-J Kankeronderzoek DE WORKUMER KRANT S52SS2SS3SS3S83SS2S53 Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland TAXI Oer de ielhannel, de lelaken en it Aeksfolk XIII. Zaterdag 19 April 1952 No. 16 75ste Jaargang 6 persoons dan naar IJEME DE BOER Noord A 47 Telef. 138 EMMABLOEM - COLLECTE Ook verhuur zonder chauffeur Hoe staat het met het is Uw adres •Het Bloemenhuis», Tel. 112, Workum Voor een modern rutcfó&ouaue/ VEEHOUDERS denk aan de bestrijding van de runderhorzel Fryske Brief 249. De Warkumer aeken. Der waerd alle war dien om de beide mannen los to krijen en aek en lading frij. Nei in goed wike kaem der foroaring. Dat wol sizze de aek waerd frij jown, mar de feinten bleauwen hwer ‘t hja wiene, dos etter it slot. Hja soene foar ‘t rjoeht forskine möatte. En al hoe ‘t de skipper krim- menearre dat hy sünder folk dochs net farre koe, it wie omdoch. Endings en to‘n léste wie ‘t dan safier dat pake en syn maet foar de griene tafel kaemen. Nou it lok wie harren net mei hear. De jongste feint krige in hege boete to biteljen en koe doe nei board gean en pake? Waerd foroardiele ta 15 moanne sitte. Wis in swiere straf. Dat wie foar beppe, it goede sloof, in rare tiiding. De aek thüs en pake yn ’t tichthös. En doe 't de baes op 'e Gaestmar hearde hwat er bard wie, joech er wol sok raer guod op. Mar dit hie er wol foar t forsten, dat skip en lading sparre bleaun wiene troch de straf dy ‘t pake opknappe moast. Beppe krige al hiel gau in boadskip fan ‘t kantoar dat hja it lean troch bitelle krye soe. Heit, yn dy tiid in jonge fan in jier of njoggen, boksele dan ienkear yn ‘e moanne fan Warkum nei de Gaestmar om ’tjild to heljen. As er dan by de baes kaem wie ‘t stefêst: „Soa bist der wer? Nou sjoch earst marris by de frou yn ‘e keamer, dy sil noch wolhwatfoar dy hawwetink.44 Defrou,in boppestbést minskeseiheit altyd, wie jimmerwei freonlik. Heit krige der dan to iten en to drinken en ek noch hwat mei foar ünderweis. Dan waerd him it jild yn 'e klean bispjelde, en mei „foral de groetnisse oan mem“, sette heit dan wer op Warkum ta. Doe ‘t pake nei 15 moanne wer thus kaem, wie 't silver in aid man wurden. En neat gjin wünder. Hy hie it der yn IngelSn tige min hawn. Min fan iten en drinken en derby alle dagen safolle üren oan ien stik yn in trêdmoune rinne. Hwat krekt de bidoeling west hat wit ik net, mar ik leau bast, dat men mei dy moune wetter oppompe. En dan tusken fjouwer muorren opsletten to sitten foar in man dy ‘t syn hiele libben op it wetter omswalke hie, wie op him seis al in straffe. Doe ‘t pake goed en wol thüs wie, sei er: „Mar dat sil de Ingelskman my werom bitelje“. En dat is bard ek. Oan safier ta hwat ik oernaem üt dat brief. Dit wie dos in hiel forhael oer it slükjen. Ik sil jimme noch ien for- telle. Ik haw dit fan ien fan de „Side garde“ en de man dy ‘t my dit for- helle libbet noch. Der wiene fan dy kommiezen dy ‘t alles en alles neisneupten. Jamei in skepnet yn ‘e bun omreagen of ‘t der faeks neat yn bisküle wie. Mar hwat fine, né hear. En dochs barde it mar al to faek dat der just yn ‘ebun hwat siet. Wis yn en ünder wetter. Ik leau grif dat it slükjen net allinne gie om ‘e fortsjinst mar datitek wurden wie in „sport". Hwat die itaeksfolk? Hja lieten trompen en bossen meitsje, stoppen der de slüke waer yn en dat kaem yn ‘e bun. Nou koe sa'n kommiis der yn omskeppe sa ‘t er woe, hy krige dochs gjin byt. Hwant it aeksfolk soarge der wol foar dat de man in skepnet mei in rjochte stok krige. Hy koe sadwaende net ünder it dek komme, hwer ‘t de büt forstoppe wie. En nije wike dan it forhael. F RISO Verschijnt eenmaal per week FRISO Administratie 45 Postrekening 82259 Van verslagen, berichten kan voorz. goed van om we NADRUK VERBODEN. PLAATSELIJK NIEUWS Pastoor van Hofslot Ds. Verburg Ds. Hofman Ds. Fabrie Ds. Spaling Ds. Beker het een de de Jun. A kwam wist met 42 te thnsMi.mMWprypw Icwarta«i per post f 2.40 per halfjaar [■zending van advertenties uiterlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagsmorgans voor 10 nur. enz. gaarne spoedige opgaaf De Lagere Landbouwschool mag zich steeds in een gezonde groei verheugen. Er werden weer 32 leerlingen ingeschreven, terwijl het totaal aantal ruim 110 bedraagt. DAM-SUCCESSEN. Bij het op Paasmaandag gehouden dam- tóurnooi te Leeuwarden behaalden enkele le'den van onze plaatselijke damclub O.G. dfe volgende prijzen: O. Postma een eerste prijs in de 2e klas; T. de Boer tweede prijs in dezelfde klasse. 1D. Tjerkatra Dzn. eerste prijs in de 3e klas, waarin Tj. Dijkstra Dzn. beslag op de tweede prijs wist te leggen. Prijs en premie, zowel in de 2e als in de 3e klasse is voorwaar een mooie prestatie I G. Brouwer leerlingen EINDLES LANDBOUWSCHOOL. 16 April. Toen de Chr. Lagere Land bouwschool alhier officieel geopend werd, was het juist de dag waarop Nederland de nationale bevrijding herdacht. Dit jaar kon voor het eerst aan leerlingen het einddiploma worden uitgereikt en ook nu was het be vrijdingsdag voor ons stadje, daar het van daag precies zeven jaar geleden was dat de eerste Canadese gevechtswagens ons stadje binnenreden. Het rood-wit-blauw dat zich voor de school ontplooide had dus tweeërlei betekenis: de grote heugelijke gebeurtenis vaa 16 April VOLKSONDERWIJS. 10 April. Gisteravond werd in lokaal achter de Doopsgezinde kerk huishoudelijke vergadering gehouden van afdeling Workum van „Volksonderwijs”. Nadat de voorzitter, de heer R. Hoekema, de aanwezigen hartelijk welkom had geheten, gaf de heer S. Schotsman namens de kas commissie een financieel verslag. Daarna werd van de federatievergadering te Leeuwarden door de heer P. Vlieg rapport uitgebracht. Besloten werd ook dit jaar weer deel te nemen aan de Landdag, welke deze keer te Beetsterzwaag zal .worden gehouden. Ver schillende punten betreffende „Volksonder wijs” en openbare school werden besproken. Het was dan ook ruim 10 uur toen de voor zitter deze gezellige vergadering sloot. Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling Vroegtijdig doden van de larven een eerste eis. De komende maanden zijn bij uitstek gun stig voor de ontwikkeling van de runder horzel, de parasiet, die, zoals bekend, een enorme schade onder de veestapel kan te- wij Uw aandacht op boven- dit jaar op a.s. onze gemeente zal Gaarne vestigen gemelde collecte, welke Maandag 21 April in worden gehouden. Het doel van deze landelijke coRecte mag overbekend worden verondersteld. Immers, de T.B.C.-bestrijding is iets, waarvan ieder wel eens heeft gehoord of gelezen. Gelukkig komen in de plaats onzer inwoning thans geen ernstige gevallen voor, maar nog on langs is bij de doorlichting in het naburige Hindeloopen gebleken, dat daar op een klein inwonertal een betrekkelijk groot aantal ge vallen van lijders aan deze zo zeer gevreesde ziekte bleken te zijn. Ook kan plotseling deze ziekte optreden, zodat altijd gewaakt moet worden tegen de verschijnselen. Voorkomen is altijd nog beter dan genezen! De opbrengst van deze collecte komt ge heel ten bate van de plaatselijke afdeling van de vereniging „Het Groene Kruis”, weshalve wij deze zeer bij U aanbevelen. Namens het bestuur van genoemde afdeling J. ROBIJNS, B. SMID, adm. die overigens op grond wettelijke voorzieningen verplicht is, een Telefoon Redactie en (van onze medische correspondent) Op deze veelomvattende vraag werd, tijdens een uiteenzetting voor de pers in het Antoni van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam door enkele vooraanstaande figuren, die op dit gebied in ons land werkzaam zijn, een ant woord gegeven. Dat Koningin Wilhelmina in 1948 haar jubileumgeschenk ter beschikking stelde van de kankerbestrijding, weet iedere Nederlander. En was dat nog niet tot hem doorgedrongen, dan is er toch in iéder geval door het enorme succes van de Haak-in-actie wel iets bij hem gaan dagen. Maar hoe de vork nu eigenlijk verder in de steel zit, is voor ons allen een groot raadsel. Vooral omdat er blijkbaar twee instanties naast elkaar werk zaam zijn. Zo ingewikkeld is het nu echter ook weer niet. Het is hier net als in het dagelijks leven bij ons thuis. Papa vult de schatkist en mama maakt hem weer leeg. Het vullen gebeurt in dit geval door de Vereniging Koningin Wilhelminafonds”. Met mama is de „Stichting Koningin Wilhelminafonds” te vergelijken. En deze toont zich een wijze huisvrouw, want ze is voorzichtig vóór ze het geld gaat besteden. Er is dan ook tot nu toe slechts in hoofdzaak voorbereidend werk verricht. Niet alleen moet er getracht worden deze verschrikkelijke ziekte, die in 1948 bijna 20 pCt. van de sterfgevallen in ons land ver tegenwoordigde, zoveel mogelijk te voorkomen en te genezen. Neen, wij moeten er ook achter zien te komen, wat kanker eigen lijk is. Eu daarvoor is nog zeer veel weten schappelijk onderzoek noodzakelijk. Voor dit onderzoek zijn in de eerste plaats natuurlijk mensen nodig, die op dit gebied hun opleiding hebben gehad en die daarvoor ook voldoende enthousiast zijn. Maar ook meer laboratoria en meer instrumenten. Dit alles moet dus eerst verwezenlijkt worden en dan pas staan wij aan het grote begin. De onderzoekers zullen dan kunnen sameuwerken met de universitei- ten waar ze de jongeren het enthousiasme kunnen bijbrengen. En met elkaar, opdat de kennis van een ieder vruchtbaar op de anderen zd kunnen inwerken. De eerste ont moeting tussen deze super-specialisten zal waarschijnlijk in Juni a.s. gehouden worden. Wat dit „research-werk” betreft, aldus Professor Westenbrink, komt het eigenlijk hier op neer, dat er momenteel nog geen dui delijke concrete voorstellen zijn. Wij moeten voor'opig alleen maar trachten om zoveel nogelijk van de kanker te weten te komen en streven naar een goede samenwerking op uit gebied. Vijftig jaar geleden zag men de tuberculose als een ongeneeslijke volks- plaag. Nu lijkt het, alsof we deze ziekte binnen afzienbare tijd zullen uitroeien. Zo moet het met de kanker ook! De Lekaudellug en genezing is natuurlek Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum wel een geheel ander hoofdstuk uit het grote nog onbegrijpelijke boek „kanker”, maar, zoals ook Dr. Wassink betoogde, wij moeten niet vergeten, dat de research uit iedere patient die in de kliniek verpleegd wordt, iets leren kan en dat omgekeerd de kliniek onmiddellijk gebruik zal maken van wat men in het laboratorium ontdekt heeft. Er is dus een verband tussen deze beide hoofd stukken uit het duistere boek der kwaadaar dige gevallen. Dit verband moeten we terug vinden in de samenwerking tussen super- specialisten op kankergebied enerzijds en alle andere specialisten anderzijds. Tot een zo hecht mogelijk team-work zal men echter pas goed kunnen komen, wanneer er een nieuw Centraal Kankerinstituut met bijbehorende kliniek kan worden ingericht. Van niet te onderschatten betekenis ten slotte, zal ook zijn het samenstellen van een algeme ziektestatistiek van de kanker. Zo kunnen wij komen tot een grondige kennis over de bereikte resultaten met als gevolg een verbetering van het onderwijs over dit vraagstuk. Een onderwijs, dat niet alleen bestemd zal zijn voor alle toekomstige kanker- specialisten, maar ook voor het grote publiek. De voorlichting zal hierdoor dus beter kun nen worden. Een ieder zal, door middel van lezingen en films iets meer over deze veel besproken ziekte te weten kunnen komen. Men zal er zich van kunneh overtuigen, dat het hi r geen wetenschappelijke hoogdraverij betreft; dat het niet zo maar iets is wat voor hem of haar van geen belang is. En de angstigen onder U. die bij het geringste knobbeltje denken, dat ze nu een ongeneeslijke ziekte hebben, zullen dan ook weer rustig kunnen ademen en dadelijk naar de dokter stappen om het, nu onschuldig gebleken ge- zwelletje te laten verwijderen. Al was het alleen maar omdat het zo lelijk staat En vergeet U het niet Papa is de „Vereniging Koningin Wilhelminafonds” en mama kan het huishouden niet bedruipen als papa niets verdient. SPORTNIEUWS. I Zaterdagmiddag trad Workum binnen Je lijnen tegen C.V.V.O. uit Lemmer voor h^t spelen van de eerste bekerwedstrijd. Zoals in de lijn der verwachting lag, konden de gasten zich niet tot gelijkwaardige tegen standers ontpoppen en moesten dan ook genoegen nemen met een 102 nederlaag. Het spelbeeld was eenzijdig, zodat het geen grootse wedstrijd werd. Workum scoorde er Rustig op los en dit kan dus een goede oefening zijn geweest voor de komende zware 'wedstrijden, want ;naast de verdere ont wikkeling van de bekerwedstrijden staat de competitie om het Noordelijk kampioenschap Zaterdagmiddagvoetbal nog voor de rood- Hemden op het programma. Maandagmiddag trad het eerste al weer aan en nu tegen het Fries elftal. Onder ideale weersomstandigheden werd begonnen en het vrij talrijke publiek heeft van een aardige en vlotte wedstrijd kunnen genieten. Na ongeveer een kwartier spelen wist Wor kum dank zij Wouda een nuttige 10 voor sprong te behalen. De fraaie boogbal ver dween in het doel, die de overigens uitsteken de doelverdediger volkomen verraste. Wesse- lius probeerde even later de talenten van deze keeper, maar hoewel een ieder dit puntje al had geteld, werd het met een fraaie safe uit het doel geranseld. Midvoor Siemon- WORKUM. Naar wij vernemen is een aantal ingezetenen van Workum bereid ge vonden ter aanbeveling van de te houden Bazar voor het Groene Kruis een Ere-Comité te vormen. Het zijn de heren: Burgemeester Russchen Notaris Niemantsverdriet A. Gaastra D. van der Goot Dr. Noordhoff Dr. Mulder schade onder de veestapel kan weegbrengen. Met het oog hierop worden de veehouders er aan herinnerd, dat een vroeg tijdige bestrijding veel onheil kan voor kom en. De bestrijding, van dient te geschieden door met een niet te harde borstel een emulsie van Rotenon- houdende stof (derris- of lonchocarpuspoeder vermengd met water) op de huid van de aan getaste runderen te brengen en wel zodanig dat de korstjes op de gaatjes, waarin de horzels zich bevinden, worden verwijderd. Er moet nadrukkelijk op worden toegezien, dat men niet te hard borstelt, aangezien anders de larven onder de huid worden stuk- gedrukt, of in het andere geval de etter, die zich altijd om de larve bevindt, in de omringende weefsels wordt geperst, waardoor zich ontstekingsverschijnselen kunnen ontwik kelen. Een behandeling in drie keer, nl. re spectievelijk in April, Mei en Juni is vol doende om alle horzellarven, die zich bij het rund ontwikkelen, te doden. Wordt de bestrijding door de eigenaar zelf uitgevoerd, dan dient men de voorschriften van de Provinciale Gezondheidsdienst nauw keurig op te volgen. Aan een behandeling door een geroutineerde uitvoerder moet ech ter in alle opzichten de voorkeur worden gegeven. De kosten, die hieraan zijn verbon den, wegen niet op tegen de resultaten, die door een meer doeltreffende bestrijding kun nen worden verkregen. De Nederlandse veestapel dient zo mogelijk „horzel-vrij” te worden gemaakt. Daarbij is de medewerking van alle vee houders onontbeerlijk. 1945 voor onze gehele bevolking en een heuglijk gebeuren voor de leerlingen, die hun volledige opleiding aan de Landbouw school hadden genoten. Na het lezen van Ps. 19, ging de voorzitter, de heer G. Brouwer van Greonterp, de ouders van leerlingen en genodigden voor in gebed. Het openingswoord was kort, ter wille van de tipi, maar natuurlijk optimistisch, omdat tot nu toe zulke goede resultaten door dit onderwijs behaald werden. Het hoofd der School, de heer Rozendal, kwam op z’n gewone plaats te staan om de eindles te geven. Vragen werden de leer lingen (aan wie reeds door een commissie het diploma was toegezegd) van de meest uiteenlopende zaken gesteld. De een ging het antwoorden iets beter af dan de ander, maar grove fouten werden gelukkig niet gemaakt. Sommigen hadden wel even last van de zenuwen en ze waren dan ook heel blij wanneer ze de opgaven tot een goed einde hadden gebracht. De projectielantaarn kwam op tafel en aan de hand van deskundige voorlichting kwamen de eigenschappen van het Friese paard volledig uit. Verschillende beroemde hengsten, die tot het verhogen en ver edelen van dit type hadden bijgedragen, wer den in ogenschouw genomen, waardoor zowel goede en minder goede eigenschappen naar voren kwamen. Als voorzitter van de commissie van toe zicht kwam onze .pirgemeester voor de lesse naar om de gelukkigen het diploma van de school uit te reiken. Spr. memoreerde het behaalde resultaat, maar wees er nadrukkelijk op dat de jongeren nu niet moesten denken dat ze volleerd waren. Vroeger meende men dat vakonderwijs voor de boeren van geen betekenis was. Thans hebben de resultaten bewezen, dat men terdege onderlegd moet zijn, om in deze tijd mee te kunnen doen. Door het kunstmatige opvoeren van de groei van allerlei gewassen, zal veel zorg moeten worden besteed aan het land en in de practijk moest het eigenlijk zo zijn, aldus spr., dat na een. jaar of twintig (wanneer deze jonge mensen zelf de teugels in handen hebben ge nomen) het op een bedrijf te zien is: dat is een boer die vroeger landbouwonderwijs heeft genoten; het land ziet er keurig verzorgd uit maar ook de opbrengst is zo groot, dat er goede bedrijfsresultaten worden geboekt. Spr. wekte op om nog meer onderwijs te volgen, want da wetemchap die men 'opdoet, brengt in de practijk haar geld meer dan op. Met woordqn van waardering reikte de heer Russchen aan de volgende leerlingen het diploma van de Chr. Lagere Landbouwschool uit, t.w. in alfabetische volgorde de heren: Folkert Bakker, Nijhuizum; Jeep Bakker, Heidenschap; Feike Buma, Heidenschap; Ger lof Buwalda, Workum; Jelle Feenstra, Hinde loopen; Klaas Folkertsma, Hindeloopen; Sjou- ke Haijtema, Koudum; Ypke Hornstra, Mol- kwerum; Anne de Jong. Gaast; Petrus Jorrit- sma, Ferwoude; Johannes Kampen, Hinde loopen; Melle de Koe, Molkwerum; Rients Rienstra, Idsegahuizen; Jan Ruardy, Workum; Douwe Stellingwerf, Ferwoude; Jouke van Wieren, Nijhuizum en Yke de Wit, Ferwoude. Aan twee leerlingen kon het diploma niet worden uitgereikt. Namens de leerlingen vroeg Klaas Folkert sma het woord, die met enkele woorden de heer Rozendal dank bracht voor het gegeven onderwijs. De prettige verstandhouding, die er steeds is geweest, werd door hen die deze school nu gaan verlaten, gedemonstreerd in een geschenk, dat aan het hoofd werd aan geboden. Een fraai uitgevoerde serveerwagen werd binnengebracht en deze zal straks in de woonkamer van de familie Rozendal aan deze dag dus ook aan de eerste volledige cursus blijven herinneren. Dankbaar werd deze spontane gift aanvaard en dat het onderwijs steeds met ambitie ge volgd wordt, blijkt ook hier wel uit, dat van deze jongens niemand deze winter ook maar één keer heeft verzuimd, wat toch wel als het beste bewijs kan worden aangevoerd, dat er met ijver en toewijding is gewerkt. Na het slotwoord van de voorzitter, ging het hoofd van de school voor in dankgebed en hadden de eerste 17 leerlingen voorgoed deze school achter zich. sma van Makkum was aan de andere kant de gevaarlijke schutter en zond ook een zeer verrassend schot in, wat te machtig bleek voor keeper van Gosliga. Voor de rust kwam geen verandering meer in de stand, zodat beide ploegen na de thee weer met gelijke kansen begonnen. Het W.-doel kwam eerst onder druk te staan en de spelers van het Friese elftal hadden niet geluk met hun schoten, daar de paal nogal eens redding moest brengen. Bennie Faber was binnen de lijnen gekomen wegens uitvallen van Wesselius en maakte spoedig na z’n entree er 21 van, hoewel z’n schot zeker in de veilige handen van de keeper terecht was gekomen, wanneer de back deze niet op het laatste nippertje van richting had doen veranderen. Uit een kopbal wist midvoor Siemonsma de gelijkmaker achter van Gosliga te plaatsen en hoe beide ploegen het ook nog probeerden het was en bleef 22. Het eerste elftal van uit tegen Froonacker en winnen. Door deze uitslag staan onze jon gens er goed voor, daar alleen O.N.S. nog gelijk met hen kan komen, maar al winnen .die de resterende wedstrijden nog (W is uitgespeeld), dan is een beslissingswedstrijd nodig om uit te maken wie de ere-plaats dit jaar inneemt. Volg het voorbeeld de grotere broers maar. A.s. Zaterdag komt voor de beker naar ons stadje O.N.S. en het zal er wel geducht spannen. Workum moet winnen, daar bij een gelijk spel de thuisclub wordt beschouwd als de ploeg die verloren heeft. Dergelijke wedstrijden zijn altijd een dubbeltje op de kant en aan een voorspelling wagen ü(ns niet. "Workum 3 ontvangt Oeverzwaluwen 2 en dit zal wel niet zover van een gelijk spel afliggen. Workum 2 van de Jun. A gaat op bezoek bij Froonacker en zal proberen een even goed resultaat mee naar huis te nemen als het eerste vorige week deed, maar of hun tegenstanders het zover laten komen is nog een vraag. Workum 3 Jun. B krijgt Q.V.C. op bezoek en hier trekken ze aan het kortste eind.

Friso nl | 1952 | | pagina 1