4 te I „Het Vierde Prinsenkind” DE WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor XIV. TAXI I Oer de lelhannel, de lelaken en it Aeksfolk de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Commissie Woonruimteverdeling. Bedrijfsplan voor het weidebedrijl Zaterdag 26 April 1952 75ste Jaargang No. 17 6 persoon» dan naar lit Voor een modern OPENBARE VERGADERING A.R. PARTIJ. ruichéouyuet is Uw adres «Het Bloemenhuis«, Iel. 112, Workum L X Fryske Brief 250. It barde wol gauris dat ien fan de feinten mei iel de wal op moast in klant. Sa‘n koer mei iel waerd altyd op it skouder droegen, en al gelang der oan gewicht ynsiet, wie it docks altyd in hiele til om dy -e groun to krijen. Mar och, der stiene yn ‘e measte getallen wol IJEME DE BOER Noord A 47 - Telef. 138 Dat de Warkumer neringdwaenden aerdich oan ‘eielaekenfortsjinnen him wol linke. Forskate fan harren hiene der grif in heal bistean oan to tankjen. Foral as men wit, dat eltseaekin fêste winkel hie hwer 't alles hwat nedich wie, helle waerd. Hoe ‘t dat mei de bakkers west bat, kin ik net sizze, mar wol is my forhelle, dat Berber van Netten, by folie aldere Warkumers grif bikind, de broadtsjes levere. Lyk as ik in'wikemanich lyn al skreaun haw, gyng yn 1907 de War kumer ielfloat oer oan de Lankhorsten fan Heeg. Mar der bleauwen dochs Warkumer skippeis en feinten op ‘e aeken. Nou is it net myn doel om oer dy tiid to skriuwen, hwant earlik sein wit ik der neat fan óf. Mar ik soe it noch hawwe oer de boat „Palinghandel" dy ‘t yn 1903 foar de Amsterdammer aek yn ‘t plak kommen wie. En dan haw ik binammen it each op in man dy ‘t der in great diel fan syn libben op sliten hat. Hwa't ik bidoel sille jimme fierder op léze kinne. Yn it boek „Elfstedentocht'1 skreaun fan Jef Last, fine wy yn itHaed- stik „De blinde baar van Workum" side 47, dit: „Zo werd Wiebren opzijn twee en veertigste jaar burger tegelijk van twee wereldsteden, Workum en Londen; de ene helft van het jaar zat hij aan de vaste wal, de andere helft voer hij tussen de twee steden." Boargers fan twa stêdden ja, dat wie it aeksfolk wol sahwat. Dy fan Warkum, dy fan Heeg en dy fan ‘e Gaestmar, al wurde de twa lêstneamde plakken dan ek net ta stêdden rekkene. Mar folie fan dy boargers binne der net mear. It aide laech is hast ütstoarn. Der wennet noch ien yn Warkum. Hwant as der ien rjocht hat om boarger fan twa stêdden neamd to wurden dan is hy it. In great diel, ja jierren fan syn libben hat er oan 'e oare wal sliten. It is de hear Gerrit üeinum. Nou wit ik fuort wol, dat der minsken wêze sille dy 't sizze: Mar dy hat dochs net op ‘e aeken fearn. Dat is wier, mar dochs waerd D. ta it aeksfolk rekkene. Hy hat forskate jierren masjenist west op de boat hjir boppe al neamd, de „Palinghandel". D. waerd yn 1903 masjenist op dy boat. FRISO. nei nei fan minsken op ‘e wal dy‘t efkes in han üt stieken om de koer op it skouder to tillen. Mear as ienris wie dat in kommies dy ‘t der de wacht hie of tafallich lans roun. 8a barde it op in kear dat ien fan de aeksfeinten, litte wy him mar Wytse neame, al in kearmanich mei iel de wal op west hie. Mar net ien kear hie hy in kommies sjoen. Hy moest eltse kear seis de koer op ‘e nekke hysje. Wer stiet er op 'e wal mei syn ielkoer en krekt as er dy opnimme sil komt er sa'n man op him ta setten. Efkes in hantsje helpe, seit er. Mar of Wytse der bliid mei wie? Dy syn hert sloech grif acht en tachtich. Hwant hwat siet der yn dy koer? Né it wie krekt dat kear gjin iel. Mar wol safolle healpounen tabak fan de „Oude Rooker en hwat kiskes segaren. Doe ‘t de Ingelskman neat murken hie, sette Wytse de stap der ünder, leau dat mar. Ja sunder in lyts bytsje lok komt men er net. Wy hawwe it nou al in kearmanich oer it slükjen hawn en ta beslüt wol ik dan oernimme hwat in aid Warkumer my skreaun hat. Ik nim it oer sa 't hy it skriuwt. „Van de palinghandel”. „De aakschippers waren goede klanten van Pake. (Dy wie snider. F.) Dikke duffers. Het kon er af. Van een der vrouwen van zoo‘n schipper hoorde ik, [kleine potjes hebben ook oortjes] bij een bezoek bij pake, dat haar man nog wel eens wat suiker mee nam uit Londen. Maar daar rustte toch geen zegen op die smokkel, want die suiker was altijd veel eerder op dan die ze in Workum kocht. O, heilige onnozelheid HET EERSTE LUSTRUM VAN DE STICHTING Verschijnt eenmaal per week 1 Administratie 45 Postrekening 82259 OFFICIËLE MEDEDELINGEN KERKDIENSTEN uur a ds R. Hofman uur en FANCY FAIR 1952. BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum GEVONDEN VOORWERPEN. 1 kinderblouse. PLAATSELIJK NIEUWS veel Ahoaneusentsprjp: f 1.10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf Voorm. uur in de de ds L. Luteijn ds H. Altena Inzending van advertenties uiterlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagsmorgens voor 10 uur. Het lijkt ons inneren, immers.... jaren geleden, dat WORKUM. De onlangs gehouden Simavi- collecte heeft opgebracht te Workum f319.11 en te Heidenschap f 57.09, totaal f 376.20. Hartelijk dank aan allen, die hebben mede gewerkt om dit fraaie resultaat te behalen. Onze vroegere stadgenoot, de heer G. Visser, thans hoofdtechnisch ambtenaar te Venlo, is benoemd tot Directeur der Ge meentewerken te Weert (L.) i de afd. Workum Groene herroepen aan T.B.C. ondergetekende door uur ds D. J. Spaling. De Warkumer aeken. J. Schneider. Nam. 2 uur van Koudum. nam. 1.30 uur Ook verhuur zonder chauffeur GELUIDSZUILEN IN N.H. KERK. Naar we vernemen wil de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente alhier een proef nemen met zgn. geluidszuilen, waarmee in verschillende gebouwen een ernorme ver betering van de accoustiek werd verkregen. Door deze nieuwe uitvinding wordt het geluid op een dusdanige wijze gebundeld en gericht, dat het tot in alle hoeken van een gebouw duidelijk verstaanbaar heet te worden. De proef zal ook hier genomen moeten worden, wanneer de kerk gevuld is met mensen, dus binnenkort zal men in de kerk wonderlijke apparaten kunnen aantreffen, die alleen ten doel hebben de stem van de predikant voor ieder duidelijk hoorbaar te maken. Met het plaatsen van gewone luidsprekers zal be slist geen verbetering verwacht kunnen wor den, want terecht vreest men dan voor een averechts resultaat, omdat het sterkere ge luid dan ook in versterkte mate terugge kaatst zou worden. Met de ervaringen, die er in de loop der jaren in andere grote kerkgebouwen zijn opgedaan en met alle factoren die een heldere geluidsweergave kun nen bevorderen, zal zoveel mogelijk rekening worden gehouden, opdat men met even aan het eigen geluid gewend te raken, de klachten tot een minimum teruggebracht hoopt te hebben. de belangstelling in alle gelederen voor deze aangelegenheid achteruitgaat. Bij de komende verkiezing zal het A.R. beginsel gesteld moeten worden tegenover het socialisme. De A.R. wil nog steeds sou- vereiniteit in eigen kring. Ter gelegenheid van de opening van de Vrije Universiteit in 1880 hield Abraham Kuyper een rede met dat opschrift, waarin duidelijk naar voren kwam dat volgens Gods Woord het gezin geslicht werd en alle andere verbanden staan daar niet boven, maar er naast. Gezag is de mens gegeven, opdat het leven in die samen levingsverbanden in vrijheid wordt ontplooid en ook kansen krijgt tot verdere ontplooiing. De Amerikaanse professor Buckly schrijft in een opzienbarend geschrift dat de kapita listische maatschappij die op het ogenblik tot ontwikkeling komt, zal verdwijnen. Vol gens hem zal het socialisme ook geen levens vatbaarheid hebben. Wel een organisatorische maatschappij die alle draden in handen heeft en de mensen willoos maakt. De A.R. zal waakzaam blijven om de souvertiniteitsgedachte in eigen kring te bevor deren, maar ook om op te komen voor de vrijheden, die de arbeiders in ondergeschikte positie moeten hebben. Deze met gloed en overtuiging uitgespro ken rede werd met grote aandacht gevolgd en het applaus bewees dat men met de woor den van de spreker van harte instemde. Van de gelegenheid om met de spreker van gedachten te wisselen werd een druk gebruik gemaakt en zodoende werden nog ver cb.i'lenden aangelegenheden op breedvoe rige wijze besproken. Een geslaagde avond, maar de belangstel ling bleef beneden de verwachting. Warns (Herv.) Voorm. 9 ds A. J. Oostenrijk. Staveren (Herv.) Voorm. 9 uur van Tjerkwerd. Nam. 2 uur van Hindeloopen. uur ds P. E. van In verband met het verleden week Friso” aangehaalde resultaat omtrent doorlichting in Hindeloopen, werd door burgemeester aldaar medegedeeld, dat de ge constateerde ziektegevallen gelukkig van lichte aard zijn. Wij verheugen ons daarover en de mededeling, dat daar lijders i zouden zijn, hetgeen aan enkele Hindeloopers was verteld. Namens het bestuur van van de ver. „Het Groene Kruis”, B. SMID, adm. 3 kinderjurkjes en Rijkspolitie Groepsbureau Koudum. Dc vergadering van de Commissie voor Woonruimteverdeling wordt gehouden op DINSDAG 29 APRIL in plaats van op Woensdag 30 April a.s. Nog nimmer zag men in ,,St. Jozef” zoveel mensen bijeen als op de laatste dagen der vorige week. Hoe kon het ook anders. Onder leiding van de Aalmoezenier der Jeugd beweging, Pater Michielsen, met een staf van medewerkers, was er ..een pracht versierd lokaal gemaakt en een schat van goederen was door milde gevers bijeengebracht, het welk een lust voor het oog was en waar de vrouwen van Workum en omgeving, als het ware bestreden om het eerst aan beurt te komen om te kunnen kopen. Het was bij de textielstands zo druk, dat er op momenten 9 verkoopsters tegelijk nog handen tekort kwamen en geen wonder, want de Eerw. Zusters van het St. Geertrudis Gesticht hadden van alle mogelijke grote en kleine lappen, de mooiste manteltjes, jurkjes, speelpakjes enz. enz. gemaakt, dus vele huismoeders besteedden hun spaarcentjes graag om deze gewilde goederen te kopen. Dat de attracties in de smaak vielen, zag men al spoedig wanneer men eens een kijkje nam; het was overal even druk en de winnaars gingen met pracht prijzen naar huis. Geen wonder dat men na de opening het steeds drukker kreeg, want zowel Donderdag als Vrijdag en Zaterdag, elke avond had men handen te kort en de gezelligheid werd dan nog ver hoogd door een muzikale „Band”, die er lustig op los speelde, tot tevredenheid van allen. Was men dorstig of hongerig, dan even na r de „Snackbar” en hoeveel hongerige magen en dorstige kelen daar weer tot rust kwamen, is bij honderden niet te tellen. Nee, het was af, en menig bezoeker vroeg bij het afscheid aan de Aalmoezenier, wanneer krijgen we weer zo’n bazar. Al met al: het is geslaagd en de Aalmoeze- zenicr kan zeker deze zomer weer met de Verkenners, Welpen, Gidsen en Trekvogels uit kamperen gaan naar de bosrijke streken van ons mooie Nederland. Telefoon Redactie en 9.30 uur ds J. ds A. J. Schneider uur van de oorlog en terreur afgelegde be lofte: „Voor de kinderen van hen, die vallen, zal worden gezorgd” gestand. Het eerste lustrum van „Het Vierde Prin senkind” zal zonder enig feestelijk vertoon worden herdacht. Veel meer ligt het in de bedoeling Nederlanders in binnen- en buiten land een enkel moment te laten stilstaan bij het leed, dat de oorlog bracht in het leven van kinderen, die bij het wegvallen van de natuurlijke verzorgers, voor rekening kwamen van ons gehele volk. „Kinderen van ons Volk”, dat moeten zij voor ons blijven, deze oorlogsslachtoffertjes juist hieraan nog eens te her- het is al weer zoveel wij de heilige belofte af legden deze kinderen te adopteren als een ereschuld aan hen, die in hun laatste levens uur ongetwijfeld zullen hebben gefluisterd: „Zorg voor onze kinderen”. Opnieuw zien bijna 4000 door de oorlog getroffen kinderen verlangend uit naar hun vacantie in de kampen van „Het Vierde Prinsenkind”. Het Bestuur van „Het Vierde Prinsenkind” zal aan de verwachting van deze kinderen alleen dan kunnen voldoen, als in dit lustrum- jaar „FEESTGAVEN” binnenstromen op gironummer 477800 ten name van de Penning meester der Stichting te Dordrecht. Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling 24 April. Gisteravond werd in de lokalen achter de Geref. Kerk alhier een openbare vergadering gehouden, uitgaande van de plaatselijke Anti Revolutionaire Kiesver eniging „Nederland en Oranje”, waarvoor als spreker was uitgenodigd Prof. Ir. H. van Riesen van Amsterdam, die als onderwerp zou behandelen: „De A.R. beginselen en het maatschappelijk leven.” Na opening en welkomswoord van de voor zitter. de heer R. G. Visser, werd het woord i gegeven aan de spreker, die begon met er op te wijzen dat het politieke leven erg ge compliceerd is, wat weer tot gevolg heeft dat Vanaf 17 tot en met 23 April 1952 Geboren en Gehuwd: Geen. Overleden: Fekke Fekkes, 84 jr, wedn. van Marijke Dijkstra. Zondag 27 April 1952. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9.30 ’s Avonds 7.30 uur ds E. J. Beker. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds R. Hofman (maandelijkse collecte). Nam. 3 uur Lentefeest Westhill. (Geref.) Voorm. 9 uur Leesdienst. ’s Av. 7.30 uur ds van Leeuwen van Nijemirdum. 'Bapt„ Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. Woensdagavond 8 uur Bijbellezing. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds E. J. Beker. Nam. 1.30 uur ds D. J. Spaling. Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds P. E. van Ooijen (H. Doop.) Gaast (Herv.) Voorm. 9 Ooijen. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 en ’s avonds 7.30 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) (Geref.) Koudum (Herv.) Brouwer. Nam. 2 van Molkwerum. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur (maandelijkse collecte.) Molkwerum (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds A. ds J. Brouwer Bij het streven naar een economische be drijfsvoering op de weidebedrijven geldt als eerste voorwaarde, dat de veebezetting in overeenstemming wordt gebracht met de voe- derproductie van eigen bedrijf. Nog altijd blijkt, aldus Ir C. P. Scheepers, Rijksland- bouwconsulent, in een onlangs gehouden radiocauserie, dat op de bedrijven van dit type te veel het accent wordt gelegd op de omvang van de veestapel, zonder echter rekening te houden met de beschikbare hoe veelheid voedermiddelen. Gevallen, waarin 50 pCt. en meer van de winterbehoefte aan voer moet worden aangekocht, behoren geenszins tot de uitzondering. Bij de huidige ver houding tussen voederprijzen en melkprijs moet een bedrijfsvoering, die het noodzakelijk maakt om veel in ongunstige grasjaren zelfs zeer veel ruwvoer bij te kopen, on vermijdelijk tot de nodige consequenties leiden. Temeer, omdat door de noodzakelijkheid van het aankopen van voer door de veehouders, de prijzen der voedermiddelen steeds, en vooral in tijden van voederschaarste, omhoog worden gedreven. Deze gevaren kunnen echter grotendeels worden voorkomen, wanneer de veebezetting in harmonie wordt gebracht met de gemiddelde jaarlijkse voederproductie van het eigen bedrijf. Uiteraard is deze voeder productie aan schommelingen onderhevig, zo dat het wel aanbeveling verdient in jaren van goede grasgroei een voederreserve aan hooi en kuilvoer te vormen voor jaren, waar in de grasgroei tegenvalt. Een op dergelijke wijze opgezet bedrijfsplan betekent echter niet, dat in het geheel geen voedermiddelen moeten worden aangekocht. Integendeel, het is met het oog op een doel matige veevoeding in de winter zelfs zeer gewenst om iets bij te kopen, hetgeen van zelfsprekend met het nodige overleg moet geschieden. Vooral de aankoop van kracht voer moet wegens de hoge prijzen beperkt blijven tot de hoeveelheid, die in verband met de melkproductie der dieren beslist nood zakelijk is boven een volledig ruwvoeder- rantsoen. Het aankopen van een beperkte hoeveelheid ruwvoedermiddelen, goed gekozen als aanvulling van het eigen voer, is door gaans wel verantwoord, omdat het dan beter mogelijk is een .rantsoen samen te stellen, dat alle benodigde stoffen in de juiste ver houding bevat. In geen geval mag het aan gekochte voer echter het sluitstuk van de «oederpodtie op het bedrijf worden, waarmee alle tekorten worden aangevuld. Wat de uitvoering van het bedrijfsplan be treft, moet in het voorjaar zo vroeg moge lijk een oppervlakte gereed worden gemaakt voor het winnen van gedroogd gras of kuil voer. Een aantal andere percelen reserveert men voor de hooiwinning in de eerste helft van Juni. De overige stukken zijn bestemd voor de beweiding gedurende de maand Mei; deze laat men gaandeweg weer voor hooi- v> inning liggen als op de voor kuilvoer ge maaide percelen voldoende beweidingsruimte beschikbaar komt. In Augustus kan gewoonlijk nog een o ppervlakte uit de beweiding worden gehouden voor het maken van een najaarskuil of eventueel nog wat gedroogd gras. De benodigde beweidingsoppervlakte is uiteraard sterk afhankelijk van de grasgroei, de be- weidingsmethode en de productie der dieren; zij varieert in het begin van het seizoen tussen 50 en 100 vierkante meter per volwassen koe, doch later in het seizoen is een grotere oppervlakte noodzakelijk. Daarnaast moet ook aan de eiwitproductie de nodige aandacht worden geschonken. Bij een goede bedrijfsvoering is de eiwitproductie op een weidebedrijf doorgaans behoorlijk aan gepast aan de zetmeelwaardeproductie. Het bedrijfsplan moet tenslotte voor elk bedrijf afzonderlijk worden opgesteld, omdat met alle bijzondere omstandigheden van het bedrijf rekening moet worden gehouden. Ook dan nog kan het tengevolge van bijzondere weersomstandigheden en andere onvoorziene gebeurtenissen herhaaldelijk nodig blijken om in het gemaakte plan wijzigingen aan te bren gen. Dit is echter geen bezwaar. Hoofdzaak van het plan is, dat men een richtlijn heeft ▼oor da bedrijfsvoering op economische basis. IN 5 ZOMERS 21016 OORLOGSWEESJES GRATIS MET VACANTIE! Op 24 April 1947 werd in Dordtrecht op gericht de Stichting „Het Vierde Prinsen kind”. Geen der oprichters heeft kunnen ver moeden, dat de d0 Istelling van deze Stichting: „Het bezorgen van een vreugdevolle vacantie aan kinderen over wier leven de oorlog zulk een donkere schaduw wierp” bij het Neder landse Volk een zó grote instemming zou vinden. De cijfers spreken klare taal. In zijn vijfjarig bestaan zond „Het Vierde Prinsenkind” 21016 door de oorlog verweesde en of lichamelijk getroffen kinderen naar de prachtige kampen, die welwillend door de Regering ter beschikking werden gesteld. Dit zou ónmogelijk geweest zijn, indien ons volk niet op ondubbelzinnige wijze had getoond, dat het zich van de oorlogsslachtoffers niet wil afmaken met een wekelijkse uitkering in geld alleen. Door middel van „Het Vierde Prinsenkind” heeft onze natie uiting gegeven aan haar medegevoel met de duizenden weduwen en weesjes van hen, die de hoogste tol aan de oorlog hebben betaald. De uitzending met vacantie was wel de meest sympathieke vorm die kon worden gekozen. Immers, de kinderen worden voor een korte periode onttrokken aan de zorgen- sfeer van iedere dag, terwijl daarnaast de moeders de ervaring opdoen, dat de offers, die door haar en haar gezinnen werden ge bracht niet vergeten zijn. Dank zij de spontane en belangeloze medewerking van honderden voortreffelijke jeugdleiders, doktoren, ver pleegsters, aalmoezeniers, geestelijke verzor gers betekende de geboden vacantie meer dan ontspanning alleen. „Het Vierde Prinsenkind” heeft steeds mogen rekenen op grote medewerking van de Regering en de Gemeentebesturen. Dit impli ceert echter niet, dat de overheid geldelijke steun verleende. Het particulier initiatief zorgde voor de benodigde gelden en daar mede deed Nederland de eens in het donkerste

Friso nl | 1952 | | pagina 1