Landkaart van Canada Pypskoft Nieuwjaarswens in „Friso” oudsher HET gezinsblad voor Workum en omgeving TAXI Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Gaastra’s Boekhandel Rattenbestrijding. EFKES Een goede gewoonte Zaterdag 15 December 1951 No. 50 74ste Jaargang 6 persoons dan naar ds E. P. ds E. P. en FRISO. Uitg. „Friso”. voetbal. rium „Het Licht der Wereld". Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens alge», regeling Vttsektfat eenmaal per week UitgaveFa. T. GAASTRA Bz te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 voorzien van register van de voornaamste plaatsen Prijs slechts f 1.40 Oplage beperkt Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens Zo juist ontvangen de uitgebreide f 2»*r per post f 2.20 IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 Ook verhuur zonder chauffeur WORKUM. DeChr.Zangver.„Zingt den Heer” houdt we kunnen wel zeggen oudergewoonte op2e Kerst dag een uitvoering in de Geref. Kerk alhier. Doch deze keer verlenen bo vendien medewerking het „Herv. Kerkkoor" te Koudum en „Doarps- sang ta Gods eare“, Ferwoude. Uitgevoerd wordt het Kerstorato- MELDING GEVRAAGD VAN GEVALLEN VAN OPLICHTING. Fryske Brief 233. Doe 't ik forline simmer in dei by ien fan myn goekunden op bisite wie, hawwe wy de middeis in üre manich insyn wenplakrounswalke. Net troch de nije strjitten, mar yn de aide stêd mei syn sierlike aide gebouwen, lans de grêften mei withoefolle stiennen brêgen en troch smelle strjitsjes. Ik bleau stean foar in great, aid gebou, mei in gevel sa ’t men mar hiel komselden sjocht, sa moai. „Hwat soe ik dat gebou ek fan binnen yn ris graech bisjen wolle. Soks sil grif de muoite wêze", sei ik tsjin myn freon. ,,’t Soe dy raer öffalle jongkje", wie syn biskie. „Fan büten liket it hiel hwat, mar as ‘t der yn komste, is ‘t ien greate, keale romte. Jierren lyn is de hiele brot der üt sloopt. De bitimmering, skoarstienmantels, ja alles is foar goed jild forkoft, ik leau hast oan in Amearikaen”. ’k Ha letter wol wit hoe faek tocht, it is ek rounom gelyk. Oeral krekt it selde. Sa gau der jild op ’t kleed komt, wurdt alles hwat los en fêst sit, forkwansele. Jild is noch altyd de siel fan de negoasje. As sa hjir of der sa’n skatrike Amearikaen komt en hy sjocht hwat fan syn gading, nou dan is ’t al sa. Mei de dollars dy ‘t er yn ’e büse hat, kin er wünders ütrjochtsje. Dollars binne kaeijen, [al sizze in bulte minsken dan ek fan „sleutel"], dy ‘t süver op alle doarren pasje. It „Sesam open u“, hoecht der net ienris by sein to wurden. Foar in wikemanich hawwe wy it noch yn ‘e Friso léze kinnen,hwat der hjir sa foar en nei forkwansele wuiden is. Dollars, ei jonge ja, foralyn dizze tiid binne alle minsken en alle lannen der slij nei. Dat binne em mers „deviezen". Nou al in deimanich skriuwe bast alle kranten oer in aide toerklok dy ‘t Amearika graech keapje wol. Neffens de birjuchten is derinhiel kap tael bean foar in ieuwen aide toerklok fan in doarp yn N.Hollan, nammentlik Utgeest. It giet hjir om in s.n. „Hamony“klok üt 1650. Fan dat soarte binne der mar inkelden mear yn üs lan De „Alfrid University" to New York, hat in bod dien, né hast nét to leauwen. Hja jowe foar de aide klok, twa nije, fan itselde’gewicht en mei deselde toan. Boppedien tsien tüzen goune. Dat wol dos noch al hwat sizze. En it skynt dat de tsjerkeried der hiel wol earen nei hat, foral om ‘t hja dy sinten moai skoan brdke kinne. Hja soene hwat men neamt: Mei ien sé oan lan wêze. Of de keap al of net sletten wurde sil, ha ’k noch net lézen. De ünderskate kranten güle moart en bran oer dizze skande died. Skünde, sa skriuwt men, om „dit onvervangbaar nationaal cultuurgoed aan het buitenland te verkopen". Nou der is ek wol hwat fan oan. Mar, dy tsjerkeried hat jild brek. Wis hja wolle de klok ek leaver h&lde, dochs hwa helpt harren oan it jild hwat nedich is? As ik sa de kranten lés hwat hja oer dizze kwesje-skriuwe, dan leau ik dat der de léste jierren hwat foroaie is. Ik leau dat sa njonkenlytsen de eagen iepen geane, om mar net alles fan kulturele waerde, to forkeapjen. Ek wy yn Warkum bigjinne dat yn to sjen It bleau hjir nou wol oer, as it Stêdsbistjür lyk as yn 1837 en 18h aide toerklokken to keap oanbiede soe. As yn 1837, hjir forkoft wurdt: In aide Angelus klok mei it jiertal A.D.M.D.V. (1505); of yn 1877 in toerklok, dan hat der yn dy tiid nimmen west dy ’t der ek mar ien wurd tsjin ynlei. Hwat mealde men yn dy tiid om „kultuurguod". Hwat doe koe, kin nou net mear. Wis, Warkum Wol Warkum Wêze en ek bliuwe. Nederlandse Vredesraad. MRDEDEJUNG«N PREDIKBEURTEN E. ds B. Fabric uur uur uur uur van uur van dat sluipende ds R. Hofman. uur uur PLAATSELIJK NIEUWS. I i t dat reserve de plaatselijke politie dus t c i s I 1 1 1 oorlog brengt verwaar- culturele uur ds E. ds II. van r n f S t a f 9 r e e s e: ds J. is het bekenden 9.30 uur ds J. ds A. J. Schneider van allen moet tot één kracht worden aan- il, verenigd met die we- Stalmest bewaren of metéén uitrijden? Het dagelijks uitrijden van de mest heeft veel aantrekkelijkst Hoewel Winters de Avonds 7.30 uur en aan Geef vooral deze advertenties voor ons laatste nummer in dit jaar vroegtijdig op, liefst vóór of volgende week, doch in elk geval vóór de Kerstdagen. uur ds een ver- van de Partij een goede be- Dooi- de politie wordt medegedeeld, elders in het land is aangehouden een per soon zich onder anderen noemende: VRIND- LING, VAN HEST, LAMERS, WINANDA en WIJMAN. Deze persoon heeft tijdens ,zijn verhoor verklaard, dat hij zich te WORKUM en STAVEREN eveneens aan oplichting heeft schuldig gemaakt. Aangezien van een der gelijk feit geen aangifte is gedaan bij de politie, verzoekt de Groepscommandant der Rijkspo’.i.ie te KOUDUM, eventuele benadeel den alsnog kennis aan de plaatselijke politie te willen geven. (Geref.) Voorm. 9.30 uur leesdienst. ’s Av. 7.30 uur ds A. J. Janssens van Kou dum. uur ds L. Lau- cn nam. 2 en ’s bij normale grootte direct bij opgaaf te De speciale rubriek of verenigingen over voor gewoon formaat naar plaatsruimte (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur Molkwerum (Herv.) Voorin. 9.30 ds A. J. Schneider. Warns (Herv.) Voorm. 9.30 ds A. J. Oostenrijk. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 2 ds B. J. Riemersma. (Geref.) Voorm. 9 Verburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 Heidenschap (Herv.) Voorm. 9.30 D. J. Spaling. Nam. 1.30 Beker. onze na- Amsterdam tot ARJOS. De Anti Revolutionaire Jongeren Stu dieclub kwam Vrijdagavond bijeen onder voor zitterschap van de heer W. Mundt. Na de gebruikelijke opening werd gis eer ste onderwerp naar voren gebracht handeling over het program van de Arbeid. Hierop volgde spreking. Het politiek maandoverzicht werd beheerst door de spanningen in het Oosten. Ook tijdens het stellen van vragen concentreerden zich daar de gedachten. Tot slot werd nog even gesproken over de Friese kwestie, welk on derwerp deze winter nog wel een ter tafel aal komen. dagen kort zijn, kan men er meestal gemak kelijk de tijd voor (vinden terwijl in het voorjaar en zomer allerlei andere arbeid de aandacht vraagt. Men verkrijgt Mus, door meteen de mest te verwerken, een betere ar beidsverdeling. Bovendien meent men soms dat er bij directe aanwending minder voedings stoffen voor het gras verloren gaan. Deze laatste mening is beslist niet juist. Stalmest, die niet in volkomen afgesloten ruimte bewaard wordt, kan op verschillende manieren plantingsvoedingsstoffen verliezen. Stikstof kan verloren gaan door vervluchti ging. waarbij deze stof dus in de lucht ontwijkt, en door uitspoeling, waarbij ze door het bodemwater wordt meegevoerd naar voor de plant onbereikbare plaatsen. Dit laatste kan ook gebeuren met de kali, die in stalmest voorkomt. Hoe groter nu de op pervlakte is, waarover men de mest uitspreidt, hoe groter ook de verliezen, zowel „op waartse” als de „benedenwaartse” zullen zijn. Vooral ’s winters zijn de uitspoelingsver- liezen groot. De neerslag overtreft dan de verdamping, zodat veel vocht, met de daar in opgeloste voedingsstoffen, naar de onder grond moet afzakken. De planten, die in rust zijn, laten deze stroom rustig langs hun wortels trekken, zonder er practisch wat van op te nemen. Gelukkig wordt er door de bo venste grondlaag, de zode dus, nog wel iets van vastgehouden, maar veel is dit piet. Ook de vervluchtiging’ gaat bij de lagere winterteinperaturen, zij het wat fyertraagd, geregeld door. De stoffen fjiit de stalmest die aan de winteromstandigheden weerstand bie den, en die dus in het voorjaar nog aanwezig zijn op het grasland, zijn nu juist niet de meest waardevolle. Het zijn de stro- en hooi- resten die bij de lage wintertemperatuur niet willen verteren en allerlei andere stoffen, die met de slijmige spijsverteringsstoffen tus sen en op het gras geplakt zitten. Het is dan ook nodig, zodra in het voorjaar de bodemgesteldheid het toelaat, met een ketting- eg deze resten te verkruimelèn en de zode open te krabben om voldoende ventilatie te verkrijgen. In de mesthoop opgetast, zouden vele van deze stoffen door verschillende omzet tingen nog plantenvoedsel hebben geleverd. Daarbij komt nog, dat het dikwijls moeilijk of onmogelijk is, verschillende percelen met de mestwagen te bereiken. Deze blijven dus voortdurend van stalmest verstoken. De andere percelen, die wel stalmest krijgen, worden niet van voor tot achter op dezelfde tijd, en dus ook niet onder dezelfde omstandigheden be mest. Vooral bij invallende vorst of bij sneeuwval kunnen de tijdsverschillen aan zienlijk zijn. De gevolgen zijn een volgend voorjaar meestal wel te zien: het gewas is lang niet egaal. Er zouden, tegenover de niet te onderschat ten voordelen van directe mestaanwending, wel meer bezwaren geplaatst kunnen worden. Maar de volgende cijfers maken dit o.i. over bodig. Bij een «talmestproef op zandgraslaud, be- Daarom wensen wij de vrede. Wij allen volgen in spanning de debatten in de UNO over ontwapening en verbod van de atoombom en de onderhandelingen over een wapenstilstand op Korea. Zal de UNO terugkeren tot zijn oorspron kelijke taak, die van waker over de vrede en de veiligheid der volkeren? Zal de oorlogshaard in Korea gedoofd wor den en het Koreaanse volk zijn eigen weg kunnen gaan? Zal door vermindering der bewapening meer geld beschikbaar komen om aan allen voed sel, werk en een woning te verschaffen? Landgenoten, dat hangt alles mede van ons af. Want de vrede komt niet vanzelf. Hij moet door strijd verworven worden. Daarom richten wij ons vanuit tionale vredesconferentie in het gehele Nederlandse volk. Wij, vrouwen, mannen en jongeren uit heel het land, mensen van uiteenlopende opvat tingen, vragen van U Uw inspanningen met de onze te verenigen. Wij roepen U op: sluit U bij ons aan opdat wij, verenigd in een machtige beweging die heel ons volk omvat, de eeuwenoude droom der mensheid helpen verwezenlijken: ont wapening. Volgt het voorbeeld dat reeds 600 millioen mensen over heel de wereld, waaronder 330.000 Nederlanders, gaven, en tekent voor i een vredespact van de Grote Vijf, dat de gecontroleerde, gelijktijdige, internationale ontwapening moet regelen, de atoombom moet uitbannen en de grondslag zal vormen voor het herstel van de UNO. Weest waakzaam tegen het steeds verder prijsgeven van onze nationale zelfstandigheid, want nationale afhankelijkheid en gebonden heid aan militaire pacten vergroten het ge vaar, dat ons land in een wereldoorlog zal worden meegesleept. Verzet U tegen iedere vorm van herbe wapening van Duitsland, tegen machtsherstel van het Duitse militarisme. Eist een wettelijk verbod van volksgif, de oorlogspropaganda. Kunstenaars, wetenschapsmensen en allen, die het bestaan van de cultuur ter harte gaat, werkt mede aan de verbetering van de culturele betrekkingen tussen de volkeren.- Nederlanders, in dit uur, waarin leven en toekomst van ons land en ons volk op het spel staan, mag niemand meer zwijgen, nie mand meer terzijde staan. De vredeswil ons eengesmeed. Deze vaste wi van honderden millioenen over heel de reld, moet en zal de oorlog keren. Hij zal de vrede doen zegevieren. Koudum (Herv.) Voorm. Brouwer. Nam. 2 uur van Molkwerum. Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 van Ooijen. Gaast (Herv.) Voorm. 9 Ooijen. Hindelopen (Herv.) Voorm. 9.30 Altena. Nam. 2 uur ds T. J. Drent Parrega. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 rense. Burgemeester en Wethouders van WOR KUM maken bekend, dat de actie tot be strijding van de bruine rat in deze ge meente zal worden gehouden in de week van 1421 December 1951. Do porties lokaas zullen in de bebouwde kom vanwege de gemeente worden uitge legd en zijn overigens gratis aan het z.g.n. siadsmagazljn (Bagijnestraat) verkrijgbaar. WORKUM, 12 December 1951. Burgemeester en Wethouders van Workum, J. RUSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT. Zondag 16 December 1951. Workum (R. K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis, Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds. E. J. Beker. ’s Av, 7.30 uur ds D. J. Spaling. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds R. Hofman. 11.30 uur Westhill-kinderdienst. Kali-bemesting. Met iedere hoeveelheid gras, die van het land gehaald wordt, hetzij door beweiding of door maaien wordt ook kali af gevoerd, omdat dit een bestanddeel is van het gras. Nu wordt lang niet alle kali, die een weidende koe opneemt, door het dier verbruikt. Een groot deel daarvan komt dan ook weer met de urine op het land terecht. Toch blijft van de kali zoveel in het lichaam van het dier achter of wordt met de melk afgevoerd, dat het kaliverlies bij weiden gesteld kan worden op ongeveer 30 kg. per jaar en per ha. grasland. Wanneer men echter gaat maaien en de oogst in het hooivak of in de silo opbergt, onttrekt men zeker 100 kg. kali per ha. aan de grond. Bij een normaal gebruik van het grasland kan men rekenen op een kali- onttrekking van 150 a 200 kg. per ha. Zware gronden behoeven bij normaal ge bruik geen of weinig kali, veengronden ver langen een matige gift en zandgrasland moet een flinke kalibemesting hebben. De vraag, hoe zwaar de bemesting voor elk dezer drie moet zijn, hangt nu verder af van het gebruik dat van het land gemaakt wordt (weiden of hooien) en van de aanwezige kalivoorraad in de grond. Omtrent deze laatste kan men alleen ingelicht worden wanneer grondonder zoek wordt toegepast. Op de zware gronden zal de gift kunnen variëren van 0100 kg., op lichte gronden van 40200 kg. De kali, die ’s winters met de urine wordt afgescheiden en die dus hoofdzakelijk in de gier terecht komt, zou men eigenlijk weer terug moeten brengen naar de percelen die gehooid of gekuild zijn. Hierbij moet men er rekening mee houden dat elke kubieke meter i -r 10 a 12 kg. kali-bevat. Het tekort moet aangevuld worden met kalikunstmest- stoffen, bijv, in de vorm van kali 20, kali 40 of kaïniet. Is kaïniet met een behoorlijk percentage magnesia verkrijgbaar, dan geve men deze meststof op zandgrond, omdat hier meermalen een magnesiumtekort voorkomt. Op de zware gronden is het nu tijd voor kalibemesting. Op zandgrond kan men beter wachten tot Februari, uiterlijk Maart. Strooit men daar nu reeds de kali, dan bestaat er kans ’at een gedeelte is urtgespoeld, vuur de groei van het gras begint. ----- Uw familie, vrienden, cn cliëntèle bij de jaarwisseling alle goeds toe te wensen. Ook dit jaar kunt U dit weer op de meest geschikte wijze doen door een Zaterdag werkte het weer niet mee om het vastgestelde programma voor de voet ballers af te werken. Slechts enkele wedstrij den gingen in Friesland door waaronder die van Workum 2 die thuis de strijd tegen Nijland 1 aanbond. Het vertoonde spel was natuurlijk niet van grootse allures, daar de harde wind goed voetbal onmogelijk maakte. Trouwens wie even de ranglijst bekeek behoefde geen profeet te zijn om de bezoekers ver weg de grootste kans te geven. Dat het tenslotte maar 01 werd, komt voor een groot gedeelte op rekening van de hechte verdediging van Workum, die het hoofd koel hield en maar een keer zich liet passeren. Workum heeft daarentegen ook veel kansen gehad, die echter niet werden benut. Ja Workum was absoluut niet de mindere in spelsterkte. Wel waren de aanvallen van onze stadgenoten iets min der gevaarlijk. Al met al een resultaat dat zeker heel goed is te noemen. Voor a.s. Zaterdag is de wedstrijd van de ploegen van O.N.S. en Workum. vast gesteld. Zo op het eerste gezicht zijn de Snekers zeker van hun punten, maar nu Workum er de laatste weken beter in komt, kan het er nog wel eens om spannen. In de 3e klas B ontvangt Hielpen 2 Workum 3. Op de ranglijst ontlopen ze elkaar niet veel. Misschien dat het terrein voordeel de balans even ten gunste van Hielpen laat door slaan. In de Jun. A afd. A komen Workum 1 en 2 tegen elkaar uit. De koploper en de rode lantaarn-drager zullen beiden hun plaats wel weten te handhaven. Het zal wel een goede overwinning voor het eerste worden, wat het trouwens ook aan haar stand ver plicht is. Dit is natuurlijk een prognose die door de regenval wel eens geheel onnodig gemaakt kan zijn. Wordt er al gespeeld, dan kan door •nkele glijpartijtjes wel een heel andere uit slag verkregen worden dan in normale ge vallen mag worden verondersteld. tnestte men op verschillende tijdstippen, van begin December tot begin April, om bij de hooiwinning het resultaat te bepalen. De uit komst was als volgt. Per 1000 kg mest, uitgestrooid op 5 Dec. kreeg men 16 kg hooi meer dan zonder bemesting. Op 23 Jan. uitgestrooide mest leverde 55 klg. hooi meer, terwijl de mest, die op 3 April werd uit gereden een oogstvermeerdering van 122 kg hooi gaf. De laatste aanwending leverde dus een bijna acht maal zo grote oogstvermeer dering als de eerste. Slechts als er dwingende redenen zijn, brenge men de stalmest ’s winters direct over het land. Heeft men bij huis geen gelegenheid een mesthoop aan te leggen, zet dan de stalmest op het te bemesten perceel aan een hoop. Sneek. R. L. V. D. van aaalrekkolijkh Hoewel 9 December jl., en en genodigden uit Nederland aanwezig waren, zijn de volgende telegrammen aan de Algemene Vergadering van de UNO en aan de Neder landse regering verzonden: Aan de UNO: Als tolk van gevoelens Nederlandse volk, dat zwaar gebukt gaat onder lasten der bewapening, dringt Ne derlandse Vredesconferentie van 8 en 9 December met kracht aan op snel besluit inzake ontwapening en ver bod atoombom. Adviseert daarvoor als grondslag te nemen voorstellen Wereldvredesraal van 7 November jl. Aan de Nederlandse regering: Vanuit Nederlandse vredesconferentie heden volgend telegram verzonden aan Algemene Vergadering Verenigde Naties Als tolk van gevoelens Nederlandse volk, dat zwaar gebukt gaat onder lasten der bewapening, dringt Ne derlandse Vredesconferentie van 8 en 9 December met kracht aan op snel besluit inzake ontwapening en ver bod atoombom. Adviseert daarvoor als grondslag te nemen voorstellen Wereldvredesraad van 7 November jl. Vragen van Nederlandse regering alles te doen wat binnen haar ver mogen ligt om deze wens van de conferentie, samengesteld uit verte- tegenwoordigers van de meest uit eenlopende bevolkingsgroepen, te hel pen verwerkelijken. De conferentie heeft voorts een oproep aan het Nederlandse volk goedgekeurd, waar van de tekst als volgt luidt: Een nieuwe oorlog zou over Nederland ongekende verschrikkingen brengen. Bombarde menten, veldslagen en overstromingen zouden ons land verwoesten en ons volk treffen met ziekte, verminkingen en dood. Reed», de voorbereiding tot een armoede, werkloosheid, woningnood, lozing v.ui de gezondheidszorg en afbraak «nat aioti mede. Nieuwe Keizersgracht 61, Amsterdam C. 10 December 1951. Vanuit de nationale vredesconferentie, die door de Nederlandse Vredesraad te Amster dam gehouden is op 8 en waar 800 afgevaardigden alle delen van nam. 2 uur Ook bereikt U met zo’n Nieuwjaarswens diegenen, voor wie in de vreemde ons week blad „Friso” mede nog de band vormt, die hen met „it Heitelën” verbindt. De kosten zijn slechts 80 cent en gaarne voldoen, voor zaken, bedrijven dubbele kolom f 1.50 en overigens berekening

Friso nl | 1951 | | pagina 1