k DEWORKUMER KRANT Oer de Ielhannel, de lelaken en it Aeksfolk XV. De Warkumer aeken. BEL 170 Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland E IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Aanbesteding. Herdenking gevallenen. No. 18 75ste Jaargang Zaterdag 3 Mei 1952 FRISO. is Uw adres ■Het Bloemenhuis-, Tel. 112, Workum helle. Mar nei 1907 krige de boat oar wurk. Iel helje üt Denemarken. Sa‘n reis duorre in fjirtsjen dagen. Foar ik nou fierder gean, wol ik earst efkes Voor een modern Fryske Brief 251. Sa lang it Warkumer kantoar bistie waerd de iel fan Amsterdam Neiskrift: Hwat ik einlings wol forwachte en hwer ik ekop hope, wie, dat der oer dizzeskriuwerij brieven kommesoene. Foral mei oanwizigen of meidielingen. En lit ik mar earlik sizze, it tal brieven hwat ik krige fait lang net óf. Ek hwat de ynhüld oangiet bin ik dGbeld en dwers lo freden. Ut hwat men my skreaun hat, meitsje ik op dat der noch folie mear to finen wêze sil oer de ielhannel yn earder tiid. Wis der sil noch hiel hwat mear matriael oantöge wurde moatte foar ‘t wy in folslein oersjoch krije. En ek al giet dat dan by biten en brokken as it er mar komt. Yneltsgefal haw ik in bulte meiwurking ünderfoun en dat haw ik noch. Asbygelyksin aid-Warkumer de tasizzing docht om to prebearjen yn Ingelan, hwat mear oer dat aide privileezje oan ’e weet to kommen, dan binne wy der tige bliid mei. It stiet foar my dan ek wol fêst, dat de skriuwerij oer de ielhannel jit net oan ein is, lyk as ik earst tocht hie. Hoenear ik der wer mei bigjin is noch gjin sizzen fan. Dat hinget fan in great part óf fan de tiid dy ‘t ik nedich hawwe sil om it spul by 'n oar to fandeljen. It sil my ek alle- gearre net thüs brocht wurde, tink. Mar dat jowt neat, as ik mar wit hwer 't ik it fine kin, dan komt it grif yn oarder. En ta bislüt jitris in oprop ta elts dy ‘t üs helpe kin oan meidielingen, oer de ielhannel, it aeksfolk, ensfh. sizze dat sa lang it Warkumer kantoar bistien hat, der nea gjin poun Deenske iel troch de Fryske of Hollanske iel mongen is. „Op in kear”, sa forhelle Deinum my, „leine wy mei de boat yn Harns om ütklearre to wurden nei Kopenhagen. En fansels alle papieren moasten neisjoen wurde. Der mocht neat oan mankearje. Nou wy tochten dan ek net oars as dy wiene wol yn oarder. Mar mis, hear. Hwat wie ’t gefal? De kaptein, C. v. d. Akker wie wol kaptein, mar hie gjin papieren en ik as masjenist likemin. Ei né, dat gyng yn dy tiid sa. Men forstie jins fak mar fan diploma’s en sahwat hwa prakkesearre der oer. Dat joech my der in spul en drokte fan komsa. Wy mochten sa net farre, seine de kom- miezen. It roun safier dat den Haech kaem der oan to pas. En einlings, ja hear, doe rekke it spul dochs klear.“ De Palinghandel is letter nei Londen gien en hat der forskate jierren tsjinst dien. En D. is syn boat lang trou bleaun. Yn de oarlochsjierren 1914—’18, hat hy der ek sitten. Wol kaem hy sa foar en nei thüs, mar dat wie lang net maklik. Wis men koe wol üt Ingelün weikomme, mar der wer hinne, dat wie ‘t greatste biswier. D. hat lykwols altyd hinne en wer reisgje kinnen. Boarger fan twa stêdden, ja dat hat Gerrit Deinum forskate jierren west. En nou wennet er dan allinne yn syn lyts wentsje op it Dwarsnoard. Wis hy wit hiel hwat to forheljen üt syn tiid as masjenist op de Palinghandel. Mar ek üt earder tiid, doe ’t er masjenist wie op in skulpesüger. Jit noch hwat üt dy tiid. It wie yn 1895 dat dy skulpesüger troch Ingelsken hierd wie om to prebearjen it goud fan de Lutine hoppe wetter to heljen. Né, it is net folie wurden hwat boppe kaem. Doch D. hat noch in aerdich oantinken biwarre. It is in stik fan in greate rea koperen spiker, sa ‘t der by hünderten yn dat skip sitten hawwe. Fan it oare stik hat D. pipe- ütplüzers makke. En ien derfan hat er Prins Bernhard presint jown doe 't dy troude. In tige freonlik bitankbriefke hwat er letter werom krige, wurdt trou biwarre. Hjirmei bin ik oan ’t ein kommen fan myn skriuwerij oer de ielhannel. Sa goed ik neigean kin is yn 1923 de léste ielaek nei Londen gien. Dermei kaem in ein oan de Fryske ielhannel. In stik skiednis waerd êfsletten. Oan elts dy ‘t my holpen hat oan bysünderheden ta dizze skriuwerij, myn hertlike tank. Verschijnt eenmaal par week Administratie 45 OFFICIËLE MEDEDELINGEN KERKDIENSTEN er in vol- 2 PLAATSELUK NIEUWS ALDHEITKUNDIGE FORIENING. de foriening POSTDUIVENNIEUWS. succes aan. it d. Postrekening 82259 Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf AbonneeuentaprijsI 1.10 pet kwartaal per post f 2.40 per halfjaar zal des morgens torenklok worden stilte in acht zal aardig tot t r i r e r 5 3 1 be- een per n n ie ds R. Hofman. ds A. ds H. uur ds H. ds A. J. Schnei- Inzending van advertenties uiterlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij dagmorgens voor 10 uur. zijn geworden door de en de eerst aankomende Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling van een competitie- i sportloze dag voor moeten nog vriend- Wethouders voomoemd, J. RUSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT. Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten op wijzen, de begraafplaats In volkomen tot het in acht Zaterdagavond en een waardige her- WORKUM. In een bijeenkomst met de directie van de Nederlandse Spoorwegen te Groningen, werd aan onze stadgenoot de heer S. Brouwer, die 1 Mei de N.S. met pensioen verliet, de ere-medaille in het goud, behorende bij de onderscheiding als Ridder in de Orde van Oranje Nassau, overhandigd. De directie benutte deze gelegenheid om af scheid van de heer Brouwer te nemen, na hem dank te hebben gebracht voor z’n nauw gezette plichtsbetrachting. i GOEDGEKEURD VOOR STAMBOEK. Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Maandag 12 Mei 1952 aanbesteden Het maken van een gedeelte walbesehoeiing langs de Dolte (16 palen; 7 M3 gew. beton). Bestekken, zolang de voorraad strekt, ver krijgbaar ter secretarie f 1.- per exemplaar. Workum, 1 Mei 1952. Burgemeester en en een 28 April 1952. Het Waterschap Wes- atergo’s IJsselmeerdijken hield vandaag zijn 50e Vergadering van Volmachten in het Waterschapshuis te Workum. De Dijkgraaf, de heer H. R. Kingma, herinnerde hieraan in zijn openingswoord. De gebruikelijke punten als notulen, In- óekomen s ukken. vaststelling der rekening »an het vorige dienstjaar en het uitbrengen van het jaarverslag, passeerden zonder veel discussie de hamer. Basloten werd tot het bouwen van een bergplaats voor noodmaterialen en gereed schappen, tevens garage aan de Zulderdijk te btavcren en tot het aanbrengen van meer- -'.re wegroosters ter vervanging van de be staande hekken. Aan Ged. Staten zal worden verzocht het aterschapshub te Workum aan te wijzen ds Zwaan van De Provinciale Vereniging ter bevorde ring van de paardenfokkerij in Friesland hield te Koudum een keuring voor boven- landse merriin. Goedgekeurd werden en op genomen in het stamboek Gini van E. U. Dijkstra en Lizet van Gebr. Walta, beiden alhier woonachtig. WATERSCHAP. WESTERGO’s IJSSELMEERDIJKJEN. ie oanslute uur ds D. ds E. J. Beker. uur ds P. E. 1TSC begraafplaats, welke om de Markt zal aanvangen. Met nadruk wil ik dat de weg naar en terug, te voet en stilzwijgen dient te worden afgelegd. Aan het hoofd van de stoet stelt zich het gemeentebestuur en de gemeenteraad op; ver der kenne deze „stille tocht” rang nog stand. Men wordt verzocht zich bij de aanvang en niet onderweg bij deze tocht aan te sluiten. Nadat van 19.40 uur af de torenklok zal hebben geluid zal om 20 uur, na de krans- leggiug, 2 minuten stilte in acht worden ge nomen, waarna door een der geestelijke lei ders het „Onze Vader” zal worden uitge sproken. De terugtocht vinde ordelijk en kotuen stilte plaats. Daar in de daaropvolgende Zondag de ge vallenen ongetwijfeld in de gewone godsdienst oefeningen zullen worden herdacht, zal op Zaterdagavond geen interkerkelijke samen komst, worden gehouden. De v an de begraafplaats terugkerende stoet, zal dan ook op de Markt worden ontbonden. Op Maandag 5 Mei a.s. van 10.5511.00 uur de geluid, waarna 1 minuut worden genomen. Op aller medewerking nemen van do stilte op Maandagmorgen en tot denking, doe ik hierbij een beroep. Workum, 29 April 1952. -• De Burgemeester van Workum, J. BUSSCHEN. UITREIKING DIPLOMA’S LANDBOUWHUISHOUDCURSUS. Hoewel het geen uitgezóchte dag was om op de verjaardag van H.M. Koningin Juliana de eindles te houden, bleken de voordelen zwaarder te wegen dan de nadelen en kwamen de leerlingen met hun ouders op de bovenzaal van Hotel „De Wijnberg” bijeen. De leidster van deze twee-jarige landbouw- huishoudcursus, tnej. Ringnalda van Leeu warden, stelde eerst verschillende vragen aan de cursisten, die alle naar behoren werden beantwoord. Aan de presidente van de Commissie van Toezicht, Mevrouw Heeringa, werd vervolgens het woord gegeven, die met een toepasselijk woord de getuigschriften uitreikte aan de volgende leerlingen: Tine Attema, Nijhuizum, Trijntje Dijkstra, Ymie Fekkes, Dora Flapper, Peke Hoekstra, Suze Ketelaar, Nijhuizum, Ettie v. d. Lageweg, Corrie Mast, Hinke Smits, Aukje Terpstra, Ferwoude, Martje Terpstra, Ferwoude Janke van der Valk, Trijnie de Vries en Minke Ypma, Heidenschap. Zonder plaatsnaam, in of onder Workum als Hoofdstembureau voor het 4e gebied van het Waterschap, zoals dat voorheen gevestigd was ter Secretarie van het Waterschap te Staveren. Nadat besloten was de vaststelling van de Waterschapsvlag aan te vragen, bracht Dijks- gedeputeerde J. Th. Wiersma van Dedgum bij punt rondvraag naar voren dat het' thans precies 25 jaar geleden is dat de tegenwoor dige Dijkgraaf zijn eerste vergadering mee maakte als Volmacht van het Waterschap Wonseradeels Zujderzeedijken, welk voormalig Waterschap thans een der vier gebieden van Westergo’s IJsselmeerdijken vormt. Verschillende aanwezigen spraken de jubi laris toe en allen feliciteerden hem, waarna de vergadering door de voorzitter werd ge sloten. Tongerdei-to-joun 24 April hélde de aldheitkundige foriening foar Warkum e.o. in propaganda-gearkomste yn Hotel de Wyn- berg, dy ’t troch sa’n 30 persoanen bisocht waerd. Nei yn it bysünder de beide sprekkers, de hearen H. Halbertsma en F. S. de Vries, en fierders de boargemaster en de gemeinte- siktaris it wolkom taroppen to hawwen, iepene de foarsitter de gearkomste. De oan- teikens oer de oprjochtings-gearkomste waer- den dernei foarlêzen en ünforoare goedkard. Drs. Halbertsma, dy ’t nou it wurd krige, bigoun mei to sizzen, dat der yn Warkum al in soad forkwénsele is en dat it net lang mear duorje moatten hie of it hie to let west foar in aldheitkundige foriening. Wy moatte safolle möglik neigean hwer ’t it spul bidarre is. Dan is der faeks kans noch ris hwat werom to keapjen, mar men sil net op in tózen goune sjen moatte. Yn forhalding ta de oare provinsjes hat Fryslan fierwei de measte musea en aldheit- keamers. Meielkoar binne it der 34. Hjirby binne ek wol hwat lytsere, mar it giet der mar om of de minsken der foar fiele. Gjin inkeld museum kriget hjir rykssubsydzje. Seis moatte wy alles bitelje. Der tsjinoer krije forskate musea büten Fryslan dy sub- sydzje èl, mei it needlottige gefolch dat by üs al hiel hwat weikocht is dat hjir thus heart, mar der ’t us it jild ta üntbriek. Oan dizze ünbillike subsydzje-fordieling sil dochs ris in ein komme moatte. Sprekker gie nou de forskillende musea en êldheit- keamers nei, dy ’t wy hjir yn Fryslan hawwe en kaem sa ta twa groepen: de iene groep omfettet musea foar in biskaet doel, lyk as it Princessehof to Ljouwert (kunstniverheit) der ’t notaris Ottema seis wol in miljoen oan to’n koste lein hat it skipfeartmuseum to Snits, Fogelsanghstate yn Feankleaster Telefoon Redactie en Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum ’t de nije tastan offisjeel yngong. De sprekker bea syn iennichst eksem- plaer fan dit stêdsreglemint oan oan. Sprekker wist noch hiel hwat oer eardere tastannen mei to dielen, dat wy om de romte spitichgernóch net allegear opnimme nochris by in pear éld-Warku- kinne. Hy soe mer famyljes om ütens oanklopje om hwat foar üs foriening los to krijen. Wy sille mei elkoar de skouders der ünder sette moatte om hwat to birikken, sa bisleat sprekker syn nijsgjirrige ynlieding. Nei in wurd fan hertlike tank oan allegear dy ’t ta it slagjen fan dizze joun meiwurke hiene, sleat de foarsitter de gearkomste. Hindeloopen (Herv.) Voorin. 9.30 Altena. ’s Avonds 7.30 uur der van Molkwerum. (Doopsgez.) ’s Avonds 7.30 uur ds Laurense. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. uur ds de Groot van Woudsend. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. ’s Avonds 7.30 uur ds J. Brouwer. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur Molkwerum (Herv.) Voorm. 9.30 uur J. Schneider, ’s Avonds 7.30 uur Altena van Hindeloopen. Warns (Herv.) Voorm. 9 en nam. 1.30 uur ds A. J. Oostenrijk. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds J. Brouwer van Koudum. ’s Avonds 7.30 uur Leesdienst. woonachtig. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door burgemeester Russchen en secretaris van der Goot. In een geestige speech complimen teerde de burgemeester de dames die deze dag de bekroning op hun studie zagen uitge drukt in het ontvangen diploma. De voorzitter van de landbouwhuishoud- scholen in Friesland, de heer G. van Dam te Leeuwarden, was ook overgekomen, die niet kon nalaten even te wijzen op het nut dat dit onderwijs afwerpt. Namens de ouders sprak de heer G. G. Ketelaar woorden van dank aan het adres van de leidster en bestuur voor het prettige onderwijs dat de meisjes hier op deze cursus mochten ontvangen. Ook dit onopvallende onderwijs dat in ons stadje gegeven wordt, is waard nog vele jaren te worden gegeven, daar het in het belang is van de toekomstige huismoeders. SPORTNIEUWS. Zaterdagmiddag kwam Hielpen 1 op bezoek bij Workum 1 en moest toezien dat ze niet tegen de Workumer ploeg opgewassen was. Workum speelde voor de rust een partijtje voetbal, maar kon toch niet grote daden komen. Soms sneed men voor treffelijk door de verdediging van H. heen. Het positiespel werd vaak verwaarloosd, waar door de aanvallen te traag werden afgewerkt. Tom Genee had een productieve bui en wist voor de rust reeds een hattrick te verrichten. De eindstand werd 61 in het voordeel van Workum. Hielpen speelde geen slechte wed strijd, maar kon het tempo niet bijhouden. Te lang de bal houden, hoe goed overigens ook bedoeld, schaadt meer dan dat er baten door ontstaan. Een combinatie van Workum) 2 en 3 bracht een bezoek aan het tweede van Hielpen. Ook hier kon Hielpen geen winst uit halen. Voor een oefenwedstrijd was het een goed partijtje waarin weer eens andere spelers hun spel kunnen demonstreren. De eindstand werd hier 35 voor de Workumers. In de Jun. B afd. A traden de derde elf tallen van Workum en Oeverzwaluwen Het werd een spelletje van kat en muis, wat de uitslag 170 wel te zien geeft. De dames van de afd. Handbal speelden weer §ens een wedstrijd, nl. tegen Olympus Leeuwarden, dat 4 goals wist te scoren, ter wijl onze stadgenoten niet meer konden produ ceren dan twee goals. Zaterdag a.s. zijn alle elftallen van Wor kum vrij voor het spelen wedstrijd. Dit wordt een onze liefhebbers of er i schappelijke wedstrijden worden vastgesteld. Vermoedelijk begint de competitie om het Noordelijk kampioenschap van de 4e klas K.N.V.B. Zaterdagmiddagclubs op Zaterdag 10 Mei met een thuiswedstrijd. Zondag 20 April is het vliegseizoen weer geopend, met als eerste station te lossen in Deventer. Alhoewel de resultaten nu niet bepaald een koude N.W. wind duif slechts een snelheid behaalde van 772,29 meter per minuut, waren toch de verliezen heel gering. De uitslag is als volgt: A. Verbeek 1, 28; R.Blom 2, 4, 5, 24; IJ. Flapper 3, 6; Gebr. Nijenhuis 7, 15, 16, 22; E. Eiling 8, 10, 12, 13, 14, 18; Jac. Wiersma 9,, 21(, 25, 26; M. Vlas 11, 27; P. Venema 17, 19; Benny de Vries 20; Gebr. Wiersma 23. Zondag j.l. werd gevlogen vanaf Nijmegen. Het weer leek gunstig, maar hoe anders kwam het uit. Met een koude Noord-Oostenwind werden de duiven in vrijheid gesteld half uurtje na lossing begon het tot over maat van ramp te regenen. Dit werd dan ook een zware vlucht en ook nu weer geen grote snelheid want na ruim uur reikte de eerste duif zijn hok met behaalde snelheid van 615,23 meter minuut. De volgorde van binnenkomst was: 1, 5, 7, 10, 13 E. Eiling; 2, 3, 4, 8, 12, 20 Jac. Wiersma; 6, 18, 19 IJ. Flapper; 9, 14 M. Vlas; 11, 16 Gebr. Nijenhuis; 15 P. Vsnema; 17 R. Blom, (folkskunst) en oaren. Ta de oare groep, dy ’t in algemien karakter drage, heart yn it foarste plak it Frysk museum to Ljouwert mei Syn spesjale ofdielingen yn Oentsjerk en Jannum dat boppe en njonken de ald- heitkeamers stiet. Dit ryk forsjoene museum jowt in byld fan de hiele Fryske kultuer, wylst de aldheitkeamers in bipaelde krite op it each hawwe. Yn inkelde plakken binne dit gemeintemusea mei derncst in foriening dy ’t de oankeapen docht, sa as yn Boalsert, Frjent- sjer en Harns. De earste éldheitkeamer is yn Dokkum oprjochte der ’t wy ek hjoed noch in foarbyld oan nimme kinne. Letter binne Drachten, Wolvega en it Hearrenfean der by kommen, wylst yn it oantal oare plakken plannen ta oprjochting binne. De aldheit keamers moatte in eigen sfear hawwe. Hja moatte fansels yn in passend gebou Ünder- brocht wurde. Sprekker joech hjir by oan hoe ’t de ynrjochting wêze moast. Yn 1947 is der in federaesje fan Fryske musea en aldheitkeamers oprjochte, dy ’t soarget foar in Onderlinge ban en konkurinsje ütslüt. Yn federatyf forbén kinne wy mear macht sette en ynfloed ütoefenje om kulturele ófbraek tsjin to gean. Sprekker hopet dat Warkum him ek by de federaesj sil. Nei ’t de foarsitter de hear Halbertsma tank sein hat foar syn learsume ynlieding, der ’t mei aandacht nei harke is, wurdt der efkes skoft hélden om de oanwêzigen de ge- legenheit to jaen de lytse ütstalling fan foarwurpen en boeken to bisjen. Nei it skoft is de twadde sprekker, de hear F. S. de Vries, oan bar, dy ’t sei dat hy al 25 jier lang yn ’e skieóuis fan Warkum omsneupt. Sadwaende hat hy al hiel hwat materiael sammele en foei it him net ta der üt in kar to dwaen. É>els is er sönt in jier dwaende in list op to stellen fan alles dat er yn boekjes fine koe dat mei Warkum to krijen hat. Hy ropt de mei wurking fan de gearkomste yn him derby to helpen. Hy hie op it lést üt de talrikc ünderwurpen twa oerhalden dy ’t wol tige goedlik wiene om der joun oer to sprekken, t.w. de Warkumer boekprinters en it pacht- oproer yn 1748. Syn kar wie by eintsjebislüt fallen op de reboelje fan 1748. Sprekker gyng de oarsaken nei dy ’t ta dizze reboelje laet hawwe sa as de misgewaeksen, de fépest en net to forjitten de korrupsje ünder de reginten. De bilestingen waerden forpachte en de pachter rüpele de bifolking om seis mar sa gau müglik ryk to wurden. Yn Bur- gum tint it speak, derwei slacht it oer nei Harns en sa ek nei Warkum. Op 30 Maeije 1748 giet in offurdiging nei de boargemaster om de tromme op to freeg- jen. Alle Warkumers wurde optromme om it pachtershüske op it Sylspaed óf to brekken. Sa giet it ek mei de twa oare hüskes. By it léste pachtershüske moat de pachter seis foarop rinne yn ’e stoet en de earste stiennen op Syn hüske smiete. Foardat it yn ’e bran stutsen waerd, helle men der in fetsje brandewyn üt, der ’t de boaijum üt slein waerd en de ynhald yn it kielsgat getten. De magistraet liet de boargers op ’e merk byelkoar komme om in proklamaesje oan to hearren der ’t yn bipaeld waerd dat it tal boargemasters fan 8 ta 4 werombrocht wurde soe, wylst ek it tal froedslju ynkrompen wurde soe. Men tocht troch dizze en oare bipalingen de ünrêst del to bèdzjen. It duorre lykwols noch ta 1772 ear Zondag 4 Mei 1952. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds E. J. Beker, ’s Avonds 7.30 uur ds D. J. Spaling. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds R. Hofman. (Geref.) Voorm. 9 uur ds W. Diepersloot van Franeker (openbare belijdenis van ge loof en Voorber. H.A.J Nam. 2 uur ds W. Diepersloot. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Heidenschap (JHerv.) Voorm. 9.30 J. Spaling. Nam. 1.30 uur Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 van Ooijen. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur Makkum. De burgemeester van WORKUM maakt be kend, dat op Zaterdag 3 Mei a.s., des avonds 8 uur, op de Nieuwe Begraafplaats, bij de graven van de geallieerde vliegers een korte herdenkingssamenkomst zal worden gehouden. Een ieder wordt verzocht van des avonds 6 uur af de vlag halfstok te hangen en deel te nemen aan de „stille tocht” naar de kwart voor acht op

Friso nl | 1952 | | pagina 1