DE WORKUMER KRANT en Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur BEL 170 Oproep Zaterdag 7 Juni 1952 No. 23 75ste Jaargang Fryske Brief 256. In kearmanich al hie ik wat lézen oer it aid tsjerkjetoSpaarnwoude. Nou foar in wikemanich krige ik in printsjekrante ünder eagen, mei frijhwat ófbyldingen der yn. Ik tocht doe by my seis, mocht ik der ta de gelegenheit krije, dan wol ik der fêst ris sjen. Mar och, sa is der altyd in bulte hwer 't men graech hinne gean soe, doch om withoe- folle reden bliuwt it oer. Diz kear kaem ik lykwols earder ta myn doel as ik tocht hie. Op oanstean fan ien fan myn freonen, rekken wy der mei in man of hwat hinne. En lit ik fuortdaliks mar sizze dat wy gjin ien fan allen spyt hawn hawwe fan üs ütlanske reis. Hwant in ütlanske is it om der to kommen. Hwer ’t dat doarpke krekt leit? Nou bisiden deslaperdyk fan Spaarndam nei Halfweg. Hwa ’t seis net oer riderij biskikt, dos oer auto, motor-, plof- of gewoane fyts, dy moat geande foetfan ien fan de beide doarpen. Spaarndam leit wol it tichste by. Doch hoe dan ek, wy hawwe it foun. It is in hiel lyts doarpke, hwer ‘t tink noch gjin twa hündert mins- ken wenje. Lyk as yn safolle oere doarpen ek al, stiet it tsjerkje tige efteróf. It is boud op in terp en sil net folie greater wêze as dat op Nyhu- zum. Allinne de toer dy is frijhwat greater en swierder en hat yn earder tiden grif folie heger west. Der leit nou in plat dak op, der fandinne neamt min him dan ek de stompe toer. De toer mei de oarspronkelike tsjerke moatte boud wêze om it jier 1250 hinne. Yn 1573 skynt de tsjerke troch brün teistere to wêzen en allinne de muorren bleauwen stean. 1764 is it bouwjier fan it tsjerkje, hwat der dan nou noch stiet. Mar it is nea net folie brükt, ienris ien ‘e moanne waerd der preek yn haldden. De léste jierren ek al net mear en sa stiet it dan tidenoanien leech en wurde rare bon- en brekfallich. Oan in jiermanich lyn der ris een pear minsken kamen dy ‘t seine Sünde dat dat aide gebouwtsje der sa rinteloas stiet. Dat is grif wol to bruken. It duorre net ienris sa malle lang of men hat yn ‘e kranten léze kin nen dat de hear en mefrou de Raaf üt Heemstede it tsjerkje hierd hiene. Hja soene der in museum fan meitsje en by ‘t simmer musykjounen yn halde litte v Hwat der fan dy plannen torjochte kommen is? Nou hiel hwat. Doe ‘t wy der de middeis kaemen, founen wy de baes seis, mei greate learzens oan, yn in droege sleat oan it dollen. En dat wie mar net, stek yn de groun dy lodde en stek en skep mar raek! O guont né, hear. Hiel foarsichtich waerd de skeppe yn 'e groun stutsen en elts klütsje modder nei sneupt. Stikken stien, pandiggels en al sa mear waerden yn in doaze lein en de büt op in tafel ütstald. Der siet de frou efter en ek wer hiel foarsichtich, krekt as wiene it aeijen fan in skilling it stik, pakte hja it üt dy doaze. Elts stikje stien eltse diggel waerd bisjoen, soms moast it for- greatglês der oan te pas komme. Pandiggels en stikjes stien. Moasten jimme ris sjen hwat hja al byel- koar garre hiene. Mar ek hwat in moaije fazen en krüken hja al ynelkoar lime hienne. Hoefolle stikjes der wol by’noar socht wurdde moatte om sa'n greatte roune krük ynelkoar to krijen, stekt net sa lyk. Hwat in ge- duldwurk. Hwat in krewei om wit hoe djip yn ‘e groun om to wrotten en der hwat üt to fin en. En hja hawwe hwat üt ‘e groun helle. Diggelguod üt 'e 12e en 13de ieuw en ek üt letter tiden fansels. Mien nou lykwols net dat hja mar yn ‘t wylde wei oan ‘t graven binne. Né dat bard op oanwizing en tasjuch fan de Rykstsjinstfoaraldheit- kundich grounündersyk. Hwat der allegearre wol to sjen is, sil ik in oare kear oer sknuwe. FRISO. Verschijnt éénmaal per week Administratie 45 voor BURGERLIJKE STAND voor Workum, 4 Juni 1952. KERKDIENSTEN breinaalden, mee, om Antje de Boer en De Jeugdraad van de Herv. Gemeente, drukte PLAATSELIJK NIEUWS n weer n k el ik os Centrale •én Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf Abonnementsprijs: f 1.10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar tot het houden van Conferentiën voor Vrede en Ontwapening, ook voor het ijzeren gordijn! van en het Sport- de diverse dat hij in Sneek ri lle :en je P n Inzending van advertenties uiterlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagsmorgens voor 10 uur. te ei moge zijn» met en zonder chauffeur de it- lee ia! zal ten est 5e' let ik- :ht vel er, en, ft t, te Postrekening 82259 uur ds A. J. Avonds 7.30 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling GUNNING WONINGBOUW VOOR WORKUMER BEDRIJF. Bij de aanbesteding, voor het bouwen van tien woningen te Makkum, voor de wo- ningbouwstichting Wonseradeel, schreef onze plaatselijke firma J. K. Beuker in met als totaal bedrag f 63.500.wat als één na laagst eindcijfer werd genoteerd. De opdrachtgevers hebben evenwel het werk aan de firma Beuker opgedragen, daarmee dus de laagste inschrijver passerend. BEDRIJFSVOETBAL. Woensdag 11 Juni ’s avonds 7.00 uur voetbalwedstrijd: GrasdrogerijCoöp. Zuivel fabriek, dat is natuurlijk een ontmoeting, waar de coöperatieve bedrijfsgenoten met belangstelling naar uitzien. Elk jaar flakkert bij de lange zomeravonden weer de liefde voor de populaire voetbal sport op en dan schijnt men de tijd gunstig te vinden om nu eens niet langs-, maar ook binnen de krijtlijnen beurtelings het bruine monster te paaien en te verwensen, ’t Is behalve een gezonde lichaamsbeweging, ook E. J. BEKER, voorz. MINNIE DE VRIES, secr. WORKUM. Voor het gedeelte theorie van de examens voor hulpmonteur, uitgaande van de Stichting V.A.M., welke onlangs in Leeu warden werden gehouden, slaagde onze stad genoot de heer W. Jaarsma. en ’s av. Beide diensten het paard werd na nomen en U, reinigt U, doet de boosheid Uwer hande lingen van voor mijn oogen weg, laat af van kwaad te doen. Jes - 1 15, 16. Zo ook zagen de oudste Kerkvaders en leidende Theologen het in de eerste Christen- eeuwen. De gedoopte Christen werd eenvoudig geen soldaat. Wie het toch deed werd niet meer waardig bevonden de H. Communie (Avondmaal) te ontvangen. Wij Katholieken mogen bij geschillen met andersdenkenden ons zo gaarne beroepen op de aloude leer der Kerk en hare gebruiken in voorbije eeuwen. Ook ten opzichte yan dit vraagstuk voel ik mij het veiligst in hun gezelschap. Met dank voor plaatsing, B. R. de JONG. dat van vrede zo uur Vroegmis uur Lof. ATHLETIEK. Bij de te Surhuisterveen gehouden 3000 M loop eindigde onze stadgenoot Cor Hunia op de tweede plaats achter de bekende loper Huizinga. Cor z’n tijd was 9.35.8, waardoor hij precies 8 seconden langer over deze afstand nodig had dan de winnaar. aan- de definitieve kampioen in het Gemeente Workum Vanaf 29 Mei tot en met 4 Juni 1952 Geboren: Jeane Gré, dv Egbert Kolk en Geertje Leeuwen. Gehuwd en overleden: Geen. NOG TIJDIG GERED. Zaterdagmorgen geraakte een zoontje van administrateur de Jong op het Dwars- noord te water. De te hulp geroepen militair L. van der Pal, die met Pinksterverlof (huis was, bedacht zich niet een ogenblik maar sprong de kleine drenkeling na. Het gelukte hem de jongen weer op het droge te brengen en behoudens de natte kleren, werd geen nadeel van dit bad ondervonden. hen bevond zich onze stadgenoot Paul Voets die helaas niet in zo’n gunstige positie de sprint moest inzetten, wat tot) gevolg had dat hij als derde werd genoteerd. Een uit stekende prestatie voor deze jonge renner, die het de overige koprijders, allen „Hol landers”, geducht lastig heeft gemaakt. Als eerste kwam door de finish: M. Edelenbos, Enkhuizen, 2 J. Stroet, Wervershoof, 3 P. Voets, Workum, 4 W. Messchaert, Boven karspel. De Vaardigheidsrit werd weer gewonnen door H. C. Wesselius te Halfweg die ook vorig jaar de zege wegdroeg. Toch wel een uitzonderlijke prestatie als men bedenkt dat deze één-armige een groot gedeelte alleen tegen de wind op moest tornen. Ook een prestatie waaruit kan worden afgeleid, dat wij niet al te gauw zulke kerels moeten be klagen, want door .zulke prestaties blijkt overduidelijk dat zij meer dan genoeg geest- kracnt bezitten om over het verlies dat ze hebben geleden, heen te komen, en een ge wone plaats niet alleen in het leven, maar ook in de sport kunnen innemen. Het was vooral ’s middags een van belang in ons stadje. Auto’s, motoren en bromfietsen kwamen en vertrokken. Een tweetal kleine aanrijdinkjes waren het gevolg, maar de betreffende bestuurders waren spor tief genoeg’t even in der minne te schikken. Ook nu weer gold: kijk uit je ogen en wandel niet op straat. Ter hoogte van de Schoolstraat! moest een dame worden opgenomen, die bij een aanrijding met elfstedenfietsers een hersen schudding had opgelopen. De waarschuwingen van het verkeer worden zo vaak gehoord, maar laten wij het dan ook ter harte nemen, want de gevolgen kunnen veel ernstiger zijn. De rijweg is voor het verkeer en wie toch meent die te willen gebruiken voor een wandeling, zal de risico’s zelf moeten dragen. Tegen tien uur kwam hier de laatste toer rijder door. Achter Staveren bevond zich nog een die niet meer kon en hoeveel da kortste weg naar huis hebben genomen, kan hiet wor den gezegd. Door de felle wind heeft de herinneringsmedaille meer waarde gekregen, want elke deelnemer die deze dag de elf stedentocht per fiets heeft afgelegd zal met een welvoldane glimlach het insigne aan ken nissen tonen en hoort in gedachten nog het gieren van de wind maar beleeft ook nog de aankomst, wat toch de bekroning van eea^ sportieve prestatie betekende. TEGEMOETKOMING VAN REGERINGSWEGE IN PASSAGE- KOSTEN BIJ EMIGRATIE. Zij, die nader geïnformeerd willen worden omtrent een van Regeringswege te verlenen tegemoetkoming in de passagekos- ten, kunnen deze inlichtingen uitsluitend ver krijgen bij: le Het Gewestelijk Arbeidsbureau of bij kantoor daarvan. 2e De kantoren van de organisaties aange sloten bij de Centrale Stichting Landbouw Emigratie, Raamweg 28, ’s-Gravenhage. Deze laatstgenoemde organisaties zijn: a. Het Algemeen Emigratie Comité, Raam weg 28, ’s-Gravenhage. b. De Christelijke Emigratie Raamweg 26, ’s-Gravenhage. x c. De Katholieke Centrale Emigratie Stich ting, Badhuisweg 91, é’-Gravenhage. Bij het publiek schijnt de indruk te zijn gewekt, dat andere dan de hierboven ge noemde instellingen inlichtingen kunnen ver strekken of hulp bij het verkrijgen van sub sidie kunnen bieden. Wij maken U erop opmerkzaam, dat zulks niet het geval is, De a.s. emigranten worden in hun eigen belang erop gewezen, zich uitsluitend te wenden tot de hierboven ge noemde aanmeldingskantoren. Telefoon Redactie en PAARD OP HOL. Dinsdagmiddag geraakte een paard van veehouder P. Buwalda onder Workum op hol met de schoonharkkeerder. Het paard was niet gewend tussen de stokken te lopen en de bestuurder, een zoon van de eigenaar, zag op een gegeven ogenblik seen kans om meer in toom te houden. Hij het gebeurde bewusteloos opge had letsel bekomen aan het ge zicht door de punten van de hark, ’t Is hopen dat de verwondingen niet van matigen aard zijn en het herstel voorspoedig ARMPJE GEBROKEN. Bij het spelen op het schoolplein kwam een zoontje van fam. E., leerling van de R.K. Kleuterschool zo ongelukkig te vallen,. arm brak. Nadat het armpje kon de kleine baas naar de ouder wet eens nuttig om al de bittere critiek af te leren, zodat als regel het ifportieve oor deel er wel bij vaart en bovendien worden dit soort wedstrijden hier altijd in ,'een zeer prettige verstandhouding gespeeld. Dat is voor dergelijke voetbalpartijtjes ook een eerste cis en ze moeten niet [te veelvuldig voorkomen, want dan verslapt de publieke belangstelling en komen er tenslotte toch nog te veel mensen in de; Ziektewet. SPORTNIEUWS. Zaterdagmiddag ondernam Workum de reis naar Poolster te Spijk, die zoals we vorige week reeds schreven wel eens van be slissende invloed kan zijn voor de wijzing van Noordelijk district. Workum kon niet in de sterkste formatie het veld betreden, maar gaf zich direct niet gewonnen. Poolster wist uit te lopen tot 20, waarna Workum een serie aan vallen opbouwde met als gevolg dat de stand gelijk kwam. Plotseling viel de W.- ploeg ineen en de spelers van Poolster namen deze gelegenheid direct ter hand om een zege uit het vuur te slepen: 42. Door deze uitslag is Poolster nog wel niet kampioen, maar we geloven niet dat Dren- thinia meer roet in hun eten zal gooien. Wanneer we even alleen afgaan op de theorie dan is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat alle drie ploegen gelijk eindigen. Poolster staat aan de kop met 4 pnt. Workum en Drenthinia elk 2' pnt. Wanneer Dr. van Poolster zou winnen en we verwachten toch zeker dat Workum de Emmenaren op het Sportpark onder de duim zal houden, dan was het al zo. Laten we echter maar een beetje nuchterder <e werk gaan en dan ge loven we vast dat Poolster ook deze kam pioenstitel zal behalen. JEUGDTOURNOOI „S.V.W.” 7 JUNI. Het jeugdbestuur van de „S.V.W.” organiseert Zaterdag een Jeugdvoetbaltournooi te Workum. Deze seriewedstrijden duren de gehele middag. Door plm. 100 junioren voet baller wordt aan dit sterk bezette tournooi deelgenomen. Elftallen van Blauw Wit, Leeuwarder Zwaluwen. O.N.S. en Workum zullen hun krachten met elkaar meten en dus kunt U zich op spannende wedstrijden voorbereiden. Ongetwijfeld zullen velen deze middag een bezoek brengen aan park, om de jeugdelftallen van verenigingen in actie te zien. Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum Zondag 8 Juni. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 (Herv.) Voorm. 9 uur ds E. J. Beker, ’s Avonds 7.30 uur ds D. J. Spaling. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds R. Hofman. (Geref.) Voorm. 9 uur Leesdienst. Nam. 2.15 uur ds E. Verburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 uur ds D. J. Spaling. Nam. 1.30 uur ds E. J. Beker. Ferwoude (Herv.) Geen dienst. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur ds P. E. van Ooijen. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 8.30 7.30 uur ds H. Altena. in „Irene”. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur ds L. Laurense. (Geref.) Voorm. 9.30 uur ds E. Verburg van Workum (Voorber. H.A.) Nam. 2 uur Leesdienst. Koudum (Herv.) Voorm. 10 uur ds H. Al tena van Hindeloopen. Nam. 2 uur ds D. J. Spaling van Workum. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds R. Hofman. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 Oostenrijk van Warns, ’s uur ds A. J. Schneider. Warns (Herv.) Voorm. 9 uur ds A. J. Schneider van Molkwerum. Nam. 1.30 uur ds A. J. Oostenrijk. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 2 uur de heer R. D. H. Naber van Groningen. een gezet was, voor verder herstel weer lijke woning terugkeren. ELFS IEDENTOCHT WEL EN WEE. Wanneer de morgen van de Pinkster maandag begint te gloren, maken velen zich gereed om aan de een of andere elfstedentocht deel te nemen, dan wel om getuige te willen zijn van de start, een drukte die toch altijd weer imponeert. In de loop van de morgen wakkerde do wind aan tot stormkracht, wat verschillende toerrijders zeker weerhouden zal hebben om een begin te maken. De amateur renners waren de eersten die na het starschot van burgemeester Bruin- sma Ke Bolsward verwoed op de pedalen trapten, om zo mogelijk in een gunstige positie te komen. Voor de wind ging het snel, maar na Dokkum striemde deze hen geducht en verschillenden moesten ervaren dat de Friese wegen weinig beschut zijn, maar nog meer Jat ze hun krachten te vroeg hadden ver bruikt. Ruim 12 uur kwam de kopgroep door ons stadje stuiven. De sprint moest de beslissing brengen wie voor dit jaar met de ere-krans zou worden omhangen. J. Brug- genkamp uit IJmuiden besliste de sprint in zijn voordeel, 2 H. Douwes, Amsterdam, 3 J.. Plantaz, Eindhoven, 4 D. Vanacker, Bever wijk, België, 5 E. Warta, Groningen, die allen dezelfde tijd noteerden, nl. 6.25 uur, wat 2 minuten langer betekende dan vorig jaar. Aan de start verscheen ook een sterk veld nieuwelingen, die alleen de Noordelijkste helft van de zgn. acht van Bolsward moesten rijden. Voor de wind stoven deze knapen ook met grote snelheid over de wegen, maar na Dokkum moest er geducht gezwoegd wor den. De kopgroep werd steeds kleiner, tot tenslotte vier jonge rijders onder elkaar moesten uitmaken wie de sterkste was. Onder Gemeente Hindeloopen Maand Mei 1952 Geboren; Hains, zv Gerke de Jong en Maria Martha Hedwig Jonezijk (15 Mei). Geeske, dv Jacob Talhout en Sijbrig Hoe- kema (17 Mei). Gehuwd: IJpe Gerlsma (27 Mei). Overleden: Lijsbeth Draijer echtg. van Katarinus Boomsma (13 Mei). Leven loos kindje van Freerk de Jong en Lolkje Mulder (24 Mei.) De Jeugdorganisaties Protestante kerken te Workum hebben op initiatief van de Hervormde Jeugdraad hier ter stede zich tot taak gesteld mede te werken aan een bescheiden hulp-actie ten behoeve van de Oost-Duitse vluchtelingen in Oldenburg. Deze vluchtelingen leven in zeer armoedige en beklagenswaardige omstandigheden, dicht op een in barakken en hokken en zijn voor het grootste gedeelte geheel aangewezen op de welwillendheid en bereidheid om te helpen. Veel is hier nodig. Vooral kleding en werk gelegenheid voor de vrouwen. Op Zaterdag 7 Juni zal nu een huiscollecte gehouden worden. Gegeven kan dan worden: geld, gedragen kleren, lappen stof, paalden enz. Werkt allen mee, om deze gezamenlijke actie, die gehouden wordt op a.s. Zaterdag 7 Juni tot een succes te maken. De Oecumenische Jeugdraad te "Leeuwarden heeft deze actie opgezet. Laat men conferentiën voor vrede en ont wapening houden achter het ijzeren gordijn. Daar is het nodig. Het Westen snakt naar vrede en ontwapening, dat is bekend, aldus de raad en ’t gevoelen van de gezamenlijke on dertekenaars behorende tot de verschillende Chr. Kerkgenootschappen. Deze taal doet mij denken aan ’t gebed van een zeker mannetje in den Tempel: O God, ik dank U dat ik niet ben gelijk de andere mensen, rovers, ojnrechtvaardigen, overspelers of ook (om hier een variant te gebruiken) gelijk deze agressor, de Rus. Jammer voor het Westen deze ontwapening terwille van de weinig valt te bespeuren. Zien wij niet in het Westen zich een bewapening voltrekken als nog nimmer gekend? Persoon lijk weet ik niet of er in Duitsland wederom een Nazi-leger is opgericht. Wel weet ik, dat de Westelijke mogendheden, na eerst in 1945 het Duitse leger te hebben neergestoten, druk bezig zijn wederom een leger van Duitse soldaten te formeren voor hunne eigen doel einden. Tevens waren de voormalige Duitse oorlogsmisdadigers (Geleerden en Technici) nog goed genoeg om in Amerikaanse dienst te wor den opgenomen. Het kan verkeren, zei Bre- deroo reeds in zijn tij dl Ook weet ik niet of men in Noord-Korea en Noord-Opst-China tot een bacteriologische oorlog is pvergegaan. Echter weet ik wel, dat in deze laatste Wereldoorlog reeds twee atoombommen zijn gebruikt, waardoor duizenden onschuldige slachtoffers, vrouwen en kinderen inbegrepen, gedood of hun hele leven verminkt zijn ge worden. Of kwamen deze atoombommen achter het ijzeren gordijn? Zeker wij meerdere Volken hebben jaren onder de Duitse hiel gezucht. Maar wees nu ook eens een beetje eerlijk; raadpleeg Uw ge schiedenisboekjes eens en ga na of misschien die zelfde Volken, Nederland niet uitgezon derd, ook hun dagen van „Agressie” hebben gekend. Neen, Heren, het Westen is heus niet zoveel beter in zijn doen en laten als het Oosten. Wij moeten ons sterk maken, willen we voor de Russische hiel bevrijd blijven! Meent men nu werkelijk van Chris telijke zijde dat dit sterk maken ook maar iets ten goede zal uithalen? Dat men geweld met geweld oplost? Dat men de duivel met den duivel kan uitwerpen? Neen; ook hierin geloven de gezamelijke ondertekenaars, ge zien hun verder schrijven maar half. „Dit is evenwel niet voldoende, bij lange niet”, schrijft men verder. „Laten wij ons veroot moedigen voor God, laten wij oproepen tot gebed. Misschien dat God almachtig ons bewaart voor de gruwel van een derde wereldoorlog.” Juist Heren! Met deze laatste zinnen geeft U $Je enige juiste oplossing. Meer is er niet nodig. Gij predikt tegenover deze demonische machten de weerloosheid, zult U zeggen. Is dat waar? Is dan de prediking van het Evangelie van J. C., de prediking van Zijn beloften en Zijn ge boden, een prediking van weerloosheid??? Maar als wij tegelijk bidden en oorlogen, of ons daar op toerusten, zijn wij God niet welgevallig. *En als gijlieden Uw handen uitbreidt, verberg ik mijne ogen voor U; ook wanneer gij het gebed vermenigvuldigt hoor ik niet, went Uwe handen zijn vol bloed. Wascht

Friso nl | 1952 | | pagina 1