Het Roode Kruis heeft het platteland nodig DE WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland BEL 170 2 Sanatoria-collecte IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur 'rtnc/ö&ouyti'el Luitenant Generaal van Oyen llgll Zaterdag 17 Mei 1952 75ste Jaargang No. 20 FRISO. Voor een modern is Uw adres «Het Bloemenhuis«, Tel. 112, Workum BOERENBOELGOED. Fryske Brief 253. Foar ik nou wer oer hwat oars bigjin, sil ik dan earst antwurd jaen oan in stikmanich briefskriuwers. Oan dy üt Ferwalde. Hwat jo meidiele oer de Warkumer mar is tige bilangryk. Al miene jo seis dan ek fan net. Sa mei biten en brokken krije wy it matriael hwat nedich is om ta in folslein oersjoch to kommen, by ’noar. Witte jo der mear oer to tortellen, dan wol ik dat graechhawwe. Hertlik tank. De Warkumer dy 't my twa briefkes stjürde oer de ielhannel ek tige tank. Ik kom earstdeis wolris to praten. In ald-Warkumer skriuwt my oer it hurdsilen op ’e Warkumer mar. Hy hat in sulveren leppel dy 't syn pake op 12 Okt. 1839 mei hurdsilen woun hat. Derüt miene jo opmeitsje to moatten dat der doe al in sylfor- ieniging bistie It kin wêze, mar wTy witte der op ’t eagenblik neat fan. Wol haw ik foun dat yn 1824 hurdsilen haldden waerd, op tou set troch in stikmanich foaroansteanden hjir yn Warkum. Mei tank ek foar de oare meidielingen. De ald-Warkumer dy ’t my wiist op it tydskrift: „Ons Element”, diel ik mei, dat ik al alle war doch om de bidoelde jiergongen to krijen. Fan inkelde instellingen dy ‘t wy oanskreaun hawwe, krigen wy noch gjin andert. Hwat jo my herders skriuwe, sille wy rekken mei balde en jolêze der grif wol oer. Hertlik tank. Oan de ald-Warkumer dy ‘t prebearje sil yn Ingelan hwat mear oer it aide privileezje to witten to kommen, winskje ik folie sukses ta. Sje sa en nou in oar praetsje. Ik haw op ‘e strün west. Ja, yn ’t kreaze dan altyd. Dat kaem sa: Der binne noch inkelde fan dy aide Warkumer femyljes, dy ‘t noch al it ien en oar biwarre hawwe. Oer it algemien spul,hwat fan slachte op slachte oergien is, hwatjierren enjierren op- burgen lein hat, en silver nea of mar o sa komselden foar ‘t Ijocht komt. Nou bard it mar al to faek, dat itjinge sa lang biwarre bleau, by forstjerren of om oare reden opromme wurdt. Itsy dat deneibisteanden der gjin waerde op hawwe, of dat men tinkt hwat moatte wy der langer mei dwaen. Sa kamen wy in deimanich forlyn by immen, buten Warkum, dy ‘t oan syn memmekant, üt in tige aid Warkumer femylje komt. Forskate ieuwen lyn wie ien fan syn oerpake's Boargemaster fan üs stêd. Doe tik by him kaem, die it al gau bliken dat ik oan it rjochte adres oanlanne wie. Nei ‘t wy hwat oer earder en letter tiid praten hiene, kaem de büt hwer 't ik efteroan wie, foar ‘t Ijocht. Der lei foar my in stik War kumer skiednis, sünich en goed biwarre. Aide skriften fansa'n twahündert jier aid. Mar it moaijste wie wol, dat de eigner daliks tsjin my sei: „Hwat foar de Warkumer aldheitkundige foriening waerde hat, meijejimme hawwe. Hwant as ik er ienkear net mear bin, rekket it mülk dochs wei.“ Wy binne der nou mei oan ‘t skiftsjen en sa gau wy der klear mei binne, giet it spul yn eigendomoeroande Aldheitkundigeforiening Warkum en Omkriten. Hwat der krekt allegearre yn dit femylje-archief sit, wol ik my leaver net oer ütlitte. Dat sil it bistjür wol dwaen as hja it yn har bisit hawwe. Sa sjocht men al wer, as men derris op üt giet, is der noch wol hwat to hnen. En foral as men dan safolle meiwurking en leafde ta it berteplak fynt as by dizze ald-Warkumer. En ta bislüt it adres fan de skriuwer fan de Aldheitkundige Foriening: W. T, Beetstra, Apotheker, Warkum. Verschijnt eenmaal per week IrKI Administratie 45 Postrekening 82259 ZATERDAG 17 MEI wordt in Workum de Sonnevanck dit mogelijk te maken. GEVONDEN VOORWERPEN PLAATSELIJK NIEUWS maar t Lk. I 2815.— J.l. met i hadden, werd van ld> c 5 Abonnementsprijs: f 1.10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf vol van deze men ver ver- uur voor een het stedeke Wor- van mee vlotte af- nog enkele 1 :e e 1 ït d it :8 n f 2590.— f 2523.— f 2483.— f 2469.— f 2375.— lts ay en rij ar :rs ld 5F n. Inzending van advertenties uiterlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagsmorgens voor 10 uur. de laagste inschrijvers Gebrs. de voor f 2375. Het Roode Kruis vervult ook in vredestijd verschil lende taken op het gebied van bescherming, herstel, veiligheid; kortom: hulp in nood! Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Advertentietarief: 7 cent per rn.tn. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling Er is veel nodig om de patiënten een goede verzorging te geven. Helpt allen mee om MEDEDELING VAN POLITIE De politie vestigt de aandacht van het publiek op het feit, dat winkels waar uit sluitend of in hoofdzaak vlees en/of vlees waren worden verkocht, op iedere Maandag na 1 uur des namiddags voor het publiek gesloten zijn. De politie, zal op deze sluiting zeer streng toezien. Men zij gewaarschuwd. g" houden voor en Zonnegloren. veel langere Ook hadden wel enige hoop dat op deze lijn enkele dieseltreinen zouden worden ingelegd, ook deze stille verwachting in in rook ver vlogen. Zo straks zal ons treintje en WORKUM. Naar we vernemen kon het concours, dat het Chr. Mannenkoor „Laus Deo” voor 2 Juli a.s. had uitgeschreven, door bijzondere omstandigheden niet doorgaan. Er werd toen over gedacht om het inmiddels ontworpen avondprogramma wel te laten doorgaan, doch nu bleek, dat eigenlijk zon der bezwaar een andere datum gekozen kon worden, is thans besloten deze concoursdag vast te stellen op Woensdag 3 September, met welk uitstel we de organiserende ver eniging een goed succes toewensen. UITSLAG AANBESTEDING. Bij de op 12 Mei 1952 door Burge meester en Wethouders gehouden aanbeste ding betreffende het maken van een walbe- schoeiing etc. aan de Schoolstraat, werd als volgt ingeschreven: C. van Meekeren, Hindeloopen Fa. S. S. Hobma Zn., Workum f 2800. G. Spijksma, Workum G. de Boer, Workum J. K. Beuker, Workum H. J. Voets, Workum Gebrs. de Boer, Hindeloopen Begroting Directeur van gemeentewerken .f 2500.—. Gegund aan Boer te Hindeloopen Het grote boerenboelgoed dat vorige week ten overstaan van notaris Henstra van Koudum, ten verzoeke van de heer F. D. de Boer onder Workum, werd gehouden, trok vooral uit veehouderskringen veel belang stelling. Het beste beslag stamboekvee werd met kennersblikken getaxeerd en hiervoor werden goede prijzen betaald. Zeer jammer dat de heer de Boer, wegens grote schaarste aan landerijen, niet een ander bedrijf tot zijn beschikking kan krijgen. TOERISME. Hoewel de kalender nog maar medio Mei aanwijst, beginnen al velen plannen te maken voor de vacantiereis. Door het fraaie voorjaarsweer aangelokt, hebben al verschillende gezelschappen ons stadje bezocht en zien we vrij regelmatig buitenlanders in Workum vertoeven, waarvan sommigen ons verzekerden hoe mooi ons oude stadje wel is, Toevallig kwamen deze vacantie- ZOMERDIENST N.S. In hetzelfde handige formaat als voor heen, verscheen weer de nieuwe zomerdienst- regeling van de Nederlandse Spoorwegen. Niet minder dan 240 bladzijden waren nodig om alle traejcten op te nemen en natuurlijk gaat onze belangstelling het meest uit naar de treinenloop op het traject Leeuwarden Staveren v.v. Hier is weinig verandering te bespeuren. Het vertrekuur is wel iets ver anderd, maar dit bedraagt meest maar enkele minuten, hoewel de tweede bootaansluitings- trein ruim twintig minuten vroeger de reis onderneemt naar Staveren. We hadden eigen lijk toch wel gerekend op een iets betere dienst, al was het alleen maar een avondtrein vanuit Leeuwarden, daar reizigers uit andere delen van het land vaak gedwongen worden het laatste gedeelte van de reis met bussen to ondernemen, wat toch altijd een reisduur met zich meebrengt, we KLEINE VERKEERSONGEVALLEN. De laatste week hadden enkele verkeers- fouten tot gevolg dat er aanrijdingen voor kwamen. Gelukkig liep alles goed af, maar het blijkt toch wel noodzakelijk dat iedere weggebruiker terdege oplet, daar onachtzaam heid wel eens ernstige gevolgen kan hebben. Zo zagen we op de Markt een fietser nog juist voor een auto langs rijden en indien de bestuurder niet krachtig geremd had, was een aanrijding onvermijdelijk geweest. Enkele seconden wachten betekent toch niets in ver houding dat U een onvrijwillige reis naar het ziekenhuis moet ondernemen. Ook de jeugd zondigt veel tegen de regels en fietst vaak uitsluitend links. De ouders laten dan alleen hun kinderen op de rijweg toe, als ze er van overtuigd zijn, dat hun jeugd niet zichzelf en het overige verkeer in 'gevaar brengt. Daar het gaat om de veiligheid van oen Telefoon Redactie en weer schokkend puffend z’n weg zoeken door de groene weiden van Friesland. Moge het toch ook eens zover komen dat ook wij van de service mogen profiteren van de N.S., waar de dicht bevolkte gebieden reeds zolang mee worden overladen. Generaal van Oyen heeft zijn werkkamer in één van de reeks gebouwen aan de Prinsesse- gracht te Den Haag, die tezamen vormen het hoofdkwartier van het Nederlandsche Roode Kruis. De organisatie van het Roode Kruis moge dan uiterlijk, voor wat betreft namen van onderdelen, rangen, uniformen en commandovoering, wel enigszins overeen komst vertonen met een militaire organisatie, de sfeer op de Prinsessegracht in nóch rnili- tairistisch, nóch ambtelijk. Loopt U maar door, de naam staat op de deur zegt de portier in de hal en even weinig ceremonieel is de ontvangst door de Commandant van het Roode Kruis Korps, die desgevraagd gaarne zijn mening geeft over wat hij ziet als de taak van het Roode Kruis, speciaal wat betreft „de provincie”: Nederland buiten de grote bevolkingscentra. Juist in deze tijd meent Generaal van Oyen is dat een actueel onderwerp. De kranten staan over Burgerbescherming. Ten behoeve de Bescherming Burgerbevolking zullen bin nenkort overal vrijwilligers opgeroepen wor den. De bevolking wordt voorgelicht op pllerlei wijze. Het Roode Kruis heeft bij de bescherming der Burgerbevolking in oorlogstijd een heel belangrijke taak. Natuurlijk niet alleen dan. Ook zónder dat hadden en hebben onze af delingen (de colonnes, bloedtransfusie- en plasmadiensten, welfare-werk, om er maar enkele te noemen) genoeg te doen. Maar in de bescherming der burgerbevolking is het Roode Kruis Korps belast met de vorming en de opleiding van mobiele medische formaties, welke buiten de grote steden geneeskundige teams worden genoemd. Deze teams hebben te Zorgen voor de eerste-hulpverlening cn het transport van zieken en gewonden naar ziekenhuizen en noodziekenhuizen. Deze laat ste zullen z.n. ten plattelande vooral worden ingericht. In deze ziekeninrichtingen vervullen; de helpsters van het Roode Kruis Korps een zeer belangrijke rol als verpleeghulp. Het Roode Kruis heeft al tientallen jaren met dat bijltje gehakt en in de laatste wereld oorlog kostbare ervaring opgedaan. Wat is méér vanzelfsprekend, dan dat bij het BB- werk een instantie Inschakelt met een com pleet en beproefd apparaat en een perfecte organisatie? In de grote steden merken wij op zal de noodzaak van een beschermingsorga- nisatie de bevolking wellicht duidelijker toe spreken; die vormen de kwetsbare punten. Maar hoe staat het met de mensen daarbuiten, in de kleinere gemeenten, op het platteland? Het gaat niet alleen om het direct dreigend gevaar voor de mensen zélf antwoordt onze gastheer. Is het noodsignaal gegeven dan wordt z.n. direct een beroep gedaan op de hulp-organisatie buiten de getroffen sector. Heel het land is in kringen verdeeld en er zal een regeling worden getroffen, zodanig, dat bepaalde aangewezen kringen een naburige stad, die getroffen is, te hulp snellen. Wanneer men zelf buiten schot is gebleven, is men daarom niet minder, juist meer geneigd, de slachtoffers in de getroffen sectoren te hulp te komen. Dat heeft de ervaring bewezen; Nederlanders hebben, spon- Een speciale verslaggever heeft een onderhoud gehad met Luitenant-Generaal van Oyen, Commandant van het Roode Kruis Korps, over het aandeel van „het platteland" in het Roode Kruis werk, speciaal in het kader van de actie Bescherming Burgerbevolking. taan of georganiseerd, altijd en terstond klaar gestaan om hulp te bieden waar die nodig was, niet alleen landelijk, maar internationaal ik noem slechts enkele gevallen waarbij het Roode Kruis direct betrokken was. Abes- synië, Finland en (zeer recent) Italië bij de grote watersnood! We maken ons dus niet zo benauwd over gebrek aan medewerking. Maar wanneer die eerst geboden wordt als de nood aan de man is, dan zouden we moeten werken met ongeschoold en onervaren mensenmate riaal. Het is beter wanneer men nu reeds zich de nodige kennis en (door oefening) er varing eigen maakt. Waarom legt U daarbij juist de nadruk op het Roode Kruis werk? vragen wij. Behalve omdat ik toevallig commandant van het Roode Kruis ben glimlacht de generaal is dat, omdat het Roode Kruis werk bij de mensen bekend isbekend als vredes werk. Het Roode Kruis geniet gelukkig ver trouwen, dat merken we steeds wéér. Daar bij komt dat veel mensen zeggen: als ik me dan toch opgeef om, in geval van nood m’n steentje bij te dragen tot bescherming van onze burgerbevolking, van weerlozen, vrouwen, kinderen, zieken, ouden van dagen, dan doe ik dat graag in de vorm waarin het Roode Kruis deze taak verricht, In oorlogs tijd verrichten juist velen gaarne vredeswerk. Het symbool van het Roode Kruis waarborgt hun de taak, die ze graag willen vervullen! U denkt dus dat het Roode Kruis werk van alle takken van „beschermingswerk” wel zeer bijzonder aan de mensen appelleert? Ja, en inzonderheid ook aan de vrouwen en meisjes. Ook daaronder zijn er wier voor liefde uitgaat naar een taak buiten het Roode Kruis werk, bij de luchtbescherming of andere diensten. Maar de grote meerderheid van onze vrouwen en meisjes zal zich toch het meest aangetrokken voelen tot specifiek-vrouwelijke taak: de zorg voor sen, door oorlogsgeweld getroffen. De pleging van gewonden en zieken, de zorging van mensen, die van huis en haard zijn verdreven. Men kan zich op deze taak, als het ware thuis, in de eigen woonplaats of streek voorbereiden. En wat men zodoend» leert, is, als men het hopelijk! nimmer in praktijk behoeft te brengen, toch nooit weg. Generaal van Oyen verwacht buiten de grote steden belangstelling, meeleven en mee werken met het Roode Kruis, want al zou men verwachten dat in de grote stad meer interesse (uit welbegrepen eigenbelang) zou bestaan voor alles wat met de bescherming samenhangt, „de provincie” biedt wellicht practisch meer mogelijkheden. En ze heeft zeer beslist een taak. Op de Prinsessegracht in Den Haag be schouwt men „het platteland” niet als een grootheid van de tweede rang. Integendeel. Bij het afscheid herhaalt Generaal van Oyen, blij te zijn met deze gelegenheid, óók de Nederlanders buiten de grote steden, via hun krant te kunnen opwekken, hun taak in het kader der burgerbescherming te ver vullen, door zich te melden bij de plaatselijke afdelingsbesturen van het Roode Kruis! (Nadruk verboden) Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum POSTDUIVENNIEUWS. Zondag werden de duiven goed vliegweer om 7 uur te Quivrain ge lost met Z.W.-wind voor een afstand 312 km. Alhoewel de duiven de wind er geen grote snelheid behaald. De eerst aankomende duif behaalde een snel heid van 1137,08 meter per minuut. 1 en 18 was M. Vlas; 2, 12, 15, 19 R. Blom; 3, 5, 7, 9, 10 Jac. Wiersma; 4 A. Verbeek; 6, 13, 17, 20 IJ. Flapper; 8, 11 Gebr. Nijenhuis; 14, 23 Gebr. Wiersma; 16, 21, 22 E. Eiling. 1 paar buine meisjesschoenen; 1 bruin jongensjasje met ritsluiting; 1 gebreide hand schoen; 1 paar donkere dames glacé-hand- schoenen; 1 bankbiljet f 101 bruine sjaal; 1 kinder armbandje. Workum, Mei 1952. 1 De opperwm. Postcomm., W. KELDERHUIS. gangers hier langs en ontdekten dus zonder dat ze het gezocht hadden, de schoonheid, die wij niet meer opmerken. Met genoegen hadden dezen hier enkele uren doorgebracht. Deze enkele woorden meenden we even neer te moeten pennen, want blijkt ook hier weer niet overduidelijk uit dat Workum be hoefte heeft aan een goede en welvarende V.V.V. Intussen even een vraag. Heeft U het startbewijs al ingevuld? Zo niet, doe het dan nu meteen even, want voor het sei zoen moet eigenlijk in alle reiscentra goed verzorgde folder over kum beschikbaar zijn. We weten zeker dat het voorlopig bestuur van V.V.V. Workum ook op Uw steun en medewerking rekent. Aan de ouders zouden we willen vragen, tracht de kinderen bij te brengen dat ze geen hinderlijke belangstelling voor buiten landers en toeristen in het algemeen aan de dag leggen, want niets wordt dan meer op prijs gesteld dan ongestoord datgene in ogen schouw te nemen, wat men zich als doel gesteld had. Wij allen kunnen er veel aan medewerken om Workum een goede naam als gastvrouw te geven. ELFSTEDENTOCHT EN V.V.V. Woensdagavond komen dan de elfsteden- tocht-wandelaars in ons stadje aan om uit te rusten van twee vermoeiende dagen. Het is altijd een heel probleem om alle dames nachtlogies te verschaffen, maar het bestuur van Plaatselijk Belang rekent op de medewerking van de burgerij om slaap plaatsen beschikbaar te stellen, waartoe eind dezer week enkele heren bij U zullen aan kloppen om te horen of er voor de deelne mende dames een bedje ruim gemaakt kan worden. Aan „Crescendo” is verzocht die avond een concert te willen geven, terwijl V.V.V. haar eerste stap zette op het pad van orga niserende „vereniging door een ringrijderij op motor uit te schrijven. Als duo-passagiet wordt door het bestuur een dame aangewezen uit de deelneemsters van de Elfstedentocht. Het parcours wordt uitgezet op het Noord- einde langs de Wijmerts, wat een vlotte af werking garandeert. Ook zijn er andere plannen in bewerking, welke tot doel hebben om een gezellige avond te bieden, zowel aan de elfstedendwingers als aan eigen ingezetenen. V.V.V. zet vóór de eigenlijke oprichting reeds haar schouders onder het werk dat ze ziet als haar taak, want het wil tonen dat het haar ernst is om ons stadje op hoger plan te brengen en juist zo’n avond kan van zo’n grote propagandistische waarde bla ken te zijn. Het zij zo! ieder, zouden we het toejuichen wanneer de politie krachtig optrad tegen allen die de verkeersregels overtreden, wat zeker tot ge volg had dat men terdege ging opletten om zich aan de bepalingen te houden. 4

Friso nl | 1952 | | pagina 1