4 I i DE WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Wijziging uitbreidingsplan Workum. Zaterdag 5 Januari 1^52 No. 1 75ste Jaargang 6 persoons FRISO. 16 v Hl Hwat derta de reden west hat, wit ik net. Warkum siet lykwols net sünder krante, hwant De Banier, ütjown by de Wed. S. Brandenburgh, soarge foar it nijs fan Warkuut eu omkriten. Ek liawwe wy noch de „Workum Vooruit’' hawn, mar dy hat net hiel lang libbe. Op 11 Nov. 1905 wurdt de Friso foar it earst yn Warkum wer hüsoan büs rounbrocht en büten de siêd oer de post stjürd. En oan 1941 ta, komt de krante wer trou eltse wike. Yn it nümer fan 23 Okt. 1941 kinne wy léze: „In verband met de papierschaarschte en persreorganisatie zal onze uitgave Friso, ondanks allerlei pogingen tot behoud, stop gezet moeten worden.” Ik skreau yn dat léste nümer ü.m. dit: „En al wol it my noch net rjocht oan dat dit de léste kear wêze sil dat ik foar de Friso sit to skriuwen, dochs is it sa. Ik sil ek öfskie fan myn wurk nimine moatte, it wurk dat foar my tnear wurden is as allinne tiidkorting. It is wurden in stik fan myn libben.” Bange, tsjustere en swiere jierren wurde üs diel. Op 16 April 1945 rolje di' earste Canadeeske auto's troch Warkum. Dan mar in deimanich letter, komt ek üs aide trouwe Friso foar ’t locht. It binne earst mar tige lytse krantsjes, haedsaek is lykwols, dat de krante der wer is. En stadich oan kriget de Friso wer it oansjen fan by aids. Sjoch hjir dan yn it koart de libbensrin fan dit bltd. Lyk as yn it minske libben ek al, tiiden fan foar en tsjinspoed. Fan op- en delgong. Sa troch de jierren hinne is d« Friso wurden in trouwe freon, dy ‘tin fêst plak vn üs formidden krige hat. Net allinne yn Warkum en omkriten, mar ek foar in bulte tninsken fier en fier büten it aide Heitelan. Lit my dan oan it bigjin fan dizze 75ste jiergong de winsk ütsprekke dat de Friso jit lang it plak halde sil hwat hja nou hat In bulte lêzers hein en fier En al is dan krekt mei dit nümer, fanwege it djüre papier,de priis heger as eartiids, ik hoopje dochs dat it tal lêzers der net leger om wurde sil. Derom, Utjower; Redaksje en allegearre dy 't har wurk oan dizze krante dogge, mei nije moed fierder. En sa mei inoar, sünder ünderbrekking, op 'e Hündert ta. „Ja dan naar MEME DE BOER Fryske Brief 236. Net allinne dat dit de earste Friso yn it nije jier is, mar ek de earste fan de 75ste jiergong. Goed biskóge in jubileumnümmer dos, in feest- krante. Hwant fiif en sawntich jier is al in hiele rek,. Nou kin it hiel wol wêze dat der minsken wêze sille dy 't sizze: mar ho ris efkes. De Friso is dochs folie alder.” Hja hawwe gelyk. De Friso kaem foar it earst üt op Woansdei 29 Maert 1871, by de firma H. Brandenburgh en Zn. Dern^ffens soene wy dan nou oan de 81ste jiergong ta wêze. Hoe sit dat dan yn elkoar? Né, net dat de krante jonger skine wol as dat hja yn wierheit is mar it hat in oare reden. Foar safier ik dat neigean kin, waerd yn it üldjiers- nümer fan 1901 bikind makke, dat de Friso foarlopich net mear ütkomme soe pv wftek 1 Administratie 45 .i OFFICIËLE MEDEDELINGEN BURGERLIJKE STAND. J. RUSSCHEN CONCERT. de het V. PL4ATSELIJK NIEUWS. de OUDEJAARSAVOND. 28 WONINGEN GEREED. DAMNIEUWS. Postrekening 82259 A AJjannatrenteprijs: 1.10 fuw kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf van van de te grootste daar 1948 1949 1950 1951 3198 4140 6230 10000 waarschijnlijk is toe dan steeds dieper in de put zouden 11 10 11 9 11 11 7 9 7 10 11 11 11 10 13 8 10 11 11 11 11 11 13 8 10 7 11 5 11 13 11 13 10 12 7 13 5 7 11 5 5 7 5 6 3 3 4 3 1 1 8 8 6 5 4 2 1 2 1 1 6 6 7 3 4 3 3 2 1 1 9 9 6 6 4 3 2 2 2 2 1 1 2 3 1 4 3 1 1 3 2 0 0 4 1 2 5 5 3 5 5 2 1 2 0 4 2 3 1 1 1 1 0 1 1 2 4 2 4 2 7 3 10 2 2 4 2 5 6 3 5 4 2 3 1 5 4 6 2 5 5 5 2 1 5 4 4 2 8 2 4 8 3 4 18 18 16 8 8 8 7 6 5 16 13 13 10 9 9 7 5 4 16 16 16 11 10 9 7 7 7 7 16 16 12 10 9 8 6 3 2 0 4 2 2 2 2 1 2 3 4 4 2 6 2 3 2 2 1 0 1 1 0 6 6 7 6 6 5 9 7 7 3 3 3 3 2 1 20 19 14 12 12 8 7 5 5 5 3 2 Advertentietarief: 7 cent per tn.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling Gemeente Workum. Vanaf 26 Dec. 1951 tot en met 2 Jan. 1952. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van WORKUM brengt ter kennis dat van 5 Januari2 Februari 1952 voor een ieder ter gemeentesecretarie te Workum des voormid- dags van 912 uur ter inzage ligt het ontwerp tot wijziging van hot uitbreidings plan voor Workum. Gedurende bovengenoemde termijn kunnen belanghebbenden hunne bezwaren bij de ge meenteraad indienen. het jaar .1951 vernielingen in gelukkig niet gehoord, het erg hinderlijk De competitie voor Hieronder de stand le klas J. de Vries F. Sjoerds D. Visser D. van der Meer J. Welles R. Dijkstra G. Dijkstra KI. Dijkstra D. "Tjerkstra 2e klas J. Dijkstra Pzn. D. J. Dijkstra M. van der Weide Sj. Folkertsma E. de Boer O. Dijkstra H. Tjerkstra Sj. de Jong Tj. Folkerts 3e klas S. Folkertsma G. Posthumus O. Postma T. de Boer M. Hiemstra D. Mulder S. Wouda S. Wiersma D. Kramer J. Nijenhuis 4e klas Sj. Rekers J. Schaafsma Tj Dijkstra Dzn. J. Dijksra D. Tjerkstra J. Steiginga D. Seekles Tj. Dijkstra Jzn. S. Couperus H. Feenstra Inzending van advertenties uiterlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagsmorgens voor 10 uur. 1 De laatste avond verliep vrij rustig en ons stadje hebben we Tijdens de kerkdiensten was dat jongelui ook toen meenden de laatste avond niet beter te kunnen besteden dan te knallen. Vooral in de Ned. Herv. Kerk was dit erg hinderlijk en een beetje meer eerbied was hier zeker op z’n plaats geweest. In de omtrek, of liever op de boerderijen, is altijd wel iets te vinden voor hen die nog enkele grappen wilden uithalen en zo moesten verschillende veehouders eigendommen terug halen, soms enkele kilometers ver. en is in wirograph, waardoor de weer- van de daar uitgesproken ze be- kaem ü.o. noch nei ien Nijhüzum, Ferwalde s WORKUM. Onze plaatsgenoot de heer Th. Smid is benoemd tot onderwijzer aan i Openbare Lagere School te Holwerd. SELECTIEWEDSTRIJD UITGESTELD. De selectiewedstrijd van het Zaterdag- middagvoetbal F.V.B., welke op Nieuwjaarsdag te Workum was vastgesteld, is wegens dc zeer slechte weersomstandigheden tot nader te bepalen datum verschoven. waerden de folgjende persoanen yn it foar- lopich bistjür keazen: J. de Jager W. T. Beetstra B. Eiling W. Visser (allegeare A. Otinga (Nijhüzum). By de rounfraech foaren dat ek de doarpi en Gaest üs omtinken hawwe sille. Hat men hwat foar de forieniging óf to stean of yn brüklien to jaen, dan kin dat to ’n earsten by de hear de Jager wol plak fine. Neidat men noch inkelde propaganda middels bisprutsen hie, koe de foarsitter dizze goed slagge gearkomste slute. üt Warkum) en gesp. gew. gel. verl. pnt. 10 12 9 11 11 12 10 10 9 een groot worden verwerkt en de resul- bewezen dat het bestuurs- was. Jammer weken te laat' toen reeds vol- ALDHEITKUNDIGE FORIENIGING. Om sahwat kertier oer achten koe de hear J. de Jager Tongersdeitojoun 27 Des. de gearkomste iepenje, dy ’t ta doel hie in aldheitkundige forieniging foar Warkum en omkriten op to rjochtsjen. Nei ’t hy ütien setten hie, hoe ’t, nei oanlieding fan de léste „Fryske Brieven” fan Friso, de foar- lopige kommisje ta stan kommen wie, spriek er syn spyt der oer üt dat de initiatyfnimmer, de ald-Warkumer F. S. de Vries bihindere wie hjir joun foar üs to sprekken. Lokkich wie de oare sprekker fan dizze Joun, de TIEN MILLIOEN KG. AANVOER BIJ COOP. GRASDROGERIJ. Toen het bestuur van de Coöp. Gras drogerij te Workum in principe besloot over te gaan tot het plaatsen van een tweede drooginstallatie, daar de te verwachten aan- vo r anders niet verwerkt kon worden, be stond er direct een goede belangstelling voor en schaarden velen zich achter bet bestuursvoor stel. De leden tekenden en met enkele con tracten was er niets meer dat de uitbreiding in de weg stond. Door deze aanschaffing kon kwantum meer taten hebben nu advies meer dan verantwoord dat de installatie enkele bedrijfsklaar kwam daar er doende aanvoer mogelijk was. Dit bedrijf voorziet zeker in een behoefte wat de onderstaande bedrijfsresultaten ook wel laten zien, temeer daar de krachtvoer- po itie er niet beter op wordt. Nu de drogerij een viertal jaren werkzaam is geweest, blijkt de gunstige ligging ook we’, uit de aan voer, die elk jaar met sprongen omhoog gaat. De zeldzaam goede weersom standigheden van deze herfst hebben de totale productie gunstig beïnvloed. Dit jaar werd wederom de grootste aanvoer behaald van alle Coöp. Grasdrogerijen in Nederland en haar producten worden verbruikt in prac- ties alle provincies. Dat de afgeleverde pro ducten uit de beste kwaliteiten bestaan, die men bereiken kan, blijkt wel hieruit, dat de laaïste drie jaar het waardevolle cxporlvee gevoederd wordt met de producten die m Workums drogerij werden verwerkt. Uit de omgeving werd dit jaar rond 1500 ton gras gedroogd product afgeleverd, ter wijl de aanvoer uit Noord-Oostpoldcr en Wieringermeer plm. 1000 ton gedroogd pro duct bedroeg. Onderstaand lijstje toont duidelijk de voor uitgang aan. Het eerste cijfer is het afge- leverde gedroogde product in tonnen uit gedrukt, hel tweede cijfer ook weer in tonnen het ter verwerking aangeboden natte product. 884 1116 1552 2524 ’t Is zeker verblijdend dergelijke jaarover zichten te mogen geven. De aanvoer, tien millioen kg. product, kan wel eens als de jaaraanvocr geboekstaafd worden, voorzover bekend, met een dergelijke installatie nog nimmer zo’n bedrijfsresultaat |is verkregen.; t A.R. KIESVERENIGING. Vrijdagavond kwam bovengenoemde ver eniging voor de laatste keer in 1951 bijeen, om naast de gebruikelijke agendapunten ook tot candidaafcstelling over te gaan voor de a.s. verkiezingen. Na opening door de voorzitter werden de notulen vastgesteld en ondertekend, waarna de ingekomen stukken merendeels voor ken- Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum nisgeving werden aangenomen. Deze avond werd het onderwerp: „Sociaal economisch beleid na 1945” duidelijk en breedvoerig behandeld. De spreker kon na tuurlijk niet op elk onderdeel nauwkeurig ingaan waarmee men bij dit onderwerp in aanraking komt, maar maakte aan de hand van vergelijkend cijfermateriaal duidelijk, dat o.a. de levensstandaard na de oorlog voor ons volk veel te hoog was geweest. De Marshall hulp loopt af en Nederland kan in het buiten land practised geen nieuwe leningen sluiten, wat zeer waarschijnlijk is toe te juichen, daar we komen. Ons land is het spook van de kop op steekt, bestaat in de eerstvolgende jaren sprekker fan dizze Joun, de ald-Warkumer Prof. Dr. J. Jansen üt Utert hjir al yn üs formidden. Prof. Jansen, dy ’t dernei it wurd krige, sei dat it hjir giet om it hoedzjen en noed- zjen fan alles hwat karakteristyk neamd wurde kin foar Warkum en omjowing. Pas as it der net mear is, fielt men it sterkst hwat men mist, mar dan is it to let. Hwer is b.g. de aide rolpeal en hwer binne de walfiokribben, dy ’t by it Sylspaed stienen, bidarre? Dat hingjen oan it Side, stylfolle üt eigen gea, stêd of doarp sprekt ek üt inkelde gedichten fan Guido Gezelle, Piter Jelles en Obe Postma, der ’t sprekker inkelde koupletten fan foarlies. De Side nammen moatte ek tige tis om- linken hawwe en dy libje der yn Warkum, binammen by de Slderen noch genoch. Ek hjiryn seach sprekker in taek foar üs for ieniging. Wol men offisjele buordtsjes oan- bringe, lit men dan oanslüte by de tradysje en fan in Tillefonnesteech gjin Telefoonsteeg meitsje! It lot fan it Sylspaed soe dan fan- sels soksahwat as „Pad der ziel” wurde. Wy wolle fan gjin „Waard” witte: dat is en moat Stran bliuwe ek al is it gjin stran mear. Yn de „Waag” wurdt dochs ek net mear woegen en yn ’e Bagynestrjitte rinne dochs ek gjin bagyntsjes mear om? Sa is der noch folie mear. Wy soenen it gemeinte- bistjür hjiryn wol fan adfys tsjinje wolle en wy wittte dat de Fryske Akademy ek altyd ré is üs hjiryn by to stean. Eltsenien moat lid wurde kinne, hokker politike of godstjinstige rjochting hy ek tagedien wêze mei, wylst de finansjele kant sa regele wurde moat, dat it lidmaetskip foar gjinien in biswier hoecht to wêzen. Wy moatte rêgegraet hawwe en leare ünt- sach en earbied to hawwen foar hwat üs foariilders prestearren. Dat alles kin üs ta stipe wêze foar de takomst, sa biskat Prof. Jansen syn mei fjür ütsprutsen ynlieding. In waerm hantsjeklappen wie it antwurd fan de oanwêzigen, dy ’t dernei aliegearre lid waerden fan de nije forieniging. By de nou folgjende bistjürsforkiezing op 28 December 1951. T’’ A V “A ntin <rr>1 x-nr-1 nn+ A Noord A 47 - Telef. 138 Ook verhuur zonder chauffeur Geboren: Cornelia Catharina dv Jacob Bou- ma en Reinskje Kampstra. Gehuwd: Geen Overleden: Geertrude Maria Geziena Bru- sche, oud 78 jaar, wed. van Thomas Sij- monsma. Haentje Jan IJntema, oud 61 jaar, echtgenoot van Hiltje Abbring Hingst. Jetske Flapper, oud 66 jaar, echtgenote van Tjitte Palstra (overleden te Sneek.) Door verschillende bladen en tijdschriften wordt de laatste maanden herhaaldelijk melding gemaakt van „de geestelijke opwekkingsbe weging” in West-Duitsland. Grote fabrieksgebouwen en hallen worden aan eenvoudige mensen ter beschikking ge steld en benut tot het houden van evangeli- satiesamenkomsten. Duizenden komen luisteren naar Gods heils- proclamatie en zijn Geest werkt kennelijk en krachtig, door het Woord, het lied en gepaardgaande genezingen. Op Woensdag 9 Jan. D.V. spreekt de heer F. A. Stroethoft, directeur der vereniging „Tot heil des Volks” te Amsterdam, in ge bouw Rehoboth, over dit gebeuren. Hij is ooggetuige geweest bezit van een gave mogelijk is, getuigenissen. Woordelijk kunnen wij luisteren met de vertaling. Dit beoogt geen sensatie, maar strekt tot eer en verheerlijking van God, de Gever; van Wien alle goede gaven in volmaakte gift afdalen. Ook voor Workum. W. van de Damclub O.G. is voor de meesten al weer voor meer dan de helft verstreken. Er kan nog heel wat gebeuren, maar als men de ranglijst bekijkt komt er al aardig tekening in de strijd. In de eerste klas zal het wel gaan tussen de Vries, Visser en Sjoerds. In de tweede klas heeft J. Dijkstra Pzn. de leiding. In de derde klas zijn het er weer drie die er een beetje uitlopen, evenals en de vierde klasse, terwijl in de laagste klas aan de kop gaan: van Dijk en Molenaar, die de volgende competitie wel een klasse hoger zullen spelen. arm aan grondstoffen en nu de werkloosheid steeds meer er grote kans dat cr in de eerstvolgende jaren een crisis ont staat die allen zal noodzaken de consumptie te beperken, met een verhoging van de ar beidsprestaties, die nu 81 pCt. bedragen van het vooroorlogspeil. Doordat de staatsuitgaven zo ontzaglijk hoog zijn, is de belasting zo hoog opgevoerd, dat de verhoging niet meer mogelijk is. Wel kan er een verschuiving ont staan van de ene groep naar de andere. De kleine middenstanders en zelfstandigen wor den zeer zwaar getroffen en velen vragen dan ook, waar ze heen gaan met hun geploeter. Er drukt een grote verantwoordelijkheid op de schouders van hen die ons regeren en de vooruitziende blik die vereist wordt, want regeren betekent vooruitzien is soms te leurstellend geweest, want de regering heeft in de achter ons liggende jaren verschillende besluiten genomen die niet met gouden letters geboekstaafd kunnen worden. Op dit referaat volgde een bespreking die ich eerst tot de hoofdpunten bepaalde. Op aandrang der vergadering zal in de eerst ol en 'e bijeenkomst nogmaals van gedachten O'.cr dit breedvoerige onderwerp worden ge- viiseld, wat wel bewijst dat dit onderwerp de volledige belangstelling der leden had. De can lidaatstelling ging zeer vlot, zodat de in te dienen lijst nog tijdig verzonden kon worden. Bij de bestuursverkiezingen, aftredend de heren W. Kelderhuis en R. Visser, werden beiden herkozen. ’t Was al laat, toen deze uitstekend ge slaagde en leerzame avond met dankgebed gesloten werd. Telefoon Redactie en Workum, 2 Januari 1952. Het Hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd, Op Nieuwjaarsdag werd in de Ned. Herv. Kerk te Workum een concert ge geven door het Ned. Herv. Kerkkoor, -Jeugd- koor en Mannenkoor „Laus Deo” met mede werking van de organist L. Eringa te Rot terdam. Het was een prijzenswaardig initiatief van de dirigent der koren, de heer Sijpersma, om eens van het ten plattelande veelvuldig gebruik af te stappen om een Koor-uitvoering vergezeld te doen gaan van een toneeluit voering. Toch juist van pen Kerkkoor mag men verwachten dat deze haar uitvoeringen geeft in het gebouw waar ze thuis hoort. Daarbij doet zich de gelukkige omstandigheid voor dat Workum beschikt over een prachtig kerkgebouw, hetwelk hiervoor bijzonder ge schikt is. Het was een uitgebreid programma, dat gebracht werd. Bij de aanvang en tussen het optreden der koren vertolkte de jonge orga nist zijn orgelsolo’s. Alhoewel het geheel niet altijd vlekkeloos was, kon Zijn spel ons toch zeker hier en daar bekoren. Zo vooral in enkele gedeelten van de gespeelde koraalvariaties en het Adagio uit het Orgelconcert no. 10 in d. van G. F. Handel. Het allegro uit dit zelfde concert werd o.i. echter te traag gespeeld, maar de Toccata in g. van Th. Dubois werd met meer vaar digheid uitgevoerd. Van de drie koren voldeed ons het Kerk koor het minst. Dit koor sukkelt allereerst aan mannenstemmen, wat vooral bij de bassen het koor de nodige ondergrond doet missen, terwijl het ons vóórkomt dat de vrouwen stemmen te veel uit oudere krachten zijn samengesteld. Enkele goede leden uit het mannenkoor, dat daarover zeker beschikt en enkelen van de beste stemmen uit het Jeugd koor zouden reeds veel kunnen doen. Toch was het niet zo, dat het peil van dit koor lager is dan dat van de meeste koren in de kleinere plaatsen. Enkele liederen kwamen zelfs zeker boven de middelmaat uit. Toch wist men niet die hoogte te bereiken, die hier en daar het Jeugdkoor en vooral het mannenkoor bereikte. Het Jeugdkoor immers begon haar liederen uitstekend met Lobe den Herren, terwijl De Herdertjes lagen bij Nachte, zeer fijntjes gezongen werd. Afge ien van enige mogelijkheden met de hogere noten door de sopranen, werd het Gebed Largo van Handel) zéér goed gezongen. Maar het hoogtepunt van deze avond werd toch bereikt foen het mannenkoor zong: Te Deunt en Ave Verum Corpus. Dit koor beschikt over zeer goede krachten. Tevens werden de ook serder ten gehore gebrachte liederen met de nodige overgave gezongen. Na het mannenkoor zongen de koren geza menlijk nog: Wol mor, dass ich Jezum habe. De heer Sijpersma begeleidde ook hier evenals bij Ave Verum en Gebed, op een harmonium. Hij deed dit uitstekend, doch miste hierdoor iets van de totale leiding op het koor. Toch werd het een waardig slot van een uitvoering die er zeker mocht zijn. Wij zien dan ook ’n volgende uitvoering met belangstelling tege moet. Het talrijke publiek volgde het ge- bodene met aandacht en wij geloven dat men dergelijke concerten zeker niet zal willen mis sen. Juist in de kleinere plaatsen is men van zulke concerten maar al te veel verstoken. Jh. J. De woningschaarste is wel een van ernstigste problemen, waarmee ons volk kampen heeft. Ook in ons stadje heerst die nog, maar ge lukkig komt er omstreeks eind Februari een wending ten goede, wanneer de 28 duplex- woningen voor bewoning gereed zullen zijn. De toegangsweg het verlengde van de Nieuweweg is nog wel niet gereed, zodat waarschijnlijk eerst een noodbrugje gemaakt zal worden bij het bouwterrein ten noorden van de Schoolstraat. Dit kleine ongerief zullen de a.s. bewoners, die voor een groot gedeelte al toestemming hebben ontvangen, zich gaarne willen getroosten. De woningen zijn niet groot, maar modern en gerieflijk ingericht. Voor deze bouw be staat een grote belangstelling, temeer daar de huurprijs niet al te hoog is vastgesteld. Een aanmerkelijke verbetering op woon- ruimte-gebied, die dankbaar door de inge zetenen wordt begroet, en voor de commissie voor woonruimteverdeling Ook zeer verheu gend is, daar weer enkele tientallen van de lijst kunnen worden afgevoerd. 5e klas A. van Dijk J. Molenaar N. Ketelaar G. E. de Boer L. D. de Jong J. Wiersma R. Kolthof B. Veenstra KI. Gerritsma L. Huisman J. Monier Th. Genee

Friso nl | 1952 | | pagina 1