ERFSKIP DEWORKUMER KRANT en TAXI? Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen Zuidwesthoek van Friesland Oer de Ielhannel, de lelaken en it Aeksfolk IV. Uitbreidingsplan Workum, Zaterdag 16 Februari 1952 No. 7 75ste Jaargang 6 persoons dan naar WARKUMS e FRISO. en aar ant we IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 Collecte „Klokken voor Amerika” by forskate aide Warkumers noch wol bikind wêze sille. „Londen, 17 Juni 1899. Volksuitgaven en wat we daarin vonden over „De Friesche Aalvloot” Londen in ’t bijzonder is de stad waar het publiek gedwongen wordt lezen, zoo goedkoop en aantrekkelijk worden de volksuitgaven er ter Fryske Brief 242. Hwa ’t de forgeande stikken goed Itzen hat, sil wol bigripe kinne dat it der mei de ielhannel net bést foar stie, soe men yn Ingelün foet by stik balde. Tink ris ta, as der fan 15 Maert oan 15 Juny gjin iel mear yn Ingelan öflevere wurde mochte, bitsjutte dat, skea foar in bulte minsken. Waerd oars sa jiers foar in miljoen goune omsetten, dat soe troch dy trije moanne dat de float stil lei, gans minder wurde. It bitsjutte skea foar de keaplju; foar it aeksfolk; foar de fiskerlju, mar ek foar in great diel fan de neringdwaenden. Gjin wbnder dos dat men deroer danich yn e pine siet. Mar it skynt hast wol dat men yn Ingelftn gau tajown hat en dat men leaver de Fryske iel net missen wollen hat. Hwant hoe ‘t ik ek socht haw, ik koe der neat mear oer fine. De hannel is moai grif gewoan troch gien. En dat docht ek wol ütwiziug, hwant yn „Stads en Dorpskroniek“ diel II, léze wy: 1887, 26 April. „In 1886 te Workum ingeklaard 114 schepen, uit geklaard 110 met bestemming naar Engeland. Er is voor f 182.600 aan paling daarheen gezonden. (513.000 kg.)“ Grif lang gjin min jier foar de ielhannel. Sa fier ik neigean kin hat dit in bericht west üt de Ljouwerter krante. En dan is it hwat frjemd, dat men dat allinne mar fynt oer it jier Jijir boppe neamd. Nou wiene it fansels net allinne de Warkumer Aekskippen dy 't yn Warkum ütklearre waerden, der binne ek by üt Heeg en de Gaestmar. Wol haw ik sifers üt letter jieren, mar dy biwarje ik oan ‘t ik oer de Warkumer floot op ‘e tekst kom. Om ‘t ik dochs dwaende bin mei it oernimmen hwatik yn &ldekranten foun, moasten wy der efkes mei trochgean. Wy nimme dan foar üs: Nieuws en Advertentieblad v.d. provincie Friesland”, it nümer fan 21 Juni, 1899. En yn dat stik léze wy hiel hwat bysünderbeden en nammen dy 't „Vanwaar ontvangt Londen haar aal?” Bijna ieder, die ooit over London Bridge (de drukste brug van de Thames vlak bij de baai, waar de Friesche boter aankomt is gegaan, zal opgemerkt hebben, dat zeven of acht vreemde, doch stevige scheepjes, wier glimmende en gebogen boeg zoo vroolijk afsteken op den grijzen en berookten achtergrond van de werven van de Thames-Street. Weinigen van hen echter zullen iets meer van deze, scheepjes weten, dan dat het geen Engelschen zijn en zeer weinigen, dat er nog nimmer minder dan drie tegelijk hebben gelegen en dat het de Nederlandsche aalschuiten zijn, <of Skoots) gelijk de jollemannen ze hier noemen, wier taak het is, reeds van de dagen van Koningin Elisabeth af, om de Engelschen, steeds van, de heerlijkste paling, opgemaakte, ingelegde en zelfs paling in pudding te voorzien. (Tonei mear.) tot markt gebracht. Zoogenaamde „Magazines“, tijdschriften in boekvorm, die op bepaalde tijden verschijnen meestal zonder politieke kleur, gevuld met pakkende verhalen, boeiende reisavonturen en tal van wetenswaardigheden, aantrek kelijk voor ieder en allen zeer rijk geïllustreerd, hebben reusachtige op lagen, die voor een groot gedeelte in deze metropolis hun koopers vinden, ’t Méést bekend is het „Strand Magazine*, dat over de geheele wereld ver spreid is en 30 ets. kost. Gelokt door de gunstige resultaten, welke met genoemde werelduit gave verkregen werden, is het Hams worth Magazine* verschenen, dat eenzelfde gehalte lezen als het „Strand M.“ geeft, maar voor de helft van den prijs. In boekwinkels en op straatstalletjes werd in den beginne storm geloopèn om een exemplaar machtig te worden, zodat deze uitgaaf van meet af aan een succes is geweest. Thans is verschenen, op zijn beurt aanjemoedigd door het goede onthaal van Hamsworth”, een inderdaad zeer van „pluck” en ondernemings geest getuigend wekelijksch tijdschrift, „The Pictorial Magazine”, of op zijn Hollandsch, het geïllustreerd stuiversboek”, bevattende over de 100 bladen druks, met éven zooveel illustraties en op best papier, voor den prijs van 5 ets. Alleen een millioenen uitgaaf kan de kosten goed maken. No. 2 heeft verleden het licht gezien; ieder heeft een exemplaar gekocht ’t was een manie om er een te bezitten, ’t Boekske is zijn geld dan ook meer dan waard, al was het alleen maar om de plaatjes. Net wat voor uw blad dacht ik, toen ik op den omnibus gezeten, het boek uit den zak haalde, er in bladerde en onder een aardig plaatje las: Kapitein Auke Bijlsma, gefotografeerd op het achterdek van de „Stad Workum*. ’t Was ter 'illustratie van een artikeltje dat ik hier vertaald weergeef. VyrMWj»» eenmaal per week M lis Administratie 45 Postrekening 82259 8- MEDEDELING VAN DE POLITIE OFFICIËLE MEDEDELINGEN ds m. se. m. .30 an. inr J. RUSSCHEN. ert en L.S., Uit pers- was, KERKDIENSTEN straatcollecte worden ge- Zondag 17 Februari. aan. CHRISTELIJKE JONGEREIN. uur ds de Vrijer heette de W. PLAATSELIJK NIEUWS nam. A. J. Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf iMpW)« i 4 W* pee por post f 2.40 por halfjaar tot Het ctn 1 de uwd den, ngde i in de hten in te een Nederland” Washington, VERKOOPAVOND GEREF. VROUWENVERENIGING. i de daar traf hele hij stap mer De Opperwm. Postcomm., W. KELDERHUIS. 1st. nn. doe- i ge- hun der :vre- eren. raait blik met zich oven ds er. Inzending van advertenties uiterlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagsmorgens voor 10 uur. SPORTNIEUWS. Zaterdagmiddag speelde Workum 1 vriendschappelijke wei oofd de □gen aten wam dorp leed stal e de 1 ze te- het nog goed een mooie wat los te trappen de competitie. Uiteindelijk wist 23 Februari van en chel- t de n er zijn, be mens ;even issen. staande en A 104. 1 voor perceel 1 het tweede per- Dinsdagavond werd in de lokalen achter de Geref. kerk de jaarvergadering gehouden van de Gereformeerde Vrouwenvereniging. De gemaakte goederen werden in verkoop gebracht en verschillende artikelen brachten een zeer goede prijs op. De totale opbrengst bedroeg f 560.wat voor een groot ge deelte bestemd zal worden voor kerkelijke doeleinden. ds R. Hofman uur ds A. ambtsdragers). Advertentietarief: 7 cent per tn.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per tn.m. Contracten volgens algemene regeling 2 uur en nam. voorsprong, niet weergaf. Veel zullen we Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Workum brengt ter kennis, dat vanaf 18 Februari 1952 tot en met 3 Maart d.a.v. ter Gemeente-secretarie des voormiddags van 912 uur ter inzage ligt het door de Raad dier gemeente in de vergadering van 11 Februari 1952 vastgestelde plan tot wijziging van het uitbreidingsplan voor Workum. Binnen 6 weke» na afloop van de termijn van ter visieligging kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de Raad hebben gewend bij Gedeputeerde Staten der Provincie Friesland hunne bezwaren indienen. Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum maal de vaardigheidsproeven afgelegd door sen. aan zich uur ds E. ds D. J. Spaling. ds P. E. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 (Herv.) Voorm. 9.30 uur man Kriisttiid kaem de net sa geskikt ut nou hawwe de earste 100 al fol. Yn dit koarte tiids- bistek hawwe wy fansels noch mar in lyts part fan de minsken „biwurkje” kinnen, sadat wy dan ek mei moed op de 200 oan- stjüre. Us hertlike tank oan allegearre dy ’t mei dizze died bliken jown hawwe bi- trouwen yn de nije foriening to stellen en binammen ek üs tank oan dyjingen, dy ’t troch it ófstean fan foarwurpen sa as aide platen en foto’s, aide munten, boekjes en oare dingen, ds ynfentaris mei helpe op to bouwen. Fjirders binne üs noch inkelde ta- sizzingen dien. Wy wolle hjir meiiens noch ris in birop dwaen op de minsken om üs kolleksje to forgreatsjen. Hwa hwat óf to stean hat, yn brüklien to jaen of to forkeapjen foar sa fier wy it bistuiverje kinne kin altyd by üs torjochte. It bliuwt dan. yn Warkum en is, lit üs hoopje, binnen net al to lange tiid, foar eltsenien to bisjen. Foar it opstellen fan in karbrief, in regle- mlnt, hat üs foriening meiwurking krigen fan de aldheitkeamers to Dokkum, it Hearren- fean, Drachten en Snits. Foaral de meiwurking fan de Snitser aldheitkeamer hat üs tige trof fen. Hja hawwe üs spontaen yn de gelegenheit steld in aide hellebaerd en in hurdplaet mei in Bibelske foarstelling, beide üt Warkum öfkomstig, werom to krijen! In ütnoeging ta it bywenjen fan in gear- komste fan de federaesje fan aldheitkeamers yn Fryslan to Ljouwert, jowt üs de gelegen heit yn de kunde to kommen mei mannen dy ’t tige yn it sfilt bibiten binne. Der wachtet üs noch in protte wurk. Kom by us yn de rige om üs dat wurk lichter to meitsjen ta heil fan üs foriening mar ek om de achting foar üs aid stêdtsje by eigen en frjemd to forgreatsjen! Uit pers- en radiopublicaties zult U reeds hebben vernomen dat H.M. Koningin Juliana zich bereid heeft verklaard, tijdens haar bezöek aan Amerika in April 1952, namens het Nederlandse volk aan het Amerikaanse volk een carillon aan te bieden, om daardoor onze gevoelens van dank en erkentelijkheid jegens dat volk te vertolken; een gebaar in de geest van dat van het Franse volk, dat eenmaal aan Amerika het vrijheidsbeeld schonk, dat wereldfaam verwierf. Het Ame rikaanse volk toch heeft na de vele offers aan mensenlevens gebracht bij de vrij making ook van Nederland zich vrijwillig grote offers getroost voor de heropbouw van West-Europa, dus evenzo van Nederland, waardoor een nauwere band van samenwerking en Amerika dan is gelegd tussen Nederland in het verleden bestond. Een carillon heeft als symbool van de verbondenheid van een natie een zeer bij zondere betekenis. Alle klokken van een caril lon moeten worden bespeeld om er één klank vol geheel uit te krijgen, terwijl door zodanig geschenk de „stem van f.. dagelijks hoorbaar zal zijn over het hart van Amerika. Voor het inzamelen van de hiervoor no dige gelden zal op Zaterdag 16 Februari a.s. een huis- en t. houden. beveel deze collecte gaarne bij U De Burgemeester van Workum, J. RUSSCHEN. een diploma It is nou likernöch sawn wiken forlyn dat us aldheitkundige forieniging oprjochte is en wy leauwe dat de lezers fan üs ru- brykje der rjocht op hawwe to witten hwat der yn dy tiid dien is en hoe it lan- der op dit stuit hinneleit. Hwant giet it net faek sa: der wurdt in foriening oprjochte, men wurdt lid en bitellet syn kontribüsje, mar foar de rest fornimt men der mar komselden mear hwat fan. Dat hoecht der noch net altyd op to wizen, dat it bistjür neat docht, mar it is fan great bilang dat de leden der sa nou en dan ek hwat oer to hearren krije. Lit üs dan mar bigjinne mei to sizzen, dat wy lang net üntofreden binne. Wie it oantal leden by de oprjochting sa’n 15 de dei fuort nei measten wy Workum, 12 Februari 1952. Het Hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd, Telefoon Redactie en GEHEELONTHOUDINGSVERGADERING. Vrijdag 8 Februari hield dc afd. Wor kum der Ned. Vereniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken haar jaarvergadering. Nadat het huishoudelijke en propagandis tische gedeelte was behandeld, werd bij de bestuursverkiezing in de plaats van de heer M. van der Meer gekozen de heer P. Dijkstra. Het kassaldo van de penningmeesteresse, mej. M. Muller, was f 37.48. Haar werd dank gebracht voor het keurig gevoerde beheer. Als afgevaardigde naar de F.P.C.-vergade- ring werd gekozen de heer P. Dijkstra. Aan het adres van de afgetreden voor zitter, de heer M. van der Meer, werd een woord van grote erkentelijkheid uitgesproken voor het velé werk, dat hij voor de afdeling heeft gedaan. WORKUM. Woensdag had in Café „De Zwaan” alhier, ten overstaan van notaris Niemantsverdriet de provisionele verkoping plaats van twee burgerhuizen, staande op het Noordeinde, gemerkt D 44 Na diverse verhogingen werd geboden f 6667.— en voor 1 ceel f 777. De finale verkoping vindt Woensdag 27 IJebr. a.s. plaats in Hotel „De Wijnberg.. betreffend* gevonden voorwerpen. Aan het bureau van politie te Workum bevinden zich vrij veel gedeponeerde voor werpen. De vraag wordt daar gesteld: „Waar om informeert de verliezer niet steeds en herhaaldelijk?” Denkt men: „Och, het ver lorene zal er toch wel niet zijn”? Deze mening is niet juist, want de „inwoners geven trouw kennis van gevonden voorwerpen echter wel eens iets aan de late kant. Wen selijk is dat men zo spoedig mogelijk aan gifte doet van een gevonden voorwerp en dat de verliezer b.v. één dag na het ver missen komt informeren. Met verloren-waarde- volle voorwerpen informeert men natuurlijk dadelijk. Het navolgende dient ook ter kennis van de lezers te komen: „Wanneer een^ vinder aangifte doet van een belangrijk voorwerp en dit voorwerp komt bij de eigenaar terug, dan is het toch heus de moeite wel waard, om de vinder voor zijn eerlijkheid te be danken. Men kan er niet alleen mede vol staan de politie te vragen: „Wie heeft het gevonden?” Vooral om oudere-gedeponeerdé voorwer pen bij de eigenaar terug te krijgen, zullen alle goederen op Zaterdag 16 en 1952 worden uitgestald aan het bureau politie. Alzo ter bezichtiging van 912 1416 uur. Daarbij zijn de volgende voorwerpen: Oude regenjas, Kinderwanten (paren enkele, Gr. wanten (idem), BI. gebreid kinder- vest, 2 Gr. boodschaptassen, Vele porte- monnaie’s, Vele sleutels, Vaarboom, Roer van boot, Vulpen, Riemen, Ceintuurs, enz. enz. Workum, 12 Februari 1952. 7 Februari hield de Christelijke Jonge- rein van Workum en omstreken een leden vergadering in de Landbouwschool aan de Emmakade. De voorzitter opende de vergadering, las Psalm 95, ging voor in gebed en aanwezigen van harte welkom. Hierna kreeg de secretaris gelegenheid de notulen voor te lezen, welke ongewijzigd wer den goedgekeurd. Als spreker van deze avond trad op de heer M. Rozendal, Hoofd van de Lagere Land bouwschool met als onderwerp: de K.I. De spreker verklaarde hoe de Kunstmatige Inseminatie was ontstaan, hoe ze werkt en welke voor- en nadelen er aan verbonden zijn. Ook de principiële bezwaren werden naar voren gebracht. Op dit leerzame en uitvoerige betoog volgde een vlotte bespreking. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken be sproken waren, gaf zich nog een gast op als lid. Toen allen, in ’t bijzonder de spr. dank was gebracht voor de leerzame en ge zellige avond, sloot deze met dankgebed. een idstrijd tegen Oeverzwa- luwen van Koudum. Ondanks de minder gun stige terreingesteldheid werd er gespeeld en hadden beide ploegen gelegenheid de spieren weer voor te winnen met 41. Hielpen 1 kwam bij Workum 2 op bezoek met de wil om de plaats in de kopgroep te behouden. Workum speelde iets beter en Eindelijk is het dan gelukt om ook in Wor kum een N.C.R.V. Steravond te organiseren, die o.a. verzorgd zal worden door het ge zelschap Estrellita, o.l.v. Wessel Dekker. Voor deze avond bestaat reeds een grote belangstelling en nu is bepaald dat de leden op vertoon van de nieuwe gids van 16 Febr. voorrang genieten, voor zover natuurlijk kaar ten voorradig zijn. Mochten na acht uur nog kaarten beschikbaar zijn, dan wordt het restant aantal kaarten in verkoop ge bracht. Deze maatregel moet wel genomen worden, daar de Ned. Herv. Kerk niet voor dit doel beschikbaar gesteld is en de Geref. Kerk maar ’n capaciteit heeft van 500 zitplaatsen. Op een ander tijdstip dan in de advertentie meegedeeld, worden geen kaarten verkocht. HENK WILDSCHUT N.C.R.V.-Corr. SCHUTJASSEN. Zaterdagavond had onder flinke be langstelling een schutjaspartij plaats in Hotel Lümer. De eerste prijs viel ten deel aan de heren Jongstra en Sijbrandij terwijl de premie werd gewonnen door de heren H. de Boer en D. van der Meer. De prijs van de ver- liezersronde kregen de heren L. van der Pal en J. de Boer en de premie de heren H. Adema en W. Schaafsma. De prijzen bestonden uit vleeswaren. Op verzoek wordt a.s. Zaterdagavond nog een schutjaswedstrijd gehouden, zoals uit ad vertentie in dit nummer blijkt. uur Vroegmis uur Lof. ds D. J. Spaling. ’s Av. 7.30 uur ds E. J. Beker. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds R. Hofman. 11.30 uur WesthiU-Kinderdienst. (Geref.) Voorm. 9 en nam. 2 uur ds E. Verburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. ’s Avonds 8 uur Jeugd. Woensdagavond 8 uur Bijbellezing. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9.30 J. Beker. Nam. 1.30 uur Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 van Ooijen. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur van Makkum. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 10 uur ds H. Altena. Nam. 2 uur ds. T. J. Drent van Parrega. Doopsgez.) ’e Av. 7.30 uur ds L. Laur^ise. (Geref.) Voorm. Leesdienst. Nam. 2 uur ds van Leeuwen van Oudemirdum. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds J. Brouwer. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur Molkwerum (Herv.) Voorm. 9.30 J. Schneider (bevestiging Nam. 2 uur ds A. J. Schneider. Warns (Herv,) Voorm. 9.30 en ds A. J. Oostenrijk. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds B. J. Riemersma. Nam. 2 mr Leesdienst. Nam. 5 uur Kimlerdiepst. i wist dit voor de rust uit te drukken in een 51 die de verhouding in het veld niet over der gelijke wedstrijden spreken, daar 20 min na de rust een incident ontstond, waardoor de scheidsrechter genoodzaakt werd de strijd te staken, daar de uitgestuurde H.-speler zich niet van het veld verwijderde. Zulke gebeurtenissen brengen de sport in discrediet! A.s. Zaterdag krijgt Workum O.N.S. op bezoek. Aan een voorspelling zullen we ons maar en adsp. dames. De wedstrijden vangen om kwart over zes. In totaal hebben 29 deelneemsters aangemeld, verdeeld in adsp. dames, 3e en 2e graad dames voor het diploma van het K.N.G.V. niet wagen, wel dat het er om zal spannen, wie de puntjes mee mag nemen. Een gelijk spel ligt ook wel in de lijn der verwachting. Het wordt nog een hevig gedrang in de kop groep van de 4e klas K.N.V.B. Workum 2 reist naar Woudsend en thuisclub zal geducht moeten oppassen, onze reserves in prima vorm zijn. In de Jun. A afd. gaat het eerste naar S.D.S. en onze stadgenoten zijn aan hun stand verplicht deze ontmoeting in hun voordeel te beslissen. Het tweede gaat naar Froon- acker en hier is onze voorspelling, met lege handen naar ons stadje terug. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN. Maandag hield de S.V.W. Onderlinge wedstrijden voor de jongere leden. Met veel animo namen de leden daaraan deel met als uitslag: Meisjes 6—8 jaar: 1. Aukje Dijkstra 27 pnt., 2. letje Koopen 26 pnt., 3. Ginnie Hingst 251/? pnt. Meisjes 8—10 jaar: 1. Sietske Huisman 34.75 pnt., 2. Annie Holkema 34.5 pnt. 3. Janny Wijker 34.25 pnt. Meisjes 10—13 jaar: 1. Akkie Huisman 36.75 pnt., 2. Annie Jonkman 35.5 pnt., 3. Jannie Dijkstra 33 pnt. Deze meisjes ontvingen elk en een kleine verrassing. Vaardigheidsproeven. Maandag 18 Febr. «lorden voor de death.

Friso nl | 1952 | | pagina 1