elke eerste en derde Donderdag van de maand DE WORKUMER KRANT De speciale W.W.-bus Makkum—Gaast—Ferwoude—Workum—Brandeburen rijdt weer op volgende week Donderdag 29 Mei en voortaan BEL 170 IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Hulpmotoren Rijwielen Onderdelen Zaterdag 24 Mei 1952 No. 21 75ste Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 bladen FRISO. VOOR le KLAS is Uw adres •Het Bloemenhuis», Tel. 112, Workum Voor een modern ouyuel met de betere Service en grootste keuze naar H. I N G S T Stationsstraat Workum 'ruiclö&c Fryske Brief 254. Ut wat lan, de „Moederdag” ta üs oerwaeit is, of dat wy dy seis üt- De melkprijs en de boer foun hawwe, soe ik net sizze kinne. Likemin as ik wit hoenear men der mei bigoun. Mar hwat wy wol sjogge is, dat foral de leste jierren, dy dei tige opgong makket. Dat komt fanseis foar in great diel ek troch de reclame dy ‘t der foar makke wurdt. Hwant sa foar de twadde Snein yn Maeije, lést men yn alle kranten adfortinsjes mei: Jowblommen; of: Jow in taert; ensfh. Wis, it bringt in hiele bulte sakeminsken noch wer hwat yn ‘t laedtsje. It is altyd in aerdich ynstruijerke. It doel, de opset fan dizze dei is, it wurd seis seit it al, om alle mem men to toanen hoe ‘t wy harren leafde, noed en soarch wardearje. Hwant sünder de heiten, mar mei ien wurd takoart dwaen to wollen, is dochs de mem, de sintrale figuer, it spil hwer ‘t alles yn ‘e hüshalding om draeit. Moederdag jowt de bern dos gelegenheit om it biwiis te leverjen hoe wiis hja mei mem binne. It is dan ek neat gjin wünder dat de deis tofoaren, bern, great en lyts nei de winkels tasette om hwat foar mem to keapjen. Hwat keapje ja Foar de alderen, foar de bern dos, dy ‘t seis al fortsjinje, is dat neat gjin biswier. Hja hawwe seis sinten yn ‘e büse. Mar foar de jongerein, foar dat opslüpe guod hwat noch op skoalle giet, der is ‘t al faken in hiel pro bleem foar om oan in presintsje foar mem to kommen. Ja de sparpot oan- sprekke. Doch alle bern hawwe net ienris in sparpot. Dan moat heit dos ta de pong. Mar dat slagget ek lang altijd net. Earlik it is foar in bulte fan dy lytseren faek in swiere opjefte om mem hwat jaen to kinnen. Lok- kich dat der om dy tiid hinne altyd Pinkster-, Skieppe-, Barge- en safolle oare soarten blommen yn ’t lan steane. En hwat is mem net bliid mei in bosk fan dy moaije blommen. It leit him altyd net oan it folie. Hiel tafallich wie ik de Sneons foar moederdag yn ien fan de greate stedden. It foei my op dat der foar de rüten fan de greate Warenhuzen kaerten hongen mei: „Kinderen beneden de 14 jaar zonder geleide geen toegang.” Mar hwa kin der mei al dy drokte rjocht each op hülde? Ek al set men withoefolle manlju by de doar om it jongfolk büten to kearen. Wylst ik sa troch dy winkel dwaelde, waerd der noch alris in „los- rinnende jonge” yn ’e kraech pakt en büten de doar setten Der roun ek in jonge fan in jier of tsien, alve, tink. Ien han yn büse en yn de oare bingele in taske. Mar o guont, der kaem in winkelsjef op him ta: „Zegeens ventje, ben jij hier alleen?" En hwat andere üs maet: „Ja, ik kin dochs slim üs mem hjir mei hinne nimme, net?" De sjef lake al hwat sneu en liet de jonge gean. Efkes letter seach ik him stean by in ütstalling fan blomfaeskes. Hy hie in hiel forhael tsjin de winkeljuffer en sadwaende hearde ik dan, dat er seis en njoggentich sinten hie. Mar hy slagge mei it keapjen fan twa blomfaeskes. Hiene jimme dat gesicht sjen moatten doe ‘t er mei syn brekbre waer ta de winkel üt sette. Hwat ik de léste tiid wolris mien opmurken to hawwen is, dat for- skate minsken der ynpleats fan „moederdag” in „vrouwendag" fanbigjinne. to meitsjen. Dat net allinne de bern, mar ek de man mei in presintsje komt. By ien fan myn freonen is it nou al safier hinne, dat hja net ienris mear tofreden is mei in blomke of in taert. Né, der moast fan ‘t jier al in nije fyts ta moederdag komme. Net dat ik dat immen misgun, yn ‘e fierste fierte net. Mar ik leau dat wy troch sa to dwaen, hurd op wei binne, de dei foar de memmen, ta in soarte fan Sintneklazefeest to meitsjen. En dat it doel en de opset fan moederdag forlern gean sil. Reeds voor 4’/a millioen aan hulp naar Korea Friese Elfsteden Rijwieltocht Verschijnt eenmaal per week FRISO V BURGERLIJKE STAND Rudolf Hof- Gosliga BEKERTOERNOOI. t n ;r 't, PLAATSELIJK NIEUWS ik Postrekening 82259 Abonnementsprijs: I 1.10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum van s en aan zoals 10 pnt. 9 pnt. 8 pnt. 7 pnt. 6 pnt. 5 pnt. 4 pnt. 3 pnt. 1. 2. 3. 4. 5. 6. '7. 8. jr. ;e- lat >te JF- g6 er am eB as jn m )k n :t d half drie dan werd er ver- van de wedstrijden WorkumW.Z.S. C.A.B.—R.E.S. W.Z.S.—R.E.S. WorkumC.A.B. R.E.S.Workum C.A.B.—W.Z.S. de weinig mogelijk kinderen er is anders door bij een vrij ruime zegeltjes te sparen, een paar zegeltjes graag Sjors 8V2 pnt. 7 pnt. 6 pnt. 5 pnt. 4 pnt. 3 pnt. 2 pnt. 1 pnt. Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten de sportiviteit waarmee ge- kwamen volgend jaar gaarne met als inzet de geor- op het ZEILVERENIGING „WORKUM”. Donderdag, Hemelvaartsdag, hielden we weer onze traditionele eerste onderlinge wed strijd op de Zand- en Gaastmeer. Het was deze middag prachtig zeilweer. Zwakke tot matige, veranderlijke wind, dus de nodige gelukjes en ongelukjes. De 16 M2 klasse startte om met 12 deelnemers. Zo nu en even flink strijd geleverd, maar ^toch anderde de volgorde der boten niet noemens waard 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling POSTDUIVENNIEUWS. Zondag j.l. werd door de P.V. „De Luchtbode” aan twee wedvluchten deelge nomen. De lossing te Deventer had plaats om 8 uur en de eerste duif meldde zich om 9.15 uur, en om 7.15 uur gelost in Frankrijk te St. Quentin (380 km.) waarvan de eerste duif om 1 uur arriveerde. Snelheid le duif 1098 meter per minuut. R. Blom 1, 4, 6; IJ. Flapper 2, 5, II, 15; E. Eiling 3, 8, 10, 12, 13, 16; M. Vlas 7; Gebr. Nijenhuis 9; J. Wiersma 14, 17Gebr. Wiersma 18. Deventer (94 km.) snelheid le duif 1254 meter per minuut. Gebr. Nijenhuis 1, 8; E. Eiling 2, 13; IJ. Flapper 3, 4, 6, 10; R. Blomt 5, 11; P. Venema 7, 9; A. Verbeek 12. In het laatst verschenen nummer van het weekblad „De Boerderij” lazen we onder de rubriek „Vragen van deze dagen” de volgsnde beschouwing over de melkprijskwes tie, het grote vraagstuk dat de belangheb benden af en toe in beroering brengt: Van begin Nov. 1950 tot begin Nov. 1951 is uit het Zuivelfonds 69.95 mill. gld. boeren- geld toegelegd op de consumptiemelk en nog 18.85 mill. gld. op de naar Engeland uit voerde boter. Iets afgerond dus 70 mill, gld. op de melk en 19 mill, op de boter- uitjoer naar Engeland. Omgerekend op de 10 millioen Nederlanders wordt door de "Nederlandse boer aan de consument een toeslag gegeven van f 7. per hoofd der bevolking, opoe en baby inbegrepen. En wat kost dit de boer per koe? Bij een melkproductie van 5.5 milliard kg. per jaar wordt het vrij precies 1.3 cent per kg. melk. En bij een melkproductie van 3500 kg. per koe, wordt het f 45.50 per melkkoe! Dergelijke cijfers geven wel te denken! Uit de gepubliceerde bedrijfsresultaten kon worden berekent, dat de arbeidsbeloning voor meer dan de helft der Nederlandse boeren in de na-oorlogsjaren kleiner was dan die van de landarbeider. Maar de consumptie- melkvoorziening kost de boer f 45.per koe ten bate van de veel beter betaalde stedelijke bevolking. En.... wat het verlies op de Engelse boter betreft: Nederland kocht in Engeland o.a. voor f 50 mill, auto’s, enz. waar de volle prijs voor werd betaald....,; WANDELELFSTEDENTOCHT. 21 Mei. Spoedig na de middag kwamen de eerste deelnemers van de wandelelfsteden- tocht zich hier melden en hadden ze de tweede dag er weer opzitten, want ook voor dit jaar was Workum weer als overnachtings- plaats uitgekozen. Daar de zon niet overdadig scheen en er een fris windje woei, was het pracht wandel weer. Uitvallers komen tijdens deze tocht practisch nooit voor, daar geen enkele onge traind aan de start komt. Gekleed in luchtige costuums vereren deze sportmensen de Friese steden met een bezoek, maar de plaatsen waar overnacht wordt, trekken toch de meeste belangstelling, daar onderweg niet te veel tijd verloren mag gaan, want met het avond eten wordt niet gewacht. De slaapgelegenheid werd weer prompt door de ingezetenen afgestaan, waarvoor zowel de deelnemers als bet plaatselijk comité ver zochten ook op deze plaats hartelijk dank te zeggen. Ter gelegenheid van deze dag wapperde de Friese vlag weer op de toren, trouwens de hele organisatie wijst er op dat er over ’t algemeen wel medewerking en steun wordt gevonden voor het streven van de V.V.V. Friesland om onze provincie met haar afwisselend natuurschoon ook op deze wijze onder de aandacht te brengen van niet alleen het wandelend, mi ar evenzeer van het verwante, momenteel nog thuiszittende publiek, dat vacantieplannen gaat maken. Ook in deze elfstedentocht zit een niet te onderschatten propaganda, want ongetwijfeld was: 0—0 0—1 0—2 0—1 1—1 4-0 Bij de prijsuitdeling in Hotel „De Wijn berg”, sprak de voorzitter der S.V.W., de heer J. Stam, woorden van dank voor de volledige medewerking die het bestuur had ondervonden. Spr. was zeer verblijd dat er geen wanklank heeft plaatsgevonden. Natuur lijk kwam ook hier het ongeval weer ter sprake en werd Appie een algeheel en spoedig herstel toegewenst. De fraaie wisselbeker gaat voor een jaar naar R.E.S. benevens een lauwertak, behorende bij de eerste prijs, welke beschikbaar werd gesteld door de Scheidsrechtersvereniging Sneek en Omstre ken. C.A.B,. ontving de tweede prijs met de medaille van de hoogste score, Workum de derde met de medaille voor het snelste doelpunt en gelukkig werd ook W.Z.S. niet vergeten, zodat ook deze jongens met een medaille thuiskomen. Bestuursleden van de andere clubs roemden de prettige sfeer, die DRUK BEZOEK IN GAASTERLAND. RIJS, 22 Mei. Zeker tengevolge van het mooie zomerweer was het bezoek aan Gaaster- land hedenmiddag geweldig druk. Het aantal rijwielen dat onder controle een plaatsje werd aangeboden, is haast niet meer te ver werken. Ook hedenavond werd Rijs niet vergeten. „Riis Foarut” had op het pro gram staan: Opfiering fan „Hawwen en krijen”. Dit fleurig toneelstuk in drie be drijven naar het Spaans en bewerkt door L. de Hoop, trok veel belangstelling. Over het algemeen werd er zéér goed werk geleverd. „Riis Foarut” heeft weer een mooi succes geoogst. Gemeente Workum Vanaf 15 tot en met 21 Mei 1952. Geboren: Marikes Menno, zv man en Jacobje Smid. Gehuwd: Geen. Overleden: Willemke Kuiper, 87 jr, wed. van Lubbert Zandstra. Administratie 45 Onder ideaal voetbalweer werd Hemel vaartsdag het door de s.v. Workum ganiseerde Bekertournooi gehouden Sportpark. Voor deze wedstrijden was een groot aan tal belangstellenden opgekomen, die getuige zijn geweest van spannende en sportieve ont moetingen. Over deze middag viel helaas een schaduw door het ongeluk dat de Workumer back- speler A. Boersma overkwam in de eerste wedstrijd. Bij een aanval van W.Z.S. kwam hij in botsing met de linksbuiten. Van ruw spel was geen sprake, maar door een onge lukkige val bleef hij liggen. Geneeskundige hulp werd direct ingeroepen en het bleek dat het dijbeen van B. gebroken was. Hoewel direct alles in het werk werd gesteld voor overbrenging naar het ziekenhuis te Sneek, ging er een uur verloren aleer dit alles haar beslag had gekregen. Een tijdsduur die toch veel te lang is. Bij ongevallen is de tijd soms een beslissende factor om de ge volgen tot Set minimum te beperken. Door dit ongeval kwam het af te werken programma erg in gevaar daar om drie uur pas met de tweede wedstrijd kon worden aangevangen. Met de verschillende clubbestu ren werd overeengekomen om de speeltijd te verkorten tot 2 x 20 minuten, zodat nog juist op tijd het laatste fluitsignaal weer klonk. Wegens plaatsgebrek zullen we moeten af zien van een korte beschouwing over elke wedstrijd. De eerste wedstrijd Workum-W.Z.S. werd 6 minuten voor het einde gestaakt wegens het voorgedane ongeluk. R.E.S. kwam met 5 winstpunten uit do b»s. Haar voorhoede opereerde goed, hoewel vaak doorzichtig. Uit deze ploeg kan een goed elftal opgebouwd worden. Wit Zwart, Sneek stelde enigszins teleur, maar kon even als C.A.B. en Workum niet met een vol ledige ploeg uitkomen. Ook Workum had reserves opgesteld, maar hun spel werd waar schijnlijk wel het meest beïnvloed door het gemelde ongeval. C.A.B. kwam als goede tweede op de ranglijst, Workum 3 en W.Z.S. 4e. Het verloop Inzending van advertenties uiterlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagsmorgens voor 10 uur. WORKUM. De hier gehouden 2 Sanatoria- collecte voor Sonnevanck en Zonnegloren had een bruto-opbrengst van f 101.85. Telefoon Redactie en HINDELOOPEN. De echtgenote van de heer A. Gras alhier, die een kalf, vastgebonden aan een touw, even wilde verplaatsen, kreeg van dit kalf een dusdanige schop tegen het hoofd, dat zij met een hersenschudding moest worden opgenomen. OPBRENGST COLLECTE. De te Hindeloopen gehouden collecte ten bate van de sanatoria Sonnevanck en Zonnegloren heeft ruim f 40.opgebracht. DEBUUT VAN ONZE TAMBOERS. Het tamboers- en hoornblazerscorps, als onderdeel van het Stedelijk Muziekcorps van Hindeloopen, zal op verzoek van de orga nisatoren, tijdens het te Koudum te houden muziekconcours in de maand Juli ter opluis tering enkele rondgangen door het dorp maken en’s avonds de taptoe laten horen. Dit is de eerste keer, dat dit vorig jaar opgerichte corps naar buiten optreedt. RIETHOOP IN BRAND. Dooronbekende oorzaak geraakte nabij Hindeloopen een bult riet ter waarde van f 3500.in brand. De brandweer van Hindeloopen rukte uit en bestreed met vier stralen de vlammenzee omdat bij eventueel draaien van de wind, gevaar voor de dichtbij gelegen boerderij van M. van der Zijpp kon ontstaan. Burgemeester Atema was persoonlijk bij de brand aanwezig. Verzekering dekt vermoedelijk de schade. Het riet was eigendom van de firma Finne- ma van Eemewoude. Volgens publicatie van het U.S. State Department’s Advisory Committee on Volun tary Foreign Aid, staat de organisatie C.A.R.E. met de hulp aan de burgerbevolking in Korea aan de spits. Tot 1 Maart 1952 werden de volgende goederen in Korea gedistribueerd: Voor 2.600.000.gulden aan levensmiddelen met een totaal gewicht van 1.038.000 kg. Voor 1.700.000.gulden aan textiel met een totaal gewicht van 260.000 kg. Verder nog voor 200.000.gulden artikelen voor medische verzorging, verbandmiddelen en zeep. Ondanks deze enorme hoeveelheden goede ren, is de nood in Korea nog steeds zeer groot en volgens de heer Paul Comly French, het hoofd van de C.A.R.E. organisatie, zal alles in het werk worden gesteld om nog grotere hoeveel heden naar Korea te ver schepen. O»k vanuit Nederland kan aan deze hulp door iedereen worden deelgenomen. Alle inlichtingen hierover worden verstrekt door het bureau van de C.A.R.E. in Nederland, Javastraat 14 Den Haag. Ook dit jaar wordt de grote toertocht per rijwiel langs de elf Friese steden op 2e Pinksterdag gehouden. De deelnemers ver trekken om 7 uur uit Bolsward en rijden over Harlingen, Franeker, Dokkum, Leeu warden, Bolsward, Sneek, Sloten, Stavoren., Hindeloopen en Workum naar Bolsward terug. De afstand bedraagt 230 km. Deze tocht werd op 27 Mei 1912 voor de eerste maal gehouden. Aan hen, die reeds aan deze tocht hebben deelgenomen, wordt verzocht, daarvan mede deling te doen aan de Friese Elfsteden Rijwiel tocht Vereeniging te Bolsward. hier heerste en streden werd en terug op dit tournooi fraaie beker. Een sympathieke geste werd ge- R.E.S., die om een van alle waarvoor zullen nog meerderen ons stadje bezoeken, door de verhalen, die thuis over Friesland worden verteld. Hoewel eerst bekendgemaakt was dat de motorbehendigheidswedstrijden op het Noord zouden worden gehouden, moest dit gewijzigd worden en de ideaalste plaats is dan wel de Schoolstraat, dus moesten in allerijl de be nodigde materialen daar nog geplaatst worden. Zonder hinder te hebben van of te ver oorzaken voor het doorgaand verkeer is het daar een vrij ruime rustige plaats, hoewel het publiek hier niet zo’n goed overzicht van het geheel krijgt als in de stad en degezellige drukte langs de straat mist men dan wel, nu bovendien door „Crescendo” het park weer eens werd opgezocht. Aan de motorsport konden als duo-rijdsters meedoen de deel nemende dames van de elfstedentocht, die elkaar nu de eer gingen betwisten wie van hen de mees.e ringen kon benachtigen. Het werd een aantrekkelijke ringrijderij. Telkens na drie ronden vielen diegenen af die tien en meer strafpunten hadden opgelopen. Twee teams leverden wel de beste prestaties en moesten in het laatst, toen ze elk nog maar drie keer hadden gefaald, ook nog op tijd rijden, wat bij gelijk eindigen de beslissing zou brengen. Mej. de Jong van Assendelft kreeg de eerste prijs met als rijder de heer W. Bakker. Nummer twee werd mej. van der Brugge uit Den Haag, die op de duo had plaatsgenomen van de heer M. Huitema. De rijders ontvingen als prijs motorbenodigdheden. De andere prijsjes bestonden uit luxe voorwerpen, welke door de winnaressen in dank werden aanvaard en voor altijd een herinnering geven aan het stedeke Workum. ’s Avonds 9 uur concerteerde „Crescendo”; in het Oppedijk van Veen plantsoen, waar een goede belangstelling voor bestond. Het nationale succesnummer „Wij gaan naar de Speeltuin” werd ook gespeeld en daar trad pnze Workumer speeltuinzangeres Cassifl Pruiksma voor het voetlicht, die onder grote stilte zeer verdienstelijk dit lied ten gehore bracht. Zo heeft Workum de elfstedentippelaars weer een avond en nacht in haar midden mogen hebben. De deelnemers waren zeer tevreden over de organisatie en vertrokken Hemelvaartsdag al weer vroeg om via Bols ward en Harlingen naar Franeker te wandelen. daan door de aanvoerder van op verzoek Van spelers voorstelde collecte te houden voor Boersma sportvrienden van Hemelvaartsdag, Appie fruit zal worden gezonden. Zo behoorde deze uitstekend geslaagde voet- balmiddag weer tot het verleden. Dat steeds in deze harmonie de wedstrijden mogen wor den gespeeld! HET BEZOEK VAN SJORS. Hoewel de winkeliers die lid zijn van ie W.W. geen zegeltjes meer uitgeven voor de kindervoorstelling van Sjors op Woensdag 28 Mei a,s., zijn verschillende hunner nog in ’t bezit van enkele toegangskaarten, die ze deze week en a.s. Maandag nog beschikbaar Stellen aan de klanten, die er recht op kunnen laten gelden. Haast U, want er is nog maar een beperkt aantal kaarten en het belooft een pracht- voorstelling voor de jeugd te worden. Nu het aantal zoekgeraakte zegeltjes hoger bleek te zijn dan verwacht was, zijn er nog een paar toegangskaarten over, waarvan alle winkeliers slechts enkele kregen toegewezen. Natuurlijk wil de Winkeliersvereniging Workum liefst zo teleurstellen, maar zondere omstandigheden wel gelegenheid geweest om Dus degenen, die nog tekort komen en toch graag Sjors willen zien, mag het kosten wat het wil, maar in geen geval: tranen! na de eerste route. Markol, O. de Roos, 121/? pnt. Arcus Pluvius, R. van Wieren, 11 pnt. Sam-Sam, F. J. Robijns, Windekind, S. A. Visser, Anneke, W. Valk, Unrest, J. de Vries, Hannie, J. Dikkes, Meeuw, Joh. Dijkstra, Marjan, H. S. Schaap, Absyrtus, Haagsma, Njord, K. S. Bokma, niet gefinisht 1 pnt. Venus, Ensingh, niet gefinisht 1 pnt. De gemengde klasse met handicap gaf de volgende uitslagen: Sterna, G. S. Visser, N.N., F. Venema, Amateur, F. E. Robijns, Oeral thds, K. van Swalker, Valkema, Skrepskuttel, Gaastra, Janny, G. Zeilstra, Lytse Yke, A. "Vlas

Friso nl | 1952 | | pagina 1