I I 1 DE WORKUMER KRANT TAXI? Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Oer de Ielhannel, de lelaken en it Aeksfolk II. I Stadstimmerman Zondstrooien en Sneeuwruimen. No.5 75ste Jaargang Zaterdag 2 Februari 1952 OFFICIËLE MEDEDELINGEN 6 persoons ie FRISO. PLAATSELIJK NIEUWS. ge. „U icn, tfcwwiwmwrrüe i kA» F* per post I 2.40 per halfjaar IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 Ook verhuur zonder chauffeur dan naar Fryske Brief 240. Der is sa foar en nei al hiel hwat oer de ielhannel skreaun. En by hast alle skriuwers fine wy, dat dy hannel mei Ingelan, grif langer - u— u.x earste tijd, siket men omdoch. Fierders is it altyd in frage bleaun, hwa’t üsJwT^ Doch lyk as sein nimmen wit" hoe as twa ieuwen bestien fiat. Mar oer it üntstean of bysünderheden ütDde de Fryske ielaeken it privileezje fan in frij lizplak taskikt”hat. Der wurdè r* - J. fan it jier 1666. En 2. is Kening George’ÏII, dy 't regeare"11760—1820. Doch lyk as sein nimmen wit hoe ’t it krekt west hat. Wy witte allinne dat it rjocht bistie. Nou soe ik fuortdaliks net bigjinne wolle mei oer de Warkumer iels- float to skriuwen, doch earst in stikmanich kranteberichten oernimme. Men sil dertroch in oersjoch krije kinne fan hoe greate bitsjutting de ielhannel west hat. Ir earste bericht is san lytse sawntich jier aid en is to finenjn: „Leeuwarder Courant van 5 Febr. 1886”. t>e- I in De Friesche Palinghandel met Engeland in gevaar. De Londensche correspondent van het N. v.d.D. schrijft dd. Zaterdag jl.: Een groot gevaar dreigt den Frieschen paiinghandel met Londen, waarop onmiddellijk de aandacht der Nederlandsche regeering dient ge vestigd te worden. Zooals waarschijnlijk wel bekend zal zijn, bestaat er reeds sedert 200 jaren een belangrijke handel in levende paling tussen Friesland en Londen. De kooplieden te Workum, Heeg en Gaastmeer koopen, zoodra de vangst gesloten is, in November over geheel Nederland de paling op, en in expresselijk daarvoor gebouwde tjalken wordt de visch dan naar de Londensche markt vervoerd. Op het ogenblik varen er 16 van die tjalken tussen Friesland en Londen. Zij doen gemiddeld 7 of 8 reizen per jaar, en brengen elk gemiddeld elke reis van 18.000 tot 20.000 ponden paling hier ter markt. Inderdaad kan men zonder overdrijving zeggen, dat 75 pct. van de in Londen verbruikte paling van Holland is gekomen. Wel is waar wordt er ook van Schotland en Ierland ingevoerd, maar meest is die visch in dooden toestand, en zij smaakte ook in den regel grondig, zoodat de voorkeur aan de Hollandsche wordt gegeven. De gemiddelde opbrengt per pond is 9 stuivers en iedereen kan dus voor zichzelf uitrekenen, dat de geheele hapdel een waarde van ongeveer een millioen Hollandsche guldeps vertegenwoordigt. Honderden palingvisschers in Holland bestaan van de verkpop hunner vangst aan de Friesche opkoo- pers. Deze belangrijke en omvangrijke tak onzer vaderlandsche industrie nu wordt door een groot gevaar bedreigd, namelijk om in het drukst en voordeligst van den tijd van 15 Maart—15 Juni te worden verboden! Waarom vraagt men natuurlijk? Door louter toeval. Zoals in den aanvang werd gezegd, reeds 200 jaren lang gaat de han del ongestoord het gehele jaar door J .oning George III passeerde zelfs een akte, waarbij aan de Friesche Palingschippers daartoe het recht werd verleend en zelfs” als extra gunst werd hun het gebruik van de ligplaats aangewezen, vrij van havenrechten. (Nije wike it ein fan dit \yajrsk0ggend krantebericht). Autotocht Ouden van Dagen op 8 Febr. a.s. Administratie 45 Postrekening 82259 Van verslagen, berichten bemanning Workum, 31 Januari 1952. nen op burgemeester het altijd igen Uw Lom nijn :ek, van dat men kunnen van ver- :ken t te men alve nen, :ilte op en iad 10- SCHAKEN. In de clubcompetitie Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN. Jpo ei- stuk te De Secretaris, VAN DER GOOT. Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. tie de int m- het A, wel ten nl u- de 'g. iet en s” :er t” it- de .pt •ed ara, Zer- het mer Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling Hollandse passagiers j dat nijn I ;ens i in Inzending van advertenties uiterlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagsmorgens voor 10 uur. 1 jaar. f 0.50) gericht aan de 0—1 'l2-'/2 0—1 1—0 1—0 1—0 1—0 1—0 6—3 enz. gaarne spoedige opgaaf het afvloeien van en dat de brand- Burgemeester en I zoel :n.” vol. als het Uw ver- NUTSAVOND. 29 Jan. De vierde en laatste nutsavond van dit seizoen werd hedenmiddag voorafge gaan door een jeugdvoorstelling voor kinderen van Nutsleden en leerlingen der openbare school. Van de opvoering van het sprookje „Het Gelukskind” door Feike Boschma’s Ma rionettentheater werd door het kleine grut intens genoten, ’t Was ook fantastisch zoals er in tal van afwisselende tafereeltjes een op- soms ont- ige id- ?e- de rus ind en de we ta- :en rm lijk ge- Ike ikt nt- ik- Uftgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum Zoals reeds gewaarschuwd was, verwekt het spel van de marionetten geen grote uitbundig heid, doch bij elk nummer bleek weer dat iedere satire met haar tragikomische onder grond uiterst fijn en subtiel werd weer gegeven. Bij velen vond het gebodene hoegenaamd geen waardering en anderen wilden zich niet belachelijk maken door mooi te vinden, wat verguisd werd. Doch met bete opmerkingen, die af en toe gefluisterd werden, maakt men ’t noch voor zichzelf, noch voor anderen aan trekkelijker. Zowel de toelichtingen van de heer Boschma als de uitgesproken tekst pasten in hun weergaloze speelsheid geheel bij de poppen, zodat het, uit een artistiek oogpunt bekeken, buitengewoon knap werk was, dat te zien werd gegeven en zich in dit genre niet beter zou wensen. Het marionettenspel, iets nieuws voor uit gaansavonden, maar toch eigenlijk reeds eeu wenoud, zal nimmer een vooraanstaande plaats innemen als film en toneel, maar ondanks dat zal het in de vorm, zoals we het heden avond voorgezet kregen, toch ook steeds be wonderaars vinden, die onder de indruk raken van dit bescheiden, maar fantastisch mooie stukje kleinkunst, dat vindingrijkheid, op een jaarwedde van f 2605.tot f 2894. met vijf jaarlijkse verhogingen van f 57.80. Aanstelling boven het minimum is mogelijk Kindertoelage volgens rijksregeling (minimum f 180.per kind). In de clubcompetitie van de Friese Schaakbond speelde vorige week Vrijdag het le tiental van O.D.I. tegen Philidor II te Leeuwarden. De voorlopige uitslag is 63 in het voordeel van Philidor. De partij tussen H. Tilstra en D. van der Goot, waarin de Leeuwarder iets gunstiger staat, zal door arbiters worden beslist. Waarschijnlijk zal remise het resultaat zijn. De gedetailleerde uitslag luidt: Philidor II O.D.I. H. BovenJ. IJbema D. PostmusDr. Meijer D. M. van EkelenburgE. de Boer E. J. HoezumP. Niemantverdriet P. NopportS. de Vries S. de JongM. Rozendal Dr. HoitsmaR. Bouma Joh. van PolenH. Wiersma G. U. PostmaM. Bruggenkamp Burgemeester en Wethouders van WORKUM vestigen er de aandacht op, dat, ingevolge de bepalingen der Algemene Politieverorde ning, de hoofdbewoner of gebruiker van een gebouw of erf, verplicht is bij gladheid het openbaar voetpad (geeltjes en/of trottoir) •voorlangs zijn perceel op voldoende wijze met zand of as te bestrooien en te zorgen dat sneeuw of ijs van bedoelde weggedeelte vóór des voormiddags 10 uur wordt verwijderd dan wel gebracht op de uiterste rand van het voetpad, zodanig dat voor het voetgangers verkeer voldoende ruimte overblijft, dat vol doende openingen voor dooiwater aanwezig zijn en rioolputten vrij blijven. Sneeuw mag niet anders worden gestort dan op do daarvoor aangewezen plaatsen, t.w. Buitenhaven, Zuiderbrug, Pijpke, Nonnen straat, Emmakade, Turfkade, Schoolstraat^ Dwarsnoord en Trekweg. Workum, 24 Januari 1952. Burgemeester en het publiek spoedig in de ban wezen raakte. „Vliegtuig vermist” was een vlot en end geschreven stuk. Geen belangrijk of dat trachtte een spannend gebeuren begin tot eind. De enkele onwaarschijn- men van in tal van afwisselende tafereeltjes sprookjessfeer werd geschapen en alle tredende personen waren zo meesterlijk, aandoénlijk, getypeerd, dat de gelukkig vankelijke jeugd hartelijk meeleefde. ’s Avonds werden korte op zich zelf staande stukjes gegeven en ook nu was het niet alleen de toverspiegel, die de aanwezigen werd voorgehouden, maar ’t was ook vaak de spiegel waarin men enkele menselijke WORKUM. Door bet om gezondheidsredenen bedanken van de heer M. van der Meer werd als kerkeraadslid van de Doopsgezinde Gemeente, alhier gekozen de heer F. H. de Jong. Telefoon Redactie en fraaie plaat met de gevleugelde klomp, die met bemanning en r door het luchtruim zweefde, droeg bij het publiek spoedig in de ban van het vlieg- mate verbist en dan altijd z’n uiteraard be perkte, maar aparte bekoring zal houden. In de schetsjes zat immers juist dat wat bij zo’n poppenspel hoort, geen uitbundig gelach, maar „efkes glimkje” om de vrien delijk spottende caricatuur en de soms tege lijk wrange menselijkheid, zonder banaal,, grof of walgelijk sentimenteel te worden en als men beslist een scheve vergelijking wil trekken tussen dit miniatuur- en het grote toneel, dan js ’t geen vraag meer wat zo in ’t algemeen het meest beneden de maat blijft. De pianist-accordeonist J. Gramsma van Leeuwarden met z’n drummer-refreinzanger zorgde voor een muzikale afwisseling en kreeg het nog druk bij het gezellige en zeker niet kortstondige dansje, dat de avond besloot. Burgemeester en Wethouders van WORKUM roepen sollicitanten op voor de betrekking van Ook sprak de Burgemeester over de niet te miskennen culturele waarde van een zaak als De Wijnberg voor Workum en de Z.W.H. Spreker twijfelde er niet aan dat bij juist beheer en het nodige zakelijke inzicht de familie Homminga zich een prettige werk kring en een succesvol bestaan zou weten te verschaffen. Spreker merkte nog op dat de keuken van De Wijnberg steeds een trek pleister is geweest voor velen en dat ook de nieuwe eigenaar er voor zal zorgen dat deze reputatie bestendigd zal blijven. De Burgemeester doelde hier stellig op ’t spreek woord: de liefde van de man gaat door de maag. Enkele zeer waarderende woorden sprak onze Burgemeester nog tot Jan de „Jan van De Wijnberg”. Spreker sprak er z’n voldoe ning over uit dat deze rustige, bescheiden vakman met de inventaris was overgegaan en hij hoopte dat Jan het met z’n nieuwe werkgever steeds goed zou kunnen vinden, omdat de prettige bediening van deze „gar den” steeds ’s Burgemeesters sympathie had. Het hartelijk applaus van de hele zaal voor dit „stuk inventaris” was een verdiend'd ovatie en gaf duidelijk te kennen dat de Burgemeester de tolk van allen was geweest. Op allerliefste wijze kwam toen het oudste dochtertje des huizes de Burgemester assiste ren bij de symbolische heropening. Op een versierd kussen droeg ze een zilveren schaar-, tje aan, waarmee de burgervader het oranje lint doorknipte, dat langs het toneel was ge spannen. De heer Sevensma bood toen namens de fam. Homminga de Burgemeester een zilveren sigarettenkoker aan, als herinnering aan deze dag. Glunderend merkte de Burge meester toen op, dat hij nog nooit zo mak kelijk iets verdiend had, (wat echter nog niet bewijst dat een moeilijk verdient). Hiermede was het officiële gedeelte van deze avond voorbij. Het bewijst van tactisch inzicht dat de openingsceremonie door de heer Homminga op deze wijze was gearran geerd. Een eindeloze rij gelegenheidssprekelrs met vaak zouteloze en nietszeggende compli mentjes is een franje, die terecht achter wege kan blijven. De gastheer had voor deze avond nog ge ëngageerd een amateursgezelschap uit Bols- ward, dat het toneelspel „Vliegtuig vermist” zou opvoeren. Onder het genot van een consumptie en bij de vrolijke tonen van het aardige muziek- ensemble wachtte men nieuwsgierig wat deze toneelgroep zou brengen. Er was stemming in de zaal en toen het doek opging kon men voelen dat er iets gebeuren ging. Het toneel stelde voor het kantoor van de havenmeester van een vliegveld. Het kantoor was zeer een voudig gehouden. Enkele suggestieve K.L.M.- affiches aan de wand bereikten v»el. De opwekken om wel de ere-gasten (Ouden van 1 andere Workumers zullen een innering aan deze voorstelling houden. De thuisblijvers zullen zeker spijt krijgen, want als U de film „Dat alles is Workum” hebt gezien zult U uitroepen: Is dat Workum? Zij die deze film komen zien, zullen de initiatiefnemers dankbaar zijn voor de noeglijke uurtjes en ook bij hen zal er liefde en genegenheid voor ons oude stadje worden opgewekt. De Commissie voor „Oudjesdag”. VAN „DE POSTHOORN” NAAR „DE WIJNBERG”. De Besturen van verscheidene plaatselijke verenigingen en vele anderen hadden van de nieuwe eigenaar van Hotel „De Wijnberg” een uitnodigeng ontvangen om Vrijdagavond tijdens een gezellige avond te komen kennis maken en de heropening van „De Wijnberg” te vieren. Het moet voor de gastheer ’n genoegen zijn geweest de ruime zaal zo tot in alle hoeken bezet te zien. Evenzo was het voor de tal rijke gasten een voldoening te kunnen be merken dat de heer Homminga z’n taak als gastheer op zo uitstekende wijze wist te ver vullen. Reeds aan het begin van deze ge zellige avond heerste de juiste sfeer. Vele felicitaties in de vorm van fraaie bloem stukken waren een passende entourage in deze feestelijke omgeving. Nadat het be dienend personeel aan alle, onder bloemen bedolven tafels, kans had gezien de geurige kop koffie een plaatsje te geven, kreeg de heer SevensAa gelegenheid namens de heer en Mevr. Homminga, de heer Burgemeester en alle andere aanwezigen welkom te heten. Na enkele welgekozen woorden verzocht de preker aan Burgemeester Russchen de sym bolische heropening van De Wijnberg te wil len verrichten. Gaarne voldeed de Burgemeester hieraan en sprak eerst nog enkele woorden tot de heer en mevr. Homminga. De edelachtbare spreker merkte o.a. op dat een te goeder naam en faam bekend staand hotel van groot belang is voor de gehele stad. Hij hoopte dat de heer Homminga, die reeds langer dan tien jaar op lof waardige wijze in Bolsward „De Posthoorn” had geëxploiteerd, de juiste man zou zijn, om van De Wijnberg een graag bezocht en gezocht centrum te maken. En dat vele zakenmensen, verenigingen en toe risten het vanouds vermaarde Hotel De Wijn- Aftrek wegens pensioensbijdrage 71/, pCt. Leeftijd niet ouder dan 35 jaar. Vaste aanstelling met een proeftijd van Sollicitaties (op zegel van aan de gemeenteraad, in te zenden Burgemeester vóór 11 Februari a.s. Geen persoonlijk bezoek dan na oproeping. Instructie ligt ter inzage ter gcmeente-secre- tarie in de gewone bureau-uren (9121/uur) dat problemen stelde moraliseren. Het was van 1 lijkheden nam men graag op de koop toe. Dat de held van het verhaal tijdens een hevige storm in een kokende zee stort, ter wijl z’n kist brandt als een fakkel en toch gered wordt om zodoende nog te zorgen voor een happy end, bevredigde toch wel. Ook de verdorven meccano, die tijdens een vlieg ramp het loon der zonde vindt in de golven, doet dit stuk geen afbreuk. Ook de flirt van stewardes, dochter van de baas, en piloten, is een draad in het stuk die juist niet tè lang gesponnen is om storend te zijn. Het gezelschap uit Bolsward beschikte over de juiste krachten om dit stuk te spelen. De heldenrol van de nobele piloot Dolf Kareisen en de figuur van de havenmeester deden denken aan de „grote mannen” van de K.L.M. De oude Havelaar, die z’n zoon be roemd wou zien, was een echt menselijk type. De dochter van de havenmeester speelde haar rol van een door afgunst en jaloersheid verteerde vrouw, voortreffelijk. De sluwe en slijmerige mecanicien, die de slechte men selijke eigenschappen zo wist uit te buiten en daardoor een boosaardige intrige zag ge lukken, was onverbeterlijk. De misdadige in borst van dit sujet straalde uit z’n ogen en z’n hele optreden. De stewardes speelde lang niet onverdienstelijk, maar we hadden toch gaarne iets meer overgave gezien. Ook de andere rollen waren uitstekend verzorgd. Om op een dergelijk klein toneel op deze- wijze zo te kunnen spelen, getuigt dat de kunst van het toneelspelen door dit gezelschap mett veel studie en liefde wordt beoefend. Ook het spel achter de schermen droeg voor een niet gering deel bij aan het succes van dit stuk. De start van de machtige motoren op het vliegveld was indrukwekkend. Toen Dolf Kareisen z’n proefvlucht door gemene machinaties mislukte en de „Gibsen” brokken maakte, dacht menigeen dat het echt was. Een der hoogtepunten was de „grote vlucht”, toen de berichten steeds verontrustender bin nenkwamen. Het angstig tikken der telegraaf werd waarlijk een obsessie en men leefde mee met de vliegers, die in nood raakten. De gierende storm, het angstaanjagend onweer( en het tik-tik-tik van de telegraaf hield de toeschouwers in ademloze spanning. Er waren vele climaxen in dit stuk, maar een grote verdienste was wel dat er vaart in zat. Een dankbaar applaus oogsten de spelers na afloop voor het gebodene en wan neer de heer Homminga dit gezelschap met hetzelfde of met een ander stuk nog eens laat optreden, dan kan hij verzekerd zijn van een volle zaal, want elk der aanwezigen op deze avond is een propagandist voor deze amateurs uit Bolsward. De heer Simon Gaastra dankte namens allen de heer en mevrouw Homminga en het toneel gezelschap voor deze onvergefelijke avond. Hij voegde hier nog aan toe, dat we hier in Workum geen automarkt of bolletongersdei hebben, maar hoopte dat het de heer Hom minga toch niet hoefde te berouwen dat hij van de machtige Hanzestad Bolsward is af gedaald naar Workum om hier de aan deze zaak verbonden prettige sfeer levendig te houden, opdat we er ons in de goede zin des woords geheel thuis voelen. De heer Gaastra dankte ook nog de muziek en vroeg een toegift, welke spontaan gegeven werd. Hoewel de rijen spoedig dunden, bleven toch velen nog een uurtje in gepaste vrolijkheid bijeen. De nieuwe waard kan met gerechtvaardigde trots terugzien op deze in alle opzichten geslaagde avond. Het vereist tact en inzicht om een dergelijk uiteenlopend gezelschap, dat toch alle rich-| tingen van Workum vertegenwoordigde, zo te herbergen dat niemand uitgezonderd, vol lof over de herboren Wijnberg was. Het succes van deze avond ligt niet aan de talrijke gratis consumpties, versnaperingen, sigaren enz., die steeds werden aangeboden, maar de gehele sfeer tijdens deze avond liet voelen dat er ook thans in „De Wijnberg” iemand aan de touwtjes trekt die voor zijn taak berekend is. Dat „De Wijnberg” een periode van bloei mag beleven en dat de familie Homminga in haar gezinsleven en in zakelijk opzicht een gelukkige tijd tegemoet mag gaan, is stellig de oprechte wens van allen. U gelooft het niet? Toch is het waar, leest U maar verder. Wellicht hebt U reeds eerder iets gehoord over de film „Dat alles is Workum”. Mis schien hebt U er ook al „iets” van gezien. Deze film, welke op initiatief van een oud- Workumer tot stand gekomen is, vraagt thans Uw belangstelling, Deze kleine film is in Workum en ook elders reeds aan vgle genodigden vertoond. Door deze voorstel lingen wist de initiatiefnemer niet alleen be langstelling en sympathie te verwerven bij het Gemeentebestuur en vele plaatselijke organisa ties, maar ook daadwerkelijke financiële steun. Zodoende werd de eerst betrekkelijk korte film thans tot een rolprent die zeker een vol uur Uw aandacht zal boeien. Op 7 Febr. a.s. zal de film „Dat alles is Workum” vertoond worden op de prijsuit reiking aan de inzenders van vee op Keurings- dag, uitgeschreven door de verschillende boe renorganisaties. Pe organisatoren van de film waren zo attent on; deze gelegenheid t« benutten de film op 8 Febr. aan alle Workumers te tonen. Men heeft’t sympathieke plan om Dat alles is Wor kum” eerst te draaien voor Je Ouden van Dagen (gratis entree) en daarna tegep oen kleine vergoeding voor kinderen en ’s avonds voor alle andere belangstellenden. De belangstelling zal zeker enorm zijn en de film verdient deze belangstelling ten volle. Tal van interessante opnamen maken deze film tot een waardig geheel. Men ziet o.a. pracht opnamen van de Workumer zeil wedstrijden, fraaie opnamen uit de fauna en flora van ons Workumer strand, mooie stads opnamen, beelden van boerderijen en bedrijven uit de omgeving en tal van bezienswaardige bizonderheden uit ons stadje. Toen dan ook het aanbod van deze gratis voorstelling bij de commissie van Oudjesdag kwam, meende de commissie dat dit plan stellig zeer enthousiast door onze oudjrs zou worden ontvangen. Alle trouwe deelnemers van onze autotochten en alle anderen die 65 jaar en ouder zijn, worden dan ook bij deze voorstelling verwacht. Voor hen die er prijs op stellen en voor hen die veraf wonen of moeilijk ter been zijn, zullen er gra tis auto’s disponibel zijn, die U komen halen en brengen. Zij die gebruik wensen te maken van deze service dienst moeten zich echter voor Woens dag 6 uur opgeven bij TEXTILIA. Men kan er op rekenen dat er dan voor ’n veilig, vlot en voordelig vervoer van en naar de voor stelling zal worden gezorgd. ’s Avonds wordt de film dus nogmaals tegen entree voor de jongeren vertoond. Wellicht ten overvloede willen wij een ieder deze film te komen zien. Zo- Dagen) als alle i prettige her- sief zal

Friso nl | 1952 | | pagina 1