tegen over de spelers van het andere elftal en on derling geen gekibbel komt de ploeg ten goede. Voor de rust nam W. een 20 voor spreng welke na de rust, toen ze de wind mee kregen te niet ging, met als einduitslag met de verschillende wensen rekening te houden. Omtrent de fakkeldragersactie werden reeds enkele mededelingen gedaan, maar dit was we’ van zo vee) belang dat daarvoor binnenkort nog een vergadering belegd zal worden ter bespreking van wat er in dit opzicht ge beuren moet. Ook de wijze van contributie-inning zal dan bezien en nader geregeld kunnen worden. Van het verslag van de afgevaardigde naar het Congres kreeg men een algemene indtuk te horen, doch hierover zullen een volgende keer ook uitvoeriger mededelingen gedaan worden, die allicht tot een onderhoudende gedachtewisseling aanleiding kunnen geven. Hoewel het behandelde van deze avond slechts een zeer voorlopig karakter droeg, was een en ander toch wel een aansporing tot de broodnodige belangstelling zowel voor voor de partij als voor het bedreigde sociale leven, aldus de voorzitter, die de trouw op gekomen leden tot slot dank bracht voor de prettige besnrekingen. CENTRALE NAJAARSKEURING TE LEEUWARDEN. In September zijn overal in onze pre vincie de afdelingskeuringen gehouden, waar het zwakke rundergeslacht in meerderheic aantrad voor de locale testing op licha melijke deugden. Door gerenomeerde vader- dieren schenen deze schouwplaatsen, die een zeker streekkarakter droegen met hautaine minachting te worden ontweken. Doch in Leeuwarden wordt elk najaar, op het centrale tournooiveld, een nobel stieren gevecht op hoog niveau geleverd. Daar wordt het meest superieure, dat Friesland heeft te bieden op fokkerij-terrein voor het voetlicht gebracht. Dit fokkersfestijn was ongetwijfeld van grootse allure, maar haast te machtig en te omvangrijk om verwerkt te worden op één dag. Ook uit onze afdeling namen enkele fok kers aan deze keuring deel. Onze afdeling staat aan de top van Friesland. We hebben het getoond op de laatst gehouden fokveekeu- en ook Woensdag hebben onze fokkers ae eer van Workum schitterend hooggehouden. De kwaliteit van de stieren uit onze om geving was verheugend, gezien de onderstaande bekroningen. Wij volstaan met het geven gemene indruk in enkele rubrieken. In de waardige rij der oudere stieren toonde zich nogal eens een hiaat en hier was de wijze van gaan der aartsvaders niet altijd cnberispelijk. Een megnifieke rubriek werd gevormd door de driejarige waaruit ook de kampioen en zijn adjudant naar voren traden. Ook de andere rubrieken fokstieren lieten zich zeer gunstig aanzien en bij de schare der stierkalveren viel menig exemplaar aan te wijzen, dat goede verwachting voor de toe komst wettigd. Verder ragen we nog 6 stieren die in onze in Hielpen 41 won. Jeugdvoetbal. O.N.S. voldeed niet Tegen het 'lotte spt! van Workum vooral na de rust niet opgewassen. In merking moet worden niet volledig en met een ling in het veld kwam. direct met een serie aanvallen. Een pracht genomen corner wordt naast geschoten. Toen uit een hoge voorzet dc keeper de bal niet onder controle kon krijgen was Alb. Poeze er bij en doelpunle beheerst. Toch zou spoedig Je gelijkmaken geboren worden. Bij een snel le door het midden opgezette O.N.S. aanval wo*-dt een hard schot door Bauke Boersma nog net van richting veranderd. O.N.S. vecht nog even door, gesteund door de aanmoedi- ingen van haar supporters. Een harde voor- 'et van links werd op fraaie wijze door Wiebe Lageweg gestopt. Toch is het spel van Woikum van beter gehalte, en toen Fré Meijer met een hard schot uit een voorzet van Piet Wesselius. Workum de leiding her geeft, is dit wel verdient te noemen. Na de hervatting komt Workum door goed ingrij pen van verdediging en het sluitend midden veld spel nog meer in de aanval. Alweer was het Appie Poeze die door goed door lopen een fout van de O.N.S. keeper af straft en de stand op 31 brengt. Er wordt ook in het voetbalspel zelfbe- heer.ing geëist. Vóór de rust sloegen enkele onzer spelers een slecht figuur, door op el kaar te kankeren. Na de woorden van de jeugdleider tijdens de rust, ging het later ge lukkig veel beter. In het vervolg dus mond dicht en voetballen. O ja, bijna was ik nog de slotfase van de wedstrijd vergeten. Onze aanvoerder benutte nog een kans hem door P. Wesselius geboden, 41 eer. sprekende en heus niet geflatteerde overwinning. Het eerste elftal van de Jun. A gaat op be zoek bij de Koudumers en zal wel met de winst thuis komen. Tegen O.N.S. komt het 2e van Workum uit dat ook nu weer aan het kortste eind trekt. Hielpen 1 zal zeker wel raad met de benjamins weten, die ook nog tonder punten zijn. Voor a.s. Zaterdag staat er een belang rijke wedstrijd voor Workum op het program ma. Uit tegen O.N.S. is een zeer lastige op gaaf. Bij voorbaat staat nog geen nederlaag voor W. vast, maar oppassen is de boodschap zeer zeker O.N.S. heeft tot nu toe nog geen misstap gehad en tracht natuurlijk ongeschon den te blijven. Wanneer Workum met élan speelt, geloven we dat er zeker een gelijk spel vcor hen in zit. Workum 2 krijgt de O.N.S. reserves thuis en hier menen we het op de Snekers te moe ten houden. Workum 3 gaat naar Q. V. C. 2, dat nog steeds op haar eerste partijtje wacht. Een overwinning voor W. ligt toch in de lijn der verwachtingen.

Friso nl | 1951 | | pagina 1