Scharverhuring Workum DE WORKUMER KRANT T AXI Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Oer de lelhannei, de lelaken en it Aeksfolk II. George VI t 3 5 3 5 f 55.* 145.- f 110.- f90.- 190.- Zaterdag 9 Februari 1952 No. 6 75ste Jaargang OFFICIËLE MBDHDELINGEN 6 persoon» dan naar Ook verhuur zonder chauffeur koescharren 2 FRISO. DE ONVERWACHTE KROON. Lk. PLAATSELIJK NIEUWS 30 tz. n? I °g ng iet de I L. dat wellicht de beslissing van den Queens Bench te niet doet, zou ik voor- loopig althans afraden Processen kosten hier duizenden en duren tot in het oneindige. Een flink zakelijk betoog, langs diplomatieken weg, zal mo- gelijk wel het gewenste gevolg hebben, want het is meer dan waarschijn lijk, dat de overheden er nooit aan gedacht hebben, welken belangrijken tak van handel de palinsrhandel is, hoevele duizenden er van bestaan en welk nadeel daaraan zou worden toegebracht als het in ’t best van den tijd de invoer alhier verboden werd. E. IJEME DE BOER Nooré A 47 - Telef. 138 5 maandshokkelingscharren d d d H. H. Fryske Brief 241. It forfolch fan hwat de L.Crt. fan 5 Febr. 1886 skreau Onder itopekrift: De Friesche Palinghandei met Engeland in gevaar. Wel is waar werd in 1878 door het parlement eene zoet watervissehery- wet aangenomen, volgens welke wet de zoetwatervissery van 15 Maart tot 15 Juni voor gesloten verklaard werd, ergo de verkoop er van verboden maar geen mensch schynt er ooit aan gedacht te he boen, dat die ook op den verkoop van paling van toepassing was, totdat den 12den December 1.1. door de Queens Bench te Londen uitspraak gedaan weid in een proces, wegens overtreding van bedoelde wet. Een koopman van Billingsgate werd gedagvaard wegens verkoop van geimporteei de paling in den verboden tijd en de rechter Matthew scheen van meening, dat de wet ook wel dege lijk paling bedoelde en veroordeelde den beklaagde. Het Fischmongers Guild, hetwelk te zorgen heeft dat de, door het parlement aangenomen, op den vischhaudel betrekking hebbende wetten worden nagekomen, maakte daarop de heer Pieter Pieters, een Nederlan der van geboorte, aan wiens adres alle tjalken hier geadresseerd zyn, op merkzaam, dat het na de uitspraak van bedoeld proces niet geraden was na 15 Maart met Hollandsche paling aan de markt te komen. De heer Pieters deelde daarop den secretaris van het gild mede, dat het onmogelijk was in zulke korten termijn, den aan voer te doen ophouden, want dat alle visch, die hier van 15 Maart tot 15 Juni hier zou aankomen, reeds in Friesland opgeslagen ligt en er geen andere uitweg daarvoor be staat, wanneer de invoer hier verboden werd; dat er dan een schade zou ontstaan van minstens f250.000. Hij wees op de sedert 200 jaren bestaan hebbende gewoonte; op de wet van George III en op het in 1879 verschenen rapport van de beroem den vischdeskundige, prof. Buckland, waarin deze de paling voor een zout en niet voor een zoetwatervisch verklaart. De secretaris van het gild beloofde zijne hulp voor zover dit in zijn vermogen lag, maar zeide toch verplicht te zyn zich aan de wet te houden. De heer Pieters wendde zich daarop tot het Nederlandsch consulaat en de consul generaal, Jhr. May heeft dadelyk persoonlijk de zaak flink aangepakt. Heden wordt de Nederlandsche regeering van het geschil in kennis gesteld en Maandag wordt door de 5 tjalkschippers namens den geheelen Frieschen palinghandel een petitie aan het Fishmongers Guild gezonden, waarin hunne grieven worden uiteen gezet. Wat gedaan moet worden en wel dadelijk, want er is maar 6 weken tijd is, der Engelschen regeering langs diplomatieken weg te verzoeken óf de wet van 1878 zodanig te herzien, dat zij niet op paling van toepassing is, óf althans voor dit jaar den Friezen toe te staan onge hinderd met hunne waar, ook gedurende Maart tot Juni, aan de markt te komen. Het kan zijn nut hebben, dat de kooplieden in Workum, Heeg en Gaastmeer zich dadelijk tot den minister van buitenlandsche zaken wenden, om hem hunne zaak bloot te leggen en vooral om op een spoedige behan deling aan te dringen. Een proces te beginnen voor een hooger gerechtshof, om te zien, of il*M*4*» Manend pap twii AJ* il§i^ lis Administratie 45 Postrekening 82259 in exploiteren H H ur H HET EINDE. Workum, 8 Februari 1952. Het Gemeentebestuur voornoemd, ze •te en te „lek dien.” (Nadruk verboden) J. RUSSCHEN, Burgemeester VAN DER GOOT, Secretaris Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf zijn twee Inzending van advertenties uiterlijk Donder dagmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagsmorg.ua voor 10 uur. e8 ar it. en n, le id. I D. '8 e- Advertentietarief: 7 cent per tn.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling i verwachtingen van het Britse OVERPEINZINGEN BIJ LOFWAARDIG AANBOD VAN DE W.W. lit le de en ns en ijn le- «u ijl an 'ijl n- iar en •d, en u, 4 Wé |M» huWiié per post f 2.40 por halfjaar wijze via hout verkopen in de spook- no. 42 van een bekend hotel binnen- en sommigen verkeren nog in het on- over het lot van de „vreemdeling.” en sluiting waren tenslotte de P- let en ep lit ld. en ijl nd an iat en ng hem. Maar zijn huwelijk met Lady Elisabeth Bowes-Lyon verdreef vele schaduwen. Zij, vrolijk, levenslustig, had een uitermate gun stige invloed op de gereserveerde, hoekige echtgenoot. Zij stond altijd naast hem, zij wist een oplossing voor iedere moeilijkheid, zij versterkte zijn zelfvertrouwen. Met haar samen durfde George het aan de taak te aan vaarden, waartegen hij opzag als tegen oen berg. van Engeland, ROOKWEDSTRIJD. Zaterdag j.l. bij de gehouden rook- wedstrijd in „Hotel Lütner” werd de 1ste prijs gewonnen door R. de Vries, 2de door F. Steiginga en de 3de door M. Hunia. De prijzen bestonden uit vleeswaren. JAARVERGADERING ORANJEVERENIGING. 4 Febr. De hedenavond gehouden ver gadering van de Oranjevereniging kon met recht feestelijk heten, doordat het muziekje als steeds best op dreef en onvermoeibaar was Toen gezamenlijk het Wilhelmus gezongen was, opende de voorzitter de heer J. J. Visser, op de hem eigen opgewekte toon met hier en daar kwinkslagen, die al te weerbarstige loden tegen benoemingen of dergelijke meestal DIENAAR VAN ZIJN VOLK. Op 56-jarige leeftijd is plotseling over leden George VI, Koning van Engeland. Hij zal worden opgcvolgd door Kroon prinses Elisabeth. Is met George VI, Koning groot vorst heengegaan? de democratie is geen plaats grote figuren als eens Karei EERST DE PLICHT. George zag dit als zijn plicht. En het lag niet in zijn aard die plicht uit de weg gaan. Bezat hij de kwaliteiten, onontbeerlijk voor zulk een verheven positie? Ternauwernood. Van nature was hij teruggetrokken, schuwde de openbaarheid. Een spraakgebrek hinderde Hot Gemeentebestuur van WORKUM biedt aan: WORKUM. Voor de raadsvacature van de Partij van de Arbeid heeft de heer H. Mulder intussen bedankt, zodat thans de volgende candidaat, de heer P. J. Dijkstra, benoembaar verklaard is en dus nu in de eerstvolgende vergadering op Maandag 11 Februari opnieuw z’n intrede in de Raad zal doen. Een riskante operatie bleek noodzakelijk. En ze scheen te zijn geslaagd. Koning George naam gedeeltelijk zijn taak weer op, maar steeds groter werd het aandeel van de Kroon prinses, Elisabeth, in de vervulling dier plichten. Hij zag zijn oudste dochter, die zoveel met haar vader gemeen had, getrouwd met de man van haar keus, Philip van Grieken land. Hij mocht zich verheugen in de aanblik van zijn kleinkinderen. Toen gingen Philip en Elisabeth naar Afrika. De koning wist, beter dan iemand anders, hoe de situatie was: dat het mogelijk was, dat hij zijn geliefde dochter nimmer zou weerzien. Maar hij wist ook hoe noodzakelijk dit vorstelijk bezoek aan de Britse gebieden in Afrika (thans voor het Imperium van vitale betekenis!) was. Elizabeth moest gaan waar haar plicht haar riep en het afscheid was een afscheid voor altijdZij zag haar geliefde vader piet levend wéér. DUISTER TIJDPERK. En het was zeker geen lichte taak. Toen hij de regering aanvaardde, dreigden reeds donkere wolken. En weldra barstte het onweer over Europa, over de wereld los. Bommen barstten in Londens straten, ge havende resten van het Engelse leger redden zich ternauwernood uit Duinkerken. Weldra was de „Battle of Britain” in volle gang. „Engeland verwacht dat ieder man zijn plicht zal doen”. Die leuze van de grote vlootvoogd Nelson, was ook richtsnoer voor het handelen van Koning George VI. De vrede bracht weinig verlichting. De economische dreiging hing zwaar over Enge land. De zon scheen niet voor George VI, hij moest zich troost putten uit de wetenschap dat ook achter de wolken zij nog haar stralen uitzendt. Dit alles schaadde zijn gezondheid. Het kon niet langer verborgen blijven, dat de koning lijdend was. De foto’s in de kranten toonden een zieke man, die zich slechts door wilskracht en plichtsbesef staande hield. an een In de democratie is geen plaats meer voor grote figuren als eens Karel V en Lodewijk XIV. En in Engeland is, sinds Prins Albert, de gemaal van koningin Vic toria, overleed, de macht in handen gekomen van het Parlement en speelt de koning geen beslissende rol meer. Was hij dan een groot man? George VI heeft, toen hij koning was, noch ook daarvóór, blijk gegeven van geniale of brillante kwaliteiten. Hij was een rustig bescheiden, bijna verlegen man, die zijn ko ninklijke plichten getrouw nakwam. Maar zonder twijfel was hij een groot mens. PROT. CHR. ZIEKENHUIS BESPROKEN OP GEREF. GEMEENTE-AVOND. 6 Febr. Gisteravond werd de jaarlijkse Gereformeerde Gemeente-avond gehouden in de lokalen achter de kerk. In z’n openingswoord wees de voorzitter Ds. E. Verburg op de vele zegeningen die het afgelopen jaar ons deel werden, maar spoorde tevens aan om alles te doen wat het gemeen telijke- en geestelijke leven kan bevordeyejn. De financiële verantwoording over 1951 welke een ontvang- en uitgaafcijfer aangaf van plm. f 25.000 en de begroting voor het jaar 1952 werden, na enkele toelichtingen op vragen, goedgekeurd. Bij de rondvraag werden nog vragen ge steld over interne aangelegenheden, die zeker de aandacht van de kerkeraad zullen hebben. Ongeveer 9 uur kwamen ter vergadering Ds. Ruiter, Chr. Geref. predikant te Sneek en de heer de Vries van Koudum, beide bestuurs leden van de vereniging tot oprichting van een Prot. Chr. Ziekenhuis te Sneek. De Zuidwesthoek heeft een inwonertal van 100.000, aldus T)s. Ruiter, waarvan 70.000 behoren tot een Protestantse kerk. Het be langrijkste feit is nu, dat hier alleen maar een Rooms Katholiek Ziekenhuis is en de cijfers bewijzen dat op de 12 patiënten over een jaar gerekend, gemiddeld 11 niet tot die kerk behoren. Wanneer wij in dezen onze plicht willen vervullen, zullen wij moeten komen tot het laten bouwen van een zieken huis op positief Christelijk standpunt. In 1941 werden de eerste besprekingen gevoe*rd van Ned Herv. zijde om een Diaconnessenhuis op e ri hten, maar toen ook van andere kerk- groepen actie uitging in die richting, werd ’n bais gevonden om gezamenlijk de schouders onder dit werk te zetten. Zo is dan de ver eniging opge.rh'ht, die hoopt over te kunnen „ICK DIEN” George VI was een groot mens. Zijn leven stond in het teken van de dienst aan zijn land. Neiging noch kwaliteiten bestemden hem tot Koning van het Britse Gemenebest. Maar hij aarzelde niet toen de plicht hem riep. Eigen verlangens en neigingen schoof hij naar de achtergrond, genoegen noch gezond heid weerhielden hem er van te doen wat hij zag als zijn taak. Met de talenten, hem gegeven, heeft hij gewoekerd tot de dood toe. Juist doordat hij de verpersoonlijking was van wat men beschouwt als de typische Brit, was zijn voorbeeld voor zijn onderdanen, in een tijd van zorg en druk, van onschatbare waarde. George VI, die zich nimmer lauweren ver gaarde door heldendaden op het slagveld of door politieke zegepralen, was een hero ïsche figuur. De zin van zijn leven, de zin van koningschap, kan worden uitgedrukt in woorden Uitgave vans Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerq, Workum Hij begeerde noch verwachtte de kroon. Zijn broer, Edward, zou Koning George V opvolgen en deed dat ook als Edward VIII. De jongere broer zal ongetwijfeld een zucht van verlichting hebben geslaakt toen zijn theoretische kans op het koningschap (nog vrij groot dankzij Edwards gewoonte met opvallende regelmaat van zijn paard te vallen-, met de troonsbestijging van de Prins van Wales vrijwel verdween. Zijn leven zou tóch we] gevuld zijn met representatieve plichten, maar in ieder geval zou hij nog gelegenheid genoeg hebben om rustig te vertoeven in de huiselijke kring met de vrouw van wie hij zoveel hield, de kinderen die hem zo lief waren, en zijn eigen leven te leven, ver van de vermoeiende beslommeringen van het Hof. Het mocht zo niet zijn. Edward deed, wat George zonder twijfel zelfs nimmer zou hebben overwogen: hij gaf zijn koninkrijk prijs voor een vrouw. Zijn huwelijk met de gescheiden Amerikaanse, Mrs. Wallis Simpson, werd door de regering- Bai Iwin onverenigbaar geacht met het be kleden der koninklijke waardigheid. Edward trad af. En tegen al zijn wensen i in moest George de kroon Imperium aanvaarden. paordenscharren a (De prijzen behoudens goedkeuring van de Grondkamer) Voor hokkelingen die melktanden hebben gewisseld f 20.per dier meer. Voor dier geneeskundige behandeling is f 2.per dier verschuldigd. Ingevolge een overeenkomst tussen de ge meente en de K.I.-vereniging „Arum en om streken” wordt het insemineren van de dieren door die vereniging verzorgd. Hiervoor is aan de gemeente f 15.per inseminatie verschuldigd. Voorwaarden en aanvraagformulieren zijn ter secretarie verkrijgbaar. Het aanvraagfor mulier moet uiterlijk 16 Februari ingevuld ter secretarie worden ingeleverd. Alleen aanvragen van hen die te Workum wonen en van hen die ook in voorgaande jaren rechtstreeks, dus zonder bemiddeling van tussenpersonen, hebben ingeschaard, wor den in behandeling genomen. Telefoon Redactie en 7 Febr. De leden van de Winkeliers- vere.ri.ing Workum zulien eind dezer maand of ab het enigszins mogelijk is beginnende op Dinsdag 19 Februari bij elke contante aan koop ten bedrage van f 2.50 zegeltjes ver strekken. Ah de jeugd daarvan een zeker aantal verzameld heeft, wordt er op een nader te bepalen datum (ongeveer eind Maart) een gezellige middag aangeboden, doch bij zonderheden kunnen hierover nog niet ver strekt worden. Da derde Donderdag van Februari, nl. d» 21 «te zal de gra.h-bus van Makkum weer rijden en dan zal dat voorlopig elke eerste en derde Donderdag van de maand een feit worden. De hiervoor vereiste vergunning is inmiddels al nangevraagd en dan zal er dus weer een be c. ei en contact zijn met het ge leda; in is de ophe’fini van de bu dienst MakkumWorku.a, N.S-station, van e’k communicatiemiddel verstoken is. Het heette indertijd geen rendabele lijn te zijn en de Makkumer, die beslist naar Workum wilden; konden dan eerst wel even m t een L.A.B.- l.« naa - BoLwar I rijde;:, om daar over te slappen op een Z.W H.-bus. Met de aanslui- ilng op de boottreinen werd blijkbaar geen rekening gehouden, ’t Is hiermee precies als met de modernisering en reisduurver- kor.ing van de lijn LeeuwardenZwolle AmersfoortAmsterdam, waaraan heel wat uitgaven ten koste zijn gelegd, maar Staveren EnhuizenAmsterdam is betrekkelijk wei nig veranderd bij 30 jaar geleden, hoewel ’t met de boot voor de reizigers ook verre weg de goedkoopste rou e i Wie rekent d ar nu mee; ’t moet tegenwoordig maar duur wezen, anders valt men gebee uit de tran; •n noemt men dit nota bene: economisch! Er zijn in Frankrijk onlangs zeer geslaagde proeven genomen met een autobus, die van een zodanige onderbouw voorzien was, dat ze even gemakkelijk op de spoorrails kon rijden en een geweldige besparing op onkosten bracht, terwijl de frequentie enorm opge voerd zou kunnen worden. Als de N.S. daar nu eens een partijtje van kocht en op de minder drukke spoorlijnen liet lopen, dan zou het wegverkeer iets ontlast worden en ver scheidene vervallen stationnetjes zouden weer aan hun doel beantwoorden. Als we in de plaats van meneer den Hollander stonden, zouden we toch eens een proef op de lijn StaverenLeeuwarden willen wagen. Men zou dan gemakkelijker naar en uit Workum trek ken, maar bij een verlevendiging van het buurtverkeer konden de zakenlui ook eens tonen wat ze waard zijn, met kans op andere en nieuwe perspectieven. Maar zolang de W.W. niet aan ’t hoofd staan van een semi- overheidsinstelling, moeten ze de gewenste vervoersmiddelen uit eigen beurs betalen en gezamenlijk kan daaraan steeds meer uit breiding worden gegeven. Al heeft Workum bij een feestelijke gelegenheid z’n eigen stads tram gekend, zo zelfs dat die gebeurtenis nog vaak als het „feest van de tram” aan geduid wordt, die hypermoderne treinbus zien we vooralsnog niet verschijnen. Toch zonde van die spoorrails, die toch eigenlijk zoveel inSensiever gebsuikt konden worden. E. Schaap de aanwezigen op huiveringwek kende kamer leidde zekere Rondvraag punten, waarbij alleen de voorzitter z’n spre- kerstalenten nog even demonstreerde en in een zeer genoeglijke stemming werden daarna de voorbereidende feestplannen uitgebroed, ’t Was een vrolijke, intieme vergadering, die vooral ook door de dames voortaan niet graag gemist zal worden. gaan tot het laten bouwen en van een Prot. Chr. Ziekenhuis. Van deze 70.000 mensan zal een offer worden gevraagd, daar de bouwkosten, die bij eerste raming 31/» millioengulden moesten bedragen, in middels gestegen zijn tot 5 millioen gulden, wat komt op even meer dan f 7.per hoofd. De inwoners van de Zuidwesthoek zullen een garantiefonds moeten vormen van f 500.000, de basis waarop de plannen zijn gebaseerd. De regering neemt 3/7 gedeelte van het on rendabele gedeelte het andere zal vol gestort moeten worden door leningen of obligaties. Al deze cijfers hebben betrekking op de bouw van een ziekenhuis met een capa citeit van 150 200 bedden. In vele plaatsen is deze actie reeds ingezet en in volle gang, maar tot nu toe is Workum nog achterwege gebleven. De vereniging heeft thans aan geld middelen, na aftrek van het reeds aangekochte bouwterrein, f 260.000 en nu mag redelijk verwacht worden dat ook het restant door het Protestants gedeelte van de Zuidwesthoek zal worden opgebracht. Spreker wekte allen op, om zich achter deze actie te plaatsen, opdat ook in deze omgeving patiënten ver pleegd kunnen worden in een eigen inrichting. Enkele vragen die de bestuursleden werden gesteld, gingen nog even nader op de kern punten !n. De voorzitter zegde toe in de zomer een actie op touw te zetten, opdat ook de Geref. kerk haar deel zou bijdragen om de plannen tn daden om te zettten. ontwapenden. Hij roemde naderhand ook de vooruitziende blik van de verzorger van het convocatiebiljet en bleef met z’n rake ge zegden toch altijd complimenteus en daarin werd hij gelukkig ook nooit misverstaan. De notulen, begonnen door de secretaris de heer O. S. Dijkstra en vervolgd door de samensteller, de vorige secretaris de heer O. G. de Boer, die de beste bril en de juiste voordracht wist te vinden, waren behalve „onvermijdelijk” ook onverbeterlijk. De penningmeester, de heer A. Werumeus Buning was verhinderd deze vergadering bij te wonen en van de contröle-commissie kon vermoedelijk hetzelfde gezegd worden, maar uit de schriftelijke bescheiden bleek dat kas en boeken in goede orde bevonden waren en cr nog een klein batig saldo over was. In de plaats van de aftredende bestuurs leden, de heren M. Vrij en H. Heins, werden gekozen de heren I. G. de Boer en A. Foekema. Wat betreft de te houden festiviteiten werd gevraagd of er in de vergadering ook be paalde wensen waren, en toen bleek dat dat niet het geval was en intussen met algemene instemming de feestdag op 30 April werd bepaald, deed de voorzitter de toezegging dat het bestuur voor een gezellig feest zou zorgen. Het voorstel om dit voorjaar op een Zaterdagavond een touwtrekkerij te organiseren kon ook aller goedkeuring weg dragen. Mét 2 maal 1 is 1 en een spraakwaterval werd men daarna aangenaam beziggehouden. De heren G. L. Schakel en Tj. Folkerts met hun echtgenoten waren de eerste slachtoffers, die cigaretten en eau de cologne verdienden. Bij de twee minuten spreektijd kregen de dames een onderwerp, dat ze volgens de jury misschien beter in de praktijk konden be oefenen, dan er een beschouwing over te houden. Hoe vlijmend scherpzinnig die op merking was, zou een der bestuursleden bijkans ondervinden. De heer I. G. de Boer en mw. S. FolkertsZoethout gingen echter met de cigaretten strijken, maar moesten toch nog even samen een gesprekje op com mando voeren tot grote hilariteit van hoofd rolspeler en publiek. De burgemeester, die de prijzen uitreikte en het oordeel van de jury zo meesterlijk rn genadeloos formuleerde had daarmee ook wel een prijs verdiend, maar Zijne Edelachtbare hoorde ditmaal bij de paarden die de haver verdienen De heer L. Slootjes gaf enkele moppen en een voordracht ten beste, terwijl de heer

Friso nl | 1952 | | pagina 1