I i I I DE WORKUMER KRANT TAXI Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Oer de lelhannel, de lelaken en it Aeksfolk VIII. De Warkumer aeken. Pypskoft Dit nummer bestaat uit 2 bladen '1 EFKES Nationale Herdenking op 3 Mei. 75ste Jaargang No. 11 Zaterdag 15 Maart 1952 6 persoons dan naar opjefte fan de skippen dy ‘t de Warkumer haven ütgyngen. I Duitsland 2987 m3 Uitgeklaarde schepen 13. (Hjir misse wy foar it earst de dakpannen nei Dutskléin). FRISO. Pt atselijk nieuws 5608 m3 4524 m3 4370 m3. 3214 m3 1900 Ingeklaarde schepen: 56. Uitgeklaarde schepen: 28. IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 Ook verhuur zonder chauffeur Fryske Brief 245. Dat de ielhannel stadich mar wis efterüt roun, blykt dudlik üt in B I H 1903 Ingeklaarde schepen: 41 5608 m3 Herkomst Gr. Br. Uitgeklaarde schepen 33. 4524 m3 Bestemming Gr. Br. Geladen met paling. 232.000 kg., waarde f 99 500 (Dat jier wie dos wol bütengewoan goed, hwant sa heech hie it yn gjin jierren west en soe ‘t ek nea wer wurde.) 1904 Ingeklaarde schepen: 33. 4370 m3. Herkomst Gr. Br. Uitgeklaarde schepen: 24. 3214 m3 Bestemming Gr. Br. Geladen met paling 168.000 kg., waarde f 72.000. Ingeklaard 4370 m3 ballast. Oan safier ta dit oersjoch. Yn letter jierren komt men nea boppe de f 50.000 goune. Fan 1910 of léze wy allinne mar mear it tal skippen dat ütklearre wurdt, mar de waerde oan iel wurdt net mear neamd. As wy nou ris neigeane it tal reizen hwat eltse aek sa in hiel jier troch die, barden der net folie üngelokken. Eltse aek makke sa troch elkoar in reis of fiif seis. Dat bistjutte dochs tsjien of toalve kear de Noardsé oer. En wy kinne ek mar feilich oannimme dat it waer ek altyd net like moai west hat. Wis mei goed waer en in fikse topskoelts, sylden hja wolris yn fjouwer en tweintich üren fan de iene wal nei d’ oare. Mar it barde ek, dat hja in wike en faek langer ünderweis wiene. len fan de beste skippers hat it ris hawn, dat it stil en dampich waer wie. Hja sylden de Sneons fan it fjürskip „Haaks” op Ingel&n ta. Mar krekt in wike letter, wiene hja wer by it fjürskip. Hja hiene in rountsje makke. Al wiene it dan ek mar skipkes fan sahwat in 80 tüne, hja leine aerdich fêst op it wetter Hwat grif ek kaem troch de bunnen. Goed biskoge, neffens de wet dan, mochten dizze skippen, „bunskip- pen” net de Noardsé oer. It tasjoch derop hat fêst nea net sa tige skerp west. Yn letter tiid wol. In bulte minsken sille grif noch wol witte dat de aeken krekt as de fiskersboaten in nümer krigen. De Workumer aeken W.K. en dy üt Heeg en ’e Gaestmar, W.B. (Wymbritseradiel). En dan it aeksfolk wiene sélju. Hja hiene gjin mesines dy t wurk diene, mar alles moast op ‘e seilen. Jan Westerhuis f 7286 m3 Herkomst Gr. Brittannie en Duitsland. 3733 m3 Best. Geladen met: paling 196.000 kg., waarde f 84.000, bestemming Gr. Br. dakpannen 104.000 kg., f 754 Duitsland 1901 Ingeklaarde schepen22. 2987 m3 Herkomst Gr. Pr. en Duitsland ledige zakken in ballast, 1600 kg., waarde f 80. 1758 m3 Bestem. Gr. Br. en Duitsland. Geladen met: paling 91.000 kg., waarde f 39.000, bestemming Gr. Br. dakpannen, 210.000 kg., f 1710 Duitsland 1902 Ingeklaarde schepen: 36. 4780 m3 Herkomst Gr. Br. en Duitsland Geladen met: paling. 175.000 kg., waarde f 75.000, bestemming Gr. Br. Yn ien fan de foargeande stikken hawwe wy léze kinnen dat yn 1886 sa ‘n 513 000 kg. iel, foar in waerde fan f 182.600 ütfierd waerd. Lit üs nou ris sjen hoe ‘t it yn letter jierren west hat. Ik jow nou in oersjoch fan de skippen dy ‘t yn Warkum üt- of ynklearre waerden. 1899 Ingeklaarde schepen: 50 plus 2 onder vreemde vlag. 6678 m3 HerkomstGroot Brittannie en Duitsland Uitgeklaarde schepen: 31 plus 2 onder vreemde vlag. 4172 m3 Geladen met: aal en paling, 217.OOi» kg., waarde f93.000, bestemming Gr. Br. Huis en dakpannen 250.000 kg., waarde f1590, Duitsland V*«s*M{at par w**k FBI Administratie 45 Postrekening 82259 niet op een Ja, wat ver en R.L.V.D. mot Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Rz. Boekhandel en Drukkerij, Workum i fa esta fa Abonnementsprijs: f 1.10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar waren maar sec. elke ■telli St VI nis ni >chri broi jen» hei enm t ni iebb jurl en ain j m vria Ind hei ad ijk ld t olie ean. toonde spel was voor der roodhemden, terwijl Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling Inzending van advertenties uiterlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagsmorgens voor 10 uur. hoo En >rd.” üt o arht van i moei die >t m lil 13 u j ikjd slat e 10 ij t» elijt iandi :d? e n VERKOOP HUIS. Wegens emigratie van de heer P. van der Tuin, is z’n woon- en winkelhuis aangekocht door fa. R. F. de Boer, Aardewerkfabriek alhier, die het pand, naast hun terrein gelegen, hoopt in te richten naar de behoeften van het bedrijf. der vol- alvast het besluit, een en wie WORKUM. De Zaterdag gehouden collecte ten bate van het N.V.V. t.b.c.-fonds heeft opftbcacht de sum vea f 141228. I twi gt- i in lila fm arn •tel- jou. ent- Dt stal shöi - neiji eet. rut. tot ioe: oar- >rdes ürsj vurk n i opp ert: jl rifij ri .ee» l‘h fa is i 17?i leto :apl>' sttw :ara BESTRIJDING MOND- EN KLAUWZEER In een druk bezochte Ledenvergadering van de Coöp. Zuivelfabriek „De Goede Ver wachting” alhier, werd het voorstel aange nomen om de inentingskosten tegen Mond en Klauwzeer voor rekening der Vereniging te nemen. DUPLEXWONINGEN BEWOONBAAR. De nieuwe duplexwoningen, die gebouwd zijn in het verlengde van de Schoolstraat, mogen Maandag 17 Maart worden betrokken. Op het bouwterrein is een trottoir aange bracht, dat voorlopig de enige straat is waar alles over moet worden aangevoerd. Voor de woningpositie van ons stadje is het een grote verbetering, hoewel de woningen klein zijn en practisch alleen geschikt voor kleine gezinnen. Jammer ook dat de finan ciële toestand van de gemeente ongunstig is zodat er geen geld beschikbaar kan worden gesteld om een goede brug te laten bouwen naar het huizencomplex. Dit alles brengt z’n bezwaren mee, vooral voor de bewonen en de neringdoenden. Inmiddels zijn de eersten, die een woning kregen toegewezen, begonnen hun huis be woonbaar te maken en deze dagen zullen vele nijvere handen zorgen voor een keurige in richting. C.B.T.B. Forljlen wtke ka»m de C.B.T.B. Ofdiellng Warkum foar de tredde kear yn dizze winter byien. De opkomst koe gjin sprekken lije, foaral troch dat it tige min waer wie. De foarsitter iepene dizze gearkomste op ’e ge- brttkelike wize en spriek hjirnei in wolkomst- wurd, hweryn de klam lein waerd op it bilang fan ’e boer by in goede organisaesje, dy ’t in iepen each hat foar ’e agraryske bilangen, omreden de boer troch syn organisaesje syn bilangen bipleitsje kin der hwer dit nedich is. Hjirnei waerden de oanteikens lézen, dy ’t goedkard en teikene waerden. Dizze moarn kaemen twa fraechpunten, to witten: „It jonge boerefraechstik en ’e Ryksl,inboufoarljochtingtsjinst” yn bisprek Hjir wiene twa kommisjes foar oanwiist, dy ’t hjiroer rapporteare soene. Nei it utbringen fan dizze rapporten, waerden dy wiidweidich bisprutsen, hwernei de konklusjes fèststeld waerden, dy ’t opstjörd wurde nei it Prov. Bureau. Fjirder waerd noch praet oer in ekskursje yn kommende simmer. Bisletten de kontri- iüüsje mei 8 sinten de H.A. to forheechjen. Ek waerd oantrune dat elts dy ’t kin de C.B.T.B.-gearkomste op 13 Maert yn Ljou- wert bisykje sil. 'Neidat G. Twynstra eindige mei tankgebet, waerd dizae #llige gearkomste, hwer wy lis wiet en droech op tiid krigen, sletten. 2 maal scoorden, opgetekend 22. In de eerste helft van de competitie we zeer bang voor het degradatiespook, de reserves hebben zich geheel uit de ge vreesde hoek weten op te werken. Dit was de laatste wedstrijd voor hen in competitie verband. Workum 3 hield Q.V.C. 2 onder de duim en wist met liefst 80 te winnen. Bolswardia Jun. kwam tegen Workum 2 Jun. A in het veld en wist zoals verwacht weed, d* puntjes m«« naar bui» te nemen, De volgende richtlijnen zijn o.m. uitge geven voor de nationale herdenking op Zater- I dag 3 Mei. Van ’s avonds 6 uur af zal van alle open bare gebouwen, particuliere woningen en vaar tuigen de vlag halfstok worden gehangen. Om halfacht zal een ieder kunnen deelnemen aan een stille tocht, die zal aanvangen van een punt niet verder dan ongeveer een half uur verwijderd van die plaats in ,de gemeente of naburige gemeente waar Nederlandse mili tairen, verzetstrijders of militairen onzer bondgenoten in de strijd de dood hebben ge vonden of zijn begraven. dank zij de 20 overwinning. Zaterdag moet Workum uitkomen met niet minder dan 4 Juniores elftallen. De voor naamste wedstrijd wordt gespeeld in Balk, waar Workum 1 het tegen het eerste elftal van die club moet opnemen, die met Wor kum en O.N.S. de kopplaatsen van hun af deling inneemt. Workum 2 gaat op bezoek bij Froonacker stadgenoten aan trok naar de reserves van wist een gelijk spel te behalen. Een uitstekende prestatie daar hun tegen standers nog in staat zijn het afdelingskam- pioenschap in de wacht te slepen. Het de rust in het voordeel na de thee O.N.S. de toon aangaf. Goede kansen werden aan beide kanten onbenut gelaten en doordat beide ploegen gedurende de negentig minuten kon als uitslag worden SPORTNIEUWS. Wie vorige week de competitiestand aandachtig bekeek en het programma dat Zaterdag is afgewerkt, wist dat het voor Wor kum en Blauw Wit een belangrijke wedstrijd zou worden. Dat is het ook geworden en het eigenaardige feit doet zich voor dat met het ingaan der rust, de uitslag voor beide koplopers niet zonder zorg werd tegemoet gezien. O.N.S. wist een 12 voorsprong te nemen op BI. Wit, wat in de tweede helft uitgroeide tot 1—3. Resoluut pakten de kam- pioenscandidaten daarna de zaken aan en tra den zegevierend de kleedkamer binnen met een 53 overwinning. Workum begon voor de rust met de sterke wind mee en had na 7 minuten spelen de nul reeds vervangen door een 1. Later bleek dat dit de enige voltreffer zou zijn van de eerste 45 minuten. Het spel van D.W.P. boezemde ontzag in en toen W. in de fout verviel het middenveld te verwaarlozen, bouw den de gasten gevaarlijke aanvallen op. De vleugelspelers wisten hoe een goede voorzet gemaakt moest worden. Bovendien gaf de achterhoede van W. in het eerst helemaal geen safe indruk, wat bij meer dan één aan val bleek. Het geluk was in deze periode wel eens aan de kant van W., hoewel de tegenpartij ook niet te klagen had. Na de thee begon W. met de wind tegen en wist na ongeveer 10 minuten door Boersma de voor sprong op 2—0 te brengen. Obe Genee wilde ook in deze wedstrijd het genoegen smaken een doelpunt te scoren. Tom Genee was nu ook gelukkiger met z’n schoten en produceerde twee achter elkaar: 50. Tiemen Boersma stilde de Workumer doelpuntenhonger toen het h dve dozijn werd vol gemaakt. Wat D.W.P. ook in de tweede helft probeerde om de eer te redden, de W.-verded$ging boog het hoofd niet en hield de deur op slot. Door deze uiulagou is de aek-aan-uek race en hier trekken weer onze het kortste eind. Workum 3 Jun. B krijgt Oeverzwaluwen 3 op bezoek en de bal moet al heel vreemd rollen als Workum niet heer en meester blijft. Anders staat het met Workum 4 dat Oeverzwaluwen 5 als tegenstander krijgt. Aan voorspellingen behoeven we ons niet te wagen, daar de Koudumers zeker kunnen zijn van hun over winning. VOORJ AARSGENOEGENS. Als teken van de lente is de eerste ooie vaar al weer in ons land terug gekomen van haar bezoek aan warmere streken. In tuinen en op het veld verkondigt de natuur dat de lente spoedig haar kleurenpracht aan de mensen zal kunnen aanbieden. De bomen beginnen weer uit te botten en de huismoeders beginnen over de grote schoonmaak te denken, of zijn er reeds mee bezig. Een van de voorboden is toch zeker ook de kievit die haar eitje spoedig aan een nestje in de aarde zal toevertrouwen. Reeds verbeiden veel liefhebbers van eierzoeken nu al het ogenblik waarop ze met redelijke kans van succes met polsstok gewapend hun speur tocht door de landerijen kunnen aanvangen. Is het een wonder dat ze zo nu en dan al eens de omtrek af speuren om te ontdekken waar de vogels zich ophouden? Door de zachte winter verwacht men het eerste eitje dit jaar vroeger dan nor maal en het zou ons niets verwonderen wan neer volgende week reeds gepubliceerd kon worden dat de eersten gevonden zijn. In vroe gere jaren hebben stadgenoten verschillende jaren de primeur gehad, maar de laatste tijd was Workum iets achter geraakt. In 1950 was ha* aadaas ta*u saa tQdsversnhU zaa LN MEMORIAM Na een kort ziekbed overleed Zater dagmiddag de heer Jan Westerhuis, rustend veehouder alhier, in de ouder dom van 78 jaar. Hoewel de heer Westerhuis zich de laatste jaren niet meer beschikbaar had gesteld voor functies in een of andere organisatie, was de overledene tot voor enkele weken nog een vitale oude heer, die door z’n krachtige, kaarsrechte gestalte helemaal niet de indruk gaf reeds dicht de tachtig te naderen, terwijl z’n gezondheid uit stekend was. Voor de belangen der Coöp. Boeren leenbank Workum en Omstreken heeft hij veel gedaan tijdens z’n 26 jarige zittingsperiode in de Raad van Toe zicht. Bij de herdenking van het 40- jarig bestaan van de Bank werd hem voor z’n zilveren jubileum een stof felijk blijk van waardering aangeboden, waaruit bleek, dat z’n verdiensten zeer op prijs werden gesteld. De Friesche Maatschappij van Landbouw had in hem een goede -kracht en de belangen van die vereniging heeft hij voortref felijk gediend gedurende de vele jaren als bestuurslid. Voor het Waterschap „Het Workumer-Nieuwland” stond de heer Westerhuis ook steeds op de bres en heeft zo in onderscheidene functies meegewerkt om de belangen der vee houders te behartigen. Naast genoemde functies heeft hij o.a. nog zitting ge had in het bestuur van de Vereniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs. Met de heer Westerhuis is een actief persoon uit onze agrarische bevolking heengegaan. Telefoon Redactie en Van 19.45 af tot 30 seconden voor acht uur zullen de klokken van alle kerken lui- den. Om acht uur precies zal, nadat 30 tevoren door middel van het voor gemeente meest geschikte signaal dit tijdstip is aangekondigd, op de plaatsen der her denking gedurende twee minuten volkomen stilte in acht worden genomen. In overeenstemming met de geest die onze gevallen helden, die naamloos streden, bezielde, zullen geen toespraken worden gehouden. De weg naar de plaats der plechtigheid zal te voet en in volkomen stilzwijgen, zonder vlag of vaandel, worden afgelegd. Met het oog op het karakter van deze nationale “Èerdenkingsavond is het gewenst, dat de burgemeesters het daarheen leiden, dat dje avond van acht iiur af geen openbare vermakelijkheden worden geboden en alle ver- kooplocaliteiten zijn gesloten. tussen Workum en Blauw Wit nog in hevig heid toegenomen en beide ploegen hebben de theoretische candidaten voor goed van zich afgeschud. A.s. Zaterdag onderneemt Workum de reis naar de Leeuwarder Zwa luwen, dat een der onderste plaatsen van de competitiestand inneemt. Voor ons gevoel wordt het geducht oppassen temeer daar deze ploeg nog naar de onderste plaats verwezen kan worden. Slootjes c.s. zullen dankbaar zijn, wanneer hun reisje een goed einde heeft, maar zover zijn we nu nog niet, daar Zwaluwen er zeker op gebrand zal zijn de koploper zo mogelijk te laten struikelen om ten koste van Workum zelf een betere positie in te nemen. De nu nog open vraag wie winnen zal, krijgt Zaterdag haar beant woording in de wedstrijd te Leeuwarden. Ook Blauw Wit is voor geen gemakkelijke opgaaf gesteld. Haar uitwedstrijd tegen Heeg kan een overwinning opleveren, hoewel een gelijk spel ligt in de lijn der verwachting. Of zou Heeg Workum nu eens even een handje willen helpen? Die mogelijkheid is ook niet uitge sloten. Workum 2 O.N.S. en wor de kosten daarvan zijn hoog. Voor silo van 40 m3 met opzetstuk kunnen die gesteld worden op rond f 1000.De silo behoeft men zeker niet vlugger af te schrij ven dan in 20 jaar. Voor het opzetstuk rekent men 10 jaar, maar dit kan voor meerdere een dag en dit geeft de liefhebbers moed om er op uit te trekken om zo mogelijk de be geerde eitjes te rapen. Reeds nu onderneemt de jeugd een tochtje waar ze een kievit hebben gezien en ook vorig jaar waren deze knapen de gelukkigen die de eerste eitjes hier raapten. De Workumer Waard is een uitgestrektheid waar men niet zomaar de plaats weet waar het nestje moet zijn. De rust die daar heerst is voor de vogelstand zeker van grote waarde. Wel mag daar gezocht worden, maar dan moet men in het bezit zijn van de vereiste vergunning van B. en W. Ook is nu nog de bepaling van kracht dat èierzoekers per missie moeten hebben van de landeigenaren of -gebruikers en wel op het voorgeschreven gezegelde papier. De vraag: wie vindt dit jaar het eerste eitje, is nog actueel. Misschien dat binnen enkele dagen de radio reeds de naam van de gelukkig* bekend maakt. dit kan voor meerdere silo’s van dezelfde afmeting gebruikt worden. Telt men de bedragen voor afschrijving en rente samen, dan komt men per jaar nog een bedrag van f 100.Rekent men voor het inwendig lakken en voor het onder houd aan het opzetstuk nog iets, dan be dragen de jaarlijkse onkosten ongeveer de helft van het bespaarde bedrag aan kracht voer. Wordt de prijs hiervan nog verder verhoogd (én dat zal ongetwijfeld het geval zijn!) dan stijgt de rentabiliteit van een silo eveneens. Natuurlijk moet men eerst de benodigde f 1000.uitgeven, voor men van de voor delen kan profiteren. Toch zal men, als men hier overheen gestapt is, moeten toegeven dat slechts zelden het geld zo goed belegd is. Voor bedrijven beneden de 10 ha., die over het algemeen kleinere en dus goedkopere silo’s nodig hebben, geldt bovendien nog een subsidieregeling. Per m3 silo-inhoud wordt f 5.premie verstrekt en bovendien een evengroot bedrag per m3 inhoud van het opzetstuk. Nadrukkelijk willen wij er op wijzen, dat bij bovenstaande berekening slechts gerekend werd met de zichtbare kantverliezen. De aanwezigheid van een silo opent bovendien allerlei mogelijkheden om de onzichtbare ver liezen, b.v. die aan eiwit en zetmeelwaarde, belangrijk te beperken. Daarover een gende keren. Neem nu i silo te laten zetten. De tijd dringt eerst komt, eerst maalt. Sneek Is sRo-bouw verantwoord? Het aantal silo’s dat men aantreft op de graslandbedrijven in Zuid-West Frieland is niet groot. In andere delen van ons land is men ons in dit opzicht dikwijls ver voor uit. De verklaring van dit feit is zeer een voudig. In het Zuiden en Oosten van ons land ging men pas inkuilen, toen de nieuwere kuilmethodes hun intrede deden, d.w.z. na 1935. Voor het inkuilen met zuur, melasse, bieten, e.d. is een silo vrijwel onontbeerlijk. In onze streek had men echter een ruime ervaring met de gewone Friese kuilhopen en zolang men daarmede bevredigende resul taten verkreeg, vond men weinig aanleiding om vrij kostbare silo’s te bouwen. Hier bleek dus het goede de vijand van het betere te zijn. Nu op veevoedergebied de situatie zich gron dig heeft gewijzigd, mag men zich wel ernstig afvragen of het nog langer verantwoord is, aan de oude kuilmethode vast te houden. De verliezen die hierbij optreden, zijn zoveel groter dan die bij de andere wijzen van in kuilen voorkomen, dat bij de huidige voer- prijzen de rentabiliteit van silo-bouw opnieuw overwogen moet worden. Wij willen hierbij nu eens alleen letten op de kantverliezen die een Friese kuilhoop oplevert, wanneer deze zonder silo wordt opgezet. Veelal moet van de kant rondom 25 cm. worden verwijderd en soms nog meer. Bij een silo met een doorsnede van 5 m., die dus een inhoud Heeft van bijna 40 m3, gaat dan 7 4 8 m3 kuil verloren. In verse toestand mag het gewicht hiervan worden geschat op 6000 kg. Bij een gehalte aan verteerbaar eiwit- ashtige stoffen van 2 pCt., zoals dat gemiddeld in de Friese kuilen wordt aangetroffen, be tekent dit een verlies van 120 kg. verteerbaar eiwit. In 500 kg. C-meel treft man ongeveer dezelfde hoeveelheid aan. De prijs hiervan bedraagt ruim f 200.Voor dit geld krijgt men dan bovendien wel een grotere hoe veelheid zetmeelwaarde dan zich in de ver loren gegane kuil bevond, maar op verreweg de meeste bedrijven wordt krachtvoer uit sluitend aangekocht om het eiwit-tekort aan te vullen. De zetmeelwaarde van het meel speelt in ieder geval een ondergeschikte rol. Bij gebruikmaking van een silo behoeven er geen kantverliezen op te treden. Zeker, ook bij inkuilen in een silo gaat soms van de kant een flinke strook verloren, maar dit is een gevolg van slordig werken. Soms gooit men silo en opzetstuk zo maar zonder meer vol met gras. Goed spreiden en regel matig aantrappen is echter ook hier nood zakelijk. Door hieraan dezelfde zorg te be steden als bij het opzetten van een gewone kuilhoop en door een goede afdekking aan te brengen kan men ieder kantverlies voor komen. Maar.... een silo moet eerst gebouwd den en een

Friso nl | 1952 | | pagina 1