DEWORKUMER KRANT TAXI? dan naar IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 Ook verhuur zonder chauffeur Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Oer de lelhannel, de Ielaken en it Aeksfolk I. Zandstrooien en Sneeuwruimen. 7 Zaterdag 26 Januari 1952 No. 4 75ste Jaargang 6 persoon» ie 1 Goud in de grond De opruiming in Textilia duurt nog tot 31 Januari Fryske Brief 239. Wurd foaróf. Einlings en to’n léste ha 'k it Qngetiidzjen dien. Nou 't bat al hwat in kerwei west. Mar hoe koe ‘t ek oars? Ik hie myn lan nou ienkear net yn ien krite lizzen. Sa hjir en der in stikje, aimeast fier fan hüs en faek ek min om der to kommen. En hoe giet it oarneris mei los lanit iene stik is frijhwat better as ‘t oare. Sa is t my ek forgien. Der wiene fan dy hoekjes der 't wol aerdich hwat öfkaem, mar ek skaedlike stikjes dy ‘t net folie opleveren Mar och, sa ‘t iene mei ‘t oare hat it dochs safolle opsmiten dat ik der wier tofreden oer bin. Wis as ik sjoch hwat ik byinoar swille, nou dan bilytset it my net. It mei dan in lyts klampke wêze, mar it is foar myn dwaen al hiel hwat. Byldspraek? Fantasy? hwat hjir boppe stiet? Né, yn safier dan dat ik wol Qngetide, mar dat ik net yn ’e haeijinge wie yn de bitsjutting fan it wurd. ‘k Haw net yn ‘t miedlan stien to swyljen, to opstekken of to weid- loegjen. Myn ark dat ik nedich hie, hat west de pinne en papier. Hwat ik byinoar swille, binne brieven, kranten, papieren en in protte oantekeningen. Allegear oer de lelh&nnel, de ielaken en it aeksfolk. Né, it is my net thus bisoarge wurden, hear. Ik ha der reizen om meitsje moatten. Dochs nou ‘t ik it spul hjir foar my lizzen ha, f&ltitearlik noch ta. It is sa njonkelytsen al wer in pear jier lyn dat ik it my yn ‘e holle helle om ris hwat to skriuwen oer de lelhannel meilngeldn, mar dan mear yn it bysQnder oer de Warkumer ielfioat. Ik miende, dat it matriael dat ik derta nedich hie, wol by my yn ’e k&s lei. Mar dat like nearne net op. Hwant doe ’t ik oan skiftsjen en oarderjen rekke, die it bliken dat ik sahwat noch neat hie. Nou wie it oan 'e oare ként ek wer sa, dat ik wol sa heal en heal neigean koe hwat ik hawwe moast. Mar om dat to finen, dat hat in hiele toer west. Der moast hiel hwat skreaun en frege wurde. Ik ha dat al earder sein, as men der op üt giet en men freget de minsken: kinne jo my ek üt ‘e ried helpe? Witte jo my ek hwat to fortel- len der en der oer, nou hündert om ien dat men help kriget. In bulte minsken is dan neat to folie. Nou soe der frege wurde kinne: Of ik nou alles hwat der oer de ielhannel mei IngelSn bikind, byinoar swille. Myn anoejl is, né. Der sil yn plakken as de Gaestmar en Heeg noch hiel hwat mear oer de ielaken bikind weze. Mar ik bin net yn ‘e gelegenheit en ha gjin tiid om derhinne to gean en üt te fiskjen hwat men der faeks noch wit. Sa kin dizze skriuwerij ek net wêze in folslein oarsjoch. It hat ek gjin skiedkundige waerde. Der sille oaren oer to set moatte. Minsken dy ’t sroed ünderlein en mei de pinne omgean kinne Ik bin datoangeande in leek. Hwerom ik dan mei dizze skriuwerij bigoun bin?Allinne mei it doel, dat it oaren oanflterje sil, üs ris in krekt byld to jaen fan de greate bitsjutting dv ’t de ielhannel mei Ingel&n foar Fryslftn hawn bat. Binammen foar nlakken as Warkum; de Gaestmar en Heeg Great hat it tal minsken west, dv ’t libben fan dizze hftnnel. Keaplju, fiskers, skippers en aeksfolk. Mar ek wit hoefolle bidriuwen hiene troch de aeken in goed bistean. Mei myn skriuwerij de earste stjit jaen oan in folslein e skiednis oer de ielhannel. ROMAN-PRIISFRAECH. Cursus Reclametekenen en Lakschrift. Postrekening 82259 OFFICIËLE MEDEDELINGEN GEVONDEN VOORWERPEN Workum, 24 Januari 1952. 4 ste S. FRISO. E. 7—3 ilt ar van PLAATSELIJK NIEUWS :n- Va» verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf 1 oude regenjas, 1 sjaal-rood-blauw, 1 led. motorwant, bl. alpinomuts, 1 pr. kniekousen, 1 ceintuur, 1 huissleutel. eb en npwpi: i paar per post f 2.40 per halfjaar lat en De Opperwm. Postcomm., W. KELDERHUIS. iel OP iet nd ter k m le Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. ver een Niet wor st, lat en J. J. leider 0-1 1—0 1—0 1—0 1—0 0-1 1—0 1—0 1-0 0-1 en lie :r- iat Ier ch n. ;el ut 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. a” :m an 'd, el, ■n. lij ns ed hij ist en WORKUMER WINKELIERS BIJEEN. Een verrassing voor de jeugd En overigens ook: Aanpakken! Eén verzoek: Betaal contant! Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per tn.tn. Contracten volgens algemene regeling men en BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN AFD. WORKUM EN OMSTREKEN. Workum de i uren oveii’ vertellen. en was de waardering stukje Workumer sloot de presidente Inzending van advertenties uiterlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagsmorgens voor 10 uur. voor te om alle en om- I Maart het bijzonder mevr. Spithost zou vertellen over haar iw of maken van van goede smaak. Deelname voor iedereen mogelijk, er grens en geen onderscheid. De duur van de is 20 lessen. Het is de bedoeling dat deze winter 10 a 12 lessen worden gegeven de resterende lessen vanaf Sept. Dit is geschikte tijd; cursisten zullen dan en Kerstmis in staat zijn etalagekaarten te verzorgen. De bevat o.a.: Koordschrift met re- voor aankondigingen, eenvoudige prijs- enz. enz. Penseelwerk: lakschrift, een Textilia-spaar- een zegel op er kost- nuttige textiel voor 22 Januari. Hedenavond vergaderde de Winkeliersvereniging Workum, wegens ziekte zonder voorzitter, en hoewel een strak ke leiding ontbrak, werd het toch een in tieme, nuttige bespreking van plannen, waar wat in zat, godat op de medewerking van lie leden gerekend werd. In principe voelden alle aanwezigen wel voor de geopperde ideeën. Nadat de Sint Nicolaas-attracties nog even de revue hadden gepasserd en het verloop over ’t algemeen zeer bevredigend genoemd werd, bleek ook dat men financieel best tevreden mocht zijn, in aanmerking genomen SCHAKEN. SNEEK 3—O.D.l. 2, Workum Mocht het Workum bij de eerste com petitiewedstrijd in de 2e klasse van de Friese Schaakbond de vorige maand gelukken tegen Balk 2 een overwinning te behalen, de tweede wedstrijd nl. tegen Sneek 3 is deze week op een nederlaag uitgelopen. Er rest thans nog een thuiswedstrijd tegen Tjerkgaast, die in de volgende maand gehou den zal worden. Workum dient dan wel z’n uiterste best te doen en de leden worden opgewekt zoveel mogelijk op de schaakavonden te komen. Iedere week op Vrijdagavond half acht in Hotel Lümer. Uitslag: Sneek 3 O.D.L 2 O. StoelingaSj. IJntema W. TrenningH. Wiersma H. WielingaM. Bruggenkamp S. KerstmaR. F. de Boer S. VeenstraTh. Breukelaar BreukerY. Wielinga J. JorritsmaP. v. d. Valk J. PiersmaJ. S. Bokma DijkenO. de Boer 10. H. JetzesE. Robijns Eindstand waar tegenover staat dat bij een zege van de thuisclub de Bl. Wit jongens wel stevig in het zadel zitten. Een gelijk spel is een uit slag die wel vaker bij beide ploegen is voor gekomen en hier zal het ook wel niet ver van af zijn. Voor W. zit er zeker een kansje in om te winnen en we zullen met spanning afwachten of ze dit ook weten te benutten. Workum 2 krijgt Hielpen op bezoek. In de laatste wedstrijden hebben de reserves zich van een goede kant laten zien, maar we houden het eerst toch maar op een kleine overwinning voor de Hielpets. Tenslotte krijgen de Juniores van Workum 2 afd. A bezoek van Bolswardia, en met een gelijk spel stellen we ons voorlopig tevreden. Nu de temperaturen zo om het vriespunt liggen, kijken velen al met spanning uit naar de dichtgevroren waters. De nieuwe ijsbaan ligt ook te popelen van verlangen om de zwierige schaatsers te ontvangen, want wat zouden we trots zijn op onze baan. Het wakkere ijsclub- bestuur heeft zeker verdient om resultaat van haar arbeid te zien, wie weet hoe spoedig we de schaatsen uit het vet kunnen halen, want zegt U nu zelf, een winter zonder ijs, is geen echte winter. In de diepe gewelven van Fort Knox heeft men een fantastische goudschat verzameld. Angstvallig laat de Ame rikaanse regering deze onmetelijke schatten bewaken. Eerst heeft men in alle hoeken der wereld gedolven, geboord en gemoord om dit goud te voorschijn te bren gen. Dan stopt men het weer diep onder de grond in de kluizen van Fort Knox. Rare wereld! Als er nu eens iemand was die deze goudlast in de diepte der oceanen liet zinken en er kiezelsteentjes voor in de plaats wist te brengen, zou nie mand ter wereld er enig nadeel van ondervinden. Eén boordeknoopje, één drukknoopje, één Textilia-spaarzegeltje is van meer waarde dan alle goud in de bunkers van Fort Knox. Een rijk bezit is kaart, waar elke week geplakt wordt. Men kan bare, fraaie en krijgen. Vraag vandaag nog een Textilia- spaarkaart! Een daad die U nooit, berouwt en meer waard dan een fort vol goud. SPORTNIEUWS. Voor Zaterdag zijn er wel wedstrijden vastgesteld. Nu de weersomstandigheden het spelen waarschijnlijk wel mogelijk maakt, willen we even onze voorbeschouwing geven. De belangrijkste wedstrijd van het Noorden wordt gespeeld in Leeuwarden, waar Blauw Wit het eerste elftal van Workum hoopt te ontvangen. De hoofdstedelingen hebben j.l. Zaterdag Balk met 50 ingemaakt en hebben daarmee de kop ingenomen van de ranglijst Voor beide ploegen staat er dus veel op het spel. De roodhemden maken door een over- wuuio^ uitstekende kaaseo op de ereplaats, Burgemeester en Wethouders van WORKUM vestigen er de aandacht op, dat, ingevolge de bepalingen der Algemene Politieverorde ning, de hoofdbewoner of gebruiker van een gebouw of erf, verplicht is bij gladheid het openbaar voetpad (geeltjes en/of trottoir) voorlangs zijn perceel op voldoende wijze met zand of as te bestrooien en te zorgen dat sneeuw of ijs van bedoelde weggedeelte vóór des voormiddags 10 uur wordt verwijdert, dan wol gebracht op de uiterste rand van het voetpad, zodanig dat voor het voetgangers verkeer voldoende ruimte overblijft, dat vol doende openingen voor het afvloeien van dooiwater aanwezig zijn en rioolputten vrij blijven. Sneeuw mag niet anders worden gestort dan op de daarvoor aangewezen plaatsen, t.w. Buitenhaven, Zuiderbrug, Pijpke, Nonnen straat, Emmakade, Turfkade, Schoolstraat} Dwarsnoord en Trekweg. Workum, 24 Januari 1952. Burgemeester en i Administratie 45 het afvloeien en dat de brand- cur-us er en een zeer tegen Sint Nic. zelf hun leerstof dispen kaartjes enz. enz. Penseelwerk: vlot cijferen, blikvangers enz. Fondbewer- king: spatten spritsen en stampen met zeer eenvoudige hulpmiddelen. Reeds na enkele lessen zal men de kaarten, welke op de cursus worden gemaakt, in etalage en winkel kun nen gebruiken. Desgewenst kan men door deze cursus ook in het bezit komen van een Diploma Etalageschrift. Het Bestuur der W.W. hoopt, dat vele be- belanghebbenden van deze gelegenheid gebruik wensen te maken. Adspirant cursisten die menen geen aanleg te hebben voor deze mo derne kunst, laten zich niet weerhouden, want ieder die schrijven heeft kunnen leren, kan aan de hand van deze methode ook het etalageschrift leren en met succes toepassen in eigen bedrijf of in dienst van anderen. Verdere gewenste inlichtingen kan vragen bij Gaastra’s Boekhar del, Textilia de Weled. Heer Tanja te tferwoude. (Zie ook advertentie in dit blad.) kan voor en welvaart in het algemeen. Er is geen enkele andere kunst die zo snel voordeel brengt als die van het mooie letters op reclameplaten aan deze cursus is is geen leeftijds- LAATSTE BEDRIJF VAN DE BALLONWEDSTRIJD. Vrijdag 18 Januari met de avondpost kwam er nog een ballonkaartje binnen, ge vonden door Otto Broocks (zou dat iemand van het bezettingsleger zijn?) te Schnever dingen (Han.) Duitsland. Dit kaartje kwam van de ballon van Foekje Kuipers. De W.W. hadden besloten er nu een streep onder te zetten, maar dat kon bij binnenkomst van de post nog niet bekend zijn in ’t Heidenschap dus voor dit grensgeval toch nog een heel kleine verrassing, toen er nog maar een enkel prijsje was afgehaald. Dit moest er dan nog maar bij, anders was dat voor Foekje ta sneu «n in de kxuuU kocut bet ook uogt It Bistjür fan de Kristlik Fryske Folks- bibletheek (K.F.F.B.) skriuwt foar it jier 1952 in roman-priisfraech ut. Frege wurdt it skriuwen fan In forhael of roman fan Mker- nöch sa’n 350.000 letters (lêstekens en romte tusken de wurden^ ek as letter teld). In bi- pael Ie ütwurking fan it forhael lit ek noch wol hwat minder letters yn tal ta. De p iis is f 1G0.boppe it wenstige honorarium. Neiiere ynljochtingen oer dizze priisfraech wurde jown troch it skriuwerskip fan d” K.F.F.B.: de hear J. v. d. Goot, G. Terborch- sUfUto 60 ta Htuwa. moeite en kosten met zich had meegebracht, ’t Was jammer dat het met ’t oplaten van de ballonnen niet wat fraaier weer was en om nu de winnaars van de soms buitengewoon gewaardeerde prijsjes niet te veel trekken, hebben de W.W. besloten schoolgaande kinderen van geving, vermoedelijk in de maand opnieuw enkele gezellige uren te bezorgen en daarbij is elk weerrisico dan uitgesloten, want het wordt in een of ander gebou lokaliteit gehouden. Gedurende enkele weken in de maand Fe bruari en/of Maart wordt nl. bij contante aankoop van f 2.50 één zegeltje uitgereikt en wie daar een zeker aantal van heeft zameld, kan deze met de oplossing van nader op te geven puzzle inzenden, enkele, maar alle goede oplossingen den dan beloond met een toegangskaartje voor een gezellige middag voor de jeugd. Ook voor de kinderen uit de naburige plaat sen is deze attractie bedoeld, want als ’t -nodig mocht blijken, zullen er voor de jong- klassen autobussen af- en aanrijden. Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum De onlangs hier in Workum opgerichte winkeliersver. W.W. heeft het initiatief ge nomen om een dergelijke cursus te doen houden. Elke winkelier weet, dat een artikel in de etalage of winkel door een goed ver zorgde kaart aangeprezen, reeds half verkocht is. Zonder opleiding of voorlichting is het echter zeer moeilijk zelf een suggestieve prijs kaart of blikvanger te maken. En het „prijs kaartje” is voor menig winkelier een blij vend probleem. Stellig zullen er velen van onze oudere, jongere en toekomstige winkeliers deze pret tige en leerzame cursus willen bijwonen. Het Bestuur van de W.W. heeft in de Weled. Heer Tanja (leraar schoonschrijven M.O.) een bekwaam cursusleider gevonden. En ieder die enige volharding bezit, door deze cursus de grondslag leggen bevordering in zijn beroep Telefoon Redactie en Geen slecht idee: Koopt bij de W.W. ie het motto, waaronder de Workumer zaken lui het nieuwe jaar 1952 willen inzetten. Voor de Paasdagen zal overwogen worden een speciale koopj esaanbieding samen te stel len met zo mogelijk een etalagewedstrijd voor de winkeliers, doch dat kan op de volgende vergadering (18 Febr.) nog wel eens serieuzer bekeken worden, evenals de verkoopweek, die men aan een andere plaatselijke feestdag zou willen verbinden om er in samenwerking met de uitschrijvende vereniging een feest- week van te maken, die niet te overladen, maar toch goed verzorgd zou moeten zijn. Het euvel van het te lange crediet werd ook terdege gehekeld en een dringend verzoek om zoveel mogelijk contant te betalen, zou bijvoorbeeld vrij geregeld geannonceerd kun nen worden om dit nog eens extra onder de aandacht te brengen, want ’t is in deze tijd hoog nodig, dat het publi k met de sleur die gerust een slechte gewoonte genoemd mag worden gaat breken, ’t Is immers vaak een in elkaar passende schakel; wacht le een met betaling, dan moet de ander ook laten wachten en de volgen le kan no. weer niet meteen betalen. Afgezien nog alle bijkomende beslommeringen, die van WORKUM. Benoemd tot dirigent van het Chr. Mannenkoor „Laus Deo”, onze plaats genoot de heer B. Pruiksma, zulks in ver band met het bedanken van de heer B. Sijpersma. Voor de nog jonge directeur Pruiksma, die nu een 4-tal koren onder z’n leiding heeft, een eervolle benoeming. YOUTH FOR CHRIST Geslaagde bijeenkomst. 23 Jan. Dinsdagavond werd in de Ned. Herv. kerk een Youth for Christ bijeenkomst gehouden, welke zekar aan de verwachtingen heeft beantwoord. Het ruime kerkgebouw was geheel bezet en honderden luisterden naar de verkondiging van Gods woord, dat een ieder oproept om zich te geven voor Koning Christus. Ds. E. J. Beker opende deze avond en sprak er z’n vreugde over uit dat zovelen opgekomen waren om deze getuigenis-avond mee te maken. Het doel van de Y. f. C. be weging is om voorpost te zijn om een ieder de weg te wijzen naar Christus. Ondanks de moeilijkheden van het leven komt steeds weer de nodiging, die wil zijn een lamp voor onze voet en een licht op ons pad. Spr. stelde de vraag of het de moeite eigen lijk wel waard was om het hart aan Christus te geven, maar wist ook het antwoord, daar bij Hem alleen bij het evangelie en bij de kerk het licht in de duisternis te vinden is. De leiding berustte verder bij de heer van Cappeleveen uit Ede, die als zang en als tolk zich uitstekend van z’n taak kweet. Aan ’t slot van de avond sprak Ds. R. Barth over een gedeelte van Johannes, waarin de nadruk werd gelegd op Gods liefde. De Meester is gekomen en hij roept je, zo sprak deze predikant, die een beroep op de aan wezigen deed om aan deze roepstem gehoor te geven. Mevrouw Hellen Barth, de echtgenote van de predikant, die voorheen zangeres was bij een dansorkest te Chicago, vertolkte op keurige wijze verschillende liederen. Hans de Jong uit Leeuwarden bespeelde cello en trom pet, de heer B. Sijpersma, orgel, terwijl het Doopsgezinde kerkkoor onder leiding van de heer D. Lümer het geheel uitstekend vol tooide. Van deze massale Youth for Christ Rally te Workum is zeker een getuigenis uitge gaan en we verwachten stellig dat dergelijke a on m nog wel eens herhaald zullen worden. w r 1 >an borgen het gevolg zijn. Een voorstel om eenmaal in de veertien dagen een gratis bus van Makkum via Idse- gahuizum, Piaam, Gaast en Ferwoude naar .Vorkurn te laten rijden, vond althans voor de eerstvolgende maanden voldoende instem ming, want de in de St. Nicolaasweken ge nomen proef is uitstekend geslaagd en biedt wel zoveel perspectieven om deze veel ge prezen service te verlengen. Te beginnen op 7 Februari zal er de eerste en derde Donderdag van elke maand een gratis W.W.- bus rijden, als ’t tenminste volgens de plannen verloopt en er is geen reden om daaraan te twijfelen. De mogelijkheid om nog deze winter een cursus in lakschrift en reclame-tekenen uit te schrijven, werd ondanks het gevorderde seizoen, warm aanbevolen. Dan is in elk geval de grondslag gelegd voor een zeer nuttige en succesvolle cursus in het najaar. Een bijdrage in de kosten van de film, welke er van Workum in bewerking is, werd weliswaar met enige gereserveerdheid ten op zichte van het practische nut toegezegd, maar een bijdrage van f 25.vond de één volkomen verantwoord, terwijl een ander meende dat dit voor zo’n jonge vereniging als de W.W. is, wel het maximum moest zijn. Met de opdracht om de attractie voor de jeugd, gedurende de maand Februari, zo mogelijk met ingang van 4 Februari in orde te maken, is het bestuur inmiddels gestart op hoop van een gunstig onthaal bij allen die er mee te maken hebben. Bijzonderheden hieromtrent volgen nog wel. De meest actuele zaken van algemeen belang waren aldus besproken en toen de vergade ring gesloten was, kon men uit de stemming van de vergaderde leden merken, dat er met belangstelling en medewerking heus nog wel iets te bereiken valt, maar daar zonder, ver- dat de auravue voer de iundeceu veij veel 1 speelt mes het recht op elke critiek. Nadat op 29 Nov. een gezellige St. Nicolaasavond was gehouden, kwam de afd. „Plattelandsvrouwen” op 10 Januari weer bijeen. De presidente heette allen hartelijk welkom en in het bijzonder mevr. F’"’- van Leeuwarden, die verblijf in Amerika. Nadat de notulen van de vorige ver gadering waren voorgelezen en enkele zake lijke mededelingen werden gedaan, werd het woord gegeven aan de spreekster. Zij had ver leden jaar een uitnodiging gekregen van de Bond van. Plattelandsvrouwen in Amerika en had zodoende twee maanden gelogeeru bij verschillende leden van die Bond. Op vlotte en onderhoudende wijze, vertelde mevr. Spit host van haar ervaringen. Over bet dage lijkse leven van een Amerikaanse plattelands- irouw, haar dagindeling, de inrichting van de woningen, de manier van eten en over het organiseren van de grote picknicks. Wat haar bijzonder was opgevallen, dat was dc grote vitaliteit van de doorsnee Amerikaanse vrouw. Mevr. Spithost was overal erg hartelijk ontvangen en had erg veel genoten. Hoewel de meeste leden wel eerder het leven in Amerika hoorden werd er met genoegen geluisterd middag spoedig om. Als blijk van werd de spreekster een aardewerk aangeboden en de vergadering. 12 Februari wordt in Leeuwarden weer een „Kaderdag” gehouden. Als afgevaardigde voor de afd. Workum, is hiervoor gevraagd. Mevr. BeetstraVogels. Verder zal in Februari de jaarvergadering worden gehouden.

Friso nl | 1952 | | pagina 1