RIEMERSMA’s SCHOENWINKEL Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit MAAR Pypskoft TAXI? Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Bonnen of Codeoux Fa. F. VAN DUINEN JAN SIKKES, Tel. 119 W O R K U M RADIO HINGST Prima Service en Volle Garantie De goede Sint weet wei wat hij doet EFKES TEXTIUA TIP 3 TEXT LIA TIP 2 TEXTILIA TIP 1 Zaterdag 24 November 1951 No. 47 74ste Jaargang Dit nummei bestaat uit 2 bladen j 6 persoons O, kom maar eens kijken in Komt U ook eens kijken? Een Sint Nicolaasaanbieding van Textilia Wie rekent wèèt wat dat betekent geven wij NIET bij aankoop van op de door ons te leveren be kende fabrieksartikelen. a ST. nicolaas-attpacttes wel geven wij Textilia viert daarom reeds de komst van Sint Nicolaas met een unieke aanbieding in elke afdeling. Naast een extra service, als luxe ver pakking(gratis) atrractiebonnen, enz. enz. brengen wij een enorme sortering tegen de laagst denkbare prijs. dan naar IJEME DE BOER LEEUWARDEN Van woorden, op gummistokken, j in water. als hij voor zijn inkopen gaat naar BURGERLIJKE STAND. :s::i INGEZONDEN. PREDIKBEURTEN uur daar R. L. V. D. PLAATSELIJK NIEUWS. Nam. 2 KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Tj. de Jong, onthef- DOORTJE VERKERK. vijand die de gummi- hier want gerost, was de YNNOB. Naam van het varken: Levend gewicht van het varken: i Naam en adres van de inzender: 10.5f» De hoeveelheid drogestof in het rantsoen. AuvertenUfltarieftot 5 mm. SO cent elke mm. meer 6 van buiten friesland 8 Contracten volgens algem. regeling O De prijzen zijn er laag De kwaliteit le klas D De keuze ruim Radiotoestellen Luidsprekers Stofzuigers Rijwielen enz. i daar ver- club alles rode zou geen kan Elk stukje papier dat als beven aangegeven, it ingevuld, kan als oplossing dienen. Verachflnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz te Workam - Tel. 4S Postrekening 82259 Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens aan even en haar stil leed Winkeliersvereniging Workum 1.95 1.10 TELEFOON 128, WORKUM, LID W.W. uur ds B. J. ds D. J. Spa- duur be was onze AlMa*aMMte*JMisf 2.— per Ual^w per poet f 2.30 de bewaarscholieren ook, die krijgen geen kaartje, omdat ze de en het aan- aan Noord A 47 - Telef. 138 Ook verhuur zonder chauffeur was toch uitgerold water. WORKUM. Dezer dagen slaagde te Leeu warden voor het diploma Leerling-Gczel van de Vakgroep Schildersbedrijf onze stadge noot A. Brouwer. Zaterdag nog een en zetmeelwaarde beschikt en daarnaast bouwlandproducten als bieten kan voeren, die een laag droge stof gehalte hebben. Anders zal men zeker voor hoogproductieve dieren nog telkens weer tot krachtvoer zijn toe vlucht moeten nemen. Sneek. van Makkum over Idsegahuizen, Piaam, Gaast en Ferwoude naar Workum, vond hij de W. W. ook al aardig franco-achtig, maar dan op een heel prettige, gemoedelijke ma nier, waarvoor Workum immers bekend staat. Heide en Wiepke Schaafsma en bren zv Bauke van der Velde der Hoef. Gehuwd en overleden: Geen. SPORTNIEUWS. Vriend en vijand was er het over eens, dat Workum Zaterdag met vlag en wimpel over Leeuw. Zwaluwen zou zegevieren. Aan het spel te zien kennelijk ook de elf rood- hemden die een lauw partijtje voetbal aan het publiek voorzetten. Het eerste kwartier kwam W. onder hevige druk te staan daar de hekkesluiters hun huid zo duur mogelijk wilden verkopen. Het eerste succes kwam voor de thuisclub toen Wesselius z’n clu? de leiding bezorgde. Na de rust wist Tiemen de stand op 20 te brengen en het publiek dacht reeds een overwinning in het verschiet te hebben. Door een misverstand in de achterhoede wisten de gasten de achterstand te verkleinen, terwijl een strafschop voor de gelijkmaker zorgde. Workum 2 moest met 50 haar meerdere erkennen in Makkum 1, dat dus wel een productieve bui had. Het zat Workum ook niet mee, want ze hadden wel een tweetal doelpunten verdiend. Door deze uitslag gaat Makkum met 1 punt voorsprong aan de kop, 'terwijl de Workumer reserves slechts twee punten in totaal hebben behaald. Een ge luk voor hen, dat Oeverzwaluwen 1 er ook niet veel van terecht brengt. Deze heeft 3 punten, zodat deze ploegen in het werk stellen om elkaar de lantaarn in de hand te stoppen. Workum 1 ontvangt Zaterdag Delfstrahui- zen, dat 2 punten beneden hen staat. De eerste ontmoeting eindigde in een gelijk spel. Winst zit er wel in, maar dan zal er aangepakt moeten worden. Voor Workum staat natuurlijk ook de plaats in de kopgroep op het spel. Verliezen ze, dan is het prac- tisch gedaan. Zondag is de gemeente in de de morgendienst in de nog voorzien. Candidaat en B. ee.t Eib-iaweel Jongens Plusfour voor of een paar wollen Sportko usen 'met nylon 1.85 wel raad weet met Je roodhemden. Met een gelijkspel zouden de Workumers hun handen mogen dichtknijpen. Hielpen 2 en Workum 3 komen ook nog tegen elkaar uit. We houden het eerst maar op de Hielpers. Handbal. Workum’s roem is wel een bedje aan het tanen wat de handbal aangaat. Zaterdag speelde het eerste gelijk tegen S. G. K. (Oudebildt- zijl). Deze spannende en sportieve wedstrijd eindigde 44. Uitknippen en met de andere formulier tjes in de daartoe opgestelde bussen werpen. De kerkeraad der Geref. Kerk alhier verleende aan de pas gekozen diakenen de heren C. Hilverda en fing. In één vacature werd voorzien door de benoeming van de heer Th. Bosma, die bij de vorige verkiezing reeds de volstrekte meerderheid behaalde, maar toen niet vol doende stemmen op zich had verenigd, daar beide eerstgenoemden een groter aantal stem men verkregen. Voor a.s. gelegenheid na bestaande vacature te zijn gesteld de heren: W. ten Dam van der Velde. een allirfefst plastic Kinder- of Damesschortje of 3 Dameszakdoeken voor Zondag 25 November 1951. (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds D. J. Spaling Dzn. (H. Doop). Avonds 7.30 uur ds B. J. Riemersma van Staveren. Jeugddienst. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds R. Hofman. {Geref.) Voorm. 9 «n Nam. 2 uur ds E. Verburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur d» B. Fabrie. ’s Avonds 8 uur Jeugd. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds E. J. Beker. Nam. 1.30 uur ds B. J. Riemersma van Staveren. Jeugddienst. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds Mol van Wons. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds E. P. van Ooijen. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) Avonds 7.30 uur ds Laurense. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdicnst. Nam. 2 uur de heer Smilde van Oudega. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 7.30 uur ds J. Brouwer. Voorm. 11.15 uur ds J. Brouwer, Kinderdienst. (Doopsgez.) Nam. 7.30 uur ds R. Hofman. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds A. J. Schneider. (Voorber. H.A.) Nam. 2 uur ds A. J. Schneider. Warns (Herv.) Voorm. 9.30 uur en uur ds A. J. Oostenrijk. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 Riemersma. Nam. 7.30 uur ling Dzn. van Workum. Prime, sterke witte slopen 1.85 of een fraaie baddoek 1.35 Gemeente Workum. Van 15 tot en met 21 November 1951. Geboren: Lieu we Klaas zv Lieu we van der Albertje Westerkamp. Lucie dv Lijebeth de Vlugt. Sij- an Jetske van Woensdagavond werd in „Ons Gebouw” de film „Doortje Verkerk” vertoond, een speelfilm met een evangelische strekking. Als tweede kwam op het doek: „Draag zorg voor hem....”, welke geheel gericht is op de christelijke barmhartigheid. De opening werd verricht door Ds. D. J. Spaling. Het slotwoord werd uitgesproken door de heer J. Boeijenga. Als spreker trad op de heer J. G. Anninga voor de vereniging „Het Zonnehuis”, de belangen van de chronische zieken be hartigt. De avond beantwoordde geheel doel om in het jachtige leven te staan bij hen die door ziekte worden gedrukt. Deze eerste christelijke speelfilm in Neder land vervaardigd, heeft recht om door dui zenden te worden gezien. De evangelische strekking die de film heeft, wordt dui delijk gevoeld, hoewel het er niet duimendik op ligt. En dit is zeker een compliment waard en een ruggesteun voor hen die ijveren om verantwoorde christelijke films te maken om zo langs deze weg hun levensdoel bekend te maken. SINT NICOLAAS-ATTRACTIES. De onlangs opgerichte Workumer Win keliersvereniging laat in deze weken voor St. Nicolaas wel van zich horen. In de speciaal door haar uitgegeven krant, komt o.a. een advertentie-prijsvraag voor; er staan 39 letters op de kop, waarbij dan nog komen twee afbreekpunten en een groot uitroepteken aan ’t eind. Op elke adver tentiepagina staan 13 letters verkeerd en daaruit is een slagzin samen te stellen, bestaande uit 13 woorden, dus bevreesd voor dit beruchte getal schijnt men niet te zijn van het tweeregelige met deze gegevens Behalve de verhouding tussen eiwitgehalte en zetmeelwaarde in het rantsoen, waarover een vorige maal iets werd gezegd, is ook het drogestofgehalte van zeer grote betekenis. Wanneer men uit een voedermiddel, hetzij gras, kuil, hooi of krachtvoer, alle vocht verwijdert, houdt men de droge stof over. Het is deze stof, die verteerd moet worden. Nu hebben de verteringsorganen (maag, dar men enz.) een bepaalde capaciteit. Geeft men meer droge stof dan met de verterings- capaciteit overeenkomt, dan wordt niet alle voedsel verteerd en een gedeelte ervan ver laat met de mest het lichaam, zonder' te hebben meegewerkt aan productie of groei. In feite heeft echter deze overtollige hoe veelheid drogestof schade gedaan, omdat daar door do verteringsorganen overbelast werden en niet juist meer functioneerden. Hetgeen hier werd aangeduid, zal door velen in de praktijk wel zijn opgemerkt. Wanneer men tracht met voedermiddelen uit eigen bedrijf, dus zonder gebruik te maken van krachtvoeder, een hoge melkproductie te verkrijgen, valt het resultaat dikwijls te gen. De koeien maken een suffe, oververza digde indruk en men komt tot de conclusie, dat het zonder krachtvoer niet gaat. Toch is deze conclusie niet juist. Wanneer men de moeite neemt (en het is een kleine moeite!), de hoeveelheid voeder te wegen en daarna aan de hand van een voedertabel het drogestofgehalte even berekent, zal men dikwijls tot de ontdekking komen, dat dit te hoog is. Wanneer men beschikt over hooi met een drogestofgehalte van 88 pCt., een gehalte aan verteerbaar eiwit van 6 pCt. en een zetmeelwaarde van 27, dan is de eiwit- zetmeelwaardeverhouding hierin precies ge schikt voor een koe met een melkgift van 30 kg per dag. Om dit dier evenwel ld1/? kg zetmeelwaarde en 2,3 kg eiwit te geven, die nodig zijn voor de productie van deze hoeveelheid melk, moet men het per dag 40 kg hooi voeren. Deze hoeveelheid bevat bijna 35 kg droge stof, terwijl volgens de voedertabel ten hoogste 19 kg droge stof kan worden opgenomen. Men moet dus het hooi grotendeels vervangen door krachtvoer of men moet naast weinig van dit hooi een passende hoeveelheid gedroogd gras, ruiter- ■’.ooi en goede kuil verstrekken, terwijl boven den nog wel wat krachtvoer nodig zal zijn. Geheel zonder krachtvoer zal het alleen ’aan, als men alleen producten kan geven net een hoog eiwitgehalte en een hoge zet- nee’. aarde. En ook dan zal het nog vaak uoeilijk zijn bij een juiste verhouding en hoeveelheid beneden de droge stof-grens te blijven. In de voedernormen lezen wij, dat voor een koe die dagelijks 30 kg melk produceert, de hoeveelheid droge stof in het rantsoen mag variëren van 13 tot 19 kg. Hieruit mag men niet afleiden, dat het tenslotte onver- chillig is, of de benodigde voedingsstoffen uu voorkomen in 13 of in 19 kg droge stof. Eigen onderzoekingen hebben duidelijk aan betoon! dat het nuttig effect van het voe- er ho'er word naarmate n.en ver r beneden de hoogste drogestof-grens blijft. Met andere woorden: als men de benodigde voedingsstof fen in bovengenoemd geval kan verstrekken in 15 kg droge stof, dan is hot nuttig effect hoger, dan wanneer men tot 10 kg droge stof moet gaan. Nog gunstiger wordt het re sultaat, ah men dezelfde voedingsstoffen kan geven in 15, 14 of 13 kg. Dit zal alleen mogelijk zijn, wunneer men over grasland- prvducten met «en hoog gehalte aan eiwit proeftochtje door de stad Vrijdag 16 November bevond ik mij onder de enige honderden belangstellenden, achter hei Paleis van Justitie, om op de afloop te wachten van het proces, dat tegen de heren F. Schurer en Tsj. de Jong gevoerd werd. Het aanheffen van spreekkoren, zoals: „Wy wolle Wolthers ejen” en „Fryslan frij”, be gon blijkbaar het politie-apparaat te vervelen, want kort daarop verscheen de commandant, die de waarschuwing uitliet, om geweld te zullen gebruiken, indien wij ons niet ver wijderden. Wat de oorzaak of beter waar de storing zat is voer velen nog een vraag, maar tijdens deze waarschuwing reed een zijspan met twee agenten er in, als een dolle stier in de dichte groep mensen, die tegelijk getracteerd werden op venijnige slagen met de gummistok. In een ommezien hadden de „heren” het plein leeg, maar dit was nog niet genoeg. Ook de trottoirs waren voor deze heren mot hun motor berijdbaar, ook al moesten zij door de dichte mensenmassa als het ware beenboren. Op het Zaailand stormde de motor als een razende om karren, auto’s en tenten. Zij die niet hard genoeg konden lopen, moesten het duur ontgelden. Ook marktkooplieden kregen er van langs, wat dan ook menig knokpartijtje opleverde. Plotseling werd het rustig, hier en nog een ruw woord, maar de waanzinnige motor was nergens meer te zien. Blijkbaar was er opdracht gegeven om deze strijd te staken. Het publiek vormde weldra weer een grote groep, maar werd op afstand van het paleis gehouden, door vele agenten. Overigens was het vrij rustig, zo rustig zelfs dat ik mij zelf de tijd gunde om even een kopje thee te halen. Om toch de afloop zo spoedig mogelijk te horen, begaf ik mij weer naar de bewuste plaats, waar nog steeds alles rustig was. Eigenlijk begon het wachten te vervelen, tot de komst van de 'brandweer werd waar genomen. Waarom moest dit nu? Het rustig en nu dit. Slangen werden en daar kwamen de eerste stralen Hierdoor werd het publiek wild; ondanks de sterke stralen water werden politie zowel als de brandweer bekogeld met tomaten en appels. Dit duurde niet lang want als een grote (zwarte) wolk kwamen er tientallen agenten gewapend met gummistokken uit het paleis. Voor hen uit brulde de motor weer op de menigte af. De mensen waarvan som migen in hun vlucht dwars door de tentjes sprongen, zouden nu voorgoed uit elkaar geslagen moeten worden. Soms werd de storm loop even onderbroken door een hardnekkig iemand, die als een bunker stand hield, maar dan weer vanwege de energie, die los gelaten werd door een drietal agenten (in de vorm van de niet zachte gummistokken) onder het uitschreeuwen van pijnlijke kreten het maar op een lopen zette. Spoedig was alles uitelkaar, hier en nog een knokpartijtje maar ook dit flauwde. Sommigen waagden zich om met een snelle draf over het Zaailand, tussen de agenten door, het paleis te bereiken, om daar een veilig hoekje te vinden, want nog steeds was de heer Schurer binnen. Eindelijk werd het toch al zo taalde wachten beloond; daar Fedde. Hoeraaall Met de heer Schurer op de schouders ging het op naar het Oranje-hotel. Maar dit zou te mooi zijn, want ook hier was het de politie die er stokken voor staken. Er werd raak bot, Fedde zelf. Het gevolg was ontzettend: overal hoorde men pijnlijke kreten en verwensingen. Dc heer Schurer zelf kreeg het zwaai to ve: duren, behalve de vele slagen bezeerde hij zich lelijk aan een ruit. Ook de journalisten kregen er van langs, wat door sommigen van hen werd beant woord met een gier van hun tas om de oren van de betreffende agent. In hot Oranje Hotel werd nog eventjes door de vele slachtoffers nagekonkeld. Anno 1951 moet men zich zoiets in Friese hoofdslad laten weliger allen. O.Gezagl geweest. De beginletters vers zijn O en A, en moet de oplossing dan te vinden zijn, die vóór 1 December in envelop onder het motto: „Wij Weten” ingezonden moet wor den aan Seer. WW. - Noord D 90 - Workum Met de attractie voor de jeugd: de Sint Nicolaas Ballon wedstrijd, komen de W. W. ook goed uit do hoek. Aan alle school kinderen in Workum en Heidenschap zijn kaartjes uitgereikt, op welke zij hun naam moeten invullen. Op vertoon van die kaartjes worden Zater dag 24 November, ’s namiddags 2 uur in he voormalige café „De Zwaan” op de hoek van ’t Dwarsnoord, de ballonnetjes uitgereikt en ieder kind zorgt er voor dat het kaartje, waarop zijn naam is ingevuld, aan de ballon bevestigd wordt. Met „Crescendo” voorop gaat men dan naar het terrein bij de Zuiderbrug, waar de bal Oiinetjeo losgelaten worden. Als de zak van Sinterklaas al helemaal leeg geraakt mocht zijn, dan springen de W. W. bij, om vinders en eigenaars van de verstgedaalde ballonnetjes te belonen. Maar er moet wel een zekere vind- en opstuurtijd in acht worden genomen, dus dat wordt zeker flink na Sinterklaas z’n verjaardag. Het zou wel op prijs gesteld worden als de Heidenschapster schooljeugd ook naar Workum kon komen om aan deze min of meer feestelijke ballonvaart mee te doen, maar als het minder fraai weer is, dan zal wel de meest geschikte oplossing gezocht moeten worden, ’t Is wel te hopen dat we mooie najaarsdag beleven, want dan kan het met de vrolijke tonen van „Crescendo” er bij, een alleraardigste optocht worden met al die St. Nic.- en Zwarte Piet- ballonnen. Deze ballonnen moeten wel gezamenlijk, maar beslist los van elkaar de tocht met onbekende bestemming ondernemen. Dus ’t L niet toegestaan twee of meer aan elkaar te binden en dan los te laten, want dat is niei sportief. Al deze ballonnetjes worden gratis, zonder onderscheid verdeeld onder alle kin derr; vrij zek maar ballon toch liever zullen behouden) twintigtal winkeliers, dat deze attractie biedt, wenst geen ondeugende streken Sinterklaas te verklappen, maar Zwarte Piet staat op de loer met een heel grote zak, waarin hij het allerliefst dat vette varkentje stoppen, doch daarvoor krijgt hij vast en dan kon-ie het wel eens op onsportieve kinderen voorzien hebben. Nu. Het tweede gaat naar O. N. S. 2, dat zeker die kan hij franco mee krijgen naar Franco. Intussen zijn ook bij 21 van de W. W.- leden in hun etalages de krulstaartjes ver schenen, waarvan men de totale lengte op de uit te reiken formulieren kan invullen en dan kans heeft een vet varken te winnen. In een versierde wagen en onder de hoede van de Spaanse gasten is Woensdagmiddag al even een proeftochtje door de stad ge maakt. Sint Nicolaas schijnt graag in Workum te verkeren en met de vergoeding van reis- kosten en het laten rijden van gratis-bussen

Friso nl | 1951 | | pagina 1