DE WOR'KUMER KRANT BEL 170 IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Aanbesteding. No. 19 75ste Jaargang Zaterdag 10 Mei 1952 FRISO I Abonneert U op »Friso« is Uw adres •Het Bloemenhuis», Tel. 112, Workum Voor een modern Fryske Brief 252. Nou ‘t wy de earste tiid oer de ielhannol ütpraet binne, is der dos wer gelegenheit om it oer hwat oars to hawwen. En ik soe üt ein sette mei it bianderjen fan de brieven dy 't ik de léste moanne twa krige. Mar it bliuwt dizz kear oer. Ik sil it hawwe 'ruich&cuyuel En hwa ‘t dy foun soe in rounfljocht boppe üs lan meitsje meije. Om efkes foar tsienen, ja hear, der kaem it boadskip üt de fleanmesine: „Wy geane nou nei Warkum”. Mar om alve üre, wy hiene al in üre op ‘e merk stien to klomjen, wie der noch neat to sjen of to hearren. Doe, ja einlings en to’n léste waerd dan bikind makke, men hie Warkum net fine kinnen. Hwer him dit oan lein hat en oan hwa wit ik neat fan, mar ’t is my dan dochs al hwat in frjemd spultsje. Mar it is foar my wol in biwiis dat de man dy ‘t oan ‘t stjür sitten hat bipaeld net sa wis wie. Némeisa'nien wol ik net nei Amearika fleane hear. It moaijste fan ‘t hiele gefal is lykwols, dat ik de oare moarns vn ‘e krante in biricht foun, „Verlichte parachutes werden achtereenvolgens afgeworpen boven Assen, enz. enz. en Workum". Dat docht de doar ta „en Workum". Is ’t net om pür to wurden? De hiele joun qp‘e merk-omhongen en neat sjoen of heart hwat op in fleanmesine like én dan yri ‘e krante léze dat der dochs in parachute delkommen is. Wis it moat ekalnetmalder as ‘t al is. Mar litte wy nou de briefskriuwer syn sin ri# dwaen, hwat mear oer Warkum yn ‘e kranten skriuwe en dan in kaertsje derby, hwer üs stêd to finen is. oer in brief dy ‘t ik in deimanich lyn krige. De datum dat dy skreaun waerd is 1 Maeije. Earst doet ik dat brief lézen hie tocht ik by my seis, mar oan ‘e kant lizze en dan der letter marris oer skriuwe. Doch nou is der fan ‘e wike hwat bard hwat üs mar min noasket. En doe tocht ik fuort oan it brief hwat ik einlings oan ‘e kant lein hie. Ik haw him gau wer opsocht en sadwaende bigjin ik der dan dochs oer. Alles oernimme sil ik net, allinne mar inkelde stikken. „Wat mij telkens weer opvalt is, dat ik in geen enkele reisgids, of onder de advertenties van vacantie verblijven, ooit de naam van mijn „berteplak" ons oude stadje Workum tegen kom. Mij dunkt toch dat als Workum eens wat meer van zich zou laten horen, er ongetwijfeld talrijke vreemdelingen en touristen ons aardig en rustig stadje zouden bezoeken. Er zijn tal van plaatsen, die lang niet met Workum kunnen wedijveren en die toch adver teren. Leest u maar eens de ingesloten advertentie/ Ek dizze adfortinsje nim ik oer. „Schardam (N.H.) gem. Oosthuizen, tussen Volendam en Hoorn, bij ‘t IJselmeer. Bonds pens. „Zeezicht", Jacht haven; vissen; zwemmen, roeien, enz. rust. omg. Pr.Keuken. f5.50 p.p.p.d." Klear. Skardam. it lytse fredige doarpke der ünder oan ‘e sédyk, doar it spul wol oan. ït tsjüget yn elts gefal fan ündernimmingsgeest. In bulte minsken sille earst de lankaert by helje moatte om to witten hwer it krekt leit. Myn briefskriuwer bislüt mei: „Laat men in Workum, wat de vreem delingen toch ook nog wel het een en ander te bieden heeft, niet vergeten Onbekend maakt onbemind". Nou wie ik altyd fan bitinken dat elts sahwat wol wist hwer ’t War kum leit. len fan de Fryske alve stêdden, dat is dochs bikind genéch. Ja, ja dat mienden jimme en ik miende it ek. Mar it hat Moandei dochs mar bliken dien dat men Warkum net fine kinnen hat Hiel Warkum op ’e merk, hwant om tsien Ore de jouns soe in parachute ütsmiten wurde. Verschijnt eenmaal per week Administratie 45 Postrekening 82259 OFFICIËLE MEDEDELINGEN BURGERLIJKE STAND Workum, 1 Mei 1952. en BEVRIJDINGSFEEST. SPORTIEVE PRESTATIES. PLAATSELIJK NIEUWS een Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf Abonnementsprijs: f 1.10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar het de Inzending van advertenties ui terlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagsmorgens voor 10 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN De Secretaris, van der goot. Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Maandag 12 Mei 1952 aanbesteden Het maken van een gedeelte walbeschaeiing langs de Dolte (16 palen; 7 M3 gew. betan). Bestekken, zolang de voorraad strekt, ver krijgbaar ter secretarie f 1.- per exemplaar. Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten A Gemeente Workum Vanaf 1 t/m 7 Mei 1952. GebodenWiebren, zv Willem ten Dam en Fokje Wouda Berend Johannes, zv Willem van der Werf en Regina de Vries. Gehuwd: Jan Rein JohannesZeinstra, 26 jr, te Hantum en Juliana Anna Kramer, 27 jr, te Workum. Johannes Fedde Postma, 22 jr, te Gaast en Klaaske van der Meer, 21 jr, te Woikum. Douwe Stellingwerf, 30 jr, te Workum en Lammigje Ljjcklama a Njjeholt, 22 jr, te Oudega [W.] OverledenGeen. Gemeente Hindeloopen Maand April 1952. GeborenElizabeth Catharina, dv Harman Simonides en Geertruida Bagnai) 4 April). Wiebe Evert, zv Jan Zoethout en Tiijntje Bfilsma (7 April). GehuwdGeen. OverledenCornelis Amsterdam, echtg. van Sibbeltje Banning (3 April;. Hinke Gerlsma, wed. van Johannes Glashouwer (4 April). POSTDUIVENNIEUWS. Zondag j.l. werden de duiven in Venlo gelokt. Door de radio werd medegedeeld dat om 7 uur gelost was met harde Z.O.-wind en helder weer, wat een snel vertrek bevor derde. De snelheid was dan ook boven ver wachting en de thuiskomst verrassend. De eerste duif werd bij zijn „baas” dan ook nog niet verwacht; hij vond zijn hok nog een kerkge- en dus werd een kras door gehaald. Hoe fout dit was hebben we nog mistroostiger des avonds ervaren. „Crescendo” had op het in allerijl opge bouwde podium voor de Waag, schik in haar spel, dat de stoelendans begeleidde. Vóór dit planketsel de muzikanten plaats bood, was het als gewoonlijk een prachtige speelgelegenheid voor de jeugd, die dan ook de goot van de waagluifel te pakken kan krijgen. Een acrobaat, die daar aan hing, kwam bij het neerdalen zo ongelukkig terecht, dat hij naar huis gedragen moest worden. Voor een lichte hersenschudding werd ge vreesd; moge ook dit iets meevallen! Ten bate van het instrumentenfonds werd een collecte gehouden onder het aanwezige publiek, waarmee ongeveer twintig gulden op het kleed kwam. De dames J. Pruiksma en T. van der Lageweg bleven er tot het laatst aan, maar moesten tenslotte gezamenlijk op de Vliegenvangst. Hoe de uitdrukking „vlie gensvlug” ontstaan kan zijn, werd heden avond tevens onthuld. Het uitgeloofde prij- zenbedrag werd ook grotendeels gestort in het instrumentenfonds van „Crescendo”, dat, we realiseren ons zulks nauwelijks, een bron van zorgen is. Af en toe zo’n instrooiertje en alsfand doen van de gewonnen prijs ten bate van die kostbare instrumenten, werd ter navolging aanbevolen. ’t Was onder de hand half tien geweest en dus richten zich al eens verholen blikken naar het luchtruim, maar uit de ratlioberich- Bij de te Stiens gehouden athletiek- wedstrijden verscheen onze stadgenoot Cor Hunia natuurlijk ook aan de start. De af stand was weer 3000 m., waarop de bekendste rivalen elkaar bekampten. Huizinga kwam als eerste binnen, gevolgd door Cor. Hoewel eerstgenoemde nog te snel blijkt voor Hunia loopt deze steeds meer op z’n achterstand in, zodat we binnen afzienbare tijd, wel eens keiharde duels tussen deze beide lopers kunnen verwachten. Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum WORKUM. Bij het rooien van bomen nabij de Ned. Herv. Kerk kwam de top van een boom tegen de ramen van de kerk, waar door enkele tientallen ruitjes sneuvelden. Door de verwijdering van deze bomen komt de bouwtrant van het kerkgebouw beter tot z’n recht. Maandagavond werd in Harlingen een wegwedstrijd voor renners gehouden. Onze plaatsgenoot P. Voets zorgde voor een uit stekende prestatie, zo zelfs dat een dagblad over hem schreef als het enige Friese licht punt. Hij eindigde op de 5e plaats, na uitstekend gereden wedstrijd. HERDENKING GEVALLENEN! Zaterdag werden in ons land allen herdacht die hun leven hebben moeten geven als gevolg van de een of andere oorlogs handeling. Door de Nederlandse Radio Unie was een programma samengesteld uit een 7-tal plaat sen van ons land, waaronder ook Workum Ongeveer kwart voor acht kwam de radio verbinding met Workum tot stand en vertelde de reporter onder stromende regen dat hij stond bij de grafsteen van een evacué, nl. de heer Hegbergen uit Vlissingen, die wegens evacuatie uiteindelijk in Workum onderdak had gevonden. Door verschillende oorzaken was de heer Hegbergen verzwakt toen hij een in Amsterdam weg zou aanval (voor het bureau was dit met Telefoon Redactie en SPORTNIEUWS. Zonder zelf te spelen was Zaterdag het ogenblik aangebroken dat voor de tweede maal de kampioensvlag gehesen kon worden voor het Workumer Jun. A-elftal. Het Sneker O.N.S. kon nog een gelijk aantal punten behalen, maar wist het tegen Froonacker niet verder te brengen dan een gelijk spel 11, waardoor ze met 1 punt achterstand op Workum als goede tweede deze competitie besloot. De dames van afd. handbal mochten het genoegen smaken om S.G.K. in de uitwedstrijd te Oudebildtzijl met 43 er onder te houden. Was er winst voor S.G.K. geweest, dan had den de bloemen, die. gereed stonden, goede diensten kunnen bewijzen, want het kampioen schap was binnen geweest. Voor spanning tot de eindstreep hebben onze dames gezorgd en nu maakt Olympus toch zeker de meeste kans op het kampioenschap. Een spannend slot van deze competitie, waar Workum de derde plaats definitief inneemt. Zaterdagmiddag begint dan de competitie te draaien met als inzet het kampioenschap van de vierde klas K.N.V.B. in het Noorden.' Eerst was meegedeeld dat Workum een thuis wedstrijd had, maar dat is niet het geval, daar voor Zaterdag is vastgesteld de wedstrijd DrenthiniaWorkum. Deze club uit Emmen is een totaal onbekende voor de roodhemden en we hebben zo’n gedachte, dat als Workum niet tot een beter spelontplooiing kan komen dan de laatste weken, het resultaat niet bemoedigend zal zijn voor onze stadgenoten. We hopen op een sportieve strijd, waarin I de sterkste de overwinning mag behalen. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zou ik U willen verzoeken enige plaatsruimte in Uw blad af te staan voor de volgende aangelegenheid. In Uw blad van 19 April 1952 verleende U plaatsruimte in de rubriek „Ingezonden” aan het Bestuur van de te Uwent gevestigde afdeling van „Het Groene Kruis”. In gemeld stuk schreef het Bestuur een opwekking voor de te houden Emmabloemcollecte. Tot zover alles normaal en wanneer er verder niets gebeurd was, zou ik hierin zeker geen aan leiding gevonden hebben thans in de pen te klimmen. Want wat is nl. het geval? Het Bestuur meende zijn opwekking voor de te houden collecte vergezeld te moeten doen gaan van de voor de gemeente Hindeloopen wel zeer bezwarende en bovendien onjuiste mededeling dat „onlangs in het naburige Hindeloopen bij de doorlichting van de be volking aldaar een betrekkelijk groot aantal gevallen van lijders aan T.B.G. bleken te xijn.” Voorzover het geval. Na de doorlichting op 10 Maart j.l. werden een dertigtal personen voor na-onderzoek opgeroepen, doch bij niet één van hen werd de zo zeer gevreesde volksziekte geconstateerd. Hier en daar werd een onschuldige afwijking geconstateerd, van anderen moest een nieuwe foto genomen worden, wegens mislukking van de eerste, maar T.B.C. werd gelukkig niet geconstateerd. Ik heb mij daarom ook onmiddellijk na de pub’icaie van het „Ingezonden” in kwestie in verbinding gesteld met de heer B. Smid te Uwent in diens kwaliteit van administrateur van de plaatselijke Groene Kruis-afdeling en verzocht hem, na hem verteld te hebben dat zijn inlichtingen niet juist waren, om rectifi catie van het onderhavige, ingezonden stuk. De heer Smid heeft mij bij die gelegenheid verteld, dat hij de inlichtingen van een in woner mijner gemeente had verkregen en hij had aangenomen dat deze betrouwbaar waren. Hij beloofde mij voor een rectificatie te zullen zorgen. Vandaar dat ook in het 26 April ver schijnende blad in de rubriek „Ingezonden” door genoemd bestuur werd medegedeeld, dat volgens de van mij verkregen inlichtingen, enkele lichte gevallen van T.B.C. zich alhier voordeden. Doch ook dit is niet waar. Nogmaals ver klaar ik uitdrukkelijk, dat te Hindeloopen na de doorlichting geen enkel geval van T.B.C. aan het licht is gekomen, noch ernstig noch licht. De heren doktoren Mulder te Workum en Meijer te Koudum hebben mij medegedeeld, dit uit hun naam te mogen verklaren. Ik zou het Bestuur van de afdeling Groene Kruis te Uwent, dan ook willen verzoeken, alvorens iets wereldkundig te maken, zich van de juistheid daarvan van te voren bij tet zake kundige instanties en personen te ver gewissen, opdat niet zoals in dit geval een gemeente als besmet terrein wordt aange duid. wegens de aanwezigheid van een groot aantal gevallen van T.B.C., met als mogelijk gevolg vermijding van ons stadje door vreem delingen. die hier altijd in grote getale naar toe komen. U dankend voor de verleende plaatsruimte. Hindeloopen, 1 Mei 1952. A. ATEMA. BurgimeMter Hindeloopsn. en kreeg voedselpakketje voor z’n zoon brengen, een hart- van ons blad, waar hij toen binnengebracht is) wat de dood tot gevolg had. Door hem is steeds de Friese gastvrijheid geroemd en zo rust Hegbergen temidden van het volk, dat hem liefderijk opnam. In hem werden allen herdacht, juist die talloze slachtoffers die van huis en haard verdreven waren en een laatste rustplaats vonden in een voor hen volkomen onbekende streek. Direct nadat de reporter was uitgesproken, zong een dameskoor, onder leiding van de heer B. Sijpersma, het lied: „Zalig zijn de doden”. Kwart voor acht vertrok van de Markt gemeentebestuur en belangstellenden om stille tocht naar de Nieuwe Begraafplaats mee te maken. Door de zeer slechte weers omstandigheden was de belangstelling minder groot dan verwacht kon worden. Nadat de stoet op het kerkhof was aangekomen, verrichtte burgemeester Russchen de kranslegging, ge volgd door twee minuten stilte. Deze werd beëindigd door Pastoor van Hofslot, die het Onze Vader bad. Schoolkinderen hadden weer bloemen bijeen gebracht die op graven van de slachtoffers werden gelegd. Ook op de graven van Wor- kumers, die door oorlogshandelingen om het leven kwamen. Van een herdenkingsdienst in bouw werd dit jaar afgezien. ik toen wist, 5 Mei. ’t Zal vrij zeker in de meeste plaatsen, waar men een gezellig Koninginne- feest gevierd heeft, wel zo zijn gegaan als in Workum, van feestelijkheden en vrijaf des middags merkte men op de Nationale Be vrijdingsdag vrijwel niets. Het P.T.T.-kantoor was wel dicht: na 1 uur kon er dooi de gewone abonnees niet meer getelefoneerd worden, maar overigens ging alles z’n gewone gangetje in flinke stortregens. Tijdens deze buien vielen er, naar ons gemeld werd, in de Workumer meer geen gewone hagelstenen maar stukken ijs. Daarna klaarde het weer geheel op en beloofde het een prachtavond te worden toen om 5 uur de bulletins aange plakt werden, waarin medegedeeld werd dat Workum een rol zou spelen in de radio- vliegwedstrijd. Ga dat bulletin zelf maar wat samensteUen, dit en dat zijn de gegevens, werd ons ’s middags toegevoegd. En een bang voorge voel moet ons toen reeds bekropen hebben, want de klad-aankondiging luidde: Voor de radio-vliegwedstrijd, waarmee he denavond vanaf 9.15 uur de voedseldroppings van zeven jaar geleden worden herdacht met neerlating van een parachute in elke provincie, is de omgeving van Workum ge kozen als het gebied waar de Friese parachute bij goed weer zal neerkomen. Degene die de verlichte parachute weet te bemachtigen, moet die met de daaraan be vestigde vrijheidswimpel meteen aan ’t po litiebureau te Workum afgeven. De beloning is o.a. een rondvlucht boven Nederland voor twee personen. Als we ons herinneren, dat er ook al eens in Workum geroepen is: „Waar zal Van Pottum dalen”, dan zijn we toch wel een 1 beetje huiverig omtrent dit succes uit de lucht. Was eertijds politiebescherming nodig, nu hopen we op een nog tijdiger bezinning, want noch Friso” noch de Burgemeester kunnen verantwoordelijk gesteld worden voor het al of niet slagen van deze dropping. Hoewel om 5 uur de gekozen plaatsen pas bekend gemaakt mochten worden, kan nu tevens nog geméld worden, dat „Crescendo” bereid is om hedenavond te spelen en een stoelendans is er zeker ook gauw te formeren. Kijk uit naar- en pak de parachute! Voor de vetgedrukte alinea was toch eigen lijk geen reden tot pessimisme daar bij nadere beschouwing tne bleek dat men nog even geduld moest hebben. Tegen tienen toen de dropping boven Haren bij Groningen afgewerkt was, werd de koers genomen naar Workum, tenminste! dat werd door ieder verondersteld. Op het moment dat de radio doorgaf: „we zijn boven Workum, doch nog op grote hopgte, over enkele minuten wordt de parachute neer gelaten”, toen kon de luidspreker wel meer vertellen, maar alles wat wakker was lopen kon, snelde naar buiten. In het land, op de wegen in auto’s, op motor-, brom- en gewone fietsen, in bootjes op meer en plas, daar zaten de jagers opge steld, klaar voor een opwindende achter volging! De minuten verstreken, maar zoals de bevrijding geleerd had niet ongeduldig te worden, zo trouw bleef alles wachten op de dingen die komen zouden. Een lichtje boven-, later in ’t koepeltje van de toren, bracht de no ige deining teweeg, maar zelfs alle lichtsignalen vermochten niet het vliegtuig zicht- en hoorbaar te maken. Toen het half elf geweest was, begon de on rust toch merkbaar te worden; er moest nu toch ergens iets haperen. Om elf uur werd aan alle twijfel een einde gemaakt. Per telefoon kwam na vele vruchteloze pogingen om contact met elkaar te krijgen, het voor sommigen ongeloofwaar dige bericht: De voor Workum bestemde parachute is in de buurt van Sexbierum ge vonden, bij de boerderij van Nammensma, door een monteur, een zekere heer van Die- ken, aan wie onze burgemeester inmiddels de uitgeloofde rondvluchtbiljetten heeft doen toe komen. Slechts weinigen hebben daar in het verre Noorden het licht van de rondkruisende vlieg machine gezien, onder het gemompel: komt-ie nog nader, of wordt het niks? Het werd niks!! Ontgoocheld, terneergeslagen, verbit terd was de stemming en als de bemanning op hun thuisreis hier in de omgéving een noodlanding hadden moeten maken, dan waren ze met al hun uitvluchten voor goed uit gevlogen geweest, aldus duistere dreigementen. Instructeurs-vliegers aan boord nota bene; geen wonder al die vliegongelukken van de laatste tijd. Het bestaat niet!, boven Har lingen gevlogen en in Sexbierum de parachute gevonden? Een klein kind kan het vinden; aan de IJsselmeerkust, vlak bij een merenge bied en de afsluitdijk is toch een baken om je nimmer te vergissen. Maar wat een klein kind kan, dat is soms de meeste volwas senen te machtig; dat .wisten we immers allang, elke keer als we vol bewondering die teentjes in de mond zagen steken en wie dan maar het eerst zei: doe ’t ’m eens na! Gelukkig hoorden we ditmaal niet op Workum mopperen, maar we moeten voor zichtig zijn om niet een reputatie van mis lukken te krijgen, hoewel we noch met Van Pottum, noch met de Rijksluchtvaartschool ook maar iets hebben uit te staan. Neen, deze keer zag de critiek het in iets wijder verband: „Dat is goed genoeg voor Fries land, daar mag alles in de war gestuurd worden, omdat ze het misschien nog liever helemaal overgeslagen hadden.’ en een ander merkte op: „Als ze voor de Europese be veiliging nog eens opdracht krijgen de haven werken in Harlingen met bommen onklaar te maken, dan zal je ’t beleven, dan is de Kadijk en de leugenbank te Workum grif van de kaart”. Wat een reclame! Wat een sof! Wat een(vul maar een zak vol weinig bewonderingswekkende titels in!) Dit is maar een greep uit al het commen taar, dat soms letterlijk „zeer vernietigend” was, want de stemme des volks is juist op zulke ogenblikken vindingrijk in haar sar casme. Er zijn plaatsnamen in ons land (ook gelukkig al sinds mensenheugenis in Friesland) waaraan min of meer lachwekkende legendes verbonden zijn en uitbreiding van dat aantal heeft geen zin en geen reden, zolang de voor naamste kenmerken van Workum zijn: goed vertrouwen, naast gezonde zelfspot en har telijke gastvrijheid. Want de woorden vaarmee onze burgemeester, ondanks de complete te leurstelling, de radioreportage vanuit onze plaats besloot, waren immers ook vriendelijk vermanend, aldus zou bij z’n leven een oud-raadslid zulke opmerkingen gekwalifi ceerd hebben. Met voor eeuwig geschokt vertrouwen slui merde Workum deze nacht int

Friso nl | 1952 | | pagina 1