ERFSKIP T AX1 Nieuw leven in natuur en vogelwereld DE WORKUMER KRANT X. SS3S33S33S522S3S52S2S Oer de lelhannel, de lelaken en it Aeksfolk Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Zaterdag 29 Maart 1952 No. 13 75ste Jaargang i'f 6 persoon» De Warkumer aeken. dan naar n 2 ;h WARKUMS FRISO. PLAATSELIJK NIEUWS :el r it- :r. Volgende week: omwisseling voor toegangsbewijzen, De attractie met alléén maar prijzen! Deze week: één enkel regeltje Denk om het W.W.-zegeltje Fryske Brief 246. ek ad ie, de aij a- je ie it. IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 Ook verhuur zonder chauffeur SIM AVI-COLLECTE 1 En as wy dan „De Banier” fan Woansdei 25 Jan. foar üs nimme, fine wy deryn trije adfortinsjes en in stik oer it forgean fan de „Standfries”. In diel derfan sille wy oernimme. „Een droevige zeeramp”. Workum, 23 Jan. Naar aanleiding van ons vorig bericht van het mo gelijk vergaan van de alhier thuisbehoorende Palingschuit „De Standfries” waarin de hoop op behoud uiterst gering scheen, is helaas waarheid geble ken en is het schip met de bemanning in de diepte der zee verdwenen. Een verpletterend bericht voor de achtergebleven familiebetrekkingen Hoewel de schipper 59 jaren telde was hij nog een flink gebouwd man en zou nog vele jaren voor vrouw en kinderen het brood kunnen ver diend hebben. De overige twee knechten, de een 27 en de ander 23 jaren waren nog in de volle bloei van hun leven en gingen pas vol moed de toekomst tegen. De jonge weduwe en de verloofde van laatstgenoemde, treuren,even eens de vrouw en kinderen van eerstgenoemde en verdeie famieliebetrek kingen, om het verlies van hun op zoo noodlottige wijze omgekomen be minden, temeer daar zij op een halve mijl van de Engelsche kust, ter hoogte van Aldborough, het leven lieten. Naar wij uit betrouwbare bron hebben vernomen, heeft de kapitein van een Hamburger stoomboot, genaamd Viole, hem Maandagmorgen om 9 uur in de verte gezien en gingen toen voor de wind af, zeker met de bedoeling het schip op het strand te zetten. Opeens verhief zich een ge weldige sneeuwstorm waarin de kapitein natuurlijk niets kon zien. Toen de bui over was heeft hij niets meer van het schip vernomen. Omreden de stoomboot eveneens aan lager was geraakt, kon hij onmogelijk hulp verleenen. Dezelfde dag zijn echter de luiken en de boot, waarin de kurkzakken zich bevonden, onbeschadigd te Oxford-Ness aangedreven. Totnogtoe is er niets meer komen aandrijven, zodat de schuit met de bemanning in de diepte is verdwenen. Wel hebben ze getracht zich te redden, omreden de boot van het schip is losgemaakt, welke gewoonlijk terdege op het schip is vastgebonden Waarom zij zich niet in de boot hebben kunnen redden weet men niet in welke hachelijke positie de bemanning in die ure des gevaars hebben verkeerd, kan men niet in woorden uitdrukken”. Oan safier ta hwat ik üt dit bericht yn „De Banier" oernommen haw. It forgean fan dit skip wie in hiele slach foar de neibesteanden mar ek foar eigener. Foral as men wit dat de aeken net forastereaire wiene. En sa‘n delklap koe in bidriuw hwat stadich oan efterüt roun, net forneare. Ynpleats fan winst op te leverjen, moast der njonkenlytsen jild op ta lein wurde. Gjin wünder dos dat yn 1907 de heer Haagsma it hiele spulforkeapet. Dat wie it ein fan de Warkumer ielfloat. De nije eigeners wiene de Bruor- ren Lankhorst to Heeg. En al foeren der dan noch Warkumers op ’e aeken, Warkvm seis hie öfdien. Versehijnt eenmaal per week I 1 t i. BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum Vanaf 20 tot n le 2 GEVONDEN VOORWERPEN. 0 INLICHTINGEN VERZOCHT de ouden maar weer zo ïk jn J. J. Postrekening 82259 Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf de lytse list fan 1853 opneam, der mennich Warkumer naiqme yn voor- i een, iw ap en en i iM per kwabaal per post f 2.40 per halfjaar P- en na in ijn ed au m e. e, Onze stadgenoot de heer H. Bekkema is aangesteld als bedrijfsleider in de smederij van Wed. de Vries te Warns. Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling Het Simavi-Comité, Mevr. RUSSCHEN Mevr. NIEMANTSVEÜDRIET Mevr. NOORDHOFF Mej. D. DE VRIES, Heidenschap ■ZOEKEN EN RAPEN VAN EIEREN. Inzending van advertenties uiterlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagsmorgens voor 10 uur. WORKUM. Benoemd tot onderwijzer aan de Hero-school te Nunspeet, de heer F. Faber te Gauw, tijdelijk verbonden aan de School met den Bijbel, alhier. Zij die omstreeks de tweede helft van December 1951 te Workum bezoek hebben gehad van een juffrouw die corsetten te koop aanbood en die zich de datum weten te her inneren van het bezoek, worden verzocht één en ander te willen mededelen aan de Post- Commandant der Rijkspolitie te Workum. Workum, Maart 1952. De Opperwm. Postcomm., W. KELDERHUIS. zon meer leven zich nieuwe generatie, die in weer de schakel het volgende jonge leven. De zeer luide de groot- gelukkig de mens, de Where te Purmerend is van die gemeente gegund aan onze plaatselijke firma som van f 119.200, van toegangswegen en met 26 Maart 1952. Een dezer dagen kloppen de Simavi-col- lectanten weer bij ons aan de deur. Beter kunnen wij zeggen: aan de deur van ons hart! Want Simavi doet telken jare een beroep op het hart van ons volk. Simavi’s werk is immers indentiek met naastenliefde en barm hartigheid. Jarenlang beijvert deze Vereniging zich nu reeds om het onmenselijk lijden van de inwo ners van de Tropenlanden te helpen lenigen. En duizenden melaatsen, framboesia-lijders, malaria-patienten hebben aan de verstrekte medische hulp hun leven te danken. LAAGSTE INSCHRIJVER. Voor de aanbesteding voor het bouwen van 10 woningen van de burgerzinlenjng in de gemeente Gaasterland en wel 2 wjoningen te Bakhuizen, 4 te Wyckel en 4 te Balk was het laagst ingeschreven door firma Beuker te Workum met als eindbedrag f 70.467. Hoogst was de heer Hoekstra te St. Nicolaas- ga, nl. f 91.500.De begroting die voor dit werk was opgemaakt, wees f 75.960. BELANGRIJK WERK GEGUND. Het maken van de onderbouw van de ophaalbrug over door B. en W. de laagste inschrijver, i G. de Boer voor de waarin begrepen aanleg en bijkomende werken. Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum toch benieuwen of we in de ko- van te JAARFEEST GEREF. M.V. EN J.V. Vrijdagavond werd in de lokalen der Geref. Kerk het jaarfeest gehouden van bovengenoemde verenigingen. Na opening door de voorzitter der J.V. werden de jaarverslagen uitgebracht. Het werk kon geregeld voortgang hebben, maar toch werd aangespoord om intensiever mee te arbeiden. Financieel staan beide verenigingen goed. De inleider behandelde wat eigenlijk de eis is van ons werk. Op duidelijke wijze wist hij de aanwezige leden weer bij dit punt te bepalen. Verder werd de avond gevuld met drachten samenspraken, 2 maal een is Zeg, weet jij het? enz. Het was reeds vrij laat, toen deze goed geslaagde avond gesloten werd. Geboren: Tjeerd, zv Hotse Talsma en Hinke de Vries. Nieske Fokelina, dv Lieuwe Nicolai en Klaske Vlas. Gehuwd: Wiebe Veenstra, 24 jr en Marijke Dijkstra, 28 jr, beiden te Workum. Lolke Mulder, 26 jr te Hindeloopen en Martentje Veenstra, 18 jr te Workum. Overleden: Jurre Schaafsma, 74 jr, echtg. van Klaaske Huitema. Mintje Beinema, 97 jr, wedn. van Ankje de Boer. Geertje Boender, 67 jr, echtg. van Paulus Vlas. Hiltje Leen- van IJnze ten Dam, (overt. OP ÉÉN NA OUDSTE STADGENOOT OVERLEDEN. Zondagmorgen overleed de heer M. Beinema in de ouderdom van 97 jaar. De oude heer die steeds een goede gezondheid genoot, maakte vrijwel dagelijks nog wande lingetjes en was een bekende figuur in ons stadsleven. Deze hechte Fries, die tot op zeer hoge leeftijd af en toe nog stond te maaien, maakte met veel enthousiasme de tochten van ouden van dagen mee en toonde steeds een warme belangstelling voor zijn 'omgeving. Met hem is de op één na oudste stadgenoot heengegaan. 1 Administratie 45 Bij ministeriële beschikking is bepaald dat tot en met 19 April 1952 in het gehele land het zoeken en rapen van eieren van scholeksters en grutto’s is toegestaan. Het vervoeren en verkopen vfen deze eieren is toegestaan tot en met 21 April 1952, met dien verstande, dat op 20 en 21 April het vervoeren slechts is toegestaan binnen de be bouwde kom der gemeenten en langs openbare wegen en paden. Het zoeken en rapen, vervoeren, verkopen enz. van eieren van zwanen, ganzen, alle soorten eenden, duikers, watersnippen, goud- pluvieren, kemphanen, wulpen, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes ie niet toegestaan. uur sloot de voorzitter deze goed bezochte ouderavond. Een opwekking- •voord voor onze openbare schopl miste op deze avond niet. Welvoldaan keerde ieder huiswaarts. werden, want voor baldadigheid en verniel zucht is bij zo’n gezonde belangstelling niet te vrezen. We monsterden ze nog eens en zo ooit, dan was hier wel van toepassing: ,,Zo zingen, piepen de jongen” en beider refreintje is: „Eerbied voor alles wat er leeft”. ’t Zal ons mende zomer de eigenaardige bromroep de roerdomp in deze omgeving krijgen horen; ’t is over een grote afstand waar te nemen, maar die levende misthoorn laat zich niet gemakkelijk bekijken. Momenteel kondigt de natuur weer alom nieuw leven aan. De wintertijd is voorbij nieuw leven is ontwaakt en hoe hoger de aan de hemel klimt,' - hoe ontwikkelt tot een een voortdurende wisseling vormt tot natuur predikt ons wel heid van de Schepper en die in dit boek der natuur lezen kan; het lezen is genieten I Een schroevendraaier, kinderbeursje, aan- steker, etui zakkam-spiegel, alpinomuts, sjaal, Met *grote ^aandrang doet Simavi dan ook padvmdersricm, Speldje (esculaap), duimstok, hartstochtelijk beroep op ons volk, om de huissleutel, schouders onder dit onbaatzuchtige werk van menslievendheid te zetten. Ons Comité nodigt de burgerij dringend uit, om zich bij de komende collecte niet onbetuigd te laten en diep in de beurs te tasten. Ontelbare mannen, vrouwen en kinde ren strekken hun handen in bange nood naar ons uit! In Warkums sangboekje üt 1853. Ik blèdzje yn in lyts forgield sangboekje. It is printe by „H. Brandenburgh en Zoon” to Warkum. Op de foarste bledside stiet: Gezangen bij het jaarfeest van den vrienden- krmg Concordia te Workum te vieren den 28 Maart 1853.” It boekje is dus nou op ’e dei óf 99 jier Aid. Wylst ik mei myn fingers de blcdden omslaen, bitink ik, hoe ’t amperoan in ieu lyn üs Beppe dyselde blèdden fan it boekje oanrocre. Doe wie hja jilts jongfaem en hat, fleurich op, dy sangen songen. Hja bat üs der wol fan fortcld. Die foriening Concordia bestiet al sünt lang net m ar. Folie leden wiene der net, al- teast net yn 1853. Elts lid allinne jong- feinten wiene lid noege ta it jierfeest in faem üt. As ik nou sil men w erom finne Douwe Bokma mei Ynskje Haagsma Thomas Conradi mei Antsje S. de Boer Jarig D inum mei Trijntje Visser Sjocrd Gaastra mei Bertje van IJssel Teeké Gaastra mei Antje Visser Jetze Haagsma mei Janke Kuipers Tjeerd Hingst mei Ida Penninga Johannes van Hout mei Jeltje S. de Boer Girbe Kalvcrbocr mei Sjoerdtje de Jong Klaas Nauta mei Antje Bokma Jacob Poppes mei Rinske Kuipers P eter Poppes mei Akke Bokma Cr.rel Troste mei Yne Penninga. Ua Pake (Klaas Nauta) en Beppe (Trijntje Vi ser) wiene op dat feest dus net in pear, in it boekje, dat ik haw, stiet mei sierlike letters skreaun: T. Y. Visser. It feest duorre in hiele dei; it bigoun moarns mei in kofjedrinkerije en as dat óf- roun wie, kuijeren pile pearen êfterinoar oan, op de gieltsjes, Warkum in slach op eu del; de froulju tige yn de pronk, alle- gearre it carizer op en de manlju ek eptich oanklaeid en mei de lange pipe oan. Middeis g ogen hja by moai wacr mei hynder en wein üt to rieden en jouns waerd wille makke op ien fan de sealen, ik tink op de seal fan de Wynberg of op dy fan de greate h"rberge dy ’t nou it apthekershós is. De sangen üt it boekje binne allegearre yn it Holllnsk. Hwat dat oan bilanget for- Ijeagenet Fryslin syn eigen folksaerd net me .r sa slim as doe. It foarste liet waerd ongen op de wize: „Colijn, een brave boere- zoon”; yn dizze sang wurdt üs fornijd dat Concordia al foar 30 jier, dus yn 1823 bistle. Aid forgield sangboekje, dÜ hast my in skoftke werom fierd nei it Side Warkum fan in ieu lyn, mei de Wimerts dy ’t der troch roun en mei dyn ynwenners jit yn earizerdracht, nei dy tiid fan, lyk as Waling Dckstra song: doe ’t Pake jit feint wie en Beppe jit faem. Geslaagd te Leeuwarden onze stadge note mej. M. Huitema voor lerares-coupeuse, tijdelijk als zodanig benoemd aan de R.K. Huishoudschool te Oldenzaal. ZUIDWESTHOEK. Maart 1952. Wie dezer dagen in onze omgeving zijn ogen goed de kost geeft en om zich heen ziet, zal verbaasd zijn over de verschijnselen in de natuur, die heenwijzen naar het komende voorjaar. Ondanks de vrij sterke nachtvorst, welke af en toe nog optrad, vertonen de weilanden, vooral de hogere, reeds een groene tint. Een tocht langs de IJsselmeerdijk overtuigde ons hoe mooi de helling van de dijk er reeds voor lag. De mooie kleur van de graszode werd afgewisseld door duizenden bloeiende madeliefjes; zij vormden als ’t ware een bruidstapijt. Sneeuwklokjes bloeiden reeds we kenlang in de tuinen, nu zijn ook de crocus sen in volle bloei; zij vormen in enkele gras velden een symphonie van kleuren. Wie daarvan recht wil genieten, kan ze zien te Koudum in de tuin der Ned. Herv. pastorie en ook bij Notaris Henstra. Vooral in de pastorietuin is de bloei overdadig; een pracht gezicht! De vogelwereld spreekt nog duidelijker tot ons van het voorjaar! Boven de polders buitelen de mannetjes-kieviten en drijven de grutto’s in sierlijke zweefvlucht, waarbij het zangerig geroep ons oor streelt. Duizenden waterwulpen vertoeven in de weiden aan de zeekust, tureluurs en vooral scholeksters zijn ook weer teruggekeerd; de laatsten in over vloedige menigte. De kapmeeuwen dragen reeds hun donker kapje en zij worden ver gezeld door de grote zilvermeeuwen. Hier en daar ziet men in de weilanden enorme witte vlekken en naderbij gekomen ontdekt men, dat het duizenden meeuwen zijn, die op wormen azen, want het terrein, waarop zi^, zich bevinden, werd begierd. Als het voorjaarszonnetje doorbreekt, stijgen talrijke leeuweriken hemelwaarts en zenden van een hoogte, waar ze voor ons oog slechts een kleine stip gelijken, hun heerlijk lied naar de aarde; het is een prachtig koor, dat deze eenvoudige vogels onbewust den Schepper ter ere zingen! Straks schiet de vogel als een steen uit de lucht om hier of daar in het veld neer te vallen, waar weldra zijn nest zal worden gebouwd. Reeds zijn de eerste kievitseieren gevonden en vele ouderen en jongeren doorkruisen nu de polders op zoek naar het zo begeerde eitje. Wij menen dit voorjaar te constateren dat de grote rovers, de zwarte kraaien in aantal zijn teruggelopen; ook de eksters zijn in onze omgeving minder talrijk, hetgeen zeker voor de eieren en jongen van onze weidevogels een voordeel is. stra, 60 jr, wed. te Sneek). Telefoon Redactie en OUDERAVOND O.L.S. 25 Maart. Hedenavond werd op de bovenzaal van Café „De Zwaan” de jaarlijkse ouderavond gehouden der O.L.S. Te ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer A. Gaastra, deze bijeenkomst en heette de aan wezigen van harte welkom. In ’t bijzonder de heer Pehleman van Bolsward en de heer Kramer van het arbeidsbureau te Leeuwarden die bij de hiernavolgende film „Beroeps keuze” een intere snnte toeli h ing gaf, zodat een en ander met aandacht gevolgd werd. Als bestuurslid werd herkozen de heer B. C. Noordhoff. Het hoofd der school deed enkele mededelingen in verband met de schoolreisjes. Van de rondvraag werd druk gebruik gemaakt. Te ruim 11 Hier en daar staat een eenzame reiger on beweeglijk aan de kant van sloot of vaart, schijnbaar in slapende houding, maar dit is slechts schijnbaar. Wee de vis of water rat, die zo onvoorzichtig is om in de nabij heid van deze uitstekende visser te komen: een wisse dood is dan het slachtoffer be schoren. In de broedkolonie van het Rijster- bos is het reeds een drukte van belang, daar broeden deze vogels en spoedig zullen er jongen zijn in de slordige nesten. Of de ooievaars ook dit jaar weer verstek zullen laten gaan? Jammer dat deze vogels elk jaar minder in de Zuidwesthoek gezien worden! Vroeger was er soms een aardig aan tal bijeen en wanneer ze dan hun mooie zweefvluchten soms wel een half uur lang daar in de hoge luchten uitvoerden, dan w,as dit steeds een prachtig schouwspel, dat wij nu zo missen. De bruine kiekendief maakt ook reeds weer haar strooptochten langs de rietvelden om te zien of er .ets te consumeren valt, een eendeneitje of een vette waterrat. In sloot en plas drijven de eendenpaartjes, waarvan vooral de woerd opvalt door zijn prachtige kleuren. Hier en daar in een sloot kant of in de rietvelden langs de IJsselmeer dijk zullen de groenachtige eieren reeds goed verborgen onder bladruigte enz. in het vrij grote nest zijn gedeponeerd. Meerkoeten en waterhoentjes clompleteren de vogels op plas en meer; ook zagen wij reeds een grote fuut op zijn groot, plat nest neergedoken. Enkele jeugdige natuurliefhebbers kwamen ons vertellen dat zij op een zwerftocht naar de Makkumerdijk in de met riet bijkans dicht gegroeide „Wetterliesen” een eigenaardige vo gel opmerkten, die pas toen ze er vlak bij waren, pijlsnel opvloog. Volgens hun be schrijving en het nadien raadplegen van een vogelboek, kon het beslist niet anders zijn dan een roerdomp. Dat is een vogel, die men maar vrij zelden te zien krijgt, doch deze is in vroegere jaren aan de meerswal in 't Heidenschap toch af en toe ook wel ge signaleerd. Wij twijfelen niet aan de iden tificatie door dit drietal jonge vogelvrienden die heus niet van elk vogeltje zeggen, dat het een vinkie is, maar vaak onfeilbaar weten vast te stellen: dat is van die soort het mannetje en dat het wijfje. Met „se wolle graech yn ’e krante komme” plaagde één van het drietal zijn beide makkers; nu dat gebeurt vast nog wel eens en we vertrouwen dat het dan een eervolle vermelding aal D'zze kear is it wurd wer oan in Md- Warkumer, lid fan üs foriening. EXCELSIOR. Maandagavond kwamen de leden van de Chr. Gymnastiekvereniging „Excelsior” in vergadering bijeen. Na de verslagen, die van een goed vereni gingsleven getuigden, werd de gewestelijke bondsdag besproken, die gehouden zal worden in Assen. Pinkstermaandag hopen de oudere leden daar heen te gaan. Voor dit doel is weer een reiskas in het leven geroepen. Over het punt kleding kwamen de tongen nogal even los. Het bestuur zal stappen onder nemen om zo mogelijk aan de uitgesproken wensen tegemoet te komen. ATHLETIEK. Bij de Zondagmiddag op Cambuur ge houden athletiekwedstrijd ten bate van het Nederlands Olympisch Comité werd een veld loop gehouden door de vereniging „Mara thon” over 3000 meter. Na een vinnige strijd werd onze stadgenoot Cor Hunia 2e achter Hans Huizinga. Even voor het einde moest Cor de favoriet loslaten, maar toonde door z’n lopen toch wel tot de besten te behoren.

Friso nl | 1952 | | pagina 1