Vacantiehuis te Schuilenburg I w DE WORKUMER KRANT de gemeenten Workum, Hindeloopen en TAXI? IX. Oer de lelhannel, de lelaken en it Aeksfolk Nieuws- en Advertentieblad voor Zuidwesthoek van Friesland j Zaterdag 22 Maart 1952 No. 12 75ste Jaargang ft 6 persoons dan naar FRISO. Fryske Brief 245. IJEME DE BOER Doch alhielendal sünder kleanskuorren is de Warkumerfloat der net ófkommen. Om Krysltiid hjnne yn 1862 is der by it Amelan in aek bleaun. Folie bysünderheden deroer binne üs net bikiud. Allinne de namme fan de skipper en wol Douwe Wiersma. Nou is my wolris optaliën dat men by sahwat alle skriuwerg wol lést oer it forgaen fan dat SKip, mar nea oer de nStandfries“, dy t op 16 Jan. 1905 bleaun is dader de Ingelske wal. Der sille noch hiel hwat minsken yn en büten Warkum wêze dy ’t der witten fan hawwe en derom wol ik der noch hwat oer ophelje. Dizze aek soe op Sneon 14 Jan. 1905 fare. Mar om it lege wetter koe men Warkum net ütkomme. Derom waerd de aek de jouns nei Staveren brocht en is der de Sneintomoarns ütsyld. In bericht oer it forgean, krige de hear Haagsma earst de 19deünder eagen, en wol yn de krante: „Het nieuws van den Dag“. Ik sil jimme nou in stik léze litte üt: „De Banier“ earst üt it nümer fan 21 Jan. en dan fan 25 Jan. 1905. „Workum, 20 Jan. Onder de rubriek Scheepstijdingen van hetN.v.d.D. komt een droevig bericht voor. Het luidt als volgt: Londen, 17 Jan. Aan de Eng. kust nabij Oxford Ness is een klein Nederl. vaartuig verongelukt. Een wrakhout is aan wal gedreven,blijkbaar afkomstig van de Standfries, een palingschuit uit Workum. Toen dit in onze stad bekend geworden was en ter oore gekomen van de bloedverwanten en naaste betrekkingen van de op die schuit varende mannen, kan men zich de droefheid voorstellen van de vaders, moeders, vrouwen en kinderen, die misschien hun mannen en zoons op noodlottige wijze moeten missen en niet weer tot hen kunnen terugkeren. Ontzettende tijding zulks te vernemen. Vooral op straat zag men groepjes monschen bij elkander staan, de een den ander het treurig nieuws meldende. Zondagmorgen is het schip uit Stavoren vertrokken met een flinke harde Oostewind. Naar men zegt zijn ze nog denzelfden dag uithetNieuwe- diep vertrokken. Aan boord van het schip Standfries bevonden zich de volgende per sonen: Schipper Jelle Dijkstra, gehuwd nalatende een vrouw en vader van 4 kinderen, stuurman Jacob S. Mulder, nog geen jaar geleden gehuwd en een knecht Thomas P. Wiersma, wier ouders in hem een flinken zoon ver liezen, terwijl zijn verloofde, met wien hij eerlang in het huwelijk zou treden, eveneens achterblijft en hare toekomst misschien ziet verijdelen. De heer J. Haagsma, eigenaar van het schip, seinde gistermorgen direct naar Londen om bericht, doch kon, naar we vernemen, niet eerder volledig bericht ontvangen dan hedenavond en alzoo te laat om te worden vermeld. Hierdoor ook leidt genoemde heer een belangrijke finantieele schade door verlies van schip en lading. Hoe of het ongeluk is gekomen? Allerlei gissingen komen ons ter oore, toch het eigenlijke weet nog niemand met zekerheid te zeggen en zal misschien ook niet kunnen worden vermeld. Sommigen koesteren nog de stille hoop dat ze overvaren zijn en de bemanning mogelijk op een ander schip zijn overgesprongen”. Oan safier hwat ik oernim üt it earste bericht. Yn elts gefal men hie doe noch in lyts bytsje hoop dat de minsken rédden wiene. Mar it duorre net lang of de hear Haagsma krige tiding, dat de trije man om- kommen wiene. Verschijnt eenmaal per week Administratie 45 Postrekening 82259 sterke gebouw, i is het te hopen dat de plannen zaken- en- en tot zichzelf een ,-TSELIJK NIEUWS SPORTNIEUWS. OLDERAVO' D KLEUTERSCHOOL. ’s Abonnetnentaprije: f 1.10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling een land en zee; in de Gaasterlandse bossen Inzending van advertenties uiterlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagsmorgens voor 10 uur. Noord A 47 - Telef. 138 Ook verhuur zonder chauffeur aan Appie Wat als een stille wens in de gedachten der Workumer voetballiefhebbers voortslui merde is Zaterdag j.l. werkelijkheid geworden. Blauw Wit werd met de kleinst mogelijke nederlaag door Heeg naar huis teruggezonden en hoewel hun kampioenskans er nog geheel is, hebben ze toch twee zeer kostbare puntjes verspeeld. Workum wist uiteindelijk twee winstpunten te boeken tegen het Leeuwarder Zwaluwen, hoewel ze meer kregen dan eigen lijk verdiend was. Onder ideale weersomstandigheden betraden de spelers het veld. Voor Workum stond veel op het spel en dit was dan ook wel aan het voetbal dat ze demonstreerden, te zien. In het begin werden nog wel goede combinaties de toeschouwers voorgezet, maar Zwaluwen begon geleidelijk de toon aan te geven en deze spelers bleken technisch goed geschoold te zijn. Het is verwonderlijk hoe deze ploeg de laagste plaats mee bezet, want er zijn heus niet veel verenigingen in de Zaterdagmiddag- competitie die eenzelfde technische ploeg op de been kunnen brengen. Gebrek aan de juiste afwerking en te ver doorgevoerde combinaties WOT-KUM. Onze vroegere stadgenoot, de r H. Groen, th tns werkzaam als boekl^iu Jvi bij de Coöp. Aankoop Vereniging te 1 e r o.p, is t.'euo.md o tweede procura- •.uu..e. bij N. Otten’s O.Lfabrieken te Weesp. HET .EISTE KIEVITSEI. Door A. Folkertsma, Oude dijk onder iZorkum is dit jaar hit eerste kievi.sei ir onze gemeente gevonden en het werd Maan dagmiddag aan i oor wie zeker met de tussen hoorden —jvonden en het werd Maan- onze burgemeester aangeboden het bij dit mooie voorjaarsweer grootste verrassing was. In- we al van meer vondsten en dus zijn de hartstochtelijke eierzoekers ochtends n et meer in bed te houden. KOMT IN DE BUS! Het Heidenschap is met autobusdiensten nog niet vaak verwend geworden en hoewel men er zich dus vrijwel buiten heeft weten te redden, werd toch wel eens de verzuchting gehoord, dat in andere delen van Friesland de communicatie met de naburige steden veel beter en comfortabeler geregeld was als hier et geval i Maa da igging en wegen maken ven oplossing niet zo eenvoudig als het uit spreken van wensen om verbetering ons men sen van de lippen gaat. Practische bezwaren en allerlei door omstandigheden gegroeide situaties zijn meestal niet in een handom draai te veranderen. Door de Winkeliersvereniging Workum is geprobeerd om d reitgelegenheid naar Workum iets verbeterd te krijgen en daarin schijnt men voorlopig zodanig geslaagd te zijn, dat in elk "geval tweemaal per maand een autobus van Brandeburen naar Workum zal rijden, nl. elke eerste en derde Donderdag van de maand. Vertrek Workum (Markt) plm. 2 uur naar Brandeburen. Vertrek Brandeburen 2.30 uur en tussen 4 uur en halfvijf wederom terug naar ’t Heidenschap. Donderdagavond kwamen bestuur, leden en ouders van leerlingen van de Christelijke Kleuterschool onder leiding (van de voor zitter, de heer M. Vrij, bijeen in jaarvergade ring in „Ons Gebouw”. Na opening werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester ten gehore ge bracht. Jammer dat de school er financieel niet rooskleurig voorstaat. De kasboeken moesten dan ook afgesloten worden met een nadelig saldo. Het hoofd der school, mej. J. Visser, hield een referaat dat ten titel droeg: „Een morgen op school”. Ze slaagde er geheel in om door deze interessante lezing de ouders een betere kijk op het schoolleven van hun kinderen te geven. Bij de bestuursverkiezing werd de heer R. F. de Boer, die gedurende 40 jaar een functie had bekleed, maar nu de tijd gekomen achtte om zich terug te trekken, vervangen door z’n zoon de heer F. A. de Boer. In de vacature P. v. d. Tuin, die naar Canada vertrekt, werd gekozen de heer I. G. de Boer. Als tastbaar bewija vaa waardering voor bun Telefoon Redactie en - 1 De Warkumer aeken. SCHUILENBURG o/d Hindeloopen, Maart ’52 Tot onze spijt moeten wij constateren, dat bij de kwestie aankoop gebouw van het Waterschap Westergo’s IJsselmeerdijken [te Hindeloopen, de Friese ondernemingszin en -lust weer een deuk heeft gekregen. Dit te moeten vaststellen is voor ons als Fries geen aangename taak, maar toch menen wij het om haar belangrijkheid niet te mogan ver zwijgen. de opgedi Toen het bestuur van bovengenoemd water schap besloot dit grote en s laatstelijk bewoond door de opzichter Epema, van de hand te doen, schijnen er uit eigen omgeving of uit de provincie geen liefheb- t bers te zijn geweest. En toch wist men dat te Hindeloopen dat nog steeds in trek is bij vele toeristen, geen accomodatie bestond voor verblijf van langer dan een dag. Enkele particuliere personen gaven bij nood pension- gelegenheid, maar hotelruimte is er niet gedurende de laatste ijaren. Bij de grote feesten in 1950 deed zich de behoefte hier aan weer in sterkere mate gevoelen. Zo moest ook thans iemand buiten de provincie, nl. de heer SMiedema, eigenaar van „Die Ossewa” te Noordwijk (Z.H.), er aan te pas komen om in deze leemte te voorzien. De heer Mie dema heeft het aangedurfd om dit grote en sterke gebouw aan te kopen en hij heeft het doen inrichten voor een vacantiehuis. Vanzelf sprekend kwam de ervaring, opgedaan met „pie Ossewa”, hem hierbij uitnemend te pas. Wij waren in de gelegenheid een en ander te bezien en wij danken de heer M. voor de wel willendheid, waarmede hij ons te woord stond en inlichtingen verstrekte. Zoals de zaken nu staan, zal zijn dochter de leiding op zich te nemen en binnenkort hoopt men tot de opening over te gaan. Door een doelmatige inrichting van het zich daartoe bij uitstek lenende gebouw, heeft de eigenaar thans niet alleen de be schikking over een zeer ruime conversatie- zaal en twee grote eetzalen, maar ook over 70 bedden. De slaapkamers zijn onderverdeeld in vertrekken voor jongens en meisjes (of zo men wil: dames en heren) en enkele gezins- kamers. Een prima keuken, toevertrouwd aan de deskundige handen van de leidster, «Draagt zorg dat de gasten aan niets tekort komen. Een ruime zolder biedt ruimte voor bagage; voor fietsen enz. is eveneens voldoende plaats, want wil men ten volle genieten van vacanftie- huis Schuilenburg, dan is het medenemen van een fiets eigenlijk noodzakelijk. Tevens behoort tot \de regels van dit vveantie oord het meebrengen van eigen toilet- gereedschap en een slaapzak of lakens en open: «oor al het andere wordt gezorgd. Een ruim kampeerterrein is mede beschik baar voor hen, die willen kamperen en dan v .nzelfsprekend voor eigen menage zorgen. Denkelijk zal de eigenaar geen bezwaar hebben als er iets uit de keuken betrokken wordt, maai gewoonlijk ligt dit niet in de lijn van een kampeerder. Ook voor het beoefenen van de sport, bijv, voetbal of handbal, is er gelegenheid. De nabijheid van het IJsselmeer en dijksvaart waarborgt de licfhebbers(sters) zo el vissen, zwemmen en baden, want ook v. „bij ligt het zeebad Hindeloopen. V maf de bovenverdieping heeft men r .11 ig uitzicht over land en zee; r e wenken de o en tot een bezoek. Voor de mensen, die wonen in een drukke een moo«e gelegenheid om werk werd de heer de Boer een boek ter hand gesteld, terwijl de heer v. d. Tuin een asbak mee kan nemen op z’n grote reis, waarin af geheeld het Workumer Waaggebouw. Aan mej. Bleeker werd een étui met theelepeltjes geschonken, daar ze dit onderwijs met ingang van 1 April gaat verlaten. Na de gewone agendapunten volgde op voering van het toneelstuk „As it libben brüzet” door leden van Patrimonium. ZAAK OPGEIIEVEN. Wegens emigratie naar Canada heeft de heer P. van der Tuin z’n winkelhuis verkocht zoals we in ons vorig no. reeds meedeelden. Het gevolg hiervan is dat er nu geen opvolger komt in deze winkel voor kruidenierswaren annex groenten en .^fruithandel. Daar onl; stadje al een overschot heeft aan genoemde zaken, is dit niet te betreuren, hoewel het ons altijd iets weemoedig stemt dat er middenstandsbedrijf voorgoed verdwijnt. Met de heer van der Tuin gaat een actief verenigingsman heen, daar hij o.a. zitting had als voorzitter van de A.R. partij, bestuurs lid Kleuterschool, Patrimonium en Mannen koor „Laus Deo”. Ook heeft hij deel uit gemaakt van de kerkeraad der Geref. kerk. Wanneer de goede wensen, die tot hem en zijn gezin zijn gesproken, in vervulling gaan, zal het gezin van der Tuin nooit berouw krijgen van de grote stap die ze nu gaan ondernemen. OPENBARE LEESZAAL. 15 Maart. Heden*, ond kwam het bijna complete bestuur (een elftal) en enkele leden van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek in vergadering bijeen in het Nutsspaarbankge- bouw. Na een kort openingswoord van de voor zitter, de heer IJ. Oosten, werd aan mevr. Breukelaar gelegenheid gegeven tot het lezen van de notulen en het jaarverslag. Daaraan ontleenden wij dat het aantal uitgeleende boe ken uit eigen bibliotheek in 1951 bedroeg 14.778 (in 1950 waren dat 14.507) waarvan 13.954 romans en 824 wetenschappelijke wer ken tegenover resp. 13.816 en 691 in 1950. Het aantal uitleningen uit Sneek was in 1951 totaal 1701 tegenover 1942 in 1950. In Februari van het vorige jaar moest de Leeszaal verhuizen naar de zuidelijke voor kamer van het weeshuis, waar slechts weinig ruimte is, zodat sindsdien eigenlijk alleen maar van een uitleenbibliotheek gesproken kan worden. Met de wens dat de Leeszaal zich weer spoedig op haar oude plaats in ’t bovengedeelte van de Waag mag installeren, besloot zowel dit door zakelijkheid uitmunten de jaarverslag, als even te voren het openings woord van de voorzitter die de hoop uitsprak dat er van de keurige inrichting van wat sinds jaren de Leeszaal was, straks enkele blijvende verbeteringen het gevolg mochten zijn. Uit het financieel verslag van de penning meester, de heer E. de Roest, bleek dat de ontvangsten over 1951 (met inbegrip van het $aldo van vorig jaar, groot f 363.28) hadden bedragen f 1388.87. Op 31 December 1951 was er een saldo van f 266.35, zodat men dus bijna honderd gulden aan kasmiddelen is achteruitgegaan, doch daar staat tegen over dat de eigen bibliotheek met niet minder dan 160 nieuwe boeken is uitgebreid. De kascommissie, bestaande uit de heren D. Koopen en R. Harkema, was hedenavond verhinderd aanwezig te zijn, doch had alles in de beste orde bevonden. Als nieuwe con trole commissie werden aangewezen de heren B. Groenhof en B. Gaastra. Naar aanleiding van de uitgaven voor brandverzekering, werd gewaarschuwd om het verzekerde bedrag wel zoveel mogelijk met le werkelijke waarde te Ia:en overeenstelmmen, imdat men anders bij een gedeeltelijk verlies veel te weinig uitbetaald zou krijgen. Over ■en redelijke schatting kan verschillend geoor deeld worden, dus werd zo nodfg enige ver hoging in overweging gegeven. O.n in enkele bestuursvacatures te voorzien, werden de vergadering twee aanbevelingen 'oorgelegd, waaruit gekozen werden de heren M. Rozendal en G. Bakker, die beide deze be noeming aanvaardden. B’j de rondvraag werd het idee geopperd om ter gelegenheid van de Boekenweek een cul- urele avond te beleggen, desnoods in samen werking met andere verenigingen, doch waar dit nog bijna een jaar duurt, kan deze goed uitvoerbare kwestie t.z.t. nog wel eens onder ogen worden gezien. Wanneer de Leeszaal weer ruimer gehuisvest zal zijn, vraagt de openstelling voor het pu- bleek en de leestafel ook weer de aandacht, doch gezien de huidige omstandigheden be hoefde het niet te verwonderen dat de rond- v raag ook vlot afgehandeld werd. Als alle vergaderingen meer zo’n zakelijk karakter iroegen, dan is ’t bezoeken voor de leden «och' waarlijk niet zo’n zware opgaaf en heeft en de voldoening z’n tijd goed en prettig besteed te hebben, door tevens het werk en streven van die yereniging meer actief te beleven. in te keren; de landelijke rust en eenvoud is zo geheel verschillend met het gejaagde stads leven. De heer Miedema heeft zijn tarieven zo danig gesteld, dat ook zij die minder met aardse goederen zijn bedeeld, van de geboden gelegenheid gebruik kunnen maken. Naar hij ons mededeelde komen uit Holland straks j ook de scholieren naar Friesland; dit door lane ervaringen in „Die Ossewa”. Voor Hindeloopen en de naaste omgeving i van deze j ondernemende persoon met goede uitslag zul len worden bekroond; voor het vreemdelingen verkeer is het althans een nieuwe schakel in de keten en ook particulieren en mensen kunnen er van profiteren. De gerestaureerde kerk in Workum zal zeker eveneens gaarne worden bezocht, zodat ook Workum wel vrij nabij betrokken is in deze proefneming. Van harte hopen wij dat het bezoek aan dit vacantiehuis begunstigd mag worden door mooi zomerweer en er toe zal bijdragen dat zowel toeristen uit andere provincies als eigen Friezen gebruik zullen maken van het gastvrije vacantiehuis te Schuilenburg. Zo juist vernemen wij dat de officiële opening zal plaatsvinden op Zaterdag 5 April door Burgemeester Atema van Hindeloopen. De busondememer schijnt wel genegen te zijn een uitgebreider dienstregeling samen te stel len, doch de meest voordelige reistarieven spelen ook een rol. De W.W. hopen echter dat er een busver binding mag groeien, waarvoor belangstelling bestaat en zij komen daarin enigszins tege moet, door aan de klanten die per bus komen en voor minstens f 5. - aan goederen kopen, de reiskosten terug te betalen en daarbij het buskaartje van hun firmastempeltje moeten voorzien. Voor extra-ritten willen de W.W. met genoegen bemiddelend optreden, voor zover dit tenminste geen tochten en reisjes betreft, waaromtrent men zich natuurlijk beter recht streek tot één of ander autobusbedrijf kan wenden. Doch aan elke dienst, welke voor onze plaats van belang kan zijn, zal gaarne oveel aan acht en o er eg worden ge chonken dat mea algemeen zal eggen: daar heb je toch wat aant Al is het begin mïsichien ietwat aarzelend en kan nog maar tweemaal in de maand geroepen worden: Komt in de bus! als van de geboden gelegenheid straks een f;ink gebruik wordt gemaakt, dan komt het leker in de bus! AE G 'ÖOTSTE SNOEK. Met de mededeling dat onze stadgenoot de heer A. Boersma, op de 29ste Februari onder Gaast een snoek van 1.10 lang en onge- e-r 21 pond zwaar, bemachtigd had, meenden we onlangs aan de veilige kant te blijven en ons met aan overdrijving schuldig te maken, iets waarvan kleine of grote kranten nog wel eens beticht worden. Maar ja, alles klopte wel, behalve het gewiclxt, dat beslist de 22 pond kon houden, dus dat snoekje was een jaartje ouder, want voor elk pond ordt gemiddeld één levensjaar gerekend. Wie te snoeken gaat moet er dus een exem plaar van boven de 22 pond uithalen, wil hij het record breken en dat kan nog wel heel ■wM jaartje» aeren» Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum JAARFEEST GEREF. JEUGDCLUBS. Dindagavond kwamen de Geref. Jeugd clubs in feestelijke vergadering bijeen, waarbij ook de ouders en belangstellenden waren uit genodigd. De leiding berustte bij de heer J. Boeijenga. De hoofdschotel was een reciteer- wedstrijd voor de jeugd, die heel goedl slaag de. De jury had een zware taak en zou het liefst alle deelnemers een prijs hebben toege wezen. De uitslag was: Meisjes: le prijs Akke Wouda. 2e prijs Gr. Busman. 3e prijs Gr. v. d. Tuin en 4e prijs Gé Speerstra. Jongens: le prijs Thijs de Vries. 2e prijs Ane de Boer. 3e prijs Gerlof Klaren, terwijl de 4e prijs werd toegekend zowel Boeijenga als aait Rienk Mulder. Douwe Hofman las een opstel over de dood van Johannes de Dooper en Simmy de Boer over Esther. Het programma werd afgewisseld door kele samenspraken en een tableau. ’t Was tegen twaalf uur toen Ds. Verburg de avond met dankgebed sloot en de jeugd zeer voldaan over de geslaagde avond huis waarts keerde. KOLENDAMPVERGIFTIGING. In de nieuwe duplexwoning bewoond door fam. de V., ontwikkelden zich Zondag nacht kolendampgaasen. Het echtpaar, dat zich reeds ter ruste had begeven, werd gewekt door gehuil van hun zoontje. Toen mw. de V. naar hem toe zou gaan, viel ze neer ten gevolge van vergiftiging. Ook haar man was reeds door de gassen bedwelmd geraakt. Op hulpgeroep kwamen omwonenden de eerste hulp verlenen, maar doktershulp bleek hier noodzakelijk te zijn. Gelukkig is deze kolendampvergiftiging nog zeer goéd afgelopen. Wanneer het echtpaar niet door het geschei van hun zoontje was gewekt, waren de gevolgen niet te overzien geweest. ATHLETIEK. Het seizoen voor athletiek is weer aan gebroken en zodoende kwam onze stadgenoot Cor Hunia weer eens in actie. Nu hij niet meer mag uitkomen in de junioren-klasse komt hij tegen de beste lopers uit. Bij de Grouwster veldloop wist hij van de A, B en C klassers de tweede plaats te bezetten in een tijd van 14.01.7, direct achter de bekende Hans Huizinga, die ruim een halve minuut voor hem door de finish ging. Een goed begin in het nieuwe seizoen. TOELICHTING MATTHAUS PASSION. Dinsdagavond werd voor de leerlingen van de Mulo-school alhier, een toelichting gegeven door de heer Gezinus Schrik van Sneek, over het ontstaan en de bouw van de Matthaus Passion van J. S. Bach. Dit werk met zijn liturgische schoonheid en rijkdom, met het Lijdensverhaal als middel punt, is door Bach bedoeld als Evangelie verkondiging. „Niet ik, als Hij er maar door verheerlijkt Iwordt” dat is de drijfveer geweest die Bach tot het componeren van deze Passion bracht. De Passionen van Bach zijn, wat vorm en in- houd betreft, met weinig andere werken te vergelijken. De tekst van de M.P. heeft Bach ontleend aan, gelijk de naam reeds zegt, het Evangelie naar beschrijving van Matthaus, en wel van hoofdstuk 26 en 27. De tekst zou verdeeld kunnen worden in verschillende handelingen, omsloten door een proloog en epiloog, met daartussen in, als rustpunten een aantal koralen. Door de wijze waarop de heer Schrik dit alles naar voren bracht en met gramafoonplaten verduidelijkte, werd deze causerie met grote aandacht beluisterd. Het door het Hoofd van de Mulo genomen initiatief, met als doel de leerlingen iets nader met deze compositie in contact te brengen, is zeer zeker geslaagd en zal tot een beter begrip van een M.P.-uitvoering meewerken.

Friso nl | 1952 | | pagina 1