Reinigingsdienst GROTE MODESHOW DE WORKUMER KRANT SI TAXI De mooiste tijd van ’t jaar 1 Nieuws- Oer de lelhannel, de lelaken en it Aeksfolk XI. Dames- en Kindermantels vanaf de goedkoopste tot de duurste soorten bij B. JONGSTRA - Tel. 50 en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland 75ste Jaargang No. 14 Zaterdag 5 April 1952 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. r< 6 persoon» OFFIClkLH MHDKDELINGEN r WORKUM Telefoon 119 FRISO. VRIJ ENTREE Hi U krijgt dan een pak naar Uw hart. Onze prijzeneen pak van Uw hart Fryske Brief 247. Kies uit onse uitgebreide stalencollectie ’n maatoostuum of’n maatconfectiecostuum De Warkunar aeken. Nou sil ik oan it ein fan diaae skriuwerjj nock wol hwat opholjo it Hierdoor wordt bekend gemaakt, dat de haardaa en huisvuil inplaats van op Goede Vrijdag wordt opge haald op Donderdag 10 April as.; terwijl dit in de week na Pasen al leen geschiedt op Vrijdag 18 April a.s. IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 Ook verhuur zonder chauffeur 1de Ier an ïrs n- ie> tje ;u- dan naar P- ;n, Nieuwe Postzegels van H.M. de Koningin. Vanaf 9 April tot en met 12 April a.s. Een schitterende collectie Damesjaponnen, Rokken, Blouses, etc. W.W. VERGADERDEN. de tiid fan nei 1907, mar bigjin nou «arst oer Ut it libben fan it aeksfolk. 'k Haw hjir foar my lizzen in brief, fan toalve siden moai fyn skrift. Dit brief is in pear jier lyn al skreaun en sknuwster uerian is loiline jier forstoarn. Ik haw sa troch de tiid hiel hwat brieven fan har Kiige enaiies hwat hja my skreau, tsjhge fan in klear yutjoch. Munich keui huw ik har skreaun en ek wol sein: Jo moatte seis foar de kiante skriuwe. Mui der hat hja nea ta komme kinnen. Miskien dat ik letter noch woiris hwat üt har brieven oernimme kin. Wy sille nou har brief brüke om to sjen hwat hja my oer aeken wist to tortellen. Hja bigjint dermei, dat har pake forskate jieren aeksfeint west haten letter skipper. Earst foar it kantoar fan Wigerbaes üt e Gaestmar en nei tiid foar Kintsjebaes to Warkum. Syn hiele nbben swalke tusken EryslSn en Ingelün, gjin wünder dos, dat hy hwat Delibbe hie. Der soe in boek oer to sknuwen wêze. uoe t pake troude fortsjinne er fiif gouno wyks, letter waerd it seis. Nou mocht dat al gjin great ein neamd wuide kinne, it wie yn elts gefal fêst. Derby hie pake as er oan board wie, de kost foar ‘t kógjen. En beppe in man minder op e kost. Né uat lean wie foar die tiid grif lang net min. Gean ris nei, hwat fortsjinne in boerearbeider yn dy dagen? En in timmerfeint en in ferver? Hoelang rouneu dy winterdeis faek wol om. Wier, it aeksfolk hie t nog lang net tan t minste, al soppe it dan ek net rom. Derby foei der noch woiris fan t blok, lyk as men dan seit. As hja to Londen wiene, moast der wol gauris iel nei de klanten brocht wurde en hwat hja der mei fortsjinnen, wie stek yn ’e büsse. En der koften hja dan spul foar, hwat yn Ingelin goedkeaper wie, en bettei to kryen as hjirre. Pake kaem dan ek nea mei lege bannen thus. Hwat hy dan mei töge wie Spanske sjippe; [dy seach men hjir doe hast noch net], stopjern; swart mansjester; Ingelske truien; fet, amers fol. Hwant fet, ne der hiene de Ingelsken it net op. Fierders fetsjes pikelhearringen en rabarber. Dat kaem dos mei nei Warkum. Mien nou lykwols net dat yn Frysl&n alles djörder wie as ynlngelan. Hwat hjir better to krijen en goedkeaper wie, gyng mei nei de oare w&l. De Ingelsken mochten graech in goede segaer en in bést pypfol tabak. Mar ek fan dat spul hwat oarnaris yn krükjes of flessen oan ’e man brocht wurdt en aimeast üt Skiedam komt. Al dat spul koe it aeksfolk der moai skoan slite Neist de niisneamde „producten” wie der noch hwat hwer ’t leaf oan fortsjinne wurde koe en dat wie „Opregte Haarlemmer olie“. Doel dy „Harmer oalje“ kaem net üt Haerlim, waerd makke yn it fabryk fan de Firma Joh. Meijer en Co. [Akkringa] yn ‘e Roggemolestege. [In aid War kumer skreau der oer: „behalve vruchtensappen en wijnen, werd daar ook Haarlemmer olie gefabriceerd, welk product vervolgens naar de stad vai herkomst werd gezonden, waar het werd verpakt in gebruiksaanwijzingei in verschillende talen en van etiketten voorzien; daarna k,on men het ii de eigen plaats koopen als „Oprechte Haarlemmer olieu, maar het voor naamste was, dat ze goed was voor alle mogelijke kw’alen.“J Versohijnt eenmaal per week Administratie 45 Postrekening 82259 f BURGERLIJKE STAND I. ge- PLAATSELIJK NIEUWS GESLAAGD. te en er en, jne Ier Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf I AKenBeaMBMpr^s: f per towateael per poet f 2.40 per halfjaar PREFERENT VERKLARING ADEMA 25437. e B C e s e c s iet ijk an de liet at- an- der ’t om at n- >s, en en [ie et P- cei we Inzending van advertenties uiterlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagsmorgens voor 10 uur. Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling van de Bonte omdat aan de WORKUM. Met ingang van 1 Juli is aan de C.V.O. school te Berlikum benoemd de heer A. la Boy, thans tijdelijk werkzaam aan de School met den Bijbel alhier. Een van de laatste nog in leven zijnde zonen van de beroemde Friese Stamboekstier Adema 197 is Maandag door de Provinciale Commissie voor de Veefokkerij in de klasse B der preferente stieren geplaatst. Deze stier Adema 25437, beter bekend als Adema Wyt- onze In 1953 zal een nieuwe uitgifte verschijnen van de Nederlandse postzegels met de beel tenis van H.M. de Konhigin. In de nieuwe serie zullen geen zegels Van een hogere waarde dan S gulden worden ap- g «nomen omdat voor het frankeren van luchtpostzendingen gebruik kan worden ge maakt van de luchtpostzegels van f 15.— en f 25. OLIETANK GEPLAATST. Al sinds enige tijd zocht de Bataafse Petroleum Maatschappij een andere vervoers- gelegenheid voor haar producten vanaf Am sterdam, die tot nu toe per spoor naar Lesu? warden weiden gezonden- waar ze werdeu overgenomen door de bekende tankauto’s Na versehillende besprekingen met bestuur en beheerder van de Cofip. Grasdrogerij al hier, die van deze plannen hoorden en een grote afnemer is, werd besloten een tank ter grootte van 50.000 liter op het terrein van de grasdrogerij te plaatsen en nu Itaa TULPEN RALLY E. Het jaarlijkse sportevenement voor auto mobilisten, de Tulpen Rallye komt weer in zicht. Een 500 wagens hopen te starten, waaronder voorzover bekend is een 5-tal Friese equipes. Voor de tweede maal zullen de heren van Duinen en Sikkes dit traject rijden. Als startplaats hebben ze gekozen Den Haag, waar een 150 auto’s aan deze monstertocht zullen beginnen. In plaats van de heer G. Bonnema, die voor twee jaar de bemanning completeerde, gaat mee de heer H. H. de Jong uit Ferwoude. Als on ervaren rallye-rijders werd de vorige keer een uitstekende prestatie verricht, daar dit team toen slechts twee strafpunten opliep, wat in een dergelijk zware wedstrijd met zo’n bezetting buitengewoon goed is. We hebben dan ook veel vertrouwen in de rijcapaciteit van het B 19C49 gezelschap en wensen hen een goede reis en een behouden, zo mogelijk strafpuntenloze finish. Aan de R.K. Vakschool der Eerw. Zusters van het St. Gertrudisgesticht slaagden dezer dagen voor het lingerie-diploma de dames: Lenie Bakker, Ottelien Molenaar, Loesje Hagen, Jetske Stuur, Tjitske Smits, Ali Hoekstra. Koudrnn en Bouk Pries, Koudum. Voor Costumière slaagden de dames: Agatha Muller, Gretha Eiling, Itie Graafsma, Willemke Wiersma, Hindeloopen, Akke Fal- kena, Koudum. 1 Aril. Hedenavond had op initiatief van Burgemeester Russchen andermaal een bespreking plaats tussen de besturen van de R.K. Middenstan.’svereniging, afdeling Wor kum, en de Winkeliersvereniging Workum. Y an beide zijden voelde men wel voor toe nadering, want al mankeerde er aan de onder linge verstanding in feite niets, de bestaande toestand werd algemeen als zeer onbevredigend gekenschetst. Omdat de verschillende over wegingen al eens eerder breedvoerig uitge meten waren, kwam men thans vlot tot het besluit om op a.s. Maandagavond een gecombineerde vergadering te houden, waar dan ook tot heden nog niet aangesloten winkeliers welkom zullen zijn. Het vertrou wen werd uitgesproken dat de zakelijke be- eorekingen dan wel zouden leiden tot het gewenste resultaat; een krachtige winkeliers vereniging met enthousiaste leden, die een drachtig voor het plaatselijk bedrijfsleven en in wijder verband voor de belangen van ons stadje op de bres willen staan. Als er in die geest gehandeld zal worden, dan kan er g-'ra enlijk nog vee] go ds op ehou d orden. PASSIESPEL. 2 April. In het St. Jozefgebouw alhier, werd hedenavond door een 5-tal spelers van de Toneelclub onder bekwame regie van de heer van Santen, opgevoerd: Henry Gh-on’s Passiespel, waarbij de kundice schrijver, naast een sterke rolbezetting, esn beroep doet op de fantasie van de toeschouwer, om, op deze wijze pelgrimerende, Christus lijdensweg als het ware mede te bewandelen. Een uiterst kunstzinnig toneelwerk, zeer goede rolbezet- ing. maar te weinig publieke belangstelling. Gedurfd werk van deze toneelclub, dat op deze wijze onvoldoende werd beloond. Cos- tuums en décors waren keurig verzorgd, als ook de muzikale omlijsting en het tussenspel. De waardering van hei publiek kwam tot uit drukking door volkomen s’ilte en do'>r een zeer waarderend slotwoord van de ZeerEerw. Heer Pastoor \an Hofslot. Keurig werk van „Jimmer Omheech”. Gemeente Hindeloopen Maand Maart. Geboren: 14 Maart 1952 Oepke, zv Jacob Blom en Antje Feenstra. 22 Maart 1952 Andries, zv Tjibbe Deinum en Aagje Roskam. Gehuwd: Geen. Overleden: op 17 Maart 1952 Baukje de Haan, echtg. van Andries Deinum. de olie per schip worden aangevoerd. Hier door komen ook ’n 3-tal grote tankauto’s naar ons stadje, die er voor moeten zorgdragen dat de grasdrogerijen in Friesland en enkel in Overijsel en Gelderland steeds voldoende brandstof hebben. Dus kunnen we binnenkort geregeld de tankauto’s door Workum zier, rijden, die weer wat meer bedrijvigheid met zich meebrengen. Reeds kon een drietal jon gere werkkrachten worden aangesteld et. elke werkverruiming mag van harte toege- juicht worden. 1 April. Voor gisteravond was de ori ginele, van een duidelijke toelichting voor ziene vergaderagenda zesr uitgebreid. Allereerst werd de mogelijkheid van een intensieve samenwerking tussen de Workumei zakenlui besproken en het bleek dat alk aanwezigen, hoewel'niet uitermate enthousiast, desnoods toch genegen waren zich bij een middenstandsvereniging aan te sluiten. De uitdrukkelijke voorwaarde werd echter ge maakt dat de W.W. in gelijke vorm en werk wijze zou blijven ijveren voor allerlei plaat selijke acties, die de bedrijvigheid kunnen bevorderen. Voor de binnenkort te geven kindervoor stelling aan alle bezitters van twintig W.W.- zegeltjes, werd besloten „Sjors van de re bellenclub” uit te nodigen, hoewel die z’n populariteit soms wel schijnt te willen mis bruiken en daarmee het gevaar oplevert, dat hij al die brave Wotkumer kindertjes bederft met z’n ondeugende streken, waar-ic ’t vreeslijk druk mee heeft. Dus de datum wordt later bekend gemaakt en ’t zou nu juist «en zet voor hem wezen om hst ge duld eens terdege op de psesf te stellen. Ab extra-ieel^me vnor de Paasdagen zaï ook volgende wéëk Dcnderdag weer een grati, bus van Makieum rijden en de leden zullex naa t de W.W.-zegels, individueel voor aan trekkelijke aanbiedingen kunnen zorgen. Omtrent zomeravondconcerten in ’t pari «tegelijk neet een voste regelmaat te hou- JAARVERGADERING AFD. WORKUM VAN HET CENTRAAL GENOOTSCHAP. 3 April. Hedenavond hield de afdeling Workum van het Centraal Genootschap voor Kinderherjte'lingsoorden en Gezondhei 'skolo- nies haar jaarvergadering op de bovenzaal van Café „De Zwaan”. Na opening door de voorzitter, de heer IJ. Oosten, las de secretaris de notulen van de oprichtingsvergadering van vorig jaar. Door de films en de lezing van de voor zitter werd het zegenrijke werk van het C.G. voor het zwakke kind duidelijk aangetoond. Bij de rondvraag stelde de heer K. W. Buning voor, waar h?t CG- kinderen van allé richtingen opneemt in haar tehuizen, te streven naar uitbreiding van de afdeling, zodat ook meer richtingen in bestuur eu leden vertegenwoordigd zouden ziju en men <>ek van verschillende kanten financiële steun zou kuunen vragen. Hot bestuur, hoewel vrij sceptisch tegenover het slagen, zei toe pogingen te willen onder nemen. Hierna sloot de voorzitter deze gezellige, doch niet druk bezochte avond. ADVIESBUREAU CHR. BEST. BOND. Blijkens een in dit blad voorkomende advertentie heeft de C.B.B. alhier een zgn. adviesbureau ingesteld. Bij de daarin opge geven adressen kunnen al de bij het Chr. Nat. Vakverbond aangesloten leden zich vervoegen voor alle mogelijke inlichtingen, klachten en adviezen op elk terrein. Kosten zijn hieraan niet verbonden. Gemeente Workum Vanaf 27 Maart tot en met 2 April ’52. Geboren: Elske, dv Pieter Folkertsma en Gerritje Sikma. Auckje Minnie, dv Klaas Groenhof en Wikje Abbring Hingst (geb. 20 Maart te Sneek.) Gehuwd: Geen. Overleden: Douwe Visser, 91 jr, wedn. van Wiebrigje de Jong. Eke van ’t Zet, 64 jr, wed. van Jacobus Keilman. Dieuwke Kas persma, 74 jr, wed. van Meindert van den Akker. Telefoon Redactie en sturt, is gefokt op het bedrijf van stadgenoot de heer S. IJ. Haagsma. De in 1938 geboren stier, werd later na enkele jaren op het bedrijf gedekt te hebben, verkocht aan de heren Hettema en Span te Cornjum. Na daar dienst te hebben gedaan, werd hij eigendom van de heer A. Talsma te Hallum. Later verhuisde de stier naar het bedrqf van de heer de Boer te Boordahuizum en was het afgelopen jaar bij de Gebr. Kaastra te Grouw. Nu is hij weer in handen van de heer Talsma te Hallum, die deze nu overbekend geworden stier wel niet weer aan anderen zal toevertrouwen. In totaal behaalde Adema W. 13 maal een eerste prijs op do centrale keuringen te Leeuwarden. Door de uitstekende fokprestaties hebben de verschillende eigenaars hun veestapel door de nu preferent verklaarde stier op hoger peil gebracht. Bij de vrouwelijko afstammelin gen bleek dit duidelijk uit het vetgehalte der melk en uit de melkproductie, terwijl ze zich onderscheiden door een prachtige uier- ontwikkeling. Het 1» niet alleen een onderscheiding voor deze stie» zelf, maar al z’n n*koui«lingeri is de mannelijke lijn, die meer dan 78 punten op exterieur behalen, krijgen extra punten. Als vaderdfer worden 4 punten bfj berekend en als grootvader 2 punten. Deze onderscheiding is een opmerkelijk succes voor de heer Haagsma, die reeds veie Mecitatiee in ontvangst mocht semens den) zal overleg en contact gezocht worden met de daarbij betrokken verenigingen en belanghebbenden. In een onderlinge glasverzekering zagen sommigen wel een voordeel zowel voor de leden perseonlfjk als voor de vereniging, maar zolang men de draagwijdte van een dengelijk besluit niet geheel overzien kan, zal eerst nog eens informaties ingewonnen worden. De frequentie van de busdiensten zal moe ten groeien en ter aanmoediging werden daarom voor de maanden April en Mei drie ritten vastgesteld. De op 1 October in werking tredende Winkelsluitingswet werd nog besproken. Over de koopavond kom men beter tot overeen stemming komen, dan wat de vrije middag betreft, doch hierover zullen nog verscheidene verenigingen geraadpleegd worden, welke als ’t mogelijk is, tot een vergelijk moesten ko men, want dan bestaat de kans dat van hoger hand niet een nog ongeschikter tijdvak wordt aangewezen als er met onderling overleg te bereiken zou zijn. Deze maand nog zullen de diverse verenigingen zich over dit punt moeten uitspreken en als dat geheel volgens eigen voorkeur gebeurt, dan zullen de ge vraagde adviezen totaal geen zin hebben. Nadat nog enkele plannen ter overdenking aan de leden waren voorgelegd, werd de ver gadering gesloten. DE WINKELIERSBESTlREN BIJEEN. Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerq, Workum Gelukkig is de temperatuur intussen weer heel wat milder, tenminste zolang de zon er bij is. Hoe het met de eieren, waarvan er toch nog wel hier en daar één zal legen hebben, is afgelopen? ’t Lijkt waar schijnlijk, dat wanneer de vogel niet op het nest was, ze wel kapot moesten vriezen. ZUIDWESTHOEK, April 1952. Zo in ’t voorjaar is ’t de tijd dat men nog al eens iemand met een polsstok gewapend, ontmoet, want wie met eierzoeken naar hartelust wil zwerven, kan daar veelal niet zonder. De eerste eieren waren dit jaar vroeg; de zachte winter heeft dit zeer zeker bevorderd, al was eind Maart daarentegen ongekend koud en guur. Het feest is intussen weer aangebroken! Want voor vele Friezen is deze sport door de loop der tijden heen een waar feest geworden; er zijn immers plaatsen in de pro vincie waar vrijwel de gehele mannelijke be volking van arbeider tot onderwijzer, no taris, dokter en predikant er op uit trekken. Eeuwen lang werd in Friesland gezocht naar eieren; deze sport is specifiek Fries, omdat men hier verhoudingsgewijs de meeste en hartstochtelijkste eierzoekers aantreft. Men sen, die uit de grond van hun hart bekennen: dit is de mooiste tijd van ’t jaar. Feest is ’t vooral ook voor de jongere garde, voor wie tevens het polsstokspringen over dikwijls vrij brede sloten een gezonde en nuttige sport is, al mag moeder mogelijk eens een klacht laten horen over natte en kapotte sokken. Het is voor de eierzoekers maar kort dag, want door de drastische beperking raaptijd is al veel verloren gegaan, eieren worden weinig meer geraapt, de grutto’s en scholeksters vrij laat leg komen. Algemeen is de toestand hier zo, dat slechts weinige boeren of landeigenaars hun land verbieden, hetgeen door publicatie in de pers of door borden aan de hekken bekend wordt gemaakt. Toen we vorig jaar een tocht door onze Zuidwesthoek maakten vanaf Koudum via Heidenschap, Parregaaster meer Hieslum over Allingawier en Exmorra via Gaast en Ferwoude weer naar Workum, heb ben wij slechts één, zegge een boer ontmoet, die bezwaar maakte. Dat zegt o.i. genoeg. „Aprilletje zoet, geeft ook wel eens een witte hoed”; men kent dit rijmpje en het scheelde maar ’n paar dagen of ’t was niet alleen de hoed, die wit werd, maar het ge hele landschap vertoonde alle allures van volslagen winter. Eerst hevige nachtvorst en daarna sneeuwstormen. Wij vrezen, dat er van de jonge uitgeplante groente in Kou dum weinig zal terecht komen. Het kan mogelijk meevallen, maar zoiets komt niet alle jaren voor. In een naburige tuin stond voor deze winterperiode een morellenboom in volle bloei; of er nog vruchten aan zullen komen, valt sterk te betwijfelen. De weidevogels kregen het erg te kwaad; zij zaten somtijds in de onmiddellijke nabijheid der woningen. Broederlijk verenigd, bonte piet, de scholekster, tureluur, kievit an grutto. Zelfs zag men af en toe vlak voor de vensterbanken enkele pluvieren. Deze vo gels waren de laatste weken nog in groot aantal in de weilanden en op het strand onder Workum. Op heldere zonnige dagen kunnen ze zo mooi „hangen”, zoals de vakterm luidt en hun melodieus gefluit be koort dan het oor. De kleinere atandvogels kregen het ook nog benauwd, maar voor hen is er nabij de huizen nog wel eens een etensrestje, door goedhartige mensen gestrooid, te vinden Alleen ’t is dan dubbel oppassen voor de poesen, want die ontzien niets en niemand, van vr verso draaga Tot tijdelijk onderwijzeres is aan de School met den Bijbel alhier benoemd, mevr, de Jager te Enkhuizen.

Friso nl | 1952 | | pagina 1